ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

05.12.2023 N 08-3/18-01/7/8581

 

Митницi


Про доставлення товарiв, якi перемiщуються залiзничним транспортом до авторизованих об'єктiв

     У зв'язку з надходженням до Держмитслужби звернення акцiонерного товариства "Українська залiзниця" вiд 17.11.2023 N ЦЦМ-12/447 (вх. Держмитслужби вiд 20.11.2023 N 29334/14) щодо подачi вагонiв з товарами на пiд'їзнi колiї пiдприємства, яке є утримувачем авторизованого об'єкта, повiдомляємо таке.

     Вiдповiдно до пунктiв 10 та 20 частини першої статтi 4 Митного кодексу України (далi - Кодекс):

     дозвiл митного органу - надання особi митним органом усно, письмово (паперовим або електронним документом) чи шляхом проставляння вiдбитка особистої номерної печатки на супровiдних документах (декларацiях, вiдомостях) права на вчинення певних дiй;

     митна декларацiя - заява встановленої форми, в якiй особою зазначено митну процедуру, що пiдлягає застосуванню до товарiв, та передбаченi законодавством вiдомостi про товари, умови i способи їх перемiщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежiв, необхiдних для застосування цiєї процедури.

     Пунктом 2 частини другої статтi 191 Кодексу визначено, що перевiзник зобов'язаний у строк, встановлений статтею 95 цього Кодексу або встановлений митним органом країни вiдправлення вiдповiдно до положень Конвенцiї про процедуру спiльного транзиту, доставляти товари до митного органу призначення, а також подавати передбаченi законодавством документи на них.

     Вiдповiдно до частини першої статтi 200 Кодексу пiсля надання митним органом дозволу на пропуск товарiв через митний кордон України власник товарiв або уповноважена ним особа зобов'язанi доставити товари та документи на них без будь-якої змiни їх стану у визначене митним органом мiсце i забезпечити перебування їх у цьому мiсцi до прибуття посадових осiб митного органу, якщо iнше не передбачено цим Кодексом.

     Згiдно з частиною сьомою статтi 2491 Кодексу об'єкт пiдприємства, зазначений в авторизацiї на застосування спрощення "процедура випуску за мiсцезнаходженням", є мiсцем доставки та використовується для розмiщення товарiв на тимчасове зберiгання та/або у митний режим митного складу.

     Частиною першою статтi 258 Кодексу визначено, що пiд митною декларацiєю, заповненою у звичайному порядку, розумiється митна декларацiя, що мiстить обсяг вiдомостей (даних), достатнiй для завершення митного оформлення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення у заявлений митний режим.

     Частиною третьою статтi 259 Кодексу встановлено, що попередня митна декларацiя повинна мiстити вiдомостi, достатнi для ввезення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення на митну територiю України та забезпечення доставки їх до митного органу призначення.

     Вiдповiдно до пункту 3 Прикiнцевих та перехiдних положень Кодексу закони України, акти Кабiнету Мiнiстрiв України, нормативно-правовi акти центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi державної митної справи, та iнших центральних органiв виконавчої влади, прийнятi на виконання законiв України з питань державної митної справи до набрання чинностi цим Кодексом, та нормативно-правовi акти, якi використовуються при застосуваннi норм законiв з питань державної митної справи (у тому числi акти законодавства СРСР), застосовуються в частинi, що не суперечить цьому Кодексу, до прийняття вiдповiдних актiв згiдно з вимогами цього Кодексу.

     Пунктом 2.15 Iнструкцiї про взаємодiю посадових осiб митних органiв, що здiйснюють митнi процедури з товарами (вантажами), перемiщуваними залiзничними вантажними поїздами, i працiвникiв залiзниць України, затвердженої спiльним наказом Державної митної служби України та Мiнiстерства транспорту та зв'язку України вiд 18.09.2008 N 1019/1143 i зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 04.12.2008 за N 1157/15848 (далi - Iнструкцiя), товари (вантажi), що прибувають на станцiю призначення й перебувають пiд митним контролем, розмiщуються в зонах митного контролю, якi створюються на колiях загального користування й у яких товари (вантажi) перебувають пiд охороною залiзницi, або, з дозволу митного органу, - в iнших мiсцях чи пiд'їзних колiях, визначених як зони митного контролю.

     Пунктом 3.11 Iнструкцiї, визначено, що допускається за умови наявностi договору про експлуатацiю залiзничної пiд'їзної колiї або договору про подачу та забирання вагонiв (додатки 1 i 2 до Правил обслуговування залiзничних пiд'їзних колiй, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21.11.2000 N 644 i зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 24.11.2000 за N 875/5096) (зi змiнами)) подача вагонiв (контейнерiв) з товарами (вантажами) на пiд'їзнi колiї без проставлення на перевiзних документах пiдпису й вiдбиткiв особистої номерної печатки посадової особи митницi призначення.

     Згiдно з пунктом 7 Правил видачi вантажiв, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21.11.2000 N 644, вантаж разом з накладною видається на станцiї призначення одержувачу, зазначеному в накладнiй, пiсля внесення ним усiх належних залiзницi платежiв. Видача iмпортних вантажiв провадиться пiсля митного оформлення.

     Вiдповiдно до пункту 2.3. роздiлу II Порядку створення зон митного контролю, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 22.05.2012 N 583 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 01.06.2012 за N 879/21191, тимчасовi зони митного контролю створюються на час здiйснення митного контролю. Тимчасовi зони митного контролю можуть створюватись, зокрема на об'єктах пiдприємств, якi отримали авторизацiю на застосування спрощення "процедура випуску за мiсцезнаходженням", "статус авторизованого вантажовiдправника" або "статус авторизованого вантажоодержувача", - у разi прийняття митним органом рiшення про необхiднiсть здiйснення митного огляду на цих об'єктах. Тимчасовi зони митного контролю на об'єктах пiдприємств, зазначених в абзацi восьмому цього пункту, створюються без оформлення рiшення про створення зони митного контролю, план-схеми та внесення iнформацiї про їх створення до журналу реєстрацiї рiшень про створення зон митного контролю.

     Згiдно з положеннями Порядку заповнення митних декларацiй за формою єдиного адмiнiстративного документа, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 30.05.2012 N 651 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 14.08.2012 за N 1372/21684, в графi 30 митної декларацiї зазначаються вiдомостi про мiсце розташування товарiв, до якого доставлятимуться (або в якому розмiщуються) товари з метою пред'явлення їх митному органу. При доставленнi товарiв до авторизованого об'єкта зазначаються: тип мiсця розташування "С" (об'єкт пiдприємства, яке отримало авторизацiю на застосування спрощення "процедура випуску за мiсцезнаходженням" або "статус авторизованого вантажоодержувача") та номер дiючої авторизацiї, в якiй зазначено адресу та географiчнi координати об'єкта пiдприємства, що використовується для пред'явлення, декларування та випуску в заявлений митний режим товарiв. Вказується той номер авторизацiї, в якiй зазначено вiдповiдний об'єкт, до якого доставляються або в якому розмiщуються товари.

     З огляду на викладене вище подача залiзничних вагонiв на пiд'їзнi колiї пiдприємства, яке є утримувачем авторизованого об'єкту, здiйснюється на пiдставi оформленої митної декларацiї (у тому числi попередньої митної декларацiї), за якою здiйснюється доставлення товарiв до митницi призначення. При цьому законодавством України з питань митної справи не передбачено створення зон митного контролю на авторизованому об'єктi для цiлей доставки товарiв.

Заступник Голови Владислав СУВОРОВ
Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.