ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до Кримiнального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи
Верховна Рада України постановляє:
1. Внести до Кримiнального процесуального кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., NN 9 - 13, ст. 88) такi змiни:
1) статтю 35 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 35. Єдина судова iнформацiйно-комунiкацiйна система. Визначення складу суду
1. У судi функцiонує Єдина судова iнформацiйно-комунiкацiйна система та/або її окремi пiдсистеми (модулi), що забезпечують, зокрема:
1) об'єктивний i неупереджений розподiл матерiалiв кримiнального провадження мiж суддями з додержанням принципiв черговостi та однакової кiлькостi проваджень для кожного суддi;
2) визначення присяжних для судового розгляду з числа осiб, якi внесенi до списку присяжних;
3) надання фiзичним та юридичним особам iнформацiї про стан розгляду матерiалiв кримiнального провадження у порядку, передбаченому цим Кодексом;
4) реєстрацiю вхiдної i вихiдної кореспонденцiї та етапiв її руху;
5) участь учасникiв судового процесу у судовому засiданнi в режимi вiдеоконференцiї.
Адвокати, нотарiуси, приватнi виконавцi, арбiтражнi керуючi, судовi експерти, органи державної влади, органи мiсцевого самоврядування реєструють офiцiйнi електроннi адреси в Єдинiй судовiй iнформацiйно-комунiкацiйнiй системi та/або її окремих пiдсистемах (модулях) в обов'язковому порядку. Iншi особи реєструють офiцiйнi електроннi адреси в Єдинiй судовiй iнформацiйно-комунiкацiйнiй системi та/або її окремих пiдсистемах (модулях) в добровiльному порядку.
Реєстрацiя в Єдинiй судовiй iнформацiйно-комунiкацiйнiй системi та/або її окремих пiдсистемах (модулях) не позбавляє права на подання документiв до суду в паперовiй формi в порядку, визначеному цим Кодексом.
Єдина судова iнформацiйно-комунiкацiйна система та/або її окремi пiдсистеми (модулi) пiдлягають захисту iз застосуванням комплексної системи захисту iнформацiї з пiдтвердженою вiдповiднiстю.
Положення про Єдину судову iнформацiйно-комунiкацiйну систему та/або положення, що визначають порядок функцiонування її окремих пiдсистем (модулiв), розробляються Державною судовою адмiнiстрацiєю України та затверджуються Вищою радою правосуддя пiсля консультацiй з Радою суддiв України.
2. Матерiали кримiнального провадження, скарги, заяви, клопотання та iншi передбаченi законом процесуальнi документи, що подаються до суду i можуть бути предметом судового розгляду, у порядку їх надходження пiдлягають обов'язковiй реєстрацiї в Єдинiй судовiй iнформацiйно-комунiкацiйнiй системi та/або її окремих пiдсистемах (модулях), яка здiйснюється працiвниками апарату вiдповiдного суду в день надходження таких матерiалiв.
До Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи та/або її окремих пiдсистем (модулiв) в обов'язковому порядку вносяться:
1) дата надходження матерiалiв, скарги, клопотання, заяви або iншого процесуального документа та їх суть;
2) прiзвище, iм'я та по батьковi особи, стосовно якої поданi документи;
3) прiзвище, iм'я та по батьковi (найменування) особи (органу), вiд якої (якого) надiйшли документи;
4) прiзвище, iм'я та по батьковi працiвника апарату суду, який здiйснив реєстрацiю;
5) iнформацiя про рух судових документiв;
6) данi про суддю, який здiйснював судове провадження;
7) iншi данi, передбаченi Положенням про Єдину судову iнформацiйно-комунiкацiйну систему та/або положеннями, що визначають порядок функцiонування її окремих пiдсистем (модулiв).
Процесуальнi документи в електроннiй формi можуть подаватися учасниками кримiнального провадження до суду з використанням Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи та/або її окремих пiдсистем (модулiв) у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову iнформацiйно-комунiкацiйну систему та/або положеннями, що визначають порядок функцiонування окремих пiдсистем (модулiв) Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи.
У разi подання до суду документiв в електроннiй формi учасник кримiнального провадження зобов'язаний у випадках, передбачених цим Кодексом, надати доказ надсилання рекомендованим листом з повiдомленням про вручення iншим учасникам кримiнального провадження, якi не мають офiцiйної електронної адреси, копiй надiсланих документiв iз використанням Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи та/або її окремих пiдсистем (модулiв).
Якщо iншi учасники кримiнального провадження, крiм осiб, якi реєструють офiцiйнi електроннi адреси в Єдинiй судовiй iнформацiйно-комунiкацiйнiй системi та/або її окремих пiдсистемах (модулях) в обов'язковому порядку, мають офiцiйнi електроннi адреси, то за наявностi технiчної можливостi та письмової заяви, поданої в конкретному кримiнальному провадженнi, копiї таких документiв направляються зазначеним особам з використанням Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи та/або її окремих пiдсистем (модулiв) в електроннiй формi.
3. Визначення суддi (запасного суддi, слiдчого суддi), а в разi колегiального розгляду - суддi-доповiдача для розгляду конкретного провадження здiйснюється Єдиною судовою iнформацiйно-комунiкацiйною системою та/або її окремою пiдсистемою (модулем) пiд час реєстрацiї вiдповiдних матерiалiв, скарги, клопотання, заяви чи iншого процесуального документа за принципом випадковостi та в хронологiчному порядку з урахуванням спецiалiзацiї та рiвномiрного навантаження на кожного суддю, заборони брати участь у перевiрцi вирокiв та ухвал для суддi, який брав участь в ухваленнi вироку або ухвали, про перевiрку яких порушується питання (крiм перегляду за нововиявленими обставинами), перебування суддiв у вiдпустцi, вiдсутностi у зв'язку з тимчасовою непрацездатнiстю, вiдрядженням, а також iнших передбачених законом випадкiв, через якi суддя не може здiйснювати правосуддя або брати участь у розглядi судових справ. Пiсля визначення суддi (запасного суддi, слiдчого суддi) або суддi-доповiдача для конкретного судового провадження не допускається внесення змiн до реєстрацiйних даних щодо цього провадження, а також видалення цих даних з Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи та/або її окремої пiдсистеми (модуля), крiм випадкiв, установлених законом.
4. Кримiнальне провадження, розгляд якого вiдповiдно до цього Кодексу здiйснюється колегiєю суддiв, в обов'язковому порядку розглядається постiйною колегiєю суддiв вiдповiдного суду, до складу якої входить визначений Єдиною судовою iнформацiйно-комунiкацiйною системою та/або її окремою пiдсистемою (модулем) суддя-доповiдач.
5. Персональний склад постiйних колегiй суддiв визначається зборами суддiв вiдповiдного суду (першої чи апеляцiйної iнстанцiї, Касацiйного кримiнального суду у складi Верховного Суду) строком на один рiк.
6. Якщо розгляд кримiнального провадження вiдповiдно до цього Кодексу здiйснюється колегiєю у складi бiльше трьох суддiв, до складу такої колегiї входять суддi iз складу постiйної колегiї суддiв, до якої входить визначений Єдиною судовою iнформацiйно-комунiкацiйною системою та/або її окремою пiдсистемою (модулем) суддя-доповiдач та суддi, визначенi зборами суддiв суду, в якому вiдбувається розгляд провадження.
7. Суддею-доповiдачем у справi є суддя, визначений Єдиною судовою iнформацiйно-комунiкацiйною системою та/або її окремою пiдсистемою (модулем) пiд час автоматизованого розподiлу матерiалiв кримiнального провадження. Якщо кримiнальне провадження у Верховному Судi має розглядатися колегiально у складi вiдповiдної палати, головуючим на засiданнях палати є суддя-доповiдач, визначений Єдиною судовою iнформацiйно-комунiкацiйною системою та/або її окремою пiдсистемою (модулем) при первiсному розподiлi матерiалiв кримiнального провадження.
8. До складу об'єднаної палати входять по два суддi, що обираються зборами суддiв Касацiйного кримiнального суду iз складу кожної iз судових палат Касацiйного кримiнального суду, та голова Касацiйного кримiнального суду.
9. Склад суду у кримiнальному провадженнi є незмiнним, крiм випадкiв, якi унеможливлюють участь суддi у розглядi справи, та iнших випадкiв, передбачених цим Кодексом.
10. Пiсля змiни складу суду розгляд кримiнального провадження починається спочатку, крiм випадкiв, передбачених цим Кодексом.
11. Розгляд заяви про перегляд судового рiшення за нововиявленими обставинами здiйснюється тим самим складом суду, який ухвалив рiшення, що переглядається. Якщо такий склад суду сформувати неможливо, суддя або колегiя суддiв для розгляду заяви про перегляд судового рiшення за нововиявленими обставинами визначається в порядку, встановленому частиною третьою цiєї статтi.
12. Особливостi розподiлу кримiнальних проваджень та iнших передбачених законом процесуальних документiв, що подаються до суду, встановлюються Положенням про Єдину судову iнформацiйно-комунiкацiйну систему та/або положеннями, що визначають порядок функцiонування її окремих пiдсистем (модулiв)";
2) у частинi першiй статтi 73:
доповнити пунктом 21 такого змiсту:
"21) перевiряє, хто з учасникiв кримiнального провадження, iнших осiб, за клопотанням або скаргою яких у випадках, передбачених цим Кодексом, здiйснюється судове провадження, бере участь у судовому засiданнi в режимi вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв";
пункт 3 доповнити словами "i проведенням судового засiдання в режимi вiдеоконференцiї";
3) у статтi 107:
частину третю доповнити реченням такого змiсту: "Фiксування за допомогою технiчних засобiв кримiнального провадження пiд час розгляду питань слiдчим суддею та в судi пiд час судового провадження здiйснюється в порядку, передбаченому частиною четвертою цiєї статтi";
абзац перший частини четвертої викласти в такiй редакцiї:
"4. Фiксування за допомогою технiчних засобiв кримiнального провадження пiд час розгляду питань слiдчим суддею, крiм вирiшення питання про проведення негласних слiдчих (розшукових) дiй, та в судi пiд час судового провадження є обов'язковим i здiйснюється в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову iнформацiйно-комунiкацiйну систему та/або положеннями, що визначають порядок функцiонування окремих пiдсистем (модулiв) Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи. У разi неприбуття в судове засiдання всiх осiб, якi беруть участь у судовому провадженнi, чи в разi, якщо вiдповiдно до положень цього Кодексу судове провадження здiйснюється судом за вiдсутностi осiб, фiксування за допомогою технiчних засобiв кримiнального провадження в судi не здiйснюється";
4) частину першу статтi 135 доповнити абзацом другим такого змiсту:
"У разi якщо особа подала письмову заяву про здiйснення виклику в конкретному кримiнальному провадженнi з використанням Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи та/або її окремої пiдсистеми (модуля), то за наявностi технiчної можливостi така особа викликається шляхом надсилання їй текстових повiдомлень у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову iнформацiйно-комунiкацiйну систему та/або положеннями, що визначають порядок функцiонування окремих пiдсистем (модулiв) Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи";
5) частину першу статтi 136 доповнити абзацом другим такого змiсту:
"У разi якщо особа подала письмову заяву на одержання повiсток про виклик у конкретному кримiнальному провадженнi з використанням Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи та/або її окремої пiдсистеми (модуля), днем вручення повiстки про виклик до слiдчого суддi, суду є день отримання судом повiдомлення про доставлення повiстки про виклик до слiдчого суддi, суду на офiцiйну електронну адресу особи";
6) частину сьому статтi 232 викласти в такiй редакцiї:
"7. Проведення дистанцiйного досудового розслiдування за рiшенням слiдчого суддi здiйснюється згiдно з положеннями цiєї статтi та статтi 336 цього Кодексу";
7) частину другу статтi 329 викласти в такiй редакцiї:
"2. Сторони та учасники кримiнального провадження, iншi особи, за клопотанням або скаргою яких у випадках, передбачених цим Кодексом, здiйснюється судове провадження, а також iншi особи, присутнi в залi судового засiдання, а також у разi їх участi у судовому засiданнi в режимi вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв, зобов'язанi додержуватися порядку в судовому засiданнi i беззаперечно пiдкорятися вiдповiдним розпорядженням головуючого в судовому засiданнi";
8) статтю 330 доповнити частиною п'ятою такого змiсту:
"5. У разi порушення порядку або невиконання розпоряджень головуючого у судовому засiданнi, яке здiйснюється в режимi вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв, до учасникiв кримiнального провадження, iнших осiб, за клопотанням або скаргою яких у випадках, передбачених цим Кодексом, здiйснюється судове провадження, та iнших осiб, присутнiх у судовому засiданнi, застосовується попередження, а в разi повторного вчинення таких дiй суд має право постановити ухвалу про накладення грошового стягнення в порядку, передбаченому главою 12 цього Кодексу";
9) у статтi 336:
частину першу доповнити пунктом 41 такого змiсту:
"41) введення воєнного стану або пiд час карантину, встановленого Кабiнетом Мiнiстрiв України";
частини четверту - сьому замiнити сiмома новими частинами такого змiсту:
"4. Учасник кримiнального провадження подає клопотання про участь у судовому засiданнi в режимi вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду не пiзнiше нiж за п'ять днiв до судового засiдання. Копiя клопотання в той самий строк надсилається iншим учасникам кримiнального провадження.
5. Учасники кримiнального провадження беруть участь у судовому засiданнi в режимi вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв та квалiфiкованого електронного пiдпису згiдно з вимогами Положення про Єдину судову iнформацiйно-комунiкацiйну систему та/або положень, що визначають порядок функцiонування окремих пiдсистем (модулiв) Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи.
6. Ризики технiчної неможливостi участi в вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв, переривання зв'язку тощо несе учасник кримiнального провадження, який подав вiдповiдне клопотання.
У разi технiчної неможливостi участi в вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв, переривання зв'язку в учасника кримiнального провадження, участь якого є обов'язковою, суд вiдкладає судовий розгляд.
Якщо технiчна неможливiсть участi в вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв, переривання зв'язку мають ознаки зловживання правом з метою затягування судового розгляду, суд своєю вмотивованою ухвалою може позбавити учасника кримiнального провадження права участi в вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв у цьому кримiнальному провадженнi.
7. Суд може постановити ухвалу про участь учасника кримiнального провадження у судовому засiданнi в режимi вiдеоконференцiї у примiщеннi суду в порядку, передбаченому частиною восьмою цiєї статтi. Допит свiдка, потерпiлого, спецiалiста може здiйснюватися у судовому засiданнi в режимi вiдеоконференцiї виключно у примiщеннi суду, визначеному судом. У виключних випадках в умовах воєнного або надзвичайного стану суд має право допитати свiдка, потерпiлого в судовому засiданнi в режимi вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв у порядку, передбаченому частинами четвертою - шостою цiєї статтi.
Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженнi дистанцiйно, знаходиться у примiщеннi, розташованому на територiї, яка перебуває пiд юрисдикцiєю суду, або на територiї мiста, в якому розташований суд, судовий розпорядник або секретар судового засiдання цього суду зобов'язаний вручити такiй особi пам'ятку про її процесуальнi права, перевiрити її документи, що посвiдчують особу, та перебувати поряд з нею до закiнчення судового засiдання.
8. Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженнi дистанцiйно, знаходиться у примiщеннi, розташованому поза територiєю юрисдикцiї суду та поза територiєю мiста, в якому розташований суд, суд своєю ухвалою може доручити суду, на територiї юрисдикцiї якого перебуває така особа, здiйснити дiї, передбаченi частиною сьомою цiєї статтi. Копiя ухвали може бути надiслана електронною поштою, факсимiльним або iншим засобом зв'язку. Суд, що отримав доручення, за погодженням iз судом, що надав доручення, зобов'язаний у визначений в ухвалi строк органiзувати виконання зазначеного доручення.
9. Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженнi дистанцiйно, тримається в установi попереднього ув'язнення або установi виконання покарань, дiї, передбаченi частиною четвертою цiєї статтi, здiйснюються службовою особою такої установи.
10. Хiд i результати процесуальних дiй, проведених у режимi вiдеоконференцiї, фiксуються за допомогою технiчних засобiв вiдео- та звукозапису. Вiдео- та звукозапис вiдеоконференцiї зберiгаються в матерiалах кримiнального провадження в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову iнформацiйно-комунiкацiйну систему та/або положеннями, що визначають порядок функцiонування окремих пiдсистем (модулiв) Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи".
У зв'язку з цим частини восьму i дев'яту вважати вiдповiдно частинами одинадцятою i дванадцятою;
10) частину другу статтi 342 викласти в такiй редакцiї:
"2. Секретар судового засiдання доповiдає суду, хто з учасникiв кримiнального провадження, iнших осiб, за клопотанням або скаргою яких у випадках, передбачених цим Кодексом, здiйснюється судове провадження, а також хто з викликаних та повiдомлених судом осiб прибув у судове засiдання та хто бере участь у режимi вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв, встановлює їх особи, перевiряє повноваження захисникiв i представникiв, з'ясовує, чи вручено судовi виклики та повiдомлення тим, хто не прибув, i повiдомляє причини їх неприбуття, якщо вони вiдомi";
11) статтю 345 доповнити частиною третьою такого змiсту:
"3. У разi участi особи в судовому засiданнi в режимi вiдеоконференцiї поза межами примiщення суду з використанням власних технiчних засобiв пам'ятка про її права та обов'язки, передбаченi цим Кодексом, надсилається такiй особi завчасно разом з її викликом у судове засiдання. Пiд час судового засiдання головуючий з'ясовує, чи зрозумiлi такiй особi права та обов'язки, i у разi необхiдностi роз'яснює їх";
12) друге речення частини четвертої статтi 352 пiсля слiв "судового засiдання" доповнити словами "або брати участь у судовому засiданнi в режимi вiдеоконференцiї";
13) в абзацi другому частини шостої статтi 371 слова "Про електроннi довiрчi послуги" замiнити словами "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги";
14) частину першу статтi 385 викласти в такiй редакцiї:
"1. Пiсля призначення судового розгляду судом присяжних головуючий дає секретарю судового засiдання розпорядження про виклик присяжних у кiлькостi семи осiб, якi визначаються Єдиною судовою iнформацiйно-комунiкацiйною системою та/або її окремою пiдсистемою (модулем) з числа осiб, якi внесенi до списку присяжних";
15) частину шосту статтi 387 викласти в такiй редакцiї:
"6. Якщо пiсля виконання вимог, передбачених частинами першою - п'ятою цiєї статтi, присяжних залишилося бiльше необхiдної для участi в судовому розглядi кiлькостi, присяжнi визначаються Єдиною судовою iнформацiйно-комунiкацiйною системою та/або її окремою пiдсистемою (модулем) з числа присяжних, що не були звiльненi або вiдведенi вiд участi в розглядi кримiнального провадження";
16) частину першу статтi 401 доповнити пунктом 31 такого змiсту:
"31) вирiшує клопотання щодо проведення судового засiдання в режимi вiдеоконференцiї";
17) пункт 7 частини другої статтi 412 викласти в такiй редакцiї:
"7) не виконано вимоги про фiксування судового провадження за допомогою технiчних засобiв фiксування кримiнального провадження в судi першої або апеляцiйної iнстанцiї";
18) частину першу статтi 430 доповнити пунктом 41 такого змiсту:
"41) вирiшує клопотання щодо проведення судового засiдання в режимi вiдеоконференцiї";
19) роздiл XI "Перехiднi положення" доповнити пунктом 27 такого змiсту:
"27. Створення та забезпечення функцiонування Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи здiйснюються поетапно.
Окремi пiдсистеми (модулi) Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи починають функцiонувати через 30 днiв з дня опублiкування Вищою радою правосуддя у газетi "Голос України" та на веб-порталi судової влади вiдповiдного оголошення про створення та забезпечення функцiонування зазначеної в оголошеннi пiдсистеми (модуля) Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи.
Положенням про Єдину судову iнформацiйно-комунiкацiйну систему визначається перелiк пiдсистем i модулiв Єдиної судової iнформацiйно-комунiкацiйної системи, якi починають функцiонувати за кожним етапом їх створення та забезпечення функцiонування";
20) у текстi Кодексу слова "iнформацiйно-телекомунiкацiйна" в усiх вiдмiнках i числах замiнити словами "iнформацiйно-комунiкацiйна" у вiдповiдному вiдмiнку i числi.
2. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
23 лютого 2024 року
N 3604-IX