ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
06.01.2015 | N 191/6/99-99-22-05-02-15 |
---|
Щодо розповсюдження валютного контролю на
гарантiйний платiж
Державна фiскальна служба України в межах компетенцiї розглянула лист <...> щодо розповсюдження валютного контролю на гарантiйний платiж та повiдомляє.
Порядок здiйснення розрахункiв, у тому числi за iмпортними операцiями, регулюється Законом України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" (далi - Закон).
Так, вiдповiдно до статтi 2 Закону iмпортнi операцiї резидентiв, якi здiйснюються на умовах вiдстрочення поставки, у разi, коли таке вiдстрочення перевищує 180 календарних днiв з моменту здiйснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукцiї (робiт, послуг), що iмпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку.
Нацiональний банк України має право запроваджувати на строк до шести мiсяцiв iншi строки розрахункiв, нiж тi, що визначенi частиною першою статтi 2.
Порушення резидентами, крiм суб'єктiв господарювання, що здiйснюють дiяльнiсть на територiї проведення антитерористичної операцiї на перiод її проведення, строкiв, передбачених статтями 1 i 2 Закону або встановлених Нацiональним банком України вiдповiдно до статей 1 i 2 Закону, тягне за собою вiдповiдальнiсть, передбачену статтею 4 Закону.
Вiдповiдно до статтi 6 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть" зовнiшньоекономiчний договiр (контракт) - це матерiально оформлена угода двох або бiльше суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi та їх iноземних контрагентiв, спрямована на встановлення, змiну або припинення їх взаємних прав та обов'язкiв у зовнiшньоекономiчнiй дiяльностi.
Умови, якi повиннi бути передбаченi в договорi (контрактi), визначенi у Положеннi про форму зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв), затвердженому наказом Мiнiстерства економiки та з питань європейської iнтеграцiї України вiд 06.09.2001 N 201.
Вiдповiдно до цього Положення у роздiлi "Умови платежiв" визначаються валюта платежу, спосiб, порядок та строки фiнансових розрахункiв, умови банкiвського переказу, а саме: до (авансовий платiж) та/або пiсля вiдвантаження товару.
Тобто будь-якi платежi, що здiйснюються на адресу нерезидента до моменту вiдвантаження товару покупцю-резиденту, вважаються авансовими i на них будуть розповсюджуватись норми Закону.
Водночас враховуючи, що вiдповiдно до статтi 13 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю" Нацiональний банк України є головним органом валютного контролю, пропонуємо з порушеним питанням також звернутись до Нацiонального банку України.
В. о. Голови | А. В. Макаренко |