
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо розвитку фiнансової iнклюзiї в Українi
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1. В абзацi четвертому частини першої статтi 92 i абзацi другому частини другої статтi 933 Кодексу України з процедур банкрутства (Вiдомостi Верховної Ради України, 2019 р., N 19, ст. 74) слова "припинення дiї" замiнити словом "вiдкликання".
2. У Законi України "Про Нацiональний банк України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1999 р., N 29, ст. 238 iз наступними змiнами):
1) частину другу статтi 1 пiсля слiв "iстотна участь" доповнити словами "фiнансова iнклюзiя";
2) частину першу статтi 7 доповнити пунктами 351 i 352 такого змiсту:
"351) сприяє розвитку фiнансової iнклюзiї;
352) встановлює вимоги до дiяльностi банку фiнансової iнклюзiї та особливостi регулювання та нагляду за його дiяльнiстю";
3) у пунктах 1 i 3 частини одинадцятої статтi 56 слово "сторiнках" замiнити словом "сторiнцi";
4) у текстi статтi 68 слово "сторiнках" замiнити словом "сторiнцi";
5) у частинi першiй статтi 69 слова "у вiдповiдностi з мiжнародними стандартами професiйної практики внутрiшнього аудиту" замiнити словами "вiдповiдно до Глобальних стандартiв внутрiшнього аудиту, прийнятих Радою з мiжнародних стандартiв внутрiшнього аудиту";
6) у текстi Закону слова "офiцiйного iнтернет-представництва Нацiонального банку", "офiцiйного Iнтернет-представництва Нацiонального банку" замiнити словами "Офiцiйного iнтернет-представництва Нацiонального банку України".
3. Пункт 2 частини першої статтi 9 Закону України "Про застосування реєстраторiв розрахункових операцiй у сферi торгiвлi, громадського харчування та послуг" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2000 р., N 38, ст. 315 iз наступними змiнами) пiсля абзацу третього доповнити новим абзацом такого змiсту:
"операцiй банкiв фiнансової iнклюзiї".
У зв'язку з цим абзац четвертий вважати абзацом п'ятим.
4. У Законi України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2001 р., N 5 - 6, ст. 30 iз наступними змiнами):
1) частину першу статтi 2 доповнити з урахуванням алфавiтного порядку термiнами такого змiсту:
"обмежена банкiвська лiцензiя - банкiвська лiцензiя, що видається банку фiнансової iнклюзiї на здiйснення ним банкiвської дiяльностi вiдповiдно до вимог i з урахуванням обмежень, установлених цим Законом, iншими законодавчими актами України, а також нормативно-правовими актами Нацiонального банку України";
"фiнансова iнклюзiя - створення для клiєнтiв умов, що забезпечують можливiсть рiвного доступу до отримання банкiвських, платiжних та iнших фiнансових та супровiдних послуг, з урахуванням принципу недискримiнацiї, незалежно вiд рiвня особистого доходу фiзичної особи та iнших факторiв, що перешкоджають клiєнтам користуватися такими послугами";
2) доповнити статтею 71 такого змiсту:
"Стаття 71. Продаж, найм (оренда) належного державним банкам, банкам з державною часткою майна (активiв)
Продаж, передача в найм (оренду) майна (активiв) державних банкiв, банкiв з державною часткою, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi, здiйснюється на конкурентних засадах шляхом проведення електронних аукцiонiв в електроннiй торговiй системi згiдно з вимогами законодавства щодо вiдчуження та передачi в найм (оренду) майна господарських товариств, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй (часток) належать державi або iншiй юридичнiй особi, єдиним учасником (засновником) якої є держава (в тому числi майна державних акцiонерних товариств, 100 вiдсоткiв акцiй у статутному капiталi яких перебувають у державнiй власностi), з урахуванням вимог, визначених цiєю статтею. Особливостi порядку проведення електронних аукцiонiв з продажу, передачi в найм (оренду) такого майна, активiв встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики у сферi реалiзацiї майна (майнових прав, iнших активiв) або прав на нього на конкурентних засадах у формi аукцiонiв, або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фiнансової полiтики.
Положення цiєї статтi не застосовується:
1) до правочинiв, що укладаються з валютними цiнностями, депозитними сертифiкатами Нацiонального банку України та цiнними паперами;
2) до правочинiв з майном (активами), визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики у сферi реалiзацiї майна (майнових прав, iнших активiв) або прав на нього на конкурентних засадах у формi аукцiонiв, або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фiнансової полiтики";
3) доповнити статтею 81 такого змiсту:
"Стаття 81. Банк фiнансової iнклюзiї
Банком фiнансової iнклюзiї є банк, що здiйснює дiяльнiсть на пiдставi обмеженої банкiвської лiцензiї, основною метою дiяльностi якого є забезпечення фiнансової iнклюзiї.
Дiяльнiсть i стратегiя банку фiнансової iнклюзiї мають бути спрямованi на забезпечення доступу клiєнтiв до користування банкiвськими, платiжними, iншими фiнансовими та супровiдними послугами, у тому числi на територiях з особливими умовами для розвитку та територiях вiдновлення у значеннi, наведеному в Законi України "Про засади державної регiональної полiтики".
Нацiональний банк України встановлює вимоги до дiяльностi банку фiнансової iнклюзiї та особливостi регулювання та нагляду за його дiяльнiстю.
Якщо цим Законом не визначено iнше, дiя його положень поширюється на банк фiнансової iнклюзiї.
Банк фiнансової iнклюзiї має право надавати банкiвськi, платiжнi, iншi фiнансовi та супровiднi послуги, а також здiйснювати дiяльнiсть, передбачену частиною дев'ятою статтi 47 цього Закону, з урахуванням обмежень, встановлених цiєю статтею, статтями 48 i 49 цього Закону.
Банк фiнансової iнклюзiї має право надавати послуги, визначенi частиною п'ятою цiєї статтi, виключно фiзичним особам, суб'єктам господарювання, громадським та благодiйним органiзацiям, обсяг рiчного доходу вiд будь-якої дiяльностi яких за попереднiй звiтний календарний рiк не перевищує суму, еквiвалентну 5 мiльйонам євро, визначену за офiцiйним курсом гривнi щодо iноземних валют, встановленим Нацiональним банком України (середнiм за звiтний перiод - календарний рiк), а також органам державної влади та органам мiсцевого самоврядування. Обмеження щодо обсягу рiчного доходу, зазначеного у цiй частинi, не поширюються на осiб, якi є пов'язаними з банком фiнансової iнклюзiї особами, визначеними пунктами 1 - 5 частини першої статтi 52 цього Закону, та на виконавцiв комунальних послуг у значеннi, наведеному в Законi України "Про житлово-комунальнi послуги".
Банку фiнансової iнклюзiї забороняється:
1) здiйснювати iнвестицiї в цiннi папери, за винятком облiгацiй внутрiшньої державної позики та депозитних сертифiкатiв Нацiонального банку України;
2) надавати фiнансовi послуги в межах професiйної дiяльностi на ринках капiталу, передбаченої частиною другою статтi 41 Закону України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки".
Банк фiнансової iнклюзiї при здiйсненнi кредитних операцiй зобов'язаний дотримуватись обмежень щодо максимального розмiру кредитних операцiй без урахування нарахованих банком фiнансової iнклюзiї вiдсоткiв, штрафiв та/або пенi за порушення умов укладених договорiв:
1) для фiзичної особи:
сукупна сума заборгованостi перед цим банком фiнансової iнклюзiї такої особи за кредитними операцiями строком до одного року не може перевищувати 15 розмiрiв мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на 1 сiчня календарного року, в якому здiйснюється кредитна операцiя;
сукупна сума заборгованостi перед цим банком фiнансової iнклюзiї такої особи за кредитними операцiями строком понад один рiк, крiм кредитiв, наданих на придбання або реконструкцiю житла, не може перевищувати 40 розмiрiв мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на 1 сiчня календарного року, в якому здiйснюється кредитна операцiя;
сукупна сума заборгованостi перед цим банком фiнансової iнклюзiї такої особи строком понад один рiк за кредитами, наданими на придбання майна, яке вiднесено чи буде вiднесено до об'єктiв житлового фонду (житлового будинку, квартири, житлового об'єкта незавершеного будiвництва), майнових прав на таке майно, майбутнього об'єкта житлової нерухомостi, за умови що вiдповiдне майно надано в iпотеку/заставу за таким кредитом, не може перевищувати 240 розмiрiв мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на 1 сiчня календарного року, в якому здiйснюється кредитна операцiя;
2) для юридичної особи, фiзичної особи - пiдприємця, органу державної влади та органу мiсцевого самоврядування - сукупна сума заборгованостi перед цим банком фiнансової iнклюзiї за кредитними операцiями такого суб'єкта або органу не може перевищувати 2400 розмiрiв мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на 1 сiчня календарного року, в якому здiйснюється кредитна операцiя.
Банк фiнансової iнклюзiї вiдповiдно до вимог, встановлених Нацiональним банком України, має право за межами примiщення банку (вiддiлення банку), а в разi залучення комерцiйного агента - за межами примiщення, в якому комерцiйний агент надає послуги:
надавати фiнансовi платiжнi послуги в нацiональнiй валютi, крiм приймання готiвкових коштiв для зарахування на вклад (депозит);
здiйснювати пропонування, пiдготовку та укладення договорiв щодо банкiвських, платiжних, iнших фiнансових та супровiдних послуг, а також надавати вiдповiднi консультацiї.
Дiя положень нормативно-правових актiв, якими встановлено вимоги до банкiв або до дiяльностi банкiв, поширюється на банк фiнансової iнклюзiї та його дiяльнiсть, якщо iнше не визначено такими нормативно-правовими актами. Застосування в iнших нормативно-правових актах термiна "банкiвська лiцензiя" поширюється також на обмежену банкiвську лiцензiю, якщо iнше не передбачено такими нормативно-правовими актами";
4) статтю 16 пiсля частини другої доповнити новою частиною такого змiсту:
"Статут банку фiнансової iнклюзiї додатково повинен мiстити iнформацiю про його статус банку фiнансової iнклюзiї та визначати мету його дiяльностi щодо забезпечення фiнансової iнклюзiї".
У зв'язку з цим частини третю - десяту вважати вiдповiдно частинами четвертою - одинадцятою;
5) у статтi 19:
у пунктi 3 частини другої слова "закритого (приватного) розмiщення" замiнити словом "емiсiї";
доповнити новою частиною такого змiсту:
"Якщо цим Законом не визначено iнше, дiя положень цього Закону щодо видачi, пiдстав для вiдмови у видачi банкiвської лiцензiї та вiдкликання банкiвської лiцензiї поширюється на обмежену банкiвську лiцензiю";
6) доповнити статтею 192 такого змiсту:
"Стаття 192. Обмежена банкiвська лiцензiя
Банк фiнансової iнклюзiї може бути створений у порядку, визначеному цим Законом, шляхом отримання обмеженої банкiвської лiцензiї або переоформлення дiючої банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю.
Юридична особа, яка має намiр здiйснювати банкiвську дiяльнiсть як банк фiнансової iнклюзiї, створюється у порядку та згiдно з вимогами, встановленими главою 2 цього Закону.
Юридична особа, яка має намiр здiйснювати банкiвську дiяльнiсть як банк фiнансової iнклюзiї, для отримання обмеженої банкiвської лiцензiї подає до Нацiонального банку України разом iз заявою про видачу обмеженої банкiвської лiцензiї документи, визначенi пунктами 3 - 5 i 8 частини другої статтi 19 цього Закону, а також:
1) копiї внутрiшнiх положень банку фiнансової iнклюзiї, що регламентують надання банкiвських та iнших фiнансових послуг як банком фiнансової iнклюзiї, визначають порядок здiйснення внутрiшнього контролю та процедуру управлiння ризиками;
2) стратегiю банку фiнансової iнклюзiї та бiзнес-план на три роки, складенi вiдповiдно до вимог Нацiонального банку України. Такi документи обов'язково мають мiстити детальний опис заходiв iз розвитку фiнансової iнклюзiї, у тому числi:
а) плановану структуру клiєнтської бази за сегментами клiєнтiв;
б) опис планованих територiй обслуговування з чiтким визначенням територiй, на яких доступ до фiнансових послуг, станом на момент подання документiв, передбачених цiєю частиною, був вiдсутнiй або значно обмежений, у тому числi територiй з особливими умовами для розвитку та територiй вiдновлення у значеннi, наведеному в Законi України "Про засади державної регiональної полiтики";
в) плани розвитку каналiв надання послуг, якi сприяли б забезпеченню фiнансової iнклюзiї.
Нацiональний банк України розглядає заяву юридичної особи, яка має намiр здiйснювати банкiвську дiяльнiсть як банк фiнансової iнклюзiї, про видачу обмеженої банкiвської лiцензiї та приймає рiшення про видачу обмеженої банкiвської лiцензiї чи про вiдмову в її видачi вiдповiдно до порядку та умов, визначених частинами сьомою - дев'ятою статтi 19 цього Закону.
Нацiональний банк України має право вiдмовити у видачi обмеженої банкiвської лiцензiї юридичнiй особi, яка має намiр здiйснювати банкiвську дiяльнiсть як банк фiнансової iнклюзiї, з пiдстав, визначених частиною першою статтi 191 цього Закону, а також у разi невiдповiдностi стратегiї та/або бiзнес-плану вимогам, зазначеним у пунктi 2 частини третьої цiєї статтi та нормативно-правових актах Нацiонального банку України щодо розвитку фiнансової iнклюзiї. У разi прийняття Нацiональним банком України рiшення про вiдмову у видачi обмеженої банкiвської лiцензiї з пiдстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статтi 191 цього Закону, юридична особа, яка має намiр здiйснювати банкiвську дiяльнiсть як банк фiнансової iнклюзiї, має право подати до Нацiонального банку України нову заяву про видачу обмеженої банкiвської лiцензiї не ранiше нiж через три мiсяцi з дня прийняття Нацiональним банком України рiшення про вiдмову у видачi обмеженої банкiвської лiцензiї та за умови усунення причин, що були пiдставою для прийняття такого рiшення.
Нацiональний банк України одночасно або до прийняття рiшення про видачу обмеженої банкiвської лiцензiї у строк, визначений частиною дев'ятою статтi 19, розглядає питання та приймає рiшення про погодження або вiдмову в погодженнi на посади керiвникiв, головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера, керiвника пiдроздiлу внутрiшнього аудиту новоствореного банку вiдповiдно до вимог нормативно-правового акта Нацiонального банку України.
Нацiональний банк України протягом двох робочих днiв з дня прийняття рiшення про видачу обмеженої банкiвської лiцензiї:
1) вносить вiдповiдний запис до Державного реєстру банкiв;
2) надає банку фiнансової iнклюзiї витяг з Державного реєстру банкiв про видачу обмеженої банкiвської лiцензiї.
Юридична особа набуває статусу банку фiнансової iнклюзiї i право на здiйснення банкiвської дiяльностi вiдповiдно до вимог i з урахуванням обмежень, установлених цим Законом, iншими законами України, а також нормативно-правовими актами Нацiонального банку України, з дня видачi їй обмеженої банкiвської лiцензiї.
Банк, який має намiр набути статусу банку фiнансової iнклюзiї, подає до Нацiонального банку України заяву про переоформлення його банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю, що передбачає отримання обмеженої банкiвської лiцензiї одночасно з вiдкликанням банкiвської лiцензiї.
Банк для переоформлення банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю та отримання статусу банку фiнансової iнклюзiї подає до Нацiонального банку України разом iз вiдповiдною заявою такi документи:
1) статут банку, який повинен мiстити iнформацiю про статус банку фiнансової iнклюзiї та визначати основну мету його дiяльностi щодо забезпечення фiнансової iнклюзiї;
2) документи, передбаченi пунктом 2 частини третьої цiєї статтi;
3) копiю документа, що пiдтверджує внесення плати за переоформлення банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю, розмiр якої встановлюється Нацiональним банком України.
Нацiональний банк України залишає заяву про переоформлення банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю без руху в разi, якщо банк, який має намiр набути статусу банку фiнансової iнклюзiї, подав неповний пакет документiв, необхiдних для переоформлення банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю, або така заява подана з порушенням установлених законодавством вимог. У такому разi Нацiональний банк України протягом 10 робочих днiв iз дня одержання такої заяви надсилає банку повiдомлення в письмовiй формi (паперовiй або електроннiй) про залишення заяви про переоформлення банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю без руху iз зазначенням виявлених недолiкiв з посиланням на порушенi вимоги законодавства, порядку i строку усунення таких недолiкiв, а також порядку i строкiв оскарження рiшення про залишення заяви про переоформлення банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю без руху. У разi усунення банком виявлених недолiкiв у строк, встановлений Нацiональним банком України, заява вважається поданою в день її первинного подання, а строк розгляду заяви продовжується на строк залишення такої заяви без руху.
Нацiональний банк України приймає рiшення про переоформлення банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю чи про вiдмову в такому переоформленнi на пiдставi заяви та доданих до неї документiв, визначених частиною десятою цiєї статтi. Строк прийняття такого рiшення становить не бiльше нiж 45 робочих днiв з дня отримання вiдповiдної заяви банку.
Нацiональний банк України має право вiдмовити у переоформленнi банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю з пiдстав, визначених пунктами 1 - 3 та 10 частини першої статтi 191 цього Закону, а також у разi невiдповiдностi стратегiї та/або бiзнес-плану вимогам, зазначеним у пунктi 2 частини третьої цiєї статтi, щодо розвитку фiнансової iнклюзiї. У разi прийняття Нацiональним банком України рiшення про вiдмову в переоформленнi банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю з пiдстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статтi 191 цього Закону, банк, який має намiр набути статусу банку фiнансової iнклюзiї, має право подати до Нацiонального банку України нову заяву про переоформлення банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю не ранiше нiж через три мiсяцi з дня прийняття Нацiональним банком України рiшення про вiдмову у переоформленнi банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю та за умови усунення причин, що були пiдставою для прийняття такого рiшення.
Нацiональний банк України протягом двох робочих днiв з дня прийняття рiшення про переоформлення банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю:
1) вносить вiдповiдний запис до Державного реєстру банкiв;
2) надає банку фiнансової iнклюзiї витяг з Державного реєстру банкiв про видачу обмеженої банкiвської лiцензiї.
Банк набуває статусу банку фiнансової iнклюзiї з дня видачi йому обмеженої банкiвської лiцензiї.
З дня отримання банком обмеженої банкiвської лiцензiї та набуття ним статусу банку фiнансової iнклюзiї:
1) на такий банк, крiм загальних обмежень щодо дiяльностi, встановлених цим Законом, поширюються також обмеження, встановленi статтею 81 цього Закону;
2) такому банку заборонено укладати новi договори про надання банкiвських та iнших фiнансових послуг, а також збiльшувати розмiр зобов'язань за укладеними договорами з надання таких фiнансових послуг (крiм нарахування вiдсоткiв, а також пенi та штрафiв за прострочення/невиконання зобов'язань за такими договорами), продовжувати дiю договорiв про надання банкiвських та iнших фiнансових послуг, укладених до набуття банком статусу банку фiнансової iнклюзiї, якщо вони не вiдповiдають обмеженням щодо дiяльностi банку фiнансової iнклюзiї, встановленим цим Законом. Зобов'язання за договорами про надання банкiвських та iнших фiнансових послуг, укладеними до набуття банком статусу банку фiнансової iнклюзiї, залишаються чинними та продовжують виконуватися сторонами в повному обсязi до закiнчення строку дiї договору або до моменту його виконання.
Банк фiнансової iнклюзiї не пiзнiше наступного робочого дня з дня отримання обмеженої банкiвської лiцензiї подає до Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку письмову заяву з проханням припинити дiю виданої (виданих) йому лiцензiї (лiцензiй) на провадження дiяльностi на ринках капiталу та органiзованих товарних ринках (за її (їх) наявностi).
Банк, який отримав обмежену банкiвську лiцензiю, зобов'язаний протягом 20 робочих днiв з дня її отримання подати до Нацiонального банку України документи, передбаченi пунктом 1 частини третьої цiєї статтi";
7) у частинi двадцять другiй статтi 42 слова "(крiм контролера банку, юридичних осiб, якi мають спiльного з банком контролера, банкiвських спiлок та асоцiацiй)" замiнити словами "(крiм посад у контролерi банку, юридичних особах, якi мають спiльного з банком контролера, спiлках, асоцiацiях, громадських/благодiйних органiзацiях, фондах, основною метою створення та дiяльностi яких не є отримання прибутку; посад, пов'язаних iз здiйсненням викладацької, наукової та творчої дiяльностi)";
8) частину одинадцяту статтi 47 пiсля слiв "платiжнi послуги" доповнити словами "та послуги, що є допомiжними до платiжних послуг";
9) пункт 2 частини одинадцятої статтi 52 викласти в такiй редакцiї:
"2) придбання активiв пов'язаної з банком особи, за винятком продукцiї, що виробляється цiєю особою, та/або товару (крiм об'єктiв нерухомого майна та транспортних засобiв), що реалiзується (продається) цiєю особою фiзичнiй особi";
10) роздiл VII "Прикiнцевi положення" доповнити пунктом 22 такого змiсту:
"22. Процедури продажу, передачi в найм (оренду) майна (активiв) державних банкiв, банкiв з державною часткою, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi, розпочатi (щодо яких оприлюднено оголошення про продаж, передачу в найм (оренду) до дати набрання чинностi положеннями статтi 71 цього Закону, завершуються вiдповiдно до законодавства, що дiяло на момент початку вiдповiдних процедур";
11) у текстi Закону слова "платiжного документа про", "сторiнках", "оверсайту" замiнити вiдповiдно словами "документа, що пiдтверджує", "сторiнцi", "оверсайта", а слова "офiцiйного Iнтернет-представництва", "офiцiйного iнтернет-представництва" - словами "Офiцiйного iнтернет-представництва".
5. У Законi України "Про валюту i валютнi операцiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2018 р., N 30, ст. 239 iз наступними змiнами):
1) абзац перший частини п'ятої статтi 11 доповнити реченням такого змiсту: "При здiйсненнi валютного нагляду Нацiональний банк України має право застосовувати професiйне судження";
2) у текстi Закону слово "сторiнках" замiнити словом "сторiнцi", а слова "офiцiйного iнтернет-представництва" - словами "Офiцiйного iнтернет-представництва".
6. Частину сiмнадцяту статтi 11 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2020 р., N 25, ст. 171 iз наступними змiнами) доповнити новим абзацом такого змiсту:
"Нацiональний банк України з урахуванням специфiки дiяльностi банкiв фiнансової iнклюзiї встановлює для них особливостi здiйснення належної перевiрки клiєнтiв, надiйнi джерела для здiйснення належної перевiрки клiєнтiв, а також особливостi встановлення вигодоодержувачiв (вигодонабувачiв) за фiнансовими операцiями".
7. Частину першу статтi 73 Закону України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки" в редакцiї Закону України вiд 19 червня 2020 року N 738-IX iз наступними змiнами доповнити пунктом 81 такого змiсту:
"81) професiйний учасник ринкiв капiталу, який є банком фiнансової iнклюзiї, щодо якого Нацiональним банком України прийнято рiшення про переоформлення банкiвської лiцензiї на обмежену банкiвську лiцензiю, не подав до Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку письмову заяву з проханням припинити дiю виданої (виданих) йому лiцензiї (лiцензiй) на провадження певного виду дiяльностi на ринках капiталу".
8. У Законi України "Про фiнансовi послуги та фiнансовi компанiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2023 р., N 3 - 4, ст. 10 iз наступними змiнами):
1) абзац перший частини п'ятої статтi 21 викласти в такiй редакцiї:
"5. При здiйсненнi нагляду за дiяльнiстю з надання фiнансових послуг, валютного нагляду, нагляду за додержанням законодавства про захист прав споживачiв фiнансових послуг, контролю за дотриманням законодавства про рекламу на ринках фiнансових послуг та за поширенням iнформацiї про фiнансовi та супровiднi послуги, а також нагляду у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення Регулятор має право застосовувати професiйне судження";
2) у пунктi 5 частини третьої статтi 25 слово "сторiнках" замiнити словом "сторiнцi";
3) у текстi Закону слова "офiцiйного iнтернет-представництва" i "офiцiйного Iнтернет-представництва" замiнити словами "Офiцiйного iнтернет-представництва".
9. У Законi України "Про платiжнi послуги" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2023 р., N 10 - 11, ст. 26 iз наступними змiнами):
1) абзац перший частини шостої статтi 17 викласти в такiй редакцiї:
"6. Нацiональний банк України приймає рiшення про погодження набуття або збiльшення/погодження набутої або збiльшеної iстотної участi у платiжнiй установi, установi електронних грошей або операторi поштового зв'язку, що здiйснює дiяльнiсть, передбачену цим Законом, на пiдставi заяви та доданих до неї документiв, визначених нормативно-правовими актами Нацiонального банку України. Строк прийняття Нацiональним банком України такого рiшення становить п'ять мiсяцiв з дня отримання вiдповiдної заяви та доданих до неї документiв. За результатами розгляду документiв Нацiональний банк України приймає рiшення про погодження або вiдмову в погодженнi, або про заборону набуття, збiльшення iстотної участi в такiй платiжнiй установi, установi електронних грошей або операторi поштового зв'язку";
2) у текстi Закону слова "офiцiйного Iнтернет-представництва" замiнити словами "Офiцiйного iнтернет-представництва".
10. У Законi України "Про кредитнi спiлки" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2023 р., NN 85 - 86, ст. 315 iз наступними змiнами):
1) у частинi четвертiй статтi 41 слова i цифру "у пунктi 6" замiнити словами i цифрою "у пунктi 5";
2) в абзацi першому пункту 121 роздiлу XI "Прикiнцевi та перехiднi положення" слова "але не пiзнiше дня набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення функцiй Нацiонального банку України з державного регулювання ринкiв фiнансових послуг" виключити;
3) у текстi Закону слова "офiцiйного Iнтернет-представництва Регулятора" замiнити словами "Офiцiйного iнтернет-представництва Нацiонального банку України".
II. Прикiнцевi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування, та вводиться в дiю через шiсть мiсяцiв з дня набрання ним чинностi, крiм:
пункту 1, пiдпункту 5 пункту 2, пiдпунктiв 7 - 9 пункту 4, пiдпункту 1 пункту 5, пiдпункту 1 пункту 8, пiдпункту 1 пункту 9, пiдпунктiв 1 i 2 пункту 10 роздiлу I цього Закону, пiдпункту 1 пункту 2 i пункту 3 цього роздiлу, якi вводяться в дiю з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону;
пiдпунктiв 2 i 10 пункту 4 роздiлу I цього Закону i пiдпункту 2 пункту 2 цього роздiлу, якi вводяться в дiю через три мiсяцi з дня опублiкування цього Закону.
2. Кабiнету Мiнiстрiв України:
1) протягом трьох мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом:
прийняти нормативно-правовi акти, необхiднi для реалiзацiї цього Закону, в тому числi щодо:
особливостей порядку проведення електронних аукцiонiв з продажу, передачi в найм (оренду) майна (активiв) державних банкiв, банкiв з державною часткою, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi;
правочинiв з майном (активами) державних банкiв, банкiв з державною часткою, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi, до яких не застосовуються положення статтi 71 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть";
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;
2) щоквартально подавати комiтетам Верховної Ради України, до предмета вiдання яких належать питання державної економiчної полiтики та фiнансової полiтики, звiти про результати застосування законодавства щодо вiдчуження та передачi в найм (оренду) майна державних банкiв, банкiв з державною часткою, у статутному капiталi яких бiльше 50 вiдсоткiв акцiй належать державi, в частинi продажу, передачi в найм (оренду) майна (активiв).
3. Рекомендувати Нацiональному банку України протягом шести мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом:
1) прийняти нормативно-правовi акти, необхiднi для реалiзацiї цього Закону, в тому числi щодо:
встановлення вимог щодо надання банком фiнансової iнклюзiї своїм клiєнтам банкiвських, платiжних та iнших фiнансових та супровiдних послуг за межами примiщення банку (вiддiлення банку), а в разi залучення комерцiйного агента - за межами примiщення, в якому комерцiйний агент надає послуги;
забезпечення можливостi банкам, юридичним особам, якi отримали лiцензiю Нацiонального банку на здiйснення операцiй з готiвкою та здiйснюють дiяльнiсть з iнкасацiї коштiв та перевезення валютних цiнностей, здiйснювати перевезення валютних цiнностей мiж пiдроздiлами банку фiнансової iнклюзiї та мiж пiдроздiлами комерцiйного агента банку фiнансової iнклюзiї;
встановлення особливостей здiйснення належної перевiрки клiєнтiв, надiйних джерел для здiйснення належної перевiрки клiєнтiв, а також особливостей встановлення вигодоодержувачiв (вигодонабувачiв) за фiнансовими операцiями з урахуванням специфiки дiяльностi банкiв фiнансової iнклюзiї, включаючи право надавати своїм клiєнтам (крiм банкiв) банкiвськi, платiжнi, iншi фiнансовi та супровiднi послуги за межами примiщення банку (вiддiлення банку), а в разi залучення комерцiйного агента - за межами примiщення, в якому комерцiйний агент надає послуги, вiдповiдно до абзацiв вiсiмнадцятого - двадцятого пiдпункту 3 пункту 4 роздiлу I цього Закону;
2) привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом.
| Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
3 червня 2025 року
N 4465-IX
.png)

