ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
вiд 16.11.2000 р. | N 15251/7/16-1201 |
---|
До окремих питань справляння ПДВ
Головне управлiння ПДВ ДПА України надсилає для вiдома та використання в практичнiй роботi Методичнi рекомендацiї - вiдповiдi на окремi питання iз справляння ПДВ, якi задавалися вами та платниками податку.
Додаток: перелiк питань на 46 сторiнках.
Начальник | А. Богдан |
Додаток |
1. Згiдно зi ст. IX Угоди мiж Україною i США щодо надання допомоги Українi в лiквiдацiї стратегiчної ядерної зброї, а також запобiгання розповсюдженню зброї масового знищення, яка затверджена постановою КМУ вiд 31.12.93 р. N 1077, пiдприємства, якi виконують роботи з лiквiдацiї в Українi бойових ракетних комплексiв, що фiнансуються США, зокрема, фiрмою "Х'юз Еркрафт Сiстемз I", а також українськi пiдприємства - субпiдрядники звiльняються вiд сплати податкiв i зборiв, у тому числi i ПДВ. При перевiрцi українського пiдприємства - субпiдрядника було виявлено факт вiднесення до податкового кредиту сум ПДВ, сплачених при придбаннi товарiв (робiт, послуг) для виконання робiт з лiквiдацiї в Українi бойових ракетних комплексiв. Згiдно з нинi дiючим законодавством, а саме пп. 7.4.2, 7.4.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартiсть" (далi - Закон про ПДВ), у разi коли платник податку здiйснює операцiї з продажу товарiв (робiт, послуг), що звiльненi вiд оподаткування або не є об'єктом оподаткування згiдно зi ст. 3 та 5 цього Закону, суми податку, сплаченi (нарахованi) у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), вартiсть яких вiдноситься до валових витрат виробництва та основних фондiв i нематерiальних активiв, що пiдлягають амортизацiї, вiдносяться вiдповiдно до складу валових витрат виробництва та на збiльшення вартостi основних фондiв i нематерiальних активiв та до податкового кредиту не включаються. Разом з тим операцiї, що виконуються в рамках вищезазначеної Угоди, не включенi до ст. 3 та 5 Закону про ПДВ. Згiдно зi ст. IX вищезазначеної Угоди "матерiально-технiчнi засоби i послуги, придбання яких США в Українi здiйснюється для виконання цiєї Угоди, на територiї України не оподатковуються, з них не стягуються мито, збори та аналогiчнi платежi, i такi податки, мито, платежi i збори не переносяться для виплати на США будь-якою особою, яка придбає матерiально-технiчнi засоби або послуги для США в Українi".
Чи були пiдстави у пiдприємства на включення до податкового кредиту сум ПДВ, сплачених при придбаннi товарiв (робiт, послуг) для виконання робiт з лiквiдацiї в Українi бойових ракетних комплексiв?
Вiдповiдно до нинi дiючого законодавства, а саме пп. 7.4.2, 7.4.3 ст. 7 Закону про ПДВ, у разi коли платник податку здiйснює операцiї з продажу товарiв (робiт, послуг), що звiльненi вiд оподаткування або не є об'єктом оподаткування згiдно зi ст. 3 та 5 цього Закону, суми податку, сплаченi (нарахованi) у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), вартiсть яких вiдноситься до валових витрат виробництва та основних фондiв i нематерiальних активiв, що пiдлягають амортизацiї, вiдносяться вiдповiдно до складу валових витрат виробництва та на збiльшення вартостi основних фондiв i нематерiальних активiв та до податкового кредиту не включаються.
2. Якi умови повиннi виконуватися щодо можливостi застосування пiльги з ПДВ вiдповiдно до пп. 5.1.21 ст. 5 Закону про ПДВ у разi безоплатної передачi товарiв (робiт, послуг) особам, визначеним абзацами "а" i "б" пп. 7.11.1 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" з метою їх безпосереднього використання в благодiйних цiлях? Що означає "використання у благодiйних цiлях" та чи повинен платник ПДВ, що надає благодiйну допомогу, мати якiсь докази про її використання набувачем для застосування зазначеної вище пiльги?
Згiдно з абзацами "а" i "б" Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" такими особами є органи держвлади України, органи мiсцевого самоврядування та створенi ними установи або органiзацiї, що утримуються за рахунок коштiв вiдповiдних бюджетiв, благодiйнi фонди i благодiйнi органiзацiї, створенi у порядку, визначеному Законом, для проведення благодiйної дiяльностi, в тому числi громадськими органiзацiями, створеними з метою провадження екологiчної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освiтньої та наукової дiяльностi, а також творчими спiлками та полiтичними партiями, науково-дослiдними установами та вищими навчальними закладами III - IV рiвнiв акредитацiї, внесеними до Держреєстру наукових установ, яким надається пiдтримка держави. Основнi напрямки благодiйництва та благодiйної дiяльностi визначено ст. 4 Закону України "Про благодiйництво та благодiйнi органiзацiї".
У разi здiйснення такими особами операцiй, передбачених названим вище Законом, вони звiльняються вiд ПДВ.
3. Пунктом 6.3 ст. 6 Закону про ПДВ встановлено, що не дозволяється застосування нульової ставки податку до операцiй з вивезення (експорту) товарiв (робiт, послуг) у разi, коли такi операцiї звiльнено вiд оподаткування на митнiй територiї України згiдно з п. 5.1 та 5.2 цього Закону. Яку ставку податку застосовувати при експортуваннi лiкарських засобiв та виробiв медичного призначення за межi митних кордонiв України?
До таких операцiй застосовується принцип звiльнення вiд оподаткування ПДВ, тобто податковi зобов'язання за ними не виникають, але суми ПДВ, сплаченi (нарахованi) у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), вартiсть яких вiдноситься до складу валових витрат виробництва (обiгу) та основних фондiв i нематерiальних активiв, що пiдлягають амортизацiї, до податкового кредиту не включаються, а вiдносяться вiдповiдно до валових витрат виробництва та на збiльшення вартостi основних фондiв i нематерiальних активiв.
4. Платниками, якi виписали податковi векселi на вiдстрочку сплати ПДВ, вiд органiв ДПА вимагаються довiдки про пiдтвердження погашення цих векселiв для банкiв-авалiстiв. Чи правомiрнi такi вимоги платникiв? В якi термiни видавати такi пiдтвердження: за датою сплати векселя чи датою включення до податкової декларацiї?
Вiдповiдно до Методичних вказiвок щодо порядку адмiнiстрування податкових векселiв, якi видаються платниками ПДВ при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України, при зняттi податкового векселя з облiку в Журналi облiку податкових векселiв ДПI за мiсцем знаходження платника повинна в триденний термiн повiдомити його, а якщо вексель авальовано, то й установу банку, якою надано аваль, про оплату податкового векселя за рахунок суми бюджетного вiдшкодування. Вiдповiдно до п. 11.5 ст. 11 Закону про ПДВ (в редакцiї Закону України вiд 02.03.2000 р. N 1523-III "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України з питань оподаткування") погашення податкового векселя вiдбувається шляхом включення суми, зазначеної у податковому векселi, до суми податкових зобов'язань платника податку у податковому перiодi, на який припадає тридцятий календарний день з дня надання такого векселя органу митного контролю. Тобто погашення векселя допускається шляхом грошової оплати, виникає потреба в iнформуваннi установ банкiв, якими проводилося авалювання податкових векселiв. Такою формою iнформування повинно бути iнформування податковою iнспекцiєю за мiсцем знаходження платника в триденний термiн установи банку, якою надано аваль, про оплату податкового векселя за рахунок суми бюджетного вiдшкодування.
5. Оплата за отримане теплопостачання проведена згiдно з одержаними "авiзо" вiд вищої установи. Чи буде це оплатою i пiдставою для нарахування податкового кредиту?
Оскiльки в даному випадку не наявна сплата коштами за наданi товари (роботи, послуги), така операцiя згiдно з Законом України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" вважається бартерною операцiєю. А тому при оподаткуваннi таких операцiй ПДВ слiд керуватися нормами чинного законодавства з питань оподаткування цим податком в частинi, що стосується бартерних (товарообмiнних) операцiй. При цьому необхiдно звернути увагу на те, що право на податковий кредит за такими операцiями виникає лише щодо заключної (балансуючої) операцiї. Отже, отримане "авiзо" буде пiдставою для виникнення права на податковий кредит лише у тому разi, якщо за цiєю операцiєю у такої особи вже виникли податковi зобов'язання.
6. Чи можливе складання Протоколу проведення вiдшкодування сум ПДВ у порядку, визначеному постановою КМУ вiд 07.12.99 р. N 2215, у частинi, що належить зарахуванню на поточний рахунок платника податкiв, одразу пiсля подання платником заяви про змiну порядку вiдшкодування при виконаннi умов, передбачених законодавством для проведення вiдшкодування ПДВ (настання строкiв вiдшкодування та пiдтвердження правомiрностi визначення суми, задекларованої до вiдшкодування)?
Так, можливе, але за умови, що з моменту подання декларацiї минуло три звiтних перiоди.
7. Чи потрiбно суб'єкту пiдприємницької дiяльностi у разi переходу на сплату єдиного податку за ставкою 10 вiдсоткiв проводити коригування податкового кредиту за придбаними основними фондами та нематерiальними активами, якi пiдлягають амортизацiї, та ТМЦ за умови, що такi недоамортизованi основнi фонди, нематерiальнi активи та ТМЦ не реалiзованi на дату переходу на єдиний податок, i такий платник податку подає повну декларацiю з ПДВ, а вказанi товари будуть реалiзовуватися таким суб'єктом уже пiд час перебування на спрощенiй системi оподаткування?
Так, потрiбно, оскiльки:
- згiдно з пп. 7.4.1 ст. 7 Закону про ПДВ податковий кредит звiтного перiоду складається iз сум податкiв, сплачених (нарахованих) платником податку у звiтному перiодi у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), вартiсть яких вiдноситься до складу валових витрат виробництва (обiгу) та основних фондiв чи нематерiальних активiв, що пiдлягають амортизацiї;
- у разi коли товари (роботи, послуги), виготовленi та/або придбанi, частково використовуються в оподатковуваних операцiях, а частково нi, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленнi або придбаннi, яка вiдповiдає частцi використання таких товарiв (робiт, послуг) в оподатковуваних операцiях звiтного перiоду (пп. 7.4.3 Закону про ПДВ);
- пп. 7.4.4 ст. 7 Закону про ПДВ встановлено, що у разi коли платник придбає товари (роботи, послуги), вартiсть яких не вiдноситься до складу валових витрат виробництва (обiгу) i не пiдлягає амортизацiї, податки, що сплаченi у зв'язку з таким придбанням, вiдшкодовуються за рахунок вiдповiдних джерел i до складу податкового кредиту не включаються.
8. Вiдповiдно до доповнення, внесеного до Положення про Реєстр платникiв ПДВ, затвердженого наказом ДПА України вiд 14.04.2000 р. N 170, i вiдповiдно до п. 25 Положення про Реєстр платникiв ПДВ пiдприємства, що придбавають спецiальний торговий патент, подають заяву про виключення з Реєстру платникiв ПДВ. Згiдно iз Законом про ПДВ виключення iз кола платникiв цих пiдприємств не передбачено.
Пунктом 1 ст. 7-1 Закону України вiд 23.03.96 р. N 98/96-ВР "Про патентування деяких видiв пiдприємницької дiяльностi" (iз змiнами i доповненнями) визначено, що суб'єкт пiдприємницької дiяльностi, який придбав спецiальний торговий патент, не сплачує ПДВ. А тому у разi здiйснення таким суб'єктом пiдприємницької дiяльностi лише того виду дiяльностi, на який вiн отримав спецiальний торговий патент, цей суб'єкт повинен бути виключений з Реєстру платникiв ПДВ. На пiдставi викладеного таке положення i було внесено до Положення про Реєстр платникiв ПДВ.
9. Якi сiльськогосподарськi пiдприємства вважаються новоствореними згiдно з внесеними змiнами до Закону про ПДВ Законом України вiд 13.07.2000 р. N 1874-III: тi, що зареєструвались пiсля набрання чинностi Законом, чи всi пiдприємства, якi утворились протягом 2000 року?
На думку ДПА України, до цiєї категорiї пiдприємств належать пiдприємства, створенi у поточному роцi. Крiм цього, вивчивши запити платникiв, вважаємо за можливе вiднести до новостворених пiдприємств i тих сiльгосптоваровиробникiв, якi були зареєстрованi як суб'єкти пiдприємницької дiяльностi в минулому роцi, але з тих чи iнших причин здiйснення операцiй з продажу товарiв (робiт, послуг) розпочали лише в поточному роцi.
10. Чи повиннi реєструватися платниками ПДВ суб'єкти пiдприємницької дiяльностi - фiзичнi особи, валовий дохiд яких не перевищує 3600 нмдг, якi надають послуги за готiвку?
Нi, оскiльки це положення стосується лише операцiй з торгiвлi (тобто продажу товарiв) за готiвковi кошти.
11. Чи нараховуються податковi зобов'язання при лiквiдацiї основних фондiв, за якими при придбаннi податковий кредит не збiльшувався?
Законом України вiд 15.07.99 р. N 977-XIV Закон про ПДВ доповнено п. 4.9, яким встановлено, що якщо основнi виробничi фонди або невиробничi фонди лiквiдуються за самостiйним рiшенням платника податку чи безоплатно передаються особi, не зареєстрованiй платником податку, а також у разi переведення основних фондiв до складу невиробничих фондiв, така лiквiдацiя, безоплатна передача чи переведення розглядаються для цiлей оподаткування як продаж таких основних виробничих фондiв або невиробничих фондiв за звичайними цiнами, що дiють на момент такого продажу, а для основних фондiв групи 1 - за звичайними цiнами, але не менше їх балансової вартостi, тобто законодавством не встановлено нiяких виняткiв. Отже, всi вказанi операцiї з основними фондами оподатковуються на загальних пiдставах.
12. Виникає питання коригування податкового кредиту у разi реалiзацiї товарiв за цiнами, що є нижчими за цiну придбання.
Пiдпунктом 7.4.1 ст. 7 Закону про ПДВ встановлено, що податковий кредит звiтного перiоду складається iз сум податкiв, сплачених (нарахованих) платником податку у звiтному перiодi у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), вартiсть яких вiдноситься до складу валових витрат виробництва (обiгу) та основних фондiв чи нематерiальних активiв, що пiдлягають амортизацiї.
У разi коли платник придбаває товари (роботи, послуги), вартiсть яких не вiдноситься до складу валових витрат виробництва (обiгу) i не пiдлягає амортизацiї, податки, що сплаченi у зв'язку з таким придбанням, вiдшкодовуються за рахунок вiдповiдних джерел i до складу податкового кредиту не включаються (пп. 7.4.4 Закону про ПДВ).
Питання правомiрностi вiднесення вартостi товарiв (робiт, послуг) до складу валових витрат виробництва (обiгу) та основних фондiв чи нематерiальних активiв, що не пiдлягають амортизацiї, регулюється нормами Закону України вiд 22.05.97 р. N 283/97-ВР "Про оподаткування прибутку пiдприємств". Так, з урахуванням норм цього Закону не вiдносяться до складу валових витрат суми втрат у разi продажу товарiв за цiною, що є нижчою за цiну придбання, уцiнки тощо.
Разом з тим зазначаємо, що згiдно з п. 54 Положення про органiзацiю бухгалтерського облiку i звiтностi в Українi, затвердженого постановою КМУ вiд 03.04.93 р. N 250, матерiальнi ресурси, на якi продажна цiна зменшилась або коли вони застарiли чи частково втратили первiсну якiсть, вiдображаються в бухгалтерському балансi на кiнець звiтного перiоду за цiною можливої реалiзацiї, якщо вона нижча вiд первiсної вартостi заготiвлi (придбання), з вiднесенням рiзницi в цiнах на зменшення торговельних надбавок по уцiнених товарах, фонду дооцiнки товарно-матерiальних цiнностей i в разi недостатностi таких джерел - на результати фiнансово-господарської дiяльностi.
З урахуванням викладеного, платники податку не повиннi вiдносити до складу податкового кредиту суми ПДВ у частинi вартостi товарiв (робiт, послуг), якi не вiдносяться до складу валових витрат виробництва (обiгу) та основних фондiв чи нематерiальних активiв, що не пiдлягають амортизацiї.
13. Чи може сiльгосптоваровиробник цiльове використання коштiв з ПДВ спрямувати на купiвлю легкового автомобiля для потреб пiдприємства?
Нi. Вiдповiдно до п. 11.21 та 11.29 ст. 11 Закону про ПДВ сума ПДВ, що пiдлягає сплатi до бюджету сiльгосппiдприємствами усiх форм власностi за реалiзованi ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцiю та м'ясопродукти, виробленi у власних переробних цехах, за товари (роботи, послуги) власного виробництва, включаючи продукцiю (крiм пiдакцизних товарiв), виготовлену на давальницьких умовах iз власної сiльськогосподарської сировини, повнiстю залишається у розпорядженнi цих сiльгосппiдприємств i спрямовується на пiдтримку власного виробництва тваринницької продукцiї та продукцiї птахiвництва, а також на придбання матерiально-технiчних ресурсiв виробничого призначення.
У разi нецiльового використання акумульованих коштiв вони стягуються до держбюджету України в безспiрному порядку.
14. Чи є правомiрними дiї санаторiїв Мiноборони України, якi не сплачують до держбюджету України та не включають до податкової звiтностi суму ПДВ, отриману вiд здiйснення операцiй з продажу путiвок, а зараховують отриманi суми ПДВ як бюджетне фiнансування санаторiю?
Зарахування санаторiями Мiноборони України сум ПДВ, отриманих вiд реалiзацiї путiвок, до суми бюджетного фiнансування є безпiдставним, оскiльки чинним законодавством України, а саме пп. 7.7.5 ст. 7 Закону про ПДВ, передбачено зарахування сум ПДВ до держбюджету, i зазначенi суми податку використовуються в першу чергу для бюджетного вiдшкодування цього податку.
15. Чи є об'єктом оподаткування ПДВ орендна плата за землю, яку надають в оренду селищнi (мiськi) Ради народних депутатiв сiльгосптоваровиробникам, якщо вона надходить на поточнi рахунки цих Рад i включається до доходiв за кодами бюджетної класифiкацiї 13050200 (орендна плата за землю юридичних осiб) та 13050500 (орендна плата фiзичних осiб)?
Так, є. Вiдповiдно до пп. 3.1.1 ст. 3 Закону про ПДВ (iз змiнами i доповненнями) операцiї з оплати послуг за договорами оперативної оренди (лiзингу) є об'єктом для оподаткування ПДВ. При цьому орендодавець виконує процедуру розмежування перерахування коштiв у вiдповiдному розмiрi до бюджету.
16. На практицi пiдприємства - виробники сiльгосппродукцiї здiйснюють виплату орендної плати власною продукцiєю згiдно з договором оренди земельного паю один чи два рази на рiк. Який розмiр операцiй з видачi сiльгосппродукцiї пiльгується при проведеннi розрахунку - 840,0 грн. (70 х 12 мiс.) чи лише 70 грн. при фактичнiй видачi продукцiї? У випадках коли господарство заборгувало своїм працiвникам зарплату за 6 мiсяцiв i видає її восени продукцiєю нового врожаю, iз вартостi сiльгосппродукцiї знiмається 420 грн. (70 х 6 мiс.) чи лише 70 грн. пiд час видачi?
Вiдповiдно до п. 11.16 ст. 11 Закону про ПДВ до 01.01.2002 р. звiльняються вiд оподаткування операцiї з видачi сiльгосппродукцiї власного виробництва пiдприємств - виробникiв сiльгосппродукцiї:
фiзичним особам - власникам земельних паїв, внесених до таких пiдприємств, у виглядi компенсацiї вартостi користування такими паями таким пiдприємством, але не бiльше нiж 70,0 гривень у розрахунку на повний календарний мiсяць строку такого користування;
фiзичним особам, якi знаходяться у трудових вiдносинах з пiдприємством - виробником сiльгосппродукцiї, вiдповiдно до фактично вiдпрацьованого часу, але не бiльше вiд 70 гривень у розрахунку на повний календарний мiсяць.
Тобто при проведеннi сiльгосппiдприємствами розрахунку для виплати орендної плати чи заборгованої зарплати зазначеним фiзичним особам власною продукцiєю звiльняється вiд ПДВ частина вартостi власної сiльгосппродукцiї у розмiрi не бiльше нiж 70 гривень за кожний мiсяць окремо.
17. Чи включаються платниками, якi подають розрахунок експортного вiдшкодування, до частини податкового кредиту звiтного перiоду, що оплачена постачальникам коштами з 1 числа звiтного мiсяця до дати подання розрахунку експортного вiдшкодування, суми ПДВ, включенi до податкового кредиту в звiтному перiодi та сплаченi постачальникам у розрахунковому перiодi за товари (роботи, послуги), якi не оприбуткованi за бухгалтерським облiком, тобто фактично не отриманi?
Нi, не включаються. Пунктом 8.2 ст. 8 Закону про ПДВ передбачено, що для визначення суми експортного вiдшкодування до складу оплаченої частини податкового кредиту включаються суми ПДВ, фактично сплаченi платником податку - експортером коштами у складi цiни придбаних товарiв (робiт, послуг); пп. "б" п. 8.1 ст. 8 Закону про ПДВ вимагаються як пiдтвердження грошової оплати копiї платiжних доручень про перерахування коштiв на оплату придбаних товарiв (робiт, послуг), тобто фактично ст. 8 Закону про ПДВ як умову включення сум ПДВ до оплаченої частини податкового кредиту для розрахунку суми експортного вiдшкодування визначає одночасне виконання двох умов: оплата товарiв (робiт, послуг) та їх фактичне придбання, тобто отримання та оприбуткування.
18. Вiдповiдно до п. 8.1 ст. 8 Закону про ПДВ розрахунок експортного вiдшкодування подається разом з актом (iншим документом), який засвiдчує передання права власностi на роботи (послуги), призначенi для їх споживання за межами митної територiї України. Датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ за нульовою ставкою з експорту послуг згiдно з пп. 7.3.1 ст. 7 Закону про ПДВ є дата, яка припадає на податковий перiод, протягом якого вiдбувається будь-яка з подiй, що сталася ранiше: або дата зарахування коштiв вiд покупця на банкiвський рахунок платника податку як оплата робiт (послуг), що пiдлягають продажу; або дата оформлення документа, що засвiдчує факт виконання робiт (послуг) платником податку.
Виходячи з викладеного, чи має право платник податку на експортне вiдшкодування ПДВ за датою отримання попередньої оплати за послуги на розрахунковий рахунок, що пiдлягають експортуванню, якщо акт, що засвiдчує факт виконання послуг платником податку, буде складено в iншому податковому перiодi, оскiльки вiдповiдно до пп. 7.3.8 ст. 7 Закону про ПДВ не є пiдставою для виникнення податкових зобов'язань попередня оплата тiльки за товари, що згiдно з договорами пiдлягають вивезенню за межi митних кордонiв України?
Нова редакцiя ст. 8 Закону про ПДВ, визначаючи, що розрахунок експортного вiдшкодування подається разом з документами, що пiдтверджують факт вивезення товару (митна декларацiя, яка пiдтверджує факт вивезення (експортування) товарiв за межi митної територiї України) або надання послуги чи виконання роботи (акт або iнший документ, що засвiдчує передання права власностi на роботи (послуги), призначенi для їх споживання за межами митної територiї України), фактично встановлює прiоритетнiсть факту виконання робiт (послуг) чи вивезення товарiв над фактом їх оплати. Адже вимоги щодо безумовного пiдтвердження оплати за цi товари (роботи, послуги) Законом не встановлено. Таким чином, отримання попередньої оплати за роботи, що мають бути виконанi або виконуються, чи послуги, що мають бути наданi або надаються для споживання їх за межами митної територiї України без документального пiдтвердження здiйснення факту їх виконання чи надання, не може бути пiдставою для проведення розрахунку експортного вiдшкодування.
18а. Виникає питання щодо включення до податкового кредиту при здiйсненнi розрахунку частки експортного вiдшкодування суми ПДВ, визначеної у податковому векселi, виданому протягом звiтного мiсяця, але не погашеному до дня подання розрахунку експортного вiдшкодування вiдповiдно до п. 8.2 ст. 8 Закону про ПДВ, оскiльки цi суми ПДВ за векселем не включено ще до податкових зобов'язань. Право на податковий кредит у платника повинно бути лише пiсля включення цих сум ПДВ за векселем до податкових зобов'язань, а в експортному вiдшкодуваннi суми за векселем уже враховано.
Чи вважається грошовою формою сплата суми податкового векселя, виданого при iмпортi основних засобiв виробничого призначення, у пiдприємств - виробникiв продукцiї, яка експортується за межi України, якщо в рахунок погашення цього векселя здiйснюється зарахування суми бюджетного вiдшкодування?
Фактично нова редакцiя ст. 8 та змiни, внесенi до абзацу шостого п. 11.5 ст. 11 Закону, встановлюють додатковi правила погашення податкового векселя, виданого при розмитненнi:
- загальне правило: податковий вексель може бути погашений шляхом включення до податкових зобов'язань у податковiй декларацiї того звiтного перiоду, на який припадає 30 календарний день з дня його видачi;
- правило дострокового погашення (коштами): податковий вексель може бути достроково погашений шляхом перерахування коштiв до бюджету;
- додаткове правило дострокового погашення (без грошової оплати): податковий вексель може бути достроково погашений шляхом залiку в рахунок його погашення суми експортного вiдшкодування.
З урахуванням цих правил механiзм погашення податкового векселя платником, який видав при розмитненнi iмпортних товарiв податковий вексель i одночасно подає розрахунок бюджетного вiдшкодування, буде такий.
19. У перiод з дати видачi податкового векселя у звiтному перiодi до дати подання розрахунку експортного вiдшкодування податковий вексель оплачено коштами.
У випадку якщо вексель оплачено достроково (з дати видачi до дати оплати минуло менше нiж 30 днiв (це не стосується податкових векселiв, для яких термiн погашення - 60 i 90 днiв), наприклад вексель видано 13.10.2000 р., оплачено 03.11.2000 р.), такий вексель на момент подання розрахунку експортного вiдшкодування вважається погашеним, до податкової декларацiї включається до складу податкового кредиту i не включається до складу податкових зобов'язань, але одночасно має бути нарахований як окремий документ у картцi особового рахунка платника та враховується при визначеннi загального обсягу оподатковуваних операцiй (у порядку, передбаченому п. 8.4 ст. 8). Таким чином, податковий вексель у податковiй декларацiї вiдображається в рядках 6 (+) та 19а (-) та як податковий кредит - у рядку 12б. Нарахування векселя як пiдтвердження необхiдностi зарахування коштiв, що надiйшли в його оплату до бюджету, проводиться в картцi особового рахунка окремо. В розрахунку експортного вiдшкодування цей податковий вексель одночасно враховується i при визначеннi обсягу оподатковуваних операцiй звiтного перiоду, оскiльки цей обсяг вiдповiдно до п. 8.4 ст. 8 Закону про ПДВ визначається з урахуванням оподаткування при iмпортi, та при визначеннi сплаченої частини загальної суми податкового кредиту.
20. У перiод з дати видачi податкового векселя у звiтному перiодi до дати подання розрахунку експортного вiдшкодування податковий вексель не оплачено коштами.
Розглядається випадок, коли податковий вексель видано в звiтному перiодi, але на дату подання розрахунку експортного вiдшкодування його ще не оплачено коштами. Тобто на дату подання розрахунку експортного вiдшкодування податковий вексель ще не погашено. Вiдповiдно до п. 8.7 ст. 8 Закону про ПДВ в разi коли платник податку має непогашений податковий вексель, сума експортного вiдшкодування або її частина зараховується в рахунок погашення цього векселя (при цьому норма абзацу шостого п. 11.5 ст. 11 Закону про ПДВ щодо дострокового погашення векселя в частинi "самостiйного рiшення платника податку" стосується лише тiєї частини цього абзацу, в якiй йдеться про оплату векселя коштами, оскiльки п. 8.7 ст. 8 чiтко встановлюється порядок спрямування в рахунок погашення податкового векселя суми експортного вiдшкодування, не передбачаючи для платника податку нiякої самостiйностi в цьому питаннi). Таким чином, якщо податковий вексель, виданий у звiтному перiодi, на дату подання розрахунку експортного вiдшкодування коштами не оплачено, то порядок його погашення буде таким:
у рахунок погашення податкового векселя зараховується сума експортного вiдшкодування. Такий вексель до складу податкових зобов'язань до податкової декларацiї не включається, але одночасно має бути нарахований як окремий документ у картцi особового рахунка платника та враховується при визначеннi загального обсягу оподатковуваних операцiй (у порядку, передбаченому п. 8.4 ст. 8), i при цьому має право бути врахованим у складi податкового кредиту. Ця процедура дає право вважати податковий вексель погашеним, а тому, як i в попередньому випадку, в податковiй декларацiї такий податковий вексель вiдображається в рядках 6 (+) та 19а (-) та як податковий кредит - у рядку 12б. Нарахування векселя як пiдтвердження зарахування в рахунок його погашення суми експортного вiдшкодування проводиться в картцi особового рахунка окремо. Платнику при цьому на розрахунковий рахунок перераховується сума експортного вiдшкодування, зменшена на суму податкового векселя, погашення якого проводиться в описаному порядку.
Як i в попередньому випадку в розрахунку експортного вiдшкодування цей податковий вексель одночасно враховується i при визначеннi обсягу оподатковуваних операцiй звiтного перiоду, оскiльки цей обсяг вiдповiдно до п. 8.4 ст. 8 Закону визначається з урахуванням оподаткування при iмпортi, та при визначеннi сплаченої частини загальної суми податкового кредиту.
21. Погашення податкового векселя шляхом включення до податкових зобов'язань у податковiй декларацiї того звiтного перiоду, на який припадає 30 календарний день з дня його видачi, у випадку коли платник подає розрахунок експортного вiдшкодування за звiтний перiод, в якому видано податковий вексель.
У цьому випадку податковий вексель включається до складу податкових зобов'язань того звiтного перiоду, на який припадає 30 день його видачi (або 60, або 90), до податкового кредиту звiтного перiоду, наступного за звiтним перiодом, в якому вексель погашено, але в розрахунку експортного вiдшкодування такий податковий вексель враховується тiльки при визначеннi обсягу оподатковуваних операцiй звiтного перiоду, оскiльки цей обсяг вiдповiдно до п. 8.4 ст. 8 Закону визначається з урахуванням оподаткування при iмпортi, але не враховується при визначеннi сплаченої частини загальної суми податкового кредиту.
22. Чи можливо включити у податковi зобов'язання декларацiї з ПДВ за жовтень 2000 року суму податкових векселiв, виданих до 31.03.2000 р. i не оплачених до цього часу? При цьому податкова заборгованiсть буде погашатися з використанням вимог постанови КМУ вiд 07.12.99 р. N 2215.
Можливо тiльки за умови окремого рiшення Уряду щодо податкових векселiв, виданих до набрання чинностi Законом України вiд 02.03.2000 р. N 1523-III "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв з питань оподаткування", але не оплачених на сьогоднi. В iншому випадку - нi.
24. Порядком облiку достроково погашених податкових векселiв з ПДВ (лист ДПАУ вiд 03.08.2000 р. N 10712/7/16-1121) обумовлено порядок погашення податкових векселiв у разi грошової сплати податкового векселя. Вiддiлом облiку формуються списки таких платникiв. З резолюцiєю керiвництва "До облiку" такий список передається до вiддiлiв облiку для проведення нарахувань на особовому рахунку. Яка форма довiдки повинна видаватись вiддiлом облiку в разi погашення податкового векселя за рахунок переплати?
Погашення податкового векселя за рахунок переплати як окрема операцiя не може практично застосовуватись щодо податкових векселiв, виданих пiсля набрання чинностi Законом N 1523-III, оскiльки змiни, внесенi до п. 11.5 цим Законом про ПДВ, запровадили погашення векселя без оплати шляхом включення до складу податкових зобов'язань у податковiй декларацiї. У зв'язку з цим податковi векселi погашаються за рахунок переплати в такому самому порядку, як i суми податку, що пiдлягають сплатi до бюджету, тобто в складi цих сум.
За рахунок переплати податковий вексель може бути погашений тiльки тодi, коли ця переплата виникла у зв'язку з визначенням платником суми експортного вiдшкодування, тобто у випадку коли для векселя не передбачається погашення шляхом включення до складу податкових зобов'язань.
25. Податковий вексель погашено достроково, при цьому зазначена сума коштiв включається до складу податкового кредиту платника у тому податковому перiодi, в якому вiдбулося таке погашення, та не включається до складу його податкових зобов'язань. Який порядок заповнення рядкiв декларацiї?
У звiтному перiодi, в якому вексель видано, заповнюються рядки 6 (+) та 19а (-) податкової декларацiї, в цих рядках вказується сума податкового векселя; в звiтному перiодi, в якому податковий вексель оплачено грошовими коштами до настання термiну погашення, визначеного у векселi, сума податкового векселя вказується в рядку 12б (якщо ж видача податкового векселя i його оплата вiдбулися в одному звiтному перiодi, в декларацiї одночасно заповнюються рядки 6, 12б та 19а); крiм того, враховуючи те, що податковий вексель до складу податкових зобов'язань у податковiй декларацiї не включається, сам податковий вексель нараховується окремо в картцi особового рахунка платника податку окремим документом.
26. Який порядок вiдображення податкового векселя з ПДВ, виданого сiльгосппiдприємством, яке користується спецiальними режимами оподаткування з ПДВ i подає до податкового органу три декларацiї?
Сума податкових зобов'язань, визначена сiльгосптоваровиробником у податкових векселях, виданих при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України, повинна бути в будь-якому випадку врахована в податковiй звiтностi, за якою здiйснюються розрахунки з бюджетом, оскiльки ПДВ, що нараховується за iмпортнi товари, в повному обсязi пiдлягає зарахуванню до держбюджету. При подальшому використаннi iмпортованих товарiв у рiзних категорiях операцiй (за якими здiйснюються розрахунки з бюджетом чи перераховуються кошти на спецрахунок) вiдповiдно здiйснюється i розподiл суми, вказаної в податковому векселi, мiж вiдповiдними категорiями податкового кредиту (здiйснюється розподiл податкового кредиту за операцiями, за якими здiйснюються розрахунки з бюджетом i за якими кошти перераховуються на спецрахунок): до суми податкового кредиту вiдповiдної категорiї може бути включена частка ПДВ, визначена в податковому векселi, що вiдповiдає частцi використання цих товарiв у кожнiй з категорiй операцiй звiтного перiоду. Таким чином, податковий вексель вiдображається в податковiй звiтностi сiльгосптоваровиробника в такому порядку:
1) у звiтному перiодi, в якому податковий вексель видано, сума векселя вказується одночасно в рядку 6 i в рядку 19а податкової декларацiї, за якою здiйснюються розрахунки з бюджетом;
2) у звiтному перiодi, в якому податковий вексель пiдлягає погашенню, сума векселя вказується в рядку 19б податкової декларацiї, за якою здiйснюються розрахунки з бюджетом;
3) у звiтному перiодi, в якому платник отримує право на податковий кредит, сума векселя розподiляється на вiдповiднi частини податкового кредиту i цi частини вказуються в рядках 12б окремо податкової декларацiї, за якою здiйснюються розрахунки з бюджетом, та iншої податкової декларацiї.
27. Чи повиннi враховуватись усi три декларацiї, якi подаються сiльгосптоваровиробником, при визначеннi оподатковуваного обороту пiд час видачi довiдки про статус iмпортера?
Якщо платник податку подає до ДПI (ДПА) не одну, а кiлька податкових декларацiй (наприклад, переробне пiдприємство або сiльгосптоваровиробник), то обсяг оподатковуваних операцiй визначається за сумою всiх декларацiй, поданих платниками у вiдповiдний перiод. Ця норма записана в роздiлi 7 "Порядок визначення обсягу оподатковуваних операцiй" Методичних вказiвок по проведенню попереднiх перевiрок податкової звiтностi з ПДВ, направлених ДПА в областi листом ДПАУ вiд 30.04.99 р. N 6395/7/16-1121. У цьому самому роздiлi вказано, що описаний порядок визначення обсягу оподатковуваних операцiй використовується не тiльки для визначення податкового (звiтного) перiоду, а i в iнших випадках у разi необхiдностi.
28. Чи є правомiрним нарахування пенi вiддiлом облiку та звiтностi при несвоєчаснiй сплатi ПДВ на спецрахунок сiльгосптоваровиробниками i перенесення її до бюджетного особового рахунку?
З 01.01.99 р. у сiльському господарствi введено спецiальний пiльговий режим оподаткування, який є одним з видiв бюджетного фiнансування цього сектору економiки. Згiдно з цим режимом сiльгосптоваровиробники залишають у власному розпорядженнi суми ПДВ, якi повиннi бути сплаченi до бюджету в результатi здiйснення визначених Законом про ПДВ операцiй (п. 11.21 та 11.29 ст. 11). Вказаним режимом встановлюється спецiальний порядок перерахування та цiльова направленiсть використання бюджетних коштiв, а також вiдповiдальнiсть сiльгосптоваровиробникiв у випадку нецiльового використання акумульованих коштiв (стягнення до держбюджету в безспiрному порядку), в зв'язку з чим постановами КМУ вiд 26.02.99 р. N 271 та вiд 12.05.99 р. N 805 i передбачено необхiднiсть перерахування цих коштiв на спецiальнi рахунки, якi вiдкриваються в установi банку.
Дiючим податковим законодавством (Декрет КМУ вiд 21.01.93 р. N 8-93 "Про стягнення не внесених у строк податкiв i неподаткових платежiв") передбачено, що пiсля встановлених строкiв сплати невнесена сума вважається недоїмкою i стягується з нарахуванням пенi, якщо законодавством України окремо не передбачено стягнення недоїмки за окремими платежами без нарахування пенi. Пеня нараховується iз розрахунку 120 % рiчних вiд облiкової ставки НБУ вiд суми недоплати за кожний день прострочення суми платежу. В той же час, зважаючи на те, що нарахування пенi для платника є фактично покаранням за затримку в розрахунках з бюджетом (а в даному випадку у використаннi бюджетних коштiв, що фактично свiдчить про нецiльове їх використання), пеня має сплачуватися до бюджету i в зв'язку з цим для забезпечення надходження нарахованої пенi до держбюджету вона переноситься до особового рахунку платника, вiдкритого за кодом бюджетної класифiкацiї 014010100 "ПДВ по вiтчизняних товарах (роботах, послугах)".
29. Чи повиннi перераховуватися у бюджет кошти, що залишились на придбання МТР виробничого призначення на спецрахунку сiльгосптоваровиробника при лiквiдацiї пiдприємства?
Повиннi як такi, що невикористанi i в майбутньому не зможуть бути використанi на цiлi, встановленi Законом про ПДВ. Пiсля лiквiдацiї пiдприємства неможливе придбання ним МТР виробничого призначення.
30. У результатi реформування КСП на їх базi шляхом реорганiзацiї створюються суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, якi не змiнюють вид дiяльностi, тобто займаються сiльгоспвиробництвом i не є правонаступниками. Чи мають право такi пiдприємства застосовувати у своїй дiяльностi норми Закону про ПДВ?
Норми п. 11.21 (другий абзац) ст. 11 Закону про ПДВ використовуються сiльгосптоваровиробниками незалежно вiд обсягу здiйснюваних операцiй, але лише до конкретно визначених операцiй: продаж молока, худоби, птицi, вовни, а також молочної продукцiї та м'ясопродуктiв, вироблених у власних переробних цехах.
Що стосується п. 11.29 ст. 11, то до операцiй з продажу товарiв (робiт, послуг) власного виробництва такими суб'єктами пiдприємницької дiяльностi пiльговий режим застосовуватиметься з урахуванням вимог, що передбаченi для новостворених пiдприємств.
31. Чи має право застосовувати вищезазначену пiльгу приватний пiдприємець, що займається виробництвом сiльгосппродукцiї?
Не має. У п. 11.21 ст. 11 Закону про ПДВ йдеться про сiльгосппiдприємства, тобто стосується виключно юридичних осiб. Норми, встановленi п. 11.29 ст. 11, стосуються операцiй, що здiйснюються сiльгосптоваровиробниками незалежно вiд органiзацiйно-правової форми та форми власностi. В той же час обмеження щодо застосування цього пункту теж встановленi для пiдприємств, тобто для юридичних осiб: "сума, одержана вiд продажу сiльгосппродукцiї власного виробництва та продуктiв її переробки за попереднiй звiтний (податковий) рiк, становить не менше 50 вiдсоткiв загальної суми валового доходу пiдприємства", тобто порядок, встановлений цим пунктом, поширюється виключно на юридичних осiб. Таким чином, приватний пiдприємець, який не є пiдприємством, оскiльки здiйснює пiдприємницьку дiяльнiсть без створення юридичної особи, не має права використовувати спецiальний режим оподаткування, передбачений п. 11.21 та 11.29 ст. 11 Закону про ПДВ.
32. В якiй декларацiї (загальнiй чи спецiальнiй) вiдображати бартернi операцiї сiльгосптоваровиробникiв при обмiнi власної сiльгосппродукцiї на паливно-мастильнi матерiали (ПММ)?
Операцiя з продажу власної сiльгосппродукцiї (незалежно вiд виду розрахунку) включається до податкової декларацiї, за якою кошти перераховуються на спецрахунок. Що ж стосується отриманих ПММ (або iншої продукцiї), то при включеннi до складу податкового кредиту ПДВ з цих матерiалiв розподiляється залежно вiд виду здiйснюваних операцiй: якщо ПММ використанi для виготовлення (вирощування, перевезення) сiльгосппродукцiї власного виробництва, то податковий кредит включається до спецiальної декларацiї; якщо ж ПММ використанi для здiйснення операцiй, за якими проводяться розрахунки з бюджетом, наприклад, для перевезення придбаної продукцiї, то - до бюджетної декларацiї.
33. Який порядок облiку сум ПДВ, що станом на 25.05.2000 р. не перерахованi сiльгосптоваровиробниками на спецрахунки, вiдкритi вiдповiдно до норм постанови КМУ вiд 26.02.99 р. N 271?
Такi суми мають бути стягнутi до бюджету як не використанi за цiльовим призначенням, але при цьому необхiдно розглядати причину, чому кошти не перерахованi на спецрахунки.
Так, наприклад, якщо кошти не перераховуються на спецрахунок тому, що сiльгосптоваровиробник взагалi не отримував нiяких коштiв нi вiд кого i нiкому нiчого не сплачував, тобто рух коштiв по банкiвських рахунках тривалий час вiдсутнiй, це не можна вважати нецiльовим використанням; якщо ж на банкiвському рахунку сiльгосптоваровиробника здiйснюється рух коштiв, але при цьому на спецрахунок кошти не перераховуються, то в цiй ситуацiї можна вважати, що кошти, якi мали бути перерахованi на спецрахунок, використанi на iншi цiлi, наприклад, для погашення бюджетної заборгованостi чи для придбання покупної продукцiї, i це є їх нецiльове використання. Тобто при контролi цiльового використання коштiв недостатньо знання лише того факту, що кошти на спецрахунок не надiйшли. Необхiдно проведення глибокого аналiзу причин фiнансово-господарської дiяльностi платника, якi призвели до того, що перерахування коштiв на спецрахунок стало неможливим.
34. У зв'язку з введенням в дiю з 27.07.2000 р. Закону України вiд 13.07.2000 р. N 1874-III "Про внесення змiн до Закону України про податок на додану вартiсть" який порядок акумуляцiї та використання коштiв, якi залишаються в розпорядженнi сiльгосптоваровиробникiв?
Порядок має бути встановлений КМУ. На сьогоднiшнiй день у зв'язку з тим, що норми цього закону майже повторюють норми Указу N 1328, можливе застосування порядку, передбаченого постановою N 271.
35. СПД працює за загальним порядком оподаткування. Подає скорочену форму декларацiї з ПДВ, за якою декларує бюджетне вiдшкодування. Чи можливо використання бюджетного вiдшкодування в рахунок сплати єдиного податку при переходi на єдиний податок (не є платником ПДВ)?
I ще одна ситуацiя. Якщо СПД працює на єдиному податку, є платником ПДВ i має бюджетне вiдшкодування з ПДВ, то чи є можливим залiк ПДВ в рахунок сплати єдиного податку?
Якщо платник подає скорочену форму податкової декларацiї, то права на бюджетне вiдшкодування вiн не має. Вiд'ємна рiзниця мiж податковими зобов'язаннями i податковим кредитом у такого платника може бути зарахована тiльки пiд час визначення суми ПДВ, що пiдлягає сплатi до бюджету. Платником єдиного податку, який не є платником ПДВ, сума ПДВ, що пiдлягає сплатi до бюджету, не визначається, а тому вiдсутнi платежi, в рахунок яких можна зарахувати вiд'ємну рiзницю. Ця рiзниця має бути погашена за рахунок iнших джерел.
Зарахування такої вiд'ємної рiзницi в рахунок сплати єдиного податку теж неможливе. Платник, який сплачує єдиний податок i одночасно є платником ПДВ, теж не має права зарахувати суму бюджетного вiдшкодування в рахунок сплати єдиного податку, оскiльки згiдно зi ст. 4 Указу Президента України вiд 07.08.98 р. N 857/98 "Про деякi змiни в оподаткуваннi" сума бюджетного вiдшкодування може бути повнiстю або частково зарахована в рахунок платежiв з цього податку або iнших податкiв, зборiв (обов'язкових платежiв), якi зараховуються до держбюджету України. Зважаючи на те, що суми єдиного податку зараховуються не до держбюджету, суми бюджетного вiдшкодування не можуть бути зарахованi у сплату єдиного податку. Цi суми за бажанням платника можуть бути повернутi на його рахунок у банку, а потiм платник самостiйно за рахунок цих коштiв може сплатити єдиний податок. Але це можливо тiльки для тих платникiв ПДВ, якi подають податкову звiтнiсть за повною формою.
36. Виникає питання визначення термiну дiї ст. 3 Закону України вiд 02.03.2000 р. N 1521-III у зв'язку з внесеними змiнами щодо визначення дати виникнення податкових зобов'язань з операцiй з продажу дизпалива, а саме: до якого часу продовжено кiнцевий термiн застосування "касового" методу визначення податкових зобов'язань?
З урахуванням останнiх змiн до Закону України вiд 02.03.2000 р. N 1521-III "Про тимчасовий порядок оподаткування операцiй з виготовлення та продажу нафти сирої та деяких паливно-мастильних матерiалiв", внесених до нього Законом України вiд 21.09.2000 р. N 1962-III (набув чинностi з 01.10.2000 р.), застосування "касового" методу визначення дати виникнення податкових зобов'язань та дати отримання права на податковий кредит для операцiй з продажу нафти сирої (код згiдно з ГС 2709.00.000) та важких дистилятiв (коди згiдно з ГС 2710.00.610, 2710.00.650, 2710.00.690) поновлено з 01.10.2000 р. без обмеження кiнцевого термiну застосування.
37. Чи пiдлягають оподаткуванню ПДВ операцiї з видачi окремим особам вугiлля на побутовi потреби вугледобувними та вуглебудiвними пiдприємствами згiдно зi ст. 43 Гiрничого Закону України вiд 06.10.99 р. N 1127-XIV, суми витрат за якими вiдносяться до складу валових витрат?
Вiдповiдно до Закону про ПДВ об'єктом оподаткування ПДВ є операцiї платникiв податку з продажу товарiв (робiт, послуг) на митнiй територiї України, в тому числi операцiї з безоплатного їх надання. А тому безоплатна видача вугiлля в порядку, передбаченому ст. 43 Гiрничого Закону України, пiдлягає оподаткуванню ПДВ на загальних пiдставах. При цьому база оподаткування вiдповiдно до п. 4.2 ст. 4 Закону про ПДВ визначається виходячи з фактичної цiни операцiї, але не нижчої за звичайнi цiни.
Що стосується можливостi отримання пiдприємствами, в тому числi вугледобувними та вуглебудiвними, податкового кредиту, то норма, яка б давала право на податковий кредит за сумами ПДВ, нарахованими (сплаченими) за реалiзоване на безоплатнiй основi вугiлля (товари, роботи, послуги), в дiючому законодавствi не передбачена.
38. Який порядок застосування пп. 5.2.6 ст. 5 Закону про ПДВ?
Вiдповiдно до пп. 5.2.6 ст. 5 Закону про ПДВ вiд оподаткування ПДВ звiльняються лише операцiї з надання послуг iз збирання та заготiвлi окремих видiв вiдходiв як вторинної сировини, перелiк яких встановлено постановою КМУ вiд 03.08.2000 р. N 1197 "Про затвердження перелiку окремих видiв вiдходiв як вторинної сировини, надання послуг iз збирання та заготiвлi яких звiльняється вiд обкладання ПДВ, а отриманi доходи - вiд оподаткування". Щодо операцiй з продажу самої сировини, то такi операцiї пiдлягають оподаткуванню ПДВ на кожному етапi продажу за ставкою 20 вiдсоткiв.
39. Порядок виписки податкової накладної при реалiзацiї об'єктiв застави через виконавчу службу. Чи повинна виконавча служба реєструватися платником ПДВ?
Законом України вiд 02.10.92 р. N 2654-XII "Про заставу" визначено, що заставодержатель у разi невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, має право за рахунок заставленого майна задовольнити свої вимоги в повному обсязi, включаючи проценти, вiдшкодування збиткiв, завданих прострочкою виконання, необхiднi витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здiйснення забезпеченої заставою вимоги. Таке майно може бути реалiзоване в порядку, передбаченому цим законом, або залишитися у заставодержателя за початковою оцiнкою. Реалiзацiя майна може бути як добровiльною, так i шляхом примусового виконання рiшень звернення стягнення на майно боржника. Порядок оподаткування ПДВ операцiй з реалiзацiї майна на добровiльних засадах викладено у листах ДПАУ вiд 03.03.98 р. N 2187/10/16-1101 та вiд 25.02.2000 р. N 2675/7/16-1201.
У випадку коли орган виконавчої служби здiйснює операцiї з продажу майна, на яке звернено стягнення i яке пiдлягає примусовiй реалiзацiї (на прилюдних торгах, аукцiонах), то на дату подiї, що вiдбулася ранiше: чи вiдвантаження майна боржника, чи зарахування коштiв в рахунок його оплати, у органу виконавчої служби виникають податковi зобов'язання. При цьому базою оподаткування є загальна (остаточна) цiна реалiзацiї. На вимогу покупця на цю дату виписується податкова накладна на остаточну вартiсть, в якiй окремим рядком видiляється сума ПДВ.
Реєстрацiя платником ПДВ особи, яка здiйснює примусову реалiзацiю майна боржника, здiйснюється у загальновстановленому порядку вiдповiдно до вимог ст. 9 Закону про ПДВ, а саме: якщо така особа зареєструвалася в органах мiсцевої державної влади
- до набуття чинностi Закону України вiд 14.09.2000 р. N 1955-III, то заява на реєстрацiю платником ПДВ повинна бути подана податковому органу не пiзнiше двадцятого календарного дня з моменту такої реєстрацiї,
- пiсля набуття чинностi цього закону, то заява на реєстрацiю платником ПДВ повинна бути подана податковому органу не пiзнiше двадцятого календарного дня, що настає за останнiм днем перiоду, зазначеного у п. 2.1 ст. 2 Закону про ПДВ, або ранiше за власним бажанням.
40. Чи має право на податковий кредит пiдприємство житлово-комунального господарства при отриманнi дотацiй з бюджету на покриття рiзницi у тарифах?
Дiючим законодавством встановлено окремий порядок оплати вартостi житлово-комунальних послуг. Перша частина складається з тарифу на оплату таких послуг, який сплачується населенням, а друга частина - з дотацiї з бюджету на покриття збиткiв вiд продажу послуг за тарифом. Оплата вартостi комунальних послуг, наданих населенню за тарифом, може здiйснюватися в два етапи: оплата безпосередньо населенням та оплата за рахунок бюджетних субсидiй, наданих в межах тарифу. Оскiльки п. 4.1 ст. 4 Закону про ПДВ визначено, що база оподаткування операцiй з продажу товарiв (робiт, послуг) визначається виходячи з їх договiрної вартостi, визначеної за вiльними або регульованими цiнами (тарифами), а житлово-комунальнi послуги на даний час пiдлягають держрегулюванню та реалiзуються за встановленими тарифами, базою оподаткування таких послуг є встановлений тариф. У разi вiдшкодування з мiсцевого бюджету частини тарифу, встановленого органами виконавчої влади, що не сплачено населенням у зв'язку з отриманням будь-яких категорiй пiльг та субсидiй з оплати житлово-комунальних послуг, то такi вiдшкодування як складовi частини регульованого тарифу включаються до об'єкта оподаткування, базою якого є тариф. Бюджетнi кошти, що надiйшли в зв'язку з компенсацiєю житлово-комунальних послуг понад встановлений мiсцевими органами виконавчої влади тариф, не входять до бази оподаткування ПДВ.
Що стосується податкового кредиту, то вiдповiдно до норм пп. 7.4.1, 7.4.3, 7.4.4 ст. 7 Закону про ПДВ платник податку має право на податковий кредит лише у частинi, яка сплачена (нарахована) платником податку у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), вартiсть яких вiдноситься до складу валових витрат виробництва та основних фондiв чи нематерiальних активiв, що пiдлягають амортизацiї. За придбаними товарами (роботами, послугами), вартiсть яких не вiдноситься до складу валових витрат виробництва i не пiдлягає амортизацiї, податки, що сплаченi у зв'язку з придбанням, вiдшкодовуються за рахунок вiдповiдних джерел фiнансування i до складу податкового кредиту не включаються. У разi коли товари (роботи, послуги), що виготовленi та/або придбанi, частково використовуються в оподатковуваних операцiях, а частково нi, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленнi або придбаннi, яка вiдповiдає частцi використання таких товарiв (робiт, послуг) в оподатковуваних операцiях звiтного перiоду. А тому право податкового кредиту житлово-комунальнi господарства за придбаними товарами (роботами, послугами) мають лише в частинi, яка вiдповiдає частцi використання таких придбаних товарiв (робiт, послуг) в оподатковуваних операцiях, тобто частцi пропорцiйно затвердженого тарифу.
Разом з цим слiд зазначити, що пiд час визначення суми ПДВ, яка вiдноситься до податкового кредиту, необхiдно враховувати "касовий" метод податкового облiку комунальних господарств при операцiях з продажу житлово-комунальних послуг фiзичним особам, не зареєстрованим платниками ПДВ, а також те, що такий розрахунок здiйснюється лише за товарами (роботами, послугами), якi використовуються виключно для послуг, базою оподаткування яких є тариф. Тобто за придбаними товарами (роботами, послугами), якi використовуються для виробництва послуг, що реалiзуються юридичним особам (оренда), такий розрахунок не здiйснюється.
41. Чи звiльняються вiд оподаткування ПДВ роботи (послуги), якi є обов'язковою передумовою операцiй з передачi у власнiсть земельних дiлянок, що знаходяться пiд об'єктами нерухомостi?
Пiдпунктом 5.1.17 ст. 5 Закону про ПДВ передбачено звiльнення вiд оподаткування ПДВ операцiй з передачi земельних дiлянок, що знаходяться пiд об'єктами нерухомостi, або незабудованої землi у разi коли така передача дозволена згiдно з положеннями Земельного кодексу України. Вiдповiдно до Земельного кодексу України передача земельних дiлянок у колективну та приватну власнiсть провадиться радами народних депутатiв, на територiї яких розташованi земельнi дiлянки. Земельнi дiлянки передаються у власнiсть на пiдставi заяви громадянина i матерiалiв, що пiдтверджують її розмiр (земельно-кадастрова документацiя, данi бюро техiнвентаризацiї, правлiнь товариств i кооперативiв тощо). Розробку проектiв вiдведення земельних дiлянок, перенесення їх у натуру (на мiсцевiсть) i виготовлення документiв, що посвiдчують право користування землею, здiйснюють землевпоряднi органiзацiї. Таким чином, передачу земельних дiлянок та розробку i виготовлення вiдповiдних документiв необхiдно розглядати як двi рiзнi операцiї цивiльно-правового характеру. Виходячи з вищенаведеного, проведення землевпорядних робiт для визначення розмiру земельної дiлянки або проекту його вiдводу, розробка техдокументацiї, виготовлення графiчних робiт та iншi роботи, одержання яких є обов'язковою передумовою передачi земельних дiлянок, що знаходяться пiд об'єктами нерухомостi або незабудованої землi, пiдлягають оподаткуванню ПДВ незалежно вiд того, для кого данi роботи виконуються: для пiдприємств чи громадян.
42. Чи можливо повернути з бюджету помилково переплаченi суми ПДВ за перiод з 01.06.96 р. до 01.07.97 р.?
Порядок повернення неправильно сплачених податкiв i неподаткових платежiв встановлено Декретом КМУ вiд 21.01.93 р. N 8-93 "Про стягнення не внесених у строк податкiв i неподаткових платежiв" та здiйснюється вiдповiдно до Iнструкцiї про особливостi застосування Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.01.93 р. N 8-93 "Про стягнення не внесених у строк податкiв i неподаткових платежiв", затвердженої наказом Мiнфiну України вiд 02.11.93 р. N 84, зареєстрованої в Мiн'юстi України 15.11.93 р. за N 169. Зокрема, повернення неправильно сплачених платежiв здiйснюється ДПI не бiльш як за один рiк до виявлення неправильної сплати. При цьому зайво внесенi суми можуть бути зарахованi в рахунок наступних платежiв або повернутi платнику за його письмовою заявою, яка подається до вiдповiдної ДПI до настання строкiв сплати чергових платежiв.
У разi неподання заяви на повернення неправильно сплачених сум ПДВ за перiод з 01.06.96 р. до 01.07.97 р. i якщо в особовому рахунку облiковується бiльше року сума переплати, то ця сума не пiдлягає поверненню платнику, а вiдповiдно до п. 30 роздiлу XI Iнструкцiї про порядок ведення державної податкової служби оперативного облiку податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв) до бюджетiв та до державних цiльових фондiв, затвердженої наказом ГДПIУ вiд 12.05.94 р. N 37 (зареєстровано в Мiн'юстi України 25.05.94 р. за N 114/323), зi змiнами та доповненнями, переноситься без заяви платника на код бюджетної класифiкацiї України за доходами "Iншi надходження".
43. Якi види продукцiї вiдносяться до категорiї "м'ясопродукти та молокопродукти"?
Спiльним листом МiнАПК України вiд 10.03.98 р. N 37-21-1-12/2310 та Мiнекономiки України вiд 11.03.98 р. N 54-81/201 пiдготовлено перелiк "Про класифiкацiйнi групи м'ясних i молочних продуктiв", яким визначенi види продукцiї, яка може бути вiднесена до категорiї "м'ясопродуктiв та молокопродуктiв".
44. За якою ставкою ПДВ оподатковуються операцiї з продажу електроенергiї, вугiлля, газу, поставки яких вiдбулися до 01.10.98 р. за договорами купiвлi-продажу, а умови розрахункiв змiненi i фактично були проведенi зустрiчнi поставки аналогiчних товарiв?
У разi якщо за поставленi покупцям до 01.10.98 р. за договорами купiвлi-продажу (що передбачали проведення розрахункiв у грошовiй формi) електроенергiї, вугiлля або газу, iмпортованого в Україну, пiсля набуття чинностi Указом Президента України вiд 07.08.98 р. N 857/98 умови проведення розрахункiв було змiнено i зазначенi розрахунки було проведено шляхом здiйснення зустрiчних поставок аналогiчних товарiв (електроенергiї, вугiлля, газу, iмпортованого в Україну), то такi операцiї в умовах дiї вищезазначеного Указу стають бартерними, i оподатковування ПДВ зазначених операцiй згiдно зi ст. 12 Указу проводиться за повною ставкою податку у розмiрi 20 вiдсоткiв.
45. Чи є об'єктом оподаткування ПДВ операцiї з розповсюдження бiлетiв державних лотерей?
Вiдповiдно до пп. 3.2.4 ст. 3 Закону про ПДВ не є об'єктом оподаткування операцiї з випуску, обiгу та погашення бiлетiв державних лотерей, запроваджених за дозволом Мiнфiну України. Постановою КМУ вiд 27.04.98 р. N 574 "Про затвердження Положення про порядок реєстрацiї випуску i проведення державних грошових лотерей" та наказом Держкомспорту вiд 28.10.98 р. N 2120 "Про затвердження Правил розповсюдження державних лотерей", зареєстрованим Мiн'юстом України 25.12.98 р. за N 824/3264, встановлено, що агент з проведення державної грошової лотереї - це пiдприємство, установа чи органiзацiя, в тому числi бюджетнi, якi отримали право на проведення державної грошової лотереї в установленому законодавством порядку. При цьому агент має право укладати з розповсюджувачами - юридичними та фiзичними особами договори доручення, комiсiї та iншi цивiльно-правовi й трудовi договори щодо розповсюдження державних лотерей. За наданi послуги розповсюджувачi бiлетiв державних грошових лотерей отримують винагороду. Оскiльки вказаним законом не встановлено пiльговий режим оподаткування для послуг з розповсюджування лотерей, то кошти, що отримуються розповсюджувачами за надання таких послуг, пiдлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
46. Який порядок оподаткування ПДВ з надання навчальними закладами послуг з проживання студентiв у гуртожитках?
Вiдповiдно до постанови КМУ вiд 20.01.97 р. N 38 "Про затвердження перелiку платних послуг, якi можуть надаватися державними навчальними закладами" граничний розмiр плати за проживання в студентських гуртожитках (далi - гуртожитки) для студентiв, абiтурiєнтiв, слухачiв пiдготовчих вiддiлень, викладачiв та працiвникiв навчальних закладiв, якi перебувають у вiдрядженнях, аспiрантiв, докторантiв, клiнiчних ординаторiв, iнтернiв, слухачiв встановлюється такий, як у будинках державного житлового фонду. Конкретний розмiр плати за проживання в гуртожитках встановлюється адмiнiстрацiєю вищого навчального закладу i розраховується вiдповiдно до Порядку надання платних послуг, затвердженого спiльним наказом Мiносвiти України, Мiнфiну України, Мiнекономiки України вiд 27.10.97 р. N 383/239/131 "Про затвердження Порядку надання платних послуг державними навчальними закладами", зареєстрованого у Мiн'юстi України 12.12.97 р. за N 596/2400, виходячи з нормативу 6 м2 житлової площi - розрахункового коефiцiєнта загальної площi, що припадає на одну особу, яка проживає в гуртожитку.
Крiм того, розмiр плати за проживання в гуртожитках вищих навчальних закладiв для студентiв, якi навчаються за держзамовленням, не повинен перевищувати мiнiмальний розмiр стипендiї студента вищого навчального закладу вiдповiдного рiвня акредитацiї.
Враховуючи, вищевикладене, операцiї з надання послуг з проживання студентiв у гуртожитку пiдлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 20 %. При цьому базою оподаткування є розмiр, що встановлено адмiнiстрацiєю навчального закладу, який компенсується безпосередньо споживачем послуг з проживання в гуртожитку. Щодо iншої частини компенсацiї витрат з послуг з проживання студентiв понад встановлений закладом розмiр плати, яка покривається за рахунок бюджетних коштiв, передбачених у кошторисi навчального закладу, то вона не включається до бази оподаткування ПДВ. У разi компенсацiї витрат з проживання за рахунок коштiв, отриманих вiд iнших платних послуг, якi надаються навчальними закладами, то така компенсацiя включається до бази оподаткування. А право податкового кредиту з придбаних товарiв (робiт, послуг), вартiсть яких належить до валових витрат гуртожиткiв, навчальнi заклади мають лише в частинi, яка вiдповiдає частцi використання таких придбаних товарiв (робiт, послуг) в оподатковуваних операцiях, тобто частцi, пропорцiйно затвердженої плати на проживання
47. Чи можуть застосовувати режим пiльгового оподаткування ПДВ пiдприємства та органiзацiї iнвалiдiв незалежно вiд категорiї засновникiв?
Законом України вiд 13.07.2000 р. N 1926-III "Про внесення змiн до деяких законiв України щодо оподаткування пiдприємств та органiзацiй громадських органiзацiй iнвалiдiв", який набрав чинностi з 22.08.2000 р. ("Урядовий кур'єр" вiд 22.08.2000 р. N 153), пп. 5.2.1 ст. 5 викладено у новiй редакцiї, вiдповiдно до якої пiльговий режим оподаткування ПДВ встановлено пiдприємствам та органiзацiям громадських органiзацiй iнвалiдiв за умови наявностi вiдповiдної чисельностi працюючих iнвалiдiв та фонду оплати їхньої працi. Крiм того, пiдприємства та органiзацiї громадських органiзацiй iнвалiдiв мають право застосовувати цю пiльгу за наявностi дозволу на право користування такою пiльгою, яка надається мiжвiдомчою Комiсiєю з питань дiяльностi пiдприємств та органiзацiй громадських органiзацiй iнвалiдiв вiдповiдно до Закону України "Про основи соцiальної захищеностi iнвалiдiв в Українi". Слiд зазначити, що у разi здiйснення такими пiдприємствами операцiй з продажу будь-яких товарiв невласного виробництва чи пiдакцизних товарiв, ПДВ з цих операцiй повинен нараховуватися у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %.
48. Чи є платником ПДВ особа, яка здiйснює торговельну дiяльнiсть у рамках спецiального торгового патенту, а також у разi здiйснення такою особою одночасно дiяльностi як в рамках спецiального торгового патенту, так i пiдприємницької дiяльностi в рамках загальновстановленого порядку оподаткування ПДВ?
Законом України вiд 23.03.96 р. N 98/96 "Про патентування деяких видiв пiдприємницької дiяльностi" в порядку здiйснення експерименту для суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, що здiйснюють торговельну дiяльнiсть на окремих територiях, перелiк яких затверджено постановою КМУ вiд 08.06.98 р. N 826, на умовах придбання спецiального торгового патенту встановлено особливий порядок оподаткування. Такий суб'єкт пiдприємницької дiяльностi з дати отримання свiдоцтва (спецiального торгового патенту) втрачає всi права та обов'язки платника ПДВ з дiяльностi, на яку розповсюджується особливий механiзм оподаткування, засвiдчений наявнiстю спецiального торгового патенту. За операцiями з продажу товарiв (робiт, послуг), якi пiдпадають пiд дiю спецiального торгового патенту, не ведеться податковий облiк, не виписуються податковi накладнi, не формується податковий кредит з придбаних матерiально-технiчних ресурсiв, вартiсть яких належить до складу валових витрат таких товарiв (робiт, послуг).
У разi здiйснення такою особою одночасно дiяльностi як в рамках спецiального торгового патенту, так i пiдприємницької дiяльностi в рамках загальновстановленого порядку оподаткування ПДВ, то за умови здiйснення торгiвлi за готiвковi кошти незалежно вiд обсягiв такого продажу та/або за наявностi обсягiв операцiй з продажу товарiв (робiт, послуг), встановлених ст. 2 Закону про ПДВ, така особа повинна бути зареєстрована платником ПДВ i здiйснювати ведення окремого облiку з операцiй, якi пiдпадають пiд об'єкт оподаткування ПДВ, та з операцiй, якi не пiдпадають пiд об'єкт оподаткування зазначеним податком (дiяльнiсть у рамках спецiального торгового патенту).
49. Чи наявна можливiсть ведення дiяльностi у рамках спецiального торгового патенту з використанням рiзних форм розрахункiв (готiвкова, безготiвкова тощо)?
Законом України "Про патентування деяких видiв пiдприємницької дiяльностi", зi змiнами та доповненнями, така можливiсть не передбачена, оскiльки п. 2 ст. 3 цього Закону встановлено, що пiд торговельною дiяльнiстю слiд розумiти роздрiбну та оптову торгiвлю, дiяльнiсть у торговельно-виробничiй (громадське харчування) сферi виключно за готiвковi кошти, iншi готiвковi платiжнi засоби та з використанням кредитних карток.
49а. Який порядок розподiлу сум вхiдного ПДВ з придбаних товарiв (робiт, послуг), якi будуть використанi пiдприємством в оподатковуваних та звiльнених вiд оподаткування (або тих, що не є об'єктом оподаткування) ПДВ операцiях?
Вiдповiдно до пп. 7.4.3 ст. 7 Закону про ПДВ у разi коли товари (роботи, послуги), що виготовленi та/або придбанi, частково використовуються в оподатковуваних операцiях, а частково нi, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їхньому виготовленнi або придбаннi, яка вiдповiдає частцi використання таких товарiв (робiт, послуг) в оподатковуваних операцiях звiтного перiоду. Порядком ведення книги облiку придбання товарiв (робiт, послуг), який затверджено наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 165 та зареєстровано в Мiн'юстi України 23.06.97 р. за N 233/2037, зi змiнами та доповненнями, визначено конкретний порядок заповнення вiдповiдних граф з розподiлом сум вхiдного податку на операцiї, якi пiдлягають оподаткуванню, звiльненi вiд оподаткування або не є об'єктом оподаткування. Таким чином, у разi придбання товарiв (робiт, послуг), якi будуть використанi в оподатковуваних операцiях, звiльнених вiд оподаткування, або в тих, що не є об'єктом оподаткування, пiдприємство повинно вiдразу проводити вiдповiдний розподiл сум вхiдного ПДВ виходячи iз частки в витратах на виробництво таких товарiв (робiт, послуг) з урахуванням коригування сум податкового кредиту пропорцiйно обсягу оподатковуваних i неоподатковуваних операцiй.
50. Чи пiдлягають оподаткуванню ПДВ операцiї з передачi товарiв, якi здiйснюються вiдповiдно до договорiв позики?
Законом про ПДВ встановлено, що об'єктом оподаткування ПДВ є операцiї платникiв податку з продажу товарiв (робiт, послуг) на митнiй територiї України. При цьому п. 1.4 встановлено, що продаж товарiв - це будь-якi операцiї, що здiйснюються згiдно з договорами купiвлi-продажу, мiни, поставки та iншими цивiльно-правовими договорами, якi передбачають передачу прав власностi на такi товари за компенсацiю незалежно вiд строкiв її надання, а також операцiї з безоплатного надання товарiв. Статтею 374 глави 32 Цивiльного кодексу України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає iншiй сторонi (позичальниковi) у власнiсть (в оперативне управлiння) грошi або речi, визначенi родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцевi таку ж суму грошей або рiвну кiлькiсть речей того ж роду i якостi. Договiр позики вважається укладеним у момент передачi грошей або речей. Оскiльки договiр товарної позики передбачає вiдстрочення кiнцевих розрахункiв у товарнiй формi i зазначенi операцiї пiдпадають пiд законодавче визначення "продаж товарiв", то операцiї з продажу (передачi) товарiв у межах договорiв товарної позички пiдлягають оподаткуванню ПДВ за повною ставкою податку у розмiрi 20 % бази оподаткування, визначеної вiдповiдно до ст. 4 Закону про ПДВ.
51. У якi термiни вiдшкодовуються суми ПДВ пiд час здiйснення експортних поставок пiдприємствами гiрничо-металургiйного комплексу, якi беруть участь в економiчному експериментi, в порядку, передбаченому пп. 7.7.3 ст. 7 чи ст. 8 Закону про ПДВ?
Законом України вiд 01.06.2000 р. N 1783 "Про внесення змiн до Закону України "Про ПДВ" встановлено загальнi правила оподаткування та проведення вiдшкодування пiд час здiйснення операцiй з вивезення за межi митної територiї України товарiв (робiт, послуг), якi не мiстять нiяких виключень для окремих суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, в тому числi i для тих, якi беруть участь в економiчному експериментi.
А тому вiдшкодування з експортних операцiй у грошовiй формi розрахункiв для суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, для яких окремим законодавством запроваджено спецiальнi режими, проводиться в порядку, передбаченому ст. 8 Закону про ПДВ. Щодо частини ПДВ, яка пiдлягає бюджетному вiдшкодуванню, то термiни вiдшкодування такої частини регулюються пп. 7.7.3 ст. 7 Закону про ПДВ.
52. Який порядок ведення податкового облiку з ПДВ та виписки податкових накладних з операцiй продажу театральних квиткiв у межах договорiв цивiльно-правового характеру, за якими право власностi на квитки не переходить?
Порядок оподаткування ПДВ таких операцiй викладено у п. 4.7 ст. 4 Закону про ПДВ. При цьому базою оподаткування є продажна вартiсть театральних квиткiв. У разi продажу театральних квиткiв кiнцевим споживачам за готiвку, датою збiльшення податкових зобов'язань комiсiонера вiдповiдно до пп. 7.3.1 ст. 7 Закону про ПДВ буде дата їхнього оприбуткування в касi платника податку. Пiд час продажу квиткiв кiнцевим споживачам, якi не є платниками ПДВ, податкова накладна не виписується. Податкова накладна може бути виписана на вимогу споживача, який є платником ПДВ. У той же час датою збiльшення податкового кредиту у комiсiонера буде дата перерахування коштiв на користь комiтента, у якого дата їхнього отримання i буде датою, на яку необхiдно збiльшити податковi зобов'язання i датою, на яку необхiдно виписати податкову накладну, що в свою чергу є пiдставою для податкового кредиту у комiсiонера. Якщо комiтент операцiй з продажу касових квиткiв не є платником ПДВ, а комiсiонер зареєстрований як такий, то право на податковий кредит комiсiонер має лише в частинi власних витрат, пов'язаних з реалiзацiєю театральних квиткiв.
53. Згiдно з пп. 3.2.2 ст. 3 Закону про ПДВ не є об'єктом оподаткування ПДВ операцiї з передачi майна орендодавця (лiзингодавця), що є резидентом, у користування лiзингоотримувачу за умовами договору оренди (лiзингу) та його повернення орендодавцю (лiзингодавцю) пiсля закiнчення дiї такого договору, а також сплата платежiв за умовами договору фiнансової оренди. Виникає питання: якщо сплата орендних платежiв здiйснюється не у грошовiй формi, а шляхом передачi сiльськогосподарської продукцiї, то на яку дату виникають податковi зобов'язання?
Дата виникнення податкових зобов'язань з операцiй з продажу товарiв (робiт, послуг) за рiзними формами договорiв визначається вiдповiдно до п. 7.3 ст. 7 Закону про ПДВ. У зазначеному випадку за характером розрахункiв така операцiя буде товарообмiнною, а тому податковi зобов'язання виникають у порядку, встановленому пп. 7.3.4 ст. 7 на дату, яка сталася ранiше: дата оформлення документа, що засвiдчує факт надання орендних послуг, або дата оформлення документа, що засвiдчує факт отримання платником результатiв робiт (послуг). У разi вiдсутностi попередньої оплати сiльгосппродукцiєю за послуги з оренди, першою iз подiй буде подiя фактичного надання (використання) у звiтному перiодi об'єкта оренди, з використання якої повинен бути пiдписаний акт про її надання у звiтному перiодi. Вiдсутнiсть пiдписаного акта про виконанi у звiтному перiодi роботи не є пiдставою для зменшення нарахувань податкових зобов'язань зазначеного звiтного перiоду. А тому виходячи iз положень зазначеного пункту, датою виникнення податкових зобов'язань як в орендодавця, так i в орендаря буде останнiй день звiтного перiоду, а право на податковий кредит СПД будуть мати лише на дату проведення зустрiчної поставки сiльськогосподарської продукцiї.
54. В розрахунок експортного вiдшкодування приймається лише частина податкового кредиту, яка фактично оплачена постачальникам виключно в грошовiй формi. Якщо оплата проведена готiвкою або iншим способом, нiж перерахування за безготiвковим розрахунком, то чи можуть такi суми ПДВ пiдлягати експортному вiдшкодуванню?
Суми ПДВ, якi в складi цiни вартостi товарiв, придбаних у порядку бартерних операцiй, шляхом застосування положень постанови КМУ вiд 07.12.99 р. N 2215, оплачених готiвкою через касу пiдприємства, касовим чеком, квитанцiєю тощо, якi надалi було вивезено за межi митної територiї за контрактом, що передбачає грошову форму оплати, включаються до загальної суми податкового кредиту звiтного перiоду i є частиною ПДВ, яка пiдлягає бюджетному, а не експортному вiдшкодуванню, у термiни, передбаченi законодавством з урахуванням положень ст. 4 Указу Президента України вiд 07.08.98 р. N 857 "Про деякi змiни в оподаткуваннi".
У текстi ст. 8 Закону про ПДВ йдеться лише про документи, що пiдтверджують безготiвковий обiг (копiї платiжних доручень). Крiм того, також чiтко визначенi третi особи, якi мають пiдтверджувати достовiрнiсть цих документiв (копiї платiжних доручень мають бути завiренi банком). Видача готiвки з каси пiдприємства нiким, крiм самого пiдприємства, не може бути пiдтверджена. Зважаючи на викладене, оплата придбаних товарiв готiвкою не може враховуватися як частина оплаченого податкового кредиту для розрахунку експортного вiдшкодування.
Пiдприємствами, якi працюють за системою банкiвських розрахункiв "Клiєнт - Банк", можуть подаватися реєстри платiжних доручень, завiрених банкiвською печаткою.
55. Згiдно з дiючим законодавством з питань ведення бухгалтерського облiку всi первиннi документи повиннi зберiгатися в бухгалтерiї пiдприємства. Пунктом 8.1 ст. 8 Закону про ПДВ вимагається подання митних декларацiй, якi пiдтверджують факт вивезення товарiв за межi митної територiї України. Чи можна подавати ксерокопiю вантажної митної декларацiї (ВМД)?
Нi. Пунктом 16 постанови КМУ вiд 09.06.97 р. N 574 "Про затвердження Положення про вантажну митну декларацiю" передбачено розподiл екземплярiв ВМД, iз яких з 1 по 4 (включно) - це примiрники митної служби, а п'ятий, основний, аркуш передається декларанту. Цим пунктом також встановлено, що на прохання декларанта передбачається оформлення шостого аркуша ВМД. Такий шостий екземпляр ВМД i може бути додатком до декларацiї з ПДВ.
56. Якi санкцiї застосовуються пiд час надання недостовiрного розрахунку експортного вiдшкодування за умови, якщо загальна сума вiдшкодування залишається без змiн?
Якщо в процесi попередньої перевiрки вiдповiдностi задекларованих до вiдшкодування сум ПДВ, у тому числi розрахунку експортного вiдшкодування, використовуючи при цьому як ВМД, якi пiдтверджують факт вивезення за межi митних кордонiв України, так i базу даних АРМ "Митниця", виявлено невiдповiднiсть суми обсягу експортних операцiй, то експортному вiдшкодуванню пiдлягатиме сума ПДВ, визначена виходячи з нового вiдсотку експортних операцiй. При цьому платника запрошують до ДПI, де йому повiдомляють про зазначенi змiни. Платником вiдповiдно вносяться поправки в екземпляр податкової звiтностi, який залишається на пiдприємствi. Результат такої перевiрки оформляється в порядку, визначеному пп. 7.7.4 ст. 7 Закону про ПДВ. На суму податку, донараховану за результатами попередньої перевiрки, виписується розпорядження про внесення змiн у визначену платником суму податку, що пiдлягає нарахуванню. У цьому разi фiнансовi санкцiї до платника не застосовуються, за винятком пенi на донараховану суму.
57. Юридичною особою було внесено грошовi кошти в статутний фонд пiд час створення АТ. У зв'язку з реорганiзацiєю АТ юридична особа вибуває з учасникiв такого товариства i їй повертаються основнi фонди на суму ранiше внесених коштiв. Чи пiдлягає оподаткуванню ПДВ операцiя з повернення основних фондiв?
Згiдно з абзацом четвертим пп. 3.2.8 ст. 3 Закону про ПДВ не пiдпадає пiд об'єкт оподаткування повернення основних фондiв, попередньо внесених до статутного фонду юридичної особи iншими юридичними або фiзичними особами, у разi їхнього виходу з числа засновникiв чи учасникiв такої юридичної особи або пiд час лiквiдацiї такої юридичної особи. Передача основних фондiв за ранiше внесенi кошти є операцiєю, яка передбачає передачу права власностi за грошову форму компенсацiї, а тому така операцiя розглядається як операцiя з продажу, яка оподатковується ПДВ за повною ставкою у розмiрi 20 %. При цьому дата виникнення податкових зобов'язань буде залежати вiд дати проведення першої з подiй: дати внесення змiн до статутних документiв товариства чи дати передачi товариством основних фондiв юридичнiй особi.
58. Згiдно з чинним законодавством договiр фiнансового лiзингу передбачає отримання у платне користування вiд лiзингодавця об'єкт лiзингу на термiн, не менший термiну, за який амортизується 60 % вартостi об'єкта лiзингу, визначеної на день укладання договору. Пiсля закiнчення строку договору фiнансового лiзингу об'єкт лiзингу переходить у власнiсть лiзингоодержувача або викуповується ним за залишковою вартiстю. Коли виникають податковi зобов'язання з об'єкта фiнансового лiзингу та як визначається база оподаткування ПДВ?
Оскiльки основнi фонди, переданi у фiнансовий лiзинг, вiдповiдно до пп. 1.18.2 ст. 1 та пп. 8.5.2 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" включаються до складу основних фондiв орендаря, який нараховує на них амортизацiю, а також враховуючи те, що договором передбачено викуп об'єкта лiзингу за залишковою вартiстю пiсля закiнчення строку фiнансового лiзингу, то базою оподаткування у цьому випадку буде залишкова вартiсть об'єкта лiзингу. При цьому на дату операцiї з продажу об'єкта лiзингу лiзингодавець нараховує податковi зобов'язання зi сплати ПДВ на залишкову вартiсть основних фондiв та включає до податкового кредиту ту сплачену пiд час придбання об'єкта лiзингу суму ПДВ, яка припадає на частину залишкової вартостi, з якої виникають податковi зобов'язання. Якщо сума вiдшкодування вартостi об'єкта лiзингу здiйснюється не грошовою, а натуральною формою розрахункiв, то до такої операцiї необхiдно застосовувати порядок оподаткування ПДВ, передбачений для товарообмiнних (бартерних) операцiй, для яких дату виникнення податкових зобов'язань i податкового кредиту встановлено ст. 7 Закону про ПДВ.
59. Засновник - юридична особа робить внесок до статутного фонду товариства ТМЦ та виписує податкову накладну. Чи має право товариство, як платник ПДВ, на податковий кредит?
На першому етапi придбання не буде мати права на податковий кредит. Не пiдпадає пiд об'єкт оподаткування згiдно з дiючим законодавством (пп. 3.2.8 ст. 3 Закону про ПДВ) внесок до статутного фонду юридичної особи лише у виглядi основних фондiв в обмiн на емiтованi такою особою корпоративнi права. Внесок до статутного фонду в iншому, нiж основнi фонди (за винятком грошових коштiв) виглядi, є об'єктом оподаткування ПДВ. Засновник на дату передачi матерiальних ресурсiв, коли виникають податковi зобов'язання, виписує податкову накладну, яка вiдображається у книзi продажу товарiв (робiт, послуг). У разi якщо вартiсть сировини, отриманої як внесок до статутного фонду в обмiн на корпоративнi права через облiк приросту (убутку) буде включено до складу валових витрат, то за умови оприбуткування такої сировини як виробничих запасiв чи товарiв, що пiдлягають продажу, i спрямування такої сировини на виробництво оподатковуваної продукцiї платник ПДВ може отримати законодавче право на податковий кредит з такої операцiї. При цьому датою виникнення права на податковий кредит буде останнiй день звiтного перiоду, в якому рiзниця вартостi запасiв на початок звiтного кварталу буде перевищувати їхню вартiсть на кiнець того ж звiтного кварталу i буде додана до складу валових витрат платника податку у такому звiтному перiодi.
60. У зв'язку зi змiнами у визначеннi обсягiв оподаткування з 1200 до 3600 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян чи необхiдно вилучати iз реєстру платникiв осiб, обсяги у яких бiльшi нiж 20400 грн., але меншi нiж 61200 грн.?
Пунктом 9.3 ст. 9 Закону про ПДВ з урахуванням редакцiї Закону України вiд 14.09.2000 р. N 1955-III, що набув чинностi з 05.10.2000 р., суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, створенi пiсля набрання чинностi цим Законом, звiльненi вiд обов'язкової реєстрацiї як платникiв ПДВ. Якщо такi новостворенi суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, а також дiючi особи, у яких обсяги з продажу товарiв (робiт, послуг), що є об'єктом оподаткування, не перевищили 3600 нмдг, вважають за доцiльне зареєструватись як платники податку ранiше перiоду, в якому буде досягнуто належних обсягiв, то за заявою таких платникiв здiйснюється їхня реєстрацiя як добровiльна. Однак пiдхiд до такої добровiльної реєстрацiї має бути виваженим, оскiльки такi платники не можуть отримувати бюджетне вiдшкодування (вiд'ємне значення зараховується у зменшення податку наступних звiтних перiодiв), а анулювання свiдоцтва платника ПДВ може вiдбутися не ранiше нiж через 24 мiсяцi пiсля дати такої реєстрацiї лише за умови недосягнення ними належних обсягiв.
61. Пунктом 9.4 ст. 9 Закону України вiд 14.09.2000 р. N 1955-III запроваджено вимоги щодо своєчасностi подання реєстрацiйної заяви органу державної податкової служби для осiб, що передбачають пiдприємницьку дiяльнiсть на митнiй територiї України з торгiвлi за готiвковi кошти, - не пiзнiше нiж за десять календарних днiв до початку здiйснення такої дiяльностi. З якої дати необхiдно вiдраховувати зазначенi десять календарних днiв?
Зазначеним Законом чiтко встановлено перiод, до якого суб'єкту пiдприємницької дiяльностi на митнiй територiї України з торгiвлi за готiвковi кошти необхiдно подати заяву для реєстрацiї як платника ПДВ. Заява може бути подана ранiше, але не пiзнiше нiж за десять календарних днiв до початку дiяльностi. У разi коли така особа не здiйснила таку реєстрацiю у визначенi законодавством строки, до такої особи застосовуються санкцiї, встановленi Указом Президента України вiд 07.08.98 р. N 857/98 "Про деякi змiни в оподаткуваннi".
62. Чи має право СПД на податковий кредит з ПДВ, сплаченого (нарахованого) при придбаннi сировини, яку надалi як давальницьку вивезено за межi митної територiї України для її переробки, а продукт її переробки (готова продукцiя) не ввозиться на територiю України, а реалiзується за її межами?
Згiдно з п. 11.9 ст. 11 Закону про ПДВ операцiї з вивезення давальницької сировини, готової продукцiї, яка вироблена з неї, за умови, що за договорами щодо переробки цiєї сировини були проведенi фактичнi витрати до 01.10.97 р. або якщо до цiєї дати така сировина повнiстю або частково була вивезена за межi митної територiї України, оподатковуються в порядку, встановленому Законом України "Про операцiї з давальницькою сировиною у зовнiшньоекономiчних вiдносинах". Пунктом 5 ст. 5 цього Закону встановлено, що ПДВ, сплачений або такий, що пiдлягає сплатi за виконанi роботи, наданi послуги, придбанi матерiальнi ресурси, українському замовнику не вiдшкодовується.
63. Що є базою для оподаткування ПДВ послуг з пiдготовки та органiзацiї iнформацiйно-консультацiйних семiнарiв, якi проводяться нерезидентом за межами митної територiї України?
Якщо суб'єкт пiдприємницької дiяльностi (комiсiонер) згiдно з договорами комiсiї зобов'язується надати послуги комiтенту з пiдготовки та органiзацiї семiнарiв за межами митної територiї України за рахунок його ж коштiв, то об'єктом для оподаткування ПДВ за ставкою 20 вiдсоткiв є та частина коштiв, яка надходить на рахунок комiсiонера в розрахунок оплати вартостi пiдготовчо-органiзацiйних послуг, пов'язаних з проведенням семiнарiв за межами митної територiї України. Податковi зобов'язання виникають згiдно з правилами, встановленими п. 7.3 ст. 7 Закону про ПДВ, i податкова накладна виписується комiтенту лише на ту частину вартостi наданих послуг, забезпечення (надання) якої здiйснюється комiсiонером. При цьому право на податковий кредит комiсiонер має лише в частинi витрат, пов'язаних iз пiдготовкою та органiзацiєю проведення семiнару за межами митної територiї України. Послуги, якi надаються нерезидентом та споживаються резидентами (проживання, харчування, проведення семiнару) за межами митної територiї України, i оплата за якi здiйснюється вiд iменi комiсiонера, але за рахунок комiтента, не включаються до бази оподаткування комiсiонера.
64. Чи має право на податковий кредит СПД, який за самостiйним рiшенням здiйснює операцiю з продажу основних фондiв, якi були задiянi в операцiях, звiльнених вiд оподаткування (ст. 5), чи тих, що не є об'єктом для оподаткування (ст. 3), та якi мають залишкову балансову вартiсть?
База оподаткування та податковi зобов'язання за такою операцiєю виникають вiдповiдно до дiючого законодавства. На дату передачi таких основних фондiв до податкового кредиту може бути вiднесено частку суми ПДВ, яка припадає на частину незамортизованої балансової вартостi основних фондiв.
65. Чи пiдлягають оподаткуванню ПДВ операцiї з безоплатної передачi недержавними сiльгосппiдприємствами об'єктiв соцiнфраструктури у державну чи комунальну власнiсть?
Згiдно з пп. 3.2.9 ст. 3 Закону про ПДВ, з урахуванням редакцiї Закону України вiд 21.12.99 р. N 1330 "Про внесення змiни до статтi 3 Закону України "Про податок на додану вартiсть", не є об'єктом оподаткування безоплатна передача у державну чи комунальну власнiсть територiальних громад сiл, селищ, мiст або у їх спiльну власнiсть об'єктiв всiх форм власностi, якi перебувають на балансi одного платника податку i передаються на баланс iншого платника податку, якщо такi операцiї здiйснюються за рiшеннями КМУ, центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування, прийнятими у межах повноважень. Це положення поширюється на операцiї з безоплатної передачi об'єктiв з балансу платника податку, який перебуває в державнiй або комунальнiй власностi, на баланс iншої юридичної особи, яка перебуває вiдповiдно у державнiй або комунальнiй власностi, що здiйснюються за рiшенням органу державної влади або органу мiсцевого самоврядування, до сфери управлiння яких належать такий платник податку та така юридична особа.
Таким чином, положення першого речення зазначеного пункту передбачають, що у разi якщо за рiшеннями КМУ, центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування платником ПДВ незалежно вiд форми власностi здiйснюється безоплатна передача об'єктiв права всiх форм власностi до державної чи комунальної власностi територiальних громад сiл, селищ, мiст або передача у їх спiльну власнiсть, то така передача на баланс iншого платника ПДВ не є об'єктом для оподаткування ПДВ.
Дiї другого речення зазначеного пункту поширюються на операцiї з безоплатної передачi об'єктiв права, яка вiдбувається мiж особами (платником та iншою юридичною особою), форма власностi яких - вiдповiдно державна або комунальна. Передача повинна здiйснюватися на пiдставi рiшення органу держвлади або органу мiсцевого самоврядування виключно платником ПДВ до сфери управлiння юридичної особи, яка може i не бути платником ПДВ. Така передача здiйснюється на безоплатнiй основi в межах балансiв таких осiб, якi належать до сфери управлiння вiдповiдно державної або комунальної власностi.
66. Чи поширюється пiльговий режим оподаткування ПДВ, встановлений пп. 3.2.4 ст. 3 Закону про ПДВ, на операцiї з продажу погашених поштових марок, на поштову оплату послуги зв'язку, яка виражається у виглядi вiдбиткiв клiше маркувальних машин?
Законом України "Про зв'язок" та Положенням про поштовi марки, блоки, маркованi конверти i картки, затвердженим наказом Мiнзв'язку України вiд 16.12.96 р. N 262, визначено термiн поняття "поштова марка", вiдповiдно до якого поштова марка - це державний знак, який є засобом оплати послуг поштового зв'язку, виготовлений друкарським способом, з художнiм зображенням та зазначенням його номiнальної вартостi. Враховуючи положення Декрету КМУ "Про систему валютного регулювання i валютного контролю", введена в обiг поштова марка є законним платiжним засобом на територiї України, який приймається для оплати послуг поштового зв'язку. Отже, пiльговий режим оподаткування застосовується до операцiй, пов'язаних з продажем засобу платежу, який застосовується для оплати послуг поштового зв'язку, а тому не може бути поширений на операцiї з продажу послуг зв'язку, розрахунки за якi здiйснюються знаком поштової оплати у виглядi вiдбиткiв клiше маркувальних машин.
67. Що є базою для оподаткування ПДВ арештованого майна особи, яка є платником ПДВ, у випадку коли СДП "Укрспецюст" на комiсiйних засадах здiйснює операцiї з продажу арештованого майна такої особи?
На дату, що сталася ранiше, чи вiдвантаження арештованого майна боржника, чи зарахування коштiв в рахунок його оплати, у СДП "Укрспецюст" виникають податковi зобов'язання. При цьому базою оподаткування є загальна (остаточна) цiна реалiзацiї. На вимогу покупця на цю дату виписується податкова накладна на остаточну вартiсть, в якiй окремим рядком видiляється сума ПДВ. При цьому СДП "Укрспецюст" всю суму ПДВ вiдображає в книзi продажу товарiв (робiт, послуг), форму i порядок заповнення якої затверджено наказом ДПА України вiд 30.05.97 р. N 165, та включає до декларацiї з ПДВ, i визначену позитивну рiзницю мiж загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-яким продажем товарiв протягом звiтного перiоду, та сумою податкового кредиту перераховує до бюджету.
На дату отримання СДП "Укрспецюст" коштiв за реалiзоване майно ним надсилається копiя платiжного доручення боржнику, дата отримання якого боржником i буде датою, на яку такий боржник проводить по бухгалтерському та податковому облiку операцiю з вiдчуження майна. На зазначену дату у боржника (заставодавця) збiльшуються податковi зобов'язання та виписується СДП "Укрспецюст" податкова накладна на остаточну вартiсть реалiзованого майна за вирахуванням суми, фактично залишеної СДП "Укрспецюст" на покриття власних видаткiв з урахуванням ПДВ. Така податкова накладна для СДП "Укрспецюст" є пiдставою для збiльшення податкового кредиту, датою збiльшення якого у СДП "Укрспецюст" вiдповiдно до п. 4.7 ст. 4 Закону про ПДВ є дата перерахування коштiв на користь комiтента (в даному випадку - дата перерахування коштiв на рахунок судовиконавця).
68. Що є базою для оподаткування ПДВ арештованого майна осiб, якi не є платниками ПДВ, у випадку коли СДП "Укрспецюст" на комiсiйних засадах здiйснює операцiї з продажу такого арештованого майна та, крiм цього, у таких осiб в момент вiдчуження арештованого майна не досягається вiдповiдних обсягiв оподатковуваних операцiй, граничний розмiр яких встановлено чинним законодавством?
Базою для оподаткування ПДВ згiдно з абзацом першим п. 4.7 ст. 4 Закону про ПДВ є комiсiйна винагорода, отримана пiдприємством у порядку, передбаченому правилами комiсiйної торгiвлi. Правила комiсiйної торгiвлi та визначення комiсiйної винагороди затверджено у встановленому порядку. Якщо особа, яка до моменту вiдчуження майна згiдно з дiючим законодавством не зареєстрована як платник податку на додану вартiсть, а в момент вiдчуження цiєю особою такого арештованого майна досягаються обсяги, граничний розмiр яких встановлено чинним законодавством, то така особа повинна зареєструватися як платник ПДВ в порядку, передбаченому дiючим законодавством. Наявнiсть на руках свiдоцтва платника ПДВ дасть право такiй особi виписати податкову накладну на операцiю з вiдчуження арештованого майна.
69. Що є базою для оподаткування ПДВ при проведеннi операцiй з продажу конфiскованого або безхазяйного майна у випадку, коли СДП "Укрспецюст" на комiсiйних засадах здiйснює операцiї з продажу такого майна?
На дату, що сталася ранiше, чи вiдвантаження арештованого майна боржника, чи зарахування коштiв в рахунок його оплати, у СДП "Укрспецюст" виникають податковi зобов'язання. При цьому базою оподаткування вiдповiдно до першого абзацу п. 4.7 ст. 4 Закону про ПДВ є комiсiйна винагорода. На вимогу покупця на цю дату виписується податкова накладна, у якiй, крiм того, окремим рядком видiляється комiсiйна винагорода та окремо сума ПДВ з цiєї винагороди.
70. Чи має право пiдприємство на реалiзацiю товарiв, якi знаходяться на зберiганнi пiд митним контролем?
Статтею 37 Митного кодексу визначено, що перемiщення через митний кордон України товарiв та iнших предметiв пiдлягає митному оформленню, а у ст. 85 Кодексу зазначено, що до митного оформлення товари та iншi предмети, якi перемiщуються через митний кордон України, можуть зберiгатись пiдприємством або митницею.
Наказом Держмитслужби України вiд 05.01.99 р. N 4, зареєстрованим в Мiн'юстi України 27.01.99 р. за N 45/3338, затверджено Порядок зберiгання пiдприємствами товарiв та iнших предметiв, ввезених на митну територiю України, пiд митним контролем.
Оскiльки декларацiя-зобов'язання не дає права на використання задекларованих товарiв з будь-якою метою на територiї України i призначена для здiйснення митного контролю, а вiдповiдно до наказу Держмитслужби України вiд 05.01.99 р. N 4 "Про затвердження Порядку зберiгання пiдприємствами товарiв та iнших предметiв, увезених на митну територiю України, пiд митним контролем", яким регламентовано порядок передання товарiв на зберiгання, а також оформлення товарiв, увезених на митну територiю України, якi зберiгаються пiд митним контролем, визначено, якщо пiдприємство є порушником митних правил при здiйсненнi зовнiшньоекономiчних операцiй або допускало порушення строкiв подання декларацiй-зобов'язань, то начальник митного органу має право заборонити зберiгання товарiв пiд митним контролем.
Слiд зауважити, що ст. 112 Митного кодексу передбачено, що видача без дозволу митного органу України або втрата предметiв, що знаходяться пiд митним контролем, тягне за собою накладання штрафу на громадян у розмiрi до одного офiцiйно встановленого на день вчинення порушення митних правил мiнiмального розмiру заробiтної плати з конфiскацiєю предметiв, що є безпосереднiми об'єктами правопорушення, або без такої, а на службових осiб - вiд двох з половиною до десяти офiцiйно встановлених на день вчинення порушення митних правил мiнiмальних розмiрiв заробiтної плати з конфiскацiєю зазначених предметiв або без такої.
Враховуючи вищенаведене, зазначенi дiї суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi є грубим порушенням вимог митного законодавства та призводять до несвоєчасного надходження платежiв до держбюджету, в також до втрат бюджетом значних сум коштiв у виглядi несплати мита, до яких повиннi застосовуватись штрафнi санкцiї вiдповiдно до митного законодавства. В той же час, зважаючи на те, що згiдно з пп. 7.3.6 ст. 7 Закону про ПДВ датою виникнення податкових зобов'язань при ввезеннi (iмпортуваннi) товарiв є дата оформлення ввiзної митної декларацiї iз зазначенням у нiй суми податку, що пiдлягає сплатi, застосування фiнансових санкцiй за несвоєчасну сплату ПДВ при вiдсутностi належним чином оформленої ВМД не є можливим. Зважаючи на те, що факти недодержання правил митного оформлення є непоодинокi, в той час як у митних органiв достатньо важелiв впливу на порушникiв митного законодавства, доцiльно розглядати як вiдповiдальну сторону не лише дiї платникiв, а й безпосередньо дiї працiвникiв регiональних митниць.
71. У якому порядку проводиться оподаткування ПДВ операцiй з перевалки транзитних вантажiв через територiю України i порти України, передбачених п. 11.15 ст. 11 Закону про ПДВ, з 01.01.2000 року?
Статтею 4 Закону України вiд 20.10.99 р. N 1172 "Про транзит вантажiв" внесено змiни до ст. 11 Закону про ПДВ, а саме: до 01.01.2001 р. зберiгається порядок сплати ПДВ за операцiями з надання послуг, пов'язаних з перевезенням (перемiщенням) пасажирiв або вантажiв транзитом через територiю України, який дiяв (iснував) до 01.10.97 р. (моменту набрання чинностi Законом про ПДВ), тобто оподаткування вищезазначених операцiй продовжує здiйснюватися у порядку, визначеному пп. "а" п. 1 ст. 5 Декрету КМУ вiд 26.12.92 р. N 14-92 "Про ПДВ".
Враховуючи наведенi норми законодавства, вiд ПДВ звiльняються операцiї з надання послуг, пов'язаних з перевезенням (перемiщенням) пасажирiв та вантажiв транзитом через територiю України, в тому числi транзит нафти i газу по трубопроводу, а також через порти України, незалежно вiд форми розрахункiв. Замовником цих послуг може виступати або безпосередньо нерезидент, або його уповноважена особа - експедитор (резидент України). Пiдставою для такого звiльнення вiд оподаткування слiд вважати: доручення та рознарядки вантажовласника (експедитора) на перевалку (вiдвантаження) транзитних вантажiв з вiдмiткою митницi "пiд митним контролем" та копiї коносамента.
Таким чином, тимчасово, до 01.01.2001 р., операцiї з надання послуг, пов'язаних з перевезенням (перемiщенням) пасажирiв або вантажiв транзитом через територiю України, оподатковуються за нульовою ставкою тiльки в разi проведення розрахункiв в iноземнiй валютi, а при проведеннi розрахункiв нацiональною валютою (гривнями) або шляхом бартерних (товарообмiнних) операцiй вищезазначенi послуги звiльняються вiд оподаткування ПДВ. При цьому звертаємо увагу, що у разi проведення розрахункiв за операцiями з надання транзитних послуг шляхом здiйснення товарообмiнних (бартерних) операцiй чи у нацiональнiй українськiй валютi (гривнях) сума ПДВ, сплачена (нарахована) у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), на збiльшення податкового кредиту не вiдноситься, а включається до валових витрат виробництва та обiгу.
72. Приватний пiдприємець є платником ПДВ за операцiями з торгiвлi за готiвку та, крiм того, займається пiдприємницькою дiяльнiстю на ринку зi сплатою ринкового збору. У разi придбання товарiв (робiт, послуг):
чи має вiн право на податковий кредит на всю суму ПДВ, яка вказана в податковiй накладнiй?
який порядок заповнення у такому випадку книги придбання товарiв (робiт, послуг)?
чи враховувати обсяги продажу товарiв на ринку в декларацiї по ПДВ?
У зв'язку з тим, що вiдповiдно до п. 2.3 ст. 2 Закону про ПДВ фiзичнi особи, якi здiйснюють торгiвлю на умовах сплати ринкового збору, не є платниками ПДВ i тому не ведуть податковий облiк по таких операцiях, не нараховують ПДВ, вiдповiдно не виписують податковi накладнi, не формують податковий кредит по них, то сплаченi при придбаннi товарiв (робiт, послуг), якi використовуються для здiйснення дiяльностi з торгiвлi за готiвковi кошти на умовах сплати ринкового збору, суми ПДВ повиннi вiдносити до складу валових витрат. Обсяги продажу по дiяльностi на умовах сплати ринкового збору до податкової декларацiї не включаються.
У разi якщо приватний пiдприємець, крiм торгiвлi на умовах сплати ринкового збору, займається iншими видами дiяльностi, у тому числi iз торгiвлi за готiвковi кошти, тобто згiдно з п. 2.3 ст. 2 Закону про ПДВ пiдпадає пiд визначення платника ПДВ, то по такiй дiяльностi вiн зобов'язаний вести податковий облiк, нараховувати податок, виписувати податковi накладнi, вести книги "Продаж" та "Придбання", на пiдставi яких формує податковi зобов'язання та податковий кредит.
У випадках, коли податкова накладна виписується на загальну суму придбаного товару, який використовується для здiйснення рiзних видiв дiяльностi, у тому числi зi здiйснення торгiвлi на умовах сплати ринкового збору, згiдно з пп. 7.4.3 до податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку, яка вiдповiдає частцi використання таких товарiв (робiт, послуг) в оподатковуваних операцiях.
73. Чи буде мати пiдприємство пiльгу з ПДВ за будiвництвом чорнобильських об'єктiв, будiвництво яких розпочато до 01.10.97 р., якщо розрахунки за виконанi роботи здiйснюються в негрошовiй формi (бартером)?
Пунктом 11.1 ст. 11 Закону про ПДВ передбачено пiльгове оподаткування ПДВ за правилами вiдповiдно Декрету КМУ "Про ПДВ" вартостi робiт з лiквiдацiї наслiдкiв чорнобильської катастрофи за договорами, укладеними до набрання чинностi цим Законом, та у разi якщо по них понесено витрати або проведено розрахунки до 01.10.97 р. Згiдно з пп. "д" п. 1 ст. 5 Декрету зазначена пiльга надається за умови виконання таких робiт за рахунок коштiв бюджету. При цьому обов'язковим є документальне пiдтвердження джерела фiнансування робiт, яке видається вiдповiдним фiнансовим органом. Розрахунки у негрошовiй формi не передбаченi.
Щодо договорiв, укладених пiсля 01.10.97 р., вартiсть робiт по них оподатковується вiдповiдно до Закону про ПДВ за ставкою 20 вiдсоткiв.
74. Об'єднання та його дочiрнi пiдприємства зареєстрованi як окремi платники ПДВ. За рахунок прибутку, який залишається в розпорядженнi, дочiрнi пiдприємства перераховують кошти на утримання об'єднання. Чи є об'єктом оподаткування ПДВ кошти, отриманi об'єднанням?
Кошти, отриманi об'єднанням вiд дочiрнiх пiдприємств, зареєстрованих як окремi платники ПДВ, не є компенсацiєю вартостi товарiв (робiт, послуг), тобто немає факту продажу таких товарiв (робiт, послуг), який вiдповiдно до п. 1.4 ст. 1 Закону про ПДВ передбачає передачу прав власностi на такi товари за компенсацiю або безоплатно. Зазначенi у запитi операцiї не пiдпадають пiд продаж товарiв (робiт, послуг), а тому не є об'єктом оподаткування ПДВ.
75. Платник придбаває насiння гарбузове, включене до перелiку лiкарської сировини, на митнiй територiї України у посередника для подальшого продажу на експорт. Чи матиме право такий платник на застосування нульової ставки та отримання експортного вiдшкодування?
Згiдно з роз'ясненнями Державного науково-експериментального центру вiд 22.09.99 р. N 5.12-902/А до лiкарських засобiв, крiм готових лiкарських засобiв, належить лiкарська сировина за перелiком, наданим Фармакологiчним комiтетом Мiнiстерства охорони здоров'я, вiд 13.04.98 р. N 795/А, до якого включено насiння гарбузове за реєстрацiйним номером П/97/40/5. Про зазначене ДПАУ повiдомляла листами вiд 22.02.99 р. N 2597/7/16-1201 та вiд 11.02.2000 р. N 1933/7/16-1201. Операцiї з продажу такої лiкарської сировини оподатковуються ПДВ на митнiй територiї України за пiльговим режимом вiдповiдно до пп. 5.1.7 ст. 5 Закону про ПДВ. При поставцi на експорт такої лiкарської сировини, у тому числi насiння гарбузового, незалежно вiд напрямку використання нерезидентом та форми проведення розрахункiв (бартер чи валюта), згiдно з п. 6.3 Закону про ПДВ не може застосовуватись нульова ставка в оподаткуваннi ПДВ. При цьому експортер не має права на експортне вiдшкодування.
76. Який додаток до декларацiї по ПДВ повинен надавати платник податку пiсля набрання чинностi Законом України вiд 01.06.2000 р. N 1783-III "Про внесення змiн до Закону України "Про податок на додану вартiсть", який здiйснює операцiї з вивезення (пересилання) товарiв (робiт, послуг) за межi митного кордону України в грошовiй формi, якщо за придбаний товар на територiї України розрахунки здiйснено шляхом бартерних товарообмiнних операцiй, переводу боргу, взаємозалiку? Який термiн вiдшкодування у таких випадках?
Особливостi оподаткування операцiй з вивезення (пересилання) товарiв (робiт, послуг) за межi митної територiї України викладенi у ст. 8 Закону про ПДВ в редакцiї Закону України вiд 01.06.2000 р. N 1783-III. ДПАУ було надано роз'яснення щодо застосування норм зазначеної статтi Закону при проведеннi експортного вiдшкодування, якi надiсланi до ДПА областей листом вiд 09.08.2000 р. N 10987/7/16-1121. Вiдповiдно до норм Закону, з урахуванням роз'яснень ДПАУ, платники, якi здiйснюють експортнi операцiї iз проведенням розрахункiв за товари, придбанi на територiї України, шляхом товарообмiну, не можуть подавати розрахунок експортного вiдшкодування з причини вiдсутностi сплачених коштами сум податку у складi цiни придбаних товарiв. Якщо у такого СПД у цьому звiтному перiодi вiдсутнi операцiї з продажу товарiв (робiт, послуг), якi оподатковуються на митнiй територiї за нульовою ставкою, то таким платником може не подаватися розрахунок бюджетного вiдшкодування i сума, задекларована до вiдшкодування, вiдшкодовується вiдповiдно до абзацу першого ст. 4 Указу Президента України вiд 07.08.98 р. N 857/98.
"Бизнес - Бухгалтерiя", N 48, 27 листопада 2000 р.