ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
вiд 11.04.2000 р. | N 11/3-3273 |
У Державнiй митнiй службi розглянуто
лист Державної податкової адмiнiстрацiї України
вiд 20.03.2000 N 1935/5/17-0316 стосовно класифiкацiї згiдно з
Товарною номенклатурою зовнiшньоекономiчної
дiяльностi (ТН ЗЕД) окремих видiв транспортних
засобiв.
Iнформуємо, що згiдно з вимогами ТН ЗЕД автомобiлi залежно вiд технiчних характеристик та призначення класифiкуються в наступних товарних позицiях:
8701 - "Трактори".
Вiдповiдно до ТН ЗЕД сiдельнi тягачi класифiкуються в товарнiй позицiї 8701 - "Трактори". Згiдно з примiткою 2 до групи 87 ТН ЗЕД поняття "трактори" включає в себе транспортнi засоби, призначенi в основному для перевезення або буксирування iнших транспортних засобiв, пристроїв або вантажiв, незалежно вiд того, чи мають вони пристрої для перевезення iнструментiв, насiння, добрив та iнших вантажiв. Крiм того, у поясненнях до товарної позицiї 8701 (Пояснення до ТН ЗЕД, том IV, ст. 33) сiдельнi тягачi вiднесено до вказаної товарної позицiї. Тому сiдельнi тягачi класифiкуються в товарнiй субпозицiї ТН ЗЕД 8701 20.
8702 - "Автомобiлi, призначенi для перевезення не менше 10 чоловiк (включаючи водiя)".
У данiй позицiї класифiкуються всi автомобiлi, якi призначенi для перевезення десяти i бiльше чоловiк (включаючи водiя).
8703 - "Автомобiлi легковi та iншi моторнi транспортнi засоби, призначенi для перевезення людей (крiм автомобiлiв, якi класифiкуються в товарнiй позицiї 8702, включаючи вантажно-пасажирськi автофургони та гоночнi автомобiлi".
До даної товарної позицiї включаються моторнi транспортнi засоби рiзних видiв (включаючи автомобiлi-амфiбiї), призначенi для перевезення людей, однак вона не включає автомобiлi товарної позицiї 8702. У транспортних засобiв даної товарної позицiї можуть бути мотори будь-якого типу (двигуни внутрiшнього згорання, електромотори, газовi турбiни i т. д.).
Дана товарна позицiя також поширюється на полегшенi триколiснi транспортнi засоби спрощеної конструкцiї, такi, як:
- обладнанi мотоциклетним двигуном i колесами i т. д. i якi у силу своєї механiчної конструкцiї мають ознаки звичайних автомобiлiв, тобто системою керування автомобiльного типу або зворотної передачi i диференцiалом;
- змонтованi на Т-образному шасi, у якому два заднiх колеса мають незалежнi приводи вiд окремих електромоторiв з акумуляторним живленням. Керування такими транспортними засобами, як правило, вiд одного центрального важеля керування, за допомогою якого водiй може заводити, робити прискорення, гальмування, зупиняти i давати заднiй хiд транспортному засобу, так само, як i направляти його вправо або влiво, задаючи диференцiальний момент, що крутить, головним колесам або повертаючи переднє колесо.
Транспортнi засоби, що входять до даної позицiї, можуть бути як колiсними, так i гусеничними.
До даної товарної позицiї також включаються:
(1) Автомобiлi (наприклад, автомобiлi-салони, автомобiлi, спортивнi i гоночнi автомобiлi);
(2) Спецiалiзованi транспортнi засоби, такi, як автомобiлi швидкої допомоги, тюремнi фургони i катафалки;
(3) Житловi автофургони (туристськi автофургони i т. д.), транспортнi засоби для перевезення людей, спецiально обладнанi пiд житло (зi спальними, кухонними, туалетними та iн. зручностями);
(4) Транспортнi засоби, спецiально призначенi для пересування по снiгу (наприклад, снiгомобiлi);
(5) Автомашини для гольфових майданчикiв i подiбнi транспортнi засоби.
У данiй товарнiй позицiї термiн "вантажно-пасажирський автофургон" означає транспортнi засоби з максимальною кiлькiстю в дев'ять сидячих мiсць (включаючи водiя), внутрiшнiй простiр яких може без конструктивних змiн використовуватися для перевезення як людей, так i вантажiв.
Транспортнi засоби для використання на атракцiонах, наприклад iгровi автомобiлi типу "ухилися вiд зiткнення", класифiкуються в товарнiй позицiї 9508.
Крiм того, в данiй позицiї класифiкуються невеликi гоночнi автомобiлi (так званi "карти"), що не мають кузова, обладнанi поршневим двигуном внутрiшнього згорання з iскровим запалюванням i здатнi розвивати порiвняно високi швидкостi.
За умови, що цi транспортнi засоби сконструйованi для транспортування людей, до даної товарної позицiї також включаються автомобiлi подвiйного застосування, тобто автомобiлi, що можуть перевозити як людей, так i вантажi. Транспортнi засоби цього типу вiдрiзняються вiд транспортних засобiв, що перевозять вантажi, того ж розмiру, за такими ознаками:
1. За сидiнням водiя присутнi сидiння, що складаються або забираються, або спецiально призначенi для сидiння мiсця та боковi вiкна.
2. Можуть бути присутнi боковi або заднi дверi й обробка салону як у транспортних засобiв, що перевозять пасажирiв.
8704 - "Автомобiлi вантажнi".
До даної товарної позицiї включаються:
Звичайнi вантажiвки i фургони (з вiдкритим, закритим брезентом, закритi i т. д.); автомобiлi i фургони усiх видiв для доставки вантажiв додому, фургони для переїздiв iз квартири на квартиру; вантажiвки з автоматичними розвантажувальними пристосуваннями (вантажiвки з перекидним кузовом i т. д.); автомобiлi-цистерни (незалежно вiд того, обладнанi вони насосами чи нi); рефрижераторнi або термоiзольованi вантажiвки; багатонастильнi вантажiвки для перевезення кислоти в iзольованих вiд ударiв контейнерах, балонах iз бутаном i т. д.; важкi вантажiвки з рамами, що вiдкидаються, i заглибними похилими трапами для перевезення танкiв, пiднiмальних або траншеєкопальних машин, електричних трансформаторiв i т. д.; вантажiвки, спецiально призначенi для перевезення свiжого бетону, за винятком бетономiшалок за товарною позицiєю 8705; смiттєзбiрники, незалежно вiд того, обладнанi вони навантажувальними, трамбувальними, демфiруючими та iн. пристроями або нi.
До даної товарної позицiї також включаються:
(1) Самоскиди, тобто транспортнi засоби мiцної конструкцiї з перекидним кузовом або з днищем, що вiдкривається вниз, призначеним для перевезення ґрунту, породи або iнших матерiалiв. Цi автомашини, що можуть мати жорстке або шарнiрне шасi, як правило, обладнанi колесами для руху по бездорiжжю i можуть пересуватися по м'якому ґрунту. До цiєї товарної позицiї входять як важкi, так i легкi самоскиди; останнi iнодi вiдрiзняються наявнiстю сидiння на два положення, двома сидiннями, спрямованими в протилежнi боки, або двома кермами керування, для того щоб цими транспортними засобами можна було управляти водiю, що дивиться у напрямку до кузова пiд час розвантаження.
(2) Човниковi вагонетки. Застосовуються на шахтах для перевезення вугiлля або руди вiд очисних машин до конвеєрiв. Являють собою важкi транспортнi засоби з низькою пiдвiскою, обладнанi шинами i що мають двигуни внутрiшнього згорання або електромотори; розвантажуються автоматично конвеєром, що утворює днище транспортного засобу.
(3) Самозавантажнi транспортнi засоби, обладнанi лебiдками, пiднiмальними пристроями i т. д., але призначенi в основному для транспортних цiлей.
(4) Дорожньо-рельсовi вантажiвки, спецiально обладнанi для пересування як шосейними дорогами, так i рейками. Цi транспортнi засоби, дорожнi колеса яких стоять на залiзничних рейках, мають попереду i позаду пристрої типу вагонного вiзка, якi можна пiднiмати за допомогою домкрата, щоб транспортний засiб мiг пересуватися по дорозi.
Автомобiльнi шасi, обладнанi двигуном i кабiною, також вiдносяться до даної позицiї.
До даної товарної позицiї не входять:
а) портальнi транспортери, застосовуванi на заводах, складах, у доках, аеропортах i т. д. для перевезення довгомiрних вантажiв або контейнерiв (товарна позицiя 8426);
6) вантажотранспортери, якi застосовуються на шахтах (товарна позицiя 8429);
в) мотоцикли, моторолери або мотовелосипеди, призначенi для перевезення вантажiв (товарна позицiя 8711).
8705 - "Автомобiлi спецiального призначення, крiм таких, що використовуються для перевезення пасажирiв або вантажiв (автомобiлi технiчної допомоги, автокрани, пожежнi автомобiлi, автобетономiшалки, автомашини для прибирання дорiг, автомобiлi з розпилюючими пристроями, автомайстернi, автомобiлi з рентгенiвськими установками)".
До даної товарної позицiї включається ряд типiв автомашин, що випускаються спецiально або пристосованi, обладнанi рiзними пристосуваннями, що дають їм можливiсть виконувати певнi нетранспортнi функцiї, тобто основною метою транспортного засобу за даною товарною позицiєю не є перевезення людей або вантажiв.
До даної товарної позицiї включаються:
(1) Автомобiлi для аварiйного ремонту, що являють собою автомобiльнi шасi з днищем або без нього й обладнанi пiднiмальними пристроями, такими, як необертовi крани, козли, блоки або лебiдки i призначенi для пiдйому i буксирування транспортних засобiв в аварiйному станi;
(2) Автомобiлi-насоси, обладнанi насосом, як правило, що має привiд вiд двигуна автомашини (наприклад, пожежнi автомашини);
(3) Вантажiвки, обладнанi драбинами або пiднiмальними платформами для ремонту пiдвiсних проводiв. вуличного освiтлення i т. д.; вантажiвки з регульованим кронштейном i платформою (кiноавтомашини) для кiнематографiї або телевiзiйної роботи;
(4) Вантажiвки, застосовуванi для розчищення вулиць, стiчних канав, аеродромних злiтно-посадкових смуг i т. д. (наприклад, пiдмiтальнi машини, автомашини-розбризкувачi, комбiнованi, пiдмiтально-розбризкуючi та асенiзацiйнi машини);
(5) Снiгоочисники i снiгороздувальнi машини iз вбудованим устаткуванням, тобто автомашини, створюванi винятково для цiлей розчищення снiгу i, як правило, обладнанi турбiнами, ножами (якi обертаються) i т. д., iз приводом або вiд двигуна автомашини, або вiд окремого двигуна.
В усiх випадках взаємозамiнне снiгоочисне або снiгороздувне устаткування всiх типiв виключається (8430), незалежно вiд того, є воно змонтованим на автомашинi або нi;
(6) Розприскуючi вантажiвки усiх видiв, незалежно вiд того, мають вони нагрiвальне устаткування, устаткування для розкидання асфальту або гравiю, для сiльськогосподарських цiлей i т. д. чи не мають;
(7) Автокрани, призначенi не для перевезення вантажiв, що складаються з автомобiльного шасi, на якому постiйно встановленi кабiна i поворотний кран. Однак вантажiвки iз самонавантажними пристроями виключаються (8704);
(8) Рухомi буровi (тобто вантажiвки, обладнанi вишкою у зборi, лебiдками, верстатами й iншими пристроями для буравлення);
(9) Вантажiвки, обладнанi пристроями, що штабелюють (тобто платформою, виготовленою рухливою на вертикальнiй основi та яка, як правило, має привiд вiд двигуна автомашини).
Але з даної позицiї виключаються самонавантажнi автомашини, обладнанi лебiдками, пiднiмальними пристроями i т. д., але якi створюються в основному для перевезення вантажiв (8704);
(10) Бетономiшалки, що складаються з автомобiльного шасi, на якому постiйно змонтована бетономiшалка, пристосована як для виготовлення, так i для перевезення бетону;
(11) Рухливi електрогенераторнi агрегати, що складаються iз вантажiвки, на якiй змонтовано електрогенераторний агрегат, iз приводом або вiд двигуна автомашини, або вiд окремого двигуна;
(12) Рухливi радiологiчнi станцiї (наприклад, обладнанi медичним кабiнетом, затемненим примiщенням i повним набором радiологiчного устаткування);
(13) Рухливi клiнiки (медичнi або зуболiкувальнi) з операцiйною, устаткуванням для анестезiювання й iншою хiрургiчною апаратурою;
(14) Автомашини-прожектори, що складаються iз прожектора, змонтованого на автомобiлi, причому з живленням зазвичай вiд генератора, що має привiд вiд двигуна автомобiля;
(15) Радiофургони;
(16) Фургони телеграфнi, радiотелеграфнi або радiотелефоннi (що приймають i що передають); радарнi автоустановки;
(17) Iподромнi фургони, обладнанi рахунковими машинами для автоматичного пiдрахунку виграшiв та iмовiрностей виграшу на бiгах;
(18) Пересувнi лабораторiї (наприклад, для перевiрки робочих показникiв сiльськогосподарських машин);
(19) Випробувальнi вантажнi автомашини з реєструючими приладами для визначення тягової потужностi автомашин, що їх буксирують;
(20) Пересувнi хлiбопекарнi з повним устаткуванням (тiстомiс, пiч i т. д.); польовi кухнi;
(21) Фургони-майстернi, обладнанi рiзними машинами й iнструментом, зварювальними пристроями тощо;
(22) Пересувнi банки, пересувнi бiблiотеки i пересувнi автовиставки для демонстрацiї товарiв.
До даної товарної позицiї не входять:
а) самохiднi дорожнi катки (8429);
6) сiльськогосподарськi катки (8432);
в) невеликi пересувнi пристрої, керованi водiєм, який йде поруч, i обладнанi допомiжним двигуном (тобто очисники для паркiв, скверiв i т. д. i пристрої для нанесення лiнiй на дорозi) (8479);
г) жилi автофургони (8703).
Автомобiльнi шасi або вантажiвки з робочими машинами.
Слiд зазначити, що для того щоб класифiкуватися в данiй позицiї, та чи iнша автомашина, що включає пiднiмальне або такелажно-транспортне планувальне, траншеєкопальне або бурове устаткування i т. д., повинна фактично являти собою в основному комплектне автомобiльне шасi, або вантажiвку в тому смислi, що вона включає принаймнi такi механiчнi компоненти: двигун, коробку передач i прилади керування для змiни передач, а також кермовi i гальмовi пристрої.
З iншого боку, самохiднi машини (тобто крани, екскаватори), в яких один або бiльше рухових або центральних елементiв, описаних вище, розташованi в кабiнi робочої машини, змонтованої на колiсному або гусеничному шасi, незалежно вiд того, чи може весь агрегат пересуватися по дорозi своїм ходом, класифiкуються, наприклад, за товарними позицiями 8426, 8429 або 8430.
Також до даної товарної позицiї не входять самохiднi колiснi машини, у яких шасi i робоча машина спецiально призначенi одне для одного й утворюють єдиний механiчний агрегат (наприклад, самохiднi автогрейдери). У цьому випадку машина не просто встановлена на автомобiльному шасi, а цiлком вбудована в шасi, що не може використовуватися для iнших цiлей i може мати основнi риси автомобiлiв, зазначених вище.
Слiд зазначити, що самохiднi снiгоочисники або снiгороздувальнi машини iз вбудованим устаткуванням завжди включаються до даної товарної позицiї.
Заступник Голови Служби | О. П. Шейко |
"Все про бухгалтерський облiк",N 45, 19 травня
2000 р.