КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 30 березня 2016 р. | N 281 |
---|
Про затвердження Положення про Мiнiстерство
закордонних справ України
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановами Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 5 квiтня 2017 року N 252,
вiд 23 серпня 2017 року N 638,
вiд 16 сiчня 2019 року N 21
Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
Затвердити Положення про Мiнiстерство закордонних справ України, що додається.
Прем'єр-мiнiстр України | А. ЯЦЕНЮК |
Iнд. 74
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30 березня 2016 р. N 281 |
ПОЛОЖЕННЯ
про Мiнiстерство закордонних справ України
1. Мiнiстерство закордонних справ України (МЗС) є центральним органом виконавчої влади, дiяльнiсть якого спрямовується i координується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
МЗС є головним органом у системi центральних органiв виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi зовнiшнiх зносин.
2. МЗС у своїй дiяльностi керується Конституцiєю та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими вiдповiдно до Конституцiї та законiв України, актами Кабiнету Мiнiстрiв України, iншими актами законодавства.
3. Основними завданнями МЗС є:
1) забезпечення формування та реалiзацiя державної полiтики у сферi зовнiшнiх зносин;
2) забезпечення:
захисту нацiональних iнтересiв України у сферi мiжнародних вiдносин;
дипломатичними засобами i методами захисту суверенiтету, мiжнародної безпеки, територiальної цiлiсностi та непорушностi кордонiв України, її полiтичних, торговельно-економiчних, культурних, гуманiтарних та iнших iнтересiв;
розвитку зв'язкiв iз закордонними українцями та їх громадськими об'єднаннями, координацiя заходiв, що здiйснюються органами виконавчої влади з метою розвитку таких зв'язкiв;
державних органiв iнформацiєю, необхiдною для здiйснення ефективної зовнiшньої та внутрiшньої полiтики України;
3) реалiзацiя зовнiшньополiтичного курсу України, спрямованого на розвиток полiтичних, економiчних, культурних, гуманiтарних, наукових та iнших зв'язкiв з iноземними державами, мiжнародними органiзацiями;
4) координацiя дiяльностi державних органiв щодо забезпечення реалiзацiї єдиного зовнiшньополiтичного курсу України;
5) захист прав та iнтересiв громадян i юридичних осiб України за кордоном;
6) сприяння утвердженню мiжнародного авторитету України, пiднесенню у свiтi її iмiджу як надiйного i передбачуваного партнера;
7) вивчення та проведення аналiзу полiтичної та економiчної ситуацiї, що склалася у свiтi, зовнiшньої та внутрiшньої полiтики iноземних держав, дiяльностi мiжнародних органiзацiй;
8) участь у забезпеченнi в межах повноважень, передбачених законом, реалiзацiї державної зовнiшньоекономiчної полiтики, полiтики iнтеграцiї нацiональної економiки до свiтової економiчної системи;
9) участь у формуваннi та реалiзацiї державної полiтики, спрямованої на iнтеграцiю України в європейський полiтичний, економiчний, безпековий, правовий простiр, набуття членства в Європейському Союзi та в Органiзацiї Пiвнiчноатлантичного договору;
10) участь у забезпеченнi розвитку мiжнародного права;
11) iншi завдання вiдповiдно до закону.
(пункт 3 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
4. МЗС вiдповiдно до покладених на нього завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенцiї, розробляє пропозицiї щодо вдосконалення законодавчих актiв, актiв Президента України, Кабiнету Мiнiстрiв України та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України;
2) розробляє проекти законiв та iнших нормативно-правових актiв з питань, що належать до його компетенцiї;
3) готує в межах повноважень, передбачених законом, зауваження i пропозицiї до прийнятих Верховною Радою України законiв, що надiйшли на пiдпис Президентовi України;
4) забезпечує пiдтримання дипломатичних i консульських зносин з iноземними державами, представництво України у мiжнародних органiзацiях та спецiальних мiсiях;
(пiдпункт 4 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
41) забезпечує нацiональнi iнтереси i мiжнародну безпеку України шляхом пiдтримання мирного та взаємовигiдного спiвробiтництва з iноземними державами i мiжнародними органiзацiями за загальновизнаними принципами та нормами мiжнародного права;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 41 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
42) забезпечує єднiсть зовнiшньополiтичного курсу держави;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 42 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
43) провадить зовнiшньополiтичну дiяльнiсть держави;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 43 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
5) вносить пропозицiї щодо визнання Україною iноземних держав, встановлення з ними дипломатичних зносин;
6) виступає iз заявами, коментарями i роз'ясненнями щодо питань зовнiшньої полiтики України з мiжнародних питань;
7) забезпечує iнформування Президента України, Верховної Ради України, Кабiнету Мiнiстрiв України та iнших державних органiв про найбiльш важливi та резонанснi подiї у свiтi, вносить пропозицiї щодо реагування на подiї, що безпосередньо стосуються нацiональних iнтересiв, надає їм iнформацiю, необхiдну для реалiзацiї ефективної зовнiшньої та внутрiшньої полiтики;
8) вносить пропозицiї щодо iнiцiатив мiжнародного характеру, здiйснення заходiв, спрямованих на пiдвищення ефективностi спiвпрацi України з iноземними державами i мiжнародними органiзацiями;
9) здiйснює функцiї Нацiонального органу з виконання Конвенцiї про заборону розробки, виробництва, накопичення i застосування хiмiчної зброї та про її знищення;
10) готує пропозицiї щодо покращення iнвестицiйного клiмату, створення позитивного iнвестицiйного iмiджу держави, сприяє залученню iноземних iнвестицiй в Україну;
11) проводить аналiз тенденцiй полiтичного та соцiально-економiчного розвитку iноземних держав, їх можливого впливу на нацiональнi iнтереси;
12) проводить аналiз економiчних процесiв, якi вiдбуваються в державах - основних партнерах України, та їх впливу на розвиток двостороннього торговельного та iнвестицiйного спiвробiтництва, забезпечує проведення монiторингу свiтових економiчних процесiв, основних тенденцiй на свiтовому ринку, а також мiжнародної практики регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi;
121) забезпечує, органiзовує та координує дiяльнiсть вiддiлiв з економiчних питань у складi дипломатичних представництв України за кордоном;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 121 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
122) сприяє просуванню вiтчизняної продукцiї на зовнiшнiй ринок, пошуку потенцiйних партнерiв для українських суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi, проведенню в Українi та за кордоном вiдповiдних заходiв;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 122 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
123) проводить монiторинг ситуацiї на свiтових фiнансових ринках та бере в межах повноважень, передбачених законом, участь у виконаннi програм спiвробiтництва України з мiжнародними фiнансовими органiзацiями;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 123 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
124) сприяє розвитку мiжнародного освiтнього та науково-технiчного спiвробiтництва України, спiвпрацi у високотехнологiчних галузях, трансферу технологiй, захисту прав iнтелектуальної власностi;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 124 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
125) сприяє залученню допомоги вiд iноземних держав та мiжнародних органiзацiй;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 125 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
13) надає допомогу центральним органам виконавчої влади у проведеннi за кордоном торговельно-промислових, науково-технiчних виставок, ярмаркiв тощо;
14) сприяє в одержаннi мiжнародної технiчної допомоги;
15) бере в межах повноважень, передбачених законом, участь у координацiї дiяльностi української частини двостороннiх комiсiй, комiтетiв, координацiйних рад та iнших мiжурядових органiв з питань економiчного спiвробiтництва;
16) поширює за кордоном iнформацiю про Україну, її мiсце i роль у свiтi для змiцнення позитивного мiжнародного iмiджу держави, забезпечує закордоннi дипломатичнi установи України вiдповiдною iнформацiйною продукцiєю;
17) забезпечує реалiзацiю в межах повноважень, передбачених законом, державної полiтики у сферi європейської iнтеграцiї та євроатлантичного спiвробiтництва;
18) забезпечує дiяльнiсть Комiсiї з питань партнерства України з Органiзацiєю Пiвнiчноатлантичного договору та здiйснює координацiю роботи з розроблення проекту Рiчної нацiональної програми спiвробiтництва Україна - НАТО;
19) виконує функцiї Головного центру реєстрацiї документiв НАТО та Центральної реєстратури документiв з обмеженим доступом Європейського Союзу;
20) розробляє та вносить пропозицiї щодо вдосконалення правового регулювання питань спiвпрацi iз закордонними українцями, забезпечення прав закордонних українцiв, створення сприятливих умов та можливостей для задоволення їх соцiальних, культурно-освiтнiх, мовних, iнформацiйних та iнших потреб;
(пiдпункт 20 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.08.2017р. N 638) |
201) координує заходи, що проводяться центральними органами виконавчої влади щодо забезпечення спiвпрацi iз закордонними українцями;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 201 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.08.2017р. N 638) |
202) надає громадським органiзацiям (осередкам) закордонних українцiв органiзацiйну, методичну, технiчну та iншу допомогу в їх дiяльностi;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 202 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.08.2017р. N 638) |
203) бере участь у роботi змiшаних мiжурядових комiсiй з питань нацiональних меншин;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 203 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.08.2017р. N 638) |
204) забезпечує здiйснення заходiв, якi фiнансуються за рахунок коштiв державного бюджету, щодо забезпечення пiдтримки зв'язкiв з українцями, якi проживають за межами України;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 204 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.08.2017р. N 638) |
205) забезпечує функцiонування Нацiональної комiсiї з питань закордонних українцiв;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 205 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23.08.2017р. N 638) |
21) приймає заяви про отримання статусу закордонного українця та видає посвiдчення закордонного українця;
22) здiйснює захист прав та iнтересiв України пiд час вирiшення мiжнародних спорiв за участю України та iнших суб'єктiв мiжнародного права;
23) вносить Президентовi України або Кабiнетовi Мiнiстрiв України, зокрема разом з iншими центральними органами виконавчої влади, пропозицiї щодо укладення, припинення чи зупинення дiї мiжнародних договорiв України, а також погоджує подання зазначеними органами таких пропозицiй;
24) веде реєстр мiжнародних договорiв України, зберiгає оригiнали текстiв мiжнародних договорiв України, документiв мiжнародних органiзацiй, їх завiренi копiї та офiцiйнi переклади, а також iншi матерiали з питань зовнiшньої полiтики;
25) здiйснює загальний нагляд за виконанням мiжнародних договорiв України, у тому числi iншими сторонами, забезпеченням реалiзацiї прав, що випливають з таких договорiв для України, вносить Президентовi України або Кабiнетовi Мiнiстрiв України пропозицiї щодо вжиття необхiдних заходiв з метою забезпечення виконання мiжнародних договорiв України;
26) здiйснює контроль за автентичнiстю текстiв проектiв мiжнародних договорiв України українською та iноземними мовами;
27) здiйснює обмiн ратифiкацiйними грамотами i передачу грамот про ратифiкацiю мiжнародних договорiв України на зберiгання депозитарiям;
28) оформляє повноваження на укладення мiжнародних договорiв України i участь у роботi мiжнародних органiзацiй;
29) забезпечує опублiкування мiжнародних договорiв України українською мовою;
30) здiйснює офiцiйний переклад багатостороннiх мiжнародних договорiв України українською мовою;
31) здiйснює функцiї депозитарiю багатостороннiх мiжнародних договорiв, якщо вiдповiдно до умов договорiв такi функцiї покладенi на Україну;
32) здiйснює подання на реєстрацiю мiжнародних договорiв України до Секретарiату ООН;
33) розробляє i подає в установленому порядку Президентовi України, Верховнiй Радi України та Кабiнетовi Мiнiстрiв України пропозицiї та рекомендацiї щодо стратегiї i тактики вiдносин та спiвробiтництва України з iноземними державами i мiжнародними органiзацiями;
34) бере участь у приведеннi законодавства у вiдповiднiсть з мiжнародними зобов'язаннями України та мiжнародно-правовими нормами, погоджує проекти законiв, iнших нормативно-правових актiв з питань зовнiшньополiтичної дiяльностi, мiжнародних вiдносин, якi надходять на погодження вiд iнших органiв;
35) аналiзує стан виконання вимог нормативно-правових актiв, що регулюють дiяльнiсть органiв виконавчої влади у сферi зовнiшнiх зносин;
36) бере участь у розробленнi загальнодержавних програм з питань, що належать до його компетенцiї;
37) забезпечує виконання фiнансових зобов'язань України вiдповiдно до законодавства, яким визначено порядок участi центральних органiв виконавчої влади у дiяльностi мiжнародних органiзацiй, членом яких є Україна, та здiйснює нагляд за виконанням таких фiнансових зобов'язань iншими центральними органами виконавчої влади;
38) затверджує кошториси органiв дипломатичної служби України та здiйснює контроль за використанням ними бюджетних коштiв;
39) здiйснює керiвництво органами дипломатичної служби України;
40) вносить на розгляд Президента України пропозицiї щодо утворення, реорганiзацiї та лiквiдацiї закордонних дипломатичних установ України, а також на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України - пропозицiї щодо утворення, реорганiзацiї та лiквiдацiї представництв МЗС на територiї України;
41) забезпечує реалiзацiю єдиної кадрової полiтики, пiдготовку, перепiдготовку та пiдвищення квалiфiкацiї кадрiв дипломатичної служби;
42) бере в межах повноважень, передбачених законом, участь у здiйсненнi заходiв з органiзацiї пiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв органiв державної влади у сферi зовнiшнiх зносин;
43) органiзовує проведення спецiальної перевiрки вiдомостей щодо осiб, якi претендують на зайняття посад, пов'язаних з виконанням функцiй держави в органах дипломатичної служби;
44) органiзовує та забезпечує проведення внутрiшнього аудиту роботи органiв дипломатичної служби;
45) забезпечує функцiонування власної мережi телекомунiкацiйної i кур'єрської служби та органiзовує доставку дипломатичної пошти;
(пiдпункт 45 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
46) забезпечує здiйснення заходiв щодо захисту, евакуацiї громадян України, документiв i майна закордонних дипломатичних установ України з держав, якi перебувають у станi збройного конфлiкту або в яких виникла надзвичайна ситуацiя;
(пiдпункт 46 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
47) проводить роботу з виявлення, взяття на облiк, повернення, придбання або копiювання документiв з питань мiжнародної дiяльностi України, що перебувають за кордоном;
48) органiзовує користування архiвними документами з питань мiжнародної дiяльностi України;
49) забезпечує охорону державної таємницi в системi органiв дипломатичної служби пiд час здiйснення зовнiшнiх зносин;
50) здiйснює соцiальний дiалог i взаємодiю з всеукраїнськими профспiлками та органiзацiями роботодавцiв з питань формування та реалiзацiї державної соцiально-економiчної полiтики;
51) здiйснює функцiї дипломатичного протоколу у сферi забезпечення зовнiшнiх зносин з iноземними державами та мiжнародними органiзацiями;
(пiдпункт 51 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
52) здiйснює протокольне та органiзацiйне забезпечення вiзитiв в Україну високих посадових осiб iноземних держав;
53) здiйснює вiдповiдно до законодавства заходи для забезпечення перебування в Українi офiцiйних делегацiй;
54) забезпечує взаємодiю з дипломатичними представництвами, консульськими установами iноземних держав, представництвами мiжнародних органiзацiй в Українi, а також дипломатичним корпусом, акредитованим в Українi;
55) надає консультацiйну та органiзацiйно-методичну допомогу з питань Державного Протоколу та Церемонiалу України органам виконавчої влади, закордонним дипломатичним установам України;
56) надає допомогу у виконаннi службових обов'язкiв членам державних, урядових та iнших делегацiй України, народним депутатам України, працiвникам мiнiстерств, iнших органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування, а також керiвникам державних пiдприємств та наукових установ, якi перебувають за кордоном;
57) затверджує вiдповiдно до мiжнародних договорiв України положення про акредитацiю працiвникiв дипломатичних представництв i консульських установ iноземних держав в Українi, мiжнародних органiзацiй та їх представництв, мiсiй, а також членiв їх родин та здiйснює таку акредитацiю;
58) здiйснює нагляд за наданням дипломатичним представництвам i консульським установам iноземних держав, їх персоналу i членам сiмей персоналу привiлеїв та iмунiтетiв, передбачених законодавством та мiжнародними договорами України, а також привiлеїв та iмунiтетiв закордонним дипломатичним установам України, їх персоналу i членам сiмей персоналу з урахуванням принципу взаємностi, а також нагляд за додержанням дипломатичних i консульських привiлеїв та iмунiтетiв;
(пiдпункт 58 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
59) реєструє нацiональнi паспорти та видає службовi картки посадовим особам мiжнародних органiзацiй, що прибувають в Україну у службових справах, працiвникам представництв таких органiзацiй в Українi, а також працiвникам представництв iноземних держав;
60) реєструє нацiональнi паспорти та видає службовi картки працiвникам органiв зовнiшнiх зносин iноземних держав, що прибувають в Україну у службових справах та мають дипломатичний або службовий паспорт, i членам їх сiмей;
61) пiдпункт 61 пункту 4 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
62) забезпечує координацiю дiяльностi, що здiйснюється державними органами у сферi зовнiшнiх зносин, сприяє державним органам у частинi здiйснення ними зовнiшнiх зносин, надання їм вiдповiдної методичної, консультацiйної та iнформацiйної допомоги, дотримання мiжнародних зобов'язань України;
(пiдпункт 62 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
63) координує дiяльнiсть вiдповiдних структурних пiдроздiлiв мiсцевих держадмiнiстрацiй у сферi зовнiшнiх зносин;
(пiдпункт 63 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
64) погоджує в установленому порядку проекти директив, вказiвок i технiчних завдань офiцiйним делегацiям та представникам України для участi у мiжнародних консультацiях, переговорах, конференцiях, сесiях органiв мiжнародних органiзацiй, засiданнях мiжурядових комiсiй та iнших органiв;
65) пiдпункт 65 пункту 4 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
66) забезпечує виконання в Українi та за кордоном консульських функцiй, вчиняє консульськi дiї на територiї України та за кордоном;
(пiдпункт 66 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
67) вживає заходiв до забезпечення прав юридичних осiб та громадян України за кордоном у разi їх порушення;
68) вживає заходiв для забезпечення громадянам України можливостi користуватися у повному обсязi правами, наданими їм законодавством держави перебування та мiжнародним правом;
69) вживає через закордоннi дипломатичнi установи України заходiв до поновлення порушених прав юридичних осiб та громадян України;
70) розробляє та вносить до Кабiнету Мiнiстрiв України проект порядку ведення закордонними дипломатичними установами України облiку громадян України, якi проживають за межами України;
(пiдпункт 70 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
71) веде облiк дiтей - громадян України, усиновлених iноземцями або громадянами України, якi постiйно проживають за кордоном, здiйснює нагляд за дотриманням їх прав;
72) забезпечує реалiзацiю конституцiйних прав громадян України, якi перебувають за її межами, брати участь у всеукраїнському референдумi, виборах Президента України i народних депутатiв України;
73) сприяє проведенню за кордоном всеукраїнського референдуму, виборiв Президента України i народних депутатiв України вiдповiдно до законодавства України та держав перебування;
74) затверджує зразки документiв, якi подаються для встановлення належностi до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рiшень про оформлення набуття громадянства України;
75) забезпечує оформлення i видачу дипломатичними представництвами та консульськими установами України за кордоном паспорта громадянина України для виїзду за кордон, у тому числi з безконтактним носiєм iнформацiї;
76) розробляє порядок оформлення, видачi, повернення, зберiгання i знищення дипломатичних та службових паспортiв України;
77) бере участь у формуваннi та реалiзацiї державної полiтики з вiзових i мiграцiйних питань;
78) розробляє правила оформлення iноземцям та особам без громадянства вiз для в'їзду в Україну i транзитного проїзду через її територiю;
79) затверджує iнструкцiю про порядок державної реєстрацiї актiв цивiльного стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України за кордоном;
80) вживає згiдно з компетенцiєю заходи до забезпечення виконання консульських функцiй стосовно морських та повiтряних суден України вiдповiдно до законодавства України та мiжнародного права;
81) опрацьовує згiдно з компетенцiєю звернення про надання органами державної влади України дозволiв на виконання iноземними державними повiтряними суднами, якi здiйснюють перевезення офiцiйних делегацiй, небезпечних вантажiв i товарiв вiйськового призначення, нерегулярних польотiв через повiтряний простiр України або повiтряний простiр пiд вiдповiдальнiстю України без посадки i з посадкою в аеропортах України; дозволiв на заходження iноземних вiйськових кораблiв та пiдводних транспортних засобiв у внутрiшнi води, на рейди та в порти України; дозволiв на ввезення в Україну вогнепальної зброї представниками служб безпеки та охоронцями глав iноземних держав i членiв офiцiйних делегацiй таких держав;
82) забезпечує отримання дозволiв iноземних держав на використання повiтряного простору таких держав та посадку на їх територiї українських повiтряних суден, а також на захiд українських кораблiв у територiальнi води та порти iноземних держав;
83) розробляє правила проставлення апостиля на офiцiйних документах, призначених для використання на територiї iнших держав, проставляє апостиль на офiцiйних документах;
84) опрацьовує питання утворення нових та припинення дiяльностi дiючих почесних консульських установ України за кордоном;
85) розробляє Положення про нештатних (почесних) консулiв України;
86) здiйснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з дiяльнiстю МЗС, пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери його управлiння, а також стосовно актiв, якi ним видаються;
861) надає роз'яснення з питань, пов'язаних з дiяльнiстю органiв дипломатичної служби, пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери управлiння МЗС, а також стосовно актiв, якi ним видаються;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 861 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
87) здiйснює управлiння об'єктами державної власностi, що належать до сфери управлiння МЗС;
871) розробляє пропозицiї щодо обсягiв матерiально-технiчного i фiнансового забезпечення органiв дипломатичної служби та пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери управлiння МЗС;
(пункт 4 доповнено пiдпунктом 871 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
88) здiйснює iншi повноваження, визначенi законом.
5. МЗС з метою органiзацiї своєї дiяльностi:
1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здiйснення заходiв щодо запобiгання корупцiї i контроль за їх реалiзацiєю в органах дипломатичної служби, на пiдприємствах, в установах та органiзацiях, що належать до сфери управлiння МЗС;
2) здiйснює на конкурснiй основi добiр державних службовцiв у систему органiв дипломатичної служби та керiвникiв пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери управлiння МЗС, з урахуванням рiвня освiти, професiйної компетенцiї, досвiду роботи;
(пiдпункт 2 пункту 5 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252, у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
21) створює умови для пiдвищення рiвня професiйної компетентностi працiвникiв дипломатичної служби, а також працiвникiв iнших державних органiв, до повноважень яких належить забезпечення реалiзацiї повноважень вiдповiдних органiв у сферi зовнiшнiх зносин;
(пункт 5 доповнено пiдпунктом 21 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
22) здiйснює добiр працiвникiв, якi виконують функцiї з обслуговування органiв дипломатичної служби, вiдповiдно до законодавства;
(пункт 5 доповнено пiдпунктом 22 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
3) органiзовує планово-фiнансову роботу в органах дипломатичної служби, здiйснює контроль за використанням фiнансових i матерiальних ресурсiв, забезпечує органiзацiю та вдосконалення бухгалтерського облiку;
4) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, реалiзацiю державної полiтики стосовно державної таємницi, захист iнформацiї з обмеженим доступом, а також технiчний захист iнформацiї, контроль за її збереженням в органах дипломатичної служби;
5) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобiлiзацiйної пiдготовки та мобiлiзацiйної готовностi держави;
6) органiзовує ведення дiловодства та архiвне зберiгання документiв вiдповiдно до встановлених правил;
7) здiйснює функцiю головного розпорядника бюджетних коштiв, забезпечує їх ефективне та цiльове використання;
(пункт 5 доповнено пiдпунктом 7 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
8) вiдкриває в установленому законодавством порядку рахунки в банкiвських установах вiдповiдно до Бюджетного кодексу;
(пункт 5 доповнено пiдпунктом 8 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
9) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, органiзацiю внутрiшнього аудиту та його здiйснення в органах дипломатичної служби, на пiдприємствах, установах та органiзацiях, що належать до сфери управлiння МЗС.
(пункт 5 доповнено пiдпунктом 9 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
6. МЗС для виконання покладених на нього завдань має право:
1) залучати в установленому порядку спецiалiстiв центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, пiдприємств, установ та органiзацiй (за погодженням з їх керiвниками), вчених, представникiв iнститутiв громадянського суспiльства (за згодою) до розгляду питань, що належать до компетенцiї МЗС;
2) одержувати безоплатно вiд мiнiстерств, iнших центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування необхiднi для виконання покладених на нього завдань iнформацiю, документи i матерiали, зокрема вiд органiв статистики - статистичнi данi;
3) давати офiцiйнi роз'яснення щодо зовнiшньополiтичного курсу України;
4) вносити пропозицiї щодо пiдвищення ефективностi дiяльностi органiв виконавчої влади у сферi зовнiшнiх зносин, у тому числi участi органiв виконавчої влади у дiяльностi мiжнародних органiзацiй та їх органiв.
7. МЗС здiйснює свої повноваження безпосередньо та через систему органiв дипломатичної служби.
8. МЗС у процесi виконання покладених на нього завдань взаємодiє в установленому порядку з iншими державними органами, допомiжними органами i службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та iншими допомiжними органами, утвореними Кабiнетом Мiнiстрiв України, органами мiсцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, громадськими спiлками, профспiлками та органiзацiями роботодавцiв, вiдповiдними органами iноземних держав i мiжнародних органiзацiй, а також з пiдприємствами, установами та органiзацiями.
9. МЗС у межах повноважень, передбачених законом, на основi i на виконання Конституцiї та законiв України, актiв Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих вiдповiдно до Конституцiї та законiв України, актiв Кабiнету Мiнiстрiв України видає накази, органiзовує i контролює їх виконання.
Накази МЗС, якi вiдповiдно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi".
Нормативно-правовi акти МЗС пiдлягають державнiй реєстрацiї в установленому законодавством порядку.
Накази МЗС, виданi у межах повноважень, передбачених законом, обов'язковi для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територiальними органами, мiсцевими держадмiнiстрацiями, органами влади Автономної Республiки Крим, органами мiсцевого самоврядування, пiдприємствами, установами та органiзацiями незалежно вiд форми власностi та громадянами.
10. МЗС очолює Мiнiстр, який призначається на посаду за поданням Президента України та звiльняється з посади за поданням Президента України чи Прем'єр-мiнiстра України за згодою Президента України Верховною Радою України.
11. Мiнiстр:
1) очолює МЗС, здiйснює керiвництво дiяльнiстю органiв дипломатичної служби;
(пiдпункт 1 пункту 11 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
2) визначає прiоритети роботи МЗС та шляхи виконання покладених на нього завдань, затверджує плани роботи Мiнiстерства, звiти про їх виконання;
3) представляє МЗС у публiчно-правових вiдносинах з iншими органами, пiдприємствами, установами та органiзацiями в Українi та за її межами;
4) погоджує проекти актiв Кабiнету Мiнiстрiв України, проекти законiв та актiв Президента України, що вносяться Кабiнетом Мiнiстрiв України на розгляд Верховної Ради України та Президента України;
5) органiзовує та контролює в межах повноважень, передбачених законом, виконання МЗС, представництвами МЗС на територiї України, закордонними дипломатичними установами України Конституцiї та законiв України, актiв Президента України i Кабiнету Мiнiстрiв України;
(пiдпункт 5 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
6) подає на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України проекти законiв, актiв Президента України i Кабiнету Мiнiстрiв України, розробником яких є МЗС;
7) представляє в установленому порядку проекти законiв України, розробником яких є МЗС, i доповiдає з iнших питань, що належать до компетенцiї МЗС, пiд час їх розгляду на пленарних засiданнях Верховної Ради України;
8) вносить Прем'єр-мiнiстровi України пропозицiї щодо призначення на посаду та звiльнення з посади своїх заступникiв;
9) затверджує структуру органiв дипломатичної служби;
(пiдпункт 9 пункту 11 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
10) порушує в установленому порядку питання щодо присвоєння дипломатичного рангу державному секретарю МЗС;
(пiдпункт 10 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
11) визначає обов'язки першого заступника, заступникiв Мiнiстра, розподiл повноважень Мiнiстра мiж першим заступником та заступниками Мiнiстра, якi вони здiйснюють у разi його вiдсутностi;
(пiдпункт 11 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
12) затверджує положення про самостiйнi структурнi пiдроздiли апарату МЗС, визначає персональний склад патронатної служби Мiнiстра;
(пiдпункт 12 пункту 11 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
13) входить до складу Ради нацiональної безпеки i оборони України;
14) вносить Президентовi України пропозицiї щодо призначення та звiльнення глав дипломатичних установ України в iнших державах i при мiжнародних органiзацiях, глав державних делегацiй, а також щодо присвоєння вищих дипломатичних рангiв України;
15) пiдпункт 15 пункт 11 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
16) призначає керiвникiв консульських установ України;
17) пiдпункт 17 пункт 11 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
18) присвоює дипломатичнi ранги працiвникам, якi займають посади в органах дипломатичної служби (крiм дипломатичних рангiв, якi присвоюються Президентом України);
(пiдпункт 18 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
19) представляє без спецiальних повноважень Україну в зовнiшнiх зносинах, на двостороннiх i багатостороннiх переговорах, пiдписує мiжнароднi договори України;
20) виступає з офiцiйними заявами з питань зовнiшньої полiтики України та з iнiцiативами мiжнародного характеру;
21) дає обов'язковi до виконання працiвниками апарату МЗС доручення;
22) приймає рiшення щодо розподiлу бюджетних коштiв, головним розпорядником яких є МЗС;
23) органiзовує внутрiшнiй контроль i внутрiшнiй аудит та забезпечує їх здiйснення в МЗС;
24) пiдпункт 24 пункт 11 виключено
(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
25) порушує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi першого заступника, заступникiв Мiнiстра та державного секретаря МЗС;
(пiдпункт 25 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
26) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенцiї;
27) пiдписує накази МЗС;
28) здiйснює iншi повноваження, визначенi законом.
111. Державний секретар МЗС є вищою посадовою особою з числа державних службовцiв МЗС. Державний секретар пiдзвiтний i пiдконтрольний Мiнiстровi.
Державний секретар МЗС здiйснює повноваження керiвника державної служби стосовно посадових осiб дипломатичної служби.
Державний секретар МЗС призначається на посаду Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням Комiсiї з питань вищого корпусу державної служби строком на п'ять рокiв з правом повторного призначення.
(Положення доповнено пунктом 111 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252, пункт 111 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
112. Державний секретар МЗС вiдповiдно до покладених на нього завдань:
1) органiзовує роботу апарату МЗС;
2) забезпечує пiдготовку пропозицiй щодо виконання завдань МЗС та подає їх на розгляд Мiнiстра;
3) органiзовує та контролює виконання апаратом МЗС Конституцiї та законiв України, актiв Президента України, актiв Кабiнету Мiнiстрiв України, наказiв МЗС та доручень Мiнiстра, його першого заступника та заступникiв, звiтує про їх виконання;
4) готує та подає Мiнiстру для затвердження плани роботи МЗС, звiтує про їх виконання;
5) забезпечує реалiзацiю державної полiтики стосовно державної таємницi, контроль за її збереженням в апаратi МЗС;
6) запитує у межах своїх повноважень та одержує в установленому порядку вiд державних органiв, органiв влади Автономної Республiки Крим, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ, органiзацiй в Українi та за її межами безоплатно iнформацiю, документи i матерiали, а вiд органiв державної статистики - статистичну iнформацiю, необхiдну для виконання покладених на МЗС завдань;
7) призначає на посаду та звiльняє з посади в установленому законодавством про державну службу та працю порядку працiвникiв дипломатичної служби, крiм тих, що призначаються на посаду та звiльняються з посади Президентом України та Мiнiстром, присвоює їм ранги державних службовцiв, приймає рiшення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi;
(пiдпункт 7 пункту 112 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16.01.2019р. N 21) |
8) приймає на роботу та звiльняє з роботи в порядку, передбаченому законодавством про працю, працiвникiв апарату МЗС, представництв МЗС на територiї України та закордонних дипломатичних установ України, приймає рiшення щодо їх заохочення, притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi;
9) призначає на посаду та звiльняє з посади працiвникiв патронатної служби Мiнiстра за його поданням, а також у зв'язку iз звiльненням Мiнiстра;
10) погоджує у передбачених законом випадках призначення на посаду та звiльнення з посади керiвникiв вiдповiдних структурних пiдроздiлiв обласних, Київської та Севастопольської мiських держадмiнiстрацiй;
11) призначає на посаду та звiльняє з посади керiвникiв пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери управлiння МЗС, притягує їх до дисциплiнарної вiдповiдальностi;
12) забезпечує в установленому порядку органiзацiю пiдготовки, перепiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв дипломатичної служби та iнших працiвникiв МЗС;
13) представляє МЗС як юридичну особу в цивiльно-правових вiдносинах;
14) у межах повноважень, передбачених законом, дає обов'язковi для виконання працiвниками дипломатичної служби та iншими працiвниками МЗС доручення;
15) видає з питань, що належать до його компетенцiї, накази органiзацiйно-розпорядчого характеру та контролює їх виконання;
16) вносить подання щодо представлення в установленому порядку працiвникiв дипломатичної служби та iнших працiвникiв апарату МЗС до вiдзначення державними нагородами України.
(Положення доповнено пунктом 112 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
113. На час вiдсутностi державного секретаря МЗС чи неможливостi здiйснення ним своїх повноважень з iнших причин його обов'язки виконує один iз керiвникiв самостiйних структурних пiдроздiлiв апарату МЗС вiдповiдно до наказу державного секретаря МЗС.
(Положення доповнено пунктом 113 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
12. Мiнiстр має першого заступника, заступникiв Мiнiстра, якi призначаються на посаду та звiльняються з посади Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням Прем'єр-мiнiстра України вiдповiдно до пропозицiй Мiнiстра.
(пункт 12 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
13. Для погодженого вирiшення питань, що належать до компетенцiї МЗС, обговорення найважливiших напрямiв його дiяльностi, пiдготовки рекомендацiй щодо виконання завдань Мiнiстерства у МЗС може утворюватися колегiя.
Рiшення колегiї реалiзуються шляхом видання вiдповiдного наказу МЗС.
Для розгляду наукових рекомендацiй та проведення фахових консультацiй з основних питань дiяльностi у МЗС можуть утворюватися iншi постiйнi або тимчасовi консультативнi, дорадчi та iншi допомiжнi органи.
Рiшення про утворення чи лiквiдацiю колегiї, iнших постiйних або тимчасових консультативних, дорадчих та iнших допомiжних органiв, їх кiлькiсний та персональний склад, а також положення про них затверджуються Мiнiстром.
14. Гранична чисельнiсть державних службовцiв та працiвникiв МЗС затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Штатний розпис апарату та кошторис МЗС затверджуються державним секретарем МЗС за погодженням з Мiнфiном.
(абзац другий пункту 14 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
Штатнi розписи та кошториси iнших органiв дипломатичної служби України затверджуються державним секретарем МЗС.
(абзац третiй пункту 14 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.04.2017р. N 252) |
15. МЗС є юридичною особою публiчного права, має печатку iз зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власнi бланки, рахунки в органах Казначейства.