ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
16.01.2016 | N 765/6/99-99-19-03-02-15 |
---|
Про надання вiдповiдi
Державна фiскальна служба України розглянула звернення платника податку щодо порядку оподаткування податком на додану вартiсть операцiй з постачання товарiв, робiт i послуг, що придбаваються пiд час реалiзацiї проекту мiжнародної технiчної допомоги (далi - МТД) та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далi - Кодекс), повiдомляє.
Статтею 3 Кодексу визначено, що однiєю iз складових податкового законодавства України є чиннi мiжнароднi договори, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України i якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо мiжнародним договором, згода на обов'язковiсть якого надана Верховною Радою України, встановлено iншi правила, нiж тi, що передбаченi цим Кодексом, застосовуються правила мiжнародного договору.
З огляду на змiст звернення, реалiзацiя проекту МТД здiйснюється у межах Рамкової угоди мiж Урядом України i Комiсiєю Європейських спiвтовариств, ратифiкованої Законом України вiд 3 вересня 2008 року N 360-VI (далi - Рамкова угода). Вiдповiдно до реєстрацiйної картки проекту МТД донором проекту є Європейський Союз.
Статтею 3 Рамкової угоди визначено, що заходи, якi фiнансуються в цiлому або частково коштом Спiвтовариства, не обкладаються податками, митними зборами або iншими стягненнями аналогiчного характеру, зокрема:
будь-якi товари, що iмпортуються з метою реалiзацiї заходiв, фiнансованих коштом Спiвтовариства, не обкладаються митними зборами та ввiзним митом, податками та подiбними виплатами аналогiчного характеру, що стягуються Урядом, чи будь-яким його органом (п. 3.1 ст. 3 Рамкової угоди);
контракти, фiнансованi коштом Спiвтовариства, не пiдлягають сплатi податку на додану вартiсть, гербового, реєстрацiйного або iнших аналогiчних зборiв в Українi, незалежно вiд того, чи iснують такi збори, чи повиннi бути впровадженi, i незалежно вiд того, чи укладенi цi контракти з особами з України чи iнших країн (п. 3.3 ст. 3 Рамкової угоди).
Рамкова угода застосовується також до всiх заходiв, фiнансованих Спiвтовариством, якi за їхнiм характером не охопленi окремою угодою про фiнансування (п. 1.3 ст. 1 Рамкової угоди).
Також вiдповiдно до п. 197.11 ст. 197 Кодексу операцiї iз ввезення на митну територiю України майна як МТД, яка надається вiдповiдно до мiжнародних договорiв України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України, звiльняються вiд оподаткування ПДВ.
Порядок отримання права на звiльнення вiд оподаткування операцiй, що здiйснюються в рамках проектiв МТД, регламентується постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 лютого 2002 року N 153 "Про створення єдиної системи залучення, використання та монiторингу мiжнародної технiчної допомоги" (далi - Порядок).
Згiдно з Порядком донором є iноземна держава, уряд та уповноваженi урядом iноземної держави органи, iноземний мунiципальний орган або мiжнародна органiзацiя, що надають МТД вiдповiдно до мiжнародних договорiв України; виконавцем проекту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з донором або уповноваженою донором особою та забезпечує реалiзацiю проекту (програми).
Проекти (програми), включенi до щорiчних програм в рамках МТД, пiдлягають обов'язковiй державнiй реєстрацiї, яка є пiдставою для акредитацiї їх виконавцiв, а також реалiзацiї права на одержання вiдповiдних пiльг, привiлеїв, iмунiтетiв, передбачених законодавством та мiжнародними договорами України. Державна реєстрацiя проекту (програми) пiдтверджується реєстрацiйною карткою проекту (програми), складеною за формою згiдно з додатком 1 до Порядку.
Одночасно з видачею реєстрацiйної картки проекту (програми) робиться вiдповiдний запис у єдиному реєстрi проектiв, що реалiзуються в Українi з використанням ресурсiв мiжнародних фiнансових органiзацiй та мiжнародної технiчної допомоги, та розмiщується план закупiвлi на офiцiйному сайтi Мiнекономрозвитку (крiм iнформацiї, що становить комерцiйну таємницю).
У реєстрацiйнiй картцi проекту (програми) МТД робиться запис, який мiстить:
1) посилання на статтю мiжнародного договору України щодо передбачених пiльг;
2) пiдтвердження наявностi плану закупiвлi;
3) зазначення адреси офiцiйного сайту Мiнекономрозвитку, за якою розмiщено такий план закупiвлi та перелiк органiзацiй-виконавцiв, якi заявили право на податковi пiльги.
У разi якщо у реєстрацiйнiй картцi проекту (програми) МТД буде зроблено такий запис, це означатиме, що в рамках проекту (програми) МТД донором заявлено право на отримання податкових пiльг, передбачених податковим законодавством України, i у рамках такого проекту (програми) МТД товари, роботи та послуги, що закуповуються виконавцем проекту за рахунок МТД, вiдвантажуються (виконуються, постачаються) йому без нарахування податку на додану вартiсть.
Платник податку (продавець) з метою пiдтвердження права на застосування пiльг з податку на додану вартiсть при здiйсненнi операцiй з постачання товарiв, робiт, послуг у рамках Проекту зберiгає у справi:
копiю реєстрацiйної картки проекту, в рамках якого здiйснено закупiвлю товарiв, робiт, послуг, засвiдчену печаткою донора або виконавця проекту;
копiю плану закупiвлi, засвiдчену печаткою донора або виконавця проекту;
копiю контракту на постачання товарiв, виконання робiт та надання послуг, засвiдчену пiдписом та печаткою виконавця проекту (у контрактi зазначається, що закупiвля товарiв, робiт i послуг здiйснюється коштом проекту мiжнародної технiчної допомоги та вiдповiдає категорiї (типу) товарiв, робiт i послуг, зазначених у планi закупiвлi).
Якщо виконавцем проекту придбання товарiв/послуг, зазначених у планi закупiвлi проекту, здiйснюється у постачальникiв - платникiв податку на додану вартiсть, то в договорi на таке постачання цiна таких товарiв/послуг має бути вказана "Без ПДВ".
При цьому платник податку - постачальник таких товарiв/послуг складає в установленому порядку податкову накладну щодо вiдвантаження товарiв/послуг, яка пiдлягає обов'язковiй реєстрацiї в Єдиному реєстрi податкових накладних. У роздiлi III та графi 11 такої накладної робиться помiтка "Без ПДВ", а також вказується пiдстава для звiльнення таких операцiй вiд оподаткування ПДВ.
Отже, при придбаннi виконавцем проекту МТД товарiв/послуг у рамках такого проекту цiна таких товарiв/послуг визначається без податку на додану вартiсть, тому постачальники таких товарiв/послуг за такими операцiями податковi зобов'язання не визначають i до бюджету не сплачують.
Згiдно з пунктом 23 Порядку кожен з виконавцiв проекту в iнформацiйному пiдтвердженнi придбання товарiв, робiт i послуг у пiльговому режимi (за формою згiдно з додатком 8 до Порядку) вказує реквiзити контрагентiв - постачальникiв (найменування, код, адресу) та обсяг придбання товарiв/послуг iз застосуванням пiльгового режиму.
Таким чином, у рамках проекту МТД товари, роботи та послуги, що постачаються виконавцю проекту та оплачуються за рахунок МТД, вiдвантажуються (виконуються, постачаються) постачальниками такому виконавцю без нарахування ПДВ.
Щодо порядку вiдображення звiльнених вiд оподаткування ПДВ операцiй з постачання товарiв/послуг, якi постачаються виконавцю проекту та оплачуються за рахунок МТД, у податковiй звiтностi з ПДВ, повiдомляємо, що форму та порядок заповнення i подання податкової звiтностi з податку на додану вартiсть затверджено наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 23.09.2014 р. N 966. Операцiї, звiльненi вiд оподаткування, вiдображаються у рядку 5 роздiлу I податкової декларацiї з ПДВ.
Крiм цього, листом ДФС вiд 07.08.2015 р. N 29168/7/99-99-19-03-02-17 "Щодо особливостей заповнення звiтностi з ПДВ за липень 2015 року" надано роз'яснення щодо окремих особливостей складання податкової звiтностi за звiтнi перiоди, починаючи з липня 2015 року, листом вiд 09.07.2015 р. N 24876/7/99-99-19-03-02-17 - щодо порядку формування податкового кредиту у разi придбання товарiв/послуг та необоротних активiв, якi призначаються для використання в операцiях, якi звiльняються вiд оподаткування. Вказанi листи, якi розмiщено на офiцiйному веб-порталi ДФС, пiдприємство може використовувати у своїй роботi.
Голова | Р. М. Насiров |