Удосконалення роботи митниці: від стратегічних цілей до практичних результатів
Відбулося чергове засідання Керівного комітету Державної митної служби України з реалізації Плану реформування відомства на 2024-2030 роки.
Важливим пунктом порядку денного стало обговорення поточного стану виконання Плану реформування, що є необхідним для визначення подальших кроків у процесі трансформації митної служби.
Так, за минулий рік Держмитслужбі вдалося успішно реалізувати низку заходів, покликаних якісно змінити підходи до митної справи в Україні. Зокрема, у рамках гармонізації митного законодавства України до норм ЄС прийнято Закон України “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу” №3926-ІХ. Нові стандарти проходження служби в митних органах запроваджено прийнятим Законом України “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестації посадових осіб митних органів” №3977-ІХ.
Також були удосконалені існуючі IT-системи і розроблено цілу низку нових ІТ-рішень відповідно до Довгострокового стратегічного плану цифрового розвитку Держмитслужби. Вдалося реалізувати кроки з налагодження автоматизованого обміну попередньою митною інформацією з іншими країнами і впровадження Системи попереднього повідомлення про надзвичайні ситуації, розширити використання національної програми АЕО, а також підвищити зацікавленість бізнесу у використанні процедури спільного транзиту Для посилення антикорупційних заходів Держмитслужба офіційно стала партнером Програми ВМО з протидії корупції та сприяння доброчесності у митній сфері (А-СІР). Усі ці заходи передбачають подальшу реалізацію і удосконалення.
Окремо члени Комітету зосередилися на таких ключових питаннях, як перегляд за результатами 2024 року показників ефективності, що дозволяють оцінити прогрес в досягненні цілей реформування, а також коригування ступенів ризику, які потенційно можуть впливати на подальший перебіг реформ.
“Успішна реалізація завдань, покладених на митну службу, вимагає гнучкості та оперативності у прийнятті рішень. План реформування Держмитслужби побудований на основі Національної стратегії доходів до 2030 року. У 2025 році на нас чекає багато викликів: це насамперед практична реалізація Закону України №3977-ІХ та Закону України №3926-ІХ, включаючи підготовку та супроводження прийняття відповідних нормативно-правових актів”, - зазначив заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов.
На завершення обговорення члени Комітету акцентували увагу на необхідності подальшого стратегічного планування та постійного моніторингу результатів. Це дозволить не лише удосконалити внутрішні процеси, а й забезпечити ефективне виконання ключових функцій митниці в умовах глобальної трансформації.