КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 19 сiчня 2024 р. | N 58 |
---|
Про внесення змiн до постанов Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 26 грудня 2002 р. N 1983 i вiд 25 квiтня 2018 р.
N 321
Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
Внести до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 грудня 2002 р. N 1983 "Про затвердження Порядку формування квоти iммiграцiї, Порядку провадження за заявами про надання дозволу на iммiграцiю i поданнями про його скасування та виконання прийнятих рiшень" (Офiцiйний вiсник України, 2002 р., N 52, ст. 2400; 2010 р., N 51, ст. 1696; 2012 р., N 3, ст. 91, N 24, ст. 912; 2013 р., N 19, ст. 652; 2017 р., N 33, ст. 1047; 2020 р., N 23, ст. 891, N 55, ст. 1725; 2021 р., N 7, ст. 324, N 31, ст. 1778; 2022 р., N 34, ст. 1851; 2023 р., N 84, ст. 4864) i вiд 25 квiтня 2018 р. N 321 "Про затвердження зразка, технiчного опису бланка та Порядку оформлення, видачi, обмiну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державi, визнання недiйсною та знищення посвiдки на постiйне проживання" (Офiцiйний вiсник України, 2018 р., N 37, ст. 1305; 2021 р., N 31, ст. 1778; 2023 р., N 88, ст. 5144) змiни, що додаються.
Прем'єр-мiнiстр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Iнд. 29
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 сiчня 2024 р. N 58 |
ЗМIНИ,
що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 26 грудня 2002 р. N 1983 i вiд 25 квiтня 2018 р.
N 321
1. У постановi Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 грудня 2002 р. N 1983:
1) у постановi:
назву постанови викласти в такiй редакцiї:
"Деякi питання у сферi iммiграцiї";
постановляючу частину доповнити абзацом такого змiсту:
"Порядок проведення процедури перевiрки обставин, за яких факт перебування у шлюбi з громадянином України або iммiгрантом не визнається пiдставою для надання дозволу на iммiграцiю.";
2) у Порядку формування квоти iммiграцiї, затвердженому зазначеною постановою:
пункт 1 викласти в такiй редакцiї:
"1. Квота iммiграцiї формується за категорiями iммiгрантiв з метою державного регулювання процесу iммiграцiї.";
у пунктi 2:
в абзацi першому слово "встановлення" замiнити словом "формування", а слова "на наступний календарний рiк" виключити;
абзац четвертий пiсля слiв "економiки України" доповнити словами i цифрами ", подружжя таких осiб, їх дiтей, якi не досягли 18 рокiв, - у разi їх спiльного в'їзду та перебування на територiї України";
в абзацi дев'ятому слова "протягом календарного року" виключити;
в абзацi десятому слова "Iншi центральнi органи виконавчої влади" замiнити словами "Мiнiстерства та iншi центральнi органи виконавчої влади";
пункти 3 i 4 викласти в такiй редакцiї:
"3. Пропозицiї стосовно осiб, зазначених у пунктах 4 - 6 та 11 частини другої статтi 4 Закону України "Про iммiграцiю", готуються безпосередньо ДМС.
4. Протягом 30 днiв з моменту встановлення факту масового прибуття iммiгрантiв в Україну МВС подає Кабiнетовi Мiнiстрiв України розроблений ДМС проект акта про встановлення квоти iммiграцiї, сформованої з урахуванням пропозицiй мiнiстерств, iнших центральних органiв виконавчої влади та мiсцевих держадмiнiстрацiй.";
пункт 5 виключити;
3) у Порядку провадження за заявами про надання дозволу на iммiграцiю i поданнями про його скасування та виконання прийнятих рiшень, затвердженому зазначеною постановою:
у пунктi 1 слова "центральних органiв виконавчої влади" замiнити словами "мiнiстерств, iнших центральних органiв виконавчої влади";
у пунктi 2:
абзац третiй пiдпункту 1 пiсля слiв "економiки України" доповнити словами i цифрами ", подружжям таких осiб, їх дiтьми, якi не досягли 18 рокiв, - у разi їх спiльного в'їзду та перебування на територiї України";
у пiдпунктi 2:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"2) територiальнi органи ДМС - стосовно iммiгрантiв, дозвiл на iммiграцiю яким надається в межах квот на iммiграцiю або поза квотою iммiграцiї (крiм iммiгрантiв, стосовно яких рiшення приймає ДМС), а саме:";
абзац п'ятий викласти в такiй редакцiї:
"чоловiка (дружини) iммiгранта, якщо вони перебувають у шлюбi понад два роки, його дiтей, якi не досягли 18 рокiв, та його непрацездатних батькiв, якi вважаються членами сiм'ї iммiгранта вiдповiдно до права iноземної держави - країни походження;";
доповнити пiдпункт пiсля абзацу дев'ятого новим абзацом такого змiсту:
"осiб, зазначених у частинах четвертiй - дванадцятiй статтi 4 Закону України "Про правовий статус iноземцiв та осiб без громадянства", за умови безперервного проживання на територiї України на пiдставi посвiдки на тимчасове проживання протягом останнiх п'яти рокiв.".
У зв'язку з цим абзац десятий вважати абзацом одинадцятим;
абзац одинадцятий викласти в такiй редакцiї:
"У разi потреби територiальнi органи ДМС можуть приймати рiшення стосовно iммiгрантiв, дозвiл на iммiграцiю яким надається поза квотою iммiграцiї (крiм iммiгрантiв, стосовно яких рiшення приймає ДМС);";
у пiдпунктi 3:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"3) територiальнi пiдроздiли ДМС - стосовно iммiгрантiв, якi на законних пiдставах перебувають на територiї України i дозвiл на iммiграцiю яким надається поза квотою iммiграцiї (крiм iммiгрантiв, стосовно яких рiшення приймає ДМС або територiальний орган ДМС), а саме:";
абзац четвертий пiсля слова "походженням" доповнити словами "(крiм осiб, якi ранiше перебували у громадянствi України)";
абзац шостий викласти в такiй редакцiї:
"У разi коли заяви iммiгрантiв, дозвiл на iммiграцiю яким надається поза квотою iммiграцiї, надiйшли вiд дипломатичних представництв i консульських установ України, їх розгляд та прийняття вiдповiдних рiшень здiйснюються територiальними органами ДМС.";
пункт 4 викласти в такiй редакцiї:
"4. Мiнекономiки перевiряє в мiсячний строк в осiб, якi порушили клопотання про надання дозволу на iммiграцiю, документи, що пiдтверджують вiдповiднiсть рiвня їх квалiфiкацiї вимогам, якi пред'являються до висококвалiфiкованих спецiалiстiв i робiтникiв, гостра потреба в яких є вiдчутною для економiки України, i в разi позитивного висновку видає їм документ про пiдтримку такого клопотання. У разi потреби Мiнекономiки для вирiшення питання вiдповiдностi рiвня квалiфiкацiї осiб вимогам, якi пред'являються до висококвалiфiкованих спецiалiстiв та робiтникiв, гостра потреба в яких є вiдчутною для економiки України, має право залучати мiнiстерства та iншi центральнi органи виконавчої влади, до повноважень яких належить забезпечення формування та/або реалiзацiя державної полiтики у вiдповiднiй сферi.";
у пунктi 9:
в абзацi першому слова "її територiальних органiв та територiальних пiдроздiлiв" замiнити словами "територiальних органiв ДМС та територiальних пiдроздiлiв ДМС";
абзац четвертий викласти в такiй редакцiї:
"Мiнiстерства та iншi центральнi органи виконавчої влади вiдповiдно до своєї компетенцiї у разi порушення клопотання про надання дозволу на iммiграцiю особам, iммiграцiя яких становить державний iнтерес, розглядають його у мiсячний строк i у разi позитивного висновку надсилають в електроннiй формi через систему електронного документообiгу з накладенням квалiфiкованого електронного пiдпису подання мiнiстерства або iншого центрального органу виконавчої влади на iм'я Голови ДМС про те, що iммiграцiя особи становить державний iнтерес для України.";
у пунктi 10:
абзац перший пiсля слова "подаються" доповнити словами "особисто або через законного представника";
доповнити пункт абзацами такого змiсту:
"У разi коли заява про надання дозволу на iммiграцiю подається до територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС, керiвник територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС визначає працiвникiв, якi приймають документи, формують заяви та справи про надання дозволу на iммiграцiю, i працiвникiв, якi розглядають заяви вiдповiдно до пунктiв 12 та 14 цього Порядку.
Працiвник територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС пiд час прийняття документiв вiд iноземця або особи без громадянства, або вiд законного представника перевiряє повноту поданих документiв, зазначених у статтi 9 Закону України "Про iммiграцiю" та пунктi 11 цього Порядку, вiдповiднiсть їх оформлення вимогам законодавства, своєчаснiсть їх подання, наявнiсть пiдстав для надання дозволу на iммiграцiю в Україну, наявнiсть вiдмiтки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявнiсть документа, що пiдтверджує законнiсть перебування/проживання iноземця або особи без громадянства на територiї України, звiряє вiдомостi про iноземця або особу без громадянства, зазначенi в паспортному документi iноземця або документi, що посвiдчує особу без громадянства, з даними, що мiстяться в заявi про надання дозволу на iммiграцiю.
У разi виявлення факту подання документiв не в повному обсязi або подання документiв, оформлення яких не вiдповiдає вимогам законодавства, у тому числi у разi вiдсутностi письмової згоди кожного з подружжя на проходження спiвбесiди та письмових тестiв для перевiрки обставин, визначених статтею 41 Закону України "Про iммiграцiю", територiальний орган ДМС або територiальний пiдроздiл ДМС iнформує iноземця або особу без громадянства, або законного представника про вiдмову в прийняттi документiв iз зазначенням пiдстав такої вiдмови. За бажанням iноземця або особи без громадянства, або законного представника вiдмова надається в письмовiй формi.
Iноземець або особа без громадянства, або законний представник мають право повторно звернутися до територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС пiсля змiни або усунення обставин, у зв'язку з якими їм вiдмовлено в прийняттi документiв, за умови перебування в Українi на законних пiдставах.
У разi вiдповiдностi поданих документiв вимогам статтi 9 Закону України "Про iммiграцiю" та пункту 11 цього Порядку працiвник територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС з використанням електронних пiдписiв, що базуються на квалiфiкованих сертифiкатах вiдкритого ключа, та iз застосуванням засобiв вiдомчої iнформацiйної системи ДМС формує заяву про надання дозволу на iммiграцiю (в тому числi здiйснює отримання бiометричних даних осiб, якi досягли 12 рокiв). Реєстрацiя заяви про надання дозволу на iммiграцiю здiйснюється iз застосуванням засобiв вiдомчої iнформацiйної системи ДМС пiд час її формування.
Пiсля формування заяви про надання дозволу на iммiграцiю працiвник територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС друкує її та надає iноземцевi або особi без громадянства, або законному представнику для перевiрки правильностi внесених до заяви-анкети вiдомостей.
У разi виявлення помилок у заявi про надання дозволу на iммiграцiю працiвник територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС вносить до неї вiдповiднi виправлення.
Пiсля перевiрки заяви про надання дозволу на iммiграцiю iноземець або особа без громадянства, або законний представник власним пiдписом пiдтверджують правильнiсть внесених до неї вiдомостей про себе (про особу - у разi пiдписання заяви законним представником). Якщо iноземець або особа без громадянства через стiйкi фiзичнi, психiчнi, iнтелектуальнi або сенсорнi порушення не можуть пiдтвердити власним пiдписом правильнiсть таких вiдомостей, працiвник територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС робить вiдмiтку про неможливiсть такого пiдтвердження та засвiдчує правильнiсть внесених до заяви про надання дозволу на iммiграцiю вiдомостей про особу власним пiдписом.
У разi необхiдностi прийняття документiв вiд особи, яка не може пересуватися самостiйно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що пiдтверджується медичним висновком вiдповiдного закладу охорони здоров'я, за зверненням такої особи або законного представника, оформленим у письмовiй формi, здiйснюється виїзд працiвника територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС за мiсцем проживання особи або проходження лiкування.
Працiвник територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС пiд час особистого вiдвiдування особи, яка не може пересуватися самостiйно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, перевiряє та пiдтверджує тотожнiсть зазначеної особи та особи, зображеної на фотокартцi, про що складає акт. Акт складається у присутностi особи, яка не може пересуватися самостiйно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, або законного представника, у разi перебування особи в закладi охорони здоров'я - також лiкуючого лiкаря. В актi зазначається iнформацiя про мiсце, дату та час вiдвiдування, вiдомостi про працiвника територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС i присутнiх осiб, пiдстави для вiдвiдування та пiдтвердження/непiдтвердження стану здоров'я, тотожностi особи. Акт пiдписується працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС, особою/законним представником, а в разi перебування особи в закладi охорони здоров'я - також лiкуючим лiкарем. Також працiвник територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС шляхом опитування особи отримує iнформацiю, необхiдну для внесення до заяви, та документи, передбаченi статтею 9 Закону України "Про iммiграцiю" та пунктом 11 цього Порядку.
У разi вiдсутностi стiйких фiзичних, психiчних, iнтелектуальних або сенсорних порушень особа, яка не може пересуватися самостiйно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, власноруч проставляє пiдпис на окремому аркушi для подальшого сканування iз застосуванням засобiв вiдомчої iнформацiйної системи ДМС.
Пiсля перевiрки iноземцем або особою без громадянства, або законним представником правильностi внесених до заяви про надання дозволу на iммiграцiю вiдомостей про себе (про особу - у разi перевiрки правильностi внесених законним представником вiдомостей до заяви) заява про надання дозволу на iммiграцiю перевiряється та пiдписується (iз зазначенням дати, прiзвища та iнiцiалiв) працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС, який прийняв документи та сформував заяву про надання дозволу на iммiграцiю.
Працiвник територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС сканує iз застосуванням засобiв вiдомчої iнформацiйної системи ДМС документи до заяви про надання дозволу на iммiграцiю, якi подаються iноземцем або особою без громадянства, або законним представником.
Керiвник/заступник керiвника територiального органу ДМС або керiвник/заступник керiвника територiального пiдроздiлу ДМС, або особа, яка виконує його обов'язки, щодня здiйснюють розподiл прийнятих заяв про надання дозволу на iммiграцiю мiж працiвниками, якi виконують функцiї з розгляду заяви вiдповiдно до вимог пунктiв 12 та 14 цього Порядку.
У разi коли заява про надання дозволу на iммiграцiю подається iноземцем або особою без громадянства, або законним представником до дипломатичних представництв i консульських установ України за мiсцем їх постiйного проживання, така заява разом iз документами, визначеними статтею 9 Закону України "Про iммiграцiю" та пунктом 11 цього Порядку, приймається в паперовiй формi. Заяви розглядаються в порядку, передбаченому пунктами 7 та 13 цього Порядку.";
у пунктi 11:
в абзацi другому слова "або рiшення про визнання особою без громадянства в Українi" замiнити словами "або копiя рiшення про визнання особою без громадянства в Українi";
в абзацi третьому слова ", у тому числi рiшення про визнання особою без громадянства в Українi" виключити;
абзац восьмий пiсля слiв "крiм осiб, зазначених у" доповнити словами i цифрою "пунктi 2 частини другої та";
абзац дев'ятий викласти в такiй редакцiї:
"документ, що пiдтверджує сплату адмiнiстративного або консульського збору, або документ про звiльнення вiд його сплати.";
абзац одинадцятий викласти в такiй редакцiї:
"У разi подання заяви про надання дозволу на iммiграцiю протягом 30 днiв з дня прийняття рiшення про припинення громадянства України чи скасування рiшення про оформлення набуття громадянства України за iншою пiдставою, нiж це визначено пунктом 5 частини другої статтi 4 Закону України "Про iммiграцiю", iноземцем та особою без громадянства подається оригiнал (пiсля пред'явлення повертається) та копiя такого рiшення.";
пункт 12 пiсля абзацу четвертого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"проводять перевiрку даних iммiгранта щодо вiдсутностi в нього майнових зобов'язань перед державою, фiзичними або юридичними особами, включаючи тi, що пов'язанi з попереднiм видворенням за межi України, у тому числi пiсля закiнчення строку заборони подальшого в'їзду в Україну, з використанням Єдиного реєстру боржникiв та вiдомчої iнформацiйної системи ДМС;".
У зв'язку з цим абзаци п'ятий - восьмий вважати вiдповiдно абзацами шостим - дев'ятим;
у пунктi 13:
в абзацi першому слова "Закордоннi дипломатичнi установи України" замiнити словами "Дипломатичнi представництва чи консульськi установи України";
в абзацi четвертому слова "надсилаються ним територiальним органам" замiнити словами "надсилаються територiальним органам ДМС";
абзаци другий i третiй пункту 14 замiнити абзацами такого змiсту:
"МВС, Держприкордонслужба, органи Нацiональної полiцiї, регiональнi органи СБУ, функцiональнi пiдроздiли Центрального управлiння СБУ, органи вiйськової контррозвiдки СБУ проводять вiдповiдно до компетенцiї перевiрку з метою виявлення осiб, яким дозвiл на iммiграцiю не надається.
За результатами перевiрки в мiсячний строк пiсля надходження таких запитiв надається вiдповiдь про наявнiсть або вiдсутнiсть пiдстав для вiдмови в наданнi дозволу на iммiграцiю. У разi наявностi пiдстав для вiдмови в наданнi дозволу на iммiграцiю у вiдповiдi зазначається iнформацiя про цi пiдстави з посиланням на вiдповiдний пiдпункт частини першої статтi 10 Закону України "Про iммiграцiю" та до неї долучаються матерiали, що пiдтверджують такi пiдстави (за вiдсутностi визначених законом заборон для їх передачi або розголошення).
У разi коли у визначений строк вiдповiдь щодо результатiв перевiрки, зазначеної в абзацi другому цього пункту, не отримана, рiшення про надання дозволу на iммiграцiю чи про вiдмову в наданнi такого дозволу приймається вiдповiдно до пункту 16 цього Порядку та в межах строкiв, визначених частиною дванадцятою статтi 9 Закону України "Про iммiграцiю".";
пункт 16 викласти в такiй редакцiї:
"16. У разi коли прийняття рiшення щодо надання дозволу на iммiграцiю належить до компетенцiї територiальних органiв ДМС i територiальних пiдроздiлiв ДМС, вони у разi отримання вiд зазначених в абзацi другому пункту 14 цього Порядку органiв вiдповiдей аналiзують їх у мiсячний строк та на пiдставi матерiалiв справи приймають рiшення про надання дозволу на iммiграцiю чи про вiдмову у наданнi такого дозволу з урахуванням iнформацiї, отриманої у ходi проведення перевiрок, передбачених пунктом 12 цього Порядку, а також результатiв проведення процедури перевiрки обставин, за яких факт перебування у шлюбi з громадянином України або iммiгрантом не визнається пiдставою для надання дозволу на iммiграцiю.";
абзаци другий i третiй пункту 17 замiнити абзацами такого змiсту:
"МВС, Держприкордонслужба, Нацiональна полiцiя та СБУ проводять вiдповiдно до компетенцiї перевiрку з метою виявлення осiб, яким дозвiл на iммiграцiю не надається.
За результатами перевiрки в мiсячний строк пiсля надходження таких запитiв надається вiдповiдь про наявнiсть або вiдсутнiсть пiдстав для вiдмови в наданнi дозволу на iммiграцiю. У разi наявностi пiдстав для вiдмови в наданнi дозволу на iммiграцiю у вiдповiдi зазначається iнформацiя про цi пiдстави з посиланням на вiдповiдний пiдпункт частини першої статтi 10 Закону України "Про iммiграцiю" та до неї долучаються матерiали, що пiдтверджують такi пiдстави (за вiдсутностi визначених законом заборон для їх передачi або розголошення).
У разi коли у визначений строк вiдповiдь щодо результатiв перевiрки, зазначеної в абзацi другому цього пункту, не отримана, рiшення про надання дозволу на iммiграцiю чи про вiдмову в наданнi такого дозволу приймається вiдповiдно до пункту 18 цього Порядку та в межах строкiв, визначених частиною дванадцятою статтi 9 Закону України "Про iммiграцiю".".
У зв'язку з цим абзаци четвертий i п'ятий вважати вiдповiдно абзацами п'ятим i шостим;
пункт 18 викласти в такiй редакцiї:
"18. У разi отримання вiд зазначених в абзацi другому пункту 14 та в абзацi другому пункту 17 цього Порядку органiв вiдповiдей ДМС аналiзує їх у мiсячний строк та на пiдставi матерiалiв справи приймає рiшення про надання дозволу на iммiграцiю чи про вiдмову у наданнi такого дозволу з урахуванням iнформацiї, отриманої у ходi проведення перевiрок, передбачених пунктом 12 цього Порядку, а також результатiв проведення процедури перевiрки обставин, за яких факт перебування у шлюбi з громадянином України або iммiгрантом не визнається пiдставою для надання дозволу на iммiграцiю.";
пункт 19 виключити;
у пунктi 21:
абзац другий викласти в такiй редакцiї:
"Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, територiальнi органи ДМС та територiальнi пiдроздiли ДМС, МВС, органи Нацiональної полiцiї, регiональнi органи СБУ, функцiональнi пiдроздiли Центрального управлiння СБУ, органи вiйськової контррозвiдки СБУ та Держприкордонслужба або органи, якi у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про iммiграцiю, якщо було встановлено обставини, за яких дозвiл на iммiграцiю пiдлягає скасуванню вiдповiдно до статтi 12 Закону України "Про iммiграцiю".";
доповнити пункт абзацами такого змiсту:
"У разi скасування дозволу на iммiграцiю вiдповiдно до пункту 51 частини першої статтi 12 Закону України "Про iммiграцiю" пiдставою для скасування дозволу на iммiграцiю є заява iммiгранта про скасування дозволу на iммiграцiю, яка подається iммiгрантом особисто або через законного представника до територiальних органiв ДМС або територiальних пiдроздiлiв ДМС за мiсцем проживання iммiгранта, або до дипломатичних представництв i консульських установ України - у разi перебування iммiгранта за кордоном.
До такої заяви додаються документи, передбаченi абзацами другим i третiм пункту 11 цього Порядку, а також оригiнал (пiсля пред'явлення повертається) та копiя посвiдки на постiйне проживання.
У разi скасування дозволу на iммiграцiю вiдповiдно до пункту 52 частини першої статтi 12 Закону України "Про iммiграцiю" пiдставою для скасування дозволу на iммiграцiю є повiдомлення структурного пiдроздiлу з питань громадянства України територiального органу ДМС про прийняття рiшення про встановлення, оформлення належностi до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України.";
у пунктi 22:
в абзацi першому слова "її територiальнi органи або територiальнi пiдроздiли" замiнити словами "територiальнi органи ДМС або територiальнi пiдроздiли ДМС";
в абзацi другому слова "Закону України "Про iммiграцiю", що" замiнити словами "Закону України "Про iммiграцiю", яке з матерiалами, що пiдтверджують такi пiдстави (за вiдсутностi визначених законом заборон для їх передачi або розголошення),";
пункти 23 i 24 викласти в такiй редакцiї:
"23. ДМС, територiальнi органи ДМС i територiальнi пiдроздiли ДМС всебiчно вивчають у мiсячний строк подання щодо скасування дозволу на iммiграцiю, запитують у разi потреби додаткову iнформацiю в iнiцiатора скасування дозволу на iммiграцiю, iнших органiв виконавчої влади, юридичних i фiзичних осiб, а також у разi потреби запрошують для надання пояснень iммiгрантiв, стосовно яких розглядається це питання. На пiдставi результату аналiзу iнформацiї приймається вiдповiдне рiшення.
У разi коли iнiцiатором скасування дозволу на iммiграцiю є iммiгрант, проводяться перевiрки вiдсутностi пiдстав, за яких вiдповiдно до частин другої i третьої статтi 22 Закону України "Про правовий статус iноземцiв та осiб без громадянства" виїзд з України не дозволяється.
Про прийняте рiшення протягом п'яти календарних днiв письмово повiдомляється iнiцiаторам скасування дозволу на iммiграцiю.
Копiї рiшень про скасування дозволу на iммiграцiю та посвiдки на постiйне проживання i примiрник рiшення про примусове повернення протягом п'яти календарних днiв з дня прийняття надсилаються рекомендованим листом особi, стосовно якої вони прийнятi, або вручаються їй.
24. Iнформацiя щодо рiшення про скасування дозволу на iммiграцiю та посвiдки на постiйне проживання надається Держприкордонслужбi в порядку, визначеному законодавством.";
у пунктi 26:
абзац третiй викласти в такiй редакцiї:
"надсилають повiдомлення про припинення пiдстав для перебування на територiї України iноземцiв та осiб без громадянства (про визнання недiйсною посвiдки на постiйне проживання) виконавчому органу сiльської, селищної або мiської ради, на територiї обслуговування якої задекларовано/зареєстровано мiсце проживання таких осiб, з метою внесення вiдповiдних змiн до реєстру територiальної громади вiдповiдно до пункту 22 Порядку створення, ведення та адмiнiстрування реєстрiв територiальних громад, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 7 лютого 2022 р. N 265 "Деякi питання декларування i реєстрацiї мiсця проживання та ведення реєстрiв територiальних громад" (Офiцiйний вiсник України, 2022 р., N 25, ст. 1234).";
абзац четвертий виключити;
доповнити Порядок пунктом 27 такого змiсту:
"27. Перевiрка законностi надання дозволу на iммiграцiю та видачi посвiдки на постiйне проживання особам, якi звернулися iз заявою про обмiн посвiдки на постiйне проживання, проводиться вiдповiдно до Порядку оформлення, видачi, обмiну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державi, визнання недiйсною та знищення посвiдки на постiйне проживання, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 квiтня 2018 р. N 321 (Офiцiйний вiсник України, 2018 р., N 37, ст. 1305).
Перевiрка законностi надання дозволу на iммiграцiю та видачi посвiдки на постiйне проживання особам, якi звернулися iз заявою про набуття громадянства України, проводиться ДМС, територiальними органами ДМС i територiальними пiдроздiлами ДМС (за мiсцем видачi дозволу на iммiграцiю) за запитом структурного пiдроздiлу з питань громадянства України територiального органу ДМС, до якого подано заяву про набуття громадянства України.
Така перевiрка проводиться протягом двох тижнiв з дня отримання запиту шляхом перегляду матерiалiв справи, сформованої до набрання чинностi Законом України "Про iммiграцiю", про надання дозволу на iммiграцiю або залишення на постiйне проживання та видачу посвiдки на постiйне проживання щодо їх вiдповiдностi вимогам законодавства України, яке дiяло на момент надання особi дозволу на iммiграцiю, та видачi посвiдки на постiйне проживання вперше. У разi необхiдностi проведення додаткових перевiрок строк їх проведення може бути продовжено, але не бiльш як до одного мiсяця.
За результатами перевiрки матерiалiв справи про надання дозволу на iммiграцiю або залишення на постiйне проживання та видачу посвiдки на постiйне проживання оформляється довiдка у двох примiрниках, один iз яких долучається до матерiалiв справи про надання дозволу на iммiграцiю, а iнший надсилається до структурного пiдроздiлу з питань громадянства України територiального органу ДМС, який надiслав запит.
У разi встановлення обставин, за яких дозвiл на iммiграцiю пiдлягає скасуванню вiдповiдно до статтi 12 Закону України "Про iммiграцiю", вживаються заходи, передбаченi абзацом першим пункту 22 цього Порядку.";
у текстi Порядку:
слова "територiальний орган", "територiальний пiдроздiл" в усiх вiдмiнках i формах числа замiнити вiдповiдно словами "територiальний орган ДМС", "територiальний пiдроздiл ДМС" у вiдповiдному вiдмiнку i числi;
слова "закордоннi дипломатичнi установи України" в усiх вiдмiнках i формах числа замiнити словами "дипломатичнi представництва чи консульськi установи України" у вiдповiдному вiдмiнку i числi;
слово "термiн" замiнити словом "строк";
4) доповнити постанову Порядком такого змiсту:
"ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 грудня 2002 р. N 1983 |
ПОРЯДОК
проведення процедури перевiрки обставин, за яких
факт перебування у шлюбi з громадянином України
або iммiгрантом не визнається пiдставою для
надання дозволу на iммiграцiю
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення заходiв з метою встановлення наявностi/вiдсутностi обставин, визначених статтею 41 Закону України "Про iммiграцiю", за яких факт перебування у шлюбi з громадянином України або iммiгрантом не визнається пiдставою для надання дозволу на iммiграцiю, а також компетенцiю працiвникiв територiального органу ДМС i територiального пiдроздiлу ДМС щодо проведення такої процедури.
2. Дiя цього Порядку поширюється на iноземцiв та осiб без громадянства, якi звернулися iз заявою про надання дозволу на iммiграцiю у зв'язку iз перебуванням понад два роки у шлюбi з iммiгрантом або громадянином України (далi - заявник), iншого з подружжя, на родичiв та сусiдiв заявника та iншого з подружжя, а також на iнших осiб, якщо iснує достатньо пiдстав вважати, що вони володiють необхiдною iнформацiєю щодо наявностi/вiдсутностi обставин, за яких факт перебування у шлюбi з громадянином України або iммiгрантом не визнається пiдставою для надання дозволу на iммiграцiю.
3. Для перевiрки обставин, визначених статтею 41 Закону України "Про iммiграцiю", пiд час подання документiв, перелiк яких визначений статтею 9 Закону України "Про iммiграцiю", заявником та iншим з подружжя надаються письмовi згоди на проходження спiвбесiди, письмових тестiв (далi - тестування) та проведення вiдео- або аудiозапису пiд час їх проходження.
У письмовiй згодi кожен з подружжя зазначає контактнi данi (прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi), дату народження, громадянство), контактний номер телефону, адресу електронної пошти, адресу для листування, iнформацiю про мiсце перебування заявника та iншого з подружжя пiд час розгляду заяви про надання дозволу на iммiграцiю (територiя України чи за кордоном). У разi запланованого виїзду заявника чи iншого з подружжя за кордон ними зазначається країна перебування та наявнiсть технiчної можливостi для проведення спiвбесiди або тестування в режимi вiдеоконференцзв'язку.
4. Пiд час подання заяви про надання дозволу на iммiграцiю заявник та iнший з подружжя повiдомляються про те, що час та мiсце проведення спiвбесiди та тестування їм буде повiдомлено за номером телефону та адресою електронної пошти за три робочих днi до запланованої дати проведення спiвбесiди та тестування.
5. Пiд час розроблення питань для проведення спiвбесiди та питань для проведення тестування (далi - тестовi питання) враховується iнформацiя, наведена заявником у заявi про надання дозволу на iммiграцiю, а також у документах, поданих заявником або одержаних пiд час розгляду такої заяви, iснування iстотної рiзницi в культурi або релiгiї, великої рiзницi у вiцi, наявнiсть попереднiх шлюбiв, укладених з iноземцями або особами без громадянства, та незначний перiод пiсля їх розiрвання до укладення нових шлюбiв, вiдсутнiсть у подружжя фотографiй, якi б пiдтверджували шлюбнi стосунки та спiльне проживання. Вивчається також iнформацiя, отримана iз вiдкритих джерел, про державу походження або громадянської належностi заявника, мову спiлкування, вiросповiдання, особливостi побуту, звичаї та традицiї, якi притаманнi населенню такої держави, беруться до уваги тривалiсть проживання заявника на територiї України та рiвень iнтеграцiї в українське суспiльство.
У разi подання заяви про надання дозволу на iммiграцiю на пiдставi пункту 6 частини другої статтi 4 Закону України "Про iммiграцiю" вивчається справа про надання дозволу на iммiграцiю подружжю заявника.
У разi подання заяви про надання дозволу на iммiграцiю на пiдставi пункту 1 частини третьої статтi 4 Закону України "Про iммiграцiю" збирається додаткова iнформацiя щодо того з подружжя, хто є громадянином України, яка може бути отримана шляхом проведення спiвбесiди, а також з iнформацiйно-комунiкацiйних систем, електронних комунiкацiйних систем, публiчних електронних реєстрiв державних органiв.
6. Спiвбесiда та тестування заявника та iншого з подружжя, а також опитування осiб, якi володiють необхiдною iнформацiєю щодо наявностi/вiдсутностi обставин, за яких факт перебування у шлюбi з громадянином України або iммiгрантом не визнається пiдставою для надання дозволу на iммiграцiю (далi - опитування), проводяться пiсля їх iдентифiкацiї, яка здiйснюється на пiдставi документiв, що посвiдчують особу, пiдтверджують громадянство України чи спецiальний статус особи, а також паспортного документа iноземця або документа, що посвiдчує особу без громадянства.
У разi проведення спiвбесiди (опитування) з iноземцями та особами без громадянства, якi перебувають на територiї Українi, перевiряється законнiсть їх перебування.
7. Спiвбесiда та тестування проводяться протягом трьох мiсяцiв з дати подання заявником заяви про надання дозволу на iммiграцiю, а в разi, коли заява про надання дозволу на iммiграцiю була подана до дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном, - протягом трьох мiсяцiв з дати отримання територiальним органом ДМС вiд МЗС справи про надання дозволу на iммiграцiю:
заявника та iншого з подружжя (у разi їх перебування на територiї України) - одночасно у рiзних примiщеннях рiзними працiвниками територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС, яким здiйснюється розгляд заяви про надання дозволу на iммiграцiю, або одним працiвником територiального пiдроздiлу ДМС (у разi вiдсутностi можливостi одночасного тестування) почергово iз забезпеченням уникнення ситуацiї, за якої подружжя зможе обмiнятися iнформацiєю щодо тестових питань;
того з подружжя, який перебуває на територiї України, - працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС, яким здiйснюється розгляд заяви про надання дозволу на iммiграцiю, та одночасно iншого з подружжя, який перебуває за кордоном, - працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС, яким здiйснюється розгляд заяви про надання дозволу на iммiграцiю, в режимi вiдеоконференцзв'язку.
Пiд час спiвбесiди та тестування працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС ведеться вiдео- або аудiозапис на пiдставi письмової згоди заявника та iншого з подружжя, передбаченої пунктом 3 цього Порядку.
У разi коли один iз подружжя перебуває за кордоном та коли вiн пiдтвердив технiчну можливiсть проходження тестування та спiвбесiди в режимi вiдеоконференцзв'язку, територiальним органом ДМС або територiальним пiдроздiлом ДМС, яким здiйснюється розгляд заяви про надання дозволу на iммiграцiю, проводиться спiвбесiда та тестування з використанням системи вiдеоконференцзв'язку в узгодженi з особою час та спосiб.
Учасники вiдеоконференцзв'язку повиннi перебувати у примiщеннi, у якому забезпечено створення умов для отримання якiсної аудiовiзуальної iнформацiї (зокрема, обмежено рух iнших осiб у зонi видимостi камери та стороннiй шум).
Пiд час надання вiдповiдей на питання особа, з якою проводяться спiвбесiда та тестування, повинна перебувати в полi зору працiвника територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС, який проводить спiвбесiду та тестування.
8. Тестування проводиться українською мовою шляхом надання заявником та iншим з подружжя письмових вiдповiдей на 45 питань однотипного змiсту. У разi коли заявник або iнший з подружжя не володiють українською мовою в обсязi, достатньому для розумiння поставлених запитань та надання вiдповiдей на них, допускається залучення заявником або iншим з подружжя до тестування перекладача.
Час проведення тестування не повинен перевищувати трьох годин. Тестування вважається пройденим у разi, коли вiдповiдi на 90 вiдсоткiв питань (40 та бiльше) збiгаються (вiдповiдають наданiй заявником iнформацiї та iнформацiї, що мiститься в матерiалах справи).
Тестовi питання формуються працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС, яким здiйснюється розгляд заяви про надання дозволу на iммiграцiю, з метою отримання iнформацiї про обставини, передбаченi пунктами 1 - 6 частини першої статтi 41 Закону України "Про iммiграцiю".
Тестовi питання не пiдлягають розголошенню.
Тестовi питання оголошуються особi, яка проходить тестування, працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС почергово, пiсля чого особою, яка проходить тестування, надається усна вiдповiдь, яка записується посадовою особою, що проводить тестування.
Пiсля закiнчення тестування на останньому аркушi тестових питань особа, яка його проходила, ставить дату та час проведення тестування, а також свiй пiдпис. Останнiй аркуш тестових питань також пiдписує посадова особа, яка проводила тестування.
Якщо особа, яка проходить тестування, через стiйкi фiзичнi, психiчнi, iнтелектуальнi або сенсорнi порушення не може поставити свiй пiдпис, за її дорученням останнiй аркуш тестових питань у її присутностi пiдписує iнша особа або посадова особа, яка проводила тестування, iз зазначенням причин, з яких такий документ не може бути пiдписаний безпосередньо особою.
У разi коли заявник або iнший з подружжя залучає до тестування перекладача, працiвник територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС попереджає перекладача про необхiднiсть дотримання умов нерозголошення iнформацiї, що мiститься в тестових питаннях, що засвiдчується його пiдписом на останньому аркушi тестових питань. У разi проведення спiвбесiди та тестування в режимi вiдеоконференцзв'язку на останньому аркушi тестових питань посадовою особою, яка проводить тестування, зазначається про участь перекладача та його персональнi данi.
Протягом трьох робочих днiв пiсля проведення тестування працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС, який його проводив, складається довiдка за результатами тестування. У довiдцi зазначаються кiлькiсть питань, якi збiгаються (вiдповiдають наданiй заявником iнформацiї та iнформацiї, що мiститься в матерiалах справи), наявнiсть спiрних вiдповiдей, якi потребують уточнення, а також пропозицiї щодо необхiдностi проведення спiвбесiди iз заявником та iншим iз подружжя для встановлення достатнiх обставин, визначених статтею 41 Закону України "Про iммiграцiю", за яких факт перебування у шлюбi з громадянином України або iммiгрантом не визнається пiдставою для надання дозволу на iммiграцiю.
9. Спiвбесiда iз заявником та iншим з подружжя може бути проведена до тестування з метою отримання iнформацiї, необхiдної для пiдготовки тестових питань, отримання спiльних фотографiй, копiй документiв, що пiдтверджують спiльно набутi права та обов'язки, у тому числi щодо купiвлi, продажу, позики, застави спiльного майна, наймання житла, а також пiсля проведення тестування - з метою з'ясування спiрних вiдповiдей, отриманих у ходi тестування.
10. Для отримання iнформацiї щодо наявностi/вiдсутностi обставин, за яких факт перебування у шлюбi з громадянином України або iммiгрантом не визнається пiдставою для надання дозволу на iммiграцiю, можуть бути опитанi iншi особи, зазначенi в пунктi 2 цього Порядку, якi визначаються працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС, до якого була подана заява про надання дозволу на iммiграцiю.
11. Результати спiвбесiди (опитування) письмово фiксуються працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС у виглядi пояснення, засвiдчуються пiдписом особи, з якою проводилася спiвбесiда, або особи, яка була опитана, та пiдписом працiвника територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС.
12. Якщо особа, яка проходить спiвбесiду (опитування), через стiйкi фiзичнi, психiчнi, iнтелектуальнi або сенсорнi порушення не може власним пiдписом пiдтвердити правильнiсть внесеної iнформацiї, посадова особа, яка проводить спiвбесiду (опитування), робить вiдмiтку про неможливiсть такого пiдтвердження та засвiдчує правильнiсть внесеної iнформацiї власним пiдписом.
13. Пiд час спiвбесiди (опитування) працiвником територiального органу ДМС або територiального пiдроздiлу ДМС можуть задаватися особi уточнюючi питання, якi мають iстотне значення для вирiшення питання щодо надання дозволу на iммiграцiю. До пояснення долучаються копiї наданих опитуваною особою документiв (за наявностi).
14. У разi коли спiвбесiда або тестування не були проведенi в запланований час iз технiчних причин не з вини заявника або iншого з подружжя, призначаються новi дати проведення спiвбесiди та тестування. У разi коли заявник або iнший з подружжя встигли ознайомитися з тестовими питаннями, для проведення повторного тестування складаються iншi питання.
15. Матерiали спiвбесiди (опитування) та тестування, а також довiдка за результатами тестування скануються iз застосуванням засобiв вiдомчої iнформацiйної системи ДМС та долучаються до заяви про надання дозволу на iммiграцiю.".
2. У Порядку оформлення, видачi, обмiну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державi, визнання недiйсною та знищення посвiдки на постiйне проживання, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 квiтня 2018 р. N 321:
1) пункт 7 доповнити пiдпунктом 6 такого змiсту:
"6) набрання законної сили рiшенням суду, яким визнано протиправним та скасовано рiшення ДМС про скасування дозволу на iммiграцiю та посвiдки на постiйне проживання, на пiдставi якого дозвiл на iммiграцiю вважається чинним.";
2) пiдпункт 1 пункту 33 доповнити абзацом такого змiсту:
"Дiтям iноземцiв та осiб без громадянства, зазначених в абзацi першому цього пiдпункту, якi прибули в Україну разом з батьками, прописалися до досягнення повнолiття i звернулися в установленому порядку iз заявою про видачу посвiдки на постiйне проживання, - документи, якi пiдтверджують факт прибуття в Україну разом з батьками, якi мають у паспортi громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року вiдмiтку про прописку або отримали посвiдку на постiйне проживання в Українi, та факт своєї прописки на територiї України до досягнення повнолiття;";
3) у пунктi 37:
в абзацi п'ятому слово "Чиннiсть" замiнити словами "Законнiсть надання";
в абзацi сьомому слово "чиннiсть" замiнити словами "законнiсть надання";
4) пункт 102 пiсля абзацу одинадцятого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"02/11 - iноземцi або особи без громадянства, якi протягом п'яти рокiв проживали на територiї України на пiдставi посвiдки на тимчасове проживання;".
У зв'язку з цим абзаци дванадцятий - дев'ятнадцятий вважати вiдповiдно абзацами тринадцятим - двадцятим.