ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛIННЯ ДФС У КIРОВОГРАДСЬКIЙ ОБЛАСТI
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
12.09.2017 | N 1917/IПК/11-28-12-01-16 |
---|
Про застосування нульової ставки ПДВ при
здiйсненнi мiжнародних перевезень пасажирiв
Вiдносини, що виникають у сферi справляння податкiв i зборiв, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статтi 1 роздiлу I Кодексу).
Згiдно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язанi самостiйно декларувати свої податковi зобов'язання та визначати сутнiсть i вiдповiднiсть здiйснюваних ними операцiй тим, якi перерахованi у Кодексi.
При цьому пунктом 44.1 статтi 44 роздiлу II Кодексу визначено, що для цiлей оподаткування платники податкiв зобов'язанi вести облiк доходiв, витрат та iнших показникiв, пов'язаних з визначенням об'єктiв оподаткування та/або податкових зобов'язань, на пiдставi первинних документiв, регiстрiв бухгалтерського облiку, фiнансової звiтностi, iнших документiв, пов'язаних з обчисленням i сплатою податкiв i зборiв, ведення яких передбачено законодавством.
Правовi основи оподаткування ПДВ встановлено роздiлом V та пiдроздiлом 2 роздiлу XX Кодексу.
Згiдно з пiдпунктами "а", "б" i "е" пункту 185.1 статтi 185 роздiлу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операцiї платникiв податку з постачання:
товарiв/послуг, мiсце постачання яких вiдповiдно до статтi 186 роздiлу V Кодексу розташоване на митнiй територiї України;
послуг з мiжнародних перевезень пасажирiв i багажу та вантажiв залiзничним, автомобiльним, морським i рiчковим та авiацiйним транспортом.
Пiд постачанням товарiв розумiється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числi продаж, обмiн чи дарування такого товару, а також постачання товарiв за рiшенням суду (пiдпункт 14.1.191 пункту 14.1 статтi 14 роздiлу I Кодексу).
Пiд постачанням послуг розумiється будь-яка операцiя, що не є постачанням товарiв, чи iнша операцiя з передачi права на об'єкти права iнтелектуальної власностi та iншi нематерiальнi активи чи надання iнших майнових прав стосовно таких об'єктiв права iнтелектуальної власностi, а також надання послуг, що споживаються в процесi вчинення певної дiї або провадження певної дiяльностi (пiдпункт 14.1.185 пункту 14.1 статтi 14 роздiлу I Кодексу).
Операцiї, зазначенi у статтi 185 роздiлу V Кодексу, крiм операцiй, що не є об'єктом оподаткування, звiльнених вiд оподаткування, та операцiй, до яких застосовується нульова ставка та 7 вiдсоткiв, оподатковуються за ставкою (20 вiдсоткiв), зазначеною у пiдпунктi "а" пункту 193.1 статтi 193 роздiлу V Кодексу, яка є основною (пункт 194.1 статтi 194 роздiлу V Кодексу).
Операцiї з постачання послуг з мiжнародного перевезення пасажирiв i багажу та вантажiв залiзничним, автомобiльним, морським i рiчковим та авiацiйним транспортом оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою (пiдпункт "а" пiдпункту 195.1.3 пункту 195.1 статтi 195 роздiлу V Кодексу). При цьому для цiлей застосування пiдпункту "а" пiдпункту 195.1.3 пункту 195.1 статтi 195 роздiлу V Кодексу перевезення вважається мiжнародним, якщо таке перевезення здiйснюється за єдиним мiжнародним перевiзним документом.
Таким чином, у разi постачання безпосередньо пiдприємством-перевiзником послуг з мiжнародного перевезення пасажирiв з оформленням єдиного мiжнародного перевiзного документа, данi операцiї оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою. При цьому пiдпунктом "а" пiдпункту 195.1.3 пункту 195.1 статтi 195 Кодексу не конкретизуються види мiжнародного перевезення пасажирiв (регулярнi, нерегулярнi, маятниковi) та не визначається, ким замовленi данi послуги.
Вiдповiдно до пункту 5.3 статтi 5 роздiлу I Кодексу iншi термiни, що застосовуються у Кодексi i не визначаються ним, використовуються у значеннi, встановленому iншими законами.
Згiдно зi статтею 9 Закону України вiд 1 липня 2004 року N 1955-IV "Про транспортно-експедиторську дiяльнiсть" перевезення вантажiв супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою мiжнародного спiлкування залежно вiд обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажi перевозяться в Українi. Такими документами можуть бути: авiацiйна вантажна накладна (Air Waybill); мiжнародна автомобiльна накладна (CMR); накладна СМГС (накладна УМВС); коносамент (Bill of Lading); накладна ЦIМ (CIM); вантажна вiдомiсть (Cargo Manifest); iншi документи, визначенi законами України.
Водночас для визначення єдиного мiжнародного перевiзного документа у разi здiйснення мiжнародних перевезень пасажирiв (регулярних, нерегулярних, маятникових) пропонуємо звернутися до Мiнiстерства iнфраструктури України як до головного органу у системi центральних органiв виконавчої влади, що, зокрема, забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферах автомобiльного, залiзничного, морського та рiчкового транспорту, надання послуг поштового зв'язку, а також забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики у сферi авiацiйного транспорту та використання повiтряного простору України.