ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
20.04.2021 | N 1646/IПК/99-00-21-03-02-06 |
---|
Державна податкова служба
України розглянула звернення щодо особливостей
коригування податкового кредиту з ПДВ у зв'язку
iз зменшенням за рiшенням суду митної вартостi
товарiв, якi ввозились на митну територiю України
у митному режимi iмпорту та, керуючись статтею
52 Податкового кодексу України (далi - ПКУ),
повiдомляє.
Як зазначено у зверненнi, вiдповiдно до постанови суду було скасовано рiшення митницi про коригування митної вартостi, сума переплати ПДВ, яка виникла у зв'язку з цим, була повернута на рахунок Товариства без оформлення митним органом аркуша коригування або складання додаткової митної декларацiї.
Вiдносини, що виникають у сферi справляння податкiв i зборiв, митних платежiв регулюються нормами ПКУ та Митного кодексу України (далi - МКУ) (пункт 1.1 статтi 1 ПКУ i пункт 2 статтi 2 роздiлу I МКУ).
Вiдповiдно до абзацу 20 статтi 4 МКУ, митна декларацiя - заява встановленої форми, в якiй особою зазначено митну процедуру, що пiдлягає застосуванню до товарiв, та передбаченi законодавством вiдомостi про товари, умови i способи їх перемiщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежiв, необхiдних для застосування цiєї процедури.
Статтею 53 МКУ визначено документи, що подаються декларантом для пiдтвердження заявленої митної вартостi.
Згiдно з частиною 8 статтi 257 МКУ митне оформлення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення здiйснюється митними органами на пiдставi митної декларацiї, до якої декларантом залежно вiд митних формальностей, установлених МКУ для митних режимiв, та заявленої мети перемiщення вносяться вiдомостi про товари.
Згiдно з частиною третьою статтi 54 МКУ за результатами здiйснення контролю правильностi визначення митної вартостi товарiв митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартiсть чи приймає письмове рiшення про її коригування вiдповiдно до положень статтi 55 МКУ.
Рiшення про коригування заявленої митної вартостi товарiв, якi ввозяться на митну територiю України з помiщенням у митний режим iмпорту, приймається у письмовiй формi пiд час здiйснення контролю правильностi визначення митної вартостi цих товарiв як до, так i пiсля їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статтi 54 МКУ, виявлено, що заявлено неповнi та/або недостовiрнi вiдомостi про митну вартiсть товарiв, у тому числi невiрно визначено митну вартiсть товарiв (частина перша статтi 55 МКУ).
Вiдповiдно до частин першої та сьомої статтi 269 МКУ за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу вiдомостi, зазначенi в митнiй декларацiї, можуть бути змiненi або митна декларацiя може бути вiдкликана. Порядок внесення змiн до митних декларацiй на бланку єдиного адмiнiстративного документа (далi - МД), їх вiдкликання та визнання недiйсними визначено у Положеннi про митнi декларацiї, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 травня 2012 року N 450 (далi - Положення N 450).
Згiдно з пунктом 37 Положення N 450 пiсля завершення митного оформлення змiни до МД можуть вноситися, зокрема, шляхом заповнення та оформлення контролюючим органом аркуша коригування за формою згiдно з додатком 4 до Положення N 450.
Пiдпунктом "ґ" пункту 198.1 статтi 198 ПКУ зазначено, що до податкового кредиту вiдносяться суми податку, сплаченi/нарахованi у разi здiйснення операцiй з ввезення товарiв та/або необоротних активiв на митну територiю України.
Для операцiй iз ввезення на митну територiю України товарiв датою вiднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згiдно з пунктом 187.8 статтi 187 ПКУ, а для операцiй з постачання послуг нерезидентом на митнiй територiї України - дата складення платником податкової накладної за такими операцiями, за умови реєстрацiї такої податкової накладної в Єдиному реєстрi податкових накладних (пункт 198.1 статтi 198 ПКУ).
Згiдно з пунктом 201.12 статтi 201 ПКУ у разi ввезення товарiв на митну територiю України документом, що посвiдчує право на вiднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларацiя, оформлена вiдповiдно до вимог законодавства, яка пiдтверджує сплату податку.
Не вiдносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарiв/послуг, не пiдтвердженi зареєстрованими в Єдиному реєстрi податкових накладних податковими накладними чи не пiдтвердженi митними декларацiями, iншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статтi 201 ПКУ (пункт 198.6 статтi 198 ПКУ).
Враховуючи зазначене, у випадку, коли пiсля митного оформлення товарiв, помiщених у митний режим iмпорту, змiнюється величина митної вартостi цих товарiв (зменшення митної вартостi за рiшенням суду або контролюючим органом прийнято рiшення про коригування (зменшення) заявленої митної вартостi товарiв), коригування податкового кредиту, що проводиться у зв'язку зi змiною митної вартостi товарiв, на дату набуття рiшення суду законної сили або на дату прийняття вiдповiдного рiшення, вiдображається на пiдставi аркуша коригування до митної декларацiї у рядку 11.1 чи 11.2 (в залежностi вiд ставки) декларацiї з ПДВ зi знаком "мiнус".
Оскiльки в розглянутiй ситуацiї суми ПДВ вiдповiдно до рiшення суду повернутi платнику на рахунок в банку, проте для внесення змiн до митних декларацiй не була оформлена додаткова митна декларацiя або аркуш коригування, то зменшення податкового кредиту слiд здiйснити на дату повернення коштiв шляхом складання бухгалтерської довiдки, якщо ввезення товарiв на митну територiю України та оформлення митної декларацiї та прийняття рiшення щодо коригування митної вартостi вiдбулось до 1 липня 2015 року.
У разi, якщо ввезення товарiв на митну територiю України та оформлення митної декларацiї та прийняття рiшення щодо коригування митної вартостi вiдбулось пiсля 1 липня 2015 року, Товариство зобов'язано нарахувати податковi зобов'язання з ПДВ з використанням механiзму, визначеного пунктом 198.5 статтi 198 ПКУ, та скласти i зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну.
В доповнення до викладеного у данiй iндивiдуальнiй податковiй консультацiї ДПС iнформує.
Пунктом 52.2 статтi 52 ПКУ визначено, що iндивiдуальна податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податкiв, якому надано таку консультацiю.