МIНIСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
вiд 21.11.2000 | N 644 |
---|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 24 листопада 2000 р. за N 863/5084 |
|
Затверджено Наказ Мiнiстерства транспорту України 21.11.2000 N 644 |
Правила оформлення перевiзних документiв
(ст. 6, 23, 24 Статуту)
1. Загальнi положення
1.1. На кожне вiдправлення вантажу вiдправник повинен подати станцiї навантаження накладну (комплект перевiзних документiв). Форми бланкiв перевiзних документiв, затвердженi наказом Мiнтрансу вiд 19.11.98 N 460 "Про затвердження бланкiв перевiзних документiв".
Накладна є складовою частиною комплекту перевiзних документiв, до якого, крiм неї, входять: дорожня вiдомiсть, корiнець дорожньої вiдомостi та квитанцiя про приймання вантажу. Бланки цих документiв видаються вантажовiдправникам за плату згiдно з тарифом.
1.2. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається мiж вiдправником та залiзницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором застави вантажу для забезпечення гарантiї внесення належної провiзної плати та iнших платежiв за перевезення. Накладна разом з дорожньою вiдомiстю супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станцiї призначення, де видається одержувачу. Квитанцiя про приймання вантажу до перевезення видається вiдправнику. Усi цi документи (надалi - перевiзний документ) заповнюються на друкарськiй машинцi або iншим друкованим способом.
1.3. Перевiзний документ поєднує звичайну iнформацiю з кодованою iнформацiєю; мiсця для кодування у ньому обведенi жирними рамками.
Усi вiдомостi, передбаченi формою бланка перевiзного документа, повиннi бути внесенi вiдправником до вiдповiдних граф. Виправлення не допускаються; у разi змiни вiдомостей, унесених до перевiзного документа, вiдправник зобов'язаний заповнити новий перевiзний документ. Змiни й доповнення, якi вносяться у перевiзнi документи залiзницею, засвiдчуються пiдписом вiдповiдального працiвника i штемпелем станцiї.
1.4. Не допускається оформлення одним перевiзним документом перевезення вантажiв:
швидкопсувних з iншими вантажами, за винятком випадкiв, коли вони перевозяться у супроводi провiдникiв;
якi за своїми властивостями не можуть перевозитися разом в одному вагонi чи контейнерi;
якi потребують дотримання при перевезеннi особливих запобiжних заходiв з вантажами, що не потребують таких заходiв;
якi потребують дотримання при перевезеннi санiтарних, ветеринарних або iнших адмiнiстративних правил, з вантажами, що не потребують дотримання таких правил;
для яких установлено рiзнi термiни зберiгання пiсля вивантаження, за винятком випадкiв, коли їх адресовано на мiсця незагального користування.
2. Заповнення комплекту перевiзних документiв вантажовiдправником
2.1. Вантажовiдправником заповнюються такi графи комплекту перевiзних документiв:
"Рiд вагона", "N вагона", "Вантажопiдйомнiсть вагона", "Кiлькiсть осей", "Тип цистерни". У разi перевезення вантажiв на зчепах або вагонами з прикриттям цi вiдомостi зазначаються для кожного вагона.
"Швидкiсть" - зазначається, з якою швидкiстю повинен перевозитись вантаж (вантажною чи великою). Перевезення тварин i птахiв, а також швидкопсувних вантажiв в iзотермiчних вагонах здiйснюється за великої швидкостi.
"Станцiя i залiзниця призначення" - зазначається точне найменування станцiї та залiзницi призначення вантажу i код станцiї у вiдповiдностi з Тарифним керiвництвом N 4.
Якщо вагон для вивантаження повинен бути поданий на пiд'їзну колiю, то вiдправник пiд найменуванням станцiї робить вiдмiтку "З подачею на пiд'їзну колiю....." (зазначається найменування власника пiд'їзної колiї).
"Вiдправник" - зазначаються точне й повне найменування установи, пiдприємства, органiзацiї, особи - вiдправника вантажу та його цифровий код. Якщо вантаж вiдправляється громадянами, то зазначаються прiзвище, iм'я та по батьковi особи, яка вiдправляє вантаж.
У разi вiдправлення iмпортних вантажiв з морських портiв у графi "Вiдправник " зазначаються експедиторська органiзацiя, яка вiдправляє вантаж з порту за дорученням вантажовласника, i її цифровий код (наприклад, "Фiрма "Iнтертранс" - 3214") або морський порт за дорученням вантажовласника i його цифровий код, або найменування вантажовласника, якщо вiн сам вiдправляє вантаж iз порту.
Вiдправником може бути тiльки одна фiзична або юридична особа.
"Його поштова адреса" - зазначається поштова адреса вiдправника з назвою мiста або населеного пункту, району, вулицi i номера будинку. Замiсть повної адреси може бути вказано номер абонементної поштової скриньки.
"Одержувач" i "Його поштова адреса" - заповнюються у порядку, передбаченому для графи "Вiдправник". Одержувачем вказується тiльки одна фiзична або юридична особа.
У разi вiдправлення вантажiв маршрутами для розпилення у графi "Одержувач" указується назва пункту розпилення i ставиться цифровий код "0004", наприклад: " Паливний склад для розпилення - 0004".
У разi вiдправлення експортних вантажiв у графi "Одержувач" зазначаються найменування вантажовласника та його код або експедиторська фiрма i її цифровий код, якщо вантаж адресується їй для подальшого вiдправлення на експорт (наприклад, "Фiрма "Iнтертранс" - 3214"), або морський порт i його код у разi вiдправлення вантажу на експорт портом за дорученням вантажовласника (наприклад, "Одеський морський торговельний порт - 4122 за дорученням фiрми "Одесазовнiштранс").
"Платник" - зазначаються найменування вiдправника i код, присвоєний йому розрахунковим пiдроздiлом залiзницi (ТехПД).
"Рахунок вiдправника N_____ у вiддiленнi _____ м. __МФО__" - зазначаються найменування i номер рахунку вiдправника, а також мiсце -знаходження установи банку, який його обслуговує, i код за Єдиним державним реєстром пiдприємств i органiзацiй України (ЄДРПОУ).
"Об'єм кузова вагона" - зазначається для напiввагонiв i критих вагонiв цифрами згiдно з трафаретом на вагонi.
"Довжина рами платформи " - зазначається цифрами згiдно з трафаретом на вагонi.
"Знаки вiдправника" - зазначаються цифрами розпiзнавальнi знаки або порядковi номери, позначенi вiдправником на вантажних мiсцях.
"Кiлькiсть мiсць" - зазначаються цифрами кiлькiсть мiсць вантажу окремо за кожним його найменуванням i за кожним видом упакування, а також загальна кiлькiсть мiсць.
У разi перевезення вантажiв пакетами на пiддонах у цiй графi зазначається дробом: чисельник - кiлькiсть пакетiв, сформованих на пiддонах, а знаменник - загальна кiлькiсть мiсць.
У разi пред'явлення вантажу до перевезення навалом, насипом або наливом вноситься вiдмiтка "навалом", "насипом" або "наливом".
"Упаковка" - зазначається скорочено вид тари вантажiв, наприклад: "ящ.", "корз.", "боч." i т.iн.
Якщо до перевезення пред'явлено неупакований вантаж, то в цiй графi зазначається скорочено "н/у".
"Найменування вантажу" - зазначається повне i точне найменування вантажу вiдповiдно до Алфавiтного списку вантажiв Єдиної тарифно-статистичної номенклатури вантажiв (видається окремо). Вантажi, найменування яких вiдсутнi в цьому списку, зазначаються пiд тiєю назвою, пiд якою вони зазначенi в стандартах або технiчних умовах на виготовлення продукцiї.
У разi недостатностi в перевiзних документах мiсця, щоб зазначити всi вантажi, якi перевозяться за даною вiдправкою, вiдправник складає перелiк розмiром не бiльше формату перевiзних документiв, у якому перераховуються знаки, кiлькiсть мiсць, упаковка, найменування i маса вантажiв. Перелiк складається у чотирьох примiрниках на бланках вiдправника i пiдписується ним. Загальна кiлькiсть мiсць i маса вантажу вказуються у вiдповiдних графах перевiзного документа, а в графi "Найменування вантажу" зазначається "Збiрна вiдправка, перелiк вантажiв додається". На всiх примiрниках перелiку повинен бути зазначений номер перевiзного документа i проставлений календарний штемпель станцiї. По одному примiрнику перелiку прикрiпляються до накладної, дорожньої вiдомостi i корiнця дорожньої вiдомостi. Один примiрник перелiку видається вiдправниковi разом iз квитанцiєю.
Пiд найменуванням вантажу, крiм того, зазначаються:
маса матерiалiв, якi застосовуються для утеплення, розмiщення i крiплення вантажу у вагонi (контейнерi);
у разi перевезення хлiбних вантажiв насипом iз знiмними хлiбними щитами - "Умовна вага двох хлiбних щитiв - 140 кг";
у разi перевезення лiсоматерiалiв i дров навалом - данi про кiлькiсть навантажених штабелiв i їх висоту порядку, передбаченому Правилами приймання вантажiв до перевезень;
при вiдправленнi вантажiв за пломбами або запiрно-пломбувальними пристроями (ЗПП) вiдправника - "За пломбами (ЗПП ) вiдправника, номери ЗПП ...";
при вiдправленнi вантажiв у супроводi провiдникiв вiдправника або одержувача - "Провiдник вiдправника (одержувача), прiзвище, iм'я та по батьковi провiдника, серiя i номер паспорта".
"Маса вантажу в кг, визначена вiдправником" - вказується маса вантажу у кiлограмах.
У разi визначення маси на вагонних вагах у вiдповiдних графах зазначається маса брутто, тари вагона i нетто вантажу; у графi "Тара пров./з бр." непотрiбне закреслюється залежно вiд того, перевiрялась маса тари вагона чи нi.
Якщо за одним перевiзним документом перевозяться тарно-штучнi вантажi рiзних найменувань i в рiзнiй упаковцi, то в ньому зазначатається маса вантажу кожного найменування окремо, кожного виду упаковки i загальна маса вантажiв.
"Разом мiсць" - зазначається загальна кiлькiсть мiсць словами.
"Разом маса" - зазначається загальна маса вантажу словами.
2.2. Вiдправником також заповнюються графи:
"Спосiб визначення маси" - зазначається, яким способом визначено масу вантажу.
При зважуваннi вантажу необхiдно зазначити тип ваг: "на товарних вагах", "на вагонних вагах вантажопiдйомнiстю ... т", "на елеваторних вагах" чи iнших вагах. Якщо масу вантажу визначено за стандартом, то в цiй графi зазначається також стандартна маса брутто одного вантажного мiсця.
"Навантаження засобами" - зазначається: "вiдправника", якщо навантаження здiйснюється вiдправником.
Для вантажiв, що перевозяться на особливих умовах, у верхнiй частинi накладної "Мiсце для вiдмiток i штемпелiв" вiдправник проставляє передбачений правилами перевезень даного вантажу штемпель або напис про особливi властивостi вантажу.
2.3. У графi "Правильнiсть внесених у накладну вiдомостей пiдтверджую" представник вiдправника вказує свою посаду i розбiрливо розписується, засвiдчуючи правильнiсть вiдомостей, указаних ним у перевiзному документi. Представник вiдправника повинен мати довiренiсть на оформлення перевезення.
2.4. На зворотному боцi накладної у графi 1 "Вантаж розмiщено i закрiплено згiдно з параграфом __ роздiлу __ Технiчних умов правильно" розписується представник вiдправника, вiдповiдальний за правильнiсть навантаження i крiплення вантажу у вагонi, вказуючи номер роздiлу й параграфа ТУ, вiдповiдно до яких провадились навантаження i крiплення вантажу.
У разi перевезення вантажiв, спосiб крiплення яких на вiдкритому рухомому складi Технiчними умовами не передбачено, у цiй графi робиться вiдмiтка згiдно з параграфом 20 роздiлу 1 Технiчних умов.
У графi 4 зворотного боку накладної "Заяви i вiдмiтки вiдправника" у вiдповiдних випадках проставляються вiдмiтки про:
оголошену вартiсть вантажу;
згоду вiдправника на перевезення на вiдкритому рухомому складi, коли вантаж не зазначено у перелiку вантажiв, перевезення яких дозволено на вiдкритому рухомому складi;
кiлькiсть пiддонiв - у разi перевезення на пiддонах;
установленi вiдправником у вагонi пристосування, якi необхiдно видати на станцiї призначення одержувачу;
заходи профiлактики, застосованi вiдправником для запобiгання змерзанню вантажу;
наявнiсть на неупакованому вантажi видимих пошкоджень, наприклад "у верстата вiдбито (вказується найменування деталi)", "розбита фара" тощо;
найменування i номери документiв, якi додано до перевiзного документа у вiдповiдностi до Правил, а також документiв, необхiдних для виконання митних та iнших адмiнiстративних правил. Цi документи повиннi бути прикрiпленi до перевiзного документа.
Вiдправник може вносити до цiєї графи й iншi вiдмiтки, не обов'язковi для залiзницi, зазначати потрiбнi для одержувача вiдомостi про асортимент вантажiв, про марки вугiлля тощо.
2.5. У разi перевезення експортно-iмпортних вантажiв через морськi порти України не в прямому мiжнародному сполученнi оформляється комплект перевiзних документiв внутрiшнього сполучення. У цьому разi вiдправником проставляються вiдмiтки: у верхньому правому кутi перевiзного документа - "Експорт" чи "iмпорт", а в графi 4 зворотного боку накладної "Заяви i вiдмiтки вiдправника" - вiдмiтка "Для вивезення водним транспортом у....." (зазначається країна призначення), а при вiдправленнi iмпорту "Увезено водним транспортом з....." (зазначається країна вiдправлення), а також номер контракту (угоди) iз зовнiшньоторговельною органiзацiєю i номер документа, який є дозволом на вивезення (ввезення) вантажу.
2.6. Якщо пiсля оформлення перевiзних документiв на прийнятий до перевезення вантаж на станцiї вiдправлення була виявлена невiдповiднiсть мiж фактичною кiлькiстю вантажу i зазначеною в перевiзних документах, то вiдправник повинен привести фактичну кiлькiсть вантажу до кiлькостi зазначеної в перевiзних документах (довантажити, вивантажити) або оформити новi перевiзнi документи, зазначивши в них виявлену фактичну кiлькiсть вантажу.
3. Заповнення комплекту перевiзних документiв станцiєю вiдправлення
3.1. Станцiя вiдправлення заповнює такi графи комплекту перевiзних документiв.
"Мiсце для вiдмiток i штемпелiв" - проставляються вiдмiтки:
про порядок прикриття вагона в поїздi у випадках, передбачених Правилами перевезень;
про обмеження за масою або габаритом навантаження, якi встановлено на даному напрямку перевезення (вiдмiтка про це робиться при вiзуваннi накладної);
"Не спускати з гiрки" - у випадках, передбачених Правилами;
"Маршрут вiдправника N..... прямий";
"Маршрут вiдправника N..... з розпиленням на станцiї..... залiзницi" - у разi перевезення вантажiв маршрутами до пунктiв розпилення.
У разi перевезення вантажiв ступiнчатими маршрутами станцiя кiнцевого формування маршруту проставляє штемпель: "Ступiнчатий маршрут N..... прямий" або "Ступiнчатий маршрут N.... з розпиленням на станцiї ...... залiзницi";
"Строк доставки закiнчується ________р." - заповнюється у вiдповiдностi з Правилами обчислення термiнiв доставки вантажiв;
у графi "Навантаження засобами" зазначається "залiзницi", якщо навантаження здiйснюється залiзницею;
"Марка залiзницi" - у разi перевезення вантажiв дрiбними вiдправками зазначається порядковий номер за книгою приймання вантажiв до вiдправлення;
"Тарифнi вiдмiтки" - заповнюються у вiдповiдностi до Тарифного керiвництва N 1; указуються номер групи, позицiї, схеми, вiдстань перевезення i суми провiзних платежiв; "Вид вiдправки " - скорочена вiдмiтка: "ВВ" - для вагонних вiдправок, "ДВ" - для дрiбних вiдправок;
"Платежi сплачено на станцiї вiдправлення за квитанцiєю рiзних зборiв N......" - зазначається номер квитанцiї рiзних зборiв у разi проведення розрахункiв готiвкою. Оплата за квитанцiєю рiзних зборiв засвiдчується пiдписом працiвника станцiї;
"Вид негабаритностi" - зазначаються вид (нижня, верхня, бокова) i ступiнь (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, понаднегабаритний) негабаритностi при перевезеннi негабаритних вантажiв;
"Станцiя i залiзниця вiдправлення" - проставляється штемпель з найменуванням станцiї, залiзницi вiдправлення i кодом станцiї згiдно з Тарифним керiвництвом N 4;
"За планом N" - зазначається номер плану або номер вiдповiдного розпорядження про дозвiл на перевезення вантажу;
"Увезення вантажу дозволено на .... число...мiс." - заповнюється у всiх випадках пред'явлення вантажiв через склади станцiї дрiбними вiдправками, а для вагонних вiдправок - тiльки у випадках, коли ввезення вантажу дозволено начальником станцiї ранiше вiд дня, у який повинно провадитися навантаження;
"Навантаження призначено на.........число......мiс." (вiзування накладної) - заповнюється у разi надання дозволу на навантаження на мiсцях загального i незагального користування. Порядок вiзування накладних установлюється начальником станцiї.
Якщо вiдправник, одержувач - приватнi особи, графи "Вiдправник" i "Одержувач" доповнюються цифровим кодом "1000".
3.2. У графах "Приймання вантажу до перевезення" у лiвому верхньому кутi зворотного боку накладної i дорожньої вiдомостi, а також на лицьовому боцi внизу корiнця дорожньої вiдомостi i квитанцiї про приймання вантажу ставиться календарний штемпель станцiї з датою приймання вантажу до перевезення.
3.3. У графi 2 зворотного боку накладної "Увезення вантажу частинами" працiвник залiзницi проставляє дату, кiлькiсть мiсць i масу всiєї партiї вантажу чи окремо кожної його частини, яка ввозиться. Цi вiдомостi засвiдчуються пiдписом працiвника залiзницi.
3.4. У разi завантаження вагона залiзницею її працiвник заповнює такi графи перевiзного документа: "Рiд вагона", "N вагона", "Вантажопiдйомнiсть", "Кiлькiсть осей", "Об'єм кузова вагона", "Довжина рами платформи".
"Маса вантажу в кг, визначена залiзницею" - заповнюється, якщо масу вантажу визначено залiзницею. При зважуваннi вантажу на вагонних вагах його маса зазначається у накладнiй у порядку, передбаченому пунктом 2.2 цих Правил;
"Разом маса" - зазначається загальна маса вантажу в кг словами у разi визначення маси залiзницею.
3.5. Порядок кодування iнформацiї у перевiзних документах установлюється Укрзалiзницею.
4. Заповнення комплекту перевiзних документiв пiд час перевезення
4.1. Час переходу вантажу з однiєї залiзницi на сусiдню зазначається станцiями переходу на зворотному боцi дорожньої вiдомостi у графах "Календарнi штемпелi пунктiв переходу" накладанням календарних штемпелiв з датою (число, мiсяць, рiк) передачi вагонiв (контейнерiв). Календарнi штемпелi повиннi проставлятися у послiдовному порядку номерiв клiтин i мати чiткi вiдбитки.
4.2. Пiд час перевезення передбаченi Правилами вiдмiтки проставляються на зворотному боцi накладної у графi 5 "Вiдмiтки залiзницi".
4.3. При складаннi акта в графi 5 зазначаються його номер i коротко причина, з якої його складено (наприклад, "про недостачу.... мiсць", "про недостачу маси ...кг", "про вiдсутнiсть пломб" тощо).
4.4. При переадресуваннi вантажу за новими документами у верхнiй частинi нової накладної i дорожньої вiдомостi зазначається: "Переадресування", а в графi 5 накладної проставляються вiдмiтки:
у первинних документах - "Вантаж переадресовано за наказом N.....вiд.......р. на станцiю.........залiзницi";
у нових документах - "Вантаж переадресовано за наказом .....N.....вiд........р., первинна накладна N......, станцiя вiдправлення ....... залiзницi, станцiя призначення..........залiзницi".
Вiдмiтки засвiдчуються пiдписом працiвника станцiї i її штемпелем.
4.5. При переадресуваннi вантажу за первинними документами найменування станцiї призначення i її код, одержувач, його код i адреса в перевiзних документах закреслюються (так, щоб їх можна було прочитати) i вказуються новi данi вiдповiдно до наказу про переадресування. Виправлення засвiдчуються пiдписом працiвника станцiї i її штемпелем.
Крiм того, в графi 5 проставляється вiдмiтка:
"Вантаж переадресовано за наказом .... N.....вiд.......р. на станцiї .... залiзницi".
Вiдмiтка засвiдчується пiдписом працiвника станцiї i її штемпелем.
При змiнi одержувача без змiни станцiї призначення вказаний у перевiзних документах одержувач i його код закреслюються i зазначаються новий одержувач, його код i адреса вiдповiдно до заяви вiдправника.
4.6. На станцiях розпилення маршрутiв при оформленнi переадресування вагонiв, що прибули iз штемпелем у документах "Маршрут вiдправника N....з розпиленням на станцiї ..... залiзницi", проставляється штемпель "Вантаж переадресовано на станцiю .... залiзницi на адресу....". Вiдмiтка засвiдчується пiдписами працiвника пiдприємства, який оформив переадресування вантажу, i працiвника станцiї.
Пiдприємство, що здiйснює переадресування, проставляє у перевiзних документах найменування, коди i адреси нових одержувачiв, а станцiя розпилення - коди станцiй нового призначення вантажу.
4.7. У разi перевантаження вантажу пiд час перевезення в iнший вагон (контейнер) у перевiзних документах закреслюються номер вагона (контейнера) i iншi вiдомостi про нього так, щоб можна було їх прочитати, i проставляються новi вiдомостi про вагон (контейнер), у який перевантажено вантаж. Це виправлення повинно бути засвiдчено пiдписом працiвника, який керував перевантаженням, i штемпелем станцiї. Сам факт перевантаження вагона оформляється встановленим порядком.
5. Заповнення комплекту перевiзних документiв на станцiї призначення
5.1. По прибуттi вантажу на станцiю призначення на зворотному боцi дорожньої вiдомостi у графi " Прибуття вантажу" проставляється календарний штемпель. У графах "Вивантаження залiзницею або подача пiд вивантаження засобами одержувача" накладної i дорожньої вiдомостi проставляються календарнi штемпелi з датою вивантаження засобами залiзницi на мiсцях загального користування або з датою подачi вагона для вивантаження засобами одержувача на мiсця загального чи незагального користування.
У графi "Оформлення видачi вантажу" накладної i дорожньої вiдомостi проставляється календарний штемпель з датою розкредитування одержувачем перевiзних документiв.
5.2. Одержувач заповнює такi графи дорожньої вiдомостi:
"Код платника N..." - у разi проведення розрахункiв через розрахунковий пiдроздiл залiзницi (наприклад, ТехПД), код, присвоєний йому для розрахункiв за попередньою оплатою;
"Рахунок одержувача N.....у вiддiленнi....... м.....МФО...." - зазначаються найменування i номер рахунку одержувача, а також мiста, де розташована установа банку, який обслуговує одержувача, i код ЄДРПОУ;
"Вантаж одержав......числа....мiсяця ...р." - вказується дата одержання вантажу;
"За довiренiстю N....вiд........р." - указуються номер довiреностi на одержання вантажу i дата її видачi;
"Паспорт серiї N.... прописаний у м....., вул..., будинок N...., кв N...." - зазначаються серiя i номер паспорта матерiально вiдповiдальної особи, яка одержує вантаж, i адреса її прописки.
Цi данi засвiдчуються у дорожнiй вiдомостi пiдписом одержувача.
5.3. Станцiя заповнює такi графи перевiзного документа:
"Тарифнi вiдмiтки" - зазначаються вiдомостi, необхiднi для нарахування додаткових зборiв (кiлькiсть дiб зберiгання вантажу, чиїми засобами провадилося вивантаження). Якщо одержувач розраховується готiвкою на станцiї, то у вiдповiдних рядках "Тарифних вiдмiток" зазначаються додатковi збори, сплаченi за перевiзним документом на станцiї призначення готiвкою, загальна сума провiзних платежiв i всiх додаткових зборiв (у рядку "Разом при видачi") i сума, сплачена при видачi вантажу;
"Платежi сплачено на станцiї призначення за квитанцiєю рiзних зборiв N ..." - зазначається номер квитанцiї рiзних зборiв у разi сплати готiвкою. Сплата засвiдчується пiдписом працiвника станцiї;
"Вивiз вантажу" - проставляється дата вивезення вантажу з мiсць загального користування при вивантаженнi засобами залiзницi.
Якщо вантаж вивозиться частинами, то кожну частину записують окремо;
"Вiдмiтки залiзницi" - проставляються вiдмiтки: "Повiдомлення передано (дата, час)"; "Подача затримана внаслiдок..... (зазначається причина затримки, дата, час)", ця вiдмiтка проставляється, якщо причина затримки залежала вiд одержувача. Вiдмiтки завiряються пiдписом працiвника станцiї i календарним штемпелем. У разi переадресування вантажу проставляються вiдмiтки, передбаченi пунктами 4.4 - 4.6 цих Правил;
"Вiдмiтки про видачу вантажу" - проставляються вiдмiтки про видачу вантажу одержувачу, передбаченi Правилами видачi вантажiв.
5.4. iншi вiдмiтки, необхiднi для визначення провiзних платежiв i зборiв за операцiї, пов'язанi з перевезенням, i для виконання особливих умов перевезення, вносяться в перевiзний документ вiдправником, станцiями вiдправлення, призначення та попутними станцiями у вiдповiдностi до Тарифного керiвництва N 1, правил та iнструкцiй.
5.5. Якщо пiд час перевезення вантажу або на станцiї його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладнiй вiдомостей про адресу, найменування одержувача, його коду, назви вантажу, його кiлькостi, то з одержувача стягується штраф згiдно зi ст. 122 Статуту. Факт неправильного зазначення вiдправником указаних вiдомостей засвiдчується актом загальної форми.
5.6. Накладна видається одержувачу пiсля вчинення ним пiдпису в дорожнiй вiдомостi про одержання вантажу, а в разi проведення розрахункiв готiвкою - пiсля внесення ним усiх належних платежiв.
У разi перевезення вантажiв пiд митним контролем накладна видається одержувачу пiсля вiдповiдного митного оформлення.
6. Заповнення комплекту перевiзних документiв на маршрут або групу вагонiв
6.1. За одним перевiзним документом на маршрут або групу вагонiв приймаються до перевезення вантажi маршрутами вiдправникiв iз дотриманням таких умов:
вантажi мають бути однорiдними;
вантажi приймаються до перевезення вiд одного вiдправника з однiєї станцiї вiдправлення i адресуються на одну станцiю призначення одному одержувачу.
6.2. Перевезення вантажiв на експорт за одним перевiзним документом на маршрут або групу вагонiв можливе тiльки за наявностi згоди на це залiзниць, якi беруть участь у цьому перевезеннi.
6.3. У разi формування маршрутiв з "ядра" i причiпної групи вагонiв одним перевiзним документом оформляється "ядро" маршруту, а кожний вагон причiпної групи оформляється окремим перевiзним документом.
Маса i довжина маршруту або його "ядра", оформлених одним перевiзним документом на маршрут або групу вагонiв, визначаються у вiдповiдностi до Правил перевезення вантажiв маршрутами.
6.4. У разi перевезення тварин чи птахiв у прямому сполученнi дозволяється оформляти один перевiзний документ на групу вагонiв, яку супроводжує один провiдник.
6.5. У мiсцевому сполученнi за одним перевiзним документом можуть прийматися до перевезення групи вагонiв у порядку, установленому начальником залiзницi.
6.6. На лицьовому боцi накладної та iнших перевiзних документiв комплекту у вiдповiдних графах вказуються загальна кiлькiсть вагонiв у маршрутi або в групi, найменування вантажу, загальна маса, кiлькiсть мiсць, спосiб визначення маси, сума провiзної плати та iнших платежiв.
6.7. На зворотному боцi накладної та iнших документiв комплекту у вiдповiдних графах указуються номери всiх вагонiв iз зазначенням для кожного вагона його роду, числа осей, вантажопiдйомностi, маси вантажу i кiлькостi мiсць, а також провiзної плати. У кiнцi перелiку вагонiв указуються загальна сума провiзної плати, загальна кiлькiсть вагонiв, мiсць i загальна маса вантажу.
6.8. На зворотному боцi другого аркуша накладної у графi 1 "Заяви i вiдмiтки вiдправника" у вiдповiдних випадках зазначаються вiдомостi, передбаченi Правилами перевезення вантажiв, наприклад, про заходи, застосованi вiдправником для попередження змерзання i т. iн.
6.9. У графi 3 "Вантаж розмiщено i закрiплено згiдно з __ роздiлу ___ Технiчних умов правильно" зазначаються вiдповiднi номери параграфiв i глави, розписується представник вiдправника, вiдповiдальний за правильнiсть навантаження i крiплення вантажу у вагонах.
6.10. У графi 4 "Вiдмiтки при перевезеннi" вносяться вiдомостi про акти, якi складено, про вагони даної вiдправки, iз зазначенням станцiї, яка склала акт, i його короткого змiсту.
6.11. При оформленнi вантажiв одним перевiзним документом на маршрут ("ядро") або групу вагонiв складається один вагонний лист форми ГУ-38-б.
6.12. На прийнятий до перевезення за одним перевiзним документом маршрут або групу вагонiв вiдправнику видається квитанцiя про приймання вантажу, у якiй вказуються номери вагонiв маршруту ("ядра") або групи, загальна провiзна плата, загальна кiлькiсть вагонiв, мiсць та маса вантажу. Квитанцiя про приймання вантажу засвiдчується календарним штемпелем станцiї вiдправлення.
6.13. Переадресування окремих вагонiв маршруту ("ядра") або групи, що перевозяться за одним перевiзним документом, пiд час перевезення не допускається. Таке переадресування може провадитися на станцiї призначення.
6.14. У разi вiдчеплення вагона через його несправнiсть станцiя, на якiй вiдчеплено вагон, зобов'язана скласти про це акт загальної форми i досильну дорожню вiдомiсть, за якою вагон пiсля усунення несправностi направляється за призначенням.
У досильнiй дорожнiй вiдомостi у графi "Найменування вантажу" робиться вiдмiтка: "Досилається до основної вiдправки ____________(вказуються станцiя вiдправлення i станцiя призначення) N_________", а також найменування одержувача i його адреса.
У накладнiй i дорожнiй вiдомостi на маршрут або групу вагонiв робиться вiдмiтка про вiдчеплення вагона iз зазначенням номера акта загальної форми i досильної дорожньої вiдомостi. Копiя акта додається до комплекту перевiзних документiв.
Вiдомостi про вiдчеплений вагон викреслюються з накладної, дорожньої вiдомостi i вагонного листа. Вiдмiтка про вiдчеплення вагона засвiдчується пiдписом працiвника i календарним штемпелем станцiї. На вiдчеплений вагон складається новий вагонний лист.
6.15. Станцiя призначення при видачi вантажу складає комерцiйний акт на вiдсутнiсть вiдчепленого вагона iз зазначенням номера досильної дорожньої вiдомостi, за якою його буде дослано. Комерцiйний акт видається одержувачу, який повертає його на станцiю при одержаннi досланого вантажу.
В основнiй накладнiй i комерцiйному актi робиться вiдмiтка про видачу вантажу, що прибув за досильною дорожньою вiдомiстю, яка засвiдчується календарним штемпелем станцiї. Пiсля видачi вантажу комерцiйний акт зберiгається на станцiї.
6.16. При видачi вантажу, що прибув у маршрутi в складi "ядра" або групи вагонiв, станцiя призначення здiйснює остаточний розрахунок провiзних платежiв за основними перевiзними документами як за вагони, що прибули у складi маршруту ("ядра") або групи, так i за вагони, якi прибули за досильними документами.
Начальник Департаменту транспортної полiтики | Г.М. Легенький |