Митний представник та утримувач митного режиму: хто подає та підписує документи
Євроінтеграційні зміни до Митного кодексу України, прийняті Законом України № 3926-IX від 22.08.2024, докорінним чином змінюють повноваження митних брокерів та перерозподіляють ролі ключових осіб у митному декларуванні.
Звичний всім «декларант» (резидент, що є стороною зовнішньоекономічного договору) стає «утримувачем митного режиму», оскільки основна його функція – дотримуватися всіх обов’язків та умов, які виникають у зв’язку із поміщенням товарів в той чи інший митний режим.
При цьому утримувач митного режиму може бути або не бути декларантом, в залежності від того, який сценарій декларування він обере. Про можливі сценарії декларування ми писали у попередній нашій публікації.
«Декларантом» після набуття чинності цих змін стає та особа, яка бере на себе відповідальність за здійснення митного декларування. Це може бути як резидент, що уклав зовнішньоекономічний договір (імпортер/експортер, який є утримувачем митного режиму), так і митний представник (митний брокер).
Митний брокер може бути або не бути декларантом в залежності від того, який сценарій надання своїх послуг клієнту обере він:
• прямий митний представник не стає декларантом, а подає митну декларацію від імені та в інтересах імпортера/експортера, який є декларантом та утримувачем митного режиму;
• непрямий митний представник стає декларантом та подає митну декларацію від свого імені, але в інтересах імпортера/експортера, який є утримувачем митного режиму.