ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
21.10.2020 | N 4358/IПК/99-00-05-06-02-06 |
---|
Державна податкова служба
України розглянула звернення щодо застосування
режиму звiльнення вiд оподаткування ПДВ,
встановленого пунктом 71 пiдроздiлу 2
роздiлу XX Податкового кодексу України (далi -
Кодекс), надiслане до ДПС листом ГУ ДПС у м. Києвi,
та, керуючись статтею 52 роздiлу II
Кодексу, повiдомляє.
Як зазначено у зверненнi, платник податку здiйснює постачання на митнiй територiї України медичного обладнання, ввезеного на митну територiю України в квiтнi 2017 року iз сплатою ПДВ при розмитненнi за ставкою 7 %.
Вiдносини, що виникають у сферi справляння податкiв i зборiв, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статтi 1 роздiлу I Кодексу).
Правовi основи оподаткування ПДВ встановлено роздiлом V та пiдроздiлом 2 роздiлу XX Кодексу.
Вiдповiдно до пiдпунктiв "а" та "в" пункту 185.1 статтi 185 роздiлу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операцiї платникiв податку з постачання товарiв, мiсце постачання яких розташоване на митнiй територiї України, вiдповiдно до статтi 186 роздiлу V Кодексу, а також операцiї з ввезення товарiв на митну територiю України.
Постачання товарiв - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числi продаж, обмiн чи дарування такого товару, а також постачання товарiв за рiшенням суду (пiдпункт 14.1.191 пункту 14.1 статтi 14 роздiлу I Кодексу).
Законом України вiд 30 березня 2020 року N 540-IX "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв, спрямованих на забезпечення додаткових соцiальних та економiчних гарантiй у зв'язку з поширенням коронавiрусної хвороби (COVID-19)" (далi - Закон N 540) викладено в новiй редакцiї пункт 71 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу. Закон N 540 набрав чинностi з 2 квiтня 2020 року.
Згiдно з пунктом 71 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу тимчасово, на перiод, що закiнчується останнiм календарним днем мiсяця, в якому завершується дiя карантину, встановленого Кабiнетом Мiнiстрiв України на всiй територiї України з метою запобiгання поширенню на територiї України коронавiрусної хвороби (COVID-19), звiльняються вiд оподаткування податком на додану вартiсть операцiї з ввезення на митну територiю України та/або операцiї з постачання на митнiй територiї України товарiв (у тому числi лiкарських засобiв, медичних виробiв та/або медичного обладнання), необхiдних для виконання заходiв, спрямованих на запобiгання виникненню i поширенню, локалiзацiю та лiквiдацiю спалахiв, епiдемiй та пандемiй коронавiрусної хвороби (COVID-19), перелiк яких визначено Кабiнетом Мiнiстрiв України.
У разi здiйснення операцiй, звiльнених вiд оподаткування ПДВ вiдповiдно до пункту 71 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу, положення пункту 198.5 статтi 198 та статтi 199 роздiлу V Кодексу не застосовуються.
Норми пункту 71 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу застосовуються до операцiй, здiйснених в перiод, починаючи з 17 березня 2020 року, i до останнього числа мiсяця, в якому завершується дiя карантину, встановленого Кабiнетом Мiнiстрiв України на всiй територiї України з метою запобiгання поширенню на територiї України коронавiрусної хвороби (COVID-19).
Перелiк товарiв (у тому числi лiкарських засобiв, медичних виробiв та/або медичного обладнання), необхiдних для виконання заходiв, спрямованих на запобiгання виникненню i поширенню, локалiзацiю та лiквiдацiю спалахiв, епiдемiй та пандемiй гострої респiраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавiрусом SARS-CoV-2, операцiї з ввезення яких на митну територiю України та/або операцiї з постачання яких на митнiй територiї України звiльняються вiд оподаткування податком на додану вартiсть, встановлений пунктом 71 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу, затверджено постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20 березня 2020 року N 224 (далi - Постанова N 224) та доповнено окремими товарними позицiями постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 8 квiтня 2020 року N 271 (далi - Перелiк N 224, Постанова N 271).
Отже, режим звiльнення вiд оподаткування застосовується:
- з 17 березня 2020 року - до операцiй з постачання товарних позицiй, включених до Перелiку N 224 (в редакцiї до внесення доповнень Постановою N 271);
- з 15 квiтня 2020 року - до операцiй з постачання всiх товарних позицiй, включених до Перелiку N 224, у тому числi з урахуванням Постанови N 271.
Операцiї з постачання товарiв на митнiй територiї України, якi здiйснюються пiсля 17 березня 2020 року (15 квiтня 2020 року - для товарних позицiй, включених до Перелiку N 224 Постановою N 271), звiльняються вiд оподаткування незалежно вiд перiоду, коли такi товари було виготовлено чи придбано на митнiй територiї України або ввезено на митну територiю України (до дати запровадження пiльги з оподаткування чи пiсля такої дати).
Щодо питань 1, 2
Головним критерiєм для застосування пiльги з оподаткування, встановленої пунктом 71 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу, є включення товару до Перелiку N 224.
Примiткою 1 до Перелiку N 224 передбачено, що коди згiдно з УКТЗЕД наводяться у цьому перелiку довiдково. Основною пiдставою для звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть товарiв, що ввозяться на митну територiю України, є вiдповiднiсть таких товарiв назвi товару (медичного виробу, основного компонента), мiжнародному непатентованому найменуванню (назвi) лiкарського засобу, якi зазначенi в Перелiку N 224.
В той же час згiдно з примiткою 2 до Перелiку N 224 для цiлей цього перелiку:
медичнi вироби означають медичнi вироби, активнi медичнi вироби у значеннi, наведеному в Технiчному регламентi щодо медичних виробiв, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 2 жовтня 2013 року N 753 (Офiцiйний вiсник України, 2013 року, N 82, ст. 3046) (далi - Технiчний регламент N 753), Технiчному регламентi щодо медичних виробiв для дiагностики in vitro, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 2 жовтня 2013 року N 754 (Офiцiйний вiсник України, 2013 року, N 82, ст. 3047) (далi - Технiчний регламент N 754), Технiчному регламентi щодо активних медичних виробiв, якi iмплантують, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 2 жовтня 2013 року N 755 (Офiцiйний вiсник України, 2013 року, N 82, ст. 3048) (далi - далi - Технiчний регламент N 755).
Примiткою 3 до Перелiку N 224 передбачено, що для вiднесення товарiв, зазначених у роздiлi "Медичнi вироби, медичне обладнання та iншi товари, що необхiднi для здiйснення заходiв, спрямованих на запобiгання виникненню i поширенню, локалiзацiю та лiквiдацiю спалахiв, епiдемiй та пандемiй гострої респiраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавiрусом SARS-CoV-2", до товарiв, необхiдних для здiйснення заходiв, спрямованих на запобiгання виникненню i поширенню, локалiзацiю та лiквiдацiю спалахiв, епiдемiй та пандемiй гострої респiраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавiрусом SARS-CoV-2, операцiї з ввезення яких на митну територiю України та/або операцiї з постачання яких на митнiй територiї України звiльняються вiд оподаткування на додану вартiсть, повинно бути:
подано декларацiю про вiдповiднiсть та нанесено на товар або на його упаковку, а також на супровiднi документи, якщо такi документи передбаченi вiдповiдним технiчним регламентом, знак вiдповiдностi технiчним регламентам згiдно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у Технiчному регламентi N 753, Технiчному регламентi N 754, Технiчному регламентi N 755, Технiчному регламентi засобiв iндивiдуального захисту, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 серпня 2008 р. N 761 (Офiцiйний вiсник України, 2008 р., N 66, ст. 2216);
або
подано повiдомлення Мiнiстерства охорони здоров'я про введення в обiг та/або експлуатацiю медичних виробiв (медичних виробiв для дiагностики in vitro, активних медичних виробiв, якi iмплантують), стосовно яких не виконанi вимоги технiчних регламентiв, або повiдомлення Державної служби з питань працi про введення в обiг засобiв iндивiдуального захисту, стосовно яких не виконанi вимоги технiчних регламентiв.
Таким чином, вiд оподаткування ПДВ згiдно з пунктом 71 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу звiльняються тi товари, назва яких вiдповiдає назвi товарiв (медичних виробiв, основних компонентiв), мiжнародному непатентованому найменуванню (назвi) лiкарських засобiв, що включенi до Перелiку N 224, та за умови дотримання вимог, встановлених у примiтках до Перелiку N 224.
Щодо вiдповiдностi назв товарiв, вказаних у зверненнi, назвам товарiв (медичних виробiв), зазначених у Перелiку N 224, ДПС рекомендує отримати висновок у Мiнiстерства охорони здоров'я України.
Щодо питання 3
Правила формування податкового кредиту визначаються статтею 198 роздiлу V Кодексу.
Вiдповiдно до пункту 198.2 статтi 198 роздiлу V Кодексу для операцiй iз ввезення на митну територiю України товарiв, датою вiднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згiдно з пунктом 187.8 статтi 187 роздiлу V Кодексу, а для операцiй з постачання послуг нерезидентом на митнiй територiї України - дата складення платником податкової накладної за такими операцiями, за умови реєстрацiї такої податкової накладної в Єдиному реєстрi податкових накладних
Пунктом 201.12 статтi 201 роздiлу V Кодексу визначено, що у разi ввезення товарiв на митну територiю України документом, що посвiдчує право на вiднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларацiя, оформлена вiдповiдно до вимог законодавства, яка пiдтверджує сплату податку.
Згiдно з пунктом 198.6 статтi 198 роздiлу V Кодексу не вiдносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарiв/послуг, не пiдтвердженi зареєстрованими в Єдиному реєстрi податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не пiдтвердженi митними декларацiями (тимчасовими, додатковими та iншими видами митних декларацiй, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезеннi товарiв на митну територiю України), iншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статтi 201 роздiлу V Кодексу.
У разi якщо платник податку не включив у вiдповiдному звiтному перiодi до податкового кредиту суму податку на додану вартiсть на пiдставi отриманих податкових накладних / розрахункiв коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрi податкових накладних, таке право зберiгається за ним протягом 1095 календарних днiв з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.
Таким чином, норма щодо включення суми ПДВ до складу податкового кредиту протягом 1095 днiв стосується лише податкових накладних i не може застосовуватися до сум ПДВ, що включаються до складу податкового кредиту на пiдставi митних декларацiй.
Отже суми ПДВ на пiдставi митних декларацiй включаються до складу податкового кредиту виключно у тому перiодi, в якому вiдбулось оформлення вiдповiдної митної декларацiї.
Згiдно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язанi самостiйно декларувати свої податковi зобов'язання та визначати сутнiсть i вiдповiднiсть здiйснюваних ними операцiй тим, якi перерахованi Кодексом.
Вiдповiдно до пункту 52.2 статтi 52 роздiлу II Кодексу iндивiдуальна податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податкiв, якому надано таку консультацiю.