Перейти до основного вмісту

  • УКР
  • РУС

 logo

П'ятниця, Березень 20, 2026 - 23:20
  • Головна
  • Програмне забезпечення
  • Завантаження
  • Форум
  • Курси валют
  • Єдине вікно для міжнародної торгівлі
  • Партнери
  • Про компанію
  • Контакти

Ви є тут

Головна

ЗАКОН  УКРАЇНИ

Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення функцiонування енергетичних ринкiв, конкурентних умов виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї та посилення енергетичної стiйкостi

     Верховна Рада України постановляє:

     I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:

     1. У роздiлi "Прикiнцевi та перехiднi положення" Кодексу України з процедур банкрутства (Вiдомостi Верховної Ради України, 2019 р., N 19, ст. 74):

     1) у пунктi 11 цифри "2025" замiнити цифрами "2028";

     2) пункт 17 викласти в такiй редакцiї:

     "17. Установити, що до 1 сiчня 2028 року не порушуються провадження у справах про банкрутство, а порушенi провадження пiдлягають припиненню щодо боржника - Державного пiдприємства "Схiдний гiрничо-збагачувальний комбiнат".

     2. Роздiл XII "Перехiднi положення" Закону України "Про природно-заповiдний фонд України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 34, ст. 502 iз наступними змiнами) доповнити пунктом 2 такого змiсту:

     "2. Установити, що на перiод дiї воєнного стану в Українi або в окремих її мiсцевостях, а також протягом одного року з дня його припинення чи скасування здiйснення у межах територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, розташованих у зонi вiдчуження та зонi безумовного (обов'язкового) вiдселення, будiвництва, реконструкцiї, облаштування лiнiй електропередачi системи передачi, шириною, передбаченою проектною документацiєю, за iнвестицiйним проектом у сферi енергетики, що визначений прiоритетним для держави вiдповiдно до розпорядчих актiв Кабiнету Мiнiстрiв України, є пiдставою для змiни функцiонального зонування територiї, змiни меж, категорiї, а також скасування статусу вiдповiдних територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду.

     Клопотання щодо необхiдностi змiни меж, категорiї та скасування статусу територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду в такому випадку подається до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони навколишнього природного середовища, оператором системи передачi за погодженням iз центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi управлiння зоною вiдчуження i зоною безумовного (обов'язкового) вiдселення.

     Клопотання, передбачене абзацом другим цього пункту, має мiстити обґрунтування щодо необхiдностi змiни меж, категорiї та скасування статусу територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, вiдомостi про мiсцезнаходження, розмiри, характер використання, картографiчний матерiал, на якому вiдображено iснуючу i проектну межi територiй та об'єктiв природно-заповiдного фонду, власникiв та користувачiв природних ресурсiв.

     Подання експертного висновку, передбаченого статтею 54 цього Закону, не вимагається".

     3. У Законi України "Про альтернативнi види палива" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2000 р., N 12, ст. 94 iз наступними змiнами):

     1) частину другу статтi 1 викласти в такiй редакцiї:

     "Для цiлей цього Закону пiд нормативно визначеною обов'язковою часткою вмiсту рiдкого бiопалива (бiокомпонентiв), яка застосовується з 1 липня 2026 року, розумiється вмiст рiдкого бiопалива (бiокомпонентiв) у всiх обсягах бензинiв автомобiльних, що вiдпускаються з мiсць оптової торгiвлi пальним, мiсць роздрiбної торгiвлi пальним, крiм бензинiв з октановим числом 98 i вище та бензинiв, що поставляються для потреб Мiнiстерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного матерiального резерву, при якому загальний вмiст бiоетанолу складає понад 7 вiдсоткiв об'ємних за умови, що масова частка кисню не перевищуватиме 3,7 вiдсотка";

     2) у статтi 71:

     абзац другий частини першої викласти в такiй редакцiї:

     "отримує вiд суб'єкта господарювання, який здiйснює дiяльнiсть з введення в обiг бензинiв автомобiльних, iнформацiю про фактичний вмiст рiдкого бiопалива (бiокомпонентiв) у введених в обiг бензинах автомобiльних за звiтний перiод та про вiдповiднiсть рiдкого бiопалива (бiокомпонентiв) критерiям сталостi";

     частину другу викласти в такiй редакцiї:

     "Суб'єкти господарювання, якi здiйснюють дiяльнiсть з введення в обiг бензинiв автомобiльних, щороку, починаючи з 2026 року, не пiзнiше 1 липня року, наступного за звiтним календарним роком, надають адмiнiстратору облiку iнформацiю про фактичний вмiст рiдкого бiопалива (бiокомпонентiв) в обсягах бензинiв автомобiльних, введених в обiг за звiтний календарний рiк, та iнформацiю про вiдповiднiсть рiдкого бiопалива (бiокомпонентiв) критерiям сталостi, в обсягах бензинiв автомобiльних, введених в обiг за звiтний календарний рiк, що формується на пiдставi копiй сертифiкатiв вiдповiдностi рiдкого бiопалива (бiокомпонентiв) критерiям сталостi, якi надають виробники/постачальники рiдкого бiопалива (бiокомпонентiв)";

     3) пункт 15 роздiлу VI "Прикiнцевi положення" викласти в такiй редакцiї:

     "15. Вiдповiдальнiсть за правопорушення, визначенi частинами першою i другою статтi 14 цього Закону, вчиненi в перiод з дня набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до Податкового кодексу України та iнших законiв України щодо розширення доступу пацiєнтiв до лiкарських засобiв, що пiдлягають закупiвлi особою, уповноваженою на здiйснення закупiвель у сферi охорони здоров'я, шляхом укладення договорiв керованого доступу" до 1 липня 2026 року, не застосовується".

     4. У Законi України "Про питну воду та питне водопостачання" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 16, ст. 112 iз наступними змiнами):

     1) статтю 12 пiсля абзацу дев'ятого доповнити новим абзацом такого змiсту:

     "здiйснення контролю за додержанням лiцензiатами лiцензiйних умов провадження господарської дiяльностi з централiзованого водопостачання та централiзованого водовiдведення".

     У зв'язку з цим абзаци десятий i одинадцятий вважати вiдповiдно абзацами одинадцятим i дванадцятим;

     2) роздiл XII "Прикiнцевi положення" доповнити пунктами 12 i 13 такого змiсту:

     "12. Установити, що з дня набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення функцiонування енергетичних ринкiв, конкурентних умов виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї та посилення енергетичної стiйкостi" на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля його припинення чи скасування:

     1) частина четверта статтi 11 цього Закону застосовується в такiй редакцiї:

     "Органом державного регулювання у сферi централiзованого водопостачання є нацiональна комiсiя, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка розробляє та затверджує лiцензiйнi умови провадження господарської дiяльностi з централiзованого водопостачання та водовiдведення, порядки (методики) формування тарифiв на послуги з централiзованого водопостачання та централiзованого водовiдведення та проводить контрольнi перевiрки правильностi встановлення тарифiв на послуги з централiзованого водопостачання та водовiдведення";

     2) абзац дев'ятий статтi 12 цього Закону застосовується в такiй редакцiї:

     "лiцензування господарської дiяльностi з централiзованого водопостачання та централiзованого водовiдведення. У разi якщо система централiзованого водопостачання та/або централiзованого водовiдведення суб'єкта господарювання розташована в декiлькох населених пунктах у межах територiї однiєї або бiльше областей, лiцензiя на централiзоване водопостачання та/або централiзоване водовiдведення видається вiдповiдним органом за мiсцем реєстрацiї суб'єкта господарювання як юридичної особи";

     3) абзац одинадцятий статтi 13 цього Закону застосовується в такiй редакцiї:

     "встановлення тарифiв на послуги з централiзованого водопостачання i централiзованого водовiдведення. У разi якщо система централiзованого водопостачання та/або централiзованого водовiдведення суб'єкта господарювання розташована в декiлькох населених пунктах у межах територiї однiєї або бiльше областей, тарифи на послуги з централiзованого водопостачання i централiзованого водовiдведення встановлюються органом мiсцевого самоврядування за мiсцем державної реєстрацiї суб'єкта господарювання як юридичної особи".

     13. Установити, що абзац десятий статтi 12 цього Закону застосовується з дня набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення функцiонування енергетичних ринкiв, конкурентних умов виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї та посилення енергетичної стiйкостi" на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля його припинення чи скасування".

     5. У Законi України "Про альтернативнi джерела енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 24, ст. 155 iз наступними змiнами):

     1) абзац шостий частини першої статтi 1 викласти в такiй редакцiї:

     "аукцiон з розподiлу квоти пiдтримки (аукцiон) - спосiб визначення суб'єктiв господарювання, якi набувають право на пiдтримку у виробництвi електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - вироблену лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) за механiзмом ринкової премiї";

     2) статтю 9 пiсля частини другої доповнити новою частиною такого змiсту:

     "Органи мiсцевого самоврядування можуть забезпечувати безоплатне здiйснення робiт з прокладання кабельних лiнiй вiд трансформаторних пiдстанцiй (ТП/КТП) до мiсць встановлення електричних зарядних станцiй потужнiстю до 200 кВт та розроблення необхiдної для таких пiдключень проектно-iнженерної документацiї. Фiнансування зазначених робiт та розроблення проектно-iнженерної документацiї може здiйснюватися за рахунок коштiв мiсцевого бюджету, а виконання може покладатися на вiдповiднi комунальнi пiдприємства або мiськi служби. Надання вiдповiдi щодо погоджень та дозволiв для реалiзацiї таких проектiв здiйснюється органами мiсцевого самоврядування у прiоритетному порядку, з урахуванням принципiв екологiчної вiдповiдальностi, прозоростi та публiчностi, але не пiзнiше 15 робочих днiв з дня подання заявки".

     У зв'язку з цим частину третю вважати частиною четвертою;

     3) у статтi 93:

     частини п'яту i восьму викласти в такiй редакцiї:

     "Кабiнет Мiнiстрiв України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику в електроенергетичному комплексi:

     щороку, не пiзнiше 1 грудня, встановлює рiчну квоту пiдтримки, графiк проведення аукцiонiв на наступний рiк, а також iндикативнi прогнознi показники рiчних квот пiдтримки на чотири роки, що настають за роком, на який встановлюється рiчна квота пiдтримки, але не бiльш як на перiод, визначений частиною п'ятнадцятою цiєї статтi. Пропозицiї щодо розмiру рiчних квот пiдтримки готуються оператором системи передачi з урахуванням мiжнародних зобов'язань України щодо розвитку вiдновлюваної енергетики, енергетичної стратегiї України, нацiонального плану з енергетики та клiмату, звiту з оцiнки вiдповiдностi (достатностi) генеруючих потужностей, плану розвитку системи передачi та стану реалiзацiї проектiв будiвництва об'єктiв вiдновлюваної енергетики;

     протягом року, на який встановлено рiчну квоту пiдтримки та графiк проведення аукцiонiв, може прийняти рiшення про встановлення додаткової рiчної квоти пiдтримки з одночасним внесенням вiдповiдних змiн до графiка проведення аукцiонiв";

     "Рiчна квота пiдтримки розподiляється на частки за окремими альтернативними джерелами енергiї:

     для об'єктiв електроенергетики або черг (пускових комплексiв) об'єктiв електроенергетики, що виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання, розмiр такої частки не може становити менше 5 вiдсоткiв;

     для об'єктiв електроенергетики або черг (пускових комплексiв) об'єктiв електроенергетики, що виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання та включають установку зберiгання енергiї, розмiр такої частки не може становити менше 10 вiдсоткiв. Потужнiсть такої установки зберiгання енергiї повинна становити не менше 80 вiдсоткiв суми загальної встановленої потужностi генеруючих установок, що виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання, вiдповiдного об'єкта електроенергетики або черги (пускового комплексу) об'єкта енергетики, а ємнiсть - не менше 2 кiловат-годин на кожний кiловат встановленої потужностi зазначених генеруючих установок. Необхiдною умовою такого аукцiону є визначення денних часових iнтервалiв, протягом яких суб'єкт господарювання може набути право на пiдтримку для об'єкта електроенергетики або черги його будiвництва (пускового комплексу) за результатами вiдповiдного аукцiону, якi передбачають вiдсутнiсть пiдтримки за механiзмом ринкової премiї протягом двох годин пiдряд у перiод з 10 години до 16 години;

     для об'єктiв електроенергетики або черг (пускових комплексiв) об'єктiв електроенергетики, що виробляють електричну енергiю з енергiї вiтру, розмiр такої частки не може становити менше 5 вiдсоткiв;

     для об'єктiв електроенергетики або черг їх будiвництва (пускових комплексiв), що виробляють електричну енергiю з iнших видiв альтернативних джерел енергiї (крiм енергiї вiтру, енергiї сонячного випромiнювання, доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - вироблену лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), розмiр такої частки не може становити менше 5 вiдсоткiв";

     абзац третiй частини дванадцятої викласти в такiй редакцiї:

     "порядок внесення та повернення безумовної та безвiдкличної банкiвської гарантiї, фiнансового забезпечення";

     у частинi п'ятнадцятiй цифри i слово "2029 року" замiнити цифрами i словом "2034 року";

     абзац другий частини шiстнадцятої викласти в такiй редакцiї:

     "безумовну та безвiдкличну банкiвську гарантiю або фiнансове забезпечення, наданi на користь гарантованого покупця";

     частини сiмнадцяту, дев'ятнадцяту i двадцять п'яту викласти в такiй редакцiї:

     "Безумовна та безвiдклична банкiвська гарантiя або фiнансове забезпечення для участi в аукцiонi подається суб'єктом господарювання окремо для кожного об'єкта електроенергетики або черги (пускового комплексу) об'єкта електроенергетики, щодо якого суб'єкт господарювання має намiр набути право на пiдтримку. Розмiр безумовної та безвiдкличної банкiвської гарантiї або фiнансового забезпечення для участi в аукцiонi визначається як добуток величини потужностi об'єкта електроенергетики або черги (пускового комплексу) об'єкта електроенергетики, щодо якого суб'єкт господарювання має намiр набути право на пiдтримку, та розмiру безумовної та безвiдкличної банкiвської гарантiї або фiнансового забезпечення за кожний кiловат потужностi, що розподiляється на аукцiонi, який становить 5 євро за 1 кiловат. Фiнансове забезпечення як забезпечення участi в аукцiонi реалiзується шляхом перерахування учасником аукцiону на окремий поточний рахунок гарантованого покупця або рахунок умовного зберiгання (ескроу) учасника аукцiону, вiдкритий ним у будь-якому з банкiв, визначених гарантованим покупцем, гарантiйного внеску в розмiрi 5 євро за кожний кiловат потужностi у гривневому еквiвалентi за офiцiйним валютним курсом Нацiонального банку України на дату перерахування гарантiйного внеску. До умов договору рахунку умовного зберiгання (ескроу) застосовуються тi самi вимоги, що визначенi цiєю статтею для банкiвської гарантiї";

     "Цiнова пропозицiя учасника аукцiону, який бере участь в аукцiонi з розподiлу частини квоти пiдтримки для об'єктiв електроенергетики або черг їх будiвництва (пускових комплексiв), що виробляють електричну енергiю з iнших видiв альтернативних джерел енергiї (крiм енергiї вiтру, енергiї сонячного випромiнювання, доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - вироблену лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), а також з енергiї сонячного випромiнювання, що включають установку зберiгання енергiї, передбачену абзацом третiм частини восьмої цiєї статтi, не може бути вищою за 12 євроцентiв за 1 кiловат-годину";

     "За результатами проведених у вiдповiдному роцi аукцiонiв з розподiлу рiчної квоти пiдтримки суб'єкт господарювання самостiйно або разом з iншими суб'єктами господарювання, з якими має спiльного кiнцевого бенефiцiарного власника (контролера), має право отримати не бiльше 50 вiдсоткiв суми рiчної та додаткової рiчної квоти пiдтримки на вiдповiдний рiк";

     абзац шостий частини тридцятої викласти в такiй редакцiї:

     "якщо за результатами аукцiонiв, проведених у вiдповiдному роцi, суб'єкт господарювання самостiйно або разом з iншими суб'єктами господарювання, з якими має спiльного кiнцевого бенефiцiарного власника (контролера), набуває право на бiльш як на 50 вiдсоткiв суми рiчної та додаткової рiчної квоти пiдтримки на вiдповiдний рiк, визначених на момент оголошення аукцiону";

     частини тридцять другу - тридцять п'яту, тридцять дев'яту - сорок другу i сорок п'яту викласти в такiй редакцiї:

     "У разi вiдмови переможця аукцiону або гарантованого покупця вiд пiдписання протоколу про результати аукцiону, укладення договору про надання послуги за механiзмом ринкової премiї безумовна та безвiдклична банкiвська гарантiя або фiнансове забезпечення, наданi переможцем для участi в аукцiонi, виконуються на користь гарантованого покупця.

     Безумовна та безвiдклична банкiвська гарантiя або фiнансове забезпечення, наданi для участi в аукцiонi, повертаються суб'єктам господарювання, якi за результатами аукцiону не набули права на пiдтримку, протягом п'яти робочих днiв з дати публiкацiї в електроннiй торговiй системi договорiв, укладених мiж гарантованим покупцем та переможцями аукцiону, але не пiзнiше 30 робочих днiв пiсля завершення аукцiону.

     Безумовна та безвiдклична банкiвська гарантiя або фiнансове забезпечення, наданi для участi в аукцiонi, повертаються переможцю аукцiону протягом п'яти робочих днiв з дати публiкацiї в електроннiй торговiй системi договору, укладеного мiж гарантованим покупцем та переможцем аукцiону.

     До укладення договору з гарантованим покупцем переможець аукцiону надає за його вибором безумовну та безвiдкличну банкiвську гарантiю або фiнансове забезпечення, наданi на користь гарантованого покупця як забезпечення виконання зобов'язань за договором. Розмiр безумовної та безвiдкличної банкiвської гарантiї або фiнансового забезпечення, наданих як забезпечення виконання зобов'язань за договором, становить 10 євро за кожний кiловат потужностi. Фiнансове забезпечення як забезпечення виконання зобов'язань за договором реалiзується шляхом перерахування учасником аукцiону на окремий поточний рахунок гарантованого покупця або рахунок умовного зберiгання (ескроу) переможця аукцiону, вiдкритий ним у будь-якому з банкiв, визначених гарантованим покупцем, гарантiйного внеску в розмiрi 10 євро за кожний кiловат потужностi у гривневому еквiвалентi за офiцiйним валютним курсом Нацiонального банку України на дату перерахування гарантiйного внеску";

     "Договiр повинен передбачати зобов'язання переможця аукцiону щодо будiвництва, введення об'єкта електроенергетики в експлуатацiю та приєднання об'єкта електроенергетики або черги/черг його будiвництва (пускового комплексу / пускових комплексiв), у тому числi що включають установку зберiгання енергiї (за наявностi), до системи передачi або системи розподiлу протягом 18 мiсяцiв з дня укладення договору - для об'єктiв електроенергетики, що виробляють електричну енергiю з енергiї сонячного випромiнювання, та протягом 36 мiсяцiв з дня укладення договору, а у випадку, якщо такий договiр укладається пiд час дiї правового режиму воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, протягом 42 мiсяцiв з дня укладення договору - для об'єктiв електроенергетики, що виробляють електричну енергiю з iнших видiв альтернативних джерел енергiї. Не пiзнiше 12 мiсяцiв iз дати укладення вiдповiдного договору суб'єкт господарювання надає гарантованому покупцю копiю договору про приєднання об'єкта електроенергетики для виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї, у тому числi що включає установку зберiгання енергiї (за наявностi), до електричних мереж або договору про бронювання потужностi, в межах яких переможець аукцiону зобов'язаний здiйснити будiвництво об'єкта електроенергетики або черги/черг його будiвництва (пускового комплексу / пускових комплексiв). Якщо суб'єкт господарювання надав копiю договору про бронювання потужностi, до закiнчення строку дiї такого договору вiн зобов'язаний надати гарантованому покупцю копiю договору про приєднання вiдповiдного об'єкта електроенергетики для виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї, у тому числi що включає установку зберiгання енергiї (за наявностi), до електричних мереж оператора системи передачi. У разi якщо суб'єкт господарювання не надав вiдповiднi документи у встановлений цiєю статтею строк, договiр про надання послуги за механiзмом ринкової премiї є недiйсним, зобов'язання за безумовною та безвiдкличною банкiвською гарантiєю або фiнансовим забезпеченням виконуються на користь гарантованого покупця за його вимогою та використовуються гарантованим покупцем згiдно з окремим рiшенням Регулятора.

     Суб'єкт господарювання надає гарантованому покупцю документ, що пiдтверджує факт надання послуги з приєднання об'єкта електроенергетики чи черги/черг його будiвництва (пускового комплексу / пускових комплексiв) до системи передачi або розподiлу, виданий вiдповiдно до вимог кодексу системи передачi або кодексу систем розподiлу, та виданий уповноваженим органом сертифiкат, що засвiдчує вiдповiднiсть закiнченого будiвництвом об'єкта електроенергетики, у тому числi черги/черг його будiвництва (пускового комплексу / пускових комплексiв), що виробляє електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), у тому числi що включає установку зберiгання енергiї (за наявностi), проектнiй документацiї та пiдтверджує його готовнiсть до експлуатацiї, або зареєстровану вiдповiдно до законодавства декларацiю про готовнiсть об'єкта до експлуатацiї. Безумовна та безвiдклична банкiвська гарантiя або фiнансове забезпечення, наданi суб'єктом господарювання як забезпечення виконання зобов'язань за договором, повертаються гарантованим покупцем протягом 10 робочих днiв, за умови надання зазначених у першому реченнi цiєї частини документiв. Зобов'язання гарантованого покупця, пов'язанi з пiдтримкою суб'єкта господарювання, який виробляє електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї, виникають з дня, наступного за днем надання суб'єктом господарювання зазначених у першому реченнi цiєї частини документiв. Не вважається порушенням умов договору про надання послуги за механiзмом ринкової премiї, укладеного переможцем аукцiону з гарантованим покупцем, будiвництво таким переможцем вiдповiдного об'єкта електроенергетики або черги/черг (пускового комплексу / пускових комплексiв) об'єкта електроенергетики встановленою потужнiстю, що вiдрiзняються не бiльш як на 10 вiдсоткiв вiд величини потужностi, щодо якої такий переможець набув право на пiдтримку. При цьому потужнiсть згiдно з договором про приєднання об'єкта електроенергетики для виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї до електричних мереж повинна бути не меншою за величину потужностi, щодо якої такий переможець набув право на пiдтримку, зменшену на 10 вiдсоткiв. Послуга за механiзмом ринкової премiї об'єкта електроенергетики або черги/черг (пускового комплексу / пускових комплексiв) об'єкта електроенергетики придбавається за обсяг електричної енергiї, вiдпущеної таким об'єктом та проданої за двостороннiми договорами, на ринку "на добу наперед", на внутрiшньодобовому ринку у кожному розрахунковому перiодi (годинi), який не перевищує обсяг електричної енергiї, що може бути вiдпущений вiдповiдним об'єктом електроенергетики або чергою його будiвництва (пусковим комплексом) згiдно з величиною потужностi, щодо якої такий переможець аукцiону набув право на пiдтримку. Обсяг вiдпущеної та проданої такої електричної енергiї у встановленому перiодi (мiсяцi) визначається за вирахуванням обсягу витрат електричної енергiї на власнi потреби в електричнiй енергiї вiдповiдного об'єкта електроенергетики згiдно з показниками приладiв облiку на власнi потреби.

     У разi якщо суб'єкт господарювання не надав документ, що пiдтверджує факт надання послуги з приєднання об'єкта електроенергетики чи черги його будiвництва (пускового комплексу) до системи передачi або розподiлу, виданий вiдповiдно до вимог кодексу системи передачi або кодексу систем розподiлу, а також сертифiкат, що пiдтверджує готовнiсть об'єкта до експлуатацiї, або декларацiю про готовнiсть об'єкта до експлуатацiї у встановлений цiєю статтею строк, договiр про надання послуги за механiзмом ринкової премiї є недiйсним, зобов'язання за безумовною та безвiдкличною банкiвською гарантiєю або фiнансове забезпечення виконуються на користь гарантованого покупця за його вимогою та використовуються гарантованим покупцем згiдно з окремим рiшенням Регулятора.

     За iнiцiативою суб'єкта господарювання строк будiвництва та введення об'єкта електроенергетики в експлуатацiю може бути одноразово подовжений на 12 мiсяцiв пiсля внесення змiн до договору про надання послуги за механiзмом ринкової премiї та надання суб'єктом господарювання додаткової безумовної та безвiдкличної банкiвської гарантiї або фiнансового забезпечення у розмiрi, що становить 10 євро за кожний кiловат потужностi у гривневому еквiвалентi за офiцiйним валютним курсом Нацiонального банку України на дату видачi банкiвської гарантiї або перерахування фiнансового забезпечення";

     "Строк надання пiдтримки становить 12 рокiв з першого дня календарного мiсяця, що настає за мiсяцем, у якому суб'єкт господарювання надав зазначенi у першому реченнi частини сорокової цiєї статтi документи. У разi якщо об'єкт електроенергетики вводиться в експлуатацiю чергами його будiвництва (пусковими комплексами), на такому об'єктi має бути органiзований окремий комерцiйний облiк за кожною чергою/чергами його будiвництва (пусковим комплексом / пусковими комплексами), для яких строк надання пiдтримки застосовується окремо";

     4) частини п'ятнадцяту i шiстнадцяту статтi 96 викласти в такiй редакцiї:

     "Вiдповiдно до умов договору купiвлi-продажу електричної енергiї за механiзмом самовиробництва електропостачальник або постачальник унiверсальних послуг в односторонньому порядку здiйснює взаємозалiк вартостi вiдпуску та вiдбору електричної енергiї з урахуванням вартостi послуг з передачi та/або розподiлу електричної енергiї станом на перше число календарного дня пiсля закiнчення розрахункового перiоду. Договiр купiвлi-продажу електричної енергiї за механiзмом самовиробництва, укладений мiж електропостачальником або постачальником унiверсальних послуг та активним споживачем, якщо активним споживачем є суб'єкт господарювання, який застосовує спрощену систему оподаткування, облiку та звiтностi, має передбачати можливiсть проведення розрахункiв за вiдпущену та вiдiбрану електричну енергiю без застосування взаємозалiку.

     Якщо за розрахунковий перiод (мiсяць) вартiсть спожитої з мережi електричної енергiї перевищує вартiсть вiдпущеної електричної енергiї, то рiзниця мiж вартiстю спожитої та вiдпущеної електричної енергiї пiдлягає сплатi активним споживачем на користь постачальника. Якщо за розрахунковий перiод (мiсяць) вартiсть вiдпущеної електричної енергiї перевищує вартiсть спожитої електричної енергiї, то рiзниця мiж вартiстю вiдпущеної та спожитої електричної енергiї пiдлягає сплатi постачальником на користь активного споживача у мiсяцi, наступному за розрахунковим. У разi якщо договiр купiвлi-продажу електричної енергiї за механiзмом самовиробництва передбачає проведення розрахункiв за вiдпущену та вiдiбрану електричну енергiю без застосування взаємозалiку, положення цiєї частини застосовуються до сторiн такого договору за їхньою згодою";

     5) у статтi 97:

     частину п'яту викласти в такiй редакцiї:

     "Iнформацiя, що мiститься в реєстрi гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, є публiчною, якщо iнше не передбачено законодавством. Створення, функцiонування та ведення реєстру гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, здiйснюється без урахування положень Закону України "Про публiчнi електроннi реєстри";

     абзац восьмий частини восьмої викласти в такiй редакцiї:

     "екологiчну цiннiсть (для гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, виданих в Українi)";

     частини п'ятнадцяту, дев'ятнадцяту - двадцять першу, двадцять четверту i двадцять сьому - двадцять дев'яту викласти в такiй редакцiї:

     "Нацiональна комiсiя, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, проводить перевiрки суб'єктiв господарювання, якi провадять дiяльнiсть у сферах енергетики та комунальних послуг, дiяльнiсть яких регулюється Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктiв, що належать до особливої групи споживачiв у розумiннi Закону України "Про ринок електричної енергiї", об'єкти електроенергетики або черги будiвництва (пускових комплексiв) яких включено до реєстру гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, з метою оцiнки достовiрностi внесених вiдомостей (iнформацiї) до реєстру гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, вiдповiдно до затвердженого нею порядку";

     "Гарантiї походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, перебувають у вiльному обiгу та можуть переходити у власнiсть будь-якого учасника цивiльних вiдносин, крiм випадкiв обмеження їхнього обiгу, визначених законом. Купiвля-продаж гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, здiйснюється на ринкових засадах за вiльними цiнами.

     Виробники електричної енергiї передають гарантованому покупцю в повному обсязi гарантiї походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, якi сформованi та виданi за допомогою реєстру гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, стосовно об'єктiв електроенергетики або черг їх будiвництва (пускових комплексiв) виробникiв електричної енергiї та генеруючих установок активних споживачiв, щодо яких укладенi договори про купiвлю-продаж електричної енергiї за "зеленим" тарифом i якi включенi до балансуючої групи гарантованого покупця, а також щодо яких укладено договiр про надання послуги iз забезпечення пiдтримки виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел за механiзмом ринкової премiї. Гарантiї походження, що передаються гарантованому покупцю вiдповiдно до цiєї частини, не мають вартостi.

     Гарантiї походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї на генеруючих установках приватних домогосподарств встановленою потужнiстю до 50 кВт, якi уклали з постачальником унiверсальних послуг договiр купiвлi-продажу електричної енергiї за "зеленим" тарифом, переходять у власнiсть вiдповiдного постачальника унiверсальних послуг в обсязi всiєї вiдпущеної електричної енергiї. Гарантiя походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, є складовою купiвлi-продажу електричної енергiї за "зеленим" тарифом та включена до вартостi такої електричної енергiї, придбаної постачальником унiверсальних послуг за "зеленим" тарифом";

     "Гарантiї походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, використовуються для розкриття iнформацiї споживачам електричної енергiї про джерела енергiї у загальнiй структурi балансу електричної енергiї, придбаної електропостачальником та/або виробленої на їхнiх власних генеруючих установках, у порядку, затвердженому Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Для цiлей такого розкриття використовується залишковий енергетичний мiкс (Residual Energy Mix) без урахування частки, покритої погашеними гарантiями походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, який розраховується Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до затвердженої нею методики та щороку оприлюднюється на її офiцiйному веб-сайтi";

     "Нацiональна комiсiя, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визнає на умовах взаємностi гарантiї походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, виданi державами - членами Європейського Союзу та/або державами, якi є Договiрними Сторонами Енергетичного Спiвтовариства, та/або гарантiї походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, виданi iншою державою, за умови визнання гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, виданих такою державою, Європейським Союзом та/або Енергетичним Спiвтовариством.

     Нацiональна комiсiя, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, має право вiдмовити у визнаннi гарантiї походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, виданої поза межами митної територiї України, у випадках, передбачених порядком видачi, обiгу та погашення гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї.

     Якщо Нацiональна комiсiя, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не визнає гарантiю походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, видану державою - членом Європейського Союзу та/або державою, яка є Договiрною Стороною Енергетичного Спiвтовариства, вона повiдомляє про таку вiдмову Європейську Комiсiю та/або Секретарiат Енергетичного Спiвтовариства та надає вiдповiдне обґрунтування".

     6. Частини четверту, п'яту i дванадцяту статтi 20 Закону України "Про теплопостачання" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2005 р., N 28, ст. 373 iз наступними змiнами) викласти в такiй редакцiї:

     "Тарифи на теплову енергiю для суб'єктiв господарювання, що здiйснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергiї, включаючи теплоелектроцентралi, теплоелектростанцiї та когенерацiйнi установки, для потреб установ та органiзацiй, що фiнансуються з державного чи мiсцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рiвнi дiючого для суб'єкта господарювання тарифу на теплову енергiю, вироблену з використанням природного газу, для потреб вiдповiдної категорiї споживачiв або на вибiр суб'єкта господарювання вiдповiдно до порядкiв (методик) формування тарифiв на теплову енергiю, її виробництво, транспортування та постачання, затверджених Кабiнетом Мiнiстрiв України або Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до їх повноважень, визначених законом. У разi вiдсутностi для суб'єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергiю, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та органiзацiй, що фiнансуються з державного чи мiсцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергiю встановлюються на рiвнi середньозваженого тарифу на теплову енергiю, вироблену з використанням природного газу, для потреб вiдповiдної категорiї споживачiв або на вибiр суб'єкта господарювання вiдповiдно до порядкiв (методик) формування тарифiв на теплову енергiю, її виробництво, транспортування та постачання, затверджених Кабiнетом Мiнiстрiв України або Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до їх повноважень, визначених законом.

     Тарифи на виробництво теплової енергiї для потреб установ та органiзацiй, що фiнансуються з державного чи мiсцевого бюджету, а також для потреб населення визначаються для суб'єктiв господарювання, що здiйснюють виробництво теплової енергiї на установках з використанням альтернативних джерел енергiї, включаючи теплоелектроцентралi, теплоелектростанцiї та когенерацiйнi установки, як рiзниця мiж середньозваженим тарифом на теплову енергiю i тарифами на транспортування та постачання теплової енергiї, що визначаються на рiвнi дiючих для суб'єкта господарювання тарифiв на транспортування та постачання теплової енергiї, виробленої з використанням природного газу, для потреб вiдповiдної категорiї споживачiв або на вибiр суб'єкта господарювання вiдповiдно до порядкiв (методик) формування тарифiв на теплову енергiю, її виробництво, транспортування та постачання, затверджених Кабiнетом Мiнiстрiв України або Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до їх повноважень, визначених законом. У разi вiдсутностi для суб'єкта господарювання встановлених тарифiв на транспортування та постачання теплової енергiї, виробленої з використанням природного газу, для потреб вiдповiдної категорiї споживачiв тарифи на транспортування та постачання теплової енергiї визначаються на рiвнi середньозважених тарифiв на транспортування та постачання теплової енергiї";

     "Якщо уповноважений орган протягом 30 календарних днiв з дня надходження заяви не встановлює розмiр тарифу, розрахованого вiдповiдно до частини четвертої та/або п'ятої цiєї статтi або вiдповiдно до порядкiв (методик) формування тарифiв на теплову енергiю, її виробництво, транспортування та постачання, затверджених Кабiнетом Мiнiстрiв України або Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до їх повноважень, визначених законом, або не надає вмотивовану вiдмову у його встановленнi, вважається, що суб'єкту господарювання, що здiйснює виробництво теплової енергiї на установках з використанням альтернативних джерел енергiї, включаючи теплоелектроцентралi, теплоелектростанцiї та когенерацiйнi установки, встановлено розмiр тарифу, розрахований таким суб'єктом господарювання вiдповiдно до частини четвертої та/або п'ятої цiєї статтi або вiдповiдно до порядкiв (методик) формування тарифiв на теплову енергiю, її виробництво, транспортування та постачання, затверджених Кабiнетом Мiнiстрiв України або Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вiдповiдно до їх повноважень, визначених законом, та поданий у заявi. Копiя заяви (опису документiв) з вiдмiткою про дату їх надходження є пiдтвердженням подання до уповноваженого органу заяви та розрахункiв розмiру тарифу".

     7. Статтю 21 "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про лiцензування видiв господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2015 р., N 23, ст. 158 iз наступними змiнами) доповнити пунктом 72 такого змiсту:

     "72. Установити, що з дня набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законiв України щодо удосконалення функцiонування енергетичних ринкiв, конкурентних умов виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї та посилення енергетичної стiйкостi" на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля його припинення чи скасування положення пункту 7 частини другої статтi 2 цього Закону не застосовується".

     8. Главу 3 роздiлу III Закону України "Про ринок природного газу" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2015 р., N 27, ст. 234 iз наступними змiнами) доповнити статтею 182 такого змiсту:

     "Стаття 182. Правила щодо визначення якостi природного газу

     1. Правила щодо визначення якостi природного газу затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики в нафтогазовому комплексi.

     2. Правила щодо визначення якостi природного газу, зокрема, мiстять такi положення:

     1) норми якостi, фiзико-хiмiчнi та iншi характеристики природного газу, що допускається до транспортування газотранспортною системою, розподiляється системами оператора газорозподiльних систем, закачується/вiдбирається до/з пiдземних сховищ газу оператора пiдземних сховищ газу, зрiджується та регазифiкується установками зрiдженого природного газу;

     2) вимоги до складення маршрутiв перемiщення природного газу газотранспортною/газорозподiльною системами;

     3) умови проведення процедури контролю якостi за фiзико-хiмiчними показниками природного газу, зокрема порядок, перiодичнiсть її проведення, суб'єкти, вiдповiдальнi за забезпечення здiйснення контролю якостi за фiзико-хiмiчними показниками природного газу, а також документальне оформлення результатiв проведеної процедури;

     4) права i обов'язки суб'єктiв ринку природного газу щодо забезпечення вiдповiдностi якостi природного газу пiд час введення в обiг та надання на ринку;

     5) вирiшення спiрних питань щодо вiдповiдностi природного газу вимогам до якостi природного газу, встановленим правилам щодо визначення якостi природного газу;

     6) вiдповiдальнiсть за недотримання правил щодо визначення якостi природного газу".

     9. У роздiлi XIII "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про виконавче провадження" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 30, ст. 542 iз наступними змiнами):

     1) у пунктi 12 цифри "2025" замiнити цифрами "2028";

     2) пункти 14 i 15 викласти в такiй редакцiї:

     "14. Установити, що до 1 сiчня 2028 року:

     зупиняється вчинення виконавчих дiй та заходiв примусового виконання рiшень (у тому числi накладення арешту на майно та кошти) у виконавчих провадженнях, за якими боржником є Державне пiдприємство "Схiдний гiрничо-збагачувальний комбiнат" (крiм рiшень про виплату заробiтної плати, вихiдної допомоги, iнших виплат (компенсацiй), що належать працiвнику у зв'язку з трудовими вiдносинами, про вiдшкодування матерiальної (майнової) шкоди, завданої калiцтвом, iншим ушкодженням здоров'я або смертю, про стягнення алiментiв, про стягнення заборгованостi iз сплати внескiв до фондiв загальнообов'язкового державного соцiального страхування i заборгованостi iз сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування);

     пiдлягають зняттю накладенi арешти на кошти та/або майно Державного пiдприємства "Схiдний гiрничо-збагачувальний комбiнат".

     15. Установити, що до 1 сiчня 2027 року:

     зупиняється вчинення виконавчих дiй та заходiв примусового виконання рiшень (у тому числi накладення арешту на майно та кошти) у виконавчих провадженнях, за якими боржниками є оператори системи розподiлу, що здiйснюють розподiл електричної енергiї на територiях лiцензованої дiяльностi, до складу яких входять територiї, на яких велися бойовi дiї станом на 31 грудня 2023 року, або територiї, тимчасово окупованi Росiйською Федерацiєю станом на 31 грудня 2023 року, вiдповiдно до перелiку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику з питань тимчасово окупованої Росiйською Федерацiєю територiї України, щодо заборгованостi, яка утворилася перед Державним пiдприємством "Енергоринок";

     пiдлягають зняттю накладенi арешти на кошти та/або майно операторiв системи розподiлу, що здiйснюють розподiл електричної енергiї на територiях лiцензованої дiяльностi, до складу яких входять територiї, на яких велися бойовi дiї станом на 31 грудня 2023 року, або територiї, тимчасово окупованi Росiйською Федерацiєю станом на 31 грудня 2023 року, вiдповiдно до перелiку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику з питань тимчасово окупованої Росiйською Федерацiєю територiї України, щодо заборгованостi, яка утворилася перед Державним пiдприємством "Енергоринок".

     10. У Законi України "Про Нацiональну комiсiю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 51, ст. 833 iз наступними змiнами):

     1) у статтi 17:

     частину першу доповнити пунктом 141 такого змiсту:

     "141) проводить контрольнi перевiрки правильностi встановлення тарифiв на послуги з централiзованого водопостачання та водовiдведення";

     частину другу доповнити пунктом 101 такого змiсту:

     "101) затверджувати та вносити змiни, з метою набуття Україною повноправного членства в Асоцiацiї органiв-емiтентiв (The Association of Issuing Bodies, AIB), до протоколу домену України - документа, який визначає процедуру функцiонування системи видачi, обiгу та погашення гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, на територiї України, у межах якої здiйснюються видача, обiг та погашення гарантiй походження електричної енергiї, виробленої з вiдновлюваних джерел енергiї, з урахуванням вимог Асоцiацiї органiв-емiтентiв";

     2) роздiл IV "Прикiнцевi та перехiднi положення" доповнити пунктами 33 i 34 такого змiсту:

     "33. Установити, що з дня набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення функцiонування енергетичних ринкiв, конкурентних умов виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї та посилення енергетичної стiйкостi" на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля його припинення чи скасування:

     абзац третiй пункту 2 частини першої статтi 2 цього Закону застосовується в такiй редакцiї:

     "дiяльностi у сферi централiзованого водопостачання та водовiдведення вiдповiдно до закону";

     абзац перший частини четвертої статтi 22 цього Закону застосовується в такiй редакцiї:

     "4. Регулятор застосовує штрафнi санкцiї до суб'єктiв господарювання, що провадять дiяльнiсть у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмiрах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергiї", "Про природнi монополiї", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання", "Про енергетичну ефективнiсть".

     34. Установити, що пункт 141 частини першої статтi 17 цього Закону застосовується з дня набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення функцiонування енергетичних ринкiв, конкурентних умов виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї та посилення енергетичної стiйкостi" на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля його припинення чи скасування".

     11. У частинах першiй i другiй статтi 1 Закону України "Про вiдновлення платоспроможностi державних вугледобувних пiдприємств" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 22, ст. 258 iз наступними змiнами) цифри i слова "1 сiчня 2026 року" замiнити цифрами i словами "1 сiчня 2028 року".

     12. У Законi України "Про ринок електричної енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 27 - 28, ст. 312 iз наступними змiнами):

     1) у частинi першiй статтi 1:

     доповнити пунктом 162 такого змiсту:

     "162) гнучке приєднання - приєднання електроустановок до системи передачi або системи розподiлу, що включає умови обмеження дозволеної потужностi, а також заходи контролю такого обмеження. Дозволена потужнiсть при гнучкому приєднаннi може бути частково гарантованою, тобто доступною до використання у будь-який перiод часу";

     пункти 21, 40, 70 i 110 викласти в такiй редакцiї:

     "21) дозволена потужнiсть - максимальна величина потужностi, дозволена до використання (вiдбору та/або вiдпуску) за кожним об'єктом користувача системи вiдповiдно до умов договору, набута на пiдставi виконання договору про приєднання або у результатi набуття права власностi чи користування на об'єкт (об'єкти)";

     "40) користувачi системи передачi/розподiлу (далi - користувачi системи) - фiзичнi особи, у тому числi фiзичнi особи - пiдприємцi, або юридичнi особи, якi вiдпускають або вiдбирають електричну енергiю до/з системи передачi/розподiлу або використовують системи передачi/розподiлу для передачi/розподiлу електричної енергiї";

     "70) приєднання електроустановки (далi - приєднання) - надання замовнику оператором системи передачi або оператором системи розподiлу послуги iз створення технiчної можливостi для вiдбору та/або вiдпуску в точцi приєднання електроустановки замовника вiдповiдної потужностi з/до електричних мереж системи передачi або системи розподiлу (у тому числi новозбудованих) електричної енергiї необхiдного обсягу з дотриманням показникiв її якостi та надiйностi";

     "110) несанкцiонований вiдбiр електричної енергiї - вiдбiр електричної енергiї за вiдсутностi укладеного та дiючого договору про постачання електричної енергiї, вiдповiдно до якого в установленому порядку здiйснюється постачання електричної енергiї споживачу у розрахунковому перiодi, або за наявностi попередження про припинення постачання електричної енергiї, наданого споживачу пiсля дати, зазначеної в такому попередженнi (за умови, що такi заходи не припиненi рiшенням суду), або у разi самовiльного пiдключення до електричних мереж оператора системи передачi або розподiлу поза розрахунковим засобом комерцiйного облiку споживача";

     2) в абзацi першому частини шостої статтi 2 слова "умови та порядок приєднання до системи передачi/розподiлу, характеристики" замiнити словами "умови та порядок приєднання до системи передачi/розподiлу, у тому числi порядок гнучкого приєднання та його особливостi, характеристики";

     3) у частинi другiй статтi 6:

     пункт 6 доповнити словами "а також умов гнучкого приєднання";

     пункт 7 доповнити словами "зокрема щодо забезпечення гнучкостi електричної мережi";

     4) у статтi 21:

     доповнити частиною 101 такого змiсту:

     "101. Замовник послуги з приєднання до електричних мереж оператора системи передачi або оператора системи розподiлу (у разi якщо замовник послуги з приєднання до електричних мереж оператора системи розподiлу виявив бажання бути виконавцем робiт з проектування електричних мереж, будiвельно-монтажних та пусконалагоджувальних робiт iз створення потужностi) на пiдставi розробленої проектної документацiї має право запропонувати оператору системи передачi або оператору системи розподiлу використання гнучкого приєднання, як альтернативний захiд реконструкцiї та/або будiвництва мереж зовнiшнього живлення, для забезпечення приєднання замовника.

     Оператор системи передачi та/або оператор системи розподiлу у такому разi не має права вiдмовити замовнику у гнучкому приєднаннi.

     При гнучкому приєднаннi в точцi приєднання мають бути встановленi технiчнi засоби для автоматичного вiдключення електроустановок або зниження їх навантаження до рiвня величин вiдповiдно дозволеної потужностi вiдпуску та/або вiдбору електричної енергiї у разi перевищення вiдповiдних величин дозволеної потужностi.

     У разi якщо гнучке приєднання здiйснено на тимчасовiй основi на перiод до збiльшення пропускної спроможностi мереж, очiкувана дата надання доступу до всiєї замовленої до приєднання потужностi на постiйнiй основi визначається вiдповiдно до схваленого Регулятором плану розвитку системи передачi або системи розподiлу, якщо такi рiшення вже передбаченi у планi розвитку системи передачi/розподiлу на момент звернення про приєднання або в iнший спосiб, визначений кодексом системи передачi та кодексом систем розподiлу";

     частину 121 викласти в такiй редакцiї:

     "121. Замовник, що має намiр виробляти електричну енергiю та/або зберiгати енергiю, та/або споживати електричну енергiю, має право приєднувати в однiй точцi приєднання електроустановки, призначенi для виробництва електричної енергiї з будь-яких джерел енергiї та/або для зберiгання енергiї, та/або споживання електричної енергiї.

     Зазначене право в частинi приєднання додаткових електроустановок, призначених для виробництва електроенергiї, не поширюється на тi об'єкти електроенергетики або черги їх будiвництва (пусковi комплекси) виробникiв електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї, щодо яких застосовуються механiзми стимулювання, передбаченi статтями 91, 92 Закону України "Про альтернативнi джерела енергiї", або об'єкти електроенергетики чи черги їх будiвництва (пусковi комплекси), якi виключенi з балансуючої групи гарантованого покупця вiдповiдно до частини 41 статтi 71 цього Закону та щодо яких укладено договiр з гарантованим покупцем про надання послуги за механiзмом ринкової премiї, за умови що таке приєднання призводить до збiльшення потужностi об'єктiв електроенергетики або черги їх будiвництва (пусковi комплекси), щодо яких застосовуються механiзми стимулювання.

     Встановлена потужнiсть електроустановок такого замовника може перевищувати величину його дозволеної потужностi.

     Потужнiсть вiдпуску електричної енергiї до мереж оператора системи передачi або оператора системи розподiлу такого замовника не повинна перевищувати величину його дозволеної потужностi вiдпуску в точцi приєднання.

     Потужнiсть вiдбору електричної енергiї з мереж оператора системи передачi або оператора системи розподiлу такого замовника не повинна перевищувати величину його дозволеної потужностi вiдбору в точцi приєднання.

     Приєднання електроустановок, призначених для виробництва електричної енергiї та/або для зберiгання енергiї, виробника електричної енергiї (суб'єкта господарювання, що має намiр виробляти електричну енергiю), оператора установки зберiгання енергiї (суб'єкта господарювання, що має намiр зберiгати енергiю), призначених для споживання електричної енергiї (суб'єкта господарювання, що має намiр споживати електричну енергiю) до електричних мереж iншого виробника електричної енергiї та/або оператора установки зберiгання енергiї, та/або споживача електричної енергiї, електроустановки якого приєднанi до мереж оператора системи передачi та/або оператора системи розподiлу, здiйснюється в порядку, визначеному Регулятором, з урахуванням таких умов:

     1) сумарна встановлена потужнiсть електроустановок, призначених для виробництва електричної енергiї, для зберiгання енергiї та для споживання електричної енергiї, може перевищувати величину дозволеної потужностi в точцi приєднання;

     2) потужнiсть, з якою здiйснюється вiдпуск електричної енергiї в мережi оператора системи передачi або оператора системи розподiлу або вiдбiр з мереж оператора системи передачi або оператора системи розподiлу такими електроустановками, не може перевищувати величин дозволеної потужностi вiдбору та/або вiдпуску в точцi приєднання;

     3) забезпечення окремого облiку електричної енергiї електроустановками (групами електроустановок), що належать рiзним виробникам, операторам установок зберiгання енергiї, споживачам вiдповiдно до вимог кодексу комерцiйного облiку;

     4) для цiлей визначення обов'язку отримання лiцензiї з виробництва електричної енергiї або iз зберiгання енергiї, у разi приєднання до електричної мережi одного суб'єкта господарювання електроустановок iнших суб'єктiв господарювання, враховується сумарна встановлена потужнiсть усiх електроустановок, призначених для виробництва електричної енергiї або зберiгання енергiї, приєднаних до електричних мереж такого суб'єкта господарювання, розмiщених на однiй площадцi вимiрювання, незалежно вiд їх власника";

     абзац перший частини тринадцятої викласти в такiй редакцiї:

     "13. За зверненням замовника оператор системи розподiлу або оператор системи передачi забезпечує безоплатну видачу технiчних умов на приєднання, що враховують замовлену потужнiсть для вiдбору та/або вiдпуску в точцi приєднання електроустановки замовника та мiстять вимоги щодо";

     у частинi п'ятнадцятiй:

     абзац третiй викласти в такiй редакцiї:

     "складову плати за приєднання потужностi (враховуючи потужнiсть вiдбору та/або вiдпуску, що створюється), яка визначається як добуток величини додатково замовленої до приєднання потужностi вiдбору та/або вiдпуску та ставки плати за нестандартне приєднання потужностi";

     доповнити абзацом шостим такого змiсту:

     "Розрахунок плати за гнучке приєднання визначається вiдповiдно до методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачi та системи розподiлу";

     5) статтю 22 доповнити частиною 21 такого змiсту:

     "21. У разi недостатньої пропускної спроможностi електричних мереж за зверненням замовника може бути здiйснено його гнучке приєднання. При гнучкому приєднаннi обмеження в доступi до електричних мереж застосовується на постiйнiй або тимчасовiй основi вiдповiдно до укладених договорiв";

     6) частини п'яту i шосту статтi 25 викласти в такiй редакцiї:

     "5. Виробники електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) мають право здiйснювати електрозабезпечення електроустановок власного споживання, не пов'язаних з виробництвом електричної енергiї, що розташованi з ними на однiй земельнiй дiлянцi чи земельних дiлянках, що мають спiльнi мiж собою межi (а у разi виробництва електричної енергiї з бiомаси та бiогазу - також, що розташованi з ними на земельних дiлянках, якi вiдмежованi мiж собою земельними дiлянками, якi використовуються пов'язаними особами, та/або земельними дiлянками, на яких розташованi лiнiйнi споруди, зокрема залiзницi та/або автомобiльнi дороги загального користування, та/або iншi дороги, та/або трубопроводи, та/або лiнiї електронних комунiкацiйних мереж, та/або лiнiї електропередачi), електричними мережами внутрiшнього електрозабезпечення, за умови органiзацiї комерцiйного облiку та об'єднання їх однiєю площадкою вимiрювання. Вимоги щодо органiзацiї комерцiйного облiку електричної енергiї на об'єктах, що об'єднанi однiєю площадкою вимiрювання, у межах цiєї площадки вимiрювання, визначення обсягiв спожитої/вiдпущеної електричної енергiї (сальдування) на таких площадках вимiрювання встановлюються кодексом комерцiйного облiку. Електричнi мережi внутрiшнього електрозабезпечення, що з'єднують генеруючий об'єкт виробника з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) з електроустановками власного споживання, не пов'язаними з виробництвом електричної енергiї, що розташованi з ним на однiй земельнiй дiлянцi чи земельних дiлянках, що мають спiльнi мiж собою межi (а у разi виробництва електричної енергiї з бiомаси та бiогазу - також, що розташованi з ними на земельних дiлянках, якi вiдмежованi мiж собою земельними дiлянками, якi використовуються пов'язаними особами, та/або земельними дiлянками, на яких розташованi лiнiйнi споруди, зокрема залiзницi та/або автомобiльнi дороги загального користування, та/або iншi дороги, та/або трубопроводи, та/або лiнiї електронних комунiкацiйних мереж, та/або лiнiї електропередачi), не вважаються прямою лiнiєю. Електрична енергiя, спожита електроустановками власного споживання, не пов'язаними з виробництвом електричної енергiї, через електричнi мережi внутрiшнього електрозабезпечення, у вiдносинах виробника електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) з iншими учасниками ринку, зокрема iз гарантованим покупцем, вважається спожитою на власнi потреби таким об'єктом електроенергетики. Особливостi приєднання електроустановок власного споживання виробникiв електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) та особливостi й обмеження щодо приєднання до таких електроустановок iнших споживачiв визначаються Регулятором.

     6. Виробники електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) мають право здiйснювати електрозабезпечення електроустановок пов'язаних осiб, що розташованi з ними на однiй земельнiй дiлянцi чи земельних дiлянках, що мають спiльнi мiж собою межi (а у разi виробництва електричної енергiї з бiомаси та бiогазу - також, що розташованi з ними на земельних дiлянках, якi вiдмежованi мiж собою земельними дiлянками, якi використовуються пов'язаними особами, та/або земельними дiлянками, на яких розташованi лiнiйнi споруди, зокрема залiзницi та/або автомобiльнi дороги загального користування, та/або iншi дороги, та/або трубопроводи, та/або лiнiї електронних комунiкацiйних мереж, та/або лiнiї електропередачi), за умови органiзацiї комерцiйного облiку та вiдсутностi встановлених на об'єктах таких пов'язаних осiб генеруючих установок. Електричнi мережi, що з'єднують генеруючий об'єкт виробника з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) з такими електроустановками пов'язаних осiб, не вважаються прямою лiнiєю. Такi електроустановки пов'язаних осiб виробникiв електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) можуть бути приєднанi до електричних мереж оператора системи передачi або оператора системи розподiлу та повиннi мати окремi точки комерцiйного облiку. Одночасне живлення таких електроустановок пов'язаних осiб виробникiв електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) вiд об'єкта генерацiї таких виробникiв та мереж оператора системи передачi або оператора системи розподiлу не допускається. Змiна джерела живлення таких електроустановок пов'язаних осiб виробникiв електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) дозволяється з початку наступної розрахункової доби, якщо така змiна не пов'язана з обмеженням та/або аварiйним припиненням розподiлу або передачi електричної енергiї оператором системи протягом поточної доби чи з аварiйними зупинками такого об'єкта генерацiї протягом поточної доби. Технiчнi вимоги щодо вiдокремлення електричних мереж пов'язаних осiб виробникiв електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), зокрема вимоги щодо встановлення автоматичного обладнання щодо такого вiдокремлення, вiд мереж оператора системи передачi та/або мереж оператора системи розподiлу встановлюються вiдповiдним оператором системи передачi або оператором системи розподiлу згiдно з кодексом системи передачi або кодексом систем розподiлу. Електрична енергiя, спожита з електричних мереж виробника електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) пов'язаними особами, що розташованi з ними на однiй земельнiй дiлянцi чи земельних дiлянках, що мають спiльнi мiж собою межi (а у разi виробництва електричної енергiї з бiомаси та бiогазу - також, що розташованi з ними на земельних дiлянках, якi вiдмежованi мiж собою земельними дiлянками, якi використовуються пов'язаними особами, та/або земельними дiлянками, на яких розташованi лiнiйнi споруди, зокрема залiзницi та/або автомобiльнi дороги загального користування, та/або iншi дороги, та/або трубопроводи, та/або лiнiї електронних комунiкацiйних мереж, та/або лiнiї електропередачi), у вiдносинах виробника електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) з iншими учасниками ринку, зокрема iз гарантованим покупцем, вважається спожитою на власнi потреби такого виробника. Заборонено здiйснювати електрозабезпечення таких електроустановок пов'язаних осiб виробникiв електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями):

     без технiчних засобiв, що унеможливлюють одночасне живлення електроустановок пов'язаних осiб виробникiв електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї вiд об'єкта генерацiї таких виробникiв та мереж оператора системи передачi або оператора системи розподiлу;

     без органiзацiї комерцiйного облiку електричної енергiї. Порядок приєднання таких електроустановок пов'язаних осiб виробникiв електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) до електричних мереж таких виробникiв, порядок облiку та продажу електричної енергiї, виробленої такими виробниками, порядок змiни джерела живлення таких електроустановок, особливостi й обмеження щодо приєднання до таких електроустановок iнших споживачiв визначаються Регулятором. Електрозабезпечення електроустановок пов'язаних осiб виробниками електричної енергiї у випадках, передбачених частинами п'ятою i шостою цiєї статтi, не є постачанням електричної енергiї споживачу в розумiннi цього Закону та не потребує вiд такого виробника отримання лiцензiї на провадження господарської дiяльностi з постачання електричної енергiї споживачу";

     7) у статтi 30:

     абзац третiй частини першої замiнити двома новими абзацами такого змiсту:

     "Крiм випадкiв, визначених частиною восьмою статтi 71 цього Закону, виробник має право здiйснювати вiдбiр електричної енергiї установкою зберiгання енергiї вiд власних генеруючих установок та/або з мереж оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi у мiсцi провадження лiцензованої дiяльностi з виробництва без отримання лiцензiї на провадження господарської дiяльностi iз зберiгання енергiї, якщо в будь-який момент часу сумарна потужнiсть, з якою здiйснюється вiдпуск електричної енергiї з мереж виробника в мережi оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi в точцi приєднання, не перевищує iснуючої дозволеної потужностi вiдпуску електроустановок такого виробника в точцi приєднання та за наявностi окремого комерцiйного облiку електричної енергiї, перетiкання якої здiйснюється до/з установки зберiгання енергiї, вiдповiдно до вимог кодексу комерцiйного облiку.

     Дозволена потужнiсть вiдбору з мережi оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi виробника визначається вiдповiдно до кодексу системи передачi та кодексу систем розподiлу. У разi необхiдностi збiльшення дозволеної потужностi вiдбору з мережi оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi та/або вiдпуску в мережу оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi в точцi приєднання виробник отримує послугу з приєднання в порядку, встановленому статтею 21 цього Закону";

     доповнити частиною восьмою такого змiсту:

     "8. При здiйсненнi вiдбору електричної енергiї установкою зберiгання енергiї з мереж оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi виробник електричної енергiї сплачує плату за послуги з передачi електричної енергiї, розподiлу електричної енергiї, плату за послуги з диспетчерського (оперативно-технологiчного) управлiння за точкою комерцiйного облiку вiдповiдної установки зберiгання енергiї, яка розраховується на обсяг абсолютної величини рiзницi мiж мiсячним вiдбором електричної енергiї установкою зберiгання енергiї з мереж оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi та мiсячним вiдпуском в мережi оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi електричної енергiї, ранiше вiдiбраної з мережi установкою зберiгання енергiї, за вiдповiдними тарифами, на умовах, визначених кодексом системи передачi, кодексом систем розподiлу та правилами роздрiбного ринку електричної енергiї";

     8) у статтi 301:

     частину першу доповнити абзацами третiм - п'ятим такого змiсту:

     "Лiцензiя на право провадження господарської дiяльностi iз зберiгання енергiї видається, виходячи iз величини встановленої потужностi об'єкта електроенергетики, i не залежить вiд величини потужностi, замовленої до приєднання вiдповiдно до технiчних умов на приєднання та договору про приєднання, або величин дозволених потужностей за даним об'єктом. Дiяльнiсть суб'єктiв господарювання iз зберiгання енергiї пiдлягає лiцензуванню, якщо встановлена потужнiсть установок зберiгання енергiї на однiй площадцi вимiрювання перевищує 5 МВт.

     Вiдпуск електричної енергiї в мережу та/або вiдбiр електричної енергiї з мережi установкою зберiгання енергiї може здiйснюватися виключно в межах величини дозволеної потужностi вiдбору та/або вiдпуску в точцi приєднання даного об'єкта.

     Оператор установки зберiгання енергiї має право використовувати електроустановки, призначенi для виробництва електричної енергiї, вiдповiдно до вимог лiцензiйних умов провадження господарської дiяльностi iз зберiгання енергiї у мiсцi провадження лiцензованої дiяльностi iз зберiгання енергiї без отримання лiцензiї на провадження господарської дiяльностi з виробництва електричної енергiї, якщо в будь-який момент сумарна потужнiсть, з якою здiйснюється вiдпуск електричної енергiї з мереж оператора установки зберiгання енергiї в мережi оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi або вiдбiр з мереж оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi до мереж оператора установки зберiгання енергiї, не перевищує iснуючої дозволеної потужностi вiдбору та вiдпуску електроустановок такого оператора установки зберiгання енергiї в точцi приєднання та за наявностi окремого комерцiйного облiку електричної енергiї, перетiкання якої здiйснено як до, так i з установки зберiгання енергiї вiдповiдно до вимог кодексу комерцiйного облiку";

     частину восьму доповнити абзацом другим такого змiсту:

     "Для нарахування вартостi зазначених у цiй частинi послуг при визначеннi обсягiв вiдбору та обсягiв вiдпуску електричної енергiї установкою зберiгання енергiї враховуються виключно обсяги вiдбору електричної енергiї iз зовнiшньої мережi в точцi (точках) приєднання об'єкта та обсяги вiдпуску електричної енергiї у зовнiшню мережу в точцi (точках) приєднання об'єкта";

     доповнити частиною дев'ятою такого змiсту:

     "9. Оператор установки зберiгання енергiї має право здiйснювати електрозабезпечення електроустановок споживача, що мають спiльну точку приєднання до мереж оператора системи розподiлу або оператора системи передачi, за умови органiзацiї комерцiйного облiку вiдповiдно до вимог кодексу комерцiйного облiку. Продаж такому споживачу електричної енергiї вiд такого оператора установки зберiгання енергiї здiйснюється за договором купiвлi-продажу та не потребує отримання лiцензiї на постачання електричної енергiї";

     9) пункт 171 частини третьої статтi 33 викласти в такiй редакцiї:

     "171) припиняти у порядку, визначеному кодексом системи передачi та правилами роздрiбного ринку, без попередження споживача електроживлення електроустановки у разi несанкцiонованого вiдбору електричної енергiї";

     10) у пунктi 17 частини третьої статтi 46 слова "визначеному кодексом систем розподiлу та правилами роздрiбного ринку, електроживлення" замiнити словами "визначеному кодексом систем розподiлу та правилами роздрiбного ринку, без попередження споживача електроживлення";

     11) частину третю статтi 58 доповнити пунктом 51 такого змiсту:

     "51) припинити вiдбiр електричної енергiї у разi отримання вiд оператора системи передачi, оператора системи розподiлу, електропостачальника, постачальника "останньої надiї" попередження про припинення постачання або розподiлу (передачi) електричної енергiї з дати, зазначеної в такому попередженнi";

     12) пункт 4 частини п'ятої статтi 63 викласти в такiй редакцiї:

     "4) купувати електричну енергiю, вироблену генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлена потужнiсть яких не перевищує величину, визначену для вiдповiдних категорiй генеруючих установок приватних домогосподарств вiдповiдно до частини двадцять третьої статтi 91 Закону України "Про альтернативнi джерела енергiї", за "зеленим" тарифом в обсязi, що перевищує мiсячне споживання електричної енергiї такими приватними домогосподарствами, а вироблену з енергiї сонячного випромiнювання - лише у перiод з 4 години до 23 години з 1 квiтня по 31 жовтня та з 6 години до 21 години з 1 листопада по 31 березня (крiм електричної енергiї, вiдпущеної з установки зберiгання енергiї), та у кожному розрахунковому перiодi здiйснювати прiоритетну оплату її вартостi";

     13) у статтi 65:

     абзаци перший i другий частини другої викласти в такiй редакцiї:

     "2. Гарантований покупець зобов'язаний купувати у суб'єктiв господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, всю вiдпущену електричну енергiю, вироблену на включених до складу балансуючої групи гарантованого покупця об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах) з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - вироблену лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), зокрема вiдпущену з установки зберiгання енергiї у складi таких об'єктiв (у разi якщо електрична енергiя, що вiдбирається, зберiгається i вiдпускається такою установкою, вироблена з альтернативних джерел енергiї), за встановленим їм "зеленим" тарифом з урахуванням надбавки до нього протягом всього строку застосування "зеленого" тарифу, обсяг якої не перевищує обсяг електричної енергiї, який може бути вiдпущений вiдповiдним об'єктом електроенергетики або чергою його будiвництва (пусковим комплексом) у кожному розрахунковому перiодi (годинi), згiдно iз встановленою потужнiстю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в лiцензiї на виробництво електричної енергiї, а вироблену з енергiї сонячного випромiнювання - лише у перiод з 4 години до 23 години з 1 квiтня по 31 жовтня та з 6 години до 21 години з 1 листопада по 31 березня (крiм електричної енергiї, вiдпущеної з установки зберiгання енергiї у складi такого об'єкта). При цьому в кожному розрахунковому перiодi (мiсяцi) обсяг вiдпуску електричної енергiї, виробленої на об'єктi електроенергетики або черзi його будiвництва (пусковому комплексi) з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), визначається за вирахуванням обсягу витрат електричної енергiї на власнi потреби в електричнiй енергiї вiдповiдного об'єкта згiдно з показниками приладiв облiку на власнi потреби.

     У разi перевищення обсягу електричної енергiї, який може бути вiдпущений об'єктом електроенергетики або чергою його будiвництва (пусковим комплексом), у кожному розрахунковому перiодi (годинi) згiдно iз встановленою потужнiстю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в лiцензiї на виробництво електричної енергiї суб'єкта господарювання, якому встановлено "зелений" тариф, а також у разi вiдпуску електричної енергiї об'єктом електроенергетики або чергою його будiвництва (пусковим комплексом), що здiйснюють виробництво електричної енергiї з енергiї сонячного випромiнювання та якому встановлено "зелений" тариф, у перiод з 4 години до 23 години з 1 квiтня по 31 жовтня та з 6 години до 21 години з 1 листопада по 31 березня (крiм електричної енергiї, вiдпущеної з установки зберiгання енергiї у складi такого об'єкта), гарантований покупець здiйснює придбання обсягу такого перевищення за цiною вартостi позитивного небалансу, яка склалася за вiдповiдний розрахунковий перiод (годину), вiдповiдно до правил ринку";

     у частинi четвертiй:

     абзац перший викласти в такiй редакцiї:

     "4. Гарантований покупець зобов'язаний придбавати у суб'єктiв господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, якщо такий об'єкт електроенергетики або черга будiвництва (пусковий комплекс) такого виробника не перебуває у балансуючiй групi гарантованого покупця та у суб'єктiв господарювання, якi за результатами аукцiону набули право на пiдтримку, послугу за механiзмом ринкової премiї протягом всього строку застосування "зеленого" тарифу суб'єктами господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, або строку дiї пiдтримки суб'єктiв господарювання, якi за результатами аукцiону набули право на пiдтримку, за умови що такi суб'єкти господарювання уклали з гарантованим покупцем договiр про надання послуги за механiзмом ринкової премiї. Послуга придбавається за обсяг електричної енергiї, виробленої на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергiї (а з використанням гiдроенергiї - виробленої лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями), а вироблену з енергiї сонячного випромiнювання - лише у перiод з 4 години до 23 години з 1 квiтня по 31 жовтня та з 6 години до 21 години з 1 листопада по 31 березня (крiм електричної енергiї, вiдпущеної з установки зберiгання енергiї у складi такого об'єкта) та проданої за двостороннiми договорами, на ринку "на добу наперед", на внутрiшньодобовому ринку у кожному розрахунковому перiодi (годинi), який не перевищує обсяг електричної енергiї, що може бути вiдпущений вiдповiдним об'єктом електроенергетики або чергою його будiвництва (пусковим комплексом), згiдно iз встановленою потужнiстю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в лiцензiї на виробництво електричної енергiї. Обсяг виробленої та проданої такої електричної енергiї у встановленому перiодi (мiсяцi) визначається за вирахуванням обсягу витрат електричної енергiї на власнi потреби в електричнiй енергiї вiдповiдного об'єкта електроенергетики згiдно з показниками приладiв облiку на власнi потреби";

     абзац дев'ятий виключити;

     14) пункт 6 частини другої статтi 66 викласти в такiй редакцiї:

     "6) виробники електричної енергiї (крiм виробникiв, що здiйснюють виробництво електричної енергiї на об'єктах розподiленої генерацiї, виробникiв електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) здiйснюють продаж електричної енергiї за двостороннiми договорами виключно на електронних аукцiонах, порядок проведення яких затверджує Кабiнет Мiнiстрiв України. Виробники, що здiйснюють виробництво електричної енергiї на об'єктах розподiленої генерацiї, виробники електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) мають право здiйснювати продаж електричної енергiї за двостороннiми договорами на електронних аукцiонах на добровiльних засадах";

     15) у частинi восьмiй статтi 71:

     пiсля абзацу п'ятого доповнити новим абзацом такого змiсту:

     "При здiйсненнi вiдбору електричної енергiї установкою зберiгання енергiї з мереж оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi виробники електричної енергiї, яким встановлено "зелений" тариф та об'єкти яких не включенi до складу балансуючої групи гарантованого покупця, сплачують плату за послуги з передачi електричної енергiї, розподiлу електричної енергiї, плату за послуги з диспетчерського (оперативно-технологiчного) управлiння за точкою комерцiйного облiку вiдповiдної установки зберiгання енергiї, яка розраховується на обсяг абсолютної величини рiзницi мiж мiсячним вiдбором електричної енергiї установкою зберiгання енергiї з мереж оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi та мiсячним вiдпуском в мережi оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi електричної енергiї, ранiше вiдiбраної з мережi установкою зберiгання енергiї, за вiдповiдними тарифами, на умовах, визначених кодексом системи передачi, кодексом систем розподiлу та правилами роздрiбного ринку електричної енергiї".

     У зв'язку з цим абзаци шостий i сьомий вважати вiдповiдно абзацами сьомим i восьмим;

     пiсля абзацу сьомого доповнити новим абзацом такого змiсту:

     "При здiйсненнi вiдбору електричної енергiї установкою зберiгання енергiї з мереж оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi виробники електричної енергiї, якi за результатами аукцiону набули право на пiдтримку, та виробники електричної енергiї, якi не мають права на пiдтримку, сплачують плату за послуги з передачi електричної енергiї, розподiлу електричної енергiї, плату за послуги з диспетчерського (оперативно-технологiчного) управлiння за точкою комерцiйного облiку вiдповiдної установки зберiгання енергiї, яка розраховується на обсяг абсолютної величини рiзницi мiж мiсячним вiдбором електричної енергiї установкою зберiгання енергiї з мереж оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi та мiсячним вiдпуском в мережi оператора системи розподiлу чи оператора системи передачi електричної енергiї, ранiше вiдiбраної з мережi установкою зберiгання енергiї, за вiдповiдними тарифами, на умовах, визначених кодексом системи передачi, кодексом систем розподiлу та правилами роздрiбного ринку електричної енергiї".

     У зв'язку з цим абзац восьмий вважати абзацом дев'ятим;

     16) у роздiлi XVII "Прикiнцевi та перехiднi положення":

     в абзацi третьому пункту 9 слова i цифри "до 1 квiтня 2025 року" замiнити словами i цифрами "до 1 квiтня 2026 року";

     доповнити пунктом 116 такого змiсту:

     "116. Зупинити на 2025 рiк дiю частин першої - п'ятої статтi 43 цього Закону.

     Установити, що тимчасово, у зв'язку з введенням Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, воєнного стану в Українi, кошти, отриманi оператором системи передачi вiд розподiлу пропускної спроможностi мiждержавного перетину у перiод з 1 сiчня 2025 року по 31 грудня 2025 року, використовуються для таких цiлей:

     10 вiдсоткiв - на гарантування фактичної наявностi розподiленої пропускної спроможностi, технiчного обслуговування та збiльшення пропускної спроможностi шляхом здiйснення iнвестицiй у систему передачi, погашення заборгованостi за договорами з доступу до пропускної спроможностi мiждержавного перетину;

     40 вiдсоткiв - на погашення заборгованостi оператора системи передачi, що сформувалася на балансуючому ринку, iз забезпеченням оплати кожному постачальнику послуг з балансування та кожнiй сторонi, вiдповiдальнiй за баланс, пропорцiйно до заборгованостi, що iснує перед ними. При цьому суб'єкти господарювання, якi здiйснюють господарську дiяльнiсть з виробництва електричної енергiї на теплових електростанцiях або теплоелектроцентралях, зобов'язанi спрямувати кошти, отриманi вiдповiдно до цього абзацу, на закупiвлю вугiльної продукцiї та/або природного газу, та/або мазуту чи на проведення ремонтних робiт генеруючих потужностей з метою забезпечення опалювального сезону 2025/2026 рокiв;

     40 вiдсоткiв - на погашення заборгованостi оператора системи передачi перед гарантованим покупцем за наданi послуги iз забезпечення збiльшення частки виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел. Гарантований покупець зобов'язаний перерахувати кошти, отриманi вiдповiдно до цього абзацу, суб'єкту господарювання, який здiйснює виробництво електричної енергiї на атомних електростанцiях, та суб'єктам господарювання, що входять або входили у попереднi перiоди до складу балансуючої групи гарантованого покупця, пропорцiйно до заборгованостi, що iснує перед ними;

     10 вiдсоткiв - на покриття витрат та погашення заборгованостi оператора системи передачi перед постачальниками унiверсальних послуг за договорами про надання послуг iз забезпечення збiльшення частки виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел з постачальником унiверсальних послуг з метою подальшої оплати постачальниками унiверсальних послуг електричної енергiї, виробленої генеруючими установками приватних домогосподарств з використанням альтернативних джерел енергiї.

     Розподiл доходiв вiд управлiння обмеженнями, у тому числi в разi вiдсутностi спiльної скоординованої процедури розподiлу пропускної спроможностi, узгоджується оператором системи передачi iз заiнтересованими операторами енергосистем сумiжних держав та погоджується Регулятором. Сума доходу вiд управлiння обмеженнями, у тому числi в разi вiдсутностi спiльної скоординованої процедури розподiлу пропускної спроможностi, що може бути розподiлена на користь оператора системи передачi сумiжної держави, не може перевищувати 50 вiдсоткiв коштiв, отриманих оператором системи передачi вiд розподiлу пропускної спроможностi вiдповiдних напрямiв мiждержавного перетину сумiжної держави";

     в абзацi четвертому пункту 13 слова "семи рокiв" замiнити словами "десяти рокiв";

     доповнити пунктом 136 такого змiсту:

     "136. Тимчасово, на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом одного року пiсля його припинення чи скасування, оператор системи передачi формує, пiдтримує в актуальному станi та оприлюднює на своєму офiцiйному веб-сайтi реєстр об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) та якi розташованi на територiї, тимчасово окупованiй Росiйською Федерацiєю.

     Протягом 30 календарних днiв з дня набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення функцiонування енергетичних ринкiв, конкурентних умов виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї та посилення енергетичної стiйкостi" центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у паливно-енергетичному комплексi, створити Спецiальну Комiсiю iз залученням представникiв Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику з питань тимчасово окупованої Росiйською Федерацiєю територiї України, центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi нагляду (контролю) в галузi електроенергетики, оператора системи передачi, операторiв системи розподiлу, територiя лiцензованої дiяльностi яких була окупована або є тимчасово окупованою, Служби безпеки України (далi - Спецiальна Комiсiя).

     Спецiальна Комiсiя має в термiн 45 календарних днiв з дати її створення затвердити перелiк об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) та якi розташовувалися або розташованi на територiях, тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю, визначити час припинення та вiдновлення вiдпуску електричної енергiї в контрольовану частину об'єднаної енергосистеми України такими об'єктами електроенергетики та надати його для включення до реєстру об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) та якi розташованi на територiї, тимчасово окупованiй Росiйською Федерацiєю.

     До реєстру об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) та якi розташованi на територiї, тимчасово окупованiй Росiйською Федерацiєю, оператором системи передачi на пiдставi рiшення Спецiальної Комiсiї вносяться вiдомостi про:

     об'єкти електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) та якi здiйснювали або здiйснюють виробництво електричної енергiї на територiях, що були тимчасово окупованi Росiйською Федерацiєю;

     дати тимчасової окупацiї Росiйською Федерацiєю територiй, на яких розташовувалися такi об'єкти електроенергетики, та дати їх деокупацiї Збройними Силами України;

     час припинення та вiдновлення вiдпуску електричної енергiї в контрольовану частину об'єднаної енергосистеми України такими об'єктами електроенергетики.

     Оператор системи передачi зберiгає достовiрнi та верифiкованi технiчнi вiдомостi та iншу вичерпну iнформацiю, що надана Спецiальною Комiсiєю, а в подальшому надану учасниками ринку, що пiдтверджує факти вiдсутностi вiдпуску електричної енергiї в об'єднану енергосистему України.

     Оператор системи передачi на основi наданої iнформацiї приймає рiшення про включення або виключення об'єкта електроенергетики з реєстру об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) та якi розташованi на територiї, тимчасово окупованiй Росiйською Федерацiєю:

     з дня, наступного за днем у встановленому законодавством порядку фiксацiї початку або закiнчення тимчасової окупацiї територiї України, на якiй розташований об'єкт електроенергетики;

     з дня, наступного за днем отримання вiд операторiв систем вiдомостей про припинення або початок вiдпуску електричної енергiї в контрольовану частину об'єднаної енергосистеми України.

     Адмiнiстратор комерцiйного облiку забезпечує збереження даних щодо фактичного вiдпуску або вiдбору, визначає сертифiкованi данi комерцiйного облiку для об'єктiв електроенергетики, якi включенi до реєстру об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) та якi розташованi на територiї, тимчасово окупованiй Росiйською Федерацiєю, визначає сертифiкованi данi на рiвнi нуля з дати/години припинення та до дати/години вiдновлення вiдпуску електричної енергiї в контрольовану частину об'єднаної енергосистеми України та забезпечує передачу таких сертифiкованих даних адмiнiстратору розрахункiв та учасникам ринку електричної енергiї за перiоди, починаючи з початку введення воєнного стану в Українi.

     Учасники ринку електричної енергiї не здiйснюють купiвлю та оплату електричної енергiї, виробленої на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах), якi включенi до реєстру об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) та якi розташованi на територiї, тимчасово окупованiй Росiйською Федерацiєю, за перiоди з дати/години припинення та до дати/години вiдновлення вiдпуску такими об'єктами електричної енергiї в контрольовану частину об'єднаної енергосистеми України.

     Сплаченi на день набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення функцiонування енергетичних ринкiв, конкурентних умов виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї та посилення енергетичної стiйкостi" кошти за електричну енергiю, вироблену на об'єктах електроенергетики або чергах їх будiвництва (пускових комплексах), якщо такi об'єкти включенi до реєстру об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) та якi розташованi на територiї, тимчасово окупованiй Росiйською Федерацiєю, пiдлягають поверненню виробниками електричної енергiї за перiоди з дати/години припинення та до дати/години вiдновлення вiдпуску електричної енергiї в контрольовану частину об'єднаної енергосистеми України протягом одного мiсяця з дати виставлення коригувального рахунку вiдповiдним учасником ринку.

     У разi якщо внаслiдок коригування адмiнiстратором комерцiйного облiку даних комерцiйного облiку електричної енергiї, виробленої на об'єктах електроенергетики, якi включенi до реєстру об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) та якi розташованi на територiї, тимчасово окупованiй Росiйською Федерацiєю, у виробника наявна заборгованiсть перед гарантованим покупцем, яка дорiвнює позитивнiй рiзницi мiж сумою здiйсненої гарантованим покупцем оплати та вартiстю купленої ним електричної енергiї, виробленої на зазначеному об'єктi електроенергетики, наявна заборгованiсть щодо спожитої електричної енергiї на такому об'єктi, наявна заборгованiсть перед гарантованим покупцем iз оплати частки вiдшкодування вартостi врегулювання небалансу електричної енергiї та вартостi вiдхилення по такому або iнших об'єктах електроенергетики виробника, така заборгованiсть зараховується гарантованим покупцем в односторонньому порядку в погашення заборгованостi гарантованого покупця за куплену електричну енергiю згiдно з виданими гарантованим покупцем первинними документами бухгалтерського облiку (актiв купiвлi-продажу, актiв приймання-передачi та актiв коригування до них тощо) вiдповiдно до статтi 601 Цивiльного кодексу України, з найдавнiшим термiном виникнення.

     Гарантований покупець здiйснює оплату виробникам, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї), за електричну енергiю, вироблену на об'єктах електроенергетики, виключно за перiоди, якi не включенi до реєстру по таких об'єктах електроенергетики (якi не належать до перiодiв з дати/години припинення та до дати/години вiдновлення вiдпуску електричної енергiї в контрольовану частину об'єднаної енергосистеми України), зменшену на суму заборгованостi такого виробника перед гарантованим покупцем, яку було погашено шляхом одностороннього зарахування.

     Гарантованому покупцю не враховувати фактичнi погодиннi обсяги вiдпуску/вiдбору, добовi погодиннi графiки вiдпуску/вiдбору, обсяги невiдпущеної електричної енергiї об'єктiв електроенергетики або черг будiвництва (пускових комплексiв), об'єктiв електроенергетики або черг їх будiвництва (пускових комплексiв) суб'єктiв господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, якщо такi об'єкти включенi до реєстру об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї) та якi розташованi на територiї, тимчасово окупованiй Росiйською Федерацiєю, та не здiйснюють синхронну роботу з контрольованою частиною об'єднаної енергосистеми України при розрахунку вiдшкодування за вiдхилення фактичних погодинних обсягiв вiдпуску/вiдбору електричної енергiї об'єктами електроенергетики або чергами будiвництва (пусковими комплексами) вiд їхнiх добових погодинних графiкiв вiдпуску/вiдбору електричної енергiї та при розрахунку сальдованого обсягу небалансу електричної енергiї балансуючої групи гарантованого покупця, спричиненого вiдхиленнями фактичних погодинних обсягiв вiдпуску/вiдбору електричної енергiї об'єктами електроенергетики або чергами будiвництва (пусковими комплексами) виробникiв та генеруючими установками активних споживачiв за "зеленим" тарифом вiд їхнiх погодинних графiкiв вiдпуску електричної енергiї.

     Вiдшкодування шкоди, заподiяної виробникам електричної енергiї, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї), внаслiдок тимчасової окупацiї територiї України, у повному обсязi покладається на Росiйську Федерацiю як на державу, що здiйснює окупацiю";

     у пунктi 16:

     в абзацi шостому слова i цифри "до 31 грудня 2026 року" замiнити словами i цифрами "до 31 грудня 2029 року";

     в абзацi сьомому слова i цифри "до 1 липня 2025 року" замiнити словами i цифрами "до 1 липня 2028 року".

     13. Роздiл VI "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про житлово-комунальнi послуги" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2018 р., N 1, ст. 1 iз наступними змiнами) доповнити пунктом 72 такого змiсту:

     "72. Тимчасово, на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом трьох рокiв пiсля його припинення чи скасування, послуги з централiзованого водопостачання та централiзованого водовiдведення, що споживаються у прийнятому в експлуатацiю закiнченому будiвництвом багатоквартирному будинку (об'єктi, черзi, пусковому комплексi), щодо якого наявнi чиннi технiчнi умови, але не завершено виконання вимог згiдно з технiчними умовами, оплачуються замовником, управителем, об'єднанням спiввласникiв багатоквартирного будинку чи житлово-будiвельним кооперативом за тарифами, встановленими для населення.

     Обов'язковими умовами для застосування таких тарифiв є забезпечення замовником, управителем, об'єднанням спiввласникiв багатоквартирного будинку чи житлово-будiвельним кооперативом загальнобудинковим облiком водопостачання та окремим облiком вимiрювання на технiчнi цiлi будинку, побутовi потреби власникiв житлових примiщень та на потреби комерцiйних примiщень.

     У разi виконання таких умов замовник, управитель, об'єднання спiввласникiв багатоквартирного будинку чи житлово-будiвельний кооператив вважається колективним споживачем житлово-комунальних послуг.

     Укладення iндивiдуальних договорiв споживача про надання послуг з централiзованого водопостачання та централiзованого водовiдведення з власниками квартир чи комерцiйних примiщень об'єкта будiвництва здiйснюється пiсля виконання вимог згiдно з технiчними умовами на приєднання до систем централiзованого водопостачання та/або централiзованого водовiдведення такого об'єкта будiвництва в цiлому або окремого багатоквартирного будинку, черги, пускового комплексу".

     14. У пунктi 1 роздiлу "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про заходи, спрямованi на погашення заборгованостi, що утворилася на оптовому ринку електричної енергiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2020 р., N 47, ст. 407 iз наступними змiнами) цифри "2026" замiнити цифрами "2028".

     15. Шосте речення частини першої статтi 17 Закону України "Про енергетичну ефективнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2022 р., N 2, ст. 8; 2024 р., N 39, ст. 246) пiсля слiв "розмiр економiї" доповнити словами "витрат на оплату", а пiсля слiв "енергоефективних заходiв" - словами "проектiв альтернативної енергетики та установок зберiгання енергiї".

     II. Прикiнцевi положення

     1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування, крiм пунктiв 1, 3, 9, 11, абзацiв одинадцятого, тридцять першого - тридцять третього пiдпункту 16 пункту 12 та пункту 14 роздiлу I цього Закону, якi набирають чинностi з 1 сiчня 2026 року.

     2. Кабiнету Мiнiстрiв України у двомiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом:

     1) привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;

     2) забезпечити приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом.

     3. Нацiональнiй комiсiї, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг:

     1) у двомiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом на перiод дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Українi", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля його припинення чи скасування передати лiцензiйнi справи суб'єктiв господарювання у сферi централiзованого водопостачання та водовiдведення Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, обласним, Київськiй та Севастопольськiй мiським державним адмiнiстрацiям;

     2) протягом шести мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Законом привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом.

     4. Оператору системи передачi протягом 90 календарних днiв з дня набрання чинностi цим Законом надати учасникам ринку уточненi сертифiкованi данi комерцiйного облiку за об'єктами, включеними до реєстру об'єктiв електроенергетики, що здiйснюють виробництво електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малi гiдроелектростанцiї), розташованi на територiях, де ведуться (велися) бойовi дiї, чи тимчасово окупованих Росiйською Федерацiєю та не здiйснюють синхронну роботу з об'єднаною енергосистемою України, за перiод з початку введення воєнного стану в Українi.

     5. Положення частин тридцять дев'ятої - сорок першої статтi 93 Закону України "Про альтернативнi джерела енергiї" також застосовуються до правовiдносин мiж учасником ринку електричної енергiї та гарантованим покупцем, якщо на день набрання чинностi цим Законом такий учасник ринку електричної енергiї набув право на пiдтримку за результатами проведеного аукцiону з розподiлу квоти пiдтримки за механiзмом ринкової премiї.

Президент України В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
10 лютого 2026 року
N 4777-IX

Головне меню

  • Головна
  • Програмне забезпечення
  • Завантаження
  • Форум
  • Курси валют

Навігатор ЗЕД

  • База документів
  • Каталог документів
  • Добірка документів
  • Українська класифікація товарів ЗЕД
  • Єдиний список товарів подвійного використання
  • Класифікаційні рішення ДМСУ
  • Середня розрахункова вартість товарів згідно УКТЗЕД
  • Довідка по товару УКТЗЕД
  • Митний калькулятор
  • Митний калькулятор для громадян (М16)
  • Розрахунок імпорта автомобіля

Інформаційна підтримка

  • Електронне декларування
  • NCTS Фаза 5
  • Єдине вікно для міжнародної торгівлі
  • Час очікування в пунктах пропуску
  • Перевірити ВМД
  • Митний кодекс України
  • Кодекси України
  • Довідкові матеріали
  • Архів новин
  • Обговорення законопроектів
  • Віддалений контроль ВМД
  • Перелік тестових завдань
  • Поширені питання
  • Реклама на сайті
Copyright © 2026 НТФ «Інтес» Всі права збережено.
Підтримка: support@qdpro.com.ua