ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 10.12.2014 р. | N 14618/7/99-99-19-03-01-17 |
---|
Головним управлiнням ДФС в областях, м. Києвi, МГУ ДФС - ЦО з обслуговування великих платникiв |
Про податок на додану вартiсть
У зв'язку iз змiнами, внесеними до Податкового кодексу України (далi - Кодекс) Законом України вiд 31 липня 2014 року N 1621-VII "Про внесення змiн до Податкового кодексу України та деяких iнших законодавчих актiв України", з урахуванням змiн, внесених до нього Законом України вiд 07 жовтня 2014 року N 1690-VII "Про внесення змiн до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування iнвестицiйної дiяльностi" (далi - Закон N 1621), вiдповiдно до яких з 1 сiчня 2015 року запроваджується система електронного адмiнiстрування податку на додану вартiсть (далi - ПДВ), Державна фiскальна служба України iнформує про основнi правила роботи цiєї системи.
1. Загальнi положення
Основнi принципи функцiонування системи електронного адмiнiстрування ПДВ визначено статтею 2001 роздiлу V Кодексу. Пунктом 2001.1 статтi 2001 роздiлу V Кодексу передбачено затвердження Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку електронного адмiнiстрування ПДВ. Такий порядок затверджено постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16 жовтня 2014 року N 569 "Деякi питання електронного адмiнiстрування податку на додану вартiсть" (далi - Порядок N 569).
Система електронного адмiнiстрування ПДВ, що органiзована на центральному рiвнi ДФС, забезпечує автоматичний облiк у розрiзi платникiв податку:
сум податку, що мiстяться у виданих та отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрi податкових накладних (далi - ЄРПН), та розрахунках коригування до них;
сум податку, сплачених платниками при ввезеннi товарiв на митну територiю України;
сум поповнення та залишку коштiв на рахунках у системi електронного адмiнiстрування ПДВ;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податковi накладнi в ЄРПН.
Система електронного адмiнiстрування ПДВ не вносить кардинальних змiн до загальних принципiв справляння ПДВ, затверджених Кодексом. Норми Кодексу, якi визначають коло платникiв ПДВ, об'єкт оподаткування, принципи формування податкових зобов'язань та податкового кредиту, залишаються незмiнними.
Водночас пiдставою для формування податкового кредиту за умови дотримання iнших, встановлених Кодексом правил, є лише податковi накладнi, зареєстрованi в ЄРПН. До податкового кредиту можна також включити суму податку, зазначену в документах, визначених пунктом 201.11 статтi 201 роздiлу V Кодексу, але з 01.01.2015 скасовується можливiсть сформувати податковий кредит на пiдставi скарги на постачальника (пункт 201.10 статтi 201 роздiлу V Кодексу).
Крiм того, Законом N 1621 внесено змiни до визначення бази оподаткування ПДВ в окремих випадках: з 01.01.2015 база оподаткування визначається виходячи з договiрної (контрактної) вартостi товарiв/послуг, за винятком контрольованих операцiй, але не може бути нижчою цiни придбання товарiв (для самостiйно виготовлених - не нижче їх собiвартостi) або балансової вартостi необоротних активiв.
Одночасно iз запровадженням системи електронного адмiнiстрування ПДВ з 1 сiчня 2015 року для платникiв ПДВ збiльшується граничний рiвень обсягу операцiй з постачання товарiв/послуг для обов'язкової реєстрацiї платникiв ПДВ до 1 млн. грн. (без ПДВ) за рiк.
Тобто, з 01.01.2015 суб'єкт господарювання зобов'язаний зареєструватися як платник податку у контролюючому органi за своїм мiсцезнаходженням (мiсцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 роздiлу V Кодексу, крiм особи, яка є платником єдиного податку, у разi якщо загальна сума вiд здiйснення операцiй з постачання товарiв/послуг, що пiдлягають оподаткуванню згiдно з цим роздiлом, у тому числi з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережi, нарахована (сплачена) такiй особi протягом останнiх 12 календарних мiсяцiв, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).
Правила, встановленi роздiлом V Кодексу, для добровiльної реєстрацiї особи в якостi платника ПДВ не змiнилися.
Платники ПДВ, у яких станом на 01.01.2015 обсяг оподатковуваних операцiй за останнi 12 календарних мiсяцiв не перевищує 1 млн. грн., отримують можливiсть анулювати свою реєстрацiю платника ПДВ.
2. Електроннi рахунки платникiв у системi електронного адмiнiстрування ПДВ
Електронний рахунок у системi електронного адмiнiстрування ПДВ (далi - електронний рахунок) - рахунок, вiдкритий платнику податку в Казначействi, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхiдних для збiльшення розмiру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податковi накладнi та/або розрахунки коригування кiлькiсних i вартiсних показникiв до податкової накладної (далi - розрахунок коригування) в ЄРПН, а також у сумах, недостатнiх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку.
Для кожного платника податку вiдкривається один електронний рахунок.
Згiдно з пунктом 5 Порядку N 569 електроннi рахунки вiдкриваються Казначейством платникам ПДВ автоматично на пiдставi реєстру платникiв податку, який ДФС пiсля присвоєння особi iндивiдуального податкового номера платника ПДВ надсилає Казначейству.
Казначейство надсилає ДФС повiдомлення про вiдкриття електронного рахунка платника ПДВ не пiзнiше наступного робочого дня з дня його вiдкриття, а ДФС пiсля надходження такого повiдомлення iнформує кожного платника ПДВ про реквiзити його електронного рахунка (пункт 6 Порядку N 569).
Враховуючи викладене, вiдкриття електронних рахункiв здiйснюється без участi платникiв податку, тобто їм не потрiбно вiдвiдувати Казначейство з метою вiдкриття такого рахунка.
Вiдкриття та обслуговування електронних рахункiв Казначейством здiйснюється на безоплатнiй основi. Iнформацiя про рух коштiв на електронних рахунках платникам податку надаватиметься ДФС за вiдповiдним запитом платника на безоплатнiй основi без обмеження кiлькостi запитiв та у часi.
Датою початку здiйснення операцiй з використанням електронного рахунку є 01.01.2015 для суб'єктiв господарювання, якi вже є зареєстрованими платниками ПДВ, а для суб'єктiв господарювання, якi будуть зареєстрованi в якостi платникiв ПДВ в будь-який перiод пiсля 01.01.2015, - дата їх реєстрацiї платниками податку.
На такi електроннi рахунки в системi електронного адмiнiстрування ПДВ платники податку самостiйно зараховують кошти з власного поточного рахунку платника, вiдкритого в банкiвських установах, у сумах:
необхiдних для збiльшення розмiру суми, що обчислюється вiдповiдно до пункту 2001.3 статтi 2001 Кодексу та надає право для реєстрацiї в ЄРПН податкових накладних / розрахункiв коригування;
недостатнiх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку.
Поповнення електронного рахунка платника ПДВ за рахунок iнших джерел, наприклад, з поточних рахункiв iнших осiб, не передбачено.
Кошти з електронного рахунка платника ПДВ перераховуються Казначейством в автоматичному режимi виключно до бюджету та/або на рахунок, вiдкритий у банку та/або органi Казначейства сiльськогосподарськими пiдприємствами - суб'єктами спецiального режиму оподаткування, визначений статтею 209 Кодексу (далi - спецрежим), для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартiсть поставлених ними сiльськогосподарських товарiв (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 Кодексу (далi - спецiальнi рахунки). Таке перерахування коштiв здiйснюється на пiдставi реєстрiв платникiв ПДВ, який автоматично формується ДФС та надсилається Казначейству.
3. Податкова звiтнiсть
Починаючи з першого звiтного перiоду 2015 року (сiчень, I-й квартал), податкова звiтнiсть з ПДВ подається до контролюючого органу всiма платниками податку виключно в електроннiй формi з дотриманням умови щодо реєстрацiї електронного пiдпису пiдзвiтних осiб у порядку, визначеному законодавством.
Таким чином, для забезпечення накладання електронного цифрового пiдпису платникам ПДВ необхiдно буде мати посиленi сертифiкати вiдкритих ключiв (далi - посиленi сертифiкати), якi можна отримати в Акредитованому центрi сертифiкацiї ключiв (далi - АЦСК) Iнформацiйно-довiдкового департаменту ДФС (безоплатно) або в будь-якому з його вiдокремлених пунктiв реєстрацiї користувачiв (адреси таких пунктiв розмiщено на офiцiйному iнформацiйному ресурсi АЦСК Iнформацiйно-довiдкового департаменту ДФС: http://www.acskidd.gov.ua), або в iнших АЦСК.
Платники ПДВ, якi на сьогоднi подають податкову звiтнiсть в електронному виглядi та вже мають посиленi сертифiкати, можуть продовжувати їх використання пiсля 1 сiчня 2015 року (з урахуванням їх строку чинностi).
Що стосується подання податкових декларацiй з ПДВ у паперовiй формi, то останнiм звiтним перiодом, за який податковi декларацiї з ПДВ можуть бути поданi на паперових носiях, є грудень 2014 року (граничний термiн подання 20.01.2015) / IV квартал 2014 року (граничний термiн подання 09.02.2015).
Вiдповiднi змiни до форми податкової декларацiї з ПДВ та порядку її заповнення i подання розробленi, розмiщенi на офiцiйному веб-сайтi ДФС України та на цей час погоджуються зацiкавленими мiнiстерствами i вiдомствами. Пiсля прийняття Мiнiстерством фiнансiв України вiдповiдного наказу та його реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України у загальновстановленому порядку його буде доведено до вiдома платникiв та регiональних структурних пiдроздiлiв ДФС.
4. Формування та реєстрацiя в ЄРПН податкових накладних / розрахункiв коригування
Вiдповiдно до пункту 201.1 статтi 201 та пункту 11 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу (у редакцiї Закону N 1621) з 01.01.2015 податковi накладнi та розрахунки коригування складаються виключно в електроннiй формi та пiдлягають обов'язковiй реєстрацiї в ЄРПН незалежно вiд того, яка сума ПДВ вказана в податковiй накладнiй, у тому числi i тi, якi не видаються покупцям, а також тi, що складенi платниками податку - отримувачами послуг, що постачаються нерезидентами, якщо мiсце постачання таких послуг розташоване на митнiй територiї України (пункт 208.2 статтi 208 роздiлу V Кодексу).
Пiсля реєстрацiї податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН постачальник та покупець отримуватимуть в автоматичному режимi вiд ДФС повiдомлення про таку реєстрацiю.
Запровадження електронної форми податкової накладної вирiшує всi питання, якi пов'язанi iз дотриманням формальних умов щодо її заповнення (вирiвнювання полiв, формат дати, адреси, розмiщення знакiв дробу, ком та iнших роздiлових знакiв тощо). Крiм того, пiд час реєстрацiї податкової накладної платник матиме можливiсть перевiрити правильнiсть написання назви покупця та його реєстрацiйних даних.
Вiдповiдно до пункту 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29 грудня 2010 року N 1246, та пункту 19 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 22.09.2014 N 957 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 14.11.2014 N 1129), податковi накладнi / розрахунки коригування, складенi в електроннiй формi, скрiплюються електронними цифровими пiдписами посадових осiб платника податку.
Таким чином, для забезпечення безперешкодної реєстрацiї податкових накладних в ЄРПН, а також достовiрностi податкових накладних / розрахункiв коригування, якi надсилаються отримувачу товарiв/послуг, платникам ПДВ необхiдно буде мати посиленi сертифiкати для накладання електронного цифрового пiдпису посадовими або уповноваженими особами на складенi податковi накладнi.
Отримати посиленi сертифiкати вiдкритих ключiв можна в АЦСК Iнформацiйно-довiдкового департаменту ДФС (безоплатно) або в будь-якому з його вiдокремлених пунктiв реєстрацiї користувачiв (адреси таких пунктiв розмiщено на офiцiйному iнформацiйному ресурсi АЦСК Iнформацiйно-довiдкового департаменту ДФС: http://www.acskidd.gov.ua), або в iнших АЦСК.
Платники ПДВ, якi на сьогоднi здiйснюють реєстрацiю податкових накладних / розрахункiв коригування в ЄРПН та вже мають посиленi сертифiкати, можуть продовжувати їх використання пiсля 1 сiчня 2015 року (з урахуванням їх строку чинностi).
Термiни реєстрацiї податкових накладних / розрахункiв коригування до податкових накладних у ЄРПН з 01.01.2015 не змiнюються. Така реєстрацiя здiйснюється не пiзнiше п'ятнадцяти календарних днiв, наступних за датою їх складання (пункт 201.10 роздiлу V Кодексу).
Водночас для реєстрацiї податкових накладних / розрахункiв коригування в ЄРПН визначається розмiр суми ПДВ, на яку платник має право зареєструвати в ЄРПН складенi ним такi податковi накладнi / розрахунки коригування.
Так, платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкову накладну / розрахунок коригування, в якiй загальна сума ПДВ не перевищує суму, обчислену за формулою, встановленою пунктом 2001.3 статтi 2001 Кодексу та пунктом 9 Порядку N 569 (далi - реєстрацiйна сума), а саме:
S Накл = S НаклОтр + S Митн + S ПопРах - S НаклВид - S Вiдшкод - S Перевищ, де:
S НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН.
Цей показник формується на пiдставi даних, що мiстяться в отриманих платником податку податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, що були складенi за операцiями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає на податковий перiод, починаючи з 1 сiчня 2015 року, а також на пiдставi даних, що мiстяться в розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН;
S Митн - загальна сума податку, сплаченого платником безпосередньо або за допомогою фiнансового посередника (особи, вiдповiдальної за фiнансове врегулювання) при ввезеннi товарiв на митну територiю України, на пiдставi даних митних декларацiй, у тому числi з урахуванням змiн, внесених вiдповiдно до аркушiв коригування та додаткових декларацiй, оформлених згiдно iз статтею 261 Митного кодексу України.
Цей показник формується на пiдставi сум податку, сплачених, починаючи з 1 сiчня 2015 року, при ввезеннi товарiв на митну територiю України;
S ПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системi електронного адмiнiстрування податку з власного поточного рахунку платника.
Зазначений показник обраховується на пiдставi даних, отриманих згiдно з угодою про iнформацiйний обмiн мiж Державною фiскальною службою та Казначейством щодо сум коштiв, перерахованих платником зi свого поточного рахунку на його рахунок в системi електронного адмiнiстрування податку, вiдкритому йому в Казначействi, починаючи з 1 сiчня 2015 року;
S НаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН.
Цей показник формується на пiдставi даних, що мiстяться у виданих платником податку податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, що були складенi на операцiї, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає на податковий перiод, починаючи з 1 сiчня 2015 року, а також на пiдставi даних, що мiстяться в розрахунках коригувань до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН;
S Вiдшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного вiдшкодування.
Цей показник формується на пiдставi даних податкових декларацiй з податку, поданих до контролюючого органу, починаючи з податкової звiтностi:
за сiчень 2015 року - для платникiв податкiв, що застосовують мiсячний звiтний перiод;
за I квартал 2015 року - для платникiв податкiв, що застосовують квартальний звiтний перiод.
Цей показник формується на пiдставi задекларованих до вiдшкодування на поточний рахунок платника сум вiд'ємного значення податку, розрахованих по операцiях, здiйснених пiсля 1 сiчня 2015 року згiдно з прийнятими контролюючим органом податковими декларацiями з податку та уточнюючими розрахунками до таких декларацiй.
S Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових декларацiях з податку, над сумою податку, що мiститься в складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих у ЄРПН.
Цей показник розраховується як рiзниця мiж сумами податку:
задекларованими платником у податкових декларацiях з податку з урахуванням поданих уточнюючих розрахункiв до таких декларацiй по операцiях з постачання товарiв/послуг та отримання послуг вiд нерезидента, мiсце постачання яких визначено на митнiй територiї України, пiсля 1 сiчня 2015 року та їх подальшого коригування згiдно зi статтею 192 роздiлу V Кодексу,
та зазначеними платником податку у податкових накладних, що були складенi за операцiями з постачання товарiв/послуг пiсля 1 сiчня 2015 року, зареєстрованих в ЄРПН, та розрахункiв коригування до таких накладних, зареєстрованих в ЄРПН.
Цей показник формується на пiдставi даних:
податкових накладних, складених не ранiше 1 сiчня 2015 року та зареєстрованих в ЄРПН, та розрахункiв коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН;
податкових декларацiй з ПДВ, наданих до контролюючого органу, починаючи з податкової звiтностi: за сiчень 2015 року - для платникiв податкiв, що застосовують мiсячний звiтний перiод; за I квартал 2015 року - для платникiв податкiв, що застосовують квартальний звiтний перiод, та уточнюючих розрахункiв до таких декларацiй.
Реєстрацiйна сума обчислюватиметься автоматично та централiзовано на рiвнi ДФС для кожного платника податку щоразу, як вiдбуватиметься змiна значення будь-якого з показникiв формули.
Кожен з показникiв реєстрацiйної суми обчислюватиметься наростаючим пiдсумком, починаючи з 01.01.2015, протягом всього перiоду дiяльностi платника ПДВ до моменту анулювання його реєстрацiї.
Алгоритм обрахунку показникiв реєстрацiйної суми та джерела їх формування пiдлягають оприлюдненню на офiцiйному веб-порталi ДФС України (пункт 10 Порядку N 569).
Для обчислення такої реєстрацiйної суми враховуються лише податковi накладнi, складенi за операцiями, по яких дата виникнення податкових зобов'язань припадає на податковi перiоди з 01.01.2015, розрахунки коригування до таких податкових накладних, а також митнi декларацiї, по яких суми податку сплаченi до бюджету, починаючи з 01.01.2015, суми поповнення електронних рахункiв з 01.01.2015, суми заявленого бюджетного вiдшкодування та сума податкових зобов'язань (для формування показника S Перевищ), задекларованi у складi податкових декларацiй з ПДВ за звiтнi податковi перiоди з 01.01.2015.
Якщо сума, визначена вiдповiдно до пункту 2001.3 статтi 2001 роздiлу V Кодексу (реєстрацiйна сума), буде меншою, нiж сума податку в податковiй накладнiй, яку платник повинен зареєструвати в ЄРПН, то платник повинен перерахувати потрiбну суму коштiв iз свого поточного рахунку на свiй електронний рахунок (пункт 201.10 статтi 201 роздiлу V Кодексу; пункт 12 Порядку N 569).
Збiльшення реєстрацiйної суми може бути забезпечене також за рахунок отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, та сум ПДВ, сплачених пiд час ввезення товарiв на митну територiю України.
При обчисленнi реєстрацiйної суми слiд також враховувати, що для операцiй з отримання послуг вiд нерезидента, мiсцем постачання яких є митна територiя України, Законом N 1621 змiнюється порядок формування податкового кредиту.
На вiдмiну вiд дiючого до кiнця 2014 року порядку, починаючи з 01.01.2015, отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, мiсце постачання яких розташоване на митнiй територiї України, отримує право на податковий кредит за такими операцiями на дату складання ним податкової накладної за цими операцiями, за умови її реєстрацiї в ЄРПН (пункт 198.2 статтi 198 та пункт 208.2 статтi 208 роздiлу V Кодексу).
У зв'язку з цим необхiдно враховувати, що у роздiлi II "Податковий кредит" податкової декларацiї з ПДВ за сiчень (I квартал) 2015 року має бути одночасно вiдображений податковий кредит за операцiями з отримання послуг вiд нерезидента, якi були здiйсненi у груднi (IV кварталi 2014 року) та сiчнi (I кварталi) 2015 року.
В межах системи електронного адмiнiстрування ПДВ передбачено, що складання та реєстрацiя в ЄРПН податкових накладних здiйснюється постачальником товарiв/послуг та отримувачем послуг вiд нерезидентiв, мiсцем постачання яких є митна територiя України. При цьому запроваджується окремий порядок реєстрацiї в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Так, розрахунок коригування, складений постачальником товарiв/послуг до податкової накладної, виданої їх отримувачу - платнику податку, пiдлягає реєстрацiї в ЄРПН:
1) постачальником товарiв/послуг, якщо передбачається збiльшення суми компенсацiї їх вартостi на користь такого постачальника (продавця) або якщо коригування кiлькiсних та вартiсних показникiв у пiдсумку не змiнює суму компенсацiї;
2) отримувачем товарiв/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсацiї вартостi товарiв/послуг їх постачальнику (продавцю), для чого постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю).
Зменшити суму податкових зобов'язань за таким розрахунком коригування постачальник може тiльки пiсля реєстрацiї цього розрахунку в ЄРПН його отримувачем. Зменшити суму свого податкового кредиту за таким розрахунком коригування отримувач (покупець) товарiв (послуг) зобов'язаний незалежно вiд факту реєстрацiї такого розрахунку в ЄРПН.
Розрахунки коригування, що складаються постачальником товарiв/послуг до податкових накладних, якi не видаються отримувачу таких товарiв/послуг, пiдлягають реєстрацiї в ЄРПН постачальником.
Розрахунок коригування до податкової накладної, складеної отримувачем (покупцем) послуг вiд нерезидента, мiсце постачання яких розташоване на митнiй територiї України, пiдлягає реєстрацiї в ЄРПН отримувачем (покупцем) таких послуг.
5. Податковi накладнi, складенi за операцiями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає на податковий перiод до 01.01.2015, та розрахункiв коригування до таких податкових накладних
Податковi накладнi, складенi за операцiями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає до 01.01.2015, та вiдповiдно до вимог Кодексу пiдлягають реєстрацiї у ЄРПН (якщо такi накладнi складенi в електроннiй формi або якщо такi накладнi вiдповiдають вимогам пункту 11 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу у разi складання податкової накладної у паперовому виглядi), але не були зареєстрованi у ЄРПН до 01.01.2015 (термiн реєстрацiї припадає на перiод з 01.01.2015 до 15.01.2015), пiдлягають такiй реєстрацiї без дотримання вимог щодо наявностi вiдповiдної реєстрацiйної суми.
Розрахунки коригування, якi складенi до 01.01.2015 та вiдповiдно до вимог Кодексу пiдлягають реєстрацiї у ЄРПН, але не були зареєстрованi в ЄРПН до 01.01.2015 (термiн реєстрацiї припадає на перiод з 01.01.2015 до 15.01.2015), а також розрахунки коригування, складенi пiсля 01.01.2015 до податкових накладних, складених за операцiями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає до 01.01.2015, пiдлягають такiй реєстрацiї без дотримання вимог щодо наявностi вiдповiдної реєстрацiйної суми.
Такi розрахунки коригування пiдлягають реєстрацiї в ЄРПН постачальником товарiв/послуг.
Податковi накладнi, складенi за операцiями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає до 01.01.2015 (незалежно вiд факту реєстрацiї їх в ЄРПН та перiоду, в якому вони були включенi до податкового кредиту, а також незалежно вiд того чи були вони включенi до складу податкового кредиту), та розрахунки коригування до таких податкових накладних (незалежно вiд дати їх складання та факту реєстрацiї їх в ЄРПН) не беруть участi в обчисленнi реєстрацiйної суми.
Податкова накладна, складена отримувачем послуг, що постачаються нерезидентами, мiсце постачання яких розташоване на митнiй територiї України, за операцiями з постачання таких послуг, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає на грудень / IV квартал 2014 року, сума ПДВ якої була включена до складу податкових зобов'язань за звiтний (податковий) перiод грудень / IV квартал 2014 року, включається до складу податкового кредиту за звiтний (податковий) перiод сiчень / I квартал 2015 року та не бере участi в обчисленнi реєстрацiйної суми.
6. Розрахунки з бюджетом
Суму податкових зобов'язань, належних до сплати в бюджет, платники податку, як i встановлено Кодексом, визначають самостiйно, виходячи з результатiв дiяльностi за вiдповiдний звiтний перiод. Така сума декларується в податковiй декларацiї платника ПДВ.
Якщо за результатами звiтного податкового перiоду платником податку задекларовано в податковiй декларацiї з ПДВ суму податку до сплати в бюджет, то така сума пiдлягає перерахуванню до бюджету та/або на спецiальний рахунок платника податку.
Таке перерахування здiйснюється вiдповiдно до реєстру, який автоматично формується ДФС на пiдставi поданих платниками податкових декларацiй з ПДВ, та не пiзнiше нiж за три робочi днi до закiнчення граничного строку для самостiйної сплати податкових зобов'язань надсилається Казначейству.
Перерахування суми податку до бюджету та/або на спецiальнi рахунки платникiв податку з їх електронних рахункiв здiйснюється Казначейством не пiзнiше останнього дня строку для самостiйної сплати податкових зобов'язань, в межах залишку таких коштiв на електронних рахунках (пункт 21 Порядку N 569).
У випадку недостатностi коштiв на рахунку платника у системi електронного адмiнiстрування податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань та/або для перерахування на спецiальний рахунок платник повинен у строки, встановленi Кодексом для самостiйної сплати платником податкових зобов'язань, перерахувати з власного поточного рахунку на свiй електронний рахунок кошти в недостатнiх сумах.
Якщо платник у строки, встановленi Кодексом для самостiйної сплати платником податкових зобов'язань, не забезпечив наявнiсть на його електронному рахунку коштiв для сплати узгоджених податкових зобов'язань / перерахування на спецiальний рахунок, Казначейством виконання реєстрiв, надiсланих ДФС, здiйснюється в межах залишку коштiв на рахунку в системi електронного адмiнiстрування податку. Невиконаний (не сплачений) по такому реєстру залишок узгоджених податкових зобов'язань платника облiковується Казначейством до повного виконання шляхом перерахування до бюджету / спецiального рахунку коштiв, що перераховуються платником з власного поточного рахунку на його електронний рахунок (пункт 22 Порядку N 569).
Пунктом 25 Порядку N 569 встановлено, що розрахунки з бюджетом у зв'язку з поданням уточнюючих розрахункiв, сплата податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом, та сплата штрафних санкцiй i пенi здiйснюються платником податку до бюджету не з електронного рахунку, а з власного поточного рахунку.
Тобто з електронного рахунку погашаються суми податкових зобов'язань, задекларованих платником податку в податкових декларацiях з ПДВ за звiтнi (податковi) перiоди з 01.01.2015, а суми податкових зобов'язань з ПДВ, якi платник визначив в уточнюючих розрахунках до податкових декларацiй з ПДВ, суми ПДВ, донарахованi платнику контролюючим органом за результатами перевiрок, суми штрафiв та пенi сплачуються не з електронного рахунку платника, а з його поточного рахунку.
Пунктами 26 та 27 Порядку N 569 встановлено правила повернення помилково та/або надмiру зарахованих до бюджету коштiв з електронного рахунку платника на його поточний рахунок у порядку, визначеному статтею 43 роздiлу II Кодексу, в тому числi i у разi анулювання реєстрацiї платника податку.
Таке повернення здiйснюється за умови подання платником податкiв заяви у довiльнiй формi протягом 1095 днiв вiд дня виникнення помилково та/або надмiру сплаченої суми, в якiй має бути вказано поточний рахунок платника податкiв в установi банку, на який необхiдно повернути такi суми з бюджету. Повернення таких сум здiйснюється без використання електронного рахунку.
7. Спецiальний режим оподаткування у сiльському господарствi
Платникам податку, якi застосовують спецрежим, у системi електронного адмiнiстрування податку вiдкривається єдиний електронний рахунок для облiку сум податку як в межах дiяльностi, визначеної статтею 209 Кодексу, так i у межах iншої дiяльностi.
Такi платники реєструють в ЄРПН всi податковi накладнi: як тi, що складенi на операцiї з постачання товарiв (послуг) в межах спецрежиму, так i тi, що складенi у зв'язку iз здiйсненням iнших операцiй з постачання.
Платники податку - суб'єкти спецiального режиму оподаткування повиннi враховувати, що для реєстрацiї в ЄРПН всiх складених ними податкових накладних та розрахункiв коригування як у зв'язку з постачанням товарiв (послуг) в межах спецрежиму, так i у зв'язку з iншими операцiями з постачання, здiйснюється єдиний розрахунок реєстрацiйної суми (за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статтi 2001 Кодексу та пунктом 9 Порядку N 569).
У випадку якщо платником податку, який застосовує спецрежим, за результатами звiтного перiоду задекларовано суми податку, якi пiдлягають сплатi як до бюджету, так i на його спецiальний рахунок, кошти з його електронного рахунку, у першу чергу, перераховуються до бюджету, а у разi повного розрахунку з бюджетом - на спецiальний рахунок такого платника (пункт 22 Порядку N 569).
Таке перерахування здiйснюється на пiдставi реєстру, який автоматично формується ДФС на пiдставi поданих платниками податкових декларацiй з ПДВ, та не пiзнiше нiж за три робочi днi до закiнчення граничного строку для самостiйної сплати податкових зобов'язань надсилається Казначейству. Перерахування суми податку до бюджету та/або на спецiальнi рахунки платникiв податку з їх електронних рахункiв здiйснюється Казначейством не пiзнiше останнього дня строку для самостiйної сплати податкових зобов'язань, в межах залишку таких коштiв на електронних рахунках (пункт 21 Порядку N 569).
Зазначене правило стосується також i платникiв податку - сiльськогосподарських пiдприємств усiх форм власностi, якi вiдповiдають критерiям, визначеним статтею 209 роздiлу V Кодексу, але не зареєструвалися як суб'єкти спецiального режиму оподаткування.
Для забезпечення в умовах дiї системи електронного адмiнiстрування ПДВ спрямування сум ПДВ на пiдтримку власного виробництва суб'єкти спецрежиму - платники ПДВ повиннi надати контролюючому органу за мiсцем своєї реєстрацiї платником ПДВ iнформацiю щодо даних реквiзитiв поточного рахунку, на який має бути перерахована вiдповiдна сума з електронного рахунку такого платника, та актуалiзувати такi данi у разi змiни реквiзитiв поточного рахунку.
8. Вiд'ємне значення i залишок бюджетного вiдшкодування
Вiд'ємне значення ПДВ, яке виникло у платника податку в звiтних перiодах до 01.01.2015, участi в обчисленнi реєстрацiйної суми не братиме.
Роздiлом II Закону N 1621 визначено, що вiд'ємне значення суми, розрахованої згiдно з пунктом 200.1 статтi 200 Кодексу, та залишок вiд'ємного значення попереднiх податкових перiодiв пiсля бюджетного вiдшкодування, задекларованi до 1 сiчня 2015 року, облiковуються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну податкову i митну полiтику.
Облiк такого вiд'ємного значення здiйснюватиметься в податковiй декларацiї з ПДВ. Проектом нової форми декларацiї з ПДВ для такого облiку передбачено окремий роздiл та додаток.
З 01.01.2015 суми бюджетного вiдшкодування, задекларованi в декларацiях за звiтнi (податковi) перiоди до 1 сiчня 2015 року, пiдлягають вiдшкодуванню у порядку, встановленому статтею 200 Кодексу у редакцiї, що дiяла станом на 31.12.2014, тобто залишок непогашеного вiд'ємного значення станом на 01.01.2015 не анулюється, облiковується окремо у складi податкової декларацiї з ПДВ за звiтнi перiоди пiсля 01.01.2015 та вiдшкодовується платникам в автоматичному або звичайному режимi за правилами та у термiни, передбаченi Кодексом станом на 31.12.2014.
Суми бюджетного вiдшкодування, задекларованi у звiтних перiодах пiсля 1 сiчня 2015 року, повертатимуться платникам i в звичайному, i в автоматичному режимi. При цьому спрямування бюджетного вiдшкодування ПДВ у рахунок погашення податкових зобов'язань майбутнiх перiодiв скасовується. Пiсля 1 сiчня 2015 року бюджетне вiдшкодування ПДВ здiйснюватиметься виключно коштами на поточний рахунок платника.
Водночас iнформуємо, що з 01.01.2015 вiдповiдно до вимог статтi 200 Кодексу (з урахуванням змiн, внесених Законами NN 1621 та 1690) бюджетне вiдшкодування платникам податку здiйснюватиметься на мiсяць ранiше, нiж зараз.
Додатковi питання щодо функцiонування системи електронного адмiнiстрування ПДВ просимо надсилати на електронну адресу: sea_pdv@ukr.net, для оперативної пiдготовки додаткових роз'яснень.
Голова | I. О. Бiлоус |