ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
20.09.2016 | N 31001/7/99-99-19-03-17 |
---|
Митницi ДФС |
Про особливостi визначення походження
транспортних засобiв, що ввозяться на митну
територiю України громадянами
У зв'язку iз запитами митниць ДФС та суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi щодо особливостей визначення походження транспортних засобiв, що використовувалися, при їх ввезеннi на митну територiю України громадянами, повiдомляємо.
Про документальне пiдтвердження походження транспортних засобiв, якi ввозяться на митну територiю України громадянами в рамках Угоди про асоцiацiю мiж Україною, з однiєї сторони, та Європейським Союзом, Європейським спiвтовариством з атомної енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої сторони вiд 27 червня 2014 року (далi - Угода)
Вiдповiдно до вимог пункту 1 статтi 29 Глави 1 роздiлу IV Угоди кожна Сторона зменшує або скасовує ввiзне мито на товари, що походять з iншої Сторони вiдповiдно до Графiкiв, встановлених у Додатку 1-А до цiєї Угоди.
Статтею 26 Угоди встановлено, що положення цiєї Глави застосовуються до торгiвлi товарами, якi походять з територiй Сторiн.
Для цiлей цiєї Глави "походження" означає, що товар пiдпадає пiд правила походження, викладенi в Протоколi 1 до цiєї Угоди ("Щодо визначення концепцiї "походження товарiв" i методiв адмiнiстративного спiвробiтництва") (далi - Протокол 1).
Вiдповiдно до пункту 1 статтi 16 Протоколу 1 товари, що походять з Європейського Союзу, i товари, що походять з України, пiсля ввезення до України чи Європейського Союзу, вiдповiдно, пiдпадають пiд дiю цiєї Угоди за умови подання одного з таких документiв:
(а) сертифiкат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III до цього Протоколу; або
(b) у випадках, вказаних у статтi 22(1) цього Протоколу, - декларацiя, що надалi iменуватиметься "декларацiєю iнвойс", надана експортером до iнвойса, повiдомлення про доставку чи будь-якого iншого комерцiйного документа, який описує розглядуванi товари достатньо детально для того, щоб їх можна було iдентифiкувати; текст декларацiї iнвойс наведений у Додатку IV до цього Протоколу.
Статтею 22 Протоколу 1 встановлено вимоги до складення експортером декларацiї iнвойс, зазначеної в статтi 16(1)(b) цього Протоколу, зокрема декларацiя iнвойс може бути складена:
(a) затвердженим експортером у розумiннi статтi 23 цього Протоколу,
або
(b) експортером будь-якої партiї товару, що складається з одного чи декiлькох мiсць товарiв, що походять з певної країни, сукупна вартiсть яких не перевищує 6000 євро.
Угода не мiстить обмежень щодо торгiвлi товарами, в тому числi траспортними засобами, яка здiйснюється громадянами.
Згiдно з частиною третьою статтi 1 Митного кодексу України (далi - Кодекс) якщо мiжнародним договором України, згода на обов'язковiсть якого надана Верховною Радою України, встановлено iншi правила, нiж тi, що передбаченi цим Кодексом та iншими законами України, застосовуються правила мiжнародного договору України.
Таким чином, транспортнi засоби, якi ввозяться на митну територiю України громадянами, пiдпадають пiд дiю Угоди за умови документального пiдтвердження їх походження з країн ЄС вiдповiдно до вимог статтi 16 Протоколу 1 до Угоди.
Про пiдтвердження походження транспортних засобiв, що використовувалися, при їх ввезеннi на митну територiю України громадянами згiдно положень Закону України вiд 31 травня 2016 року N 1389-VIII "Про внесення змiни до пiдроздiлу 5 роздiлу XX "Перехiднi положення" Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобiв"
Згiдно з частиною першою статтi 377 роздiлу XII Кодексу товари за товарними позицiями 8701 - 8707, 8711, 8716 згiдно з УКТЗЕД, якi пiдлягають державнiй реєстрацiї, при ввезеннi громадянами на митну територiю України або надходженнi на митну територiю України на адресу громадян у несупроводжуваному багажi або вантажних вiдправленнях для вiльного обiгу, незалежно вiд їх вартостi, пiдлягають письмовому декларуванню та митному оформленню в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну податкову i митну полiтику, з оподаткуванням ввiзним митом за повними ставками Митного тарифу України.
Документи, якi пiдтверджують країну походження товару, не вимагаються у разi, якщо товари ввозяться громадянами та оподатковуються за єдиною ставкою мита вiдповiдно до роздiлу XII Кодексу (пункт 2 частини 4 статтi 44 Кодексу).
Порядок заповнення графи 34 "Код країни походження" митної декларацiї затверджено наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30.05.2012 N 651 "Про затвердження Порядку заповнення митних декларацiй на бланку єдиного адмiнiстративного документа".
У разi вiдсутностi документа про походження товару, визначеного статтею 43 Кодексу або мiжнародними договорами про вiльну торгiвлю, в графi 34 митної декларацiї зазначаються "00", оскiльки країна походження товару (транспортного засобу) невiдома.
При цьому вiдповiдно до вимог Угоди про правила визначення походження товарiв COT правила походження використовуються при застосуваннi:
режиму найбiльшого сприяння згiдно зi статтями I, II, III, XI та XIII ГАТТ 1994;
антидемпiнгових та компенсацiйних мит згiдно зi статтею VI ГАТТ 1994; захисних заходiв згiдно зi статтею XIX ГАТТ 1994; вимог щодо маркування походження згiдно зi статтею IX ГАТТ 1994; будь-яких дискримiнацiйних кiлькiсних обмежень або тарифних квот; при державних закупiвлях та у торгiвельнiй статистицi. З огляду на викладене, визначення походження товарiв не вiдноситься до сфери оподаткування акцизним податком.
Застосування до транспортних засобiв, якi ввозяться на митну територiю України громадянами, ставок акцизного податку, встановлених пунктом 15 пiдроздiлу 5 роздiлу XX "Перехiднi положення" Податкового кодексу України, здiйснюється на пiдставi вiдомостей про походження транспортних засобiв, що мiстяться в iдентифiкацiйному номерi - VIN-код (Vehicle Identification Number), iнформацiя про який зазначається у технiчному паспортi на транспортний засiб та декларується у графi 31 митної декларацiї.
В.о. заступника Голови | М. В. Продан |