НАЦIОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент вiдкритих ринкiв
вiд 05.02.2015 р. | N 19-103/6990 |
---|
Керiвникам банкiв України, територiальним управлiнням Нацiонального банку України, Незалежнiй асоцiацiї банкiв України, Асоцiацiї "Український кредитно-банкiвський союз", Асоцiацiї українських банкiв, Департаменту контролю, методологiї та лiцензування валютних операцiй |
Про функцiонування валютного ринку
Шановнi колеги!
Упродовж тривалого часу валютний ринок України функцiонує за вкрай несприятливих умов. Цiла низка економiчних i соцiально-полiтичних чинникiв спричиняють виникнення дисбалансiв мiж попитом i пропозицiєю iноземної валюти та вiдповiдний тиск на курс гривнi. Дiя об'єктивних чинникiв iстотно посилюється факторами суб'єктивно-психологiчного характеру, пов'язаними iз погiршенням ринкових очiкувань.
За таких умов Нацiональний банк України через застосування ринкових iнструментiв та регуляторних механiзмiв намагається, з одного боку, нiвелювати вплив ситуативних чинникiв, а з iншого - допомогти ринку знайти рiвноважний рiвень обмiнного курсу, який би найбiльш точно вiдповiдав фундаментальним змiнам.
У цьому контекстi вiдновлення у вереснi минулого року проведення Нацiональним банком України валютних аукцiонiв та оголошення за їх пiдсумками iндикативного курсу гривнi дали змогу впорядкувати об'єктивнi процеси курсової корекцiї, що вiдбувалися в умовах зменшення обсягу валютних iнтервенцiй та надання ринку бiльшої свободи в пошуку нових рiвнiв курсової рiвноваги.
Однак ефективнiсть механiзму валютних аукцiонiв та iндикативного курсу поступово себе вичерпала i на сьогоднi перестала сприяти процесу пошуку курсу рiвноваги, оскiльки заявки, якi банки подають на аукцiони, не вiдображають реального клiєнтського попиту i пропозицiї на iноземну валюту.
Пiд час обговорення рiзних пiдходiв до органiзацiї роботи валютного ринку та проведення курсової полiтики, зокрема, як з керiвниками найбiльших банкiв, так i з мiжнародними партнерами України, превалювала думка, що регулюючi заходи мають спрямовуватися на збалансування попиту та пропозицiї iноземної валюти, водночас не торкаючись самого процесу курсоутворення. Валютний курс має бути об'єктивним iндикатором стану валютного ринку та вартостi грошової одиницi.
Ураховуючи зазначене, з метою посилення ринкових засад функцiонування валютного ринку в Нацiональному банку України прийнято рiшення про припинення проведення з 5 лютого 2015 року щоденних валютних аукцiонiв та оголошення iндикативного курсу гривнi. Курс гривнi встановлюватиметься банками на пiдставi об'єктивних параметрiв ринкового попиту та пропозицiї.
Водночас з метою забезпечення прогнозованого та контрольованого розвитку ринкової ситуацiї Нацiональний банк України застосовуватиме бiльш жорсткi пiдходи до проведення грошово-кредитної полiтики. А саме, прийнято рiшення про:
пiдвищення з 6 лютого 2015 року облiкової ставки до 19,5 % рiчних i вiдповiдне коригування ставок за щоденними активними та пасивними операцiями Нацiонального банку України;
розширення спектра мобiлiзацiйних iнструментiв через вiдновлення з 11 лютого 2015 року проведення операцiй iз двостороннього котирування державних цiнних паперiв.
Нацiональний банк України пильно стежитиме за розвитком подiй на грошово-кредитному ринку та буде готовий у разi необхiдностi вжити додаткових стабiлiзацiйних заходiв.
Одночасно повiдомляємо, що лист Нацiонального банку України вiд 04.11.2014 N 24-011/64178 з 5 лютого 2015 року втрачає чиннiсть.
Просимо цю iнформацiю врахувати в подальшiй роботi.
З повагою, Голова Нацiонального банку України |
В. О. Гонтарева |