ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до Митного кодексу України та iнших законiв України щодо деяких питань адмiнiстративної вiдповiдальностi за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термiнологiчних неузгодженостей
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Митного кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2012 р., NN 44-48, ст. 552) такi змiни:
1. У частинi першiй статтi 4:
1) в абзацi першому пункту 571 слова "товари, що пiдозрюються" замiнити словами "товари, щодо яких iснує пiдозра";
2) абзац третiй пункту 65 викласти в такiй редакцiї:
"б) пiдроздiлiв Збройних Сил України, Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України, направлених згiдно iз законом до iнших держав".
2. У пiдпунктi "в" пункту 2 частини п'ятої статтi 196 слова "письмових заперечень" замiнити словами "письмових пояснень та/або заперечень".
3. Частину другу статтi 197 доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Положення абзацу першого цiєї частини не застосовується у разi, якщо пiдприємство має дiючу авторизацiю для помiщення товарiв у митний режим, яку було надано на пiдставi митної декларацiї".
4. У статтi 199:
1) у частинах першiй i шостiй слова "письмовi заперечення" замiнити словами "письмовi пояснення та/або заперечення";
2) частини сьому i восьму викласти в такiй редакцiї:
"7. Посадовi особи митних органiв зобов'язанi розглянути поданi заiнтересованою особою письмовi пояснення та/або заперечення протягом 30 днiв з дня отримання таких пояснень та/або заперечень.
8. У разi якщо за результатами розгляду поданих письмових пояснень та/або заперечень встановлено, що такi пояснення та/або заперечення є обґрунтованими, посадова особа митного органу не приймає несприятливе рiшення";
3) у частинi дев'ятiй слова "письмових заперечень" замiнити словами "письмових пояснень та/або заперечень", а слова "такi заперечення" - словами "такi пояснення та/або заперечення";
4) в абзацi другому частини десятої слова "письмових заперечень" замiнити словами "письмових пояснень та/або заперечень".
5. У пунктi 2 частини першої статтi 1915 слова "виявлено невiдповiднiсть" замiнити словами "виявлено недотримання пiдприємством умов, визначених рiшенням, невiдповiднiсть".
6. Частину шосту статтi 1941 викласти в такiй редакцiї:
"6. Порядок виконання митних формальностей, пов'язаних iз застосуванням загальної декларацiї прибуття, та перелiк вiдомостей, необхiдних для проведення аналiзу ризикiв з метою оцiнки безпеки та надiйностi, що вносяться до загальної декларацiї прибуття залежно вiд засобу та способу перемiщення товарiв через митний кордон України, у тому числi порядок внесення змiн до таких вiдомостей та анулювання загальної декларацiї прибуття, затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, з урахуванням вимог митного законодавства Європейського Союзу.
Набори даних, формати елементiв даних, що формують вiдомостi загальної декларацiї прибуття, необхiднi для проведення аналiзу ризикiв з метою оцiнки безпеки та надiйностi, оприлюднюються центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, на своєму офiцiйному веб-сайтi та на єдиному державному iнформацiйному веб-порталi "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi".
7. Статтю 233 доповнити частиною шiстнадцятою такого змiсту:
"16. Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, веде реєстр центральних (регiональних) сортувальних станцiй, забезпечує його регулярне оновлення та оприлюднення iнформацiї з реєстру на своєму офiцiйному веб-сайтi. Порядок створення та ведення реєстру центральних (регiональних) сортувальних станцiй затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України".
8. У статтi 242:
1) назву викласти в такiй редакцiй:
"Стаття 242. Видача товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення iз складiв митних органiв";
2) доповнити частиною другою такого змiсту:
"2. У разi прийняття судом рiшення у справах про порушення митних правил, порушених за ознаками правопорушень, передбачених частиною шостою статтi 470 i частиною шостою статтi 481 цього Кодексу, вiдповiдно до якого не застосовується адмiнiстративне стягнення у виглядi конфiскацiї тимчасово вилучених транспортних засобiв особистого користування та транспортних засобiв комерцiйного призначення, або у разi припинення провадження у таких справах, а так само у разi виконання мирової угоди у справах про порушення митних правил, порушених за ознаками правопорушень, передбачених частиною шостою статтi 470 i частиною шостою статтi 481 цього Кодексу, такi транспортнi засоби видаються митним органом утримувачу товару пiсля вiдшкодування витрат на їх зберiгання. При цьому у разi припинення провадження у таких справах за вiдсутнiстю подiї та/або складу адмiнiстративного правопорушення витрати на зберiгання не вiдшкодовуються.
Утримувач товару зобов'язаний у десятиденний строк з дня отримання таких транспортних засобiв iз складу митного органу помiстити їх в iнший митний режим або вивезти за межi митної територiї України".
9. У статтi 2521:
1) назву викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 2521. Митне оформлення вiйськової технiки та iнших товарiв, що перемiщуються з використанням Форми 302";
2) у частинi другiй:
в абзацi першому слова "Збройних Сил України, направлених" замiнити словами "Збройних Сил України, Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України, направлених";
в абзацi третьому слова "Збройних Сил України, допущенi" замiнити словами "Збройних Сил України, Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України, допущенi".
10. У частинi тринадцятiй статтi 264 слова i цифри "не менше нiж 1095 днiв" замiнити словами i цифрами "строкiв, зазначених у статтi 355 цього Кодексу".
11. Частину першу статтi 281 пiсля абзацу першого доповнити трьома новими абзацами такого змiсту:
"Митний орган має право зупинити надання тарифної пiльги (преференцiї) до товарiв, що походять з держави, з якою Україною укладено мiжнародний договiр про вiльну торгiвлю, поставляються одним i тим самим експортером та щодо яких компетентним органом держави експорту надано вiдповiдь про непiдтвердження їх преференцiйного походження за попереднiми поставками за результатами перевiрок, проведених за запитом центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, до надходження результатiв перевiрки їх преференцiйного походження згiдно з мiжнародним договором про вiльну торгiвлю.
Товари, щодо яких здiйснюється перевiрка достовiрностi заявленого преференцiйного походження, випускаються митним органом у вiльний обiг на митнiй територiї України, за умови сплати ввiзного мита за повними ставками Митного тарифу України.
До товарiв вiдновлюється режим вiльної торгiвлi вiдповiдно до статтi 301 цього Кодексу, за умови одержання митним органом вiд компетентних органiв держави експорту результатiв перевiрки, якi свiдчать, що перевiренi документи дiйснi, пiдтверджують преференцiйне походження товарiв з вiдповiдної держави i вiдповiдають вимогам мiжнародного договору про вiльну торгiвлю".
У зв'язку з цим абзац другий вважати абзацом п'ятим.
12. У частинi п'ятiй статтi 315 слова "спрощення "звiльнення вiд гарантiї" замiнити словами "спрощення "використання звiльнення вiд гарантiї".
13. Частину третю статтi 330 викласти в такiй редакцiї:
"3. Зони митного контролю можуть бути постiйними або тимчасовими".
14. В абзацi третьому частини шостої статтi 397 слова "товарiв, що пiдозрюються" замiнити словами "товарiв, щодо яких iснує пiдозра".
15. Частини п'яту i сьому статтi 400 викласти в такiй редакцiї:
"5. Якщо правовласник протягом трьох робочих днiв подасть до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, заяву про сприяння захисту належних йому майнових прав на об'єкт права iнтелектуальної власностi i такий об'єкт права iнтелектуальної власностi буде зареєстровано в митному реєстрi об'єктiв права iнтелектуальної власностi, митне оформлення таких товарiв призупиняється на строк, передбачений частиною другою статтi 399 цього Кодексу, а декларант невiдкладно iнформується про причини призупинення, пiсля чого вчиняються дiї згiдно з положеннями частин сьомої - чотирнадцятої статтi 399 цього Кодексу";
"7. У разi якщо правовласник у визначений частиною п'ятою цiєї статтi строк не подасть заяву про сприяння захисту належних йому майнових прав на об'єкт права iнтелектуальної власностi або центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, протягом двох робочих днiв пiсля отримання такої заяви не зареєструє об'єкт права iнтелектуальної власностi у митному реєстрi об'єктiв права iнтелектуальної власностi, митне оформлення товарiв, призупинення яких здiйснено за iнiцiативою митного органу, здiйснюється в установленому порядку".
16. У частинi першiй статтi 460 слова i цифри "статтею 481 цього Кодексу" замiнити словами i цифрами "статтею 481, статтею 4811 цього Кодексу".
17. У частинi третiй статтi 462 слова i цифри "крiм випадку, передбаченого частиною третьою статтi 467 цього Кодексу" виключити.
18. У статтi 467:
1) у частинi першiй слово "(суддями)" виключити;
2) у частинi третiй слова "прийняття рiшення про закриття кримiнального провадження, але не пiзнiше нiж через два роки з дня вчинення правопорушення" замiнити словами i цифрами "отримання митним органом або судом матерiалiв про таке порушення, переданих вiдповiдно до частини другої статтi 496 цього Кодексу, але не пiзнiше нiж через п'ять рокiв з дня вчинення правопорушення".
19. В абзацi другому частини шостої статтi 470 слово "десяти" замiнити словами "вiд восьми до дванадцяти".
20. Абзац другий частини першої статтi 472 викласти в такiй редакцiї:
"тягне за собою накладення штрафу в розмiрi вiд 50 до 100 вiдсоткiв вартостi цих товарiв, транспортних засобiв з конфiскацiєю зазначених товарiв, транспортних засобiв або без такої".
21. Статтi 473 i 476 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 473. Пересилання через митний кордон України у мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях товарiв, наявнiсть, найменування або назва, кiлькiсть яких не вiдповiдає даним, заявленим у митнiй декларацiї або в iнших документах, що вiдповiдно до законодавства України з питань митної справи замiнюють митнi декларацiї, товаросупровiдних та/або комерцiйних документах, або товарiв, заборонених до такого пересилання
1. Пересилання через митний кордон України у мiжнародних поштових та експрес-вiдправленнях товарiв, наявнiсть, найменування або назва, кiлькiсть яких не вiдповiдає даним, заявленим у митнiй декларацiї або в iнших документах, що вiдповiдно до законодавства України з питань митної справи замiнюють митнi декларацiї, товаросупровiдних та/або комерцiйних документах (крiм товарiв, зазначених у частинi другiй цiєї статтi), -
тягне за собою накладення штрафу в розмiрi вiд 30 до 50 вiдсоткiв вартостi цих товарiв з конфiскацiєю таких товарiв або без такої.
2. Пересилання через митний кордон України у мiжнародних експрес-вiдправленнях товарiв, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у мiжнародних поштових вiдправленнях товарiв, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвiтнього поштового союзу, -
тягне за собою конфiскацiю цих товарiв";
"Стаття 476. Перемiщення товарiв через митний кордон України з порушенням прав iнтелектуальної власностi
1. Ввезення на митну територiю України або вивезення за межi цiєї територiї товарiв з порушенням охоронюваних законом прав iнтелектуальної власностi, крiм товарiв, до яких вiдповiдно до частини третьої статтi 397 цього Кодексу не застосовуються заходи щодо сприяння захисту прав iнтелектуальної власностi, передбаченi частиною першою статтi 397 цього Кодексу, -
тягне за собою накладення штрафу в розмiрi вiд однiєї тисячi до двох тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян з конфiскацiєю таких товарiв".
22. В абзацi другому частини першої статтi 4791 слова "вiд вiсiмсот до" виключити.
23. В абзацi другому частини шостої статтi 481 слово "десяти" замiнити словами "вiд восьми до дванадцяти".
24. Доповнити статтею 4811 такого змiсту:
"Стаття 4811. Невиконання обов'язку щодо вивезення за межi митної територiї України або помiщення в iнший митний режим транспортних засобiв особистого користування або транспортних засобiв комерцiйного призначення, виданих iз складу митного органу
1. Невиконання у строк, встановлений абзацом другим частини другої статтi 242 цього Кодексу, обов'язку щодо вивезення за межi митної територiї України або помiщення в iнший митний режим транспортних засобiв особистого користування або транспортних засобiв комерцiйного призначення, виданих iз складу митного органу, -
тягне за собою накладення штрафу в розмiрi вiд десяти до п'ятнадцяти тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян або конфiскацiю таких транспортних засобiв".
25. У статтi 482:
1) у частинi першiй:
в абзацi першому слова "або з незаконним звiльненням вiд митного контролю внаслiдок зловживання службовим становищем посадовими особами митного органу" виключити;
абзац другий викласти в такiй редакцiї:
"тягнуть за собою накладення штрафу в розмiрi вiд 50 до 100 вiдсоткiв вартостi товарiв, транспортних засобiв - безпосереднiх предметiв порушення митних правил з конфiскацiєю транспортних засобiв, що використовувалися для перемiщення товарiв - безпосереднiх предметiв порушення митних правил через митний кордон України поза мiсцем розташування митного органу, або з конфiскацiєю товарiв, транспортних засобiв - безпосереднiх предметiв порушення митних правил i транспортних засобiв, що використовувалися для перемiщення товарiв - безпосереднiх предметiв порушення митних правил через митний кордон України поза мiсцем розташування митного органу";
2) в абзацi другому частини другої пiсля слiв "в розмiрi" доповнити словами i цифрами "вiд 150 до", а слова "митним контролем" замiнити словами "мiсцем розташування митного органу".
26. Абзац другий частини першої статтi 484 викласти в такiй редакцiї:
"тягнуть за собою накладення штрафу в розмiрi вiд 50 до 100 вiдсоткiв вартостi цих товарiв, транспортних засобiв з конфiскацiєю таких товарiв, транспортних засобiв або без такої".
27. Доповнити статтею 4871 такого змiсту:
"Стаття 4871. Обставини, що виключають провадження у справi про порушення митних правил
1. Провадження у справi про порушення митних правил не може бути розпочато, а розпочате пiдлягає закриттю за таких обставин:
1) вiдсутнiсть подiї та/або складу порушення митних правил;
2) неосуднiсть особи, яка вчинила протиправну дiю чи бездiяльнiсть;
3) недосягнення особою на момент вчинення порушення митних правил шiстнадцятирiчного вiку;
4) вчинення правопорушення в станi крайньої необхiдностi або необхiдної оборони;
5) скасування акта, який встановлює вiдповiдальнiсть за порушення митних правил;
6) закiнчення на момент розгляду справи про порушення митних правил строкiв, передбачених статтею 467 цього Кодексу;
7) наявнiсть за тим самим фактом щодо особи, яка притягається до адмiнiстративної вiдповiдальностi, постанови митного органу або суду про накладення адмiнiстративного стягнення;
8) наявнiсть за тим самим фактом стосовно особи, яка притягається до адмiнiстративної вiдповiдальностi, нескасованої постанови про закриття провадження у справi про порушення митних правил, повiдомлення про пiдозру особi у кримiнальному провадженнi за таким фактом;
9) смерть особи, стосовно якої розпочато провадження у справi про порушення митних правил".
28. У пунктi 5 частини першої статтi 495 слова "товарами - безпосереднiми предметами порушення митних правил" замiнити словами "товарами, транспортними засобами комерцiйного призначення - безпосереднiми предметами порушення митних правил".
29. Статтю 496 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 496. Провадження у справi про порушення митних правил в окремих випадках
1. Якщо пiд час розгляду справи про порушення митних правил суд дiйде висновку про наявнiсть у дiях особи, яка притягається до адмiнiстративної вiдповiдальностi, ознак кримiнального правопорушення, вiн передає матерiали такої справи прокурору або органу досудового розслiдування.
2. У разi закриття кримiнального провадження за наявностi в дiях особи ознак порушення митних правил матерiали про таке порушення передаються до митного органу або до суду для притягнення зазначеної особи до адмiнiстративної вiдповiдальностi. Постанова у такiй справi виноситься у строк, передбачений частиною третьою статтi 467 цього Кодексу".
30. У частинi першiй статтi 498 слова "пiд час розгляду справи про порушення митних правил у митному органi або судi" та слово "(суддi)" виключити.
31. У частинi третiй статтi 499, частинi першiй статтi 525, частинi третiй статтi 526, частинi першiй статтi 527, частинi другiй статтi 528, частинi п'ятiй статтi 529, у частинах першiй i другiй статтi 540 та назвi i частинi першiй статтi 541 слово "(суддя)" у всiх вiдмiнках виключити.
32. У статтi 511:
1) перше речення частини першої викласти в такiй редакцiї:
"1. Товари, транспортнi засоби комерцiйного призначення - безпосереднi предмети порушення митних правил, а також товари, транспортнi засоби комерцiйного призначення та вiдповiднi документи, необхiднi як докази у справi про порушення митних правил, можуть тимчасово вилучатися";
2) у частинi другiй слова i цифри "частиною шостою статтi 481, статтями 482 - 484 цього Кодексу" замiнити словами i цифрами "частиною шостою статтi 481, статтею 4811, статтями 482 - 484 цього Кодексу".
33. Статтю 516 пiсля частини першої доповнити новою частиною такого змiсту:
"2. У разi якщо товари, транспортнi засоби - безпосереднi предмети порушення митних правил тимчасово вилучаються на пiдставi статтi 511 цього Кодексу у справах про порушення митних правил за статтями цього Кодексу, що передбачають стягнення в розмiрi, визначеному у вiдсотках вiд вартостi цих товарiв, транспортних засобiв, призначення експертизи для визначення вартостi зазначених товарiв, транспортних засобiв є обов'язковим".
У зв'язку з цим частини другу i третю вважати вiдповiдно частинами третьою i четвертою.
34. Частину другу статтi 521 пiсля абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"3) у разi якщо санкцiєю вiдповiдної статтi цього Кодексу передбачено застосування лише штрафу або конфiскацiї товарiв, транспортних засобiв - безпосереднiх предметiв порушення митних правил як основних стягнень - внести до державного бюджету кошти в розмiрi, що дорiвнює нижнiй межi розмiру штрафу, передбаченого санкцiєю вiдповiдної статтi. При цьому вимоги, передбаченi пунктом 2 цiєї частини, не застосовуються".
У зв'язку з цим абзац сьомий вважати абзацом восьмим.
35. У частинi другiй статтi 522 слова i цифри "частиною шостою статтi 481, статтями 482 - 485 цього Кодексу" замiнити словами i цифрами "частиною шостою статтi 481, статтею 4811, статтями 482 - 485 цього Кодексу", а слова "районними, районними у мiстi, мiськими чи мiськрайонними судами (суддями)" - словами "мiсцевими загальними судами".
36. Доповнити статтею 5221 такого змiсту:
"Стаття 5221. Надiслання справи про порушення митних правил до суду
1. Справа про порушення митних правил, яка згiдно з частиною другою статтi 522 цього Кодексу пiдлягає розгляду судом, надсилається митним органом, посадовi особи якого здiйснювали провадження у такiй справi, до мiсцевого загального суду за мiсцезнаходженням такого митного органу разом з поданням про притягнення до вiдповiдальностi особи, яка вчинила порушення митних правил.
2. Подання про притягнення до вiдповiдальностi особи, яка вчинила порушення митних правил, має мiстити данi про прiзвище, iм'я та по батьковi (за наявностi) особи, яка притягується до адмiнiстративної вiдповiдальностi, суть вчиненого адмiнiстративного правопорушення та обставини його виявлення, встановленi пiд час провадження факти, обставини, що пом'якшують або обтяжують вiдповiдальнiсть, результати проведених експертиз, розрахунок понесених митним органом витрат пiд час провадження у справi, висновки про необхiднiсть притягнення особи до вiдповiдальностi за порушення митних правил з посиланням на статтю цього Кодексу, що передбачає адмiнiстративне стягнення за таке порушення.
3. Подання про притягнення до вiдповiдальностi особи, яка вчинила порушення митних правил, вiд iменi митницi пiдписує керiвник митницi або його заступник, вiд iменi центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, - посадова особа, уповноважена на це вiдповiдно до посадової iнструкцiї, або особа, уповноважена керiвником центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику".
37. У частинi четвертiй статтi 526 слова "i якщо вiд неї не надiйшло клопотання про перенесення розгляду справи" виключити.
38. У статтi 527:
1) частину першу доповнити пунктом 4 такого змiсту:
"4) про передання матерiалiв справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслiдування на пiдставi частини першої статтi 496 цього Кодексу";
2) пiсля частини першої доповнити новою частиною такого змiсту:
"2. У разi передання матерiалiв справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслiдування на пiдставi частини першої статтi 496 цього Кодексу постанова про закриття провадження у справi не виноситься".
У зв'язку з цим частину другу вважати частиною третьою;
3) доповнити частиною четвертою такого змiсту:
"4. Постанова у справi про порушення митних правил повинна мiстити приписи щодо вирiшення питання про тимчасово вилученi товари, транспортi засоби комерцiйного призначення та документи".
39. Частину першу статтi 530 викласти в такiй редакцiї:
"1. Законнiсть та обґрунтованiсть постанови митницi у справi про порушення митних правил можуть бути перевiренi судом у зв'язку з поданням позовної заяви або центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, - у зв'язку з поданням скарги або в порядку контролю.
Законнiсть та обґрунтованiсть постанови центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, можуть бути перевiренi судом у зв'язку з поданням позовної заяви".
40. У статтi 531:
1) у частинi першiй:
в абзацi першому слова "про припинення провадження" замiнити словами "про закриття провадження";
у пунктi 1 слово "ознак" замiнити словами "подiї та/або складу";
пункт 6 викласти в такiй редакцiї:
"6) накладення стягнення, не передбаченого цим Кодексом, або у розмiрi, що не вiдповiдає санкцiї статтi (частини статтi) цього Кодексу, за якою квалiфiковано правопорушення";
2) у частинi другiй слова "про припинення провадження" замiнити словами "про закриття провадження".
41. Статтю 532 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 532. Строки розгляду скарги (позовної заяви) на постанову у справi про порушення митних правил
1. Скарга на постанову митницi у справi про порушення митних правил, подана до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, розглядається протягом 30 календарних днiв, що настають за днем отримання такої скарги. Якщо протягом цього строку розглянути скаргу неможливо, за рiшенням керiвника центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, строк її розгляду може бути продовжений, але не бiльше нiж на 15 календарних днiв. Про таке продовження строку особа, стосовно якої винесена постанова у справi про порушення митних правил, повiдомляється в письмовiй формi з обґрунтуванням прийнятого рiшення не пiзнiше нiж за три робочi днi до завершення граничного строку.
2. Скарга (позовна заява) на постанову у справi про порушення митних правил, подана до суду, розглядається судом у строки, встановленi законом".
42. У частинi першiй статтi 536 слово "винесення" замiнити словами "набрання нею законної сили".
43. У роздiлi XXI "Прикiнцевi та перехiднi положення":
1) доповнити пунктом 68 такого змiсту:
"68. Установити, що обов'язок iз сплати митних платежiв та митний режим тимчасового ввезення припиняються щодо моторних транспортних засобiв, зазначених у частинах другiй i четвертiй статей 394 i 395 цього Кодексу, якi в перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, за розпорядженням власника таких транспортних засобiв безоплатно (без будь-якої грошової, матерiальної або iнших видiв компенсацiї) переданi безпосередньо або через громадське об'єднання для забезпечення потреб закладiв охорони здоров'я державної або комунальної форми власностi чи Збройним Силам України та добровольчим формуванням територiальних громад, Нацiональнiй гвардiї України, Службi безпеки України, Службi зовнiшньої розвiдки України, Державнiй прикордоннiй службi України, Мiнiстерству внутрiшнiх справ України, iншим утвореним вiдповiдно до законiв України вiйськовим формуванням, їх з'єднанням, вiйськовим частинам, пiдроздiлам";
2) абзац десятий пункту 927 пiсля слiв "у виробництвi та/або ремонтi" доповнити словами "(включаючи остаточно забракованi з технологiчних причин)";
3) в абзацi першому пункту 936 слова i цифри "окремих лiтiй-iонних комiрок ємнiстю менш як 200 А•год" замiнити словами i цифрами "акумуляторiв електричних ємнiстю менш як 100 А•год";
4) у пунктi 947 слова "(за умови iнформування митного органу, який контролює перемiщення цих товарiв)" замiнити словами "(за умови iнформування митного органу, який контролює перемiщення цих товарiв, або митного органу призначення)";
5) доповнити пунктами 949 i 950 такого змiсту:
"949. Особа звiльняється вiд адмiнiстративної вiдповiдальностi за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статтi 469, статтями 470, 481 i 485 цього Кодексу, у разi добровiльної (без попереднього або наступного вiдшкодування вартостi) передачi Збройним Силам України, добровольчим формуванням територiальних громад, Нацiональнiй гвардiї України, Службi безпеки України, Службi зовнiшньої розвiдки України, Державнiй прикордоннiй службi України, Мiнiстерству внутрiшнiх справ України, iншим утвореним вiдповiдно до законiв України вiйськовим формуванням, їх з'єднанням, вiйськовим частинам, пiдроздiлам, а також вiйськовослужбовцям для використання пiд час здiйснення заходiв, необхiдних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту iнтересiв держави у зв'язку з вiйськовою агресiєю Росiйської Федерацiї проти України, транспортних засобiв особистого користування, ввезених на митну територiю України в перiод з 24 лютого 2022 року до 1 квiтня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобiв особистого користування, ввезених на митну територiю України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разi їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митнiй територiї України без порушення строкiв та умов митних режимiв транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального пiдтвердження факту такої передачi.
950. Особа звiльняється вiд адмiнiстративної вiдповiдальностi за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 i 485 цього Кодексу, у разi добровiльної (без попереднього або наступного вiдшкодування вартостi) передачi Збройним Силам України, добровольчим формуванням територiальних громад, Нацiональнiй гвардiї України, Службi безпеки України, Службi зовнiшньої розвiдки України, Державнiй прикордоннiй службi України, Мiнiстерству внутрiшнiх справ України, iншим утвореним вiдповiдно до законiв України вiйськовим формуванням, їх з'єднанням, вiйськовим частинам, пiдроздiлам, а також вiйськовослужбовцям для використання пiд час здiйснення заходiв, необхiдних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту iнтересiв держави у зв'язку з вiйськовою агресiєю Росiйської Федерацiї проти України (далi в цьому пунктi - набувачi гуманiтарної допомоги), транспортних засобiв, що класифiкуються у товарних позицiях 8703, 8704 згiдно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територiю України та визнаних гуманiтарною допомогою у перiод з 24 лютого 2022 року до 1 квiтня 2024 року, за умови документального пiдтвердження факту передачi таких транспортних засобiв будь-якому набувачу гуманiтарної допомоги, зазначеному у цьому пунктi".
44. У текстi Кодексу слова "адмiнiстративний позов" у всiх вiдмiнках замiнити словами "позовна заява" у вiдповiдному вiдмiнку.
II. Прикiнцевi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування, крiм:
пiдпункту 1 пункту 1, пунктiв 3, 8, 12 - 16, 24, пiдпункту 2 пункту 32, пункту 35 роздiлу I цього Закону, якi набирають чинностi з дня набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до Митного кодексу України щодо iмплементацiї деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2025 р., NN 3-4, ст. 5);
пiдпункту 2 пункту 1, пунктiв 7 i 9 роздiлу I цього Закону та пiдпунктiв 1 - 5 пункту 2 роздiлу II цього Закону, якi набирають чинностi через три мiсяцi з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону;
пункту 6 роздiлу I цього Закону, який набирає чинностi через шiсть мiсяцiв з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону.
2. Внести змiни до таких законiв України:
1) абзац третiй частини другої статтi 2 Закону України "Про державний контроль за мiжнародними передачами товарiв вiйськового призначення та подвiйного використання" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 23, ст. 148 iз наступними змiнами) пiсля слiв "Збройних Сил України" доповнити словами "Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України";
2) частину шiстнадцяту статтi 24 Закону України "Про наркотичнi засоби, психотропнi речовини i прекурсори" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2007 р., N 10, ст. 89 iз наступними змiнами) пiсля слiв "Збройних Сил України" доповнити словами "Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України";
3) частину дев'яту статтi 16 Закону України "Про державну систему бiобезпеки при створеннi, випробуваннi, транспортуваннi та використаннi генетично модифiкованих органiзмiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2007 р., N 35, ст. 484; 2023 р., N 92, ст. 359) пiсля слiв "Збройних Сил України" доповнити словами "Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України";
4) у Законi України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 31, ст. 343 iз наступними змiнами):
абзац другий частини тринадцятої статтi 41 пiсля слiв "Збройних Сил України" доповнити словами "Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України";
частину п'яту статтi 56 пiсля слiв "Збройних Сил України" доповнити словами "Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України";
частину тринадцяту статтi 57 пiсля слiв "Збройних Сил України" доповнити словами "Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України";
частину шосту статтi 61 пiсля слiв "Збройних Сил України" доповнити словами "Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України";
5) абзац шiстнадцятий пiдпункту 11.42 пiдпункту 11 пункту 10 роздiлу XV "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про ветеринарну медицину" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2023 р., N 8-9, ст. 24 iз наступними змiнами) пiсля слiв "Збройних Сил України" доповнити словами "Нацiональної гвардiї України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Нацiональної полiцiї України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Головного управлiння розвiдки Мiнiстерства оборони України, Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України, Державної спецiальної служби транспорту України";
6) у Законi України "Про внесення змiн до Митного кодексу України щодо iмплементацiї деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2025 р., NN 3-4, ст. 5):
а) у роздiлi I:
пункт 3 доповнити абзацом дев'ятим такого змiсту:
"Надання та оприлюднення такої iнформацiї здiйснюються центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, на безоплатнiй основi та у формi вiдкритих даних в обсягах, що не суперечать мiжнародним договорам України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України, та в порядку, що визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України";
у пунктi 31 слово "облiковим" замiнити словом "облiкових";
пункт 32 викласти в такiй редакцiї:
"32. У частинi четвертiй статтi 64 слова "або уповноваженої ним особи" виключити, а слово "їх" замiнити словом "його";
у пунктi 35:
в абзацi сто двадцять четвертому слова "визначеними пунктами" замiнити словами "визначених пунктами";
абзац сто п'ятдесят третiй пiсля слiв "частинами першою - третьою" доповнити словами "цiєї статтi";
в абзацi п'ятому пункту 44 слова "у пунктi "б" замiнити словами i цифрою "у пунктi 2";
в абзацi одинадцятому пункту 71 слова "вiдповiдно до частини третьої" замiнити словами "вiдповiдно до частини другої";
в абзацi восьмому пункту 83 слова "крiм випадкiв ввезення товарiв" замiнити словами "крiм випадкiв вивезення товарiв";
в абзацi чотирнадцятому пункту 87 слова "у митний режим реiмпорту" замiнити словами "у митний режим iмпорту";
у пунктi 114:
абзац другий пiдпункту 3 викласти в такiй редакцiї:
"Громадянин має право декларувати такi товари у порядку, встановленому для громадян, шляхом подання митної декларацiї за формою єдиного адмiнiстративного документа або електронної митної декларацiї у виглядi окремого набору даних. Перелiк вiдомостей, що вносяться до електронної митної декларацiї у виглядi окремого набору даних, затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України";
пiдпункти 4 - 6 викласти в такiй редакцiї:
"4) абзац другий частини четвертої викласти в такiй редакцiї:
"Громадянин має право декларувати такi товари у порядку, встановленому для громадян, шляхом подання митної декларацiї за формою єдиного адмiнiстративного документа або електронної митної декларацiї у виглядi окремого набору даних. Перелiк вiдомостей, що вносяться до електронної митної декларацiї у виглядi окремого набору даних, затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України";
5) частину п'яту доповнити абзацом такого змiсту:
"Громадянин має право декларувати такi товари у порядку, встановленому для громадян, шляхом подання митної декларацiї за формою єдиного адмiнiстративного документа або електронної митної декларацiї у виглядi окремого набору даних. Перелiк вiдомостей, що вносяться до електронної митної декларацiї у виглядi окремого набору даних, затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України";
6) абзац третiй частини шостої викласти в такiй редакцiї:
"громадянин має право декларувати такi товари у порядку, встановленому для громадян, шляхом подання митної декларацiї за формою єдиного адмiнiстративного документа або електронної митної декларацiї у виглядi окремого набору даних. Перелiк вiдомостей, що вносяться до електронної митної декларацiї у виглядi окремого набору даних, затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України";
абзац восьмий пункту 152 замiнити чотирма новими абзацами такого змiсту:
"6) забезпечення сплати митних платежiв на умовах спрощення "використання звiльнення вiд гарантiї";
7) забезпечення сплати митних платежiв на умовах Митної конвенцiї про мiжнародне перевезення вантажiв iз застосуванням книжки МДП (Конвенцiї МДП) 1975 року;
8) забезпечення сплати митних платежiв на умовах Конвенцiї про тимчасове ввезення (Стамбул, 1990 рiк) iз застосуванням книжки (карнета) А.Т.А. або книжки (карнета) CPD;
9) забезпечення сплати митних платежiв на умовах Конвенцiї про процедуру спiльного транзиту";
в абзацi двадцятому пункту 155 слова "пiдпунктами "в" i "г" пункту" замiнити словами "пiдпунктами "в" - "ґ" пункту";
пункт 158 викласти в такiй редакцiї:
"158. У статтi 3152:
1) у частинi третiй слова "звiльнення вiд гарантiї" замiнити словами "використання звiльнення вiд гарантiї";
2) частину п'яту викласти в такiй редакцiї:
"5. Пiсля внесення до електронної системи управлiння гарантiями iнформацiї про скасування реєстрацiї гарантiї, звiльнення вiд гарантiї їх застосування не дозволяється";
пункт 160 викласти в такiй редакцiї:
"160. У статтi 3154:
1) у назвi та текстi слово "базової" замiнити словом "референтної";
2) у частинi першiй:
в абзацi першому слова "зобов'язань, забезпечених гарантiєю" замiнити словами "зобов'язань, забезпечених гарантiєю, звiльненням вiд гарантiї";
доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Вивiльнення iндивiдуальної гарантiї, зарезервованої частини референтної суми загальної гарантiї або звiльнення вiд гарантiї здiйснюється митним органом, яким було застосовано гарантiю, звiльнення вiд гарантiї";
3) в абзацi шостому частини третьої слова "зобов'язань, забезпечених гарантiєю" замiнити словами "зобов'язань, забезпечених гарантiєю, звiльненням вiд гарантiї";
в абзацах четвертому i п'ятому пiдпункту 3 пункту 165 слова i цифри "статтi 308 цього Кодексу" замiнити словами i цифрами "частини першої статтi 308 цього Кодексу";
у пунктi 174 слова "(у паперовiй або електроннiй формi)" замiнити словами "(паперовiй або електроннiй) формi";
пiдпункт 2 пункту 179 викласти в такiй редакцiї:
"2) у пунктi 2 частини третьої слова "або уповноважена ним особа не з'явилися" замiнити словами "не з'явився";
абзац тринадцятий пункту 206 викласти в такiй редакцiї:
"2. Рiшення про призупинення митного оформлення товарiв на строк до 10 робочих днiв приймає керiвник митного органу або його заступник. Рiшення про продовження строку призупинення митного оформлення товарiв, але не бiльше як на 10 робочих днiв, приймає керiвник митного органу або його заступник за вмотивованим клопотанням правовласника в разi надання висновку правовласника про наявнiсть порушення прав iнтелектуальної власностi";
в абзацi тринадцятому пункту 212 слово "встановлюються" замiнити словом "затверджуються";
у пiдпунктi 3 пункту 216 слова "цiєї статтi" виключити;
в абзацi двадцять другому пункту 222 слова "(у частинi податкового боргу iз сплати митних платежiв)" виключити;
у пiдпунктi 7 пункту 254:
в абзацi п'ятому слова i цифри "в частинi сьомiй статтi 201 цього Кодексу" замiнити словами i цифрами "в частинi шостiй статтi 201 цього Кодексу";
в абзацi чотирнадцятому слова "частини шостої" замiнити словами "частини п'ятої";
б) абзац другий пункту 2 роздiлу II "Прикiнцевi положення" викласти в такiй редакцiї:
"забезпечити доопрацювання центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну митну полiтику, програмного забезпечення для автоматизованого пошуку iнформацiї про порушення митних правил суб'єктами господарювання (їх посадовими особами) у зв'язку з виконанням ними дiй, пов'язаних iз здiйсненням митних формальностей щодо товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення".
3. Кабiнету Мiнiстрiв України:
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, необхiдних для реалiзацiї цього Закону;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити перегляд i приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
25 березня 2025 року
N 4323-IX