ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 26 квiтня 2018 року | N 44 |
---|
Про затвердження Змiн до Положення про
застосування Нацiональним банком України
стандартних iнструментiв регулювання лiквiдностi
банкiвської системи та скасування постанови
Правлiння Нацiонального банку України вiд 27
грудня 2017 року N 144
Вiдповiдно до статей 6, 7, 15, 25, 42 та 56 Закону України "Про Нацiональний банк України", з метою ефективного використання стандартних iнструментiв регулювання лiквiдностi банкiвської системи Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
1. Затвердити Змiни до Положення про застосування Нацiональним банком України стандартних iнструментiв регулювання лiквiдностi банкiвської системи, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 17 вересня 2015 року N 615 (зi змiнами), що додаються.
2. Скасувати постанову Правлiння Нацiонального банку України вiд 27 грудня 2017 року N 144 "Про затвердження Змiн до Положення про застосування Нацiональним банком України стандартних iнструментiв регулювання лiквiдностi банкiвської системи".
3. Департаменту вiдкритих ринкiв (Пономаренко С. В.) пiсля офiцiйного опублiкування довести до вiдома банкiв України iнформацiю про прийняття цiєї постанови.
4. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на заступника Голови Нацiонального банку України Чурiя О. Є.
5. Постанова набирає чинностi з дня, наступного за днем її офiцiйного опублiкування, крiм пункту 1 цiєї постанови, який набирає чинностi з 01 серпня 2018 року.
Голова | Я. В. Смолiй |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 26 квiтня 2018 року N 44 |
Змiни до Положення про застосування Нацiональним банком України стандартних iнструментiв регулювання лiквiдностi банкiвської системи
1. У роздiлi I:
1) у главi 1:
у пунктi 2:
пiдпункт 1 викласти в такiй редакцiї:
"1) вартiсть пулу - сума, яка визначається множенням справедливої вартостi активiв (майна), що входять до пулу, на коригуючi коефiцiєнти;";
доповнити пункт пiсля пiдпункту 1 новим пiдпунктом 11 такого змiсту:
"11) гранична процентна ставка - найнижча процентна ставка, що встановлюється Нацiональним банком пiд час проведення процентного тендера з пiдтримання лiквiдностi, за якою задовольняються заявки банкiв на участь у цьому тендерi, або найвища процентна ставка, що встановлюється Нацiональним банком пiд час проведення процентного тендера з розмiщення депозитних сертифiкатiв, за якою задовольняються заявки банкiв на участь у цьому тендерi;";
пiдпункти 6, 9, 10 викласти в такiй редакцiї:
"6) коригуючий коефiцiєнт - коефiцiєнт, який визначається Нацiональним банком для кожного наданого банком активу (майна), що надається в заставу за операцiями з рефiнансування, або який є предметом операцiї прямого репо;";
"9) операцiї з власними борговими зобов'язаннями - операцiї Нацiонального банку з розмiщення, обiгу та погашення депозитних сертифiкатiв;
10) операцiї з рефiнансування банкiв - операцiї з надання банкам кредитiв у встановленому Нацiональним банком порядку;";
у пiдпунктi 11 слово "кредитна" виключити;
пiдпункт 16 викласти в такiй редакцiї:
"16) пул активiв (майна) - сукупнiсть активiв (майна), що надаються банком для забезпечення виконання зобов'язань за генеральним кредитним договором таким чином, що застава таких активiв (майна) поширюється на всi зобов'язання банку за дiючими та майбутнiми кредитами овернайт та кредитами рефiнансування (далi - пул);";
доповнити пункт пiсля пiдпункту 19 новим пiдпунктом 191 такого змiсту:
"191) сумарна заборгованiсть - сума всiх кредитiв за операцiями з рефiнансування, наданих банку вiдповiдно до цього Положення та непогашених на момент здiйснення розрахунку вартостi пулу, уключаючи проценти за користування кредитом овернайт, за весь строк користування короткостроковими кредитами рефiнансування (без урахування вже сплачених процентiв), а також процентiв за три мiсяцi користування довгостроковими кредитами рефiнансування, розрахованих за поточною процентною ставкою;";
2) у главi 2:
пункт 7 доповнити новим пiдпунктом такого змiсту:
"5) банк не вiднесено до категорiї проблемних (у разi прийняття рiшення про пiдтримання лiквiдностi банку строком вiд одного до п'яти рокiв).";
пiдпункт 4 пункту 12 доповнити словами ", що формують вартiсть пулу";
у пунктi 13:
слова "визначенi ним активи (майно)" замiнити словами "пул визначених ним активiв (майна)";
пiсля слiв "справедливої вартостi" доповнити словами "активiв (майна), що формують пул активiв (майна) за операцiями з рефiнансування, або є предметом операцiї прямого репо";
пункти 14, 15 викласти в такiй редакцiї:
"14. Розмiр коригуючих коефiцiєнтiв, який застосовується для активiв (майна), що формують пул для проведення операцiї з рефiнансування, змiнюється щодня.
Розмiр коригуючих коефiцiєнтiв, який застосовується щодо цiнних паперiв, якi є предметом операцiї прямого репо, не змiнюється протягом строку операцiї.
15. Нацiональний банк перед уключенням до пулу активiв (майна), якi пропонуються банком, вносить до Державного реєстру обтяжень рухомого майна вiдомостi про обтяження активiв (майна), що формують пул, та є заставою за генеральним кредитним договором, а також перевiряє в Державному реєстрi обтяжень рухомого майна вiдсутнiсть iнших обтяжень (крiм обтяження Нацiонального банку за операцiями з рефiнансування) на активи (майно), що пропонуються банком для включення до пулу.";
пункт 16 виключити.
2. Роздiл II викласти в такiй редакцiї:
"II. Операцiї з рефiнансування банкiв
3. Загальнi умови проведення операцiй з рефiнансування банкiв
18. Нацiональний банк здiйснює операцiї з рефiнансування банкiв шляхом надання банкам:
1) кредитiв до наступного робочого дня (кредити овернайт);
2) кредитiв рефiнансування шляхом проведення тендерiв iз пiдтримання лiквiдностi банкiв строком до 14 днiв та строком до 90 днiв (далi - короткостроковi кредити рефiнансування);
3) кредитiв рефiнансування шляхом проведення тендерiв iз пiдтримання лiквiдностi банкiв строком вiд одного до п'яти рокiв (далi - довгостроковi кредити рефiнансування).
19. Нацiональний банк здiйснює операцiї з рефiнансування банкiв вiдповiдно до укладених з банками генеральних кредитних договорiв та забезпечує проведення їх за допомогою програмно-технологiчного забезпечення Нацiонального банку.
20. Правлiння Нацiонального банку на засiданнях з питань монетарної полiтики пiсля розгляду Комiтетом з монетарної полiтики Нацiонального банку щокварталу визначає перiодичнiсть проведення тендерiв з пiдтримання лiквiдностi банкiв шляхом надання довгострокових кредитiв рефiнансування, обсяги рефiнансування та строк надання довгострокових кредитiв рефiнансування.
21. Нацiональний банк надає банкам кредити овернайт та кредити рефiнансування пiд заставу пулу, що може складатися з таких видiв активiв (майна):
1) державнi облiгацiї України (облiгацiї внутрiшнiх державних позик України, облiгацiї зовнiшнiх державних позик України, цiльовi облiгацiї внутрiшнiх державних позик України);
2) депозитнi сертифiкати;
3) облiгацiї мiжнародних фiнансових органiзацiй (емiсiя яких здiйснюється вiдповiдно до законодавства України);
4) iноземна валюта (долари США, євро, англiйськi фунти стерлiнгiв, швейцарськi франки, японськi єни).
22. Державнi облiгацiї України, облiгацiї мiжнародних фiнансових органiзацiй та депозитнi сертифiкати, якi входять до пулу, мають перебувати у власностi банку-позичальника та не бути обтяженими будь-якими iншими зобов'язаннями, крiм зобов'язань перед Нацiональним банком за операцiями з рефiнансування.
Iноземна валюта, що входить до складу пулу, має бути розмiщена банком на рахунку Нацiонального банку як гарантiйний депозит без сплати процентiв за таким депозитом.
23. Активи (майно) починають ураховуватися у вартостi пулу пiсля їх блокування на користь Нацiонального банку в системi депозитарного облiку цiнних паперiв та/або системi кiлькiсного облiку СЕРТИФ та/або надходженнi iноземної валюти на рахунок Нацiонального банку, а також їх обтяження в Державному реєстрi обтяжень рухомого майна.
24. Державнi облiгацiї України, облiгацiї мiжнародних фiнансових органiзацiй i депозитнi сертифiкати за 10 робочих днiв до настання строку їх погашення не враховуються у вартостi пулу.
Цiннi папери, погашення номiнальної вартостi яких здiйснюється окремими частинами згiдно з графiком їх погашення, за 10 днiв до погашення наступної частини номiнальної вартостi починають враховуватись у вартостi пулу активiв (майна) за справедливою вартiстю з урахуванням коригуючих коефiцiєнтiв без урахування тiєї частини номiнальної вартостi, яка сплачуватиметься емiтентом у найближчу дату погашення згiдно з умовами їх випуску.
Нацiональний банк виключає з пулу та розблоковує цiннi папери та депозитнi сертифiкати, якi через наближення строку їх погашення не враховуються у вартостi пулу, якщо вартiсть пулу пiсля їх виключення є достатньою для покриття сумарної заборгованостi.
25. Банк один раз на день має право здiйснювати включення та/або виключення, та/або замiну активiв (майна), що формують пул, лише тими видами активiв (майна), якi визначенi в пунктi 21 глави 3 роздiлу II цього Положення.
26. Заявка банку на включення/виключення/замiну активiв (майна), що формують пул, та повiдомлення Нацiонального банку про задоволення заявки на включення/виключення/замiну активiв (майна), що формують пул, є пiдставою для здiйснення Нацiональним банком заходiв щодо включення/виключення/замiни активiв (майна), що формують пул.
27. Уключення/виключення/замiна активiв (майна), що формують пул, здiйснюється шляхом блокування насамперед наданих банком нових активiв (майна) та за їх рахунок збiльшення обсягу та вартостi пулу з подальшим розблокуванням активiв (майна), що пiдлягають виключенню з пулу.
28. Банк протягом будь-якого робочого дня тижня подає до Нацiонального банку заявки на включення активiв (майна) до пулу / виключення активiв (майна) з пулу / замiну активiв (майна) з пулу. Заявки, поданi пiсля визначеного часу, опрацьовуються не пiзнiше наступного робочого дня.
29. Замiна або виключення активiв (майна) з пулу здiйснюється за умови, що вартiсть пулу пiсля задоволення заявки банку перевищує сумарну заборгованiсть за кредитами або дорiвнює їй.
30. Нацiональний банк не розглядає заявки банкiв на одержання кредиту овернайт та/або кредитiв рефiнансування, якщо банк на момент подання такої заявки не сформував пул у порядку, визначеному пунктами 23, 26 глави 3 роздiлу II цього Положення, у достатнiй вартостi для забезпечення виконання своїх зобов'язань за операцiями з рефiнансування, з урахуванням поданої заявки.
31. Нацiональний банк надає кредити овернайт та короткостроковi кредити рефiнансування за процентною ставкою, яка визначається нормативно-правовим актом Нацiонального банку з питань процентної полiтики i не пiдлягає коригуванню протягом строку користування такими кредитами.
Процентна ставка за довгостроковими кредитами рефiнансування встановлюється на рiвнi не нижче нiж облiкова ставка Нацiонального банку плюс два процентних пункти i змiнюється протягом строку користування кредитом у разi змiни облiкової ставки Нацiонального банку. Датою, з якої змiнюється процентна ставка за довгостроковим кредитом рефiнансування, є 15 число мiсяця, наступного за мiсяцем, в якому змiнилася облiкова ставка Нацiонального банку. Нацiональний банк повiдомляє банки, якi отримали довгостроковi кредити рефiнансування, про змiну процентної ставки за такими кредитами не пiзнiше нiж за 15 календарних днiв до дати, з якої застосовуватиметься нова процентна ставка.
32. Нацiональний банк має право надати банку кредит овернайт та/або короткостроковий кредит рефiнансування, та/або довгостроковий кредит рефiнансування на погашення ранiше отриманого кредиту овернайт та/або короткострокових кредитiв, та/або довгострокових кредитiв рефiнансування пiд заставу пулу, якщо банк подав заявку на одержання кредиту овернайт та/або на участь у тендерi з пiдтримання лiквiдностi банкiв, проведення якого припадає на строк погашення кредиту овернайт та/або кредитiв рефiнансування.
Кiлькiсть разiв одержання банком кредиту овернайт та/або короткострокового кредиту рефiнансування, та/або довгострокового кредиту на погашення ранiше отриманих кредитiв не обмежується.
Пiд час перевiрки достатностi вартостi пулу в разi подання банком заявки на одержання кредиту i направлення частини коштiв на погашення ранiше отриманих кредиту овернайт та/або кредитiв рефiнансування, то ця частина коштiв вiднiмається (вираховується) вiд суми поданої заявки.
33. Строк користування кредитом овернайт та кредитом рефiнансування для нарахування процентiв починається з дня надходження коштiв на рахунок банку (у разi надання кредиту на погашення ранiше отриманого кредиту - з дня проведення такої операцiї) i закiнчується в день, який передує датi повернення коштiв.
34. Нацiональний банк за операцiями з рефiнансування здiйснює контроль та перевiрку заставлених активiв (майна), що формують вартiсть пулу, а саме їх знецiнення вiдповiдно до нормативно-правових i розпорядчих актiв Нацiонального банку з питань визначення справедливої вартостi. Нацiональний банк, якщо процентне спiввiдношення вартостi пулу до сумарної заборгованостi стає рiвним або меншим, нiж граничний рiвень, що розраховується як 100 % мiнус граничний рiвень зменшення обсягу заставлених активiв (майна), вимагає вiд банкiв унесення додаткових активiв (майна) до пулу та/або часткового дострокового погашення кредитiв з метою приведення банком у вiдповiднiсть вартостi пулу до сумарної заборгованостi.
35. Нацiональний банк має право iнiцiювати дострокове виконання банком зобов'язань за операцiями з рефiнансування протягом двох робочих днiв у разi настання хоча б однiєї з таких умов:
1) виявлення фактiв надання банком недостовiрної iнформацiї та звiтностi, яка мала вплив на прийняття рiшення щодо надання кредиту вiдповiдно до цього Положення, та щодо повноважень осiб, якi вiд iменi банку пiдписують усi документи, що подаються банком до Нацiонального банку вiдповiдно до цього Положення;
2) неприведення банком у вiдповiднiсть до встановлених вимог вартостi пулу заставлених активiв (майна) у разi його знецiнення;
3) невиконання банком умов генерального кредитного договору.
4. Порядок надання кредитiв овернайт
36. Нацiональний банк щодня засобами програмно-технологiчного забезпечення та системи електронної пошти Нацiонального банку (далi - система електронної пошти) надсилає банкам повiдомлення про умови проведення операцiї з надання кредиту овернайт на наступний робочий день iз зазначенням процентної ставки за кредитом овернайт iз розмiщенням цiєї iнформацiї на сторiнцi офiцiйного Iнтернет-представництва Нацiонального банку.
37. Банк у разi потреби пiдтримання лiквiдностi має право протягом будь-якого робочого дня тижня до визначеного часу подати до Нацiонального банку заявку на одержання кредиту овернайт. Поданi банками заявки перевiряються на вiдповiднiсть дотримання вимог цього Положення та задовольняються в мiру їх надходження. Заявки, якi не пройшли перевiрки, вiдхиляються.
Заявки, якi надiйшли пiзнiше визначеного часу, не приймаються, за винятком причин технiчного характеру, якi виникли в Нацiональному банку.
38. Нацiональний банк на пiдставi генерального кредитного договору, заявки банку та повiдомлення про задоволення заявки банку на одержання кредиту овернайт забезпечує перерахування банку коштiв за наданим кредитом овернайт.
5. Порядок надання кредитiв рефiнансування
39. Нацiональний банк надає банкам кредити рефiнансування шляхом проведення кiлькiсного або процентного тендера з пiдтримання лiквiдностi банкiв. Повiдомлення про проведення кiлькiсного або процентного тендера з пiдтримання лiквiдностi банкiв надсилається щотижня засобами програмно-технологiчного забезпечення та системи електронної пошти з розмiщенням цiєї iнформацiї на сторiнцi офiцiйного Iнтернет-представництва Нацiонального банку.
40. Тендери з пiдтримання лiквiдностi банкiв проводяться щотижня з такою перiодичнiстю: три тижнi пiдряд - надання кредитiв рефiнансування строком до 14 днiв; один тиждень - надання кредитiв рефiнансування строком до 90 днiв.
Надання довгострокових кредитiв рефiнансування здiйснюється з перiодичнiстю, яка визначається на засiданнях Правлiння Нацiонального банку з питань монетарної полiтики пiсля розгляду Комiтетом з монетарної полiтики Нацiонального банку.
41. Нацiональний банк оголошує графiк проведення тендерiв з пiдтримання лiквiдностi банкiв на наступний квартал за допомогою засобiв системи електронної пошти з розмiщенням цiєї iнформацiї на сторiнцi офiцiйного Iнтернет-представництва Нацiонального банку.
Нацiональний банк залежно вiд ситуацiї на грошово-кредитному ринку та стану лiквiдностi банкiв має право змiнювати перiодичнiсть i черговiсть проведення тендерiв з пiдтримання лiквiдностi банкiв, а також оголошувати позачерговi тендери з пiдтримання лiквiдностi банкiв, про якi банкам повiдомляється за допомогою засобiв програмно-технологiчного забезпечення та системи електронної пошти з розмiщенням цiєї iнформацiї на сторiнцi офiцiйного Iнтернет-представництва Нацiонального банку.
42. Банк, який потребує пiдтримання своєї лiквiдностi, має право подати до Нацiонального банку за допомогою засобiв вiдповiдного програмно-технологiчного забезпечення заявку на участь у тендерi з пiдтримання лiквiдностi банкiв без подальшого внесення до неї будь-яких змiн. Банк може подати декiлька заявок на участь у процентному тендерi з пiдтримання лiквiдностi банкiв iз зазначенням рiзних процентних ставок.
43. Заявки, якi надiйшли пiзнiше встановленого для участi в тендерi з пiдтримання лiквiдностi банкiв часу, не приймаються, за винятком причин технiчного характеру, якi виникли в Нацiональному банку.
44. Нацiональний банк у разi проведення кiлькiсного тендера з пiдтримання лiквiдностi банкiв без оголошення загального обсягу коштiв перевiряє поданi заявки банкiв на вiдповiднiсть дотримання вимог цього Положення та задовольняє їх у повному обсязi в мiру їх надходження.
Розподiл коштiв, якi пропонуються для проведення кiлькiсного тендера з пiдтримання лiквiдностi банкiв з оголошенням загального обсягу коштiв, здiйснюється вiдповiдно до поданих банками заявок на участь у цьому тендерi до вичерпання суми, запропонованої на цей тендер. Якщо запропонованої на кiлькiсний тендер з пiдтримання лiквiдностi банкiв суми недостатньо для задоволення всiх заявок банкiв, то кошти за оголошеною цiною розподiляються мiж усiма банками пропорцiйно до поданих заявок. Обсяг кредиту рефiнансування заокруглюється до цiлого.
45. Банки за умови проведення Нацiональним банком процентного тендера з пiдтримання лiквiдностi банкiв самостiйно пропонують процентну ставку з точнiстю до двох знакiв пiсля коми, за якою вони погоджуються одержати кошти, але не нижчу, нiж облiкова ставка Нацiонального банку - за короткостроковими кредитами рефiнансування та не нижчу, нiж облiкова ставка Нацiонального банку плюс два процентних пункти - за довгостроковими кредитами рефiнансування.
Заявки на участь у процентному тендерi з пiдтримання лiквiдностi банкiв задовольняються вiдповiдно до зниження запропонованої в них процентної ставки, починаючи з найвищої i надалi поступово до закiнчення запропонованого обсягу коштiв, якi пропонуються для проведення процентного тендера або досягнення граничної процентної ставки, або задоволення всiх заявок банкiв.
46. Рiвень граничної процентної ставки визначається вiдповiдно до нормативно-правового акта Нацiонального банку з питань процентної полiтики Нацiонального банку.
47. Кошти розподiляються мiж банками пропорцiйно до поданих заявок, якщо два або кiлька учасникiв процентного тендера з пiдтримання лiквiдностi банкiв пропонують однакову процентну ставку, що збiгається з граничною процентною ставкою, а обсяг запропонованих коштiв, що залишився, недостатнiй для задоволення всiх заявок банкiв за граничною процентною ставкою. Обсяг кредиту заокруглюється до цiлого.
48. Результати проведеного тендера з пiдтримання лiквiдностi банкiв повiдомляються банкам, якi брали в ньому участь, та розмiщуються на сторiнцi офiцiйного Iнтернет-представництва Нацiонального банку.
49. Нацiональний банк на пiдставi генерального кредитного договору, заявки банку на участь у проведеннi тендера з пiдтримання лiквiдностi банкiв та повiдомлення про задоволення заявок на участь у тендерi з пiдтримання лiквiдностi банкiв (у повному обсязi або частково) забезпечує перерахування банку коштiв за наданим кредитом рефiнансування.
50. Банк має право достроково повнiстю або частково повернути кредит рефiнансування i проценти за користування ним, повiдомивши про це Нацiональний банк.".
3. У роздiлi III:
1) пункт 52 глави 6 викласти в такiй редакцiї:
"52. Нацiональний банк проводить операцiї прямого репо з державними облiгацiями України або облiгацiями мiжнародних фiнансових органiзацiй (емiсiя яких здiйснюється вiдповiдно до законодавства України) на пiдставi укладеного з банком генерального договору репо. Операцiї прямого репо здiйснюються Нацiональним банком з переходом права власностi на цiннi папери.
Операцiї прямого репо з державними облiгацiями України здiйснюються Нацiональним банком з дотриманням пiд час розрахункiв принципу "оплата проти поставки цiнних паперiв".
Операцiї прямого репо з облiгацiями мiжнародних фiнансових органiзацiй здiйснюються Нацiональним банком з дотриманням пiд час розрахункiв принципу "поставка цiнних паперiв без оплати.";
2) у главi 7:
пункт 56 викласти в такiй редакцiї:
"56. Банк, що має намiр здiйснити операцiю прямого репо, має право подати до Нацiонального банку заявку щодо проведення операцiї прямого репо, у якiй пропонує умови щодо строку проведення операцiї прямого репо в межах строку, визначеного пунктом 54 глави 6 роздiлу III цього Положення, її обсягу, кiлькостi та коду (мiжнародного iдентифiкацiйного номера) цiнних паперiв, iнших параметрiв.
За операцiєю прямого репо цiною купiвлi Нацiональним банком цiнних паперiв є їх справедлива вартiсть з урахуванням коригуючих коефiцiєнтiв. Цiна зворотної купiвлi (викупу) банком цiнних паперiв установлюється таким чином, щоб дохiд за строк операцiї прямого репо дорiвнював процентному доходу, нарахованому на цiну купiвлi за ставкою, визначеною як облiкова ставка Нацiонального банку плюс два процентних пункти.";
пункт 58 виключити;
пункт 59 викласти в такiй редакцiї:
"59. Перерахування коштiв за операцiєю прямого репо з державними облiгацiями України та облiгацiями мiжнародних фiнансових органiзацiй здiйснюється в порядку, установленому законодавством, нормативно-правовими та розпорядчими актами Нацiонального банку з питань депозитарної та клiрингової дiяльностi.";
пункт 60 виключити.
4. У главi 9 роздiлу IV:
1) в абзацi другому пункту 69 та абзацi першому пункту 70 слова "програмно-технологiчного забезпечення системи електронної пошти" замiнити словами "програмно-технологiчного забезпечення, системи електронної пошти";
2) пункт 74 викласти в такiй редакцiї:
"74. Нацiональний банк у разi проведення кiлькiсного тендера з розмiщення депозитних сертифiкатiв без оголошення загального обсягу коштiв, що залучаються Нацiональним банком, задовольняє заявки банкiв у повному обсязi.
Нацiональний банк у разi проведення кiлькiсного тендера з розмiщення депозитних сертифiкатiв з оголошенням загального обсягу коштiв, що залучаються Нацiональним банком, задовольняє заявки банкiв:
1) у повному обсязi, якщо оголошений обсяг залучення коштiв бiльший, нiж сума коштiв, зазначена у заявках банкiв;
2) пропорцiйно до поданих банками заявок з округленням до бiльшого цiлого, якщо оголошений обсяг залучення коштiв менший, нiж сума коштiв, зазначена у заявках банкiв.".
5. У роздiлi VI:
1) у главi 13:
пункти 94, 95 викласти в такiй редакцiї:
"94. Нацiональний банк здiйснює контроль за своєчасним поверненням банками коштiв за операцiями з рефiнансування та сплатою процентiв за ними, зворотним викупом цiнних паперiв за операцiєю прямого репо, а також за виконанням банками всiх умов укладених генеральних договорiв.
95. Нацiональний банк, якщо процентне спiввiдношення вартостi пулу до сумарної заборгованостi стає рiвним або меншим, нiж граничний рiвень, який розраховується як 100 % мiнус граничний рiвень зменшення обсягу заставлених активiв (майна), виставляє вимогу до банку щодо включення до пулу додаткових активiв (майна) з метою приведення банком у вiдповiднiсть до встановлених вимог вартостi пулу.
Нацiональний банк виставляє вимогу до банку про часткове дострокове погашення заборгованостi за кредитами та сплату процентiв за користування ними в разi невиконання ним протягом двох робочих днiв вимоги щодо включення додаткових активiв (майна) до пулу.
Нацiональний банк має право застосувати переважне i безумовне право щодо списання в безспiрному порядку заборгованостi з кореспондентського рахунку банку в Нацiональному банку в обсязi, що перевищує вартiсть пулу, керуючись статтею 73 Закону України "Про Нацiональний банк України", у разi невиконання / неналежного виконання банком у встановлений строк вимоги щодо часткового дострокового погашення заборгованостi за кредитами та сплати процентiв за користування ними.";
в абзацi першому пункту 96 слова "та генеральним договором репо", "/прямого репо" виключити;
пункти 98 - 101 викласти в такiй редакцiї:
"98. Нацiональний банк, керуючись статтею 73 Закону України "Про Нацiональний банк України", у разi невиконання або неналежного виконання банком вимоги Нацiонального банку щодо сплати у визначений строк простроченої заборгованостi банку має право застосувати переважне i безумовне право щодо списання в безспiрному порядку заборгованостi з рахункiв банку та/або здiйснює вiдчуження активiв (майна), що формують вартiсть пулу та перебувають у заставi як забезпечення вимог Нацiонального банку, та задовольняє свої вимоги за рахунок доходу вiд реалiзацiї шляхом продажу заставлених активiв (майна), що формують пул, та/або набуття їх у власнiсть, та/або отримання коштiв вiд їх погашення / дострокового погашення.
Нацiональний банк набуває у власнiсть предмет застави за справедливою вартiстю, визначеною на дату набуття у власнiсть (iз заокругленням до бiльшого цiлого).
Здiйснення заходiв iз реалiзацiї та/або переведення у власнiсть, та/або отримання коштiв вiд погашення предмета застави, а також нестачi коштiв, одержаних вiд реалiзацiї та/або переведення у власнiсть, та/або отримання коштiв вiд погашення предмета застави для погашення заборгованостi банку, не виключає можливостi безспiрного списання коштiв з рахункiв банку до повного погашення всiєї заборгованостi банку.
99. Нацiональний банк пiсля двох робочих днiв iз дня невиконання банком зобов'язань генерального договору репо щодо зворотного викупу цiнних паперiв вiдмовляється вiд проведення другої частини операцiї прямого репо та пропонує невикупленi банком цiннi папери для реалiзацiї на фондовому ринку.
100. Нацiональний банк перераховує на кореспондентський рахунок банку суму коштiв, яка перевищує заборгованiсть за операцiями з рефiнансування / зобов'язання банку за другою частиною операцiї прямого репо, якщо кошти, одержанi вiд реалiзацiї предмета застави / операцiї прямого репо або погашення депозитних сертифiкатiв, перевищують заборгованiсть / зобов'язання за цими операцiями.
Нацiональний банк у разi виконання зобов'язань за другою частиною операцiї прямого репо за рахунок коштiв, отриманих вiд реалiзацiї цiнних паперiв, що є предметом операцiї прямого репо, та наявностi надлишку непроданих цiнних паперiв, повертає їх банку шляхом переказу на рахунок у цiнних паперах банку.
101. Нацiональний банк у разi невиконання банком протягом двох робочих днiв умов генерального кредитного договору має право iнiцiювати дострокове повернення банком усiх коштiв, отриманих ним за операцiями з рефiнансування, та застосувати переважне i безумовне право щодо списання в безспiрному порядку цих коштiв з рахункiв банку та має право реалiзувати/набути у власнiсть заставленi банком активи (майно).";
2) главу 14 доповнити новим пунктом такого змiсту:
"104. Упровадження iнструменту з пiдтримання лiквiдностi банкiв строком вiд одного до п'яти рокiв здiйснюватиметься пiсля доопрацювання вiдповiдного програмно-технологiчного забезпечення та уточнення умов застосування цього iнструменту.".
Директор Департаменту вiдкритих ринкiв | С. В. Пономаренко |
ПОГОДЖЕНО: | |
Заступник Голови Нацiонального банку України | О. Є. Чурiй |