КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 1 квiтня 2025 р. | N 407 |
---|
Про затвердження технiчних вимог (стандартiв) до
захисного елемента, що забезпечує захиснi
властивостi вiд несанкцiонованого доступу до
одиничної пачки тютюнових виробiв
Вiдповiдно до пункту 30 частини першої статтi 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, спиртових дистилятiв, бiоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, тютюнової сировини, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
1. Затвердити технiчнi вимоги (стандарти) до захисного елемента, що забезпечує захиснi властивостi вiд несанкцiонованого доступу до одиничної пачки тютюнових виробiв, що додаються.
2. Пункт 4 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 4 жовтня 2024 р. N 1142 "Деякi питання створення та функцiонування Електронної системи обiгу алкогольних напоїв, тютюнових виробiв та рiдин, що використовуються в електронних сигаретах" (Офiцiйний вiсник України, 2024 р., N 92, ст. 5939) пiсля слiв "з дня набрання чинностi цiєю постановою" доповнити словами i цифрами ", та пункту 3 цiєї постанови, який застосовується з 1 березня 2025 року".
3. Мiнiстерству економiки:
розробити та подати до 1 вересня 2025 р. на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України в установленому порядку проект акта щодо затвердження комбiнацiї елементiв автентифiкацiї, якi необхiдно використовувати в захисному елементi, та визначення умов, за якими можлива змiна такої комбiнацiї;
не пiзнiше 1 жовтня 2025 р. передати державному пiдприємству, визначеному вiдповiдно до пункту 30 частини першої статтi 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, спиртових дистилятiв, бiоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, тютюнової сировини, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", затверджену комбiнацiю елементiв автентифiкацiї, якi необхiдно використовувати в захисному елементi;
не пiзнiше нiж за шiсть мiсяцiв до дати набрання чинностi змiненою комбiнацiєю елементiв автентифiкацiї, якi необхiдно використовувати в захисному елементi, передавати таку змiнену комбiнацiю державному пiдприємству, визначеному вiдповiдно до пункту 30 частини першої статтi 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, спиртових дистилятiв, бiоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, тютюнової сировини, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
4. Мiнiстерствам, iншим центральним органам виконавчої влади привести власнi нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цiєю постановою.
5. Ця постанова набирає чинностi одночасно iз набранням чинностi пунктом 30 частини першої статтi 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, спиртових дистилятiв, бiоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, тютюнової сировини, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", крiм пунктiв 2 i 3 цiєї постанови, якi набирають чинностi з дня її опублiкування.
Прем'єр-мiнiстр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Iнд. 67
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 1 квiтня 2025 р. N 407 |
ТЕХНIЧНI ВИМОГИ (СТАНДАРТИ)
до захисного елемента, що забезпечує захиснi
властивостi вiд несанкцiонованого доступу до
одиничної пачки тютюнових виробiв
1. Цi технiчнi вимоги (стандарти) визначають (iз урахуванням Iмплементацiйного рiшення Комiсiї (ЄС) 2018/576 вiд 15 грудня 2017 р. про технiчнi стандарти для захисних елементiв, якi наносять на тютюновi вироби) склад i кiлькiсть елементiв автентифiкацiї, якi мають бути використанi в захисному елементi, що забезпечує захиснi властивостi вiд несанкцiонованого доступу до одиничної пачки тютюнових виробiв (далi - захисний елемент), типи елементiв автентифiкацiї, що входять до складу захисного елемента, а також спосiб нанесення захисного елемента на одиничну пачку тютюнових виробiв.
2. У цих технiчних вимогах (стандартах) термiни вживаються в такому значеннi:
1) елемент автентифiкацiї - складова частина захисного елемента;
2) явний елемент автентифiкацiї - видимий елемент автентифiкацiї, що може бути сприйнятий одним чи бiльше органом чуття людини без використання зовнiшнiх засобiв. Засоби автентифiкацiї, якi за своїми ознаками належать до категорiї "явнi", визначеної стандартом ISO 12931:2012 та/або нацiональним стандартом, прийнятим в Українi на основi ISO 12931:2012, повиннi вважатися такими, що вiдповiдають цьому визначенню;
3) напiвприхований елемент автентифiкацiї - видимий елемент автентифiкацiї, що не може бути безпосередньо сприйнятий органами чуття людини, але може бути виявлений органами чуття за допомогою зовнiшнiх засобiв, зокрема ультрафiолетового лiхтаря або спецiальної ручки чи маркера, використання яких не вимагає наявностi експертних знань або фахового навчання. Засоби автентифiкацiї, якi за своїми ознаками належать до категорiї "прихованi", визначеної стандартом ISO 12931:2012 та/або нацiональним стандартом, прийнятим в Українi на основi ISO 12931:2012, якi передбачають використання iнструментiв, що перебувають у вiльному продажу, повиннi вважатися такими, що вiдповiдають цьому визначенню;
4) прихований елемент автентифiкацiї - невидимий елемент автентифiкацiї, що не може бути безпосередньо сприйнятий органами чуття людини, а може бути виявлений лише за допомогою iнструментiв спецiального призначення або професiйного лабораторного обладнання. Засоби автентифiкацiї, якi за своїми ознаками належать до категорiї "прихованi", визначеної стандартом ISO 12931:2012 та/або нацiональним стандартом, прийнятим в Українi на основi ISO 12931:2012, якi передбачають використання iнструментiв спецiального призначення та проведення експертного аналiзу, повиннi вважатися такими, що вiдповiдають цьому визначенню.
Термiн "графiчний елемент електронної марки акцизного податку" вживається у значеннi, наведеному в Податковому кодексi України.
Термiни "економiчний оператор" i "захисний елемент" вживаються у значеннi, наведеному в Законi України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, спиртових дистилятiв, бiоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, тютюнової сировини, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
Термiн "комбiноване медичне попередження споживачiв тютюнових виробiв" вживається у значеннi, наведеному в Законi України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробiв i їх шкiдливого впливу на здоров'я населення".
3. До складу захисного елемента входить не менше нiж п'ять типiв елементiв автентифiкацiї, з яких щонайменше:
1) один явний;
2) один напiвприхований;
3) один прихований.
4. До комбiнацiї елементiв автентифiкацiї можуть входити будь-якi елементи автентифiкацiї явного, напiвприхованого i прихованого виду, визначенi в додатку.
5. Захиснi елементи наносяться на одиничнi пачки тютюнових виробiв шляхом застосування одного з таких методiв:
1) прикрiплення;
2) друкування;
3) поєднання прикрiплення та друкування.
6. Захисний елемент друкується/прикрiплюється на одиничну пачку тютюнових виробiв у спосiб, який:
1) передбачає можливiсть визначення та верифiкацiї автентичностi окремих одиничних пачок тютюнового виробу протягом усього часу перебування такого тютюнового виробу в обiгу;
2) унеможливлює замiну, повторне використання або будь-яку змiну захисних елементiв;
3) унеможливлює видалення або стертя, приховування або пошкодження будь-яким чином;
4) не приховує чи перериває частково або повнiстю комбiноване медичне попередження споживачiв тютюнових виробiв i графiчний елемент електронної марки акцизного податку.
Додаток до технiчних вимог (стандартiв) |
ТИПИ
елементiв автентифiкацiї
Явнi елементи автентифiкацiї
1. Гiльйош - орнамент у виглядi двох або бiльше переплетених смуг, надрукований кiлькома нестандартними кольорами.
2. Райдужний друк - поєднання двох або бiльше кольорiв, якi поступово переходять один в iнший, внаслiдок чого утворюються промiжнi вiдтiнки (схожi на кольори веселки).
3. Латентне зображення - лiнiйний вiзерунок, нанесений iз використанням технологiї глибокого друку, що показує iнше зображення пiд час повертання об'єкта, на якому вiн надрукований, i може поєднуватися iз чорнилом iз змiнним кольором.
4. Чорнило iз змiнним кольором - чорнило, що змiнює колiр залежно вiд кута зору.
5. Тактильнi вiзерунки - елементи зображення, виконанi iз використанням технологiї глибокого друку, якi створюють вiдчутний на дотик рельєф, якi можна автентифiкувати при тьмяному свiтлi та якi можуть поєднуватися iз латентним зображенням.
6. Голограма - тривимiрне фотографiчне вiдтворення свiтлового поля, яке можна побачити пiд певним кутом.
Напiвприхованi елементи автентифiкацiї
7. Лазерне зображення - зображення, що стає видимим лише при свiтлi iз конкретною довжиною хвиль, зокрема свiтлi лазерної указки.
8. Поляризоване зображення - зображення, що стає видимим лише пiд час накладання на нього конкретного поляризацiйного фiльтра.
9. УФ-нефлуоресцентний папiр - спецiальний папiр, що не вiдбиває ультрафiолетового свiтла, придатний для друку ультрафiолетовими чорнилами, якi проявляються при свiтлi спецiальних ультрафiолетових ламп.
10. Захиснi волокна (напiвприхованi) - видимi флуоресцентнi волокна, що частково або повнiстю введенi в товщу паперу в хаотичному порядку, який неможливо вiдтворити, можуть бути рiзного кольору та форми, змiнюють колiр пiд дiєю ультрафiолетового свiтла.
11. Мiкродрук - друк iз використанням надзвичайно дрiбного тексту, що є невидимим без збiльшувального скла.
12. Термохромне чорнило - теплочутливе чорнило, що реагує на змiну температури, зокрема змiнює колiр або зникає.
13. Реактивнi чорнила (напiвприхованi) - безколiрнi або прозорi чорнила, що стають видимими внаслiдок реакцiї iз конкретним розчинником, який застосовується за допомогою спецiальної ручки або маркера.
Прихованi елементи автентифiкацiї
14. ДНК-маркери - маркери для проведення експертного аналiзу, в процесi якого застосовують математичнi принципи комбiнаторики для визначення послiдовностi нуклеотидiв.
15. Молекулярнi маркери - хiмiчнi маркери, якi дають змогу виявляти коефiцiєнти розчинення та змiшування матерiалiв, часто додаються до основних матерiалiв маркованих об'єктiв. Кожен хiмiчний маркер має хiмiчний код i вводиться на залишковому рiвнi.
16. Захиснi волокна (прихованi) - невидимi флуоресцентнi волокна, що хаотично розмiщенi на вiдповiдному паперi, не вiдображаються пiд час сканування або фотокопiювання i стають видимими лише при свiтлi спецiальних ультрафiолетових ламп.
17. Магнiтнi елементи - поєднання магнiтних елементiв, що видають сигнал або серiю сигналiв, якi можна виявити на вiдстанi за допомогою спецiальних засобiв iдентифiкацiї.
18. Антистоксовi чорнила - чорнила iз антистоксовими властивостями, що можна виявити за допомогою вiдеоспектрального компаратора (iнструментiв VSC).
19. Реактивнi чорнила (прихованi) - безколiрнi або прозорi чорнила, що стають видимими внаслiдок реакцiї iз конкретним розчинником, який застосовується за допомогою iнструментiв спецiального призначення в лабораторних умовах.