МIЖРЕГIОНАЛЬНЕ ГОЛОВНЕ УПРАВЛIННЯ ДФС - ЦЕНТРАЛЬНИЙ ОФIС З ОБСЛУГОВУВАННЯ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКIВ
07.10.2015 | N 22820/10/28-10-06-11 |
---|
Про надання роз'яснення
Мiжрегiональним головним управлiнням ДФС - Центральним офiсом з обслуговування великих платникiв розглянуто лист вiд 27.08.2015 N 286 щодо застосування курсу гривнi до iноземної валюти для визначення податкового зобов'язання, за результатами розгляду та в межах своїх повноважень повiдомляємо наступне.
Згiдно з п. 391.1 ст. 39 Податкового кодексу України вiд 2 грудня 2010 року N 2755-VI, зi змiнами та доповненнями (далi - ПКУ), для цiлей визначення податкових зобов'язань зi сплати податкiв та зборiв (в тому числi митних платежiв) протягом усiєї доби застосовується офiцiйний курс валюти України до iноземної валюти, встановлений Нацiональним банком України, що дiє на 0 годин дня подання митної декларацiї, а у разi, якщо митна декларацiя не подається, - дня визначення податкових зобов'язань.
Абзацом першим п. 2 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 3 червня 2015 року N 354 "Про врегулювання ситуацiї на грошово-кредитному та валютному ринках України" (далi - постанова N 354) установлена вимога щодо обов'язкового продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України надходжень в iноземнiй валютi iз-за кордону на користь юридичних осiб, якi не є уповноваженими банками, фiзичних осiб-пiдприємцiв, iноземних представництв (крiм офiцiйних представництв), на рахунки, вiдкритi в уповноважених банках для ведення спiльної дiяльностi без створення юридичної особи, а також надходжень в iноземнiй валютi на рахунки резидентiв, вiдкритi за межами України на пiдставi iндивiдуальних лiцензiй Нацiонального банку України.
Уповноважений банк зобов'язаний попередньо зарахувати надходження в iноземнiй валютi, на якi згiдно з абзацом першим цього п. 2 постанови N 354 поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на окремий аналiтичний рахунок балансового рахунку 2603 "Розподiльчi рахунки суб'єктiв господарювання" (далi - розподiльчий рахунок).
Виключно наступного робочого дня пiсля дня зарахування таких надходжень на розподiльчий рахунок. Уповноважений банк без доручення клiєнта зобов'язаний здiйснити обов'язковий продаж надходжень в iноземнiй валютi у розмiрi 75 % (абзаци 2, 13 - 16 п. 2 постанови N 354).
Пунктом 5.2 Iнструкцiї про порядок вiдкриття, використання i закриття рахункiв у нацiональнiй та iноземнiй валютах, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12 листопада 2003 року N 492, зi змiнами та доповненнями (далi - Iнструкцiя), визначено, що поточний рахунок в iноземнiй валютi вiдкривається суб'єкту господарювання для зберiгання грошей i проведення розрахункiв у межах законодавства України в безготiвковiй та готiвковiй iноземнiй валютi, для здiйснення поточних операцiй, визначених законодавством України. Грошовi кошти в iноземнiй валютi, перерахованi з-за кордону нерезидентами за зовнiшньоекономiчними контрактами (договорами, угодами), зараховуються на поточнi рахунки резидентiв - юридичних осiб через розподiльчi рахунки (п. 5.3 Iнструкцiї).
При цьому ст. 1 Закону України вiд 23 вересня 1994 року N 185/94-ВР "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" передбачено, що виручка резидентiв в iноземнiй валютi пiдлягає зарахуванню на їх валютнi рахунки в уповноважених банках.
Крiм того, вiдповiдно з п. 2.3 роздiлу II Iнструкцiї про порядок здiйснення контролю за експортними, iмпортними операцiями, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 24 березня 1999 року N 136, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 28 травня 1999 року за N 338/3631, зi змiнами та доповненнями, банк знiмає експортну операцiю резидента з контролю пiсля зарахування виручки по цiй операцiї на поточний рахунок останнього.