Нагадування! ДМС розповіла про авторизацію на провадження митної брокерської діяльності
В українське митне законодавство запроваджується одна з європейських практик щодо провадження митної брокерської діяльності. На практиці це означає, що дозвіл на провадження митної брокерської діяльності замінюється на авторизацію
ДМСУ розповідає, що в українське митне законодавство запроваджується одна з європейських практик щодо провадження митної брокерської діяльності.
На практиці це означає, що дозвіл на провадження митної брокерської діяльності замінюється на авторизацію.
Авторизацію може отримати підприємство, яке має обліковий номер в митних органах (тобто здійснює операції з товарами) та відповідає критерію «дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності» (ч. 1 ст. 14 Митного кодексу України) та умовам 2 і 4 критерію «забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства» (пп. 2 та 4 ч. 4 ст. 14 МКУ в редакції Закону №3926-IX).
Умови критерію «дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності» передбачають, що станом на дату подання заяви про надання авторизації бенефіціари/посадові особи підприємства не повинні мати не погашеної або не знятої судимості за вчинення кримінальних правопорушень, а протягом 3+ років (рік подання заяви на отримання авторизації та 3 попередні роки) такі особи не мали адміністративних стягнень за вчинення систематичних та/або серйозних порушень митних правил. Крім того, підприємство повинно призначити працівника, відповідального за митні питання (виконання обов’язків із взаємодії з митними органами, контролю за дотриманням умов авторизації, інформування митних органів тощо).
Систематичними порушеннями митних правил вважаються п’ять і більше порушень митних правил, вчинених однією або кількома особами підприємства протягом календарного року. При цьому вчинення однією або кількома особами двох і більше порушень митних правил, пов’язаних із здійсненням митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення при їх одночасному переміщенні через митний кордон України в межах однієї зовнішньоекономічної операції, вважається вчиненням одного порушення митних правил.
Серйозними порушеннями митних правил вважаються порушення митних правил, за вчинення яких накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу або у вигляді конфіскації товарів, транспортних засобів комерційного призначення – безпосередніх предметів порушення митних правил, якщо загальний розмір таких накладених штрафів та/або вартість конфіскованих предметів правопорушень протягом календарного року перевищує:
- 0,5% загальної фактурної вартості товарів, переміщених підприємством через митний кордон України або задекларованих за відповідний рік; або
- суму в розмірі, визначеному законом для кваліфікації ухилення від сплати податків і зборів як кримінального правопорушення для відповідного року.
Умови 2 і 4 критерію «забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства» передбачають:
- наявність в штаті підприємства працівника, відповідального за митні питання (без вимоги мінімального досвіду його роботи за напрямом здійснення митних формальностей), та
- покладання обов'язків на такого працівника, зокрема взаємодія з митними органами, самостійний контроль за дотриманням відповідності критеріям та/або умовам надання авторизації.
Таким чином, для отримання авторизації на митну брокерську діяльність ані до підприємства, ані до його працівника, відповідального за митні питання, не застосовується вимога щодо 3-річного досвіду практичної роботи за напрямом здійснення митних формальностей.
Підприємству, яке отримає авторизацію на провадження митної брокерської діяльності, буде також простіше отримати статус АЕО або авторизації на будь-які інші види спрощень, оскільки вимоги є взаємозаліковними. Тобто, якщо підприємство має авторизацію митного брокера, йому не потрібно повторно підтверджувати умови та критерії, вже перевірені митницею. І навпаки: підприємству, яке має статус АЕО або авторизації на спрощення, для отримання авторизації на провадження митної брокерської діяльності, також не потрібно повторно підтверджувати відповідні умови та критерії.
Щодо підприємств, які нині мають дозвіл на провадження митної брокерської діяльності, то вони мають отримати авторизацію замість наявного дозволу до 19.04.2026. На час перехідного періоду, до 18.04.2026 включно, дія наявного дозволу залишається чинною.
Законодавство визначає чіткі терміни отримання авторизації на провадження митної брокерської діяльності – до 15 робочих днів (з них: 5 днів – це попередній розгляд заяви підприємства для отримання авторизації та 10 днів – оцінка відповідності підприємства на підставі поданої разом із заявою Анкети самооцінки).
У новому Митному кодексі України, який нині розробляється на основі Митного кодексу Євросоюзу та має бути ухвалений як одна з вимог для вступу України до ЄС, відповідні підходи щодо провадження митної брокерської діяльності на основі авторизації буде враховано.
Нинішні зміни до Митного кодексу України є перехідним етапом на шляху до впровадження митних правил ЄС. Водночас основну увагу зосереджено на підготовці нового Митного кодексу України, який повністю базуватиметься на Митному кодексі ЄС.