МIЖРЕГIОНАЛЬНЕ ГОЛОВНЕ УПРАВЛIННЯ ДФС - ЦЕНТРАЛЬНИЙ ОФIС З ОБСЛУГОВУВАННЯ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКIВ
28.09.2015 | N 22400/10/28-10-06-11 |
---|
Щодо визначення податкового зобов'язання зi
сплати акцизного податку
Мiжрегiональне головне управлiння ДФС - Центральний офiс з обслуговування великих платникiв розглянуло лист [...], за результатами розгляду та в межах своїх повноважень повiдомляє наступне.
Вiдповiдно до статтi 212 Податкового кодексу України вiд 02 грудня 2010 року N 2755-VI, зi змiнами та доповненнями (далi - ПКУ), платниками акцизного податку, зокрема, є:
особа, яка виробляє пiдакцизнi товари (продукцiю) на митнiй територiї України, у тому числi з давальницької сировини (пп. 212.1.1 ст. 212 ПКУ);
особа - суб'єкт господарювання, яка ввозить пiдакцизнi товари (продукцiю) на митну територiю України (пп. 212.1.2 ст. 212 ПКУ);
особа, яка реалiзує або передає у володiння, користування чи розпорядження пiдакцизнi товари (продукцiю), що були ввезенi на митну територiю України iз звiльненням вiд оподаткування до закiнчення строку, визначеного законом вiдповiдно до п. 213.3 ст. 213 ПКУ (пп. 212.1.5 ст. 212 ПКУ);
особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимiв, що передбачають звiльнення вiд оподаткування, у разi порушення таких вимог (пп. 212.1.6 ст. 212 ПКУ).
Згiдно iз пiдпунктом 213.3.6 пункту 213.3 статтi 213 ПКУ операцiями, якi звiльняються вiд оподаткування акцизним податком, є, зокрема, наступнi операцiї з пiдакцизними товарами:
ввезення на митну територiю України пiдакцизних товарiв (продукцiї), що використовуються як сировина для виробництва пiдакцизних товарiв (продукцiї), за умови подальшого виготовлення з такої сировини готової продукцiї на митнiй територiї України, з якої сплачується акцизний податок, або реалiзацiї такої продукцiї (пiдакцизних товарiв) на експорт, та пред'явлення контролюючому органу лiцензiї на право виробництва. Ця норма не поширюється на операцiї з ввезення нафтопродуктiв;
ввезення на митну територiю України тютюнової сировини тютюново-ферментацiйними заводами, якi здiйснюють реалiзацiю ферментованої тютюнової сировини виробникам тютюнових виробiв або на експорт, та реалiзацiя ферментованої тютюнової сировини тютюново-ферментацiйними заводами виробникам тютюнових виробiв.
Згiдно iз пп. 213.3.3 п. 213.3 ст. 213 ПКУ до операцiй з пiдакцизними товарами, якi звiльняються вiд оподаткування, зокрема, належать операцiї з ввезення пiдакцизних товарiв (продукцiї) з-за меж митної територiї України на митну територiю України, якщо при цьому згiдно iз законом не справляється податок на додану вартiсть у зв'язку з розмiщенням товарiв (продукцiї) у митних режимах: реiмпорту, транзиту, тимчасового ввезення, митного складу, вiльної митної зони, безмитної торгiвлi, переробки на митнiй територiї, знищення або руйнування, вiдмови на користь держави. У разi порушення умов митних режимiв, що передбачають повне або часткове звiльнення вiд оподаткування, особа, вiдповiдальна за дотримання режиму, зобов'язана обчислити та сплатити суму податкового зобов'язання. У разi коли в зазначених випадках митним законодавством України передбачається вимога щодо здiйснення заходiв гарантування, така вимога встановлюється i для цiлей акцизного податку. Податок справляється, якщо в подальшому щодо таких товарiв (продукцiї) виникають зобов'язання зi сплати податку на додану вартiсть.
Вiдповiдно до статтi 305 Митного кодексу України вiд 13.03.2012 N 4495-VI, iз змiнами та доповненнями (далi - МКУ), надання митним органам забезпечення сплати митних платежiв є обов'язковим при ввезеннi на митну територiю України та/або перемiщеннi територiєю України прохiдним та внутрiшнiм транзитом товарiв за перелiком, який затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Статтею 306 МКУ визначено способи забезпечення сплати митних платежiв.
Iмпорт (випуск для вiльного обiгу) - це митний режим, вiдповiдно до якого iноземнi товари пiсля сплати всiх митних платежiв, встановлених законами України на iмпорт цих товарiв, та виконання усiх необхiдних митних формальностей випускаються для вiльного обiгу на митнiй територiї України (ст. 74 МКУ).
Постановою КМ України вiд 21.05.2012 N 461 "Про затвердження перелiку товарiв, ввезення яких на митну територiю України та/або перемiщення територiєю України прохiдним та внутрiшнiм транзитом здiйснюється за умови обов'язкового надання митним органам забезпечення сплати митних платежiв" (далi - Постанова N 461) затверджено перелiк товарiв, ввезення яких на митну територiю України та/або перемiщення територiєю України прохiдним та внутрiшнiм транзитом здiйснюється за умови обов'язкового надання митним органам забезпечення сплати митних платежiв. До даного перелiку, зокрема, вiднесено:
Код товару УКТЗЕД | Найменування товару |
2401 | Тютюнова сировина; тютюновi вiдходи |
2402 | Сигари, сигари з вiдрiзаними кiнцями, сигарили та сигарети, цигарки, з тютюном або його замiнниками |
2403 | Iнший тютюн промислового виробництва та замiнники тютюну промислового виробництва; "гомогенiзований" або "вiдновлений" тютюн; тютюновi екстракти та есенцiї |
Враховуючи вищенаведене, якщо платник податкiв скористався правом звiльнення вiд оподаткування акцизним податком по операцiях з пiдакцизними товарами, визначених у пп. 213.3.6 п. 213.3 ст. 213 ПКУ, то у разi неможливостi виконання встановлених умов такого звiльнення, така особа вiдповiдно до ст. 212 ПКУ стає платником акцизного податку на загальних пiдставах.
Вiдповiдно до п. 213.2 ст. 213 ПКУ до операцiй з пiдакцизними товарами, якi не пiдлягають оподаткуванню акцизним податком належать операцiї з:
вивезення (експорту) пiдакцизних товарiв (продукцiї) платником податку за межi митної територiї України. Товари (продукцiя) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межi митної територiї України, якщо їх вивезення (експортування) засвiдчене належно оформленою митною декларацiєю, у тому числi, якщо вiдвантаження вiдбулося у звiтному перiодi, а вивезення (експортування) - у наступному звiтному перiодi i на дату подання декларацiї з акцизного податку за звiтний мiсяць наявна така митна декларацiя;
ввезення на митну територiю України ранiше експортованих пiдакцизних товарiв (продукцiї), у яких виявлено недолiки, що перешкоджають реалiзацiї цих товарiв на митнiй територiї країни iмпортера, для їх повернення експортеру. Такi пiдакцизнi товари (продукцiя) ввозяться їх продавцем (експортером) без подальшої реалiзацiї на митнiй територiї України.
Вiдповiдно до статтi 82 МКУ експорт (остаточне вивезення) - це митний режим, вiдповiдно до якого українськi товари випускаються для вiльного обiгу за межами митної територiї України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення.
Своєчасне здiйснення розрахункiв за експортованi товари контролюється фiскальними органами та банкiвськими установами.
Так, статтею 1 Закону України вiд 23 вересня 1994 року N 185/94-ВР "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" (далi - Закон N 185) визначено, що виручка резидентiв у iноземнiй валютi пiдлягає зарахуванню на їх валютнi рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначенi в контрактах, але не пiзнiше 180 календарних днiв з дати митного оформлення (виписки вивiзної вантажної митної декларацiї) продукцiї, що експортується.
Згiдно з п. 1.3 р. I Iнструкцiї про порядок здiйснення контролю за експортними, iмпортними операцiями, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 24.03.99 N 136, якщо договiр передбачає поставку товару, здiйснення платежу в кiлька етапiв, то банк здiйснює контроль за строками розрахункiв за експортними операцiями окремо за кожним фактом здiйснення поставки товару.
Крiм того, згiдно з пп. 14.1.191 ПКУ постачання товарiв - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числi продаж, обмiн чи дарування такого товару, а також постачання товарiв за рiшенням суду.
Пiдпунктом "в" пп. 14.1.191 ПКУ встановлено, що постачанням товарiв також вважається будь-яка iз зазначених дiй платника податку щодо матерiальних активiв, якщо платник податку мав право на вiднесення сум податку до податкового кредиту у разi придбання зазначеного майна чи його частини (безоплатна передача майна iншiй особi; передача майна у межах балансу платника податку, що використовується у господарськiй дiяльностi платника податку для його подальшого використання з метою, не пов'язаною iз господарською дiяльнiстю такого платника податку; передача у межах балансу платника податку майна, що планувалося для використання в оподатковуваних операцiях, для його використання в операцiях, що звiльняються вiд оподаткування або не пiдлягають оподаткуванню).
Змiст вищенаведених законодавчих приписiв надає вичерпну вiдповiдь щодо необхiдностi дотримання певних норм при здiйсненнi експортних операцiй з метою звiльнення вiд оподаткування акцизним податком.
При цьому повiдомляємо, що у разi надання повної iнформацiї щодо зразкiв тютюнової сировини (умови угоди, умови технологiчного процесу, код УКТ ЗЕД при їх постачаннi тощо), Вам буде надано бiльш ґрунтовну вiдповiдь.