ПРОТОКОЛ
фiтосанiтарних та iнспекцiйних вимог щодо експорту сої з України до Китаю мiж Мiнiстерством аграрної полiтики та продовольства України та Генеральною адмiнiстрацiєю нагляду за якiстю, iнспекцiї та карантину Китайської Народної Республiки
З метою здiйснення безпечного експорту сої з України до Китаю, а також для забезпечення безпеки сiльськогосподарського виробництва та екологiї у Китаю на основi результатiв аналiзу фiтосанiтарних ризикiв ураження шкiдливими органiзмами Мiнiстерство аграрної полiтики та продовольства України (далi - Мiнагрополiтики України) та Генеральна адмiнiстрацiя нагляду за якiстю, iнспекцiї та карантину Китайської Народної Республiки (далi - AQSIQ) обмiнялись думками та досягли домовленостей щодо iнспекцiйних та фiтосанiтарних вимог до сої походженням з України, що викладенi нижче.
Стаття 1
Цей Протокол стосується сої, яка вирощується в Українi та експортується до Китаю на переробку, а не як насiннєвий матерiал. Наукова назва - Glycine max Merrill, назва англiйською мовою - Soybean.
Стаття 2
Соя, що експортується до Китаю, повинна вiдповiдати законодавству Китайської Народної Республiки про фiтосанiтарiю та iнспектування щодо iмпорту рослин, нацiональним стандартам Китайської Народної Республiки i не повинна мiстити живих комах та карантинних шкiдливих органiзмiв, якi знаходяться пiд контролем у Китаї (зазначенi у Додатку до цього Протоколу), а також не повинна бути умисно змiшаною або зараженою iншими зерновими чи чужорiдними матерiалами, що можуть мiстити шкiдливi карантиннi органiзми.
При експортi сої до Китаю залишки пестицидiв та забруднюючi речовини мають вiдповiдати вимогам вiдповiдних законiв, правил та стандартiв Китайської Народної Республiки.
Стаття 3
Мiнагрополiтики України повинне використовувати визнанi у свiтi методи контролю та iнспектування, здiйснювати нагляд i контроль в перiод вегетацiї сої щодо наявностi таких шкiдливих органiзмiв, як Phytophtora sojae, Verticillium albo-atrum, Verticillium dahliae, Curtobacterium flaccumfaciens pv. Flaccumfaciens, Alfalfa mosaic virus, Arabis mosaic virus, Tobacco ringspot virus та Ditylenchus dipsaci для забезпечення вiдсутностi таких шкiдливих органiзмiв у сої, що експортуватиметься до Китаю, та зберiгати записи про нагляд.
Мiнагрополiтики України повинне запровадити iнтегровану систему контролю за шкiдливими органiзмами, яка передбачала б заходи щодо мiнiмiзацiї випадкiв ураження сої iншими карантинними шкiдливими органiзмами, що знаходяться пiд контролем Китаю, та нагляд за її застосуванням суб'єктами господарювання, що мають вiдношення до сої.
Мiнагрополiтики України зобов'язується дослiджувати залишки пестицидiв та забруднюючих речовин на територiях, де вирощується соя, та зберiгати вiдповiднi записи про нагляд.
Для кожного сезону збору врожаю Мiнагрополiтики України повинне надавати AQSIQ звiт про вмiст шкiдливих органiзмiв, залишки пестицидiв та забруднюючi речовини.
Стаття 4
Мiнагрополiтики України повинне вести реєстр експортерiв, що експортують сою до Китаю, та елеваторiв, з яких експортується соя до Китаю, з метою забезпечення виконання ними вiдповiдних карантинних умов, а також Мiнагрополiтики України повинне завчасно надавати AQSIQ перелiк таких зареєстрованих експортерiв та елеваторiв.
Стаття 5
Мiнагрополiтики України повинне забезпечити, щоб пiдприємства, якi експортують сою до Китаю, здiйснювали процедуру доочищення, зокрема просiювання пiд час зберiгання i транспортування сої або до вiдвантаження, таким чином, щоб не допустити перенесення ґрунту, заражених рослин та насiння бур'янiв.
Стаття 6
До початку експорту сої до Китаю Мiнагрополiтики України повинне проводити iнспектування та карантин рослин.
На кожну партiю, що вiдповiдає вимогам цього Протоколу, Мiнагрополiтики України або уповноважений ним орган видаватиме фiтосанiтарний сертифiкат iз додатковою декларацiєю такого змiсту: "Партiя вiдповiдає фiтосанiтарним вимогам, встановленим Протоколом фiтосанiтарних та iнспекцiйних вимог щодо експорту сої з України до Китаю мiж Мiнiстерством аграрної полiтики та продовольства України та Генеральною адмiнiстрацiєю нагляду за якiстю, iнспекцiї та карантину Китайської Народної Республiки, та не мiстить карантинних шкiдливих органiзмiв, що знаходяться пiд контролем Китаю".
Мiнагрополiтики України повинне завчасно надавати зразок чинного фiтосанiтарного сертифiката або встановити електронну систему контролю фiтосанiтарного сертифiката для AQSIQ, щоб швидше визначити його дiйснiсть, коли партiя прибуває до портiв Китаю.
Стаття 7
Китайськi iмпортери мають заздалегiдь до пiдписання контракту отримати дозвiл на iмпорт, що видається AQSIQ.
Соя повинна iмпортуватися до визначених AQSIQ портiв, а також перероблятись на визначених AQSIQ пiдприємствах.
Завантаження, розвантаження, транспортування, зберiгання, переробка iмпортованої сої повиннi здiйснюватися вiдповiдно до вимог Китаю щодо карантину рослин та запобiжних вимог Китаю.
Соя не може потрапляти у вiльний обiг на ринок до переробки та посiв забороняється.
Стаття 8
Коли українська соя прибуває до китайських портiв ввезення, китайськi органи iнспекцiї та карантину (пiдроздiли AQSIQ) проводитимуть iнспектування та карантин рослин.
У разi виявлення будь-яких карантинних шкiдливих органiзмiв, що знаходяться пiд контролем Китаю, таку партiю буде дозволено ввозити лише пiсля ефективної обробки. У разi неефективної обробки таку партiю слiд повернути або знищити.
Якщо залишки пестицидiв та речовини-забруднювачi перевищують рiвень нацiонального стандарту AQSIQ, таку партiю слiд повернути або знищити.
Якщо проблема є достатньо серйозною, експорт української сої вiд вiдповiдного експортера, елеватора, регiону вирощування або навiть з усiх регiонiв вирощування в Українi буде призупинено до отримання AQSIQ пiдтвердження того, що Мiнагрополiтики України вжито ефективних заходiв щодо вирiшення цiєї проблеми.
Стаття 9
Мiнагрополiтики України повинне своєчасно повiдомляти AQSIQ у письмовiй формi про новi шкiдливi органiзми сої в Українi, або про новi пестициди та про заходи з контролю, вжитi Мiнагрополiтики України.
AQSIQ здiйснюватиме подальшу оцiнку ризикiв та огляд, базуючись на ситуацiї щодо наявностi шкiдливих органiзмiв та їх вилучення з української сої.
Стаття 10
Пiсля початку програми щодо сої AQSIQ, у спiвробiтництвi з Мiнагрополiтики України, направлятиме кожнi два роки до України посадових осiб з питань карантину з метою здiйснення передвiдвантажувальної iнспекцiї, з метою огляду ситуацiї iз шкiдливими органiзмами, з метою iнспектування та оцiнки ефективностi системи управлiння з питань карантину пiд час сiвби, зберiгання, транспортування та експорту соєвих бобiв, щоб виконати обстеження та монiторинг шкiдливих органiзмiв, а також провести консультацiї з технiчних питань з українськими експертами, з метою забезпечення вiдповiдностi iмпортованих соєвих бобiв карантинним вимогам цього Протоколу.
Витрати, пов'язанi з поїздкою, включаючи транспорт, проживання та харчування, здiйснюються Українською Стороною.
Стаття 11
Сторони домовилися на неперiодичнiй основi проводити зустрiчi з технiчних питань, у разi необхiдностi. Сторони також домовились вирiшувати спори або будь-якi iншi непорозумiння, що виникають пiд час виконання цього Протоколу, шляхом дружнiх консультацiй.
Стаття 12
Цей Протокол набирає чинностi з дати його пiдписання та залишається чинним протягом двохрiчного перiоду. Якщо жодна iз Сторiн не повiдомляє у письмовiй формi дипломатичними каналами iншу Сторону про свiй намiр внести змiни або припинити дiю цього Протоколу за шiсть мiсяцiв до закiнчення термiну його дiї, дiя цього Протоколу буде автоматично подовжуватися на наступний дворiчний перiод.
Учинено в м. Пекiн 5 грудня 2013 року в двох примiрниках, кожний китайською, українською та англiйською мовами, при цьому всi тексти є автентичними.
У разi виникнення розбiжностей при тлумаченнi цього Протоколу переважну силу матиме текст англiйською мовою.
За Мiнiстерство аграрної полiтики та продовольства України | За Генеральну адмiнiстрацiю нагляду за якiстю, iнспекцiї та карантину Китайської Народної Республiки |
Додаток до Протоколу фiтосанiтарних та iнспекцiйних вимог щодо експорту сої з України до Китаю мiж Мiнiстерством аграрної полiтики та продовольства України та Генеральною адмiнiстрацiєю нагляду за якiстю, iнспекцiї та карантину Китайської Народної Республiки |
Перелiк карантинних шкiдливих органiзмiв, що знаходяться пiд карантинним контролем в Китаю
1. Acanthoscelides obtectus (Say.)
2. Tribolium destructor Uyttenboogaart
3. Trogoderma granarium Everts
4. Ditylenchus dipsaci (Kuhn) Filipjev
5. Phytophthora sojae Kaufm. & Gerd.
6. Verticillium albo-atrum Reinke & Berthier
7. Verticillium dahliae Klebahn
8. Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Hedges) Collins &Jones
9. Alfalfa mosaic virus (AMV)
10. Arabis mosaic virus (ArMV)
11. Tobacco ringspot virus (PBRSV)
12. Centaruea repens L.
13. Ambrosia artemisiifolia L.
14. Ambrosia trifida L.
15. Cirsium arvense(L.) Scopoli
16. Cenchrus spp.
17. Cuscuta spp.
18. Euphorbia dentate Michx.
19. Iva xanthifolia Nutt.
20. Solanum rostratum Dunal.
21. Sorghum halepense(L.) Pers. (Johnsongrass and its cross breeds)
22. Taraxacum officinale Weber
23. Xanthinm spp. (non-Chinese species)