ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
МIЖРЕГIОНАЛЬНЕ ГОЛОВНЕ УПРАВЛIННЯ ДФС -
ЦЕНТРАЛЬНИЙ ОФIС З ОБСЛУГОВУВАННЯ ВЕЛИКИХ
ПЛАТНИКIВ
19.04.2016 | N 8401/10/28-10-01-3-11 |
---|
Щодо акцизного податку
Мiжрегiональне головне управлiння ДФС - Центральний офiс з ОВП розглянуло лист <...> щодо оподаткування акцизним податком операцiї з перемiщення виробником пiдакцизних товарiв (продукцiї) та в межах своїх повноважень повiдомляє наступне.
Вiдповiдно до ст. 213 Податкового кодексу України (далi - Кодекс) об'єктами оподаткування акцизним податком є:
операцiї з реалiзацiї та/або передачi в межах одного пiдприємства пiдакцизних товарiв (продукцiї) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працiвникам, а також здiйснення внескiв пiдакцизними товарами (продукцiєю) до статутного капiталу;
обсяги та вартiсть втрачених пiдакцизних товарiв (продукцiї), що перевищують встановленi норми втрат з урахуванням п. 214.6 ст. 214 Кодексу.
Вiдповiдно до пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу особа, яка виробляє пiдакцизнi товари (продукцiю) на митнiй територiї України, у тому числi з давальницької сировини є платником акцизного податку.
Водночас п. 230.1 ст. 230 Кодексу передбачено, що з метою пiдвищення ефективностi роботи iз запобiгання та боротьби з незаконним виробництвом i обiгом спирту етилового, горiлки та лiкеро-горiлчаних виробiв, нафтопродуктiв, палива моторного альтернативного та скрапленого газу, посилення контролю за повнотою та своєчаснiстю надходжень до бюджету акцизного податку утворюються акцизнi склади.
Вiдповiдно до п. 230.13 прим. 1 ст. 230 Кодексу пiд час вiдвантаження спирту етилового представник контролюючого органу на акцизному складi пiдприємства робить вiдмiтку на товарно-транспортнiй накладнiй, зареєстрованiй в Єдиному реєстрi товарно-транспортних накладних на перемiщення спирту етилового та алкогольних напоїв (далi - Єдиний реєстр), про погодження його вiдпуску шляхом проставляння штампа "Виїзд дозволено" та особистого пiдпису, зазначає час виїзду та показники пробiгу транспортного засобу, реквiзити акта про вiдвантаження i прийняття спирту етилового, який складається за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi сiльського господарства, а також здiйснює запис у журналi реєстрацiї вiдвантаження спирту етилового.
Згiдно з п. 230.18 ст. 230 Кодексу транспортування спирту етилового, горiлки та лiкеро-горiлчаних виробiв, вiдвантажених з акцизного складу пiдприємства, на якому виробляються спирт етиловий, горiлка та лiкеро-горiлчанi вироби, без товарно-транспортних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрi, з вiдмiткою представника контролюючого органу на акцизному складi забороняється.
Абзацом шiстнадцятим частини другої ст. 17 Закону України вiд 19 грудня 1995 року N 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв", зi змiнами та доповненнями, встановлено, що у разi вивезення спирту етилового, горiлки та лiкеро-горiлчаних виробiв з територiї акцизного складу або транспортування такої продукцiї без вiдмiтки представника органу доходiв i зборiв на товарно-транспортнiй накладнiй про погодження вiдпуску до суб'єктiв господарювання застосовуються фiнансовi санкцiї у виглядi штрафiв - 200 вiдсоткiв вартостi вивезеної або транспортованої продукцiї, але не менше 15000 гривень.
Таким чином, перемiщення пiдакцизних товарiв (продукцiї) пiдприємством-виробником таких товарiв (продукцiї) з одного акцизного складу на iнший акцизний склад є об'єктом оподаткування акцизним податком i таке перемiщення без вiдмiтки представника контролюючого органу на акцизному складi на товарно-транспортнiй накладнiй "Виїзд дозволено" забороняється.
Пiд час отримання спирту етилового неденатурованого виробник за участю представника державної податкової служби на акцизному складi складає акт згiдно з додатком 1 до Порядку проведення розрахунку суми зменшення акцизного податку (постанова КМУ вiд 27.12.2010 N 1260).
Норми природних втрат спирту етилового при зберiганнi, перемiщеннi, транспортуваннi залiзничним, водним i автомобiльним транспортом та Iнструкцiя про порядок їх застосування затвердженi наказом Держспецмонополiї України "Про затвердження Норм природних втрат спирту етилового при зберiганнi, перемiщеннi, транспортуваннi залiзничним, водним, автомобiльним транспортом та Iнструкцiї про порядок їх застосування" вiд 10.02.2000 р. N 14 (зареєстровано в Мiн'юстi України 29.02.2000 р. за N 111/4332). Зазначенi норми поширюються на всiх суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi виробляють, зберiгають, використовують та транспортують спирт етиловий. Згiдно з Iнструкцiєю про порядок застосування норм природних втрат спирту етилового при зберiганнi, перемiщеннi, транспортуваннi залiзничним, водним i автомобiльним транспортом фактичнi втрати визначаються шляхом порiвняння фактичної наявностi спирту з даними бухгалтерського облiку. По-перше, у випадках нестачi спирту етилового можуть застосовуватися лише природнi (гранично допустимi) норми втрат. По-друге, списання спирту за природними (гранично допустимими) нормами втрат спирту дозволено лише у разi встановлення фактичних втрат спирту.
Вiдповiдно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 роздiлу III Кодексу об'єктом оподаткування податку на прибуток пiдприємств є, зокрема, прибуток iз джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збiльшення або зменшення) фiнансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фiнансовiй звiтностi пiдприємства вiдповiдно до нацiональних положень (стандартiв) бухгалтерського облiку або мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi, на рiзницi, якi виникають вiдповiдно до положень цього роздiлу.
Разом з цим роздiлом III Кодексу не передбачено врахування рiзниць за операцiями включення до складу витрат нормативних втрат спирту етилового при транспортуваннi.
Водночас зазначаємо, що регулювання питань методологiї бухгалтерського облiку та фiнансової звiтностi здiйснюється Мiнiстерством фiнансiв України, яке затверджує нацiональнi положення (стандарти) бухгалтерського облiку, iншi нормативно-правовi акти щодо ведення бухгалтерського облiку та складання фiнансової звiтностi (п. 2 ст. 6 Закону України "Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi").
З питання включення в бухгалтерському облiку до складу витрат нормативних втрат спирту етилового при транспортуваннi доцiльно звернутись до Мiнiстерства фiнансiв України.
Вiдповiдно до п. 216.3 ст. 216 Кодексу податкове зобов'язання щодо втраченого пiдакцизного товару (продукцiї) не виникає, якщо пiдакцизний товар (продукцiю) утрачено внаслiдок випаровування в процесi виробництва, обробки, переробки, зберiгання чи транспортування такого товару (продукцiї) чи з iншої причини, пов'язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується у разi втрати пiдакцизних товарiв (продукцiї) у межах нормативiв втрат, якi затверджуються в порядку, що визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.