Держпродспоживслужба оновила вимоги до маркування насіння в Україні
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів звертає увагу на важливість дотримання нових вимог до маркування насіння, враховуючи перенасичення ринку цими продуктами. Відомство рекомендує ретельно перевіряти репутацію продавців, а також документи, які супроводжують насіння.
У повідомленні Держпродспоживслужби наголошується, що всі партії насіння, призначені для реалізації, мають супроводжуватись сертифікатами, що підтверджують сортові та посівні якості. Зокрема, це стосується сертифіката, що підтверджує сортові якості, і сертифіката, що засвідчує посівні. Ці документи можуть бути також у вигляді копій, засвідчених суб’єктом господарювання, який отримав сертифікати.
«Сертифікати на насіння підтверджують, що насіння належить до сорту, внесеного до Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні та відповідають встановленим вимогам законодавства у сфері насінництва щодо сортових і посівних якостей», — зауважують у Держпродспоживслужбі.
Важливим є те, що партії насіння тепер маркуються оновленими етикетками відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України. На лицьовому боці етикетки, зокрема, лівий край з написом білого кольору на чорній смузі замінено на «Міністерство аграрної політики та продовольства України». Також додано інформацію про країну походження, маркування гібридів, а в полі «додаткова інформація» зазначається «ГМО» для генетично модифікованого насіння, «повторне визначення» для насіння, щодо якого проводилось повторне визначення показника схожості, а також інформація про препарати та діючі речовини для обробленого насіння.
Для партій насіння овочевих культур, які можуть поширюватися до завершення державної реєстрації сорту, запроваджено нову помаранчеву етикетку. Також змінився принцип присвоєння індивідуального номера етикетки: тепер він складається з трьох числових символів, що дозволяє уникнути фальсифікації та перевіряти відповідність насіння та виробника.
Насіння, яке ввозиться на митну територію України для реалізації, має відповідати вимогам українського законодавства у сфері насінництва та розсадництва. Якщо насіння імпортується на підставі копій сертифікатів ОЕСР і ISTA, воно не підлягає додатковій перевірці, проте суб’єкт господарювання повинен звернутися до органу сертифікації для отримання сертифіката, що підтверджує посівні якості насіння.
«Якщо насіння було ввезено на територію України разом із копією документа про якість насіння (за винятком сертифіката ІSТА), суб’єкт господарювання подає заявку до органу із сертифікації на визначення посівних якостей насіння. При цьому додається копія документа про якість насіння й не вимагається копія сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння», — підсумували у відомстві.