МIНIСТЕРСТВО ЗАХИСТУ ДОВКIЛЛЯ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСIВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
10.06.2024 | N 661 |
---|
Про затвердження Порядку маркування
контрольованих речовин, товарiв та обладнання
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 07 серпня 2024 р. за N 1213/42558 |
Вiдповiдно до частини третьої
статтi 3 Закону України "Про
регулювання господарської дiяльностi з
озоноруйнiвними речовинами та фторованими
парниковими газами" та пiдпункту 65 пункту 4
Положення про Мiнiстерство захисту довкiлля та
природних ресурсiв України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25
червня 2020 року N 614, наказую:
1. Затвердити Порядок маркування контрольованих речовин, товарiв та обладнання, що додається.
2. Департаменту запобiгання промисловому забрудненню та клiматичної полiтики в установленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
3. Цей наказ набирає чинностi через шiсть мiсяцiв з дня його офiцiйного опублiкування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра Вiкторiю КИРЕЄВУ.
Мiнiстр | Руслан СТРIЛЕЦЬ |
ПОГОДЖЕНО: | |
Перший вiце-прем'єр-мiнiстр України - Мiнiстр економiки України | Юлiя СВИРИДЕНКО |
Голова Державної регуляторної служби України | Олексiй КУЧЕР |
В. о. Голови Державної митної служби України | Сергiй ЗВЯГIНЦЕВ |
Перший заступник Голови Державної екологiчної iнспекцiї України | Дмитро ЗАРУБА |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства захисту довкiлля та природних ресурсiв України 10 червня 2024 року N 661 |
Порядок
маркування контрольованих речовин, товарiв та
обладнання
1. Цей Порядок визначає вимоги до маркування озоноруйнiвних речовин та фторованих парникових газiв, перелiки яких визначенi додатками 1 та 2 до Закону України "Про регулювання господарської дiяльностi з озоноруйнiвними речовинами та фторованими парниковими газами" (далi - Закон), а також товарiв та обладнання, що їх мiстять.
2. Дiя цього Порядку поширюється на суб'єктiв господарювання - операторiв контрольованих речовин, якi виконують операцiї щодо iмпорту, експорту та розмiщення на ринку озоноруйнiвних речовин, фторованих парникових газiв, товарiв та обладнання, що їх мiстять.
3. У цьому Порядку термiни вживаються у значеннях, наведених у Законi та Законi України "Про забезпечення хiмiчної безпеки та управлiння хiмiчною продукцiєю".
4. Обов'язковому маркуванню пiдлягають:
холодильне обладнання;
обладнання для кондицiонування повiтря;
тепловi насоси;
протипожежне обладнання;
електрична комутацiйна апаратура;
аерозольнi розпилювачi, що мiстять контрольованi речовини, окрiм дозуючих iнгаляторiв для доставки фармацевтичних iнгредiєнтiв;
усi контейнери для контрольованих речовин;
розчинники на основi контрольованих речовин;
пристрої, що працюють на органiчному циклi Ренкiна;
пiноматерiали та попередньо змiшанi полiоли.
5. Маркування товарiв та обладнання, що мiстять або використовують контрольованi речовини, їх тари та упаковки повинно включати:
1) iнформацiю про те, що у товарi або обладнаннi мiстяться або використовуються контрольованi речовини;
2) прийняте промислове найменування контрольованої речовини, яка мiститься або використовується у товарi, її хiмiчну назву;
3) фактичну або розрахункову кiлькiсть контрольованих речовин в товарi, виражену в одиницях маси та еквiвалентi озоноруйнiвного потенцiалу або потенцiалу глобального потеплiння, потенцiал глобального потеплiння.
Маса контрольованих речовин виражається в кiлограмах, а еквiваленти озоноруйнiвного потенцiалу та потенцiалу глобального потеплiння виражаються в тоннах.
6. Якщо контрольованi речовини призначенi для використання в певних цiлях згiдно з частинами четвертою - дев'ятою статтi 12 Закону, маркування повинно мiстити такий текст:
1) "Тiльки для знешкодження" - для контрольованих речовин, призначених для знешкодження;
2) "Тiльки для використання у вiйськовiй технiцi" - для контрольованих речовин, призначених для використання у вiйськовiй технiцi;
3) "Тiльки для травлення / очищення пiд час виготовлення напiвпровiдникових матерiалiв" - для контрольованих речовин, призначених для виготовлення напiвпровiдникових матерiалiв i очищення камер хiмiчного осадження з парової фази, що застосовуються в секторi виробництва напiвпровiдникiв;
4) "Тiльки для використання в якостi сировини" - для контрольованих речовин, призначених для використання як сировини;
5) "Тiльки для виробництва дозуючих iнгаляторiв" - для контрольованих речовин, призначених для виробництва дозуючих iнгаляторiв для доставки лiкарських речовин;
6) "Тiльки для використання у лабораторних та аналiтичних цiлях" - для контрольованих речовин, призначених для лабораторних та аналiтичних цiлей.
7. У разi необхiдностi, маркування, яке зазначене у пунктi 5 цього Порядку, повинно мiстити:
1) посилання на присутнiсть контрольованої речовини в герметичному обладнаннi;
2) повiдомлення про те, що електрична комутацiйна апаратура має встановлену норму витоку не бiльше 0,1 % на рiк у вiдповiдностi з технiчними умовами виробника.
8. Якщо контрольованi речовини додаються до товарiв та обладнання поза мiсцем їх виробництва, маркування повинно мiстити iнформацiю про загальну кiлькiсть контрольованих речовин, що мiстяться або застосовуються у товарах та обладнаннi, або кiлькiсть контрольованих речовин, для яких такi товари та обладнання призначенi.
9. Маркування пiноматерiалiв та попередньо змiшаних полiолiв, до складу яких входять контрольованi речовини, повинно чiтко вказувати на те, що пiноматерiал або попередньо змiшаний полiол мiстить контрольованi речовини та включати iнформацiю про прийняте промислове найменування, хiмiчну назву контрольованої речовини. Iнформацiя про вмiст контрольованих речовин у складi пiнокартону повинна розмiщуватися на самому матерiалi, легко читатися i бути стiйкою до стирання.
10. Маркування регенерованих i рецикльованих контрольованих речовин, якi не мiстять первинних контрольованих речовин, повинно мiстити текст "100 % перероблений" та iнформацiю про те, що речовина була рекуперована та регенерована або рецикльована, номер партiї, найменування та мiсцезнаходження юридичної особи або прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) та задеклароване / зареєстроване мiсце проживання (перебування) фiзичної особи - пiдприємця, яка здiйснила регенерацiю або рециклiнг.
11. Iнформацiя, що наноситься на товари та обладнання вiдповiдно до цього Порядку, повинна чiтко видiлятися на фонi маркування, а також мати такий розмiр та вiдступи, що забезпечують видимiсть такої iнформацiї. Якщо iнформацiя, що наноситься на товари та обладнання вiдповiдно до цього Порядку, додається до етикеток, якi вже нанесенi на вiдповiднi товари та обладнання, розмiр шрифту не повинен бути меншим за мiнiмальний розмiр iншої iнформацiї на таких етикетках.
12. Маркування повинне бути розроблене таким чином, щоб забезпечити його надiйне збереження на товарах та обладнаннi, а також розбiрливiсть iнформацiї, що мiститься на маркуваннi, у звичайних робочих умовах протягом усього перiоду, протягом якого товари та обладнання мiстять контрольованi речовини.
13. Маркування повинно бути чiтким, стiйким до стирання i розмiщуватися в одному з таких мiсць товарiв та обладнання:
1) поблизу сервiсних отворiв, що використовуються для заправки або збирання контрольованих речовин;
2) на тiй частинi виробу або обладнання, в якiй мiстяться контрольованi речовини.
14. Iнформацiя вiдповiдно до цього Порядку може не наноситися на товари та обладнання, вмiст упаковки яких не перевищує 125 мл. У такому разi оператор контрольованих речовин забезпечує включення iнформацiї вiдповiдно до пунктiв 5 - 7 цього Порядку до iнструкцiї, iнформацiйної брошури, або iншого документа, що супроводжують або надаються до вiдповiдного товару та обладнання.
15. Iнформацiя, зазначена у пунктах 5 i 9 цього Порядку, включається до керiвництва з експлуатацiї вiдповiдних товарiв та обладнання. Ця iнформацiя також наводиться в рекламних матерiалах товарiв та обладнання, що мiстить фторованi парниковi гази з потенцiалом глобального потеплiння 150 або вище.
16. Iнформацiя, що наноситься на контрольованi речовини, товари та обладнання вiдповiдно до цього Порядку, розмiщується додатково до iншого маркування вiдповiдно до законодавства.
Iнформацiя, що наноситься вiдповiдно до цього Порядку, розмiщується поруч iз попереджувальним маркуванням хiмiчної продукцiї, у разi його наявностi.
17. Додатково до маркування вiдповiдно до цього Порядку, оператори контрольованих речовин можуть наносити на контейнери, що мiстять контрольованi речовини, товари та обладнання iнше маркування, що не суперечить закону.
18. Маркування контрольованих речовин, товарiв та обладнання, якi iмпортуються або експортуються, здiйснюється державною або англiйською мовою. Маркування контрольованих речовин, товарiв та обладнання, якi розмiщуються на ринку, здiйснюється державною мовою.
Заступник директора департаменту - начальник управлiння запобiгання промисловому забрудненню, в. о. директора Департаменту запобiгання промисловому забрудненню та клiматичної полiтики | Руслана КОРЕЦЬКА |