КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 17 листопада 2023 р. | N 1210 |
---|
Про затвердження Порядкiв проведення
сертифiкацiї, видачi та скасування сертифiкатiв на
насiння та/або садивний матерiал та форм
сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал
Вiдповiдно до частини четвертої статтi 15, частини восьмої статтi 18 Закону України "Про насiння i садивний матерiал" Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
1. Затвердити такi, що додаються:
Порядок проведення сертифiкацiї насiння, видачi та скасування сертифiкатiв на насiння;
Порядок проведення сертифiкацiї садивного матерiалу, видачi та скасування сертифiкатiв на садивний матерiал;
форму сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння;
форму сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу;
форму сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння;
форму сертифiката, що засвiдчує товарнi якостi садивного матерiалу.
2. Визнати такими, що втратили чиннiсть, постанови Кабiнету Мiнiстрiв України згiдно з перелiком, що додається.
Прем'єр-мiнiстр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Iнд. 75
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 листопада 2023 р. N 1210 |
ПОРЯДОК
проведення сертифiкацiї насiння, видачi та
скасування сертифiкатiв на насiння
Загальнi положення
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення комплексу заходiв, спрямованих на визначення сортових i посiвних якостей насiння, видачi сертифiкатiв на насiння та їх скасування.
2. У цьому Порядку термiни вживаються у такому значеннi:
лабораторне дослiдження - сукупнiсть дослiджень, спрямованих на проведення аналiзу дослiджуваного матерiалу за допомогою спецiалiзованого обладнання в лабораторних умовах;
орган iз сертифiкацiї - орган з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери управлiння Мiнагрополiтики.
Термiни "обстеження" i "регульований шкiдливий органiзм" вживаються у значеннi, наведеному в Законi України "Про карантин рослин".
Iншi термiни вживаються у значеннi, наведеному в Цивiльному кодексi України, Законi України "Про насiння i садивний матерiал" (далi - Закон) та Законi України "Про охорону прав на сорти рослин".
3. Кожна партiя насiння для реалiзацiї повинна супроводжуватися сертифiкатом, що засвiдчує сортовi якостi (для насiння, вирощеного (виробленого) на територiї України), та сертифiкатом, що засвiдчує посiвнi якостi, або їх копiями, засвiдченими суб'єктом господарювання, якому видано такi сертифiкати.
4. Сертифiкацiя насiння здiйснюється шляхом визначення сортових i посiвних якостей насiння.
5. Сертифiкацiя та видача сертифiкатiв, установлених Законом, передбачає послiдовнiсть таких дiй:
подання заявки на визначення сортових якостей насiння до органу iз сертифiкацiї за формою згiдно з додатком 1;
розгляд органом iз сертифiкацiї поданої заявки на визначення сортових якостей насiння;
проведення польового оцiнювання посiвiв разом з вибiрковим оцiнюванням вiдповiдно до порядку, встановленого Мiнагрополiтики;
видача сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння;
вiдбiр проб iз здiйсненням вибiркового оцiнювання вiдповiдно до порядку, встановленого Мiнагрополiтики;
подання заявки на визначення посiвних якостей насiння за формою згiдно з додатком 2 (крiм випадкiв, передбачених пунктом 34 цього Порядку) до органу з оцiнки вiдповiдностi;
розгляд органом з оцiнки вiдповiдностi поданої заявки на визначення посiвних якостей насiння (крiм випадкiв, передбачених пунктом 34 цього Порядку);
визначення посiвних якостей насiння;
видача сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння.
Визначення сортових i посiвних якостей насiння розпочинається пiсля укладення договору про надання послуг у сферi сертифiкацiї мiж суб'єктом господарювання та органом з оцiнки вiдповiдностi, який має право на провадження вiдповiдної дiяльностi.
6. За результатами проведення сертифiкацiї видаються:
сертифiкати, що засвiдчують сортовi якостi насiння;
сертифiкати, що засвiдчують посiвнi якостi насiння.
7. Суб'єктами видачi сертифiкатiв, що засвiдчують сортовi якостi насiння, i сертифiкатiв на насiння Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку (далi - сертифiкати ОЕСР), є Мiнагрополiтики чи орган iз сертифiкацiї.
Суб'єктами видачi сертифiкатiв, що засвiдчують посiвнi якостi насiння, є Мiнагрополiтики або органи з оцiнки вiдповiдностi будь-якої форми власностi.
Суб'єкти видачi сертифiкатiв зобов'язанi забезпечувати документування та збереження записiв про дати i результати всiх етапiв сертифiкацiї насiння.
8. У разi втрати оригiналу дiйсного сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння, та/або сертифiката, що засвiдчують посiвнi якостi насiння, суб'єкт господарювання, якому його було видано, має право подати звернення у довiльнiй формi до органу з оцiнки вiдповiдностi, який його видав, про видачу дублiката вiдповiдного сертифiката. Орган з оцiнки вiдповiдностi протягом трьох робочих днiв з дня отримання звернення приймає рiшення про видачу дублiката сертифiката з вiдповiдною позначкою "дублiкат", про що письмово iнформує суб'єкта господарювання у строк, що не перевищує трьох робочих днiв з дня прийняття такого рiшення. Строк дiї дублiката сертифiката повинен вiдповiдати строку дiї оригiналу сертифiката. Видача дублiката припиняє дiю оригiналу сертифiката.
9. Документи, якi подаються суб'єктом господарювання вiдповiдно до вимог цього Порядку для проведення сертифiкацiї, можуть бути поданi в паперовiй формi особисто, надiсланi поштою (зокрема, шляхом надсилання електронних носiїв iнформацiї, на яких збережено зазначенi документи) або в електроннiй формi з використанням електронного пiдпису, що базується на квалiфiкованому сертифiкатi.
У разi подання копiй документiв у паперовiй формi вони повиннi бути засвiдченi власноручним пiдписом уповноваженого представника суб'єкта господарювання.
10. Аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), який провадить дiяльнiсть як незалежний експерт, пiд час виконання робiт з визначення сортових якостей насiння забезпечує:
дотримання конфiденцiйностi щодо iнформацiї, що стала йому вiдома у процесi виконання робiт;
незалежнiсть вiд комерцiйних iнтересiв суб'єкта насiнництва та розсадництва;
iнформування органу iз сертифiкацiї про будь-який зв'язок iз суб'єктом насiнництва та розсадництва.
Визначення сортових i посiвних якостей насiння
11. Визначення сортових якостей насiння здiйснюється шляхом польового оцiнювання посiвiв.
Роботи з визначення сортових якостей насiння (польове оцiнювання) категорiй добазового i базового насiння проводить виключно аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), який є працiвником органу iз сертифiкацiї.
Роботи з визначення сортових якостей iнших категорiй насiння може проводити будь-який аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), за умови вибiркового оцiнювання таких робiт аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який є посадовою особою Мiнагрополiтики або працiвником органу iз сертифiкацiї.
12. Для проведення польового оцiнювання посiву суб'єкт насiнництва та розсадництва подає до органу iз сертифiкацiї заявку на визначення сортових якостей насiння.
Заявка на визначення сортових якостей насiння подається не пiзнiше нiж за 20 робочих днiв до початку проведення польового оцiнювання посiву з урахуванням таких граничних строкiв подання для окремих груп ботанiчних таксонiв:
1 квiтня поточного року - для бурякiв висадкового методу вирощування;
15 квiтня поточного року - для рiпаку озимого;
15 травня поточного року - для бобових (крiм сої та люпину);
1 червня поточного року - для озимих та ярих зернових (крiм гречки, рису, сорго, соризу, проса, кукурудзи, суданської трави), олiйних (крiм соняшнику, сої та рiпаку озимого), однорiчних кормових, медоносних, лiкарських трав, картоплi (крiм випадку використання методу двоврожайної культури);
15 червня поточного року - для рису та овочевих;
1 липня поточного року - для соняшнику, кукурудзи, сої, сорго, соризу, проса, суданської трави, люпину та прядивних;
1 серпня поточного року - для картоплi, гречки (у випадку використання методу двоврожайної культури);
15 вересня поточного року - для бурякiв безвисадкового методу вирощування.
13. До заявки на визначення сортових якостей насiння додаються:
1) копiя документа, на пiдставi якого набуто право на використання сорту рослин (зокрема, патент на сорт рослин та/або свiдоцтво про державну реєстрацiю сорту рослин та/або лiцензiйний (сублiцензiйний) договiр про використання сорту рослин та/або iнший документ, у тому числi примусова лiцензiя, судове рiшення чи iншi правочини, якi надають право на використання сорту рослин);
2) схема розмiщення поля (полiв) посiву з координатами мiсцевостi;
3) для гiбридiв - iнформацiя про спiввiдношення чоловiчих i жiночих рослин;
4) для первинних ланок насiнництва - копiя документа, що пiдтверджує походження насiння, та протокол лабораторних дослiджень;
5) копiя сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, виданого на насiння попередньої категорiї, генерацiї насiння, використаного для посiву.
Для пiдтвердження походження насiння, використаного для посiву (крiм первинних ланок насiнництва), у заявцi на визначення сортових якостей насiння зазначаються номер i дата видачi сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння, та сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, виданих на насiння попередньої категорiї, генерацiї.
Для пiдтвердження походження насiння первинних ланок насiнництва, використаного для посiву, у заявцi на визначення сортових якостей насiння зазначаються номер i дата видачi документа, що пiдтверджує походження насiння, та протоколу лабораторних дослiджень, виданих на насiння попередньої категорiї, генерацiї.
У разi використання для посiву насiння, що було ввезено в Україну, до заявки на визначення сортових якостей насiння додаються копiї сертифiкатiв, що засвiдчують посiвнi якостi насiння, та копiї сертифiкатiв ОЕСР або копiї документiв, що засвiдчують сортову чистоту насiння, виданих уповноваженими суб'єктами країни вирощування (виробництва) насiння на засвiдчення сортової чистоти насiння.
У разi коли для визначення сортових якостей насiння категорiї сертифiковане суб'єкт насiнництва та розсадництва залучає аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який провадить дiяльнiсть як незалежний експерт, суб'єкт насiнництва та розсадництва зазначає у заявцi на визначення на сортовi якостi насiння прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) та контактнi данi такого аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) та подає органу iз сертифiкацiї копiю укладеного договору з таким аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором).
14. Орган iз сертифiкацiї розглядає заявку на визначення сортових якостей насiння, проводить перевiрку документiв, визначених у пунктi 13 цього Порядку, та не пiзнiше нiж протягом 10 робочих днiв пiсля отримання заявки на визначення сортових якостей насiння надсилає суб'єкту насiнництва та розсадництва у довiльнiй формi повiдомлення про можливiсть проведення польового оцiнювання посiву або вiдмову в його проведеннi з пiдстав, визначених пунктом 15 цього Порядку.
У повiдомленнi про можливiсть виконання робiт з проведення польового оцiнювання посiву зазначаються вiдомостi про аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який проводитиме польове оцiнювання посiвiв, з урахуванням вимог, визначених у пунктi 10 цього Порядку, та iнформацiї, зазначеної у поданiй заявцi на визначення сортових якостей насiння, а також iншi умови, пов'язанi з проведенням польового оцiнювання посiву, зокрема вибiркового оцiнювання.
15. Пiдставою для вiдмови у проведеннi польового оцiнювання посiву є:
1) несвоєчасне подання заявки на визначення сортових якостей насiння та документiв, зазначених у пунктi 13 цього Порядку;
2) подання документiв, зазначених у пунктi 13 цього Порядку, не в повному обсязi;
3) вiдсутнiсть права на використання сорту, щодо якого пiдтримується чиннiсть майнових прав iнтелектуальної власностi;
4) невiдповiднiсть показникiв сортових або посiвних якостей насiння вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва або факт того, що насiння не пiдлягає сертифiкацiї вiдповiдно до Закону;
5) встановлення факту порушень вимог пункту 10 цього Порядку.
16. У разi проведення польового оцiнювання посiвiв насiння категорiї сертифiковане аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який провадить дiяльнiсть як незалежний експерт, орган iз сертифiкацiї приймає рiшення про вибiркове оцiнювання (не менше 5 вiдсоткiв) робiт (посiвiв, щодо яких проводиться польове оцiнювання) такого аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) у порядку, встановленому Мiнагрополiтики.
17. До польового оцiнювання посiвiв можуть залучатися автори сорту, селекцiонери, володiльцi патенту та/або власники майнового права на поширення сорту, пiдтримувачi сорту або їх представники.
18. На вимогу суб'єкта насiнництва та розсадництва здiйснюється обстеження насiннєвих посiвiв для встановлення їх фiтосанiтарного стану.
19. За результатами проведення польового оцiнювання в разi вiдповiдностi посiву вимогам, установленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва, аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), який проводив роботу з визначення сортових якостей насiння (польове оцiнювання) вiдповiдно до вимог, визначених у пунктi 10 цього Порядку, складає у трьох примiрниках акт польового оцiнювання за формою, затвердженою Мiнагрополiтики.
Один примiрник акта передається суб'єкту насiнництва та розсадництва, другий - залишається в аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який проводив польове оцiнювання, третiй примiрник надсилається до органу iз сертифiкацiї, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей насiння.
У разi невiдповiдностi посiву вимогам заявленої категорiї аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) знижує категорiю насiння до тiєї, вимогам якої воно вiдповiдає, про що робить вiдповiдний запис в актi польового оцiнювання.
20. У разi невiдповiдностi посiву вимогам, установленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва, аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) вилучає посiв iз числа насiннєвих та складає у трьох примiрниках акт бракування насiннєвого посiву за формою, затвердженою Мiнагрополiтики (далi - акт бракування).
21. Один примiрник акта бракування передається суб'єкту насiнництва та розсадництва, другий надсилається до органу iз сертифiкацiї, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей насiння, третiй залишається в аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який проводив польове оцiнювання.
Насiння, отримане з вилученого посiву iз числа насiннєвих, не пiдлягає сертифiкацiї, про що орган iз сертифiкацiї письмово повiдомляє суб'єкта насiнництва та розсадництва не пiзнiше нiж протягом п'яти робочих днiв з дня отримання акта бракування.
22. Аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) несе персональну вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть вiдомостей, внесених до виданих актiв польового оцiнювання, актiв бракування, та веде їх облiк.
23. На пiдставi отриманого акта польового оцiнювання, яким визначено сортовi якостi насiння, орган iз сертифiкацiї, до якого було подано заявку на сортовi якостi насiння, оформляє сертифiкат, що засвiдчує сортовi якостi насiння, за встановленою формою та видає його суб'єкту насiнництва та розсадництва не пiзнiше нiж протягом 10 робочих днiв пiсля здiйснення оплати за його видачу та вносить вiдповiднi вiдомостi до Реєстру сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал.
Пiсля видачi сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння, сортовi якостi, визначенi шляхом польового оцiнювання, пiдтверджуються дiлянковим (ґрунтовим) та/або лабораторним сортовим контролем у порядку, встановленому Мiнагрополiтики.
Оформлення та видача сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння, не здiйснюється у разi, коли за результатами вибiркового оцiнювання складено акт бракування аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який є працiвником органу iз сертифiкацiї, про що орган iз сертифiкацiї письмово повiдомляє суб'єкту насiнництва та розсадництва не пiзнiше нiж протягом п'яти робочих днiв з дня складення акта бракування.
24. Визначення посiвних якостей насiння здiйснюється шляхом проведення аналiзу проб, вiдiбраних з партiй насiння вiдповiдно до пункту 25 цього Порядку, на пiдставi поданої суб'єктом господарювання заявки на визначення посiвних якостей насiння.
25. Суб'єкт господарювання формує партiї насiння. Iз кожної сформованої партiї насiння аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) вiдбираються:
1) проба для визначення посiвних якостей;
2) дублiкат першої проби - у разi арбiтражного (експертного) визначення посiвних якостей насiння, призначеного для реалiзацiї, з позначкою "Дублiкат";
3) контрольна проба - у разi здiйснення дiлянкового (ґрунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю вiдповiдно до порядку, встановленого Мiнагрополiтики;
4) проба для здiйснення вибiркового оцiнювання - у разi визначення посiвних якостей насiння уповноваженим суб'єктом насiнництва та розсадництва.
Суб'єкт господарювання замовляє дiапазон номерiв етикеток в органi iз сертифiкацiї вiдповiдно до вимог до маркування та пакування насiння, встановлених Мiнагрополiтики.
26. Акт вiдбору щодо кожної вiдiбраної проби складається у трьох примiрниках (крiм дублiката першої проби) за формою, затвердженою Мiнагрополiтики.
Перший примiрник акта вiдбору видається суб'єкту господарювання, другий примiрник передається разом з вiдповiдною пробою до органу з оцiнки вiдповiдностi, а третiй примiрник зберiгається в аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора).
Щодо дублiката першої проби складається один примiрник акта вiдбору з позначкою "Для арбiтражного визначення" у правому верхньому кутi, який видається суб'єкту господарювання. Суб'єкт господарювання зобов'язаний зберiгати акт вiдбору дублiката першої проби та дублiкати проб насiння (вiдповiдно до бiологiчної здатностi) протягом строку дiї сертифiкатiв, що засвiдчують посiвнi якостi насiння.
27. Вiдбiр проб здiйснюється аудиторами iз сертифiкацiї (агрономами-iнспекторами) з урахуванням обмежень, установлених Законом.
28. Кожнiй сформованiй суб'єктом господарювання партiї насiння аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) присвоюється номер, який складається з п'яти символiв (UA-01-0001/00001-00):
1) лiтерний символ - UA - Україна;
2) двозначний символ - номер областi розташування посiву або виробничих потужностей (01);
3) чотиризначний символ - iндивiдуальний номер, присвоєний аудитору iз сертифiкацiї (агроному-iнспектору) (0001);
4) п'ятизначний символ - порядковий номер партiї, присвоєний аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) (00001);
5) двозначний символ - останнi цифри року збирання врожаю насiння (00).
29. Для визначення посiвних якостей насiння суб'єкт господарювання подає до органу з оцiнки вiдповiдностi заявку на визначення посiвних якостей насiння, крiм випадкiв визначення посiвних якостей уповноваженим суб'єктом насiнництва та розсадництва, до якої додаються:
1) копiя сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння (крiм випадку, передбаченого пунктом 57 цього Порядку);
2) проба для визначення посiвних якостей, вiдiбрана вiдповiдно до пункту 25 цього Порядку.
Орган з оцiнки вiдповiдностi розглядає заявку на визначення посiвних якостей насiння, проводить перевiрку доданих документiв та не пiзнiше нiж протягом 10 робочих днiв пiсля отримання заявки надсилає суб'єкту господарювання у довiльнiй формi повiдомлення про можливiсть виконання робiт з визначення посiвних якостей.
30. За результатами аналiзу проби для визначення посiвних якостей складається протокол лабораторних дослiджень з визначення посiвних якостей насiння за формою, затвердженою Мiнагрополiтики (далi - протокол лабораторних дослiджень), у трьох примiрниках.
31. Протягом трьох робочих днiв з дня складення протоколу лабораторних дослiджень один примiрник такого протоколу надсилається суб'єкту господарювання, який подавав заявку на визначення посiвних якостей насiння, другий - органу з оцiнки вiдповiдностi, третiй примiрник залишається в лабораторiї, яка проводила лабораторне дослiдження з визначення посiвних якостей насiння.
32. Якщо за результатами аналiзу проби для визначення посiвних якостей насiння вiдповiдає вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, орган з оцiнки вiдповiдностi оформляє сертифiкат, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, за встановленою формою та видає його суб'єкту господарювання не пiзнiше п'яти робочих днiв з дня отримання протоколу лабораторних дослiджень за умови здiйснення оплати за його видачу та не пiзнiше наступного робочого дня вносить вiдповiднi вiдомостi до Реєстру сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал.
33. Якщо результати аналiзу проби для визначення посiвних якостей насiння не вiдповiдають вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, сертифiкат, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, не видається, про що орган з оцiнки вiдповiдностi надсилає суб'єкту господарювання повiдомлення у довiльнiй формi не пiзнiше трьох робочих днiв з дня отримання протоколу лабораторних дослiджень.
34. У випадку визначення посiвних якостей насiння уповноваженим суб'єктом насiнництва та розсадництва такий суб'єкт насiнництва та розсадництва здiйснює визначення посiвних якостей насiння сортiв, право на використання яких належить йому i яке виробляється пiд його безпосереднiм контролем, шляхом проведення аналiзу проб для визначення посiвних якостей, вiдiбраних вiдповiдно до пункту 25 цього Порядку. У такому разi заявка на визначення посiвних якостей насiння не подається, а уповноважений суб'єкт насiнництва та розсадництва зобов'язаний повiдомити органу iз сертифiкацiї про те, що визначення посiвних якостей насiння, що виробляється пiд його безпосереднiм контролем, здiйснюватиметься ним самостiйно шляхом подання заяви про видачу сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, за формою згiдно з додатком 3.
Орган iз сертифiкацiї розглядає подану уповноваженим суб'єктом насiнництва та розсадництва заяву про видачу сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, проводить перевiрку доданих документiв та не пiзнiше семи робочих днiв з дня її отримання надсилає уповноваженому суб'єкту насiнництва та розсадництва у довiльнiй формi повiдомлення про можливiсть визначення таким уповноваженим суб'єктом насiнництва та розсадництва посiвних якостей самостiйно та перелiк номерiв партiй, проби з яких повиннi бути надiсланi органу iз сертифiкацiї для проведення вибiркового оцiнювання в порядку, встановленому законодавством.
За результатами аналiзу проби для визначення посiвних якостей уповноважений суб'єкт насiнництва та розсадництва складає протокол лабораторних дослiджень за формою, затвердженою Мiнагрополiтики, у двох примiрниках. Один примiрник такого протоколу надсилається органу iз сертифiкацiї, другий примiрник залишається в уповноваженого суб'єкта насiнництва та розсадництва.
Якщо результати аналiзу проби для визначення посiвних якостей насiння вiдповiдають вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, орган iз сертифiкацiї оформляє сертифiкат вiдповiдно до пункту 32 цього Порядку.
Якщо результати аналiзу проби для визначення посiвних якостей насiння не вiдповiдають вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, сертифiкат, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, не видається.
На вимогу органу iз сертифiкацiї уповноважений суб'єкт насiнництва та розсадництва зобов'язаний надати проби для здiйснення вибiркового оцiнювання та вiдповiднi акти вiдбору в порядку, встановленому Мiнагрополiтики.
У випадку проведення вибiркового оцiнювання орган iз сертифiкацiї враховує його результати для видачi сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння. Якщо за результатами вибiркового оцiнювання встановлено, що насiння не вiдповiдає вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, сертифiкат, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, не видається, про що орган iз сертифiкацiї у довiльнiй формi повiдомляє уповноваженому суб'єкту насiнництва та розсадництва протягом трьох робочих днiв з дати отримання результатiв вибiркового оцiнювання.
Особливостi видачi сертифiката на насiння Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку
35. Для отримання сертифiката ОЕСР суб'єкт насiнництва та розсадництва подає до органу iз сертифiкацiї заявку на визначення сортових якостей насiння, до якої додаються:
1) копiя документа, на пiдставi якого набуто право на використання сорту рослин, щодо якого наявнi вiдомостi в Державному реєстрi сортiв рослин, придатних для поширення в Українi (далi - Реєстр сортiв рослин), зокрема патент на сорт рослин та/або свiдоцтво про державну реєстрацiю сорту рослин, та/або лiцензiйний (сублiцензiйний) договiр про використання сорту рослин, та/або судове рiшення, та/або iншi документи, зокрема примусова лiцензiя, судове рiшення чи iншi правочини, якi надають право на використання сорту рослин;
2) копiя пiдтвердження вiдомостей щодо сорту рослин ОЕСР, внесеного до перелiку сортiв рослин ОЕСР, тих сiльськогосподарських рослин, до схем сортової сертифiкацiї яких приєдналася Україна, про який вiдсутнi вiдомостi в Реєстрi сортiв рослин та який розмножується для подальшого вивезення за межi України;
3) схема розмiщення поля (полiв) посiву з прив'язкою до мiсцевостi;
4) для гiбридiв - iнформацiя про спiввiдношення чоловiчих i жiночих рослин;
5) копiї сертифiкатiв, що засвiдчують сортовi якостi насiння, сертифiкатiв, що засвiчують посiвнi якостi насiння, або сертифiкатiв ОЕСР та сертифiкатiв ISTA, виданих на насiння, що використано для посiву.
36. Орган iз сертифiкацiї розглядає заявку на визначення сортових якостей насiння, проводить перевiрку документiв, зазначених у пунктi 35 цього Порядку, та не пiзнiше 10 робочих днiв з дня її отримання надсилає суб'єкту насiнництва та розсадництва в довiльнiй формi повiдомлення щодо можливостi визначення сортових якостей, в якому вiдповiдно до поданої заявки зазначається аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), який проводитиме польове оцiнювання посiвiв, або мiститься iнформацiя щодо вiдмови у проведеннi польового оцiнювання посiвiв.
37. Пiдставою для вiдмови у визначеннi сортових якостей є:
1) несвоєчасне подання заявки та документiв, зазначених у пунктi 35 цього Порядку;
2) подання документiв, зазначених у пунктi 35 цього Порядку, не в повному обсязi;
3) вiдсутнiсть права на використання сорту, щодо якого пiдтримується чиннiсть майнових прав iнтелектуальної власностi;
4) невiдповiднiсть вiдомостей, зазначених у заявцi та доданих до неї документах вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, або встановлення факту того, що насiння не пiдлягає сертифiкацiї вiдповiдно до Закону.
38. До польового оцiнювання посiвiв можуть залучатися автори сорту, селекцiонери, володiльцi патенту та/або власники майнового права на поширення сорту, пiдтримувачi сорту або їх представники.
39. На вимогу суб'єкта насiнництва та розсадництва здiйснюється обстеження насiннєвих посiвiв для встановлення їх фiтосанiтарного стану.
40. За результатами проведення польового оцiнювання посiвiв та у разi вiдповiдностi посiву вимогам, установленим насiннєвими схемами ОЕСР, аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) складає у трьох примiрниках акт польового оцiнювання за формою, затвердженою Мiнагрополiтики.
Один примiрник акта передається суб'єкту насiнництва та розсадництва, другий - надсилається органу iз сертифiкацiї, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей насiння, третiй залишається в аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який проводив польове оцiнювання насiннєвих посiвiв.
У разi невiдповiдностi посiву вимогам заявленої категорiї аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) знижує категорiю насiння до тiєї, вимогам якої воно вiдповiдає, про що робить вiдповiдний запис в актi польового оцiнювання.
41. У разi невiдповiдностi посiву вимогам, установленим насiннєвими схемами ОЕСР, аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) вилучає посiв iз числа насiннєвих та складає акт бракування, передбачений пунктом 20 цього Порядку.
42. Один примiрник акта бракування видається суб'єкту насiнництва та розсадництва, другий - надсилається органу iз сертифiкацiї, до якого подано заявку на визначення сортових якостей насiння, третiй примiрник залишається в аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який проводив польове оцiнювання.
Насiння, отримане з вилученого посiву iз числа насiннєвих, не пiдлягає сертифiкацiї, про що орган iз сертифiкацiї письмово повiдомляє суб'єкта насiнництва та розсадництва не пiзнiше п'яти робочих днiв з дня отримання акта бракування.
Аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) несе персональну вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть вiдомостей, внесених до виданих актiв польового оцiнювання, бракування, та веде їх облiк.
43. Для отримання сертифiката ОЕСР суб'єкт насiнництва та розсадництва у довiльнiй формi подає органу iз сертифiкацiї iнформацiю щодо сформованих партiй насiння та використаних номерiв етикеток для формування таких партiй насiння.
На пiдставi отриманої вiд суб'єкта насiнництва та розсадництва iнформацiї та акта польового оцiнювання орган iз сертифiкацiї, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей насiння, оформляє сертифiкат ОЕСР та видає його суб'єкту насiнництва та розсадництва не пiзнiше 10 робочих днiв пiсля здiйснення оплати за його видачу.
44. Суб'єкт насiнництва та розсадництва має право звернутися до органу iз сертифiкацiї щодо видачi сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння, на пiдставi акта польового оцiнювання, виданого вiдповiдно до пункту 40 цього Порядку, якщо насiння належить до сорту, щодо якого наявнi вiдомостi в Реєстрi сортiв рослин, i за результатами проведення польового оцiнювання посiвiв вiдповiдає вимогам, установленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва.
У такому разi сертифiкат, що засвiдчує сортовi якостi насiння, оформляється у порядку та строки, передбаченi пунктом 23 цього Порядку.
Строк дiї сертифiкатiв на насiння
45. Сертифiкати на насiння та супровiднi документи постачальника дiйснi на всiй територiї України з дати їх видачi.
46. Строк дiї сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння, необмежений.
47. Сертифiкат, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, дiє до дати, зазначеної у сертифiкатi.
48. Строк дiї сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, обчислюється з дня, наступного за днем складення протоколу лабораторних дослiджень, i становить:
на насiння овочевих, баштанних, кормових коренеплодiв вiдкритого i закритого ґрунтiв - 12 мiсяцiв, а на таке саме насiння, упаковане в герметичну упаковку, - 24 мiсяцi;
на насiння кукурудзи протруєної - один рiк;
на насiння соняшнику протруєного - вiсiм мiсяцiв;
на насiння цукрових бурякiв - шiсть мiсяцiв;
на насiння картоплi, завантажене в мiшки, в ящичнi пiддони та насипом, - 30 днiв;
на насiння озимих та ярих зернових, а також iнших ботанiчних таксонiв, крiм зазначених, - чотири мiсяцi.
49. Оригiнали сертифiкатiв, що засвiдчують сортовi якостi насiння, зберiгаються у суб'єктiв насiнництва та розсадництва.
50. Оригiнали сертифiкатiв, що засвiдчують посiвнi якостi насiння, зберiгаються у суб'єктiв господарювання, якi подавали до органу з оцiнки вiдповiдностi заявку на визначення посiвних якостей насiння.
51. Суб'єкт господарювання має право звернутися до органу з оцiнки вiдповiдностi для повторного визначення посiвних якостей насiння.
Особливостi сертифiкацiї насiння, що ввозиться на митну територiю України
52. Насiння, що ввозиться для реалiзацiї на територiї України, повинне вiдповiдати вимогам, установленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва.
53. Насiння, що ввозиться на територiю України на пiдставi копiй сертифiката ОЕСР i сертифiката ISTA, не потребує додаткової перевiрки показникiв, зазначених у таких сертифiкатах.
Для отримання сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi такого насiння, суб'єкт господарювання звертається до органу iз сертифiкацiї iз заявою про видачу сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, до якої додаються копiї сертифiката ОЕСР i сертифiката ISTA.
54. У сертифiкатi, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, виданому вiдповiдно до пункту 53 цього Порядку, орган iз сертифiкацiї зазначає лише тi значення показникiв, що наявнi в доданих копiях сертифiката ОЕСР i сертифiката ISTA.
Суб'єкт господарювання має право звернутися за визначенням показникiв, значення щодо посiвних якостей яких вiдсутнi у копiях сертифiката ОЕСР i сертифiката ISTA, у порядку, встановленому пунктами 24 - 33 цього Порядку.
55. Повторному визначенню посiвних якостей насiння пiдлягає насiння, якщо:
строк дiї сертифiката, що засвiдчує його посiвнi якостi, закiнчився;
сертифiкат, що засвiдчує його посiвнi якостi, скасовано;
насiння було ввезено на територiю України разом з копiєю документа про якiсть насiння (за винятком сертифiката ISTA);
суб'єктом господарювання подано заявку на визначення посiвних якостей насiння (iз зазначенням "повторне визначення").
56. Для повторного визначення посiвних якостей насiння суб'єкт господарювання подає заявку на визначення посiвних якостей насiння вiдповiдно до пунктiв 24 - 33 цього Порядку та з урахуванням особливостей, визначених пунктом 57 зазначеного Порядку.
57. Для насiння, яке було ввезено на територiю України, до заявки на визначення посiвних якостей насiння додається копiя документа про якiсть насiння та не вимагається копiя сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння.
Скасування сертифiкатiв на насiння
58. Скасуванню пiдлягають виключно дiйснi сертифiкати, що засвiдчують посiвнi якостi насiння.
59. Скасування сертифiкатiв, що засвiдчують посiвнi якостi насiння, здiйснюється Мiнагрополiтики з таких пiдстав:
за зверненням органу з оцiнки вiдповiдностi про скасування виданого ним сертифiката у разi виявлення невiдповiдностей у вiдомостях, що мiстяться у виданому сертифiкатi;
за зверненням Держпродспоживслужби в разi виявлення невiдповiдностi показникiв, зазначених у сертифiкатi, показникам, визначеним пiд час здiйснення заходiв державного нагляду (контролю), або за результатами проведення арбiтражного (експертного) визначення посiвних якостей насiння;
скасування уповноваження органу з оцiнки вiдповiдностi на провадження дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва - у разi скасування атестата про акредитацiю органу з оцiнки вiдповiдностi шляхом прийняття вiдповiдного рiшення у зв'язку з виявленням фактiв порушення вимог законодавства з питань оцiнки вiдповiдностi.
60. Скасування сертифiкатiв, що засвiдчують посiвнi якостi насiння, здiйснюється протягом п'яти робочих днiв з дня надходження звернення та/або скасування уповноваження органу з оцiнки вiдповiдностi на провадження дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва, про що у довiльнiй формi надсилається iнформацiя суб'єкту господарювання, якому було видано вiдповiдний сертифiкат.
Додаток 1 до Порядку проведення сертифiкацiї насiння, видачi та скасування сертифiкатiв на насiння |
|
(найменування органу з оцiнки вiдповiдностi) |
ЗАЯВКА
на визначення сортових якостей насiння
(найменування юридичної особи, код згiдно з ЄДРПОУ, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi), |
реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (крiм випадкiв, коли фiзична особа через |
свої релiгiйнi переконання вiдмовилася вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника |
податкiв та офiцiйно повiдомила про це вiдповiдному контролюючому органу i має вiдмiтку в паспортi) |
або серiя (за наявностi), номер паспорта фiзичної особи - пiдприємця, ким i коли виданий, |
мiсцезнаходження / мiсце проживання, номер телефону, адреса електронної пошти) |
звертається за визначенням сортових якостей насiння шляхом проведення польового оцiнювання посiву |
(мiсцезнаходження посiву) |
(гектарiв) | (назва державною мовою) |
(назва категорiї, генерацiї) |
Iнформацiя про аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) (у разi залучення аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який провадить дiяльнiсть як незалежний експерт |
(прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) |
та контактнi данi) |
Вiдомостi про походження насiння: |
(номер i дата видачi сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння, або iншого документа, що | |
засвiдчує сортову чистоту насiння, виданого уповноваженим суб'єктом країни вирощування | |
вирощування (виробництва) насiння на засвiдчення сортової чистоти насiння, i сертифiката, що засвiдчує | |
посiвнi якостi, що виданi на насiння попередньої категорiї, насiння, генерацiї, використаного для посiву) |
(номер i дата видачi документiв, що | |
додаються до заявки для первинних ланок насiнництва) |
Необхiднiсть визначення сортових якостей насiння вiдповiдно до насiннєвих схем Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку |
(зазначається "так" або "нi") |
(пiдпис) | (власне iм'я, прiзвище) |
___ ____________ 20__ р.
М. П. (за наявностi)
Додаток 2 до Порядку проведення сертифiкацiї насiння, видачi та скасування сертифiкатiв на насiння |
|
(найменування органу з оцiнки вiдповiдностi) |
ЗАЯВКА
на визначення посiвних якостей насiння
(найменування юридичної особи, код згiдно з ЄДРПОУ, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi), |
реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (крiм випадкiв, коли фiзична особа через |
свої релiгiйнi переконання вiдмовилася вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки |
платника податкiв та офiцiйно повiдомила про це вiдповiдному контролюючому органу i має вiдмiтку |
в паспортi) або серiя (за наявностi), номер паспорта фiзичної особи - пiдприємця, ким i коли виданий, |
мiсцезнаходження / мiсце проживання, номер телефону, адреса електронної пошти) |
звертається за визначенням посiвних
якостей насiння шляхом проведення аналiзу проби: |
(необхiдне зазначити) |
Вiдбiр насiння здiйснено аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) |
(прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) |
та контактнi данi) |
щодо такого насiння: |
Поряд- ковий номер |
Бота- нiчний таксон |
Сорт | Кате- горiя, гене- рацiя |
Країна вироб- ництва |
Країна поход- ження |
Маса партiї, кiло-грамiв | Дата видачi i номер акта польового оцiнювання, сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння, або iншого документа про якiсть насiння | Номер партiї | Рiк урожаю | Кiль- кiсть упа- ковок, штук |
(пiдпис) | (власне iм'я, прiзвище) |
___ ____________ 20__ р.
Додаток 3 до Порядку проведення сертифiкацiї, насiння видачi та скасування сертифiкатiв на насiння |
|
(найменування суб'єкта видачi сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння) |
ЗАЯВА
про видачу сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi
насiння
(найменування юридичної особи, код згiдно з ЄДРПОУ, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi), |
реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (крiм випадкiв, коли фiзична особа через |
свої релiгiйнi переконання вiдмовилася вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника |
податкiв та офiцiйно повiдомила про це вiдповiдному контролюючому органу i має вiдмiтку в паспортi) |
або серiя (за наявностi), номер паспорта фiзичної особи - пiдприємця, ким i коли виданий, |
мiсцезнаходження / мiсце проживання, номер телефону, адреса електронної пошти) |
звертається за отриманням сертифiката, що засвiдчує посiвнi якостi насiння, та повiдомляє про самостiйне визначення посiвних якостей насiння, що виробляється пiд його безпосереднiм контролем, шляхом проведення аналiзу проби, вiдiбраної аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором): |
(прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) аудитора |
iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) та його контактнi данi) |
щодо такого насiння: |
Поряд- ковий номер |
Бота- нiчний таксон |
Сорт | Кате- горiя та гене- рацiя |
Країна вироб- ництва |
Країна поход- ження |
Маса партiї, кiло-грамiв | Дата видачi/ складення i номер акта польового оцiнювання, сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi насiння, або iншого документа, що засвiдчує сортову чистоту насiння, виданого суб'єктом, уповно- важеним країною вирощу- вання (вироб- ництва) насiння для засвiдчення сортової чистоти насiння |
Номер партiї | Рiк урожаю | Кiль- кiсть упа- ковок, штук |
(пiдпис) | (власне iм'я, прiзвище) |
___ ____________ 20__ р.
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 листопада 2023 р. N 1210 |
ПОРЯДОК
проведення сертифiкацiї садивного матерiалу,
видачi та скасування сертифiкатiв на садивний
матерiал
Загальнi положення
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення сертифiкацiї садивного матерiалу, видачi та скасування сертифiкатiв на садивний матерiал.
2. У цьому Порядку термiни вживаються у такому значеннi:
вiзуальне iнспектування (огляд) - огляд рослин або органiв рослин неозброєним оком, за допомогою лупи, бiнокуляра або мiкроскопа без проведення аналiзiв або iнших лабораторних дослiджень;
лабораторне дослiдження - сукупнiсть дослiджень, спрямованих на проведення аналiзу дослiджуваного матерiалу за допомогою спецiалiзованого обладнання в лабораторних умовах;
насадження - висаджений садивний матерiал, у тому числi маточнi (материнськi) насадження або базовi розсадники багаторiчних рослин;
орган iз сертифiкацiї - орган з оцiнки вiдповiдностi, що входить до сфери управлiння Мiнагрополiтики;
пiдщепа - нижня частина плодової рослини насiннєвого або вегетативного походження, на якiй проводиться щеплення або окулiрування;
розмноження садивного матерiалу - отримання маточних (материнських) рослин вегетативним способом для вирощування достатньої кiлькостi маточних (материнських) рослин вiдповiдної категорiї;
рослини "frigo" - садивний матерiал суницi садової, що зберiгається в станi спокою при температурному режимi нижче 0° C.
Термiни "обстеження", "нагляд", "регульований шкiдливий органiзм", "фiтосанiтарна експертиза (аналiз)", "фiтосанiтарнi заходи" та "шкiдливий органiзм" вживаються у значеннi, наведеному в Законi України "Про карантин рослин".
Iншi термiни вживаються у значеннi, наведеному в Цивiльному кодексi України, Законi України "Про насiння i садивний матерiал" (далi - Закон) та Законi України "Про охорону прав на сорти рослин".
3. Кожна партiя садивного матерiалу для реалiзацiї повинна супроводжуватися сертифiкатом, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу, та сертифiкатом, що засвiдчує товарнi якостi садивного матерiалу, або їх копiями, засвiдченими суб'єктом господарювання, якому видано такi сертифiкати.
4. Сертифiкацiя садивного матерiалу здiйснюється шляхом визначення сортових i товарних якостей садивного матерiалу.
5. Сертифiкацiя та видача сертифiкатiв, установлених Законом, передбачає:
подання заявки на визначення сортових якостей садивного матерiалу до органу iз сертифiкацiї за формою згiдно з додатком 1;
розгляд органом iз сертифiкацiї поданої заявки на визначення сортових якостей садивного матерiалу;
проведення польового оцiнювання насаджень iз здiйсненням вибiркового оцiнювання та/або вiдбором проб вiдповiдно до порядку, встановленого Мiнагрополiтики;
видача сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу;
подання заявки на визначення товарних якостей садивного матерiалу до органу з оцiнки вiдповiдностi за формою згiдно з додатком 2;
вiдбiр проб;
розгляд органом з оцiнки вiдповiдностi поданої заявки на визначення товарних якостей садивного матерiалу;
проведення аналiзу проб;
видача сертифiката, що засвiдчує товарнi якостi садивного матерiалу.
Визначення сортових i товарних якостей садивного матерiалу розпочинається пiсля укладення договору про надання послуг у сферi сертифiкацiї мiж суб'єктом господарювання та органом з оцiнки вiдповiдностi, який має право на провадження вiдповiдної дiяльностi.
6. За результатами проведення сертифiкацiї садивного матерiалу видаються:
сертифiкати, що засвiдчують сортовi якостi садивного матерiалу;
сертифiкати, що засвiдчують товарнi якостi садивного матерiалу.
7. Суб'єктами видачi сертифiкатiв, що засвiдчують сортовi якостi садивного матерiалу, є Мiнагрополiтики чи орган iз сертифiкацiї.
Суб'єктами видачi сертифiкатiв, що засвiдчують товарнi якостi садивного матерiалу, є Мiнагрополiтики або органи з оцiнки вiдповiдностi будь-якої форми власностi.
Суб'єкти видачi сертифiкатiв зобов'язанi забезпечувати документування та збереження записiв про дати i результати всiх етапiв сертифiкацiї садивного матерiалу.
8. У разi втрати оригiналу дiйсного сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу та/або товарнi якостi садивного матерiалу, суб'єкт господарювання, якому його було видано, має право подати звернення у довiльнiй формi до органу з оцiнки вiдповiдностi, який його видав, про видачу дублiката вiдповiдного сертифiката. Орган з оцiнки вiдповiдностi протягом трьох робочих днiв з дня отримання звернення приймає рiшення про видачу дублiката сертифiката з вiдповiдною позначкою "дублiкат", про що письмово iнформує такого суб'єкта господарювання у строк, що не перевищує трьох робочих днiв з дня прийняття такого рiшення. Строк дiї дублiката сертифiката повинен вiдповiдати строку дiї оригiналу сертифiката. Видача дублiката припиняє дiю оригiналу сертифiката.
9. Документи, якi подаються суб'єктами господарювання вiдповiдно до вимог цього Порядку для проведення сертифiкацiї, можуть бути поданi в паперовiй формi особисто, надiсланi поштою (зокрема, шляхом вiдправлення електронних носiїв iнформацiї, на яких збережено зазначенi документи) або в електроннiй формi з використанням електронного пiдпису, що базується на квалiфiкованому сертифiкатi.
У разi подання копiй документiв у паперовiй формi вони повиннi бути засвiдченi власноручним пiдписом уповноваженого представника суб'єкта господарювання.
10. Аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), який провадить дiяльнiсть як незалежний експерт, пiд час виконання робiт iз визначення сортових якостей садивного матерiалу забезпечує:
дотримання конфiденцiйностi щодо iнформацiї, що стала йому вiдома у процесi виконання робiт;
незалежнiсть вiд комерцiйних iнтересiв суб'єкта насiнництва та розсадництва;
iнформування органу iз сертифiкацiї про будь-який зв'язок iз суб'єктом насiнництва та розсадництва.
Визначення сортових i товарних якостей садивного матерiалу
11. Визначення сортових якостей садивного матерiалу здiйснюється шляхом польового оцiнювання насаджень на вiдповiднiсть сорту морфологiчним ознакам, визначеним пiд час його державної реєстрацiї. Польове оцiнювання садивного матерiалу включає вiзуальне iнспектування (огляд) та/або вiдбiр проб i лабораторнi дослiдження.
Роботи з визначення сортових якостей садивного матерiалу (польове оцiнювання) категорiй вихiдного i базового садивного матерiалу проводить виключно аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), який є працiвником органу iз сертифiкацiї.
Роботи з визначення сортових якостей iнших категорiй садивного матерiалу може проводити будь-який аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) за умови вибiркового оцiнювання таких робiт аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який є посадовою особою Мiнагрополiтики або працiвником органу iз сертифiкацiї.
12. Для проведення польового оцiнювання насадження суб'єкт насiнництва та розсадництва подає до органу iз сертифiкацiї заявку на визначення сортових якостей садивного матерiалу:
для садивного матерiалу, розмноженого в умовах in vitro i адаптованого до умов in vivo, та садивного матерiалу iз закритою кореневою системою за умови адаптацiї його до зовнiшнього середовища (готового до висадки у вiдкритий ґрунт);
для садивного матерiалу з вiдкритою кореневою системою - протягом вегетацiйного перiоду з урахуванням технологiчних вимог до процесiв розмноження.
Визначення сортових якостей садивного матерiалу шляхом польового оцiнювання проводиться щороку незалежно вiд обсягiв виробництва для:
садивного матерiалу багаторiчних насаджень, призначених для реалiзацiї;
маточних (материнських) насаджень багаторiчних рослин плодових, ягiдних, горiхоплiдних, малопоширених (лiкарських, декоративних), винограду та хмелю, призначених для розмноження.
До заявки на визначення сортових якостей садивного матерiалу додаються:
копiя документа, на пiдставi якого набуто право на використання сорту рослин (зокрема, патент на сорт рослин та/або свiдоцтво про державну реєстрацiю сорту рослин, та/або лiцензiйний (сублiцензiйний) договiр про використання сорту рослин та/або примусова лiцензiя, та/або рiшення суду, якi надають право на використання сорту рослин);
схема розмiщення насадження з координатами мiсцевостi;
копiї сертифiкатiв, що засвiдчують сортовi якостi, або актiв польового оцiнювання маточних насаджень, що пiдтверджують походження садивного матерiалу, який пiдлягає визначенню сортових якостей, виданих на садивний матерiал попередньої категорiї пiд час послiдовного розмноження;
протокол лабораторних дослiджень на виявлення вiрусiв та вiроїдiв (у випадку їх проведення);
копiя висновку фiтосанiтарної експертизи (аналiзiв);
копiя акта про результати нагляду вiдповiдно до вимог законодавства про карантин рослин (у випадку його проведення).
Для пiдтвердження походження садивного матерiалу, використаного для посадки, у заявцi на визначення сортових якостей садивного матерiалу зазначаються номер i дата видачi сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу, i сертифiката, що засвiдчує товарнi якостi садивного матерiалу, виданих на садивний матерiал попередньої генерацiї.
У разi використання для посадки садивного матерiалу, який був ввезений в Україну, до заявки на сортовi якостi садивного матерiалу додаються копiї документiв про якiсть садивного матерiалу та фiтосанiтарний сертифiкат або фiтосанiтарний сертифiкат на реекспорт.
У разi визначення сортових якостей садивного матерiалу категорiї сертифiкований аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який провадить дiяльнiсть як незалежний експерт, суб'єкт насiнництва та розсадництва зазначає у заявцi на сортовi якостi садивного матерiалу прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi), контактнi данi такого аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) та подає органу iз сертифiкацiї копiю укладеного договору з таким аудитором iз сертифiкацiї (агроном-iнспектором).
13. Орган iз сертифiкацiї розглядає заявку на визначення сортових якостей садивного матерiалу, проводить перевiрку документiв, зазначених у пунктi 12 цього Порядку, та не пiзнiше 10 робочих днiв пiсля отримання заявки на визначення сортових якостей садивного матерiалу надсилає суб'єкту насiнництва та розсадництва у довiльнiй формi повiдомлення про можливiсть проведення польового оцiнювання насаджень або вiдмову в його проведеннi з пiдстав, визначених пунктом 14 цього Порядку. У повiдомленнi про можливiсть проведення польового оцiнювання насаджень зазначаються вiдомостi про аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який проводить польове оцiнювання насаджень, з урахуванням вимог, визначених у пунктi 10 цього Порядку, та iнформацiї, зазначеної у поданiй заявцi, а також умови, що пов'язанi з проведенням польового оцiнювання насаджень, зокрема вибiркового оцiнювання.
14. Пiдставою для вiдмови у проведеннi польового оцiнювання насаджень є:
1) несвоєчасне подання заявки та документiв, зазначених у пунктi 12 цього Порядку;
2) подання документiв, зазначених у пунктi 12 цього Порядку, не в повному обсязi;
3) вiдсутнiсть права на використання сорту, на який набуто та пiдтримується чиннiсть прав iнтелектуальної власностi;
4) невiдповiднiсть показникiв сортових або товарних якостей садивного матерiалу вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва або встановлення факту, що садивний матерiал не пiдлягає сертифiкацiї вiдповiдно до Закону;
5) встановлення факту порушень вимог пункту 10 цього Порядку.
15. У разi зазначення у заявцi на визначення сортових якостей садивного матерiалу iнформацiї про те, що польове оцiнювання насадження садивного матерiалу категорiї сертифiкований проводиться аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який провадить дiяльнiсть як незалежний експерт, орган iз сертифiкацiї приймає рiшення про проведення вибiркового оцiнювання робiт такого аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) обсягом не менше 5 вiдсоткiв (насаджень) у порядку, встановленому Мiнагрополiтики.
16. До польового оцiнювання насаджень можуть залучатися селекцiонери, володiльцi патенту та/або власники майнового права на поширення сорту, пiдтримувачi сорту або їх представники.
17. До початку проведення польового оцiнювання маточних насаджень та полiв розсадника такi насадження пiдлягають обстеженню щодо виявлення регульованих шкiдливих органiзмiв державним фiтосанiтарним iнспектором вiдповiдно до вимог законодавства про карантин рослин, за результатами якого видається акт про результати нагляду.
18. Пiд час польового оцiнювання багаторiчних насаджень категорiї вихiдний та базовий аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) за погодженням iз суб'єктом насiнництва та розсадництва та органом iз сертифiкацiї може залучати до проведення польового оцiнювання спецiалiстiв наукових установ та/або акредитованих лабораторiй у сферi фiтопатологiї та вiрусологiї.
19. Пiд час польового оцiнювання насаджень аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) проводить вiзуальне iнспектування (огляд) та у разi виявлення ознак прояву регульованих некарантинних шкiдливих органiзмiв, якi притаманнi вiдповiдному роду або виду та визначенi перелiком Європейської та Середземноморської органiзацiї захисту рослин або списками (перелiками), передбаченими законодавством, вiдбирає проби для проведення вiдповiдних лабораторних дослiджень.
Вiдбiр проб садивного матерiалу для проведення лабораторних дослiджень здiйснюється вiдповiдно до стандартiв Європейської та Середземноморської органiзацiї захисту рослин або у разi їх вiдсутностi - вiдповiдно до вимог законодавства про захист рослин.
Аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) складає у двох примiрниках акт вiдбору проб садивного матерiалу (далi - акт вiдбору) за формою, затвердженою Мiнагрополiтики, та передає вiдiбранi проби садивного матерiалу разом з одним примiрником акта до органу з оцiнки вiдповiдностi для проведення лабораторного дослiдження. Другий примiрник акта зберiгається в аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), третiй - передається суб'єкту насiнництва та розсадництва.
Пiд час проведення польового оцiнювання маточних насаджень та/або полiв розсадника аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) здiйснює їх вiзуальне iнспектування (огляд) щодо вiдповiдностi морфологiчним ознакам, що визначенi пiд час державної реєстрацiї сорту рослин.
У разi наявностi сумнiвiв щодо належностi iнспектованих рослин до заявленого сорту до польового оцiнювання може залучатися представник власника прав (права) на сорт або пiдтримувач сорту.
Для садивного матерiалу лабораторне дослiдження вiдiбраних проб проводиться щодо наявностi регульованих некарантинних шкiдливих органiзмiв у разi пiдозри їх наявностi або у разi виявлення ознак їх наявностi пiд час польового оцiнювання.
Для садивного матерiалу категорiї вихiдний лабораторнi дослiдження проводяться щодо наявностi всiх регульованих некарантинних шкiдливих органiзмiв, якi притаманнi вiдповiдному роду або виду та визначенi списками (перелiками), передбаченими законодавством.
Для садивного матерiалу категорiї сертифiкований, що походить iз садивного матерiалу категорiй вихiдний або базовий, в якому за результатами лабораторних дослiджень визначено вiдсутнiсть регульованих шкiдливих органiзмiв, вiдбiр проб та лабораторнi дослiдження не проводяться.
Методичнi вимоги щодо збереження сортових якостей, бiологiчних i урожайних властивостей сорту садивного матерiалу та списки (перелiки) регульованих некарантинних шкiдливих органiзмiв, якi є притаманними вiдповiдному роду або виду садивного матерiалу, затверджуються Мiнагрополiтики. Такi списки (перелiки) включають назви ботанiчних таксонiв, з якими можуть поширюватися регульованi некарантиннi шкiдливi органiзми, та допустимий порiг присутностi регульованих некарантинних шкiдливих органiзмiв для вiдповiдних категорiй садивного матерiалу та ґрунту.
20. За результатами проведення лабораторних дослiджень орган з оцiнки вiдповiдностi, який проводив лабораторнi дослiдження, оформляє у трьох примiрниках протокол результатiв лабораторного дослiдження у пробах, вiдiбраних з насаджень садивного матерiалу.
Один примiрник протоколу надсилається суб'єкту насiнництва та розсадництва, другий - залишається в органi з оцiнки вiдповiдностi, який проводив лабораторнi дослiдження, третiй примiрник надсилається аудитору iз сертифiкацiї (агроному-iнспектору), який передав вiдповiднi проби.
21. За результатами проведення польового оцiнювання насадження та у разi вiдповiдностi насадження вимогам, установленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва, аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор), який виконував роботи з визначення сортових якостей садивного матерiалу, складає у трьох примiрниках акт польового оцiнювання, форма якого затверджується Мiнагрополiтики. Один примiрник акта передається суб'єкту насiнництва та розсадництва, другий - залишається в аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який проводив польове оцiнювання, третiй примiрник надсилається органу iз сертифiкацiї, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей садивного матерiалу.
У разi невiдповiдностi насадження вимогам заявленої категорiї аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) знижує категорiю садивного матерiалу до тiєї, вимогам якої вiн вiдповiдає, про що робить вiдповiдний запис в актi польового оцiнювання.
22. У разi неможливостi визначення сортових якостей або виникнення спiрних питань щодо належностi садивного матерiалу до вiдповiдного сорту визначення сортових якостей садивного матерiалу за зверненням суб'єкта насiнництва та розсадництва може бути здiйснено шляхом проведення лабораторних дослiджень (методом полiмеразної ланцюгової реакцiї). У такому разi акт польового оцiнювання складається з урахуванням протоколу проведених лабораторних дослiджень.
23. У разi невiдповiдностi насаджень вимогам, установленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва, аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) вилучає насадження iз числа розсадницьких та складає у трьох примiрниках акт бракування насаджень за формою, затвердженою Мiнагрополiтики.
Один примiрник акта бракування передається суб'єкту насiнництва та розсадництва, другий - залишається в аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який проводив польове оцiнювання, третiй примiрник надсилається до органу iз сертифiкацiї, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей садивного матерiалу.
Садивний матерiал, отриманий з вилучених насаджень iз числа розсадницьких, сертифiкацiї не пiдлягає, про що орган iз сертифiкацiї письмово повiдомляє суб'єкту насiнництва та розсадництва не пiзнiше п'яти робочих днiв з дня прийняття вiдповiдного рiшення.
24. Аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) несе персональну вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть вiдомостей, внесених до виданих актiв польового оцiнювання, актiв бракування, та веде їх облiк.
25. На пiдставi отриманого акта польового оцiнювання орган iз сертифiкацiї, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей садивного матерiалу, оформляє на заявлене насадження сертифiкат, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу, згiдно з установленою формою, та видає його суб'єкту насiнництва та розсадництва не пiзнiше 10 робочих днiв пiсля здiйснення оплати за його видачу та не пiзнiше наступного робочого дня вносить вiдповiднi вiдомостi до Реєстру сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал.
Оформлення та видача сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу, не здiйснюється, якщо за результатами вибiркового оцiнювання складено акт бракування насаджень аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), який є працiвником органу iз сертифiкацiї, про що орган iз сертифiкацiї письмово повiдомляє суб'єкту насiнництва та розсадництва не пiзнiше п'яти робочих днiв з дня складення акта бракування насаджень.
26. Визначення товарних якостей садивного матерiалу здiйснюється шляхом проведення аналiзу проб, вiдiбраних iз сформованих партiй садивного матерiалу.
27. Суб'єкт господарювання формує партiю садивного матерiалу за однорiднiстю свого сортового (сорто-пiдщепного) складу та категорiї вiдповiдно до етапу розмноження для реалiзацiї одному покупцю.
28. Кожнiй сформованiй партiї садивного матерiалу аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) присвоюється номер, який складається з п'яти символiв (UA-01-0001/0001-00):
1) лiтерний символ - UA - Україна;
2) двозначний символ - номер областi розташування насадження (01);
3) чотиризначний символ - iндивiдуальний номер, присвоєний аудитору iз сертифiкацiї (агроному-iнспектору) (0001);
4) чотиризначний символ - порядковий номер партiї, присвоєний аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) (0001);
5) двозначний символ - останнi цифри року останньої вегетацiї садивного матерiалу (00).
29. Для визначення товарних якостей садивного матерiалу суб'єкт господарювання подає до органу з оцiнки вiдповiдностi заявку на визначення товарних якостей садивного матерiалу шляхом проведення аналiзу проб, до якої додаються:
1) копiя сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу;
2) перелiк бiометричних показникiв, за якими здiйснюється визначення товарних якостей, та копiя документа, згiдно з яким повиннi встановлюватися параметри бiометричних показникiв та визначатися товарнi якостi садивного матерiалу (власнi технiчнi умови, затвердженi суб'єктом насiнництва та розсадництва, ДСТУ або iншi документи, що мiстять вимоги до визначення бiометричних показникiв садивного матерiалу).
30. З кожної сформованої партiї садивного матерiалу аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором), призначеним органом з оцiнки вiдповiдностi, вiдбирається проба для визначення товарних якостей та складається акт вiдбору у двох примiрниках за формою, затвердженою Мiнагрополiтики.
Перший примiрник акта вiдбору видається суб'єкту господарювання, другий - залишається в аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора).
31. Аналiз проби проводиться аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) шляхом вiзуального iнспектування (огляду) вiдiбраної проби.
Вiзуальне iнспектування (огляд) включає оцiнку товарної якостi садивного матерiалу за бiометричними показниками та за необхiдностi - оцiнку вiдповiдностi вимогам законодавства про захист рослин.
32. За результатами проведення вiзуального iнспектування (огляду) аудитор iз сертифiкацiї (агроном-iнспектор) складає протокол вiдповiдностi товарних якостей за формою, затвердженою Мiнагрополiтики, у трьох примiрниках. Один примiрник протоколу вiдповiдностi товарних якостей передається суб'єкту господарювання, другий - надсилається органу з оцiнки вiдповiдностi, до якого було подано заявку на визначення товарних якостей садивного матерiалу, третiй примiрник зберiгається в аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора).
33. Якщо вiдповiдно до протоколу вiдповiдностi товарних якостей садивного матерiалу за результатами оцiнки бiометричних показникiв, вiдповiдностi вимогам законодавства про захист рослин садивний матерiал вiдповiдає вимогам законодавства у сферi насiнництва та розсадництва, орган з оцiнки вiдповiдностi оформляє сертифiкат, що засвiдчує товарнi якостi садивного матерiалу, за встановленою формою та видає його суб'єкту господарювання не пiзнiше п'яти робочих днiв з дня складення протоколу вiдповiдностi товарних якостей за умови здiйснення оплати за видачу вiдповiдного сертифiката та не пiзнiше наступного робочого дня вносить вiдповiднi вiдомостi до Реєстру сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал.
Якщо вiдповiдно до протоколу вiдповiдностi товарних якостей садивного матерiалу за результатами оцiнки бiометричних показникiв, вiдповiдностi вимогам законодавства про захист рослин садивний матерiал не вiдповiдає вимогам законодавства або параметри бiометричних показникiв не вiдповiдають вимогам документа, зазначеного у пiдпунктi 2 пункту 29 цього Порядку, сертифiкат, що засвiдчує товарнi якостi садивного матерiалу, не видається, про що орган з оцiнки вiдповiдностi повiдомляє суб'єкту господарювання протягом трьох робочих днiв з дня складення протоколу вiдповiдностi товарних якостей.
Строк дiї сертифiкатiв на садивний матерiал
34. Сертифiкати на садивний матерiал дiйснi на всiй територiї України з дати їх видачi.
35. Строк дiї сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу, необмежений.
36. Сертифiкат, що засвiдчує товарнi якостi садивного матерiалу, дiйсний до 31 травня року, наступного за роком, в якому його видано (крiм рослин iз закритою кореневою системою, рослин "frigo").
37. Строк дiї сертифiката, що засвiдчує товарнi якостi садивного матерiалу, для рослин iз закритою кореневою системою, рослин "frigo" обчислюється з дня, наступного за днем складення протоколу вiдповiдностi товарних якостей садивного матерiалу, i становить один календарний рiк.
38. Оригiнали сертифiкатiв, що засвiдчують сортовi якостi садивного матерiалу, зберiгаються у суб'єктiв насiнництва та розсадництва.
39. Оригiнали сертифiкатiв, що засвiдчують товарнi якостi садивного матерiалу, зберiгаються у суб'єктiв господарювання, якi подавали до органу з оцiнки вiдповiдностi вiдповiдну заявку на товарнi якостi садивного матерiалу.
40. Суб'єкт господарювання має право звернутися до органу з оцiнки вiдповiдностi для повторного визначення сортових i товарних якостей садивного матерiалу.
Особливостi сертифiкацiї садивного матерiалу, що ввозиться на митну територiю України, та повторного визначення сортових i товарних якостей садивного матерiалу
41. Садивний матерiал, що ввозиться на митну територiї України для реалiзацiї, повинен вiдповiдати вимогам, установленим законодавством у сферi насiнництва та розсадництва.
42. Повторному визначенню товарних якостей пiдлягає садивний матерiал у разi, коли:
сертифiкат, що засвiдчує його товарнi якостi, скасовано;
строк дiї сертифiката, що засвiдчують його товарнi якостi, закiнчився;
садивний матерiал був дорощений iз пересадкою (змiною субстрату, технологiчних умов вирощування);
суб'єктом господарювання подано заявку на визначення товарних якостей садивного матерiалу iз зазначенням "повторне визначення".
43. Для повторного визначення товарних якостей садивного матерiалу суб'єкт господарювання подає заявку на визначення товарних якостей садивного матерiалу вiдповiдно до цього Порядку (з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом), до якої додаються:
1) копiя документа про якiсть садивного матерiалу;
2) копiя фiтосанiтарного сертифiката або фiтосанiтарного сертифiката на реекспорт;
3) копiя висновку фiтосанiтарної експертизи (аналiзiв).
Скасування сертифiкатiв на садивний матерiал
44. Скасуванню пiдлягають виключно дiйснi сертифiкати, що засвiдчують товарнi якостi садивного матерiалу.
45. Скасування сертифiкатiв, що засвiдчують товарнi якостi садивного матерiалу, здiйснюється Мiнагрополiтики з таких пiдстав:
за зверненням органу з оцiнки вiдповiдностi про скасування виданого ним сертифiката - у разi виявлення ним значних невiдповiдностей у вiдомостях, що мiстяться у виданому сертифiкатi;
за зверненням Держпродспоживслужби - у разi виявлення невiдповiдностi показникiв, зазначених у сертифiкатi, показникам, визначеним пiд час здiйснення заходiв державного нагляду (контролю), або за результатами проведення арбiтражного (експертного) визначення товарних якостей садивного матерiалу;
скасування уповноваження органу з оцiнки вiдповiдностi на провадження дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi у сферi насiнництва та розсадництва - у разi скасування атестата про акредитацiю органу з оцiнки вiдповiдностi шляхом прийняття вiдповiдного рiшення у зв'язку з виявленням фактiв порушення вимог законодавства з питань оцiнки вiдповiдностi.
46. Скасування сертифiкатiв, що засвiдчують товарнi якостi садивного матерiалу, здiйснюється протягом п'яти робочих днiв з дня надходження вiдповiдних звернення та/або iнформацiї, про що у довiльнiй формi надсилається iнформацiя суб'єкту господарювання, якому було видано вiдповiдний сертифiкат.
Додаток 1 до Порядку проведення сертифiкацiї садивного матерiалу, видачi та скасування сертифiкатiв на садивний матерiал |
|
(найменування органу з оцiнки вiдповiдностi) |
ЗАЯВКА
на визначення сортових якостей садивного
матерiалу
(найменування юридичної особи, код згiдно з ЄДРПОУ, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi), |
реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (крiм випадкiв, коли фiзична особа через свої |
релiгiйнi переконання вiдмовилася вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника |
податкiв та офiцiйно повiдомила про це вiдповiдному контролюючому органу i має вiдмiтку в паспортi) |
або серiя (за наявностi), номер паспорта фiзичної особи - пiдприємця, ким i коли виданий, |
мiсцезнаходження / мiсце проживання, номер телефону, адреса електронної пошти) |
звертається за визначенням сортових якостей садивного матерiалу шляхом польового оцiнювання насадження |
(мiсцезнаходження насадження) |
(гектарiв) | (назва державною мовою) |
Пiдщепа |
Iнформацiя про аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора) (у разi залучення аудитора iз сертифiкацiї (агронома-iнспектора), який провадить дiяльнiсть як незалежний експерт |
(прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi) та контактнi данi) |
(номер та дата видачi | |
сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу, i сертифiката, що засвiдчує товарнi якостi | |
садивного матерiалу, що виданi на садивний матерiал попередньої категорiї) |
(пiдпис) | (власне iм'я, прiзвище) |
___ ____________ 20__ р.
М. П. (за наявностi)
Додаток 2 до Порядку проведення сертифiкацiї садивного матерiалу, видачi та скасування сертифiкатiв на садивний матерiал |
|
(найменування суб'єкта видачi сертифiката, що засвiдчує товарнi якостi садивного матерiалу) |
ЗАЯВКА
на визначення товарних якостей садивного
матерiалу
(найменування юридичної особи, код згiдно з ЄДРПОУ, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi), |
реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (крiм випадкiв, коли фiзична особа через свої |
релiгiйнi переконання вiдмовилася вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника |
податкiв та офiцiйно повiдомила про це вiдповiдному контролюючому органу i має вiдмiтку в паспортi) |
або серiя (за наявностi), номер паспорта фiзичної особи - пiдприємця, ким i коли виданий, |
мiсцезнаходження / мiсце проживання, номер телефону, адреса електронної пошти) |
звертається за визначенням товарних якостей садивного матерiалу шляхом проведення аналiзу проби: |
або |
вiдбiр якої здiйснено аудитором iз сертифiкацiї (агрономом-iнспектором) |
(прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi) |
та контактнi данi) |
(необхiдне зазначити) | |
щодо такого садивного матерiалу: |
категорiя |
пiдщепа |
Дата та номер акта польового оцiнювання, сертифiката, що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу, або iншого документа про якiсть садивного матерiалу |
(пiдпис) | (власне iм'я, прiзвище) |
___ ____________ 20__ р.
М. П. (за наявностi)
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 листопада 2023 р. N 1210 |
СЕРТИФIКАТ,
що засвiдчує сортовi якостi насiння,
вiд ___ ____________ 20__ р. N _____
Виданий | |
(найменування юридичної особи, код згiдно з ЄДРПОУ, | |
прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) |
про те, що за результатами визначення сортових якостей насiння, здiйсненого шляхом польового оцiнювання посiву |
(мiсцезнаходження посiву) |
площею | гектарiв, |
сорту | генерацiї | , |
. | ||
(назва категорiї насiння) |
(найменування суб'єкта видачi сертифiката) |
на пiдставi акта польового оцiнювання
вiд ___ ____________ 20__ р. N _____. |
(пiдпис керiвника суб'єкта видачi сертифiката) | (власне iм'я, прiзвище) |
М. П. (за наявностi)
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 листопада 2023 р. N 1210 |
СЕРТИФIКАТ,
що засвiдчує сортовi якостi садивного матерiалу,
вiд ___ ___________ 20__ р. N _____
Виданий | |
(найменування юридичної особи, код згiдно з ЄДРПОУ, | |
прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) |
про те, що за результатами визначення сортових якостей садивного матерiалу, здiйсненого шляхом польового оцiнювання насадження |
(мiсцезнаходження насадження) |
площею | гектарiв, |
сорту | клону |
пiдщепи | , |
. | ||
(назва категорiї) |
(найменування суб'єкта видачi сертифiката) |
на пiдставi акта польового оцiнювання
насадження вiд ___ ____________ 20__ р. N _____. |
(пiдпис керiвника суб'єкта видачi сертифiката) | (власне iм'я, прiзвище) |
М. П. (за наявностi)
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 листопада 2023 р. N 1210 |
СЕРТИФIКАТ,
що засвiдчує посiвнi якостi насiння,
вiд ___ ____________ 20__ р. N _____
Виданий | |
(найменування суб'єкта видачi сертифiката) |
(найменування юридичної особи, код згiдно з ЄДРПОУ, | |
прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) |
Дiйсний до ___ ____________ 20__ року |
Вiдомостi про походження насiння |
Сорт |
кiлограмiв |
(номери етикеток) |
Проба для визначення посiвних
якостей вiдiбрана та оформлена згiдно з актом
вiдбору N _____ вiд ___ ____________ 20___ року. |
|
|
Результати аналiзу проби насiннєвої картоплi** |
2. Найбiльший поперечний дiаметр для сортiв з формою бульби, мiлiметрiв: |
видовженою |
4. Наявнiсть бульб, уражених хворобами, вiдсоткiв: |
фiтофторозом |
ризоктонiозом |
, |
з них: |
з механiчними пошкодженнями (завглибшки менше 5 мiлiметрiв та завдовжки менше 10 мiлiметрiв) |
6. Наявнiсть бульб, пошкоджених хiмiкатами, з ознаками задухи, опiками, пiдмерзлих, спотворених, з наростами, розчавлених, рiзаних, з обiдраною шкiркою _______________ вiдсоткiв |
Результати аналiзу проби насiння бурякiв (крiм столових)* |
, |
(назва препаратiв та дiючих речовин) |
(назва документа, на пiдставi якого проводиться аналiз проби) |
Протокол лабораторних дослiджень з
визначення посiвних якостей насiння вiд ___ ____________
20__ р. N _____ |
(пiдпис керiвника суб'єкта видачi сертифiката) | (власне iм'я, прiзвище) |
М. П. (за наявностi)
____________
* Зазначається додаткова
iнформацiї щодо насiння, зокрема країна
походження, вiдомостi про перепакування та
перемаркування, умови проведення аналiзу насiння.
** Роздiл включається до
документа та заповнюється виключно для
зазначених груп ботанiчних таксонiв.
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 листопада 2023 р. N 1210 |
СЕРТИФIКАТ,
що засвiдчує товарнi якостi садивного матерiалу,
вiд ___ ____________ 20__ р. N _____
Виданий | |
(найменування суб'єкта видачi сертифiката) |
(найменування юридичної особи, код згiдно з ЄДРПОУ, | |
прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) |
Дiйсний до ___ ____________ 20__ року |
Вiдомостi про походження садивного матерiалу |
(найменування юридичної особи, код згiдно | |
з ЄДРПОУ, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) |
(ботанiчний таксон, сорт, | |
клон, пiдщепа, категорiя) |
(назва документа, вiдповiдно до якого визначено | |
товарнi якостi садивного матерiалу) |
Перелiк бiометричних показникiв садивного матерiалу та їх параметри: |
Номер партiї ________________ Розмiр партiї ________________ штук |
(номери партiї) |
Проба для визначення
товарних якостей вiдiбрана та оформлена згiдно з
актом вiдбору N _____ вiд ___ ____________ 20__ року. |
(пiдпис керiвника суб'єкта видачi сертифiката) | (власне iм'я, прiзвище) |
М. П. (за наявностi)
____________
* Зазначається iнформацiя, якщо
садивний матерiал вироблено в Українi.
** Зазначається додаткова
iнформацiї щодо садивного матерiалу, зокрема
країна походження, вiдомостi про перепакування та
перемаркування, умови проведення аналiзу
садивного матерiалу.
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 листопада 2023 р. N 1210 |
ПЕРЕЛIК
постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, що втратили
чиннiсть
1. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 лютого 2017 р. N 97 "Про затвердження Порядку проведення сертифiкацiї, видачi та скасування сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал та форм сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал" (Офiцiйний вiсник України, 2017 р., N 20, ст. 560).
2. Пункт 175 змiн, що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 6 листопада 2019 р. N 916 (Офiцiйний вiсник України, 2019 р., N 90, ст. 3000).
3. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 2 грудня 2020 р. N 1187 "Про внесення змiн до Порядку проведення сертифiкацiї, видачi та скасування сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал" (Офiцiйний вiсник України, 2020 р., N 99, ст. 3217).
4. Пункт 32 змiн, що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 травня 2021 р. N 489 (Офiцiйний вiсник України, 2021 р., N 42, ст. 2542).
5. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 3 червня 2022 р. N 647 "Про внесення змiн до Порядку проведення сертифiкацiї, видачi та скасування сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал" (Офiцiйний вiсник України, 2022 р., N 47, ст. 2597).
6. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11 листопада 2022 р. N 1274 "Про внесення змiн до Порядку проведення сертифiкацiї, видачi та скасування сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал" (Офiцiйний вiсник України, 2022 р., N 91, ст. 5665).
7. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24 червня 2023 р. N 637 "Про внесення змiн до Порядку проведення сертифiкацiї, видачi та скасування сертифiкатiв на насiння та/або садивний матерiал" (Офiцiйний вiсник України, 2023 р., N 62, ст. 3522).