МIНIСТЕРСТВО ДОХОДIВ I ЗБОРIВ УКРАЇНИ
вiд 08.07.2014 р. | N 12601/6/99-99-19-03-02-15 |
---|
Щодо особливостей обкладення ПДВ операцiй iз
постачання зернових та технiчних культур
Мiнiстерство доходiв i зборiв України розглянуло звернення <...> щодо особливостей оподаткування податком на додану вартiсть операцiй iз постачання зернових та технiчних культур на митнiй територiї України i вивезення їх у митному режимi експорту за межi митної територiї України та повiдомляє.
Щодо запитань 1, 2 та 5
У зв'язку iз внесенням змiн до Податкового кодексу України (далi - Кодекс) Законами України вiд 19 грудня 2013 року N 713-VII "Про внесення змiн до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податкiв", вiд 27 березня 2014 року N 1166-VII "Про запобiгання фiнансової катастрофи та створення передумов для економiчного зростання в Українi" та вiд 10 квiтня 2014 року N 1200-VII "Про внесення змiн до Податкового кодексу України та деяких iнших законодавчих актiв України щодо усунення окремих неузгодженостей норм законодавства" оподаткування податком на додану вартiсть у 2014 роцi операцiй з вивезення зернових та технiчних культур у митному режимi експорту здiйснюється з урахуванням таких особливостей, визначених у пунктi 197.21 статтi 197, пунктах 15 та 151 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Податкового кодексу України (далi - Кодекс):
• у перiоди з 01.01.2014 р. до 31.03.2014 р. та з 01.10.2014 р. операцiї з вивезення у митному режимi експорту зернових культур та технiчних культур сiльськогосподарськими пiдприємствами - виробниками та пiдприємствами, якi безпосередньо придбали такi зерновi та технiчнi культури у сiльськогосподарських пiдприємств - виробникiв, а також Аграрним фондом у разi їх придбання з податком, пiдлягають оподаткуванню за нульовою ставкою податку, а сума бюджетного вiдшкодування такими пiдприємствами визначається у загальновстановленому порядку. Сума податку, яка сплачена покупцем таких зернових та технiчних культур та включена до складу податкового кредиту, враховується у розрахунку суми бюджетного вiдшкодування у загальновстановленому порядку;
• з 01.04.2014 р. до 30.09.2014 р. право на оподаткування за нульовою ставкою податку при здiйсненнi операцiй з вивезення у митному режимi експорту зернових та технiчних культур збережено лише для сiльськогосподарських пiдприємств - виробникiв за умовою, що такi зерновi та технiчнi культури вирощенi на землях сiльськогосподарського призначення, якi перебувають у їх власностi або постiйному користуваннi на дату такого експорту.
При цьому для застосування зазначених вище норм Кодексу пiд сiльськогосподарським пiдприємством розумiється виробник сiльськогосподарської продукцiї, основною дiяльнiстю якого є постачання вироблених (наданих) ним сiльськогосподарських товарiв (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якiй питома вага вартостi сiльськогосподарських товарiв/послуг становить не менш як 75 вiдсоткiв вартостi всiх товарiв/послуг, поставлених протягом попереднiх 12 послiдовних звiтних податкових перiодiв сукупно, незалежно вiд того, чи зареєстроване таке сiльськогосподарське пiдприємство суб'єктом спецiального режиму оподаткування вiдповiдно до статтi 209 Кодексу, чи нi.
Вiдповiдно до пункту 187.1 статтi 187 Кодексу податковi зобов'язання з податку на додану вартiсть при експортi товарiв визначаються на дату оформлення митної декларацiї (далi - МД), що засвiдчує факт перетинання митного кордону України, оформлена вiдповiдно до вимог митного законодавства. Така МД має бути включена у реєстр виданих та отриманих податкових накладних за той звiтний (податковий) перiод, у якому виникли податковi зобов'язання з податку.
Питання, пов'язанi iз застосуванням митних декларацiй, регламентуються Положенням про митнi декларацiї, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 травня 2012 року N 450 (далi - Положення).
Згiдно з пунктом 16 Положення пiдтвердженням належного оформлення МД є або вiдбиток на всiх аркушах такої МД особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення (паперова версiя), або вiдмiтка про завершення митного оформлення та засвiдчення МД електронним цифровим пiдписом такої особи (електронна версiя).
Таким чином, при здiйсненнi операцiй з вивезення у митному режимi експорту зернових та технiчних культур за межi митної територiї України платник зобов'язаний застосовувати до таких операцiй той режим оподаткування податком на додану вартiсть, який дiяв на дату оформлення МД вiдповiдно до вимог пункту 16 Положення.
Щодо запитання 3
У разi якщо платник податку здiйснював операцiї з вивезення у митному режимi експорту зернових i технiчних культур, якi оподатковуються за нульовою ставкою податку та звiльняються вiд оподаткування податком, та оформляв таке вивезення однiєю МД, то така МД вiдображається в роздiлi I Реєстру виданих та отриманих податкових накладних одним рядком в розрiзi операцiй, до яких застосовується нульова ставка податку на додану вартiсть та режим звiльнення вiд оподаткування податком.
У податковiй декларацiї з податку на додану вартiсть обсяг операцiй з вивезення товарiв за межi митної територiї України, що мiститься у МД, вiдображається вiдповiдними частинами у таких рядках роздiлу I "Податковi зобов'язання":
• у рядку 2.1 - операцiї з вивезення у митному режимi експорту зернових i технiчних культур, до яких застосовується нульова ставка податку на додану вартiсть;
• у рядку 5.1 - операцiї з вивезення у митному режимi експорту зернових i технiчних культур, до яких застосовується режим звiльнення вiд оподаткування податком.
При цьому з метою пiдтвердження постачальником правомiрностi застосування нульової ставки податку до операцiй з вивезення у митному режимi експорту зернових i технiчних культур, придбаних у сiльськогосподарських товаровиробникiв, у договорах на придбання сiльськогосподарської продукцiї, доцiльно зазначати, що ця продукцiя придбавається у виробника такої продукцiї з податком на додану вартiсть.
Щодо запитання 4
Щодо застосування механiзму розподiлу податкового кредиту з податку, визначеного статтею 199 Кодексу; при здiйсненнi операцiй з придбання/виготовлення необоротних активiв повiдомляємо, що вiдповiдно до пунктiв 15 (дiяв до 01.01.2014 р.) та 151 (дiє з 01.04.2014 р. до 01.10.2014 р.) пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу при формуваннi податкового кредиту по придбаних та/або виготовлених необоротних активах, якi одночасно використовуються в оподатковуваних i неоподатковуваних податком на додану вартiсть операцiях, зазначених в абзацах першому та другому цього пункту, норми статтi 199 Кодексу не застосовуються, сплаченi (нарахованi) суми податку на додану вартiсть по таких необоротних активах включаються до податкового кредиту.
У перiод з 01.01.2014 р. по 31.03.2014 р. з урахуванням того, що операцiї з вивезення у митному режимi експорту зернових та технiчних культур звiльнялися вiд оподаткування податком на додану вартiсть на пiдставi пункту 197.21 статтi 197 Кодексу, то у разi придбання в цей перiод необоротних активiв, якi одночасно будуть використовуватись у звiльнених та оподатковуваних операцiях, сума податку на додану вартiсть, сплачена у складi їх вартостi, пiдлягає розподiлу у порядку, передбаченому статтею 199 Кодексу.
Щодо запитання 6
До 01.01.2014 р. документальним пiдтвердженням застосування сiльськогосподарським пiдприємством спецiального режиму оподаткування податком на додану вартiсть було виключно свiдоцтво про реєстрацiю сiльськогосподарського пiдприємства як суб'єкта спецiального режиму оподаткування (далi - Свiдоцтво).
З 01.01.2014 р. таким пiдтвердженням є Свiдоцтво, видане до 01.01.2014 р. (за умови, що у реєстрацiйних даних платника не вiдбувалося змiн), або витяг з реєстру платникiв податку на додану вартiсть за формою N 2-ВР, отриманий платником у встановленому порядку.
Порядок формування i надання витягiв та довiдок, оприлюднення вiдомостей з реєстру платникiв податку на додану вартiсть, у тому числi реєстру суб'єктiв спецiального режиму; оподаткування податком на додану вартiсть, визначено у роздiлi VII Положення про реєстрацiю платникiв податку на додану вартiсть, затвердженого наказом Мiнiстерства доходiв i зборiв України вiд 16.01.2014 р. N 26, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 06.02.2014 р. за N 232/25009.
Щодо надання доступу платникам податку до баз даних та вдосконалення окремих процесiв оподаткування
Вiдповiдно до пункту 183.13 статтi 183 Кодексу з метою постiйного забезпечення органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, юридичних та фiзичних осiб iнформацiєю Мiнiстерство доходiв i зборiв України щоденно оприлюднює на єдиному державному реєстрацiйному веб-порталi юридичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв та власному офiцiйному веб-порталi iнформацiю про платникiв податку, яка є доступною для всiх зацiкавлених осiб.
Так, зокрема, зазначена iнформацiя мiстить данi з реєстру суб'єктiв спецiального режиму оподаткування податком на додану вартiсть (данi про дату реєстрацiї суб'єктом спецiального режиму оподаткування податком, перелiк видiв дiяльностi сiльськогосподарського пiдприємства, на якi поширюється дiя вказаного режиму, iз зазначенням дати внесення запису про такi види дiяльностi, дату виключення з такого реєстру, а також дату, з якої сiльськогосподарське пiдприємство вважається платником податку на загальних пiдставах). Iнформацiя оприлюднюється iз зазначенням дати оприлюднення i дати оновлення iнформацiї.
Поряд з цим слiд зазначити, що ведення Мiндоходiв iнших реєстрiв сiльськогосподарських виробникiв Кодексом чи iншими нормативно-правовими актами не передбачено.
Також iнформуємо, що з метою реформування податкової системи та покращення умов ведення бiзнесу в Українi i зменшення регуляторного тиску на суб'єктiв господарювання в Мiнiстерствi фiнансiв України утворено окремi робочi групи iз залученням широких кiл громадськостi та бiзнес-спiльноти.
Одним iз основних завдань робочої групи N 9 є комплексний перегляд спецiального режиму оподаткування податком на додану вартiсть у сферi сiльського та лiсового господарства, а також рибальства, та особливостей справляння податку на додану вартiсть переробними пiдприємствами.
За результатами проведених засiдань буде визначено основнi напрями реформування системи оподаткування сiльгосптоваровиробникiв та переробних пiдприємств, змiни до Кодексу.
Перший заступник Мiнiстра | I. Бiлоус |