КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 12 лютого 2020 р. | N 97 |
---|
Про внесення змiн до Положення про виготовлення,
зберiгання, продаж марок акцизного податку та
маркування алкогольних напоїв i тютюнових
виробiв
Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
1. Внести до Положення про виготовлення, зберiгання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв i тютюнових виробiв, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 грудня 2010 р. N 1251 (Офiцiйний вiсник України, 2011 р., N 1, ст. 35; 2013 р., N 24, ст. 808, N 89, ст. 3265; 2014 р., N 81, ст. 2287; 2015 р., N 40, ст. 1216; 2016 р., N 26, ст. 1024, N 81, ст. 2687; 2017 р., N 67, ст. 1993; 2018 р., N 32, ст. 1122, N 84, ст. 2768; 2019 р., N 90, ст. 3000; 2020 р., N 4, ст. 202), змiни, що додаються.
2. Державнiй податковiй службi забезпечити до 1 квiтня 2020 р.:
подання iнформацiї, передбаченої змiнами, затвердженими цiєю постановою, покупцями марок акцизного податку засобами електронного зв'язку в електроннiй формi з дотриманням вимог Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги";
можливiсть формування передбаченого змiнами, затвердженими цiєю постановою, iнформацiйного набору даних про реквiзити марок акцизного податку та даних для генерацiї штрих-кодiв та QR-кодiв, а також передачу такого набору даних з використанням засобiв захисту iнформацiї.
3. Ця постанова набирає чинностi з дня, наступного за днем її опублiкування, крiм пункту 3 змiн, затверджених цiєю постановою, який набирає чинностi з дня набрання чинностi постановою Кабiнету Мiнiстрiв України щодо затвердження нового зразка марки акцизного податку для маркування алкогольних напоїв з використанням штрих-коду та QR-коду.
Прем'єр-мiнiстр України | О. ГОНЧАРУК |
Iнд. 67
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12 лютого 2020 р. N 97 |
ЗМIНИ,
що вносяться до Положення про виготовлення,
зберiгання, продаж марок акцизного податку та
маркування алкогольних напоїв i тютюнових
виробiв
1. У пунктi 3:
абзаци третiй i четвертий викласти в такiй редакцiї:
"ДПС щомiсяця подає з використанням засобiв захисту iнформацiї (у зашифрованому виглядi) пiдприємству-виробнику зведену заявку-розрахунок на виготовлення необхiдної кiлькостi марок та оплачує витрати, пов'язанi з їх виробництвом.
Пiдприємства-виробники та iмпортери алкогольних напоїв i тютюнових виробiв (далi - покупцi марок) подають засобами електронного зв'язку в електроннiй формi з дотриманням вимог Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги" щомiсяця до 8 числа продавцю марок акцизного податку (далi - продавець марок) для задоволення через два мiсяцi потреби в марках таку iнформацiю: попередню заявку-розрахунок про потребу в марках за їх видами, реквiзити платiжного документа/платiжних документiв (номер, дата платiжного доручення та сума перерахованих коштiв) на перерахування плати за виготовлення марок та звiт про використання марок, придбаних у попередньому мiсяцi. Поняття "продавець марок акцизного податку" вживається у значеннi, наведеному в Податковому кодексi України.";
пiсля абзацу четвертого доповнити пункт новим абзацом такого змiсту:
"У разi ненадходження протягом 24 годин до покупця марок пiдтвердження про факт одержання засобами електронного зв'язку в електроннiй формi з дотриманням вимог Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги" iнформацiї, зазначеної в абзацi четвертому цього пункту, покупець марок не пiзнiше 10 числа мiсяця, в якому подано попередню заявку-розрахунок, може подати продавцю марок таку iнформацiю у паперовому виглядi.".
У зв'язку з цим абзаци п'ятий i шостий вважати вiдповiдно абзацами шостим i сьомим;
абзац шостий замiнити абзацами такого змiсту:
"До 18 числа мiсяця, в якому подано згiдно з абзацом четвертим цього пункту попередню заявку-розрахунок, покупцi марок мають право здiйснити корегування такої заявки-розрахунку в бiк збiльшення, що не перевищує визначеного у нiй обсягу, шляхом подання додаткової попередньої заявки-розрахунку засобами електронного зв'язку в електроннiй формi з дотриманням вимог Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги".
У разi ненадходження протягом 24 годин до покупця марок пiдтвердження про факт одержання засобами електронного зв'язку в електроннiй формi з дотриманням вимог Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги" iнформацiї, зазначеної в абзацi шостому цього пункту, покупець марок не пiзнiше 20 числа мiсяця, в якому подано попередню заявку-розрахунок, може подати продавцю марок додаткову попередню заявку-розрахунок у паперовому виглядi.".
У зв'язку з цим абзац сьомий вважати абзацом восьмим.
2. Пункт 5 викласти в такiй редакцiї:
"5. Розмiр плати за одну марку для алкогольних напоїв становить 0,1926 гривнi, для тютюнових виробiв - 0,091 гривнi.
Марка для алкогольних напоїв, крiм виноробної продукцiї (лiкеро-горiлчана продукцiя), вiтчизняного виробництва виготовляється у зеленiй кольоровiй гамi, для алкогольних напоїв, якi є виноробною продукцiєю, вiтчизняного виробництва - червонiй, для алкогольних напоїв, крiм виноробної продукцiї (лiкеро-горiлчана продукцiя), iмпортного виробництва - фiолетовiй, для алкогольних напоїв, якi є виноробною продукцiєю, iмпортного виробництва - оранжевiй, для тютюнових виробiв вiтчизняного виробництва з фiльтром та без фiльтра (сигарети, цигарки) - зеленiй, для iнших тютюнових виробiв вiтчизняного виробництва - помаранчевiй, для тютюнових виробiв iмпортного виробництва з фiльтром та без фiльтра (сигарети, цигарки) - синiй, для iнших тютюнових виробiв iмпортного виробництва - бордовiй кольоровiй гамi.
Марка для алкогольних напоїв повинна мiстити двомiрний штрих-код швидкого реагування (далi - QR-код) та лiнiйний штрих-код (далi - штрих-код).
На кожну марку наносяться такi реквiзити:
слова "УКРАЇНА", "МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ", "ТЮТЮНОВI ВИРОБИ" (для тютюнових виробiв);
позначення виду марки, що складається iз слiв та лiтер "алкоголь вiтчизняний (лiкеро-горiлчана продукцiя)" - "АВ ЛГП", "алкоголь вiтчизняний (виноробна продукцiя)" - "АВ ВП", "алкоголь iмпортний (лiкеро-горiлчана продукцiя)" - "АI ЛГП", "алкоголь iмпортний (виноробна продукцiя)" - "АI ВП", "тютюн вiтчизняний (сигарети з фiльтром)" - "ТВ ЗФ", "тютюн вiтчизняний (сигарети без фiльтра, цигарки)" - "ТВ БФ", "тютюн iмпортний (сигарети з фiльтром)" - "ТI ЗФ", "тютюн iмпортний (сигарети без фiльтра, цигарки)" - "ТI БФ", "тютюн вiтчизняний (iншi вироби)" - "ТВ IНШI", "тютюн iмпортний (iншi вироби)" - "ТI IНШI";
iндекс регiону України (згiдно з додатком), що вiдповiдає мiсцезнаходженню виробника продукцiї, позначений двома цифрами (для маркування вiтчизняної продукцiї), серiя iз чотирьох лiтер i шестизначний номер, два двозначних числа (мiсяць i рiк, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв) або двозначне та однозначне числа (рiк i квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробiв) через скiсну риску та сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукцiї, з точнiстю до тисячного знака, крiм суми акцизного податку з реалiзацiї суб'єктами господарювання роздрiбної торгiвлi алкогольних напоїв;
реквiзити покупця марки (зазначаються на марках для алкогольних напоїв): для юридичних осiб - код згiдно з ЄДРПОУ, для фiзичних осiб - пiдприємцiв - код, який вiдображає реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiю (за наявностi) та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовилися вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдному контролюючому органу i мають вiдмiтку в паспортi);
QR-код та штрих-код (зазначаються на марках для алкогольних напоїв).
Штрих-код мiстить iнформацiю про серiю та номер марки.
QR-код мiстить iнформацiю про серiю та номер марки, реквiзити покупця марки: для юридичних осiб - код згiдно з ЄДРПОУ, для фiзичних осiб - пiдприємцiв - код, який вiдображає реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiю (за наявностi) та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовилися вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдному контролюючому органовi i мають вiдмiтку в паспортi), та посилання на веб-ресурс для перевiрки марки.
QR-код також може мiстити iнформацiю про геш-послiдовнiсть.
Iнформацiйнi набори даних для генерацiї QR-кодiв та штрих-кодiв, що наносяться на марку для алкогольних напоїв, генеруються ДПС та передаються пiдприємству-виробнику з використанням засобiв захисту iнформацiї у зведенiй заявцi-розрахунку.
Продавець марок веде електронну базу марок акцизного податку (далi - електронна база марок), в якiй вiдображається iнформацiя про:
отриманi марки продавцем марок;
виданi марки продавцем марок (iз зазначенням таких реквiзитiв платiжного документа / платiжних документiв на перерахування плати за виготовлення марок, як номер, дата платiжного доручення та сума перерахованих коштiв);
використанi марки покупцем марок;
пошкодженi, списанi та знищенi марки.".
3. Абзаци перший - четвертий пункту 10 викласти в такiй редакцiї:
"10. Продаж марок здiйснюється на пiдставi поданих покупцем марок засобами електронного зв'язку в електроннiй формi з дотриманням вимог Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги":
заявки-розрахунку кiлькостi марок;
довiдки про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками на готову продукцiю, у виглядi реквiзитiв платiжного документа / платiжних документiв (номер, дата платiжного доручення та сума перерахованих коштiв) про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками для готової продукцiї (для iмпортерiв та вiтчизняних виробникiв алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований).
У разi ненадходження протягом 24 годин до покупця марок пiдтвердження про факт одержання засобами електронного зв'язку в електроннiй формi з дотриманням вимог Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги" iнформацiї, зазначеної в абзацах другому i третьому цього пункту, покупець марок може подати продавцю марок таку iнформацiю у паперовому виглядi.".
4. Пункт 27 викласти в такiй редакцiї:
"27. Покупець марок подає засобами електронного зв'язку в електроннiй формi з дотриманням вимог Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги" реєстр пошкоджених марок, зазначаючи їх серiю та номер.
Оформленi належним чином пошкодженi марки повертаються їх продавцю разом iз заявою платника про повернення сплаченої суми акцизного податку або про зарахування її в рахунок майбутнiх платежiв.
У разi неможливостi вирiвнювання марок, пошкоджених автоматом з наклеювання марок, i наклеювання їх на окремому аркушi паперу на пiдприємствi-виробнику утворюється комiсiя, яка складає акт про списання таких марок. В актi обов'язково зазначається фактична кiлькiсть пошкоджених автоматом марок. До складу зазначеної комiсiї входять представник територiального органу ДПС за мiсцезнаходженням виробника (голова комiсiї) i представник вiдповiдної мiсцевої держадмiнiстрацiї. Акт списання вноситься представником територiального органу ДПС до електронної бази марок.
Аналогiчний порядок знищення марок поширюється i на партiї неякiсної продукцiї, що повертається пiдприємству-виробнику.
При цьому плата за марки поверненню не пiдлягає.
У разi виявлення продавцем марок невiдповiдностi їх вимогам законодавства чи явних ознак пiдроблення такi марки повертаються пiдприємству-виробнику для проведення експертизи, про що покупцевi марок видається довiдка. Пiсля одержання висновку експертизи складається акт, на пiдставi якого зазначенi марки пiдлягають знищенню пiдприємством-виробником, а у разi визнання марок фальшивими чи пiдробленими - надсилаються до вiдповiдних правоохоронних органiв.".
5. Пункт 29 викласти в такiй редакцiї:
"29. Невикористанi марки, що не пошкодженi, приймаються їх продавцем. Покупець марок подає засобами електронного зв'язку в електроннiй формi з дотриманням вимог Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги" реєстр невикористаних марок, зазначаючи їх серiю та номер, та заяву про повернення сплаченої суми акцизного податку або про зарахування її в рахунок майбутнiх платежiв та повертає продавцю оформленi належним чином невикористанi марки. При цьому сплачена сума акцизного податку вiдповiдно до висновку продавця марок вiдшкодовується покупцю марок або за його бажанням зараховується в рахунок майбутнiх платежiв з розрахунку кiлькостi фактично повернутих марок.
Продавець марок формує в електроннiй базi марок акт про прийняття повернутих марок.
У разi ненадходження протягом 24 годин до покупця марок пiдтвердження про факт одержання засобами електронного зв'язку в електроннiй формi з дотриманням вимог Законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги" iнформацiї, зазначеної в абзацi першому цього пункту, покупець марок може подати продавцю марок таку iнформацiю у паперовому виглядi.
Марки, якi не можуть бути використанi у зв'язку з невiдповiднiстю нанесеної на них суми акцизного податку сумi, визначенiй з урахуванням дiючої ставки акцизного податку на дату розливу продукцiї, повернутi суб'єктами господарювання, та тi, що зберiгаються у продавцiв марок, продавець марок повертає пiдприємству-виробнику в мiсячний строк пiсля змiни ставки акцизного податку для знищення вiдповiдно до встановленого порядку.
Повернутi невикористанi марки, що не пошкодженi, продавець марок повертає пiдприємству-виробнику щороку до 30 квiтня та до 30 жовтня для знищення вiдповiдно до встановленого порядку.
Пiдприємство-виробник здiйснює знищення зазначених марок протягом трьох мiсяцiв пiсля їх отримання.
Вартiсть марок не вiдшкодовується.".
6. Пункт 30 доповнити абзацом такого змiсту:
"Документ вноситься представником територiального органу ДПС до електронної бази марок.".
7. У текстi Положення слово "ДФС" замiнити словом "ДПС".