МIНIСТЕРСТВО ЕКОНОМIЧНОГО РОЗВИТКУ I ТОРГIВЛI УКРАЇНИ
27.06.2017 | N 4102-13/21541-07 |
---|
Щодо розрахункiв за експортними операцiями
На виконання доручення Кабiнету Мiнiстрiв України <...> Мiнiстерство економiчного розвитку i торгiвлi України разом iз Державною фiскальною службою України розглянули лист <...> стосовно розрахункiв за експортними операцiями та повiдомляє.
На сьогоднi питання, пов'язанi зi встановленням строкiв розрахункiв за експортними, iмпортними операцiями, а також порядком здiйснення контролю уповноваженими банками за експортно-iмпортними операцiями на предмет дотримання резидентами встановлених строкiв (у тому числi, в частинi постановки на контроль та зняття з контролю експортних операцiй), регулюються Законом України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" (далi - Закон), Iнструкцiєю про порядок здiйснення контролю за експортними, iмпортними операцiями, затвердженою постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 24.03.99 р. N 136 (далi - Iнструкцiя N 136).
Статтею 1 Закону встановлено, що виручка резидентiв в iноземнiй валютi пiдлягає зарахуванню на їх валютнi рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначенi у контрактах, але не пiзнiше 180 календарних днiв з дати митного оформлення (виписки вивiзної вантажної митної декларацiї) продукцiї, що експортується, а в разi експорту робiт, транспортних послуг - з моменту пiдписання акта або iншого документа, що засвiдчує виконання робiт, надання транспортних послуг.
Нацiональний банк України має право запроваджувати на строк до шести мiсяцiв iншi строки розрахункiв, нiж тi, що визначенi частиною першою цiєї статтi.
Згiдно з пунктом 2.3 Iнструкцiї N 136 банк знiмає експортну операцiю резидента з контролю пiсля зарахування виручки за цiєю операцiєю на поточний рахунок останнього.
Постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 30.05.2017 р. N 45 встановлено вимогу щодо обов'язкового продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України надходжень в iноземнiй валютi, в тому числi й у виглядi валютної виручки резидентiв вiд продажу товарiв за зовнiшньоекономiчними договорами (далi - вимога щодо обов'язкового продажу).
Уповноважений банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в iноземнiй валютi, на якi поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на окремий аналiтичний рахунок балансового рахунку 2603 "Розподiльчi рахунки суб'єктiв господарювання" (далi - розподiльчий рахунок).
Порядок вiдкриття банками рахункiв клiєнтiв та використання коштiв визначаються Iнструкцiєю про порядок вiдкриття, використання i закриття рахункiв у нацiональнiй та iноземних валютах, затвердженою постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12.11.2003 р. N 492 (далi - Iнструкцiя N 492).
Так, пунктом 5.2 Iнструкцiї N 492 визначено, що поточний рахунок в iноземнiй валютi вiдкривається суб'єкту господарювання для зберiгання грошей i проведення розрахункiв у межах законодавства України в безготiвковiй та готiвковiй iноземнiй валютi, для здiйснення поточних операцiй, визначених законодавством України, для здiйснення iнвестицiй за кордон, розрахункiв за купiвлю-продаж облiгацiй зовнiшньої державної позики України, для зарахування, використання i погашення кредитiв (позик, фiнансової допомоги) в iноземнiй валютi, для надходження iноземних iнвестицiй в Україну вiдповiдно до законодавства України, а також для проведення операцiй, передбачених генеральною лiцензiєю Нацiонального банку на здiйснення валютних операцiй.
При цьому в пунктi 5.3 Iнструкцiї N 492 наведено вичерпний перелiк коштiв, якi повиннi зараховуватися в обов'язковому порядку через розподiльчi рахунки, та перелiк коштiв, якi можуть безпосередньо зараховуватися на поточнi рахунки юридичних осiб - резидентiв.
Зокрема на поточнi рахунки в iноземнiй валютi юридичних осiб - резидентiв зараховуються кошти, перерахованi з-за кордону нерезидентами за зовнiшньоекономiчними контрактами (договорами, угодами).
З урахуванням викладеного, у разi проведення обов'язкового продажу надходжень в iноземнiй валютi пiдставою для зняття з контролю експортної операцiї у разi своєчасного надходження виручки в iноземнiй та пiдставою для припинення нарахування пенi у разi порушення законодавчо встановлених строкiв розрахункiв є зарахування виручки на поточний рахунок експортера.
Разом з цим, оскiльки обов'язковий продаж надходжень в iноземнiй валютi покладається на уповноваженi банки i зарахування банком гривневого еквiвалента на поточний рахунок експортера, на вiдмiну вiд тiєї частини виручки, що не пiдлягає обов'язковому продажу, може вiдбутись з порушенням законодавчо встановленого строку розрахункiв, вважаємо за можливе знiмати експортну операцiю з валютного контролю та не застосовувати штрафнi санкцiї, передбаченi статтею 4 Закону, у разi своєчасного зарахування виручки на поточний рахунок експортера в iноземнiй валютi.
Заступник Мiнiстра економiчного розвитку i торгiвлi України | М. Тiтарчук |