ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
22.07.2016 | N 15910/6/99-99-15-03-02-15 |
---|
Державна фiскальна служба
України розглянула звернення <...> щодо порядку
оподаткування ПДВ операцiй з передачi
комiсiонером товарiв комiтенту на митнiй територiї
України, попередньо придбаних та ввезених на
митну територiю України у митному режимi iмпорту
для такого комiтента, та, керуючись статтею
52 Податкового кодексу України (далi - ПКУ),
повiдомляє.
Згiдно з пiдпунктами "а" i "б" пункту 185.1 статтi 185 ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть є операцiї платникiв податку з постачання товарiв/послуг, мiсце постачання яких вiдповiдно до статтi 186 ПКУ розташоване на митнiй територiї України.
Вiдповiдно до пiдпункту 14.1.191 пункту 14.1 статтi 14 ПКУ пiд постачанням товарiв розумiється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числi продаж, обмiн чи дарування такого товару, а також постачання товарiв за рiшенням суду. При цьому постачанням товарiв також вважається передача товарiв згiдно з договором, за яким сплачується комiсiя (винагорода) за продаж чи купiвлю.
Вiдповiдно до пункту 188.1 статтi 188 Кодексу база оподаткування ПДВ операцiй з постачання товарiв/послуг визначається виходячи з їх договiрної вартостi з урахуванням загальнодержавних податкiв та зборiв (крiм акцизного податку на реалiзацiю суб'єктами господарювання роздрiбної торгiвлi пiдакцизних товарiв, збору на обов'язкове державне пенсiйне страхування, що справляється з вартостi послуг стiльникового рухомого зв'язку, податку на додану вартiсть та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лiкарських засобiв, у тому числi компонентiв кровi i вироблених з них препаратiв (крiм лiкарських засобiв у виглядi бальзамiв та елiксирiв)).
При цьому база оподаткування операцiй з постачання товарiв/послуг не може бути нижче цiни придбання таких товарiв/послуг, база оподаткування операцiй з постачання самостiйно виготовлених товарiв/послуг не може бути нижче звичайних цiн, а база оподаткування операцiй з постачання необоротних активiв не може бути нижче балансової (залишкової) вартостi за даними бухгалтерського облiку, що склалася станом на початок звiтного (податкового) перiоду, протягом якого здiйснюються такi операцiї (у разi вiдсутностi облiку необоротних активiв - виходячи iз звичайної цiни), за винятком:
• товарiв (послуг), цiни на якi пiдлягають державному регулюванню;
• газу, який постачається для потреб населення.
Водночас згiдно з пунктом 189.4 статтi 189 ПКУ базою оподаткування ПДВ для товарiв/послуг, що передаються/отримуються у межах договорiв комiсiї (консигнацiї), поруки, довiрчого управлiння, є вартiсть постачання цих товарiв, визначена у порядку, встановленому статтею 188 ПКУ.
Дата збiльшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платникiв податку, що здiйснюють постачання/отримання товарiв/послуг у межах договорiв комiсiї (консигнацiї), поруки, доручення, довiрчого управлiння, iнших цивiльно-правових договорiв та без права власностi на такi товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 i 198 ПКУ.
Враховуючи викладене, для товарiв, придбаних на митнiй територiї України або ввезених на митну територiю України, цiна придбання визначається як вартiсть майна, за якою таке майно набуте у власнiсть, тобто цiна, зазначена в договорi на придбання товару (контрактна вартiсть).
Для операцiй з постачання товарiв, ввезених платником податку на митну територiю України (у тому числi, що були придбанi та ввезенi комiсiонером на митну територiю України у митному режимi iмпорту для подальшої передачi комiтенту), база оподаткування визначається за загальним правилом - виходячи з їх договiрної вартостi, без урахування величини митної вартостi (тобто цiна, зазначена у договорi, складеному мiж резидентом i нерезидентом, на пiдставi якого здiйснюється придбання товару у нерезидента).
Щодо порядку складання податкових накладних у випадку перевищення цiни придбання товарiв/послуг над фактичною цiною (договiрною цiною) їх постачання
Вiдповiдно до пункту 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 31.12.2015 р. N 1307 (далi - Порядок N 1307), у разi якщо база оподаткування визначається виходячи iз цiни придбання товарiв i перевищує суму постачання таких товарiв, визначену виходячи з їх договiрної вартостi, тобто цiна придбання перевищує фактичну цiну (договiрну вартiсть) постачання, постачальник (продавець) складає двi податковi накладнi: одну - на суму, розраховану виходячи з фактичної цiни постачання, iншу - на суму, розраховану виходячи з перевищення цiни придбання над фактичною цiною.
У податковiй накладнiй, яка складена на суму такого перевищення, робиться позначка вiдповiдно до пункту 8 Порядку N 1307 (15 - складена на суму перевищення цiни придбання товарiв/послуг над фактичною цiною їх постачання, 17 - складена на суму перевищення звичайної цiни самостiйно виготовлених товарiв/послуг над фактичною цiною їх постачання).
Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається. У рядках такої податкової накладної, вiдведених для заповнення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власнi данi.
В. о. заступника Голови | М. Продан |