ГОЛОВНЕ УПРАВЛIННЯ ДФС У М. КИЄВI
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
06.03.2019 | N 912/IПК/26-15-14-06-04-31 |
---|
Головне управлiння ДФС у м. Києвi
розглянуло лист щодо застосування вимог Закону
України вiд 23.09.94 N 185/94-ВР "Про порядок
здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" при
виконаннi експортної операцiї та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України вiд
02.12.2010 року N 2755-VI (iз змiнами та доповненнями),
у межах компетенцiї повiдомляє.
Правовi засади щодо порядку, строкiв розрахункiв, вiдповiдальностi за їх порушення та здiйснення уповноваженими банками контролю за експортно-iмпортними операцiями щодо дотримання резидентами встановлених строкiв (у тому числi, в частинi постановки на контроль та зняття з контролю експортно-iмпортних операцiй) до 07.02.2019 регулювались Законом України вiд 23.09.94 року N 185/94-ВР "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" (далi - Закон N 185), Iнструкцiєю про порядок здiйснення контролю за експортними, iмпортними операцiями, затвердженою постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 24.03.99 року N 136 (далi - Iнструкцiя N 136).
Вiдповiдно до частини першої статтi 1 Закону N 185, виручка резидентiв у iноземнiй валютi вiд експорту продукцiї пiдлягає зарахуванню на їх валютнi рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначенi в контрактах, але не пiзнiше 180 календарних днiв з дати митного оформлення (виписки вивiзної вантажної митної декларацiї) такої продукцiї, що експортується, а в разi експорту робiт, транспортних послуг - з моменту пiдписання акта або iншого документа, що засвiдчує виконання робiт, надання транспортних послуг. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi економiчного розвитку. Виручка резидента за експортним зовнiшньоекономiчним договором (контрактом) вважається перерахованою на його банкiвський рахунок за заявою резидента, якщо належна сума врегульована Експортно-кредитним агентством.
Порушення резидентами законодавчо встановленого строку розрахункiв тягне за собою вiдповiдальнiсть, передбачену статтею 4 Закону N 185.
Вiдповiдно до пункту 2.3 Iнструкцiї N 136 банк знiмає експортну операцiю резидента з поставки продукцiї, виконання робiт, надання транспортних, страхових послуг з контролю пiсля зарахування виручки за цiєю операцiєю на поточний рахунок останнього.
Поточними торговельними операцiями в iноземнiй валютi вiдповiдно до п. 10 Положення про порядок та умови торгiвлi iноземною валютою, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 10 серпня 2005 року N 281 (що дiяла до 07.02.2019), є розрахунки за експорт та iмпорт товару без вiдстрочення платежу або з вiдстроченням, що вiдповiдно до договору не перевищує строки, установленi законодавством України для здiйснення таких розрахункiв.
При цьому звертаємо увагу, що 07.02.2019 введено в дiю Закон України "Про валюту i валютнi операцiї" вiд 21.06.2018 N 2473-VIII (далi - Закон N 2473). Вiдповiдно до п. 16.2 статтi 16 Закону, втрачають чиннiсть з дня введення його в дiю деякi законодавчi акти, у тому числi Закон України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi".
Вiдповiдно до частини 1 статтi 13 Закону N 2473, Нацiональний банк України має право встановлювати граничнi строки розрахункiв за операцiями з експорту та iмпорту товарiв.
Граничнi строки розрахункiв за операцiями з експорту та iмпорту товарiв встановленi пунктом 21 роздiлу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здiйснення окремих операцiй в iноземнiй валютi, що затверджене постановою Правлiння Нацiонального банку України (далi - Нацiональний банк) вiд 02.01.2019 N 5 (далi - Положення N 5), та становлять 365 календарних днiв.
Постановою Правлiння Нацiонального банку вiд 02.01.2019 N 7 затверджено Iнструкцiю про порядок валютного нагляду банкiв за дотриманням резидентами граничних строкiв розрахункiв за операцiями з експорту та iмпорту товарiв (далi - Iнструкцiя N 7).
Таким чином, правовi засади щодо порядку, строкiв розрахункiв, вiдповiдальностi за їх порушення та здiйснення уповноваженими банками контролю за експортно-iмпортними операцiями щодо дотримання резидентами встановлених строкiв з 07.02.2019 регулюються Законом N 2473, Iнструкцiєю N 7 та Положенням N 5.
У разi встановлення Нацiональним банком України граничного строку розрахункiв за операцiями резидентiв з експорту товарiв грошовi кошти пiдлягають зарахуванню на рахунки резидентiв у банках України у строки, зазначенi в договорах, але не пiзнiше строку та в обсязi, встановлених Нацiональним банком України. Строк виплати заборгованостi обчислюється з дня митного оформлення продукцiї, що експортується, а в разi експорту робiт, послуг, прав iнтелектуальної власностi та (або) iнших немайнових прав - з дня оформлення у письмовiй формi (у паперовому або електронному виглядi) акта, рахунка (iнвойсу) або iншого документа, що засвiдчує їх надання (частина 2 статтi 13 Закону N 2473).
Вiдповiдно до пiдпункту 2 пункту 9 роздiлу III Iнструкцiї N 7, Банк завершує здiйснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строкiв розрахункiв у разi експорту товару - пiсля зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштiв, що надiйшли вiд нерезидента за товар.
Виходячи з вищевикладеного, розрахунки за договором уступки вимоги мiж кредитором-резидентом та новим кредитором - нерезидентом в рамках договору уступки вимоги не може вважатися надходженням валютної виручки за експортним договором поставки.
Водночас зазначаємо, що вiдповiдно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацiю.