МIНIСТЕРСТВО ДОХОДIВ I ЗБОРIВ УКРАЇНИ
04.04.2014 | N 7822/7/99-99-19-05-01-17 |
---|
Митницi Мiндоходiв |
Про митне оформлення товарiв
Мiнiстерство доходiв i зборiв України iнформує про те, що Верховною Радою України прийнято Закон України вiд 27 березня 2014 року N 1166-VII "Про запобiгання фiнансової катастрофи та створення передумов для економiчного зростання в Українi" (далi - Закон), який набрав чинностi з 01.04.2014.
Законом, зокрема, передбачається збiльшення до 150 євро митної вартостi товарiв, операцiї з ввезення яких на митну територiю України незалежно вiд обраного митного режиму є об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть (пiдпункт 196.1.16 статтi 196), а також зменшення з 300 до 150 євро митної вартостi товарiв операцiї з ввезення яких на митну територiю України у мiжнародних поштових та мiжнародних експрес-вiдправленнях є об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть (пiдпункт 196.1.17 статтi 196).
З метою забезпечення унiфiкованого пiдходу до застосування норм Податкового та Митного кодексiв України щодо особливостей оподаткування товарiв у зв'язку iз змiнами в законодавствi, повiдомляємо таке.
Щодо порядку митного оформлення
та оподаткування товарiв, що надходять у
мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях
Вiдносини, пов'язанi iз справлянням митних платежiв, регулюються Митним та Податковим кодексами України, iншими законами України з питань оподаткування.
Крiм того, згiдно зi статтею 270 Митного кодексу України правила оподаткування товарiв, що перемiщуються через митний кордон України, iншими (крiм мита) митними платежами встановлюються Податковим кодексом України з урахуванням особливостей, що визначаються цим Кодексом.
Особливостi оподаткування митними платежами товарiв, що перемiщуються (пересилаються) у мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях визначенi, статтею 234 Митного кодексу України.
Так, товари (за винятком пiдакцизних), що перемiщуються (пересилаються) на адресу одного одержувача (юридичної або фiзичної особи) в однiй депешi вiд одного вiдправника у мiжнародних поштових вiдправленнях, на адресу одного одержувача (юридичної або фiзичної особи) протягом однiєї доби у мiжнародних експрес-вiдправленнях, якщо їх сумарна фактурна вартiсть не перевищує еквiвалент 300 євро, не є об'єктом оподаткування митними платежами.
У разi перевищення еквiвалента 300 євро сумарної фактурної вартостi товарiв, такi товари оподатковуються митом вiдповiдно до Митного кодексу України та податком на додану вартiсть вiдповiдно до Податкового кодексу України.
Так, згiдно статтi 277 Митного кодексу України об'єктами оподаткування митом, зокрема, є товари, митна вартiсть яких перевищує еквiвалент 100 євро, що ввозяться на митну територiю України або вивозяться за межi митної територiї України пiдприємствами (крiм випадкiв, передбачених статтею 234 цього Кодексу), та товари, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України громадянами в обсягах, якi пiдлягають оподаткуванню митними платежами вiдповiдно до роздiлу XII цього Кодексу.
Податковим кодексом України визначено (пiдпункт 196.1.17 статтi 196), що об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть є товари, сумарна фактурна вартiсть яких перевищує еквiвалент 150 євро, що ввозяться на митну територiю у несупроводжуваному багажi, пересилаються на адресу одного одержувача (юридичної або фiзичної особи) в однiй депешi вiд одного вiдправника у мiжнародних поштових вiдправленнях та на адресу одного одержувача (юридичної або фiзичної особи) в одному вантажi експрес-перевiзника вiд одного вiдправника у мiжнародних експрес-вiдправленнях.
Крiм того, статтею 191 Податкового кодексу України встановлено особливостi визначення бази оподаткування для товарiв, що ввозяться на митну територiю України у мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях, у несупроводжуваному багажi, та для товарiв, що ввозяться на митну територiю України фiзичними особами у ручнiй поклажi та/або у супроводжуваному багажi.
Зокрема, вiдповiдно до пiдпункту 191.1.1 статтi 191 у разi ввезення на митну територiю України у мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях, у несупроводжуваному багажi товарiв (крiм пiдакцизних товарiв та особистих речей), базою оподаткування є їх сумарна фактурна вартiсть, визначена вiдповiдно до статей 234 та 374 Митного кодексу України.
Таким чином, у разi надходження товарiв (за винятком пiдакцизних) на адресу одного одержувача (юридичної або фiзичної особи) в однiй депешi вiд одного вiдправника у мiжнародних поштових вiдправленнях, на адресу одного одержувача (юридичної або фiзичної особи) протягом однiєї доби у мiжнародних експрес-вiдправленнях, якщо їх сумарна фактурна вартiсть не перевищує еквiвалент 300 євро, митнi платежi не сплачуються.
У разi якщо сумарна фактурна вартiсть товарiв перевищує еквiвалент 300 євро, їх оподаткування здiйснюється таким чином:
для пiдприємств:
мито - за ставками, визначеними Митним тарифом України (Закон України вiд 19 вересня 2013 року N 584-VII);
податок на додану вартiсть - за ставкою 20 вiдс. вiдповiдно до Податкового кодексу України.
для громадян:
мито - 10 вiдс. частини їх сумарної фактурної вартостi, що перевищує еквiвалент 300 євро та не перевищує 10000 євро;
податок на додану вартiсть - за ставкою 20 вiдс. вiдповiдно до Податкового кодексу України.
Щодо порядку митного оформлення
та оподаткування товарiв, що ввозяться на митну
територiю України суб'єктами господарювання
незалежно вiд обраного митного режиму
З урахуванням статтi 277 Митного кодексу України об'єктами оподаткування митом є товари, що ввозяться на митну територiю України, митна вартiсть яких перевищує еквiвалент 100 євро.
При цьому пiдпунктом 196.1.16 статтi 196 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть при ввезеннi на митну територiю України незалежно вiд обраного митного режиму визначено товар, митна вартiсть якого перевищує еквiвалент 150 євро.
Таким чином, митне оформлення товарiв, митна вартiсть яких перевищує еквiвалент 100 євро, але не перевищує 150 євро, здiйснюється за умови письмового декларування у порядку, встановленому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 травня 2012 року N 450 "Питання, пов'язанi iз застосуванням митних декларацiй" та оподатковуються митом за ставками, визначеними Митним тарифом України. При цьому податок на додану вартiсть не справляється.
Митне оформлення товарiв, митна вартiсть яких перевищує еквiвалент 150 євро, здiйснюється за умови письмового декларування у порядку, встановленому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 травня 2012 року N 450 "Питання, пов'язанi iз застосуванням митних декларацiй" та оподатковуються митом за ставками, визначеними Митним тарифом України, та податком на додану вартiсть вiдповiдно до роздiлу V Податкового кодексу України.
Щодо оподаткування лiкарських
засобiв, дозволених для виробництва i
застосування в Українi та внесених до Державного
реєстру лiкарських засобiв (у тому числi аптечними
закладами), а також виробiв медичного призначення
Законом передбачається скасування пiльг зi сплати податку на додану вартiсть при ввезеннi на митну територiю України лiкарських засобiв, дозволених для виробництва i застосування в Українi та внесених до Державного реєстру лiкарських засобiв (у тому числi аптечними закладами), а також виробiв медичного призначення, що визначались окремим перелiком, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 8 серпня 2011 року N 867 "Питання звiльнення виробiв медичного призначення вiд оподаткування податком на додану вартiсть".
Запроваджена ставка податку на додану вартiсть у розмiрi 7 вiдс. (пункт "в" статтi 193.1 Податкового кодексу України) застосовується по операцiях з постачання лiкарських засобiв, дозволених для виробництва i застосування в Українi та внесених до Державного реєстру лiкарських засобiв (у тому числi аптечними закладами), а також з постачання виробiв медичного призначення за перелiком, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 8 серпня 2011 року N 867 "Питання звiльнення виробiв медичного призначення вiд оподаткування податком на додану вартiсть".
Таким чином, оподаткування податком на додану вартiсть вказаної категорiї товарiв при ввезеннi їх на митну територiю України здiйснюється на загальних пiдставах за ставкою 20 вiдс. вiдповiдно до пункту "а" статтi 193.1 Податкового кодексу України. При цьому, у графi 36 "Преференцiя" митної декларацiї на бланку єдиного адмiнiстративного документа код звiльнення не зазначається, у графi 47 "Нарахування платежiв" використовується вiдповiдний код способу розрахунку згiдно з Класифiкатором способiв розрахунку, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20.09.2012 року N 1011 "Про затвердження вiдомчих класифiкаторiв iнформацiї з питань державної митної справи, якi використовуються у процесi оформлення митних декларацiй".
Перший заступник Мiнiстра | I.О. Бiлоус |