МIНIСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
вiд 21.11.2000 | N 644 |
---|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 24 листопада 2000 р. за N 863/5084 |
|
Затверджено Наказ Мiнiстерства транспорту України 21.11.2000 N 644 |
Правила реалiзацiї вантажiв
(ст. 48, 49, 50, 51 Статуту)
1. Реалiзацiя вантажiв здiйснюється залiзницею, якщо немає змоги доставити вантаж або видати його одержувачу, якщо подальше транспортування вантажу призведе до його втрати або пошкодження (аварiя, стихiйне лихо, воєннi дiї та iнше), а також пiсля закiнчення встановленого Правилами зберiгання вантажiв граничного термiну його зберiгання, а саме:
у разi застосування залiзницею заставного права на вантаж з метою одержання провiзної плати та iнших платежiв;
у разi неможливостi видати вантаж на станцiї призначення одержувачу, зазначеному в накладнiй, через вiдсутнiсть одержувача в районi станцiї призначення, якщо станцiєю в триденний термiн вiд дня вручення йому повiдомлення не отримана вказiвка вiдправника щодо розпорядження вантажем;
у випадку, коли одержувач з тих або iнших причин не звернувся на станцiю призначення за вантажем, або в разi вiдмови одержувача вiд вантажу;
при виявленнi вантажу без документiв.
2. Реалiзацiя (передача) вантажу iншим органiзацiям здiйснюється за договором купiвлi-продажу на станцiї, де знаходиться вантаж, що реалiзується, або через спецiальнi склади реалiзацiї, створенi на кожнiй залiзницi.
Реалiзацiя всiх вантажiв вагонних i контейнерних вiдправок здiйснюється безпосередньо на станцiї, де знаходиться вантаж, або через склад реалiзацiї (в залежностi вiд роду вантажу, його властивостей, умов транспортування та iнших факторiв). Усi дрiбнi вiдправки, а також вантажобагаж, багаж, ручна поклажа реалiзуються через склад реалiзацiї.
Дозвiл на реалiзацiю вантажу на станцiї або на вiдправку його на склад реалiзацiї надається управлiнням залiзницi за запитом начальника станцiї.
3. Усi вантажi, що надiйшли на склад реалiзацiї, реєструються в книзi встановленої Укрзалiзницею форми.
4. Оцiнка вантажу здiйснюється комiсiєю за участю представникiв залiзницi та органiзацiї (пiдприємства) - покупця, якiй передається вантаж, та мiсцевих фiнансових i торговельних органiв. Про оцiнку вантажу складається акт.
Вантажi (майно) оцiнюються з дотриманням таких вимог:
товарно-матерiальнi цiнностi з групи товарiв широкого вжитку i продукцiя виробничо-технiчного призначення - за ринковими цiнами, а також цiнами, що регулюються (встановлюються) державою, з урахуванням їх фактичного (товарного) стану та зносу на день оцiнки. При цьому товари низької якостi, нестандартнi та тi, що були в користуваннi, оцiнюються за цiнами можливої реалiзацiї;
худоба, птиця, кролi, бджоли, а також шкiряна сировина i хутро, зерно, овочi та iнша сiльськогосподарська продукцiя - за цiнами можливої реалiзацiї;
транспортнi засоби - на пiдставi висновкiв технiчної експертизи з урахуванням ринкових цiн та фактичного їх стану на день оцiнки. Якщо подальша експлуатацiя транспортних засобiв за висновком технiчної експертизи неможлива, то вони розкомплектовуються для взяття на облiк окремих приладiв, вузлiв, агрегатiв та iнших комплектуючих деталей i складається їх опис, акт оцiнки та передачi майна за цiнами можливої реалiзацiї.
Пiсля оцiнки передача вантажiв здiйснюється за актом приймання-здачi, який складається в трьох примiрниках i пiдписується начальником станцiї або начальником складу реалiзацiї та представником органiзацiї-покупця, яка отримує вантаж.
У приймально-здавальному актi зазначаються всi потрiбнi реквiзити i номер депозитного рахунку залiзницi, на який покупець перераховує кошти за переданий йому вантаж.
Перший примiрник акта оцiнки разом з актом приймання-здачi, у якому робиться вiдмiтка про перерахування суми за переданий вантаж, при звiтi про видачу вантажу направляється у фiнансово-економiчну службу залiзницi, другий передається представнику органiзацiї, яка приймає вантаж, а третiй примiрник залишається на станцiї або на складi реалiзацiї, де реалiзовано вантаж.
5. Кошти, отриманi залiзницею за реалiзований iншiй органiзацiї вантаж, за вирахуванням сум, належних залiзницi, перераховуються: одержувачу, зазначеному в накладнiй, - у разi оплати ним вартостi вантажу; вiдправнику - у всiх iнших випадках.
Указанi суми сплачуються за заявою одержувача в разi надання ним документiв про сплату вартостi вантажу або за заявою вiдправника з наданням документiв, якi пiдтверджують вартiсть вантажу. Якщо на протязi термiну, встановленого ст. 134 Статуту залiзниць, вiд одержувача (вiдправника) не надiйшла заява, то цi суми за вирахуванням сум, належних залiзницi, перераховуються до державного бюджету.
Суми, одержанi залiзницею вiд реалiзацiї вантажiв, якi належать громадянам, за вирахуванням сум, належних залiзницi, видаються одержувачу, а в разi неможливостi цього - вiдправнику.
Суми, одержанi вiд реалiзацiї бездокументних вантажiв, перераховуються на депозитний рахунок Укрзалiзницi.
Реалiзацiя вантажiв, що перевозяться в мiжнародному сполученнi, здiйснюється в порядку, встановленому вiдповiдними мiжнародними угодами. Вантажi, якi перевозились пiд митним контролем, реалiзуються в порядку, передбаченому Митним кодексом України.
У разi вилучення й реалiзацiї вантажiв митницею чи iншим державним органом начальник станцiї, на якiй був вилучений вантаж, повинен пред'явити органу, що реалiзує вантаж, вимогу про внесення всiх належних залiзницi платежiв за цим вантажем i простежити за їх надходженням.
6. Кошти, одержанi вiд реалiзацiї вантажу пiд час перевезення, що надiйшли на депозитний рахунок управлiння залiзницi, яка реалiзувала вантаж з вiдомою приналежнiстю, перераховуються на депозитний рахунок залiзницi призначення, а в разi перевезення вантажу в прямому змiшаному сполученнi, якщо пунктом призначення є морський чи рiчковий порт, - на депозитний рахунок залiзницi перевалки вантажу для сплати належної суми одержувачу, якому цей вантаж не був доставлений, або вiдправниковi.
7. Виявленi в домашнiх речах грошовi знаки здаються на спецiальнi рахунки в уповноважених банках. Банк видає залiзничнiй станцiї квитанцiю про приймання грошових знакiв, яку станцiя не пiзнiше наступного дня передає фiнансово-економiчнiй службi управлiння залiзницi для зберiгання.
Виявленi в домашнiх речах цiннi папери (облiгацiї державних позик, акцiї, сертифiкати тощо) блокуються в уповноважених банках у порядку, встановленому Нацiональним банком України. Кошти, призначенi для сплати доходу та погашення цих облiгацiй, використовуються вiдповiдно до чинного законодавства.
8. Виявленi в домашнiх речах дорогоцiннi метали, камiння та перли, а також вироби з них передаються до Державного сховища дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння Мiнiстерства фiнансiв України за реєстром iз зазначенням у ньому найменування цiнностей, їх кiлькостi та маси. Один примiрник реєстру залишається на станцiї (складi) реалiзацiї.
Начальник Департаменту транспортної полiтики | Г. М. Легенький |