КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 4 серпня 2023 р. | N 813 |
---|
Про внесення змiн до постанови Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 19 серпня 2002 р. N 1183
Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
Внести до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 серпня 2002 р. N 1183 "Про заходи щодо реалiзацiї Закону України "Про охорону прав на сорти рослин" (Офiцiйний вiсник України, 2002 р., N 34, ст. 1592; 2011 р., N 61, ст. 2439; 2022 р., N 58, ст. 3470) змiни, що додаються.
Прем'єр-мiнiстр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Iнд. 75
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 4 серпня 2023 р. N 813 |
ЗМIНИ,
що вносяться до постанови Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 19 серпня 2002 р. N 1183
1. Пункти 2 i 3 постанови виключити.
2. Порядок сплати зборiв за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин, затверджений зазначеною постановою, викласти в такiй редакцiї:
"ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 серпня 2002 р. N 1183 (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 4 серпня 2023 р. N 813) |
ПОРЯДОК
сплати зборiв за дiї, пов'язанi з охороною прав на
сорти рослин
1. Цей Порядок визначає процедуру сплати зборiв за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин (далi - збори), та їх розмiри вiдповiдно до Закону України "Про охорону прав на сорти рослин" (далi - Закон), зокрема зборiв, пов'язаних з:
поданням та розглядом заявки на сорт рослин (далi - заявка);
змiною назви сорту рослин;
проведенням квалiфiкацiйної експертизи сорту рослин;
державною реєстрацiєю сорту рослин, видачею копiй або дублiкатiв охоронних документiв;
пiдтриманням чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорти рослин;
пiдтриманням чинностi майнового права на поширення сорту рослин;
iншими окремими дiями, передбаченими Законом.
2. У цьому Порядку термiни вживаються у такому значеннi:
платник зборiв (далi - платник) - фiзичнi або юридичнi особи, у тому числi iноземцi та особи без громадянства, якi сплачують збори за заявкою;
код платника - код згiдно з ЄДРПОУ для платникiв, якi включенi до такого Реєстру (юридичнi особи - резиденти та вiдокремленi пiдроздiли юридичних осiб - резидентiв та нерезидентiв), або реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв чи серiя (за наявностi) та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдному контролюючому органу i мають вiдмiтку у паспортi).
Для iноземцiв (нерезидентiв) та осiб без громадянства кодом платника є код, який присвоюється Компетентним органом протягом двох мiсяцiв з моменту подання першої заявки такими особами до Компетентного органу, за умови, що такi особи не включенi до ЄДРПОУ або не мають реєстрацiйного номера.
Iншi термiни вживаються у значеннi, наведеному в Законi та Бюджетному кодексi України.
3. Збори сплачуються до державного бюджету.
4. Розмiри зборiв установлюються в нацiональнiй валютi.
5. Iноземцi мають право сплачувати збори у нацiональнiй валютi або iноземнiй валютi, а саме євро або доларах США, за офiцiйним курсом гривнi до iноземної валюти, встановленим Нацiональним банком на дату сплати збору.
6. У разi коли платником є неприбуткова установа або органiзацiя, що фiнансується з державного бюджету, збiр сплачується в обсязi 40 вiдсоткiв збору, встановленого цим Порядком, крiм зборiв за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин (чинностi патенту) та за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту рослин, що сплачуються в обсязi 20 вiдсоткiв встановленого розмiру на сорти, за умови, що майновi права на такi сорти набуваються неприбутковою установою або органiзацiєю, що фiнансується з державного бюджету, або пiдтримуються права на сорти, якi перебувають виключно у власностi неприбуткової установи або органiзацiї, що фiнансується з державного бюджету.
7. Кошти вiд сплати платниками у нацiональнiй валютi зборiв зараховуються до спецiального фонду державного бюджету на вiдповiднi рахунки, вiдкритi в Казначействi експертним закладом, та облiковуються як власнi надходження бюджетних установ за бюджетною програмою, за якою здiйснюється фiнансове забезпечення дiяльностi експертного закладу.
8. Кошти вiд сплати платниками в iноземнiй валютi зборiв зараховуються на поточний рахунок експертного закладу, вiдкритий в банках державного сектору. Кошти вiд продажу або конвертацiї iноземної валюти зараховуються протягом трьох робочих днiв з дня такого продажу або конвертацiї на рахунок з облiку власних надходжень бюджетних установ, вiдкритий в Казначействi експертним закладом.
9. Сплата зборiв здiйснюється платником через платiжнi системи банкiвських установ на пiдставi рахункiв або платiжних повiдомлень, якi видаються платнику експертним закладом, або за власною iнiцiативою згiдно з iнформацiйним повiдомленням про банкiвськi реквiзити для сплати зборiв, опублiкованим в офiцiйних джерелах iнформацiї Компетентним органом або експертним закладом.
10. Сплата зборiв може здiйснюватися платником iз застосуванням електронних платiжних систем, у тому числi тих, що iнтегрованi в електроннi сервiси кабiнету платника iнформацiйної бази даних Компетентного органу або експертного закладу. При цьому електронна платiжна система повинна формувати розрахунковi документи платника, що пiдтверджують сплату вiдповiдних коштiв в установленому законодавством порядку, та забезпечувати своєчасне зарахування коштiв, сплачених платником до державного бюджету.
11. Вiдомостi про реквiзити рахункiв експертного закладу, що забезпечують зарахування коштiв вiд сплати зборiв, оприлюднюються в офiцiйних джерелах iнформацiї Компетентним органом або експертним закладом.
12. Експертний заклад забезпечує ведення бухгалтерського та оперативного аналiтичного облiку зарахування платежiв як зборiв вiд платникiв та облiку документiв про сплату вiдповiдних зборiв шляхом ведення електронного особового рахунка платника з метою пiдтвердження сплати зборiв та їх вiдповiдного зарахування або перезарахування за заявками платника.
13. Експертний заклад за запитом Компетентного органу у строк не пiзнiше п'яти календарних днiв з дня отримання запиту подає Компетентному органу у формi виписки з особового рахунка платника або з рахунка з облiку власних надходжень бюджетних установ, вiдкритого в Казначействi експертним закладом, пiдтвердження щодо сплати платниками зборiв.
14. Кошти платника облiковуються на його особовому рахунку. Особовий рахунок платника є частиною електронної системи бази даних сортiв рослин, яка включає iнформацiю про отриманi на рахунки експертного закладу кошти вiд сплати зборiв платником та суми, що зараховуються експертним закладом як збори за заявками.
Особовий рахунок платника є вiдкритою базою даних, доступною для зчитування та копiювання вiдомостей з нього експертним закладом, платником та Компетентним органом.
15. Вiдомостi з особового рахунка платника визнаються Компетентним органом офiцiйним пiдтвердженням сплати платником збору за заявкою.
16. Документом, яким експертний заклад пiдтверджує Компетентному органу факт сплати збору, є виписка з рахунка для зарахування до спецiального фонду державного бюджету власних надходжень бюджетних установ, вiдкритого в органах Казначейства або банкiвськiй установi, або оригiнал розрахункового документа (платiжна iнструкцiя або касовий чек), отриманий вiд платника.
17. Документ про сплату збору (платiжна iнструкцiя) повинна мiстити у роздiлi "Призначення платежу" номер заявки, а в разi вiдсутностi номера заявки - назву сорту (в разi вiдсутностi назви сорту - селекцiйний код), код платника (за наявностi), код платежу або назву виду збору, рiк, за який сплачується вiдповiдний збiр.
18. Якщо неможливо встановити призначення отриманого платежу вiд платника, за запитом експертного закладу платником надається письмове уточнення щодо призначення такого платежу. Платник зобов'язаний протягом двох мiсяцiв з дати отримання запиту надати експертному закладу уточнення щодо призначення здiйсненого платежу.
19. Датою сплати збору є дата зарахування (перезарахування) коштiв на рахунок експертного закладу або дата зарахування збору iз залишку невикористаних коштiв платника за його зверненням.
20. Платник несе вiдповiдальнiсть за правильнiсть визначення необхiдних до сплати зборiв, повноту та своєчаснiсть їх сплати.
21. У разi коли збiр несвоєчасно зараховано на рахунок експертного закладу з обставин, що не залежали вiд платника, такий збiр вважається своєчасно сплаченим (сплаченим без порушень з дотримання строкiв сплати), якщо платником надано Компетентному органу документальне пiдтвердження щодо сплати такого збору у визначенi цим Порядком строки.
Пiдтвердженням своєчасної сплати збору у допустимi граничнi строки його сплати є вiдмiтка банкiвської установи у розрахунковому документi про дату перерахування коштiв для сплати вiдповiдного збору.
Пiдтвердження своєчасної сплати платником зборiв допускається виключно щодо зборiв, сплачених у нацiональнiй валютi.
22. Документ про сплату зборiв, а також продовження або поновлення строкiв сплати зборiв повинен надiйти до експертного закладу разом з клопотанням платника у довiльнiй формi.
23. Платник має право сплатити кiлька зборiв одним платежем. При цьому платником подається Компетентному органу лист у довiльнiй формi з уточненням сплачених зборiв iз зазначенням номерiв заявки, назв сортiв рослин, а в разi вiдсутностi назв - селекцiйного коду, коду платника, кодiв платежу або назв видiв збору, року, за який сплачується вiдповiдний збiр, та сум сплаченого збору за кожним збором окремо.
24. У разi сплати суми коштiв бiльше, нiж установлена цим Порядком сума збору, у тому числi сплати зборiв в iноземнiй валютi, залишок невикористаних коштiв облiковується на особовому рахунку платника i за його клопотанням може бути зарахований в рахунок оплати iншого збору, у тому числi за iншими заявками.
25. У разi сплати суми коштiв менше, нiж установлена цим Порядком сума збору, у тому числi сплати зборiв в iноземнiй валютi, експертний заклад повiдомляє платнику про необхiднiсть здiйснити оплату в повному обсязi iз зазначенням суми, яку необхiдно доплатити. Платник зобов'язаний здiйснити вiдповiдну оплату або надiслати клопотання про зарахування коштiв на залишок протягом 30 днiв з дня отримання повiдомлення вiд експертного закладу. В iншому випадку кошти повертаються платнику, зокрема у разi сплати збору з порушенням вимог цього Порядку.
26. До суми зарахованого збору не включається вартiсть банкiвських та будь-яких iнших послуг, пов'язаних iз сплатою збору або зборiв, у тому числi зарахуванням iноземної валюти на рахунки експертного закладу. При цьому вартiсть усiх банкiвських та будь-яких iнших послуг, пов'язаних iз сплатою або поверненням платнику збору, у тому числi рiзниця мiж курсами валюти, сплачується за рахунок платника та залишку невикористаних коштiв платника на рахунках експертного закладу.
27. З рахунка для зарахування до спецiального фонду державного бюджету власних надходжень бюджетних установ експертний заклад здiйснює перерахування коштiв пiдпорядкованим йому фiлiям або структурним пiдроздiлам, що належать до сфери його управлiння, вiдповiдно до затверджених кошторисiв на покриття витрат за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин. Перерахування здiйснюється на пiдставi платiжних iнструкцiй експертного закладу виходячи з фактичних надходжень коштiв та однiєї групи власних надходжень за вiдповiдною бюджетною програмою.
28. Експертний заклад щокварталу не пiзнiше 15 числа наступного мiсяця, а також за запитом Компетентного органу звiтує про результати своєї дiяльностi у сферi охорони прав на сорти рослин.
Порядок здiйснення контролю, подання звiтiв та їх перелiк встановлюються Компетентним органом.
29. Розмiри зборiв, пов'язаних iз поданням та розглядом заявки, становлять:
збiр за подання та розгляд заявки - 1700 гривень;
збiр за внесення змiн до реєстру заявок щодо змiни складу селекцiонерiв - 1700 гривень;
збiр за продовження строкiв щодо заявлення прiоритету за датою подання попередньої заявки - 1700 гривень;
збiр за продовження строку для усунення невiдповiдностi заявки та/або подання мотивованої вiдповiдi на висновок про невiдповiднiсть - 1700 гривень;
збiр за поновлення строку для усунення невiдповiдностi заявки та/або подання мотивованої вiдповiдi на висновок (протягом 12 мiсяцiв з дати закiнчення такого строку) - 1700 гривень;
збiр за подання клопотання про виправлення помилки або внесення змiн до матерiалiв заявки - 1700 гривень.
30. Документ про сплату збору за подання та розгляд заявки подається до Компетентного органу разом iз заявкою або протягом двох мiсяцiв з дати її подання.
31. Розмiри зборiв, пов'язаних iз назвою сорту рослин, становлять:
збiр за продовження строку надання мотивованої вiдповiдi на висновок про невiдповiднiсть або заперечення щодо запропонованої назви сорту - 1700 гривень;
збiр за змiну ухваленої назви сорту - 1700 гривень;
збiр за змiну назви сорту пiсля її затвердження у разi встановлення, що назва сорту не вiдповiдає вимогам статтi 13 Закону, - 1700 гривень;
збiр за заборону використання попередньої назви сорту для iнших заявникiв у разi змiни назви сорту в iншiй договiрнiй сторонi Мiжнародної конвенцiї з охорони нових сортiв рослин - 3400 гривень за один рiк дiї заборони використання такої назви iншими заявниками в Українi.
32. Розмiри зборiв, пов'язаних iз квалiфiкацiйною експертизою сорту рослин, становлять:
збiр за проведення квалiфiкацiйної експертизи на вiдповiднiсть сорту критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi (експертним закладом) - 6035 гривень;
збiр за проведення квалiфiкацiйної експертизи на придатнiсть сорту для поширення (експертним закладом) - 15300 гривень;
збiр за проведення квалiфiкацiйної експертизи на вiдповiднiсть сорту критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi, а також на придатнiсть сорту для поширення (за даними заявника) - 4250 гривень;
збiр за продовження строку сплати зборiв за проведення квалiфiкацiйної експертизи - 850 гривень;
збiр за поновлення строку сплати зборiв за проведення квалiфiкацiйної експертизи - 1700 гривень.
33. Документ про сплату збору за перший рiк квалiфiкацiйної експертизи щодо вiдповiдностi сорту рослин критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi повинен надiйти до експертного закладу протягом двох мiсяцiв пiсля отримання платником повiдомлення про позитивнi результати розгляду заявки.
Документ про сплату такого збору за кожний наступний рiк повинен надiйти до експертного закладу протягом двох мiсяцiв пiсля отримання звiту про результати квалiфiкацiйної експертизи щодо вiдповiдностi сорту критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi за попереднiй рiк.
34. У разi проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту гiбридного типу створення збiр нараховується за квалiфiкацiйну експертизу кожного складового батькiвського компонента гiбриду, крiм батькiвських компонентiв, щодо яких експертним закладом вже проведено дослiдження у складi гiбриду, або як окремого об'єкта заявки з оформленням офiцiйного опису такого батькiвського компонента (батькiвських компонентiв).
35. У разi коли батькiвський компонент входить до складу кiлькох гiбридiв, збiр нараховується один раз. При цьому загальна сума збору не може перевищувати трикратного розмiру збору за проведення квалiфiкацiйної експертизи щодо вiдповiдностi сорту рослин критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi.
36. Документ про сплату збору за квалiфiкацiйну експертизу щодо придатностi сорту рослин для поширення в Українi за перший рiк повинен надiйти до експертного закладу протягом двох мiсяцiв пiсля отримання заявником повiдомлення про позитивнi результати розгляду заявки.
Документ про сплату такого збору за кожний наступний рiк повинен надiйти до експертного закладу протягом двох мiсяцiв пiсля отримання звiту про результати квалiфiкацiйної експертизи за попереднiй рiк.
37. Якщо платником сплачено збiр за проведення квалiфiкацiйної експертизи сорту рослин, але квалiфiкацiйна експертиза такого сорту не проводилася за iнiцiативою платника (заявника) у вiдповiдному роцi пiсля затвердження програми польових та лабораторних дослiджень квалiфiкацiйної експертизи, сума сплачених коштiв повертається на особовий рахунок платника зборiв, крiм коштiв у розмiрi 30 вiдсоткiв сплаченого збору з метою компенсацiї витрат експертного закладу на пiдготовку проведення квалiфiкацiйної експертизи. Якщо квалiфiкацiйна експертиза сорту не проводилася у вiдповiдному роцi з незалежних вiд платника (заявника) обставин, сума сплачених коштiв повертається на залишок платника за його клопотанням у повному обсязi.
38. Розмiри зборiв, пов'язаних iз державною реєстрацiєю сорту рослин, видачею копiй або дублiкатiв охоронних документiв, становлять:
збiр за державну реєстрацiю сорту - 1700 гривень;
збiр за продовження строку сплати збору за державну реєстрацiю сорту - 1700 гривень;
збiр за поновлення строку сплати зборiв за державну реєстрацiю сорту - 3400 гривень;
збiр за продовження строку подання повiдомлення про ставлення до заперечення щодо державної реєстрацiї сорту - 1700 гривень;
збiр за поновлення строку подання повiдомлення про ставлення до заперечення щодо державної реєстрацiї сорту - 3400 гривень;
збiр за видачу завiреної копiї патенту, свiдоцтва про державну реєстрацiю сорту - 500 гривень;
збiр за видачу дублiката патенту, свiдоцтва про державну реєстрацiю сорту, свiдоцтва про авторство на сорт - 1700 гривень.
39. Документ про сплату збору за державну реєстрацiю сорту рослин повинен надiйти до Компетентного органу протягом 30 днiв з дати одержання платником експертного висновку за результатами квалiфiкацiйної експертизи.
40. Розмiри зборiв за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорти рослин встановлено залежно вiд перiоду пiдтримання прав на сорти i становлять:
за перший - п'ятий рiк | - 2300 гривень; |
за шостий - десятий рiк | - 5200 гривень; |
за 11 - 15 рiк | - 7000 гривень; |
за 16 i кожний наступний рiк | - 8700 гривень. |
Збiр за вiдновлення чинностi патенту в разi його сплати протягом 12 мiсяцiв пiсля закiнчення встановленого строку збiльшується на 50 вiдсоткiв.
41. Збiр за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин сплачується за кожний рiк починаючи з календарного року, наступного за роком державної реєстрацiї прав або державної реєстрацiї сорту. Збiр за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин у першому календарному роцi, наступному за роком державної реєстрацiї, може бути сплачено протягом перших шести мiсяцiв вiдповiдного року. Збiр за наступний рiк сплачується протягом шести останнiх мiсяцiв поточного календарного року.
42. Документ про сплату рiчного збору за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин (чинностi патенту) повинен надiйти до експертного закладу протягом двох мiсяцiв з дати сплати збору.
43. Збiр за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин (чинностi патенту) може бути сплачено протягом 12 мiсяцiв пiсля закiнчення встановленого строку. У такому разi розмiр збору збiльшується на 50 вiдсоткiв, а документ про його сплату повинен бути надiсланий до експертного закладу протягом двох мiсяцiв з дати його сплати.
44. Збiр за пiдтримання чинностi виключного права володiльця патенту в разi подання до Компетентного органу заяви про готовнiсть надати дозвiл будь-якiй особi на використання сорту рослин (вiдкриту лiцензiю) зменшується на 50 вiдсоткiв починаючи з року, наступного за роком опублiкування такої заяви. Документ про сплату такого збору повинен надiйти до експертного закладу протягом двох мiсяцiв з дати сплати збору.
45. Розмiр збору за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту рослин встановлений залежно вiд перiоду пiдтримання прав на сорти i становить:
за перший - п'ятий рiк | - 2300 гривень; |
за шостий - десятий рiк | - 5200 гривень; |
за 11 - 15 рiк | - 7000 гривень; |
за 16 i кожний наступний рiк | - 8700 гривень. |
46. Збiр за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту рослин сплачується за кожний рiк починаючи з календарного року, наступного за роком державної реєстрацiї прав або державної реєстрацiї сорту.
47. Збiр за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту рослин у першому календарному роцi, наступному за роком державної реєстрацiї, сплачується протягом шести мiсяцiв вiдповiдного року. Збiр за наступний рiк може бути сплачено протягом шести останнiх мiсяцiв поточного календарного року.
48. Документ про сплату рiчного збору за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту рослин повинен надiйти до експертного закладу протягом двох мiсяцiв з дати його сплати.
49. Збiр за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту рослин може бути сплачено за п'ять рокiв. Сплачений такий збiр не повертається платнику у разi дострокового припинення чинностi майнового права на поширення сорту.
50. Збiр за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту рослин, який є сортом суспiльного надбання або загальнопоширеним сортом, сплачується одноразово тiльки за перший рiк пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту, наступний за роком державної реєстрацiї сорту.
51. Збiр за пiдтримання чинностi майнового права на поширення сорту рослин може бути сплачено протягом 24 мiсяцiв пiсля закiнчення встановленого строку. У такому разi розмiр збору збiльшується на 50 вiдсоткiв, а документ про його сплату у формi виписки з особового рахунка платника повинен бути надiсланий експертному закладу протягом двох мiсяцiв з дати сплати збору.
52. Збiр за внесення вiдомостей про виданi лiцензiї до Державного реєстру патентiв на сорти рослин за iнiцiативою сторони лiцензiйного договору встановлюється у розмiрi 0,1 вiдсотка вартостi виданої лiцензiї, але не менше 1700 гривень.
Документ про сплату збору за внесення вiдомостей про виданi лiцензiї до Державного реєстру патентiв на сорти рослин подається до Компетентного органу разом iз заявою про внесення вiдомостей до Державного реєстру патентiв на сорти рослин.".