МIНIСТЕРСТВО ДОХОДIВ I ЗБОРIВ УКРАЇНИ
вiд 08.01.2014 р. | N 58/6/99-99-19-04-02-15 |
---|
Щодо включення до податкового кредиту сум ПДВ,
сплачених у зв'язку зi збiльшенням митної вартостi
iмпортних товарiв
Мiнiстерство доходiв i зборiв України розглянуло лист <...> щодо включення до податкового кредиту сум ПДВ, сплачених митним органам у зв'язку зi збiльшенням митної вартостi iмпортних товарiв, i повiдомляє.
Вiдповiдно до пункту 198.1 статтi 198 Податкового кодексу України вiд 02.12.2010 р. N 2755-VI (далi - Кодекс) право на вiднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разi здiйснення операцiй з придбання або виготовлення товарiв (у тому числi в разi їх ввезення на митну територiю України) та послуг.
Податковий кредит звiтного перiоду вiдповiдно до пункту 198.3 статтi 198 Кодексу визначається виходячи з договiрної (контрактної) вартостi товарiв/послуг (у разi здiйснення контрольованих операцiй - не вище рiвня звичайних цiн, визначених вiдповiдно до статтi 39 цього Кодексу) та складається з сум податкiв, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статтi 193 цього Кодексу, протягом такого звiтного перiоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарiв (у тому числi при їх iмпортi) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операцiях у межах господарської дiяльностi платника податку.
Для операцiй з ввезення на митну територiю України товарiв датою виникнення права на вiднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згiдно з пунктом 187.8 статтi 187 цього Кодексу.
При цьому вiдповiдно до пункту 201.12 статтi 201 Кодексу у разi ввезення товарiв на митну територiю України документом, що посвiдчує право на вiднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларацiя, оформлена вiдповiдно до вимог законодавства, яка пiдтверджує сплату податку.
Порядок внесення змiн до митної декларацiї визначено пiдпунктами 33 - 38 Положення про митнi декларацiї, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.05.2012 р. N 450 (далi - Положення N 450). Згiдно iз пунктом 37 Положення N 450 змiни до митної декларацiї можуть вноситися, зокрема, шляхом заповнення та оформлення органом доходiв i зборiв аркуша коригування за формою згiдно з додатком 4 до Положення N 450. Оформлений органом доходiв i зборiв аркуш коригування є невiд'ємною частиною вiдповiдної митної декларацiї.
У випадку змiни митної вартостi iмпортних товарiв, вiдповiдно до пункту 3 Порядку оформлення аркуша коригування, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 06.11.2012 р. N 1145, посадовою особою митного органу, яким здiйснювався випуск товарiв за митною декларацiєю, у строк, що не перевищує 10 робочих днiв з дня надходження до митного органу iнформацiї про доплату (повернення) сум митних платежiв або реєстрацiї заяви декларанта (уповноваженої особи) у митному органi, складається аркуш коригування.
Таким чином, в звiтному перiодi, в якому вiдбулось оформлення аркуша коригування, платник податку має право включити до складу податкового кредиту суму податку на додану вартiсть, яка зазначена в аркушi коригування та сплачена до бюджету.
У разi коли податковий (звiтний) перiод, в якому платник податку здiйснив доплату коштiв до Державного бюджету України у зв'язку зi збiльшенням митної вартостi iмпортних товарiв, передує податковому (звiтному) перiоду, в якому оформлено аркуш коригування до МД, платник податку має право включити суму ПДВ, сплачену митним органам, до податкового кредиту у тому звiтному перiодi, в якому оформлено аркуш коригування до МД.
Враховуючи те, що оформлений органом доходiв i зборiв аркуш коригування є невiд'ємною частиною вiдповiдної митної декларацiї, то у Реєстрi виданих та отриманих податкових накладних, форма i порядок заповнення якого затвердженi наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 17.12.2012 р. N 1340, в роздiлi II у графi 2 зазначається дата отримання аркуша коригування до МД, у графi 3 - дата складання аркуша коригування до МД, у графi 4 - номер МД, до якої складено аркуш коригування, у графi 5 зазначається вид документа "МДП" чи "МДЕ".
Щодо подання уточнюючих розрахункiв слiд зазначити, що вiдповiдно до абзацу 3 пункту 50.1 статтi 50 Кодексу у разi якщо у майбутнiх податкових перiодах (з урахуванням строкiв давностi, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податкiв самостiйно (у тому числi за результатами електронної перевiрки) виявляє помилки, що мiстяться у ранiше поданiй ним податковiй декларацiї (крiм обмежень, визначених цiєю статтею), вiн зобов'язаний надiслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларацiї за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Отже, у разi якщо платником податку при ввезеннi товарiв на митну територiю України сплаченi суми ПДВ, зазначенi в аркушi коригування до МД, помилково не були включенi до складу податкового кредиту у перiодi виникнення права на таке включення, то платник податку має можливiсть суми сплаченого ПДВ включити до податкового кредиту шляхом подання уточнюючого розрахунку (з урахуванням строкiв давностi).
Що стосується включення збiльшеної митної вартостi до собiвартостi реалiзованого товару, то слiд зазначити наступне.
Пунктом 138.1 статтi 138 Податкового кодексу України визначено, що при обчисленнi об'єкта оподаткування податком на прибуток пiдприємств враховуються також витрати, визначенi пунктом 138.11 цiєї статтi.
Вiдповiдно до пункту 138.11 статтi 138 Податкового кодексу суми витрат, не врахованi в минулих податкових перiодах у зв'язку з допущенням помилок та виявленi у звiтному податковому перiодi в розрахунку податкового зобов'язання, здiйсненi в минулi звiтнi роки, вiдображаються у складi iнших витрат, а тi, якi здiйсненi у звiтному податковому роцi, - у складi витрат вiдповiдної групи (собiвартостi реалiзованих товарiв, виконаних робiт, наданих послуг, загальновиробничих витрат, адмiнiстративних витрат тощо).
При цьому вiдповiдно до абзацу 2 пункту 50.1 статтi 50 Кодексу платник податкiв має право не подавати такий розрахунок, якщо вiдповiднi уточненi показники зазначаються ним у складi податкової декларацiї за будь-який наступний податковий перiод, протягом якого такi помилки були самостiйно виявленi.
Таким чином, платник податку на прибуток може виправити допущену помилку шляхом коригування собiвартостi реалiзованих товарiв у рiчнiй декларацiї з податку на прибуток пiдприємств, якщо така помилка здiйснена у звiтному податковому роцi, або врахувати у складi iнших витрат, якщо така помилка була здiйснена в минулi звiтнi роки.
Заступник Мiнiстра | А. Iгнатов |