ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
29.10.2015 | N 22911/6/99-99-19-02-02-15 |
---|
Державна фiскальна служба
України розглянула лист щодо складання
перевiзником в особi водiя товарно-транспортної
накладної i повiдомляє.
Пiдприємство у своєму листi зазначає, що здiйснює купiвлю товарiв за кордоном та їх продаж на територiї України.
Мiжнародна автодорожня товарно-транспортна накладна типової форми CMR застосовується у мiжнародних перевезеннях вiдповiдно до Конвенцiї про договiр мiжнародного автомобiльного перевезення вантажiв (далi - Конвенцiя КДПВ). Її положення застосовуються до будь-якого договору дорожнього перевезення вантажiв, що передбачає винагороду, з використанням транспортних засобiв у разi, якщо мiсце навантаження i мiсце доставлення вантажу, зазначенi в контрактi, знаходяться на територiї двох рiзних країн, з яких хоча б одна є учасницею Конвенцiї КДПВ.
Саме товарно-транспортнi документи свiдчать про отримання товару i виконання зовнiшньоекономiчного договору поставки товару.
14 сiчня 2014 року набрав чинностi наказ Мiнiстерства iнфраструктури України вiд 05.12.2013 N 983 "Про затвердження Змiн до Правил перевезень вантажiв автомобiльним транспортом в Українi", яким затверджено нову форму товарно-транспортної накладної (форма N 1-ТН) (далi - ТТН).
Пунктом 11.1 Правил перевезень вантажiв автомобiльним транспортом в Українi, затверджених наказом Мiнтрансу вiд 14.10.97 N 363 (далi - Правила N 363), визначено, що ТТН є основним документом на перевезення вантажiв.
Згiдно з роздiлом 1 Правил N 363 товарно-транспортна накладна - єдиний для всiх учасникiв транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матерiальних цiнностей, облiку на шляху їх перемiщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського облiку, а також для розрахункiв за перевезення вантажу та облiку виконаної роботи.
Вказана форма товарно-транспортної накладної є обов'язковою до використання всiма суб'єктами господарської дiяльностi незалежно вiд форм власностi та сфери управлiння.
Згiдно з п. 11.4 Правил N 363 ТТН на перевезення вантажiв автомобiльним транспортом Замовник (вантажовiдправник) повинен виписувати в кiлькостi не менше чотирьох екземплярiв. Замовник (вантажовiдправник) засвiдчує всi екземпляри товарно-транспортної накладної пiдписом i при необхiдностi печаткою (штампом).
Вiдповiдно до Правил N 363 товарно-транспортна документацiя - комплект юридичних документiв, на пiдставi яких здiйснюють облiк, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємнi розрахунки мiж учасниками транспортного процесу. ТТН - це єдиний для всiх учасникiв транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матерiальних цiнностей, облiку на шляху їх перемiщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського облiку, а також для розрахункiв за перевезення вантажу та облiку виконаної роботи.
Пунктом 1 ст. 9 Закону України вiд 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi" (далi - Закон) визначено, що пiдставою для бухгалтерського облiку господарських операцiй є первиннi документи, якi фiксують факти здiйснення господарських операцiй. Первиннi документи повиннi бути складенi пiд час здiйснення господарської операцiї, а якщо це неможливо - безпосередньо пiсля її закiнчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на пiдставi первинних документiв можуть складатися зведенi облiковi документи.
Згiдно з п. 2 ст. 9 Закону первиннi та зведенi облiковi документи можуть бути складенi на паперових або машинних носiях i повиннi мати такi обов'язковi реквiзити:
назву документа (форми);
дату i мiсце складання;
назву пiдприємства, вiд iменi якого складено документ;
змiст та обсяг господарської операцiї, одиницю вимiру господарської операцiї;
посади осiб, вiдповiдальних за здiйснення господарської операцiї i правильнiсть її оформлення;
особистий пiдпис, аналог власноручного пiдпису або пiдпис, прирiвняний до власноручного пiдпису вiдповiдно до Закону України "Про електронний цифровий пiдпис", або iншi данi, що дають змогу iдентифiкувати особу, яка брала участь у здiйсненнi господарської операцiї.
Таким чином, ТТН вiдноситься до первинних документiв, на пiдставi яких ведеться бухгалтерський облiк, за умови їх належного оформлення.