ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

04.05.99 р. N 6452/7/16-1321


Про оподаткування бартерних операцiй в зовнiшньоекономiчних вiдносинах

     Державна податкова адмiнiстрацiя України у зв'язку iз численними запитами щодо порядку застосування норм Закону України "Про податок на додану вартiсть" та Указу Президента "Про деякi змiни в оподаткуваннi" при проведеннi платниками товарообмiнних операцiй в галузi зовнiшньоекономiчної дiяльностi повiдомляє наступне.

     Вiдповiдно до пункту 6.2 статтi 6 Закону України вiд 03.04.97 N 168/97-ВР "Про податок на додану вартiсть" операцiї з продажу товарiв, що були вивезенi (експортованi) платниками за межi митних кордонiв України, та продажу робiт (послуг), призначених для використання та споживання за межами митної територiї України, оподатковуються податком на додану вартiсть за нульовою ставкою.

     Пунктом 11.6 статтi 11 зазначеного Закону встановлено тимчасову норму, згiдно з якою до 01.01.99 (а вiдповiдно до Закону України вiд 25.12.98 N 368-XIV - до 01.01.2000) у разi вивозу (експорту) товарiв (робiт, послуг) за межi митної територiї України шляхом бартерних (товарообмiнних) операцiй сума ПДВ, сплачена (нарахована) у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), на збiльшення податкового кредиту не вiдноситься, а включається до валових витрат виробництва платника податку.

     Указом Президента вiд 07.08.98 N 857/98 "Про деякi змiни в оподаткуваннi" (пункт 12), дiя якого набрала чинностi з 01.10.98, врегульовано лише порядок визначення дати виникнення податкових зобов'язань та дати виникнення права на податковий кредит при здiйсненнi платником бартерних операцiй в зовнiшньоекономiчнiй дiяльностi. Щодо невключення до податкового кредиту платника сум ПДВ, сплачених (нарахованих) у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), що експортуються за межi митних кордонiв України, за бартерними контрактами, то зазначеним Указом Президента ця норма не скасовується, а тому в 4 кварталi 1998 року норма, передбачена пунктом 11.6 статтi 11 Закону України "Про податок на додану вартiсть" залишалася чинною.

     Зокрема, право на одержання податкового кредиту пiд час здiйснення бартерних (товарообмiнних) операцiй у галузi зовнiшньоекономiчної дiяльностi, пов'язаних iз вивезенням (експортом) товарiв за межi митної територiї України та ввезенням (iмпортом) товарiв на митну територiю України виникає на дату здiйснення кожної з частин заключної (балансуючої) операцiї в сумi, пропорцiйнiй таким частинам. Тобто, якщо при здiйсненнi зовнiшньоекономiчної бартерної операцiї iмпортна частина - перша подiя, сума ПДВ, сплачена (нарахована) у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), включається у валовi витрати (у разi її вiднесення до податкового кредиту в попереднiх звiтних перiодах платником проводиться коригування податкового кредиту в сторону зменшення), а сума ПДВ, сплачена митним органам в зв'язку з виникненням податкових зобов'язань при ввезеннi (iмпортуваннi) товарiв, включається в податковий кредит на дату здiйснення заключної (балансуючої) експортної операцiї або в частинi, пропорцiйнiй кожнiй iз частин (балансуючої) експортної операцiї.

     У випадку якщо сплата ПДВ при iмпортi товарiв в межах бартерного контракту вiдстрочена шляхом видачi податкового векселя, то дата виникнення права на податковий кредит буде визначатися вiдповiдно до норм пункту 11.5 Закону України "Про податок на додану вартiсть", а саме у звiтному перiодi, що настає за тим звiтним (податковим) перiодом, в якому вексель було погашено, або у звiтному (податковому) перiодi, в якому вiдбулося погашення векселя, за умови оплати векселя ранiше дати, яка вiдповiдно до векселя є строком платежу, але не ранiше дати здiйснення вiдповiдної частини заключної (балансуючої) експортної операцiї.

     Якщо при здiйсненнi бартерної операцiї першою подiєю є експортна операцiя, податковi зобов'язання визначаються вiдповiдно до пункту 6.2 Закону "Про податок на додану вартiсть" по нульовiй ставцi. Сума ПДВ, сплачена в зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), на збiльшення податкового кредиту платника не вiдноситься, а включається у валовi витрати (у разi її вiднесення до податкового кредиту в попереднiх звiтних перiодах платником проводиться коригування податкового кредиту в сторону зменшення). Податковi зобов'язання, що виникли на дату оформлення ввiзної вантажної митної декларацiї, включаються в податковий кредит платника податкiв вiдповiдно до пункту 7.4.1, 7.4.5 та 7.5.2 Закону України "Про податок на додану вартiсть", пiсля сплати податку по податкових зобов'язаннях, вiдповiдно до пункту 7.3.6 статтi 7 Закону.

     Необхiдно врахувати, що пункт 12 Указу Президента України вiд 07.08.98 N 857/98 "Про деякi змiни в оподаткуваннi" при виконаннi зовнiшньоекономiчних контрактiв стосується дати виникнення податкового кредиту по iмпортованих товарах тiльки для операцiй з обмiну товарами. При розрахунках з нерезидентом за поставленi товари, наданi роботи (послуги), у нацiональнiй чи iноземнiй валютi, дата виникнення права на податковий кредит у платника визначається згiдно з пунктом 7.5.2 Закону України "Про податок на додану вартiсть".

     Враховуючи вищезазначене, ДПА в Автономнiй Республiцi Крим, областях, мм. Києвi та Севастополi необхiдно встановити постiйний контроль щодо забезпечення перевiрок правомiрностi визначення дати виникнення податкового кредиту при здiйсненнi платниками бартерних операцiй в зовнiшньоекономiчнiй дiяльностi та посилити роботу на дiлянцi щодо камеральних перевiрок сум податку на додану вартiсть, якi включенi до складової податкового кредиту на їх правильнiсть та вiдповiднiсть проведеним експортно-iмпортним операцiям.

Заступник Голови ДПА України Г. Оперенко

"Налоговый, банковский, таможенный КОНСУЛЬТАНТ",N 23, 1-06-1999 р.

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.