ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
11.09.2020 | N 3824/IПК/99-00-05-06-02-06 |
---|
Державна податкова служба
України розглянула звернення щодо визначення
дати виникнення податкового зобов'язання з ПДВ у
разi експорту товарiв у випадках, коли дата
оформлення митної декларацiї та дата фактичного
вивезення товарiв за межi митної територiї
України або визнання митної декларацiї недiйсною
припадають на рiзнi податковi перiоди, та,
керуючись статтею 52 Податкового
кодексу України (далi - ПКУ), повiдомляє.
Як зазначено у зверненнi, в господарськiй дiяльностi товариства виник випадок, коли дата оформлення митної декларацiї та дата фактичного вивезення товарiв за межi митної територiї України не спiвпадають та припадають на рiзнi звiтнi перiоди. В iншому випадку оформлена митна декларацiя визнана недiйсною в звiтному перiодi, наступному за перiодом її оформлення.
Щодо випадку, коли дата оформлення митної декларацiї та дата фактичного вивезення товарiв за межi митної територiї України не спiвпадають та припадають на рiзнi звiтнi перiоди
Згiдно з пiдпунктом "б" пункту 187.1 статтi 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ за операцiями з експорту товарiв є дата оформлення митної декларацiї, що засвiдчує факт перетинання митного кордону України, оформлена вiдповiдно до вимог митного законодавства.
Враховуючи вищенаведене, при експортi товарiв датою виникнення податкових зобов'язань є дата оформлення митної декларацiї, що засвiдчує перетинання митного кордону України, оформленої вiдповiдно до вимог митного законодавства.
Вiдповiдно до пiдпункту 195.1.1 пункту 195.1 статтi 195 ПКУ товари вважаються вивезеними за межi митної територiї України, якщо таке вивезення пiдтверджене в порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України, митною декларацiєю, оформленою вiдповiдно до вимог МКУ.
Вiдповiдно до абзацу "а" пiдпункту 195.1.1 пункту 195.1 статтi 195 ПКУ операцiї з вивезення товарiв за межi митної територiї України у митному режимi експорту оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.
Вiдповiдно до частини першої статтi 248 Митного кодексу України (далi - МКУ) митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларацiї або документа, який вiдповiдно до законодавства її замiнює, та документiв, необхiдних для митного оформлення, а в разi електронного декларування - з моменту отримання митним органом вiд декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларацiї або електронного документа, який вiдповiдно до законодавства замiнює митну декларацiю.
Згiдно з частиною п'ятою статтi 255 МКУ митне оформлення вважається завершеним пiсля виконання всiх митних формальностей, визначених МКУ вiдповiдно до заявленого митного режиму, що засвiдчується митним органом шляхом проставлення вiдповiдних митних забезпечень (у тому числi за допомогою iнформацiйних технологiй), iнших вiдмiток на митнiй декларацiї або документi, який вiдповiдно до законодавства її замiнює, а також на товаросупровiдних та товарно-транспортних документах у разi їх подання на паперовому носiї.
Вiдповiдно до пункту 16 Положення про митнi декларацiї, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 травня 2012 року N 450 (далi - Постанова N 450), митна декларацiя на паперовому носiї вважається оформленою за наявностi на всiх її аркушах вiдбитка особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
Електронна митна декларацiя вважається оформленою за наявностi внесеної до неї посадовою особою митного органу, яка завершила митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення вiдмiтки про завершення митного оформлення та засвiдчення такої декларацiї електронним цифровим пiдписом посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
Враховуючи наведене, у випадку помiщення товарiв у митний режим експорту повiдомлення про фактичне вивезення товарiв за межi митної територiї України не потребується, а тому датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ при здiйсненнi платником операцiй з вивезення товарiв за межi митної територiї України у випадках, коли дата оформлення митної декларацiї та дата фактичного вивезення товарiв за межi митної територiї України не спiвпадають та припадають на рiзнi податковi перiоди, є дата оформлення митної декларацiї, що засвiдчує факт перетинання митного кордону України, оформленої вiдповiдно до вимог МКУ та Постанови N 450.
Вiдповiдно до пункту 201.1 статтi 201 ПКУ платник податку на дату, визначену згiдно пiдпункту "б" пункту 187.1 статтi 187 ПКУ (дата оформлення митної декларацiї), зобов'язаний скласти податкову накладну в електроннiй формi з дотриманням умови щодо реєстрацiї у порядку, визначеному законодавством, квалiфiкованого електронного пiдпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрi податкових накладних (далi - ЄРПН) у встановлений ПКУ термiн.
Щодо випадку, коли оформлена митна декларацiя визнана недiйсною в звiтному перiодi, наступному за перiодом її оформлення
Згiдно з пунктом 33 Постанови N 450 за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу вiдомостi, зазначенi в поданiй митному органу митнiй декларацiї, можуть бути змiненi, зокрема шляхом доповнення, або митна декларацiя може бути вiдкликана.
Вiдповiдно до пунктiв 39 - 41 Постанови N 450 визнання митної декларацiї недiйсною здiйснюється митним органом, яким її оформлено.
Пiсля визнання митної декларацiї недiйсною товари, задекларованi в цiй митнiй декларацiї, вважаються такими, що не були випущенi в заявлений митний режим.
Повiдомлення про визнання недiйсною митної декларацiї на бланку єдиного адмiнiстративного документа засвiдчується електронним цифровим пiдписом посадової особи митного органу, що його оформила, вноситься цiєю посадовою особою до локальних баз даних митного органу i Єдиної автоматизованої iнформацiйної системи митних органiв України та передається спецiалiзованим митним органом до вiдповiдного органу державної податкової служби згiдно з пунктом 32 цього Положення.
Визнання митної декларацiї недiйсною здiйснюється посадовими особами митного органу шляхом внесення вiдповiдних записiв та вiдмiток до митної декларацiї на паперовому носiї та її електронної копiї або до електронної митної декларацiї.
Правила складання податкової накладної / розрахунку коригування регулюються статтею 201 Кодексу та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 31.12.2015 N 1307, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 26 сiчня 2016 року за N 137/28267.
Згiдно з пунктом 192.1 статтi 192 ПКУ, якщо пiсля постачання товарiв/послуг здiйснюється будь-яка змiна суми компенсацiї їх вартостi, включаючи наступний за постачанням перегляд цiн, перерахунок у випадках повернення товарiв/послуг особi, яка їх надала, або при поверненнi постачальником суми попередньої оплати товарiв/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача пiдлягають вiдповiдному коригуванню на пiдставi розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в ЄРПН.
У разi, якщо на дату визнання такої митної декларацiї недiйсною податкова накладна не була складена та зареєстрована в ЄРПН, то в такому випадку пiдстав для складання та реєстрацiї податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної не має.
У випадку складання податкової накладної на операцiю з вивезення товарiв за межi митної територiї України, яка фактично не здiйснювалася, та реєстрацiї її в ЄРПН платнику податку необхiдно згiдно з пунктом 192.1 статтi 192 Кодексу скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної та зареєструвати його в ЄРПН.
Вiдповiдно до пункту 52.2 статтi 52 ПКУ iндивiдуальна податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податкiв, якому надано таку консультацiю.