ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до Закону України "Про використання ядерної енергiї та радiацiйну безпеку" щодо експерта з радiацiйного захисту
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Закону України "Про використання ядерної енергiї та радiацiйну безпеку" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N 12, ст. 81 iз наступними змiнами) такi змiни:
1. У статтi 24:
абзац шостий пiсля слiв "яка пiдлягає державному регулюванню" доповнити словами "та у осiб, якi мають намiр стати експертами з радiацiйного захисту";
доповнити абзацом такого змiсту:
"визнає компетентнiсть експерта з радiацiйного захисту".
2. Доповнити статтею 341 такого змiсту:
"Стаття 341. Експерт з радiацiйного захисту
Експерт з радiацiйного захисту надає суб'єктам дiяльностi у сферi використання ядерної енергiї, iншим юридичним та фiзичним особам, органам державної влади рекомендацiї з питань забезпечення радiацiйного захисту персоналу та населення вiдповiдно до законодавства України та з урахуванням мiжнародних i європейських норм та практик на цивiльно-правових засадах.
Експертом з радiацiйного захисту може бути фiзична особа, яка має вищу освiту не нижче другого (магiстерського) рiвня у вiдповiднiй галузi знань, досвiд роботи не менше п'яти рокiв у сферi використання ядерної енергiї та радiацiйної безпеки i вiдповiдає квалiфiкацiйним характеристикам, вимогам до обсягу знань та практичних навичок за напрямами компетенцiї.
Експертом з радiацiйного захисту не може бути особа, яка є громадянином (пiдданим) держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом.
Квалiфiкацiйнi характеристики, вимоги до обсягу знань та практичних навичок за напрямами компетенцiї, порядок визнання та позбавлення компетентностi експерта з радiацiйного захисту встановлюються в положеннi про експерта з радiацiйного захисту, що затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Для визнання компетентностi особа, яка має намiр стати експертом з радiацiйного захисту, подає заяву до органу державного регулювання ядерної та радiацiйної безпеки в письмовiй чи електроннiй формi iз накладанням свого квалiфiкованого електронного пiдпису.
До заяви додаються:
копiя паспорта громадянина України;
засвiдченi в установленому порядку копiї документiв, якi пiдтверджують вiдповiднiсть особи квалiфiкацiйним характеристикам, вимогам до обсягу знань та практичних навичок за напрямами компетенцiї до експерта з радiацiйного захисту, зокрема:
документа (документiв) про вищу освiту;
про пiдвищення квалiфiкацiї;
про навчання та перевiрку знань з питань радiацiйної безпеки;
про трудову дiяльнiсть та стаж роботи за напрямом компетенцiї;
про науковий ступiнь та звання (у разi наявностi).
Зазначенi в частинi шостiй цiєї статтi документи подаються, якщо вiдомостi, що мiстяться в них, не внесенi до вiдповiдних iнформацiйних баз в обсязi, достатньому для визнання компетентностi особи, яка має намiр стати експертом з радiацiйного захисту.
Особа, яка має намiр стати експертом з радiацiйного захисту, може подавати додатковi документи щодо досвiду роботи, професiйної компетентностi та досягнень i репутацiї (характеристики, рекомендацiї, науковi публiкацiї тощо).
Орган державного регулювання ядерної та радiацiйної безпеки приймає рiшення про вiдмову у визнаннi компетентностi експерта з радiацiйного захисту в разi:
невiдповiдностi особи, яка має намiр стати експертом, квалiфiкацiйним характеристикам, вимогам до обсягу знань та практичних навичок за напрямами компетенцiї;
виявлення в документах, поданих особою, яка має намiр стати експертом, недостовiрної iнформацiї.
Рiшення про визнання компетентностi або про вiдмову у визнаннi компетентностi приймається органом державного регулювання ядерної та радiацiйної безпеки протягом одного мiсяця з дня надходження заяви.
Рiшення про вiдмову у визнаннi компетентностi може бути оскаржено особою, яка має намiр стати експертом, до суду.
Орган державного регулювання ядерної та радiацiйної безпеки повiдомляє особi, яка має намiр стати експертом, про прийняте рiшення в письмовiй формi протягом трьох робочих днiв з дня його прийняття iз зазначенням пiдстав у разi вiдмови у визнаннi компетентностi.
Орган державного регулювання ядерної та радiацiйної безпеки оприлюднює на своєму офiцiйному веб-сайтi iнформацiю про прийнятi рiшення щодо визнання компетентностi експерта з радiацiйного захисту не пiзнiше трьох робочих днiв з дня прийняття рiшення.
Строк, на який визнається компетентнiсть експерта з радiацiйного захисту, встановлюється органом державного регулювання ядерної та радiацiйної безпеки вiдповiдно до дати, яка зазначена в заявi, але не бiльше п'яти рокiв.
У разi намiру експерта з радiацiйного захисту продовжити строк своєї компетентностi заява до органу державного регулювання ядерної та радiацiйної безпеки подається до закiнчення строку, на який було визнано компетентнiсть експерта.
Продовження строку визнання компетентностi експерта з радiацiйного захисту здiйснюється у порядку, передбаченому для визнання компетентностi.
Визнання та продовження строку компетентностi експерта з радiацiйного захисту здiйснюється на безоплатнiй основi".
II. Прикiнцевi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування, та вводиться в дiю через рiк з дня набрання ним чинностi.
2. Кабiнету Мiнiстрiв України у дев'ятимiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, необхiдних для реалiзацiї цього Закону.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
16 листопада 2022 року
N 2758-IX