ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
вiд 18.04.2001 р. | N 5011/7/16-1217-23 |
---|
ДПА України розглянула лист щодо
застосування нульової ставки в оподаткуваннi ПДВ
експорту насiння гарбузового та повiдомляє таке.
Згiдно з роз'ясненнями Державного науково-експериментального центру вiд 22.09.99 р. N 5.12-902/А до лiкарських засобiв, крiм готових лiкарських засобiв, вiднесена лiкарська сировина за перелiком, наданим Фармакологiчним комiтетом Мiнохорони здоров'я вiд 13.04.98 р. N 795/А, до якого включене насiння гарбузове за реєстрацiйним номером П/97/40/5. Операцiї з продажу лiкарських засобiв на митнiй територiї України звiльняються вiд оподаткування ПДВ згiдно з пп. 5.1.7 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартiсть". При цьому Правилами роздрiбної реалiзацiї лiкарських засобiв, затвердженими постановою КМУ вiд 12.05.97 р. N 447, та п. 9 ст. 9 Закону України вiд 01.06.2000 р. N 1775-III "Про лiцензування певних видiв господарської дiяльностi", який набрав чинностi з 22.10.2000 р., передбачена обов'язковiсть лiцензування оптової та роздрiбної торгiвлi лiкарськими засобами. А тому невиконання однiєї з вимог до реалiзацiї лiкарських засобiв не дає права здiйснювати таку реалiзацiю без нарахування ПДВ.
Роз'яснення щодо особливостей у застосуваннi пiльгового режиму в оподаткуваннi лiкарських засобiв та лiкарської сировини надано ДПА України листом вiд 22.02.99 р. N 2597/7/16-1201.
Оскiльки операцiї з продажу лiкарських засобiв на митнiй територiї України звiльняються вiд оподаткування ПДВ, то при поставцi їх на експорт, незалежно вiд форми проведення розрахункiв (бартер чи валюта) за нього, не може застосовуватися нульова ставка в оподаткуваннi ПДВ згiдно з п. 6.3 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартiсть". При цьому експортер не має права на експортне вiдшкодування.
Проте насiння гарбузове може використовуватися не тiльки як лiкарський засiб, а й виконувати функцiю посiвного матерiалу (оригiнальне, елiтне та репродуктивне насiння). Крiм того, можливе використання невизнаного насiння. Питання виробництва, реалiзацiї та використання насiння i садiвного матерiалу регулюються Законом України вiд 15.12.93 р. N 3690-XII "Про насiння".
Статтею 12 Закону України "Про насiння" зазначено, що насiння вводиться в оборот пiсля його визнання i вважається визнаним, якщо воно належить до сорту, що пройшов державне випробування, за наслiдками якого його занесено до Держреєстру сортiв рослин України або визнано перспективним за сортовою чистотою та посiвними якостями, вiдповiдає вимогам Держстандарту України. Таке насiння обов'язково пiдлягає вiдповiдному маркуванню та затарюванню.
Статтею 15 Закону України "Про насiння" передбачено, що Державною насiннєвою iнспекцiєю визначаються посiвнi якостi насiння, про що видається вiдповiдний документ про якiсть насiння. Для експортних цiлей таке визначення проводиться вiдповiдно до мiжнародних правил i насiння супроводжується мiжнародним фiтосанiтарним сертифiкатом. Крiм того, при ввезеннi в Україну та вивезеннi з України насiння проводиться карантинний контроль у порядку, встановленому Законом України "Про карантин рослин". Мiнсiльгосп здiйснює заходи щодо виконання мiжнародних договорiв України з насiнництва.
Зважаючи на викладене, для прийняття рiшення щодо правомiрностi застосування норм чинного законодавства України, викладених в актi перевiрки, необхiдно мати додаткову iнформацiю щодо походження насiння, наявностi права на здiйснення продажу, вiдповiдних документiв, пiдтверджуючих якiсть, внесення до Держреєстру, наявнiсть фiтосанiтарного сертифiката, наявнiсть мiжнародної угоди, її правомiрнiсть з огляду на те, що питання мiжнародних вiдносин в областi насiнництва контролюються Мiнсiльгоспом України, при тому слiд врахувати, що вiдповiдальнiсть за порушення норм Закону України "Про насiння" передбачена ст. 25 цього Закону.
Заступник Голови | Г. Оперенко |
"Бухгалтерiя", N 22/1, 28 травня 2001 р.