ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
19.10.2017 | N 2297/6/99-99-15-02-02-15/IПК |
---|
Державна фiскальна служба
України розглянула звернення щодо оподаткування
доходiв, отриманих нерезидентом за надання
резиденту послуг з транспортування товару на
пiдставi зовнiшньоекономiчного договору та,
керуючись ст. 52 Податкового кодексу
України (далi - Кодекс), повiдомляє таке.
Вiдповiдно до пп. 14.1.260 п. 14.1 ст. 14 Кодексу фрахтом вважається винагорода (компенсацiя), що сплачується за договорами перевезення, найму або пiднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для перевезення вантажiв та пасажирiв морськими або повiтряними суднами; перевезення вантажiв залiзничним або автомобiльним транспортом.
Доходи, отриманi нерезидентом iз джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку i за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Згiдно з пп. 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 Кодексу сума фрахту, що сплачується резидентом нерезиденту за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6 вiдсоткiв у джерела виплати таких доходiв за рахунок цих доходiв.
При цьому:
базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту;
особами, уповноваженими справляти податок та вносити його до бюджету, є резидент, який виплачує такi доходи, незалежно вiд того, чи є вiн платником податку, а також суб'єктом спрощеного оподаткування.
Вiдповiдно до положень пп. 14.1.12 п. 14.1 ст. 14 Кодексу базовою ставкою фрахту вважається сума фрахту, включаючи витрати з навантаження, розвантаження, перевантаження та складування (схову) товарiв, збiльшена на суму витрат за рейс судна або iншого транспортного засобу, сплачуваних (вiдшкодовуваних) фрахтувальником згiдно з укладеним договором фрахтування.
Таким чином, якщо зовнiшньоекономiчний договiр передбачає перевезення (транспортування) вантажу, а також плату за таке перевезення, то винагорода (компенсацiя), що сплачується резидентом нерезиденту за послуги з перевезення, розглядається як фрахт.
Вiдповiдно до пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу або постiйне представництво нерезидента, що здiйснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крiм постiйного представництва нерезидента на територiї України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом вiд провадження господарської дiяльностi (у тому числi на рахунки нерезидента, що ведуться в нацiональнiй валютi), утримують податок з таких доходiв, зазначених у пп. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмiрi 15 вiдсоткiв (крiм доходiв, зазначених у пiдпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету пiд час такої виплати, якщо iнше не передбачено положеннями мiжнародних договорiв України з країнами резиденцiї осiб, на користь яких здiйснюються виплати, що набрали чинностi.
Такими доходами, зокрема, є iншi доходи вiд провадження нерезидентом (постiйним представництвом цього або iншого нерезидента) господарської дiяльностi на територiї України, крiм доходiв у виглядi виручки або iнших видiв компенсацiї вартостi товарiв, виконаних робiт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту вiд такого нерезидента (постiйного представництва), у тому числi вартостi послуг iз мiжнародного зв'язку чи мiжнародного iнформацiйного забезпечення (абзац "й" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Пунктом 3.2 ст. 3 Кодексу передбачено, що якщо мiжнародним договором, згода на обов'язковiсть якого надана Верховною Радою України, встановлено iншi правила, нiж тi, що передбаченi Кодексом, застосовуються правила мiжнародного договору.
В українсько-естонських вiдносинах застосовується Конвенцiя про уникнення подвiйного оподаткування та попередження податкових ухилень щодо податкiв на доходи i майно, ратифiкована Законом України вiд 13 вересня 1996 року N 368/96-ВР "Про ратифiкацiю Конвенцiї мiж Урядом України i Урядом Естонської Республiки про уникнення подвiйного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податкiв на доход i на майно" (далi - Конвенцiя).
Вiдповiдно до ст. 8 Конвенцiї прибутки пiдприємства Договiрної Держави вiд експлуатацiї морських або повiтряних суден у мiжнародних перевезеннях будуть оподатковуватись лише в цiй Державi.
Водночас п. 1 ст. 7 Конвенцiї визначено, що Прибуток пiдприємства Договiрної Держави оподатковується тiльки у цiй Державi, якщо тiльки це пiдприємство не здiйснює комерцiйної дiяльностi в другiй Договiрнiй Державi через розташоване в нiй постiйне представництво. Якщо пiдприємство здiйснює комерцiйну дiяльнiсть, як вказано вище, прибуток пiдприємства може оподатковуватися в другiй Державi, але тiльки в тiй частинi, яка стосується цього постiйного представництва.
Згiдно з ч. 1 ст. 21 Конвенцiї види доходiв резидента Договiрної Держави, незалежно вiд джерела їх виникнення, про якi не йдеться у попереднiх статтях цiєї Конвенцiї, оподатковуються тiльки в цiй Державi.
Застосування мiжнародних договорiв в Українi регламентоване положеннями ст. 103 Кодексу.
Вiдповiдно до положень п. 103.2 ст. 103 Кодексу особа (податковий агент) має право самостiйно застосувати звiльнення вiд оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену вiдповiдним мiжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу i є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр України.
Пiдставою для звiльнення (зменшення) вiд оподаткування доходiв iз джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 i 103.6 цiєї статтi, особi (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довiдки (або її нотарiально засвiдченої копiї), яка пiдтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр України (далi - довiдка), а також iнших документiв, якщо це передбачено мiжнародним договором України (п. 103.4 ст. 103 Кодексу).
Довiдка видається компетентним (уповноваженим) органом вiдповiдної країни, визначеним мiжнародним договором України, за формою, затвердженою згiдно iз законодавством вiдповiдної країни, i повинна бути належним чином легалiзована, перекладена вiдповiдно до законодавства України (п. 103.5 ст. 103 Кодексу).
Отже, доходи пiдприємства Естонiї у виглядi фрахту вiд експлуатацiї морських суден за зовнiшньоекономiчним договором будуть оподатковуватись лише в Естонiї, за умови подання нерезидентом довiдки (або її нотарiально засвiдченої копiї), яка пiдтверджує, що нерезидент є резидентом Естонiї.
Iншi доходи пiдприємства Естонiї за наданi послуги оподатковується лише в Естонськiй республiцi, якщо тiльки це пiдприємство не здiйснює пiдприємницьку дiяльнiсть в Українi через розташоване в нiй постiйне представництво та за умови наявностi у нерезидента зазначеної вище довiдки (або її нотарiально засвiдченої копiї).
Податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податкiв, якому надано таку консультацiю (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).