ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
17.03.2025 | N 1462/IПК/99-00-21-03-02 IПК |
---|
Державна податкова служба
України розглянула звернення щодо окремих
питань, пов'язаних iз застосуванням режиму
експортного забезпечення (далi - РЕЗ), та,
керуючись статтею 52 глави 3 роздiлу II
Податкового кодексу України (далi - ПКУ),
повiдомляє.
У своєму зверненнi Товариство повiдомляє про здiйснення ним операцiй з вивезення за межi митної територiї України у митному режимi експорту окремих видiв товарiв, до яких застосовується РЕЗ, за форвардним контрактом з фiксованою цiною, з урахуванням мiнiмально допустимої експортної цiни для вiдповiдного коду товару згiдно з УКТ ЗЕД на дату пiдписання форвардного контракту.
Товариство просить надати iндивiдуальну податкову консультацiю з наступних питань:
1) щодо визначення бази оподаткування ПДВ, якщо на момент реєстрацiї податкової накладної в Єдиному реєстрi податкових накладних (далi - ЄРПН) цiна, зафiксована в форвардному контрактi, буде нижчою за мiнiмально допустимої експортної цiни для вiдповiдного коду товару згiдно з УКТ ЗЕД;
2) щодо можливих податкових наслiдкiв для Товариства у разi, якщо на дату вiдвантаження товару цiна, зафiксована в форвардному контрактi, буде нижчою за мiнiмально допустиму експортну цiну для вiдповiдного коду товару згiдно з УКТ ЗЕД.
Вiдносини, що виникають у сферi справляння податкiв i зборiв, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статтi 1 роздiлу I ПКУ).
Згiдно з пунктом 5.3 статтi 5 роздiлу I ПКУ iншi термiни, що застосовуються у ПКУ i не визначаються ним, використовуються у значеннi, встановленому iншими законами.
Згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29 жовтня 2024 року N 1261 "Про запровадження режиму експортного забезпечення" з 1 грудня 2024 року введено в дiю РЕЗ, передбачений абзацом першим статтi 192 Закону України вiд 16 квiтня 1991 року N 959-XII "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть", зi змiнами (далi - Закон N 959).
Тимчасово, на перiод дiї режиму експортного забезпечення, експортнi операцiї з вивезення за межi митної територiї України товарiв, що класифiкуються за кодами 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 згiдно з УКТ ЗЕД (далi - окремi види товарiв), здiйснюються з урахуванням особливостей, визначених статтею 192 Закону N 959 (абзац другий статтi 192 Закону N 959).
Забороняється експорт окремих видiв товарiв, якщо передбаченi зовнiшньоекономiчним договором контрактнi (зовнiшньоторговельнi) цiни є нижчими, нiж мiнiмально допустимi експортнi цiни на окремi види товарiв, затвердженi рiшенням (наказом) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну аграрну полiтику, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку (абзац четвертий статтi 192 Закону N 959).
Вiдповiдно до пункту 11 Порядку затвердження мiнiмально допустимих експортних цiн на окремi види товарiв, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20 серпня 2024 року N 944, iнформацiя про затвердження мiнiмально допустимих експортних цiн розмiщується на офiцiйному веб-сайтi Мiнагрополiтики не пiзнiше наступного робочого дня пiсля прийняття вiдповiдного рiшення (наказу). До моменту розмiщення нових цiн застосовуються затвердженi мiнiмально допустимi експортнi цiни на вiдповiднi товари за попереднiй мiсяць, розмiщенi на офiцiйному веб-сайтi Мiнагрополiтики.
Пiдпунктом 14.1.45.3 пiдпункту 14.1.45 пункту 14.1 статтi 14 роздiлу I ПКУ визначено, що форвардний контракт - цивiльно-правовий договiр, за яким продавець зобов'язується у майбутньому в установлений строк передати базовий актив у власнiсть покупця на визначених умовах, а покупець зобов'язується прийняти в установлений строк базовий актив i сплатити за нього цiну, визначену таким договором. Форвардний контракт виконується шляхом постачання базового активу та його оплати коштами або проведення мiж сторонами контракту грошових розрахункiв без постачання базового активу.
Усi умови форварду визначаються сторонами контракту пiд час його укладення.
Укладення форвардiв та їх обiг здiйснюються поза органiзатором торгiвлi стандартизованими строковими контрактами.
Правовi основи оподаткування податком на додану вартiсть встановлено роздiлом V, пiдроздiлами 2 та 10 роздiлу XX ПКУ.
Особливостi оподаткування ПДВ операцiй з вивезення за межi митної територiї України у митному режимi експорту окремих видiв товарiв встановленi пунктом 97 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" ПКУ.
Згiдно з пiдпунктом 97.1 пункту 97 пiдроздiлу 2 роздiлу XX ПКУ платник ПДВ з метою вивезення за межi митної територiї України у митному режимi експорту окремих видiв товарiв зобов'язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларацiї для митного оформлення таких товарiв.
Вивезення окремих видiв товарiв за межi митної територiї України у митному режимi експорту пiсля складення податкової накладної не вважається окремою оподатковуваною операцiєю у розумiннi пiдпункту "г" пункту 185.1 статтi 185 роздiлу V ПКУ.
Базою оподаткування для операцiй з вивезення за межi митної територiї України у митному режимi експорту окремих видiв товарiв є договiрна (контрактна) вартiсть таких видiв товарiв, але не менше нiж мiнiмально допустимi експортнi цiни, визначенi вiдповiдно до статтi 192 Закону N 959 за офiцiйним курсом валюти України до iноземної валюти, встановленим Нацiональним банком України (далi - НБУ), що дiє на 0 годин дня реєстрацiї податкової накладної.
Базою оподаткування для операцiй з вивезення за межi митної територiї України у митному режимi експорту окремих видiв товарiв на пiдставi форвардного контракту є договiрна (контрактна) вартiсть таких окремих видiв товарiв, зазначена у такому контрактi, але не менше нiж мiнiмально допустимi експортнi цiни, визначенi вiдповiдно до статтi 192 Закону N 959 на дату пiдписання форвардного контракту за офiцiйним курсом валюти України до iноземної валюти, встановленим НБУ, що дiє на 0 годин дня пiдписання такого контракту. У разi якщо на дату пiдписання форвардного контракту мiнiмально допустимi експортнi цiни не були встановленi, база оподаткування визначається за правилами, визначеними абзацом першим пiдпункту 97.3 пункту 97 пiдроздiлу 2 роздiлу XX ПКУ (пiдпункт 97.3 пункту 97 пiдроздiлу 2 роздiлу XX ПКУ).
Враховуючи викладене та виходячи iз аналiзу норм ПКУ i вказаних вище нормативно-правових актiв, ДПС повiдомляє.
Щодо питань 1 та 2
При здiйсненнi платником податку операцiї з вивезення за межi митної територiї України у митному режимi експорту окремих видiв товарiв за форвардним контрактом база оподаткування ПДВ не може бути меншою мiнiмально допустимої експортної цiни для вiдповiдного коду товару згiдно з УКТ ЗЕД, перерахованої у гривнi за офiцiйним курсом валюти України до iноземної валюти, встановленим НБУ, що дiє на 0 годин дня пiдписання форвардного контракту.
Якщо на дату пiдписання форвардного контракту iнформацiя про встановлення мiнiмально допустимих експортних цiн для вiдповiдного коду товару згiдно з УКТ ЗЕД вiдсутня, то при здiйсненнi операцiї з вивезення за межi митної територiї України окремих видiв товарiв база оподаткування ПДВ не може бути меншою мiнiмально допустимої експортної цiни для вiдповiдного коду товару згiдно з УКТ ЗЕД, перерахованої у гривнi за офiцiйним курсом валюти України до iноземної валюти, встановленим НБУ, що дiє на 0 годин дня реєстрацiї податкової накладної в ЄРПН.
У разi, якщо пiсля пiдписання форвардного контракту (зокрема, на дату реєстрацiї податкової накладної в ЄРПН або на дату вiдвантаження товару) мiнiмально допустима експортна цiна для вiдповiдного коду товару згiдно з УКТ ЗЕД перевищує цiну, зазначену у такому форвардному контрактi, база оподаткування ПДВ операцiї з експорту окремих видiв товарiв не змiнюється.
Iндивiдуальна податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податкiв, якому надано таку консультацiю (пункт 52.2 статтi 52 роздiлу II ПКУ).