ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 20 квiтня 2010 року | N 268 |
---|
Про затвердження Узагальнюючого податкового
роз'яснення
З метою забезпечення однакового трактування окремих норм Закону України вiд 11 грудня 1991 року N 1963-XII "Про податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв", зi змiнами та доповненнями, керуючись пiдпунктом 4.4.2 пункту 4.4 статтi 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами", статтею 8 Закону України "Про державну податкову службу в Українi" та наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 12.04.2003 N 176 "Про затвердження Порядку надання роз'яснень окремих положень податкового законодавства", на виконання постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 сiчня 2010 року N 86 "Про надання податкових та iнших роз'яснень" та розпорядження Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 02.03.2010 N 39-р "Про опрацювання податкових роз'яснень" наказую:
1. Затвердити Узагальнююче податкове роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України вiд 11 грудня 1991 року N 1963-XII "Про податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв", що додається.
2. Департаменту масово-роз'яснювальної роботи та звернень громадян (Косарчук В. П.) забезпечити оприлюднення наказу у встановленому порядку.
3. Головам державних податкових адмiнiстрацiй в АР Крим, областях, мм. Києвi та Севастополi довести наказ до вiдома пiдпорядкованих органiв державної податкової служби та платникiв податкiв.
4. Наказ набирає чинностi вiд дня оприлюднення.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Лекаря С. I.
Додаток: Узагальнююче податкове роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України вiд 11 грудня 1991 року N 1963-XII "Про податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв".
Голова | О. О. Папаiка |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної податкової адмiнiстрацiї України 20.04.2010 N 268 |
Узагальнююче податкове роз'яснення
щодо застосування окремих положень Закону
України вiд 11 грудня 1991 року N 1963-XII "Про
податок з власникiв транспортних засобiв та iнших
самохiдних машин i механiзмiв"
У роз'ясненнi вживаються такi скорочення:
Господарський кодекс України вiд 16 сiчня 2003 року N 436-IV, зi змiнами та доповненнями, - Господарський кодекс;
Цивiльний кодекс України вiд 16 сiчня 2003 року N 435-IV, зi змiнами та доповненнями, - Цивiльний кодекс;
Закон України вiд 11 грудня 1991 року N 1963-XII "Про податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв", зi змiнами та доповненнями, - Закон N 1963;
Закон України вiд 25 червня 1991 року N 1251-XII "Про систему оподаткування", зi змiнами та доповненнями, - Закон N 1251;
Закон України вiд 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами", зi змiнами та доповненнями, - Закон N 2181;
Закон України вiд 22 травня 1997 року N 334 "Про оподаткування прибутку пiдприємств", зi змiнами та доповненнями, - Закон N 334;
Закон України вiд 5 квiтня 2001 року N 2371-III "Про Митний тариф України", зi змiнами та доповненнями, - Закон N 2371;
Закон України вiд 28 лютого 1991 року N 796-XII "Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи", зi змiнами та доповненнями, - Закон N 796;
Закон України вiд 22 жовтня 1993 року N 3551-XII "Про статус ветеранiв вiйни, гарантiї їх соцiального захисту", зi змiнами та доповненнями, - Закон N 3551;
Закон України вiд 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсiйне забезпечення", зi змiнами та доповненнями, - Закон N 1788;
Закон України вiд 16 грудня 1993 року N 3721-XII "Про основнi засади соцiального захисту ветеранiв працi та iнших громадян похилого вiку в Українi", зi змiнами та доповненнями, - Закон N 3721;
Закон України вiд 6 грудня 1991 року N 1934-XII "Про Збройнi Сили України", зi змiнами та доповненнями, - Закон N 1934;
постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 липня 2006 року N 999 "Про затвердження Порядку забезпечення iнвалiдiв автомобiлями", зi змiнами та доповненнями, - постанова N 999;
постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 9 липня 2008 року N 606 "Про затвердження Порядку проведення державного технiчного огляду колiсних транспортних засобiв" - постанова N 606;
постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10 жовтня 2001 року N 1306 "Про Правила дорожного руху", зi змiнами та доповненнями, - постанова N 1306;
постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 7 вересня 1998 року N 1388 "Про затвердження Порядку державної реєстрацiї (перереєстрацiї), зняття з облiку та облiку автомобiлiв, мотоциклiв усiх типiв, марок i моделей, причепiв, напiвпричепiв та мотоколясок, iнших прирiвняних до них транспортних засобiв та мопедiв", зi змiнами та доповненнями, - постанова N 1388;
постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29 липня 1994 року N 521 "Про порядок видачi посвiдчення i нагрудного знака "Ветеран працi", зi змiнами та доповненнями, - постанова N 521;
постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 6 сiчня 2010 року N 8 "Про затвердження Порядку вiдомчої реєстрацiї та ведення облiку великотоннажних та iнших технологiчних транспортних засобiв" - постанова N 8;
наказ Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 17.09.2001 N 373 "Про затвердження форм Розрахунку суми податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв, Довiдки до уточненого Розрахунку та Порядку їх заповнення i подання до органу державної податкової служби" - наказ N 373;
наказ Державної митної служби України вiд 31.01.2004 N 68 "Про затвердження Пояснень до УКТЗЕД" - наказ N 68;
наказ Мiнiстерство охорони здоров'я України вiд 02.10.2000 N 232 "Про затвердження Перелiку спецiальних та спецiалiзованих транспортних засобiв галузi охорони здоров'я України, що вiдносяться до складу (категорiї) санiтарних" - наказ N 232.
Податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв справляється на пiдставi Закону N 1963, яким визначено платникiв податку, об'єкти оподаткування, ставки та строки його сплати.
Згiдно зi статтею 1 Закону N 1963 платниками податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв (далi - податок з власникiв транспортних засобiв) є пiдприємства, установи та органiзацiї, якi є юридичними особами, iноземнi юридичнi особи (далi - юридичнi особи), а також громадяни України, iноземнi громадяни та особи без громадянства (далi - фiзичнi особи), якi здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю транспортних засобiв та/або мають зареєстрованi в Українi згiдно з чинним законодавством власнi транспортнi засоби, якi вiдповiдно до статтi 2 Закону N 1963 є об'єктами оподаткування.
Об'єктами оподаткування є:
трактори (колiснi) - код за Українською класифiкацiєю товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi - 8701, крiм гусеничних;
тiльки сiдельнi тягачi - код 8701 20;
автомобiлi, призначенi для перевезення не менше 10 осiб, включаючи водiя, - код 8702;
автомобiлi легковi - код 8703;
автомобiлi вантажнi - код 8704;
автомобiлi спецiального призначення, крiм тих, що використовуються для перевезення пасажирiв i вантажiв, - код 8705 (крiм пожежних i швидкої допомоги);
мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном - код 8711, крiм тих, що мають об'єм цилiндра двигуна до 50 куб. см, - код 8711 10;
яхти та судна паруснi з допомiжним двигуном або без нього (крiм спортивних) - код 8903 91;
човни моторнi i катери, крiм човнiв з пiдвiсним двигуном (крiм спортивних), - код 8903 92;
iншi човни (крiм спортивних) - код 8903 99.
Пiльги щодо сплати податку з власникiв транспортних засобiв.
Вiдповiдно до статтi 4 Закону N 1963 вiд сплати податку з власникiв транспортних засобiв звiльняються:
а) фiзичнi особи, зазначенi у пунктах 1 i 2 частини першої статтi 14 Закону N 796, статтях 4 - 11 Закону N 3551, статтях 6 i 8 Закону N 3721, а також iнвалiди незалежно вiд групи iнвалiдностi (у тому числi дiти-iнвалiди за поданням органiв соцiального захисту) щодо одного легкового автомобiля (мотоколяски) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см або одного мотоцикла з об'ємом цилiндрiв двигуна до 750 куб. см чи одного човна моторного або катера (крiм спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м;
б) фiзичнi особи, зазначенi у пунктах 3 i 4 частини першої статтi 14 Закону N 796, щодо одного легкового автомобiля з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см або одного мотоцикла з об'ємом цилiндрiв двигуна до 750 куб. см чи одного човна моторного або катера (крiм спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м до їх вiдселення та протягом трьох рокiв пiсля переселення iз зони гарантованого добровiльного вiдселення чи зони посиленого радiоекологiчного контролю;
в) на 50 вiдсоткiв - громадяни, у власностi яких знаходяться легковi автомобiлi (код 8703) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см, взятi на облiк в Українi до 1990 року включно, та вантажнi автомобiлi (код 8704) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 6001 куб. см до 1990 року випуску включно, - щодо одного iз зазначених автомобiлiв;
г) особи, якi згiдно iз законодавством є платниками фiксованого сiльськогосподарського податку, - за трактори колiснi (код 8701, крiм сiдельних тягачiв - код 8701 02) та вантажнi автомобiлi (код 8704);
ґ) державнi пiдприємства "Мiжнародний дитячий центр "Артек" i "Український дитячий центр "Молода гвардiя" - за автомобiлi, призначенi для перевезення не менш як 10 осiб, включаючи водiя (код 8702).
Пiльги, визначенi законом, не поширюються на транспортнi засоби, якi вперше реєструються в Українi, крiм легкових автомобiлiв для iнвалiдiв (код 8703) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см, що придбанi за рахунок коштiв державного чи мiсцевих бюджетiв та/або безоплатно переданi iнвалiдам вiдповiдно до законодавства України.
Органи мiсцевого самоврядування вiдповiдно до повноважень мають право приймати рiшення стосовно звiльнення вiд сплати податку з власникiв транспортних засобiв осiб, якi мають посвiдчення водiя на право керування транспортним засобом вiдповiдної категорiї, щодо одного легкового автомобiля (код 8703) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см або одного вантажного автомобiля (код 8704) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 6001 куб. см на одну особу, крiм транспортних засобiв, якi вперше реєструються в Українi.
Податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв сплачується:
фiзичними особами - перед проведенням першої реєстрацiї в Українi, реєстрацiєю, перереєстрацiєю транспортних засобiв, а також перед технiчним оглядом транспортних засобiв щорiчно або один раз за два роки, але не пiзнiше першого пiврiччя року, в якому провадиться технiчний огляд;
юридичними особами - щоквартально рiвними частинами до 15 числа мiсяця, що настає за звiтним кварталом.
За придбанi протягом року юридичними особами транспортнi засоби, крiм тих, що вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх реєстрацiєю за мiсяцi, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, в якому проведено реєстрацiю транспортного засобу. За транспортнi засоби, якi вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх першою реєстрацiєю. Розрахунок суми податку за такi транспортнi засоби в 10-денний термiн пiсля їх реєстрацiї подається до вiдповiдного податкового органу.
За транспортнi засоби, знятi юридичними особами протягом року з реєстрацiї (перереєстрованi), здiйснюється перерахунок розмiру податку, крiм податку, сплаченого при першiй реєстрацiї в Українi. Розмiр податку перераховується перед зняттям їх з реєстрацiї (перереєстрацiєю) за мiсяцi, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, наступного за тим, в якому транспортний засiб знято з реєстрацiї (перереєстровано).
Фiзичнi особи - платники податку зобов'язанi пред'являти органам, що здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю, зняття з облiку або технiчний огляд транспортних засобiв, квитанцiї або платiжнi доручення про сплату податку за попереднiй (у разi здiйснення сплати) та за поточний роки, а платники, звiльненi вiд сплати цього податку, - вiдповiдний документ, що дає право на користування цими пiльгами.
Юридичнi особи - платники податку зобов'язанi пред'являти органам, що здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю, зняття з облiку або технiчний огляд транспортних засобiв, платiжнi доручення про сплату податку з написом (помiткою) установи банку про зарахування податку по наземних транспортних засобах до територiальних дорожнiх фондiв, а по водних транспортних засобах - до вiдповiдних бюджетiв мiсцевого самоврядування (сiльських, селищних, мiських).
У разi вiдсутностi документiв про сплату податку або документiв, що дають право на користування пiльгами, перша реєстрацiя в Українi, реєстрацiя, перереєстрацiя, зняття з облiку i технiчний огляд транспортних засобiв не провадяться.
Податок з власникiв транспортних засобiв обчислюється юридичними особами на пiдставi звiтних даних про кiлькiсть транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв станом на 1 сiчня поточного року. Обчислення податку з власникiв наземних транспортних засобiв провадиться виходячи з об'єму цилiндрiв або потужностi двигуна кожного виду i марки транспортних засобiв, а податку з власникiв водних транспортних засобiв - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статтi 3 Закону N 1963.
Юридичнi особи на основi бухгалтерського звiту (балансу) у строки, визначенi законом для рiчного звiтного перiоду, подають вiдповiдному органу державної податкової служби за мiсцем реєстрацiї транспортних засобiв розрахунок суми податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв на поточний рiк за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Сума податку з власникiв транспортних засобiв, що сплачується фiзичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статтi 3 Закону N 1963. За транспортнi засоби, придбанi протягом року, крiм тих, що вперше реєструються в Українi, податок сплачується пропорцiйно кiлькостi мiсяцiв, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, в якому проведено реєстрацiю транспортного засобу.
У разi приховування (заниження) об'єктiв оподаткування з власникiв транспортних засобiв стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.
Посадовi особи, виннi у приховуваннi (неврахуваннi) об'єктiв оподаткування, а також у вiдсутностi бухгалтерського облiку чи веденнi його з порушенням встановленого порядку, у неподаннi, несвоєчасному поданнi або поданнi не за встановленою формою розрахункiв чи iнших документiв, пов'язаних з обчисленням i сплатою податку, притягаються до вiдповiдальностi вiдповiдно до чинного законодавства.
Недоїмки iз сплати податку, а також суми штрафiв, пеня стягуються з платникiв податку згiдно iз законодавством.
Штрафнi санкцiї за порушення податкового законодавства накладаються на платника податкiв у розмiрах, визначених статтею 17 Закону N 2181.
1. Щодо транспортних засобiв, якi не оподатковуються податком з власникiв транспортних засобiв
Об'єктами оподаткування є транспортнi засоби та iншi самохiднi машини i механiзми пiд вiдповiдним кодом Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (далi - УКТЗЕД), зазначенi у статтi 2 Закону N 1963.
УКТЗЕД покладено в основу Товарної номенклатури зовнiшньоекономiчної дiяльностi (далi - ТН ЗЕД), на якiй ґрунтується Митний тариф України, затверджений Законом N 2371.
Митний тариф України - це систематизований згiдно з УКТЗЕД перелiк ставок ввiзного мита, яке справляється з товарiв, що ввозяться на митну територiю України. Митний тариф є невiд'ємною частиною Закону N 2371.
Вiдповiдно до частини другої статтi 2 Закону N 1963 не є об'єктом оподаткування:
трактори на гусеничному ходу - код 8701 30;
мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном з об'ємом цилiндра двигуна до 50 куб. см - код 8711 10;
тiльки автомобiлi спецiального призначення швидкої допомоги та пожежнi - код 8705;
транспортнi засоби вантажнi, самохiднi, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажiв на короткi вiдстанi - код 8709;
машини i механiзми для сiльськогосподарських робiт - коди 8432, 8433;
тiльки яхти, судна паруснi i човни спортивнi - коди 8903 91, 8903 92, 8903 99.
2. Щодо застосування ставок податку з власникiв транспортних засобiв
Ставки податку з власникiв транспортних засобiв встановлено статтею 3 Закону N 1963. Зазначенi ставки визначено залежно вiд кодiв УКТЗЕД у гривнях з 100 куб. см об'єму двигуна для транспортних засобiв, якi обладнанi двигуном внутрiшнього згорання. Для транспортних засобiв, якi обладнанi електродвигуном, вони визначаються також у гривнях з 1 кВт (Вт - одиниця вимiру потужностi електродвигуна, приставка "к" означає 10 у степенi 3,1 кВт = 1000 Вт). Для водних транспортних засобiв ставки визначено у гривнях iз 100 см довжини водного транспортного засобу.
Законом N 1963 не передбачено прогресивного оподаткування транспортних засобiв, оскiльки останнi мають незмiнний об'єкт оподаткування (об'єм цилiндрiв або потужнiсть двигуна, чи довжину транспортного засобу) i твердi ставки податку на рiк (iз 100 куб. см об'єму цилiндрiв двигуна, з 1 кВт потужностi двигуна або iз 100 см довжини транспортного засобу) залежно вiд виду транспортного засобу.
Ставки для деяких груп диференцiюються залежно вiд об'єму двигуна. Чим бiльшим є об'єм двигуна, тим вищою є ставка.
При першiй реєстрацiї наземних транспортних засобiв в Українi ставки податку залежать вiд часу, протягом якого використовувався транспортний засiб.
Статтею 3 Закону N 1963 визначено, що перша реєстрацiя в Українi - це реєстрацiя транспортного засобу в Українi, яка здiйснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Чинне законодавство дає визначення транспортним засобам, що використовувалися. Ними вважаються транспортнi засоби, на якi були або є реєстрацiйнi документи, виданi уповноваженими державними органами, у тому числi iноземними, що дають право експлуатувати цi транспортнi засоби на постiйнiй основi (п. 1 додаткової примiтки до групи 87 роздiлу XVII Закону N 2371).
Вiдповiдно новими транспортними засобами вважаються засоби, що не мають актiв державної реєстрацiї уповноважених органiв, якi дають право на їх експлуатацiю, тобто якi ранiше нiколи не були зареєстрованi.
Датою початку користування (вводу в експлуатацiю) транспортних засобiв, що були в користуваннi та ввозяться на митну територiю України, є дата першої реєстрацiї транспортних засобiв, визначена в реєстрацiйних документах, якi виданi уповноваженими державними органами та дають право експлуатувати цi транспортнi засоби на постiйнiй основi. У разi вiдсутностi реєстрацiйних документiв першої реєстрацiї транспортних засобiв датою початку користування вважається перший день першого мiсяця року, зазначеного в iдентифiкацiйному номерi транспортного засобу, а за вiдсутностi в iдентифiкацiйному номерi року виготовлення - 1 сiчня року виготовлення, зазначеного в реєстрацiйних документах.
3. Щодо термiну подачi юридичними особами розрахунку суми податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв
Вiдповiдно до статтi 6 Закону N 1963 юридичнi особи на основi бухгалтерського звiту (балансу) у строки, визначенi законом для рiчного звiтного перiоду, подають вiдповiдному органу державної податкової служби (далi - ДПС) за мiсцем реєстрацiї транспортних засобiв розрахунок суми податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв на поточний рiк за формою, затвердженою центральним податковим органом.
Пiдпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статтi 4 Закону N 2181 визначено, що податкова звiтнiсть за рiчний податковий перiод подається протягом 60 календарних днiв за останнiм календарним днем звiтного (податкового) року.
4. Щодо врахування факту першої реєстрацiї транспортних засобiв в Українi при переведеннi транспортних засобiв, закрiплених за вiйськовими частинами, вiйськовими навчальними закладами, установами та органiзацiями Збройних Сил України, з вiйськового облiку на державний в органах Державтоiнспекцiї
Статтею 3 Закону N 1963 визначено, що перша реєстрацiя в Українi - це реєстрацiя транспортного засобу в Українi, яка здiйснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Вiдповiдно до статтi 5 Закону N 1963 за придбанi протягом року юридичними особами транспортнi засоби, крiм тих, якi вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх реєстрацiєю за мiсяцi, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, у якому проведено реєстрацiю транспортного засобу. За транспортнi засоби, якi вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх першою реєстрацiєю. Розрахунок суми податку за такi транспортнi засоби в 10-денний термiн пiсля їх реєстрацiї подається до вiдповiдного податкового органу.
За транспортнi засоби, знятi юридичними особами протягом року з реєстрацiї (перереєстрованi), здiйснюється перерахунок розмiру податку, крiм податку, сплаченого при першiй реєстрацiї в Українi. Розмiр податку перераховується перед зняттям їх з реєстрацiї (перереєстрацiєю) за мiсяцi, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, наступного за тим, в якому транспортний засiб знято з реєстрацiї (перереєстровано).
Юридичнi особи - платники податку зобов'язанi пред'являти органам, що здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю, зняття з облiку або технiчний огляд транспортних засобiв, платiжнi доручення про сплату податку з написом (позначкою) установи банку про зарахування податку по наземних транспортних засобах до територiальних дорожнiх фондiв.
Таким чином, при реєстрацiї в органах ДАI автотранспортних засобiв зазначених пiдприємств, якi вже були зареєстрованi в Українi вповноваженим державним органом - Вiйськовою автомобiльною iнспекцiєю Мiнiстерства оборони України, податок з власникiв транспортних засобiв, самохiдних машин i механiзмiв сплачується вiдповiдно до статтi 3 Закону N 1963 ставками, визначеними для транспортних засобiв, якi проходять реєстрацiю, перереєстрацiю та черговий технiчний огляд.
5. Щодо нарахування i сплати податку з власникiв транспортних засобiв за придбанi пiдприємством протягом року автомобiлi
Вiдповiдно до статтi 5 Закону N 1963 за придбанi протягом року юридичними особами транспортнi засоби, крiм тих, що вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх реєстрацiєю за мiсяцi, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, в якому проведено реєстрацiю транспортного засобу. За транспортнi засоби, якi вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх першою реєстрацiєю. Розрахунок суми податку за такi транспортнi засоби в 10-денний термiн пiсля їх реєстрацiї подається до вiдповiдного податкового органу.
Податок розраховується за ставками, визначеними статтею 3 Закону N 1963, якою передбачено окремi ставки податку для транспортних засобiв, якi вперше реєструються в Українi, та окремi ставки для транспортних засобiв, якi проходять реєстрацiю, перереєстрацiю та черговий технiчний огляд.
6. Щодо виправлення юридичними особами помилки зi сплати податку з власникiв транспортних засобiв
Платник податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв вiдповiдно до пункту 5.1 статтi 5 i пункту 17.2 статтi 17 Закону N 2181 може виправити самостiйно виявленi ним помилки.
Вiдповiдно до пункту 1.1 статтi 1 Закону N 2181 податкова декларацiя, розрахунок - документ, що подається платником податкiв до контролюючого органу у строки, встановленi законодавством, на пiдставi якого здiйснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Якщо у майбутнiх податкових перiодах (з урахуванням строкiв давностi, визначених статтею 15 Закону N 2181) платник податкiв самостiйно виявляє помилки у показниках ранiше поданого розрахунку, такий платник податкiв має право надати уточнюючий розрахунок.
Платник податкiв має право не подавати такий розрахунок, якщо такi уточненi показники зазначаються ним у складi розрахунку за будь-який наступний податковий перiод, протягом якого такi помилки було самостiйно виявлено. Форма уточнюючих розрахункiв визначається у порядку, встановленому для податкових декларацiй.
Форму уточнюючого розрахунку по податку з власникiв транспортних засобiв визначено у Порядку, затвердженого постановою N 373.
Платник податкiв, який до початку його перевiрки контролюючим органом самостiйно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових перiодiв, зобов'язаний:
або надiслати уточнюючий розрахунок i сплатити суму такої недоплати та штраф у розмiрi п'яти вiдсоткiв вiд такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
або вiдобразити суму такої недоплати у складi розрахунку з цього податку, що подається за наступний податковий перiод, збiльшену на суму штрафу у розмiрi п'яти вiдсоткiв вiд такої суми, з вiдповiдним збiльшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.
Якщо пiсля подачi розрахунку за звiтний перiод платник податкiв подає новий розрахунок з виправленими показниками до закiнчення граничного строку подання розрахунку за такий самий звiтний перiод, то штрафи, визначенi у пунктi 17.2 статтi 17 Закону N 2181, не застосовуються.
При самостiйному донарахуваннi суми податкових зобов'язань адмiнiстративнi штрафи не накладаються.
Вiдповiдно до п. 15 Порядку, затвердженого постановою N 373, до уточнюючого розрахунку додається довiдка про суми податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв, якi зменшують або збiльшують податковi зобов'язання в результатi виправлення самостiйно виявленої помилки, допущеної в попереднiх звiтних перiодах.
У довiдку, що додається до уточненого розрахунку, заносяться данi щодо загальної суми податку, що пiдлягає сплатi згiдно з попередньо поданим розрахунком; загальна сума податку, що пiдлягає сплатi згiдно з уточненим розрахунком; сума, яка збiльшує або зменшує податок у зв'язку з виправленням помилки, тобто рiзниця мiж сумою податку згiдно з уточненим розрахунком, який подається, та сумою податку згiдно з попередньо поданим розрахунком; змiст помилки платника, яка призвела до збiльшення або зменшення податку; сума штрафу, яку платник повинен сплатити до бюджету внаслiдок заниження податку.
7. Щодо подання розрахунку з податку з власникiв транспортних засобiв фiлiєю
Статтею 6 Закону N 1963 визначено, що податок iз власникiв транспортних засобiв та i iнших самохiдних машин i механiзмiв обчислюється юридичними особами на пiдставi звiтних даних про кiлькiсть транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв станом на 1 сiчня поточного року i сплачується згiдно зi статтею 5 цього Закону щокварталу рiвними частинами до 15 числа мiсяця, що настає за звiтним кварталом.
Вiдповiдно до статтi 6 Закону N 1963 юридичнi особи на основi бухгалтерського звiту (балансу) у строки, визначенi законом для рiчного звiтного перiоду, подають вiдповiдному органу державної податкової служби за мiсцем реєстрацiї транспортних засобiв розрахунок суми податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв на поточний рiк за формою, затвердженою центральним податковим органом.
Пiдпунктом 4.1.4 пунктом 4.1 статтi 4 Закону N 2181 визначено, що податкова звiтнiсть за рiчний податковий перiод подається протягом 60 календарних днiв за останнiм календарним днем звiтного (податкового) року.
Згiдно зi статтею 95 Цивiльного кодексу України фiлiєю є вiдокремлений пiдроздiл юридичної особи, що розташований поза її мiсцезнаходженням та здiйснює всi або частину її функцiй.
Представництвом є вiдокремлений пiдроздiл юридичної особи, що розташований поза її мiсцезнаходженням та здiйснює представництво i захист iнтересiв юридичної особи.
Фiлiї та представництва не є юридичними особами. Вони надiляються майном юридичної особи, що їх створила, i дiють на пiдставi затвердженого нею положення. Фiлiя має своє керiвництво, яке пiдпорядковане керiвному органу юридичної особи i дiє на пiдставi доручення, що отримується вiд вiдповiдного керiвного органу юридичної особи.
Враховуючи зазначене, а також з огляду на те, що згiдно з Цивiльним кодексом України юридична особа набуває цивiльних прав i бере на себе цивiльнi обов'язки через свої органи, що дiють у межах прав, наданих їм законом або статутом (положенням), розрахунок податку з власникiв транспортних засобiв до органiв ДПС за мiсцем реєстрацiї транспортних засобiв може бути подано за пiдписом особи, уповноваженої головним пiдприємством.
8. Щодо застосування штрафних санкцiй за порушення 10-денного термiну подання юридичними особами розрахунку з власникiв транспортних засобiв
Вiдповiдно до статтi 5 Закону N 1963 сплата податку з власникiв транспортних засобiв юридичними особами здiйснюється щоквартально рiвними частинами до 15 числа мiсяця, що настає за звiтним кварталом. За придбанi ж протягом року юридичними особами транспортнi засоби, крiм тих, що вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх реєстрацiєю за мiсяцi, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, в якому проведено реєстрацiю транспортного засобу. За транспортнi засоби, якi вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх першою реєстрацiєю. Розрахунок суми податку за такi транспортнi засоби в 10-денний термiн пiсля їх реєстрацiї подається до вiдповiдного податкового органу.
Якщо придбано декiлька транспортних засобiв i вони послiдовно реєструються впродовж 10 днiв, то вiдомостi про такi транспортнi засоби платник податку має право включити до одного розрахунку суми податку за умови, що на дату подання цього розрахунку до податкового органу по кожному з включених до розрахунку транспортних засобiв не минуло 10 днiв з дня їх реєстрацiї.
Якщо платник податку з транспортних засобiв не скористався цим правом i 10-денний строк подання розрахунку з дати реєстрацiї транспортного засобу минув, то по такому транспортному засобу вiн зобов'язаний подати розрахунок окремо.
З дня подання розрахунку до органу ДПС податок, самостiйно визначений платником у розрахунку, вважається узгодженим i не може бути оскарженим платником в адмiнiстративному або судовому порядку. Якщо останнiй день строку подання розрахунку припадає на вихiдний або святковий день, то останнiм днем строку вважається наступний за вихiдним або святковим операцiйний (банкiвський) день. Розрахунок може бути надано до податкових органiв в електронному виглядi. Також розрахунок може бути надiслано поштою з повiдомленням про вручення, але не пiзнiше нiж за 10 днiв (дата вiдправлення на поштовому штемпелi) до закiнчення граничного термiну сплати.
У разi порушення 10-денного строку подання розрахунку по податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв вiдповiдно до пiдпункту 17.1.1 пункту 17 статтi 17 Закону N 2181 застосовуються штрафнi санкцiї у розмiрi десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян за кожне таке неподання або затримку.
У випадку одночасної реєстрацiї декiлькох транспортних засобiв та перевищення десятиденного термiну подання розрахунку вiд дня реєстрацiї по всiх цих транспортних засобах подається один розрахунок на всi транспортнi засоби, зареєстрованi в один день. Вiдповiдно застосовується i одна штрафна санкцiя у розмiрi 170 гривень.
9. Щодо сплати податку з власникiв транспортних засобiв вiйськовими частинами, установами та органiзацiями Збройних Сил України в разi наявностi на облiку транспортних засобiв, якi вiдповiдно до чинного законодавства є об'єктами оподаткування зазначеним податком
Вiдповiдно до ст. 14 Закону N 1934 земля, води, iншi природнi ресурси, а також майно, закрiпленi за вiйськовими частинами, вiйськовими навчальними закладами, установами та органiзацiями Збройних Сил України, є державною власнiстю, належать їм на правi оперативного управлiння та звiльняються вiд сплати усiх видiв податкiв вiдповiдно до законiв з питань оподаткування.
Законом N 1251 визначено принципи побудови системи оподаткування в Українi, податки i збори (обов'язковi платежi) до бюджетiв i до державних цiльових фондiв, а також права, обов'язки i вiдповiдальнiсть платникiв. Частинами першою та третьою статтi 1 зазначеного Закону передбачено, що встановлення i скасування податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв) до бюджетiв i державних цiльових фондiв, а також пiльг їх платникам здiйснюється Верховною Радою України, Верховною Радою АР Крим i сiльськими, селищними, мiськими радами вiдповiдно до цього Закону, iнших законiв України про оподаткування.
Ставки, механiзм справляння податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв), за винятком особливих видiв мита, та пiльги щодо оподаткування не можуть встановлюватися iншими законами, крiм законiв про оподаткування.
Податок з власникiв транспортних засобiв є майновим податком i згiдно зi статтею 1 Закону N 1963 платниками податку з власникiв транспортних засобiв є пiдприємства, установи та органiзацiї, якi є юридичними особами, iноземнi юридичнi особи, якi здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю транспортних засобiв, або мають зареєстрованi в Українi згiдно з чинним законодавством власнi транспортнi засоби, якi вiдповiдно до статтi 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Податок сплачується за власнi транспортнi засоби, якi знаходяться на балансi пiдприємств, при цьому на його сплату не впливають такi фактори, як обмеженiсть використання, не експлуатацiя транспортних засобiв або експлуатацiя неповний рiк. Застосоване у статтi 1 Закону N 1963 поняття "власнi транспортнi засоби" поряд iз правом власностi на транспортнi засоби означає також їх перебування у платника податку на правi повного господарського вiдання та на правi оперативного управлiння.
Вiдповiдно до частини другої ст. 3 Закону N 1963 податок з власникiв наземних транспортних засобiв юридичних осiб сплачується за мiсцем реєстрацiї таких транспортних засобiв.
Коло осiб, якi звiльняються вiд сплати податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв, визначено статтею 4 Закону N 1963.
Статтею 5 Закону N 1963 визначено, що сплата податку з власникiв транспортних засобiв юридичними особами здiйснюється щокварталу рiвними частинами до 15 числа мiсяця, наступного за звiтним кварталом. За придбанi юридичними особами протягом року транспортнi засоби, крiм тих, що вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх реєстрацiєю за мiсяцi, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, в якому проведено реєстрацiю транспортного засобу. За транспортнi засоби, якi вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх першою реєстрацiєю. Розрахунок суми податку за такi транспортнi засоби в десятиденний строк пiсля їх реєстрацiї подається до вiдповiдного податкового органу.
Обчислення та сплата податку здiйснюється вiдповiдно до ст. 6 Закону N 1963, якою передбачено, що податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв обчислюється юридичними особами на пiдставi звiтних даних про кiлькiсть транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв станом на 1 сiчня поточного року. Обчислення податку з власникiв наземних транспортних засобiв здiйснюється виходячи з об'єму цилiндрiв або потужностi двигуна кожного виду i марки транспортних засобiв, а податку з власникiв водних транспортних засобiв - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у ст. 3 Закону N 1963.
Юридичнi особи на основi бухгалтерського звiту (балансу) у строки, визначенi законом для рiчного звiтного перiоду, подають вiдповiдному органу ДПС за мiсцем реєстрацiї транспортних засобiв розрахунок суми податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв на поточний рiк за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Таким чином, вiйськовi частини та установи, пiдпорядкованi Мiнiстерству оборони України, є платниками зазначеного податку та зобов'язанi дотримуватися вимог чинного податкового законодавства i сплачувати податок з власникiв транспортних засобiв.
10. Щодо сплати податку з власникiв транспортних засобiв за орендованi транспортнi засоби
Вiдповiдно до статтi 1 Закону N 1963 платниками податку з власникiв транспортних засобiв є пiдприємства, установи та органiзацiї, якi є юридичними особами, iноземнi юридичнi особи, а також громадяни України, iноземнi громадяни та особи без громадянства, якi здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю транспортних засобiв або мають зареєстрованi в Українi згiдно з чинним законодавством власнi транспортнi засоби.
Положеннями постанови N 1306 визначено, що власником транспортного засобу є фiзична або юридична особа, яка володiє майновими правами на транспортний засiб та має на це вiдповiднi документи.
Враховуючи викладене, у випадку передачi в оренду транспортних засобiв платником податку з власникiв транспортних засобiв є орендодавець (власник транспортного засобу - юридична чи фiзична особа) щодо транспортних засобiв, зареєстрованих в органах ДАI МВС України на його iм'я.
Якщо право користування транспортним засобом передано фiзичною особою за дорученням iншiй особi, то вiдповiдно до статтi 6 Закону N 1963 податок з власникiв транспортних засобiв сплачується його власником або вiд його iменi особою, якiй це право передано, якщо це передбачено в дорученнi на право користування транспортним засобом, за мiсцем реєстрацiї цього транспортного засобу.
11. Щодо сплати податку з власникiв транспортних засобiв за автомобiлi швидкої допомоги
Статтею 2 Закону N 1963 визначено перелiк транспортних засобiв, якi не є об'єктами оподаткування, зокрема автомобiлi спецiального призначення швидкої допомоги та пожежнi - код 8705.
Як автомобiлi швидкої допомоги, як правило, використовуються вантажопасажирськi автомобiлi, якi класифiкуються в товарнiй позицiї 8703 за УКТЗЕД. До цiєї товарної позицiї належать легковi автомобiлi та iншi моторнi транспортнi засоби, призначенi переважно для перевезення людей (крiм моторних транспортних засобiв товарної позицiї 8702), включаючи вантажопасажирськi автомобiлi-фургони та гоночнi автомобiлi.
Такi легковi автомобiлi за своєю конструкцiєю та обладнанням призначенi для перевезення пасажирiв та їх багажу iз забезпеченням необхiдного комфорту та безпеки, з кiлькiстю мiсць для сидiння не бiльше дев'яти, включаючи водiя. Вони повиннi мати замкнутий внутрiшнiй простiр, до якого входять одна зона для водiя та пасажирiв, i друга зона, яка може бути використана для перевезення як пасажирiв, так i вантажiв, без конструктивних змiн салону, з повною масою транспортного засобу не бiльш як 5 тонн.
Щодо товарної позицiї 8705, то згiдно з поясненнями до цiєї товарної позицiї, затвердженими наказом N 68, до неї включаються пересувнi клiнiки (медичнi або стоматологiчнi) з операцiйною, устаткуванням для анестезування та iншою хiрургiчною апаратурою. Такi транспортнi засоби мають бути спецiально сконструйованими або пристосованими для розмiщення рiзних пристроїв, якi дають їм змогу виконувати специфiчнi нетранспортнi функцiї.
При вирiшеннi питання щодо вiднесення цих транспортних засобiв до об'єктiв оподаткування необхiдно враховувати галузевi нормативнi документи, якi визначають перелiк обов'язкового та додаткового оснащення виїзної бригади швидкої медичної допомоги, а також умови реєстрацiї цих транспортних засобiв.
Пiд час державної реєстрацiї легкових автомобiлiв у реєстрацiйних документах робиться вiдмiтка щодо їх призначення згiдно з документами виробника (легковий, таксi, швидка медична допомога, автомобiль iнкасацiї, броньований, обладнаний спецiальними свiтловими i звуковими сигнальними пристроями тощо).
Реєстрацiя (перереєстрацiя) санiтарних транспортних засобiв, включених до цього перелiку, здiйснюється згiдно з Правилами державної реєстрацiї та облiку автомобiлiв, автобусiв, а також самохiдних машин, сконструйованих на шасi автомобiлiв, мотоциклiв усiх типiв, марок i моделей, причепiв, напiвпричепiв та мотоколясок, затвердженими постановою N 1388, та Держстандартом "Засоби транспортнi дорожнi. Типи. Термiни та визначення" (ДСТУ 2984-95), за перелiком спецiальних та спецiалiзованих транспортних засобiв сфери охорони здоров'я України, що належать до складу (категорiї) санiтарних (наказ N 232).
Якщо автомобiль, який використовується як машина швидкої допомоги, належним чином зареєстрований в органах ДАI та має у свiдоцтвi про реєстрацiю такого автомобiля вiдмiтку про його спецiальне призначення (швидка допомога), вiн не буде об'єктом оподаткування. За вiдсутностi у свiдоцтвi про реєстрацiю такого автомобiля вiдмiтки про його спецiальне призначення (швидка допомога) податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв за такий автомобiль слiд сплачувати на загальних пiдставах за ставками, визначеними ст. 3 Закону N 1963 для легкових автомобiлiв.
12. Щодо сплати податку за викрадений автомобiль
Вiдповiдно до статтi 6 Закону N 1963 у разi викрадення транспортного засобу податок його власником не сплачується, якщо факт викрадення пiдтверджується вiдповiдними документами органiв, якими порушено вiдповiдну кримiнальну справу.
У разi викрадення транспортного засобу платник має право припинити сплату податку з власникiв транспортних засобiв. Припинення сплати податку юридичними особами у даному випадку здiйснюється аналогiчно до порядку, зазначеному в частинi третiй статтi 5 Закону N 1963, яким передбачено проведення перерахунку розмiру податку за знятi юридичними особами протягом року з реєстрацiї (перереєстрованi) транспортнi засоби.
У разi викрадення транспортного засобу протягом року, за умови пiдтвердження вiдповiдними органами факту викрадення, здiйснюється перерахунок розмiру податку, крiм податку, сплаченого при першiй реєстрацiї в Українi. Розмiр податку перераховується перед зняттям їх з реєстрацiї (перереєстрацiєю) за мiсяцi, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, наступного за тим, в якому викрадено такий транспортний засiб.
Таким чином, повернення викраденого транспортного засобу у порядку, визначеному статтею 5 Закону N 1963, юридична особа повинна сплатити податок за кiлькiсть мiсяцiв, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, в якому було повернуто викрадений транспортний засiб, та подати розрахунок суми податку на повернутi транспортнi засоби.
13. Щодо сплати податку з власникiв транспортних засобiв фiзичними особами пiд час реєстрацiї транспортного засобу вперше в Українi
Вiдповiдно до статтi 5 Закону N 1963 податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв сплачується фiзичними особами перед першою реєстрацiєю в Українi, реєстрацiєю, перереєстрацiєю транспортних засобiв, а також перед технiчним оглядом транспортних засобiв щорiчно або один раз за два роки, але не пiзнiше першого пiврiччя року, в якому провадиться технiчний огляд.
Статтею 6 Закону N 1963 визначено, що сума податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв, що сплачується фiзичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статтi 3 цього Закону. За транспортнi засоби, придбанi протягом року, крiм тих, що вперше реєструються в Українi, податок сплачується пропорцiйно кiлькостi мiсяцiв, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, в якому проведено реєстрацiю транспортного засобу.
Чинне законодавство дає визначення транспортним засобам, що використовувалися. Ними вважаються транспортнi засоби, на якi були або є реєстрацiйнi документи, виданi уповноваженими державними органами, у тому числi iноземними, що дають право експлуатувати цi транспортнi засоби на постiйнiй основi (п. 1 додаткової примiтки до групи 87 роздiлу XVII Закону N 2371).
Новими транспортними засобами вважаються засоби, що не мають актiв державної реєстрацiї уповноважених органiв, якi дають право на їх експлуатацiю, тобто, якi ранiше нiколи не були зареєстрованi.
Датою початку користування (вводу в експлуатацiю) транспортних засобiв, що були в користуваннi та ввозяться на митну територiю України, уважається дата першої реєстрацiї транспортного засобу, визначена в реєстрацiйних документах, якi виданi вповноваженими державними органами та дають право експлуатувати цi транспортнi засоби на постiйнiй основi. У разi вiдсутностi реєстрацiйних документiв першої реєстрацiї транспортного засобу датою початку користування вважається перший день першого мiсяця року, зазначеного в iдентифiкацiйному номерi транспортного засобу, а за вiдсутностi в iдентифiкацiйному номерi року виготовлення - 1 сiчня року виготовлення, зазначеного в реєстрацiйних документах.
Фiзичнi особи - платники податку зобов'язанi пред'являти органам, що здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю, зняття з облiку або технiчний огляд транспортних засобiв, квитанцiї або платiжнi доручення про сплату податку за попереднiй (у разi здiйснення сплати) та за поточний роки, а платники, звiльненi вiд сплати цього податку, - вiдповiдний документ, що дає право на користування цими пiльгами.
У разi вiдсутностi документiв про сплату податку або документiв, що дають право на користування пiльгами, перша реєстрацiя в Українi, реєстрацiя, перереєстрацiя, зняття з облiку i технiчний огляд транспортних засобiв не провадяться.
Враховуючи викладене, податок з власникiв транспортних засобiв на транспортнi засоби, що ввозяться на митну територiю України з метою вiльного використання та вперше реєструються в Українi, справляється за ставками, чинними на день реєстрацiї цих транспортних засобiв, з урахуванням строку їх використання, незалежно вiд дати ввезення транспортного засобу на митну територiю України та дати проведення митного оформлення.
14. Щодо сплати податку з власникiв транспортних засобiв за колiснi навантажувачi
Вiдповiдно до статтi 1 Закону N 1963 платниками податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв є пiдприємства, установи та органiзацiї, якi є юридичними особами, iноземнi юридичнi особи, а також громадяни України, iноземнi громадяни та особи без громадянства, якi здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю транспортних засобiв, або мають зареєстрованi в Українi згiдно з чинним законодавством власнi транспортнi засоби.
Об'єктами оподаткування є транспортнi засоби та iншi самохiднi машини i механiзми пiд вiдповiдним кодом УКТЗЕД, зазначенi у статтi 2 Закону N 1963.
У випадку коли колiсний навантажувач по своєму типу буде класифiкуватися у товарних позицiях 8427 "Автонавантажувачi з вилковим захватом; iншi навантажувачi, оснащенi пiдiймальним чи вантажно-розвантажувальним обладнанням, використовуванi на пiдприємствах", 8429 "Самохiднi бульдозери з неповоротним та поворотним вiдвалом, грейдери, планувальники, скрепери, механiчнi лопати, екскаватори, однокiвшовi навантажувачi, трамбувальнi машини та дорожнi котки", або iнших товарних позицiях групи 84 "Реактори ядернi, котли, машини, апарати i механiчнi пристрої; їх частини", зазначений транспортний засiб не повинен оподатковуватись податком з власникiв транспортних засобiв.
15. Сплата податку з власникiв транспортних засобiв за транспортнi засоби, переданi в фiнансовий лiзинг
Податок з власникiв транспортних засобiв справляється на пiдставi Закону N 1963, яким визначено платникiв податку, об'єкти оподаткування, ставки та строки його сплати.
Частиною 2 статтi 3 Закону N 1963 визначено, що податок з власникiв наземних транспортних засобiв юридичних осiб сплачується за мiсцем реєстрацiї таких транспортних засобiв.
Вiдповiдно до статтi 6 Закону N 1963 податок з визначених цим Законом власникiв наземних транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв обчислюється юридичною особою самостiйно. Розрахунок суми податку складається на пiдставi звiтних даних (балансу) про кiлькiсть транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв станом на 1 сiчня поточного року i подається юридичною особою до податкових органiв за мiсцем реєстрацiї транспортних засобiв у порядку i строки, встановленi Законом.
Визначена у розрахунку сума податку вважається узгодженою сумою (п. 5.1 ст. 5 Закону N 2181) i сплачується юридичними особами щоквартально рiвними частинами до 15 числа мiсяця, що настає за звiтним кварталом, на спецiальнi рахунки вiдповiдного бюджету.
Якщо такi транспортнi засоби протягом поточного року придбанi юридичною особою у випадку, передбаченому статтею 5 Закону N 1963, ця юридична особа, як їх власник, повинна в 10-денний термiн пiсля їх реєстрацiї (реєстрацiя власниками належних їм транспортних засобiв повинна проводитися протягом десяти дiб пiсля їх придбання, одержання або виникнення обставин, що потребують внесення змiн у реєстрацiйнi документи) подати розрахунок суми податку за придбанi транспортнi засоби до вiдповiдного податкового органу i сплатити податок перед їх реєстрацiєю в порядку, визначеному Законом.
Згiдно iз Законом N 334 фiнансовий лiзинг (оренда) - це господарська операцiя фiзичної або юридичної особи, яка передбачає передання у користування орендарю майна, що пiдпадає пiд визначення основного фонду вiдповiдно до статтi 8 Закону N 334, придбаного або виготовленого орендодавцем, а також усiх ризикiв та винагород, пов'язаних з правом користування та володiння об'єктом лiзингу. Лiзинг (оренда) вважається фiнансовим за певних умов (пп. 1.18.2 п. 1.18 ст. 1 Закону N 334), однiєю з яких є придбання орендарем об'єкта лiзингу у власнiсть протягом строку дiї лiзингового договору або в момент його закiнчення за цiною, визначеною у такому лiзинговому договорi. Тобто, передбачається обов'язкова подальша передача права власностi орендарю на такi основнi фонди, у тому числi на автомобiльний транспорт.
Враховуючи викладене, у випадку передачi транспортних засобiв у фiнансовий лiзинг (оренду) платником податку з власникiв транспортних засобiв є орендодавець (юридична чи фiзична особа - власник транспортного засобу) щодо транспортних засобiв, зареєстрованих в органах ДАI МВС України на його iм'я, а сплата податку та подання розрахунку суми податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв повинна здiйснюватися за мiсцем реєстрацiї транспортних засобiв, незалежно вiд мiсця фактичного використання транспортного засобу.
16. Щодо необхiдностi подачi фiзичними особами - пiдприємцями до органiв ДПС розрахунку податку з власникiв транспортних засобiв, якi знаходяться у їх власностi
Вимогу про необхiднiсть подання розрахунку суми податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв платниками цього податку встановлено частиною третьою статтi 6 Закону N 1963.
Вiдповiдно до статтi 6 Закону N 1963 податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв самостiйно обчислюється юридичними особами на пiдставi звiтних даних про кiлькiсть транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв станом на 1 сiчня поточного року.
Статтею 5 Закону N 1963 визначено, що фiзичнi особи податок з власникiв транспортних засобiв сплачують - перед проведенням першої реєстрацiї в Українi, реєстрацiєю, перереєстрацiєю транспортних засобiв, а також перед технiчним оглядом транспортних засобiв щорiчно або один раз за два роки, але не пiзнiше першого пiврiччя року, в якому провадиться технiчний огляд за наявностi документiв, що пiдтверджують сплату податку. Тобто, власники транспортних засобiв зобов'язанi пред'являти органу, який здiйснює першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю, зняття з облiку або технiчний огляд транспортних засобiв, квитанцiї або платiжнi доручення про сплату податку за попереднiй (у разi здiйснення сплати) та за поточний роки, а платники, звiльненi вiд сплати цього податку, - вiдповiдний документ, що дає право на користування цими пiльгами.
Таким чином, якщо транспортний засiб придбано особою, яка вiдповiдно до статтi 58 Господарського кодексу зареєстрована як пiдприємець без статусу юридичної особи, то такий приватний пiдприємець не повинен подавати розрахунок суми податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв вiдповiдно до вимог статтi 6 Закону N 1963.
17. Щодо наявностi пiльги зi сплати податку з власникiв транспортних засобiв пiльговим категорiям громадян, визначеним статтею 4 Закону N 1963, якщо у їх власностi перебувають вантажопасажирськi автомобiлi
Статтею 4 Закону N 1963 визначено категорiї громадян, якi мають пiльги зi сплати податку з власникiв транспортних засобiв. До них, зокрема, належать громадяни - власники транспортних засобiв, зазначенi у пунктах 1 i 2 ст. 14 Закону N 796, статтях 4 - 11 Закону N 3551, статтях 6 i 8 Закону N 3721, а також iнвалiди незалежно вiд групи iнвалiдностi (у тому числi дiти-iнвалiди за поданням органiв соцiального захисту), якi звiльняються вiд сплати податку щодо одного легкового автомобiля (мотоколяски) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см або одного мотоцикла з об'ємом цилiндрiв двигуна до 750 куб. см, чи одного човна моторного або катера (крiм спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 метра.
Вiдповiдно до УКТЗЕД до товарної позицiї 8703 вiдносяться автомобiлi легковi та iншi моторнi транспортнi засоби, призначенi для перевезення людей (крiм моторних транспортних засобiв товарної позицiї 8702), включаючи вантажопасажирськi автомобiлi-фургони та гоночнi автомобiлi.
Тобто, позицiя 8703 включає декiлька типiв транспортних засобiв як легкових, так i iнших моторних транспортних засобiв, одним iз яких є вантажопасажирський автомобiль-фургон.
З урахуванням норм чинного податкового законодавства дiя пiльги щодо звiльнення одного легкового автомобiля (мотоколяски) з об'ємом цилiндрiв до 2500 куб. см вiд оподаткування податком з власникiв транспортних засобiв поширюється виключно на легковi автомобiлi, якi перебувають у власностi визначених ст. 4 Закону N 1963 категорiй громадян, а не на всi моторнi транспортнi засоби коду УКТЗЕД 8703, в тому числi вантажопасажирськi автомобiлi.
18. Щодо сплати податку з власникiв транспортних засобiв фiзичних осiб за транспортнi засоби, якi протягом тривалого перiоду не експлуатувалися
Нормами чинного законодавства не передбачено випадки несплати податку з власникiв транспортних засобiв за транспортнi засоби, якi не експлуатуються.
Згiдно зi ст. 5 Закону N 1963 фiзичнi особи сплачують податок з власникiв транспортних засобiв перед проведенням першої реєстрацiї в Українi, реєстрацiєю, перереєстрацiєю транспортних засобiв, а також перед технiчним оглядом транспортних засобiв щороку або один раз на два роки, але не пiзнiше першого пiврiччя року, в якому провадиться технiчний огляд при наявностi документiв, що пiдтверджують сплату податку.
Вiдповiдно до Порядку N 606 техогляд транспортних засобiв незалежно вiд форми власностi проводиться з такою перiодичнiстю:
два рази на рiк - засоби, призначенi для перевезення пасажирiв з кiлькiстю мiсць для сидiння бiльш як дев'ять з мiсцем водiя включно, та спецiалiзованi засоби для перевезення небезпечних вантажiв;
один раз на рiк - засоби, призначенi для перевезення вантажiв з максимально дозволеною масою понад 3,5 т, а також спецiальнi та спецiалiзованi засоби, зокрема автокрани, таксi, автомобiлi швидкої медичної допомоги тощо;
один раз на два роки - засоби, призначенi для перевезення пасажирiв з кiлькiстю мiсць для сидiння не бiльш як дев'ять з мiсцем водiя включно та для перевезення вантажiв з максимально дозволеною масою до 3,5 т, а також мотоцикли та iншi механiчнi транспортнi засоби;
у рiк, який закiнчується на непарну цифру, - засоби, остання цифра року випуску яких непарна;
у рiк, який закiнчується на парну цифру i нуль, - засоби, остання цифра року випуску яких парна або нуль.
Перiод проведення державного технiчного огляду колiсних транспортних засобiв встановлено:
з 15 сiчня по 15 грудня - для тих засобiв, техогляд яких проводиться один раз на два роки або один раз на рiк;
з 15 сiчня по 30 червня та з 1 липня по 15 грудня - для тих засобiв, техогляд яких проводиться два рази на рiк, у два перiоди.
Отже, у разi якщо для транспортного засобу передбачено строк проходження техогляду один раз на два роки, у 2010 роцi громадяни - власники транспортних засобiв зобов'язанi надати до органу, який проводить техогляд транспортного засобу, документ про сплату податку з власникiв транспортних засобiв за рiк, який передує техогляду (2009 р.), та за рiк, у якому проходить техогляд (2010 р.), або за два роки разом, а платники, звiльненi вiд сплати цього податку, - вiдповiдний документ, що дає право на користування пiльгами. У iнших випадках, коли вiдповiдно до чинного законодавства передбачено щорiчне проходження техогляду транспортного засобу, громадяни повиннi надати квитанцiю про сплату податку з власникiв транспортних засобiв з рiчною сумою податку.
За транспортнi засоби, що не експлуатуються (через несправнiсть автомобiля, хворобу власника, вiдрядження тощо), та незалежно вiд того, подавався транспортний засiб на державний технiчний огляд або нi, податок з власникiв транспортних засобiв сплачується на загальних пiдставах не пiзнiше I пiврiччя року, в якому вiн мав проходити технiчний огляд.
19. Щодо перiоду, за який сплачується податок фiзичними особами перед проходженням належних їм транспортних засобiв техогляду, якщо податок не сплачувався за останнi п'ять рокiв
Згiдно зi статтею 6 Закону N 1963, яким встановлюється даний податок, перед проходженням техогляду власник транспортного засобу, який не сплачував податок тривалий перiод, повинен сплатити його не бiльш як за три попереднi роки.
20. Щодо визначення перiоду, за який платник податку - фiзична особа повинен сплачувати податок з власникiв транспортних засобiв при зняттi транспортного засобу з реєстрацiї
Норми статтi 6 Закону N 1963 передбачають сплату податку за транспортнi засоби, придбанi фiзичними особами протягом року, крiм тих, якi вперше реєструються в Українi, залежно вiд кiлькостi мiсяцiв, що залишилися до кiнця року.
При зняттi з облiку транспортного засобу власник повинен пред'явити квитанцiю про сплату податку за попереднiй рiк, якщо автомобiль був зареєстрований в попередньому роцi, та за кiлькiсть мiсяцiв поточного року, протягом яких транспортний засiб був зареєстрований, включаючи мiсяць зняття з облiку.
21. Щодо визначення об'єктом оподаткування шляхобудiвельної технiки, зокрема автогрейдерiв
Об'єктами оподаткування є транспортнi засоби та iншi самохiднi машини i механiзми пiд вiдповiдним кодом УКТЗЕД, зазначенi у статтi 2 Закону N 1963.
УКТЗЕД покладено в основу Товарної номенклатури зовнiшньоекономiчної дiяльностi (ТН ЗЕД), на якiй ґрунтується Митний тариф України, затверджений Законом N 2371.
Автогрейдери вiдповiдно до УКТЗЕД належать до групи 84 "Реактори ядернi, котли, машини, апарати i механiчнi пристрої, їх частини" Роздiлу XVI "Механiчне обладнання; машини та механiзми, електрообладнання та їх частини; пристрої для записування або вiдтворення зображення i звуку по телебаченню та частини i приладдя до них" та класифiкуються за кодом 8429, тобто не належать до транспортних засобiв, а тому згiдно iз Законом N 1963 вони не є об'єктом оподаткування податком з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв.
22. Щодо оподаткування податком з власникiв транспортних засобiв тролейбусiв
До товарної позицiї 8702 включаються всi моторнi транспортнi засоби, призначенi для перевезення десяти людей i бiльше, включаючи водiя.
До цiєї товарної позицiї включаються звичайнi та мiжмiськi автобуси; тролейбуси (з живленням вiд контактної мережi) i "гiробуси", принцип дiї яких полягає в тому, що кiнетична енергiя накопичується в обертальному з великою швидкiстю маховику i використовується для приведення в дiю електрогенератора, який живить електромотор.
До цiєї товарної позицiї також включаються автобуси, що можуть бути перетворенi в залiзничнi вагони шляхом замiни колiс i блокування рульового керування, причому двигун залишається тим самим.
Слiд зазначити, що тролейбуси (iз живленням вiд контактної мережi) не є об'єктами оподаткування у зв'язку з тим, що обчислення податку для наземних транспортних засобiв провадиться виходячи з об'єму цилiндрiв або потужностi двигуна (для автомобiлiв з електродвигуном - код 8703 90 10 00) кожного виду i марки транспортних засобiв.
23. Щодо оподаткування автомобiлiв-смiттєвозiв
Автомобiлi спецiального призначення, крiм тих, що використовуються для перевезення пасажирiв i вантажiв, вiдносяться до коду 8705 УКТЗЕД, яку покладено в основу товарної класифiкацiйної схеми Митного тарифу України, та якi є об'єктами оподаткування вiдповiдно до статтi 2 Закону N 1963.
До товарної позицiї 8705 - "Автомобiлi спецiального призначення, крiм тих, що використовуються для перевезення пасажирiв або вантажiв (автомобiлi технiчної допомоги, автокрани, пожежнi автомобiлi, автобетономiшалки, автомашини для прибирання шляхiв, автомобiлi з рентгенiвськими установками)" включаються типи машин, вироблених або пристосованих, обладнаних рiзними пристроями, що дають їм можливiсть виконувати визначеннi не транспортнi функцiї, тобто основною метою транспортного засобу з цiєї позицiї не є перевезення людей або вантажiв.
Наприклад, до позицiї 8705 вiдносяться: автомобiлi, обладнанi драбинами або пiдйомними платформами для ремонту контактних пiдвiсних мереж вуличного освiтлення; автомобiлi iз стрiлою, яка регулюється, та платформою для кiнознiмального або телевiзiйного обладнання; автомобiлi, якi застосовуються для чистки вулиць, канав, аеродромних злiтно-посадочних смуг; автокрани; автобуровi; пересувнi лабораторiї; автомайстернi, обладнанi рiзними станками, iнструментами та зварювальними пристроями.
Вiдповiдно до пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом N 68, до товарної позицiї 8704 - "Автомобiлi вантажнi", включаються зокрема:
звичайнi вантажнi автомобiлi та автофургони (вiдкритi, з брезентовим верхом, закритi i т.п.); автомобiлi для доставляння товарiв та автофургони усiх видiв, автофургони для перевезення домашнiх речей; вантажнi автомобiлi з автоматичними розвантажувальними пристроями (з перекидним кузовом i т. п.); автомобiлi-цистерни (незалежно вiд того, обладнанi вони насосами, чи нi); авторефрижератори або автомобiлi з iзотермiчними кузовами; багатояруснi вантажнi автомобiлi для перевезення кислоти в сулiях, балонiв з бутаном i т. п.; важкi вантажнi автомобiлi з низькорозташованими рамами i навантажувальними похилими трапами для перевезення танкiв, пiдiймачiв або екскаваторiв, електричних трансформаторiв i т. п.; вантажнi автомобiлi, спецiально призначенi для перевезення свiжого бетону, крiм бетономiшалок товарної позицiї 8705; машини для вивезення смiття, незалежно вiд того, обладнанi вони навантажувальними, трамбувальними, демпфiрувальними та iншими пристроями чи нi.
Враховуючи викладене, автомобiлi-смiттєвози незалежно вiд того, обладнанi вони навантажувальними, трамбувальними, демфiруючими та iншими пристроями чи нi вiдносяться до товарної позицiї 8704 "Автомобiлi вантажнi" та повиннi оподатковуватись за ставками, визначеними статтею 3 Закону N 1963.
24. Щодо права на пiльгу зi сплати податку з власникiв транспортних засобiв iнвалiдiв Великої Вiтчизняної вiйни у власностi яких є легковий автомобiль з об'ємом двигуна бiльше 2500 куб. см
Статтею 4 Закону N 1963 визначено категорiї громадян, якi мають пiльги по сплатi податку з власникiв транспортних засобiв. До них, зокрема, вiдносяться особи, зазначенi у статтях 4 - 11 Закону N 3551, якi звiльняються вiд сплати податку щодо одного легкового автомобiля (мотоколяски) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см або одного мотоцикла з об'ємом цилiндрiв двигуна до 750 куб. см чи одного човна моторного або катера (крiм спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м.
Крiм того, громадяни, у власностi яких знаходяться легковi автомобiлi (код 8703), з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см, взятi на облiк в Українi до 1990 року включно, та вантажнi автомобiлi (код 8704) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 6001 куб. см до 1990 року випуску включно, звiльняються вiд сплати податку на 50 вiдсоткiв щодо одного iз зазначених автомобiлiв.
Пiльги, визначенi статтею 4 Закону, не поширюються на транспортнi засоби, якi вперше реєструються в Українi, крiм легкових автомобiлiв для iнвалiдiв (код 8703) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см, що придбанi за рахунок коштiв державного чи мiсцевих бюджетiв та безоплатно переданi iнвалiдам вiдповiдно до законодавства України.
Враховуючи те, що власникам легкових автомобiлiв з об'ємом цилiндрiв двигуна, що перевищує вказанi об'єми, пiльг по сплатi податку з власникiв транспортних засобiв названим Законом не передбачено, вони повиннi сплачувати податок на загальних пiдставах (виходячи iз всього об'єму цилiндрiв двигуна транспортного засобу, а не рiзницi, що перевищує вказану норму).
Отже, оскiльки автомобiль, який знаходиться у власностi iнвалiда Великої Вiтчизняної вiйни, має об'єм цилiндрiв двигуна бiльше 2500 куб. см, що перевищує визначену Законом N 1963 пiльгову норму (2500 куб. см), такий громадянин не звiльняється вiд сплати податку з власникiв транспортних засобiв за цей автомобiль.
25. Щодо визначення платником податку: власника транспортного засобу чи особи, яка користується ним за дорученням
Вiдповiдно до статтi 1 Закону N 1963 платниками податку є, зокрема, громадяни України, iноземнi громадяни та особи без громадянства, якi здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю транспортних засобiв та мають зареєстрованi в Українi згiдно з чинним законодавством власнi транспортнi засоби, що визначенi як об'єкти оподаткування пiд вiдповiдним кодом за Українською класифiкацiєю товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi.
Статтею 6 Закону N 1963 встановлено, що якщо право користування транспортним засобом передано фiзичною особою за дорученням iншiй особi, податок з власникiв транспортних засобiв сплачується його власником або вiд його iменi особою, якiй це право передано, якщо це передбачено в дорученнi на право користування транспортним засобом, за мiсцем реєстрацiї цього транспортного засобу.
26. Щодо можливостi сплачувати податок з власникiв транспортних засобiв при проходженнi техогляду особою, яка керує транспортним засобом за дорученням
Статтею 6 Закону N 1963 встановлено, що якщо право користування транспортним засобом передано фiзичною особою за дорученням iншiй особi, податок з власникiв транспортних засобiв сплачується його власником або вiд його iменi особою, якiй це право передано, якщо це передбачено в дорученнi на право користування транспортним засобом, за мiсцем реєстрацiї цього транспортного засобу.
Отже, якщо власник бажає, щоб за нього податок з власникiв транспортних засобiв сплачувала особа, яка користується його автомобiлем, необхiдно цей момент передбачити у дорученнi на право користування транспортним засобом.
27. Щодо пiльг фiзичним особам по сплатi податку з власникiв транспортних засобiв
Вiдповiдно до статтi 4 Закону N 1963 вiд сплати податку звiльняються:
iнвалiди з числа учасникiв лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на Чорнобильськiй АЕС та потерпiлих вiд Чорнобильської катастрофи (статтi 10, 11 i частина третя статтi 12 Закону N 796), щодо яких встановлено причинний зв'язок iнвалiдностi з Чорнобильською катастрофою, хворi внаслiдок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорiя 1;
учасники лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на Чорнобильськiй АЕС, якi працювали у зонi вiдчуження:
з моменту аварiї до 1 липня 1986 року - незалежно вiд кiлькостi робочих днiв;
з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днiв;
у 1987 роцi - не менше 14 календарних днiв, а також потерпiлi вiд Чорнобильської катастрофи;
евакуйованi у 1986 роцi iз зони вiдчуження (в тому числi особи, якi на момент евакуацiї перебували у станi внутрiшньоутробного розвитку, пiсля досягнення ними повнолiття);
особи, якi постiйно проживали у зонi безумовного (обов'язкового) вiдселення з моменту аварiї до прийняття постанови про вiдселення, - категорiя 2;
особи, зазначенi у пунктах 3 i 4 статтi 14 Закону N 796, до їх вiдселення та протягом трьох рокiв пiсля переселення iз зони гарантованого добровiльного вiдселення чи зони посиленого радiоекологiчного контролю, а саме:
учасники лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на Чорнобильськiй АЕС, якi працювали:
у зонi вiдчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - вiд 1 до 5 календарних днiв;
у зонi вiдчуження в 1987 роцi - вiд 1 до 14 календарних днiв;
у зонi вiдчуження в 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днiв;
на дiючих пунктах санiтарної обробки населення i дезактивацiї технiки або їх будiвництвi - не менше 14 календарних днiв у 1986 роцi, а також потерпiлi вiд Чорнобильської катастрофи (не вiднесенi до категорiї 2), якi:
постiйно проживали на територiях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровiльного вiдселення на день аварiї або якi за станом на 1 сiчня 1993 року прожили у зонi безумовного (обов'язкового) вiдселення не менше двох рокiв, а на територiї зони гарантованого добровiльного вiдселення - не менше трьох рокiв та вiдселенi або самостiйно переселилися з цих територiй;
постiйно проживають або постiйно працюють чи постiйно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровiльного вiдселення за умови, що вони станом на 01.01.93 прожили або вiдпрацювали чи постiйно навчалися у зонi безумовного (обов'язкового) вiдселення не менше двох рокiв, а у зонi гарантованого добровiльного вiдселення - не менше трьох рокiв, - категорiя 3;
особи, якi постiйно проживають або постiйно працюють чи постiйно навчаються на територiї зони посиленого радiоекологiчного контролю, за умови, що вони станом на 01.01.93 прожили або вiдпрацювали чи постiйно навчалися у цiй зонi не менше чотирьох рокiв, - категорiя 4.
Пiдставою для надання пiльг особам, зазначеним у пунктах 1 i 4 статтi 14 Закону N 796 (до зазначених осiб вiдносяться громадяни - 1 та 4 категорiй), є посвiдчення встановленого зразка.
Особи, зазначенi у статтях 4 - 11 Закону N 3551.
Пiдставою для надання пiльг особам, зазначеним у статтях 4 - 11 Закону N 3551, є посвiдчення встановленого зразка.
Особи, зазначенi у статтях 6 i 8 Закону N 3721 (ветерани працi та особи, якi мають особливi трудовi заслуги перед Батькiвщиною).
Вiдповiдно до статтi 6 Закону N 3721 ветеранами працi визнаються громадяни, якi сумлiнно працювали в народному господарствi, державних установах, органiзацiях та об'єднаннях громадян, мають трудовий стаж (35 рокiв - жiнки i 40 рокiв - чоловiки) i вийшли на пенсiю, а також iншi громадяни, якi визнаються ветеранами працi згiдно iз пiдпунктами "а", "б" i "в" цiєї статтi (громадяни, яким призначенi пенсiї на пiльгових умовах; пенсiонери, нагородженi медаллю "Ветеран працi"; iнвалiди 1 i 2 груп, якi одержують пенсiї по iнвалiдностi, загальний трудовий стаж яких становить не менше 15 рокiв).
Вiдповiдно до статтi 8 Закону N 3721 особами, якi мають особливi трудовi заслуги перед Батькiвщиною, вважаються Герої Соцiалiстичної Працi Герої України та повнi кавалери ордена Трудової Слави.
Щодо можливостi вiднесення ветеранiв вiйськової служби до ветеранiв працi, слiд керуватися статтею 6 Закону N 3721.
Якщо ветеран вiйськової служби одночасно має трудовий стаж, передбачений у статтi 6 Закону N 3721 (тобто до вступу на вiйськову службу чи пiсля звiльнення в запас або вiдставку працював у зазначених установах та органiзацiях), то вiн може бути визнаний у встановленому порядку ветераном працi та користуватися вiдповiдними пiльгами.
Вiдповiдно до Положення про порядок видачi посвiдчення i нагрудного знака "Ветеран працi", затвердженого постановою N 521, документом, що пiдтверджує статус ветерана працi, на пiдставi якого надаються вiдповiднi пiльги i компенсацiї, є вiдповiдне посвiдчення.
Обчислення трудового стажу, необхiдного для визнання громадян ветеранами працi, здiйснюється в порядку, передбаченому Законом N 1788.
Посвiдчення i нагрудний знак видаються ветеранам працi за мiсцем проживання органами, що призначають пенсiї (для вiйськових пенсiонерiв - вiйськовими комiсарiатами).
Iнвалiди незалежно вiд групи iнвалiдностi (особи зi стiйким розладом функцiй органiзму, зумовленим захворюванням, наслiдком травм або з уродженими дефектами, що призводить до обмеження життєдiяльностi та необхiдностi в соцiальнiй допомозi i захистi). Пiдставою для надання пiльги є пенсiйне посвiдчення або довiдка лiкарняно-трудової експертної комiсiї.
При розглядi питання щодо можливостi надання пiльги одному з батькiв, якi доглядають дитину-iнвалiда, або iнвалiда з дитинства, забезпечення автомобiлем здiйснюється вiдповiдно постанови N 999.
Пiдставою для забезпечення iнвалiдiв автомобiлями є висновок обласної, центральної мiської у мм. Києвi та Севастополi, республiканської в Автономнiй Республiцi Крим медико-соцiальної експертної комiсiї про наявнiсть в iнвалiда медичних показань для забезпечення автомобiлем i наявнiсть або вiдсутнiсть протипоказань до керування ним.
У реєстрацiйних документах на автомобiль пiдроздiлом МВС робиться позначка про видачу автомобiля головним управлiнням соцiального захисту або управлiнням виконавчої дирекцiї, а також про заборону вiдчуження автомобiля та передачi права керування ним без дозволу головного управлiння соцiального захисту або управлiння виконавчої дирекцiї.
Якщо автомобiль видано для обслуговування iнвалiда одному з батькiв, якi доглядають дитину-iнвалiда або iнвалiда з дитинства, то за наявностi у такого iнвалiда документа, що пiдтверджує iнвалiднiсть, довiдки про медичнi показання для забезпечення автомобiлем з ручним або iз звичайним керуванням та висновку щодо протипоказань на керування транспортними засобами, податок з власника такого транспортного засобу не справляється.
Пiльги вiдповiдно до пунктiв "а" - "б" статтi 4 Закону N 1963 надаються зазначеним в цьому пунктi категорiям громадян вiдносно одного легкового автомобiля (мотоколяски) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см або одного мотоцикла з об'ємом цилiндрiв двигуна до 750 куб. см чи одного човна моторного або катера (крiм спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м.
Таким чином, пiльга фiзичним особам по сплатi податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв надається визначеним у пунктах "а" i "б" статтi 4 Закону N 1963 категорiям громадян за один легковий автомобiль або мотоцикл чи човен моторний, що вiдповiдають вказаним в статтi 4 Закону N 1963 параметрам (умовам).
Пiльг для громадян, якi мають у власностi iншi, нiж зазначено в статтi 4 Закону N 1963 транспортнi засоби, Законом не передбачено, тому такi громадяни повиннi сплачувати податок у порядку i розмiрах, встановлених цим Законом.
Громадяни, у власностi яких знаходяться легковi автомобiлi (код 8703) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см, взятi на облiк в Українi до 1990 року включно, та вантажнi автомобiлi (код 8704) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 6001 куб. см до 1990 року випуску включно, звiльняються вiд сплати податку на 50 вiдсоткiв щодо одного з зазначених автомобiлiв.
Для отримання пiльги потрiбно, щоб легковий автомобiль було до 1990 року включно зареєстровано в Українi. Якщо легковий автомобiль до 1990 року в Українi не облiковувався, а був ввезений та зареєстрований, наприклад у 1994 роцi, то власнику такого автомобiля не надається право на пiльгу. Пiльга надається останньому власнику легкового автомобiля, якщо цей автомобiль до 1990 року включно було зареєстровано в Українi за будь-яким власником. Щодо вантажних автомобiлiв, то зазначена пiльга надається незалежно вiд країни виробництва та дати реєстрацiї такого транспортного засобу в Українi.
Вказана пiльга надається щодо одного легкового автомобiля або одного вантажного автомобiля за вибором платника податку.
Пiльги, визначенi статтею 4 Закону N 1963, не поширюються на транспортнi засоби, якi вперше реєструються в Українi, крiм легкових автомобiлiв для iнвалiдiв (код 8703) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см, що придбанi за рахунок коштiв державного чи мiсцевих бюджетiв та безоплатно переданi iнвалiдам вiдповiдно до законодавства України.
Законом N 1963 передбачено, що органи мiсцевого самоврядування вiдповiдно до їх повноважень мають право приймати рiшення щодо звiльнення вiд сплати податку осiб, якi мають посвiдчення водiя на право керування транспортним засобом вiдповiдної категорiї, щодо одного легкового автомобiля (код 8703) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см або одного вантажного автомобiля (код 8704) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 6001 куб. см на одну особу, крiм транспортних засобiв, якi вперше реєструються в Українi.
28. Щодо пiльг по податку з власникiв транспортних засобiв ветеранам органiв внутрiшнiх справ
Статтею 4 Закону N 1963 визначено категорiї громадян, якi мають пiльги по сплатi податку з власникiв транспортних засобiв. До них, зокрема, вiдносяться особи, зазначенi у статтях 6 i 8 Закону N 3721, якi звiльняються вiд сплати податку щодо одного легкового автомобiля (мотоколяски) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см або одного мотоцикла з об'ємом цилiндрiв двигуна до 750 куб. см чи одного човна моторного або катера (крiм спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м.
Крiм того, громадяни, у власностi яких знаходяться легковi автомобiлi (код 8703), з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см, взятi на облiк в Українi до 1990 року включно, та вантажнi автомобiлi (код 8704) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 6001 куб. см до 1990 року випуску включно, звiльняються вiд сплати податку на 50 вiдсоткiв щодо одного iз зазначених автомобiлiв.
До перелiку осiб, визначених в статтi 6 Закону N 3721, ветерани внутрiшнiх справ не вiднесенi. Згiдно iз вказаною статтею, ветеранами працi визнаються громадяни, якi сумлiнно працювали в народному господарствi, державних установах, органiзацiях та об'єднаннях громадян, мають трудовий стаж (35 рокiв - жiнки i 40 рокiв - чоловiки) i вийшли на пенсiю, а також iншi громадяни, якi визнаються ветеранами працi згiдно iз пiдпунктами "а", "б" i "в" цiєї статтi (громадяни, яким призначенi пенсiї на пiльгових умовах; пенсiонери, нагородженi медаллю "Ветеран працi"; iнвалiди 1 i 2 груп, якi одержують пенсiї по iнвалiдностi, загальний трудовий стаж яких становить не менше 15 рокiв).
Статтею 6 Закону N 3721 передбачено, якщо ветеран органiв внутрiшнiх справ має трудовий стаж (тобто до вступу на вiйськову службу чи пiсля звiльнення в запас або вiдставку працював у вищеназваних установах та органiзацiях), то вiн може бути визнаний у встановленому порядку ветераном працi та користуватися вiдповiдними пiльгами.
Обчислення трудового стажу, необхiдного для визнання громадян ветеранами працi, здiйснюється в порядку, передбаченому Законом N 1788.
Вiдповiдно до Положення про порядок видачi посвiдчення i нагрудного знака "Ветеран працi", затвердженого постановою N 521, документом, що пiдтверджує статус ветерана працi, на пiдставi якого надаються вiдповiднi пiльги i компенсацiї, є вiдповiдне посвiдчення.
Посвiдчення i нагрудний знак видаються ветеранам працi за мiсцем проживання органами, що призначають пенсiї (для вiйськових пенсiонерiв - вiйськовими комiсарiатами).
Враховуючи зазначене, для отримання пiльги по податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв при проходженнi технiчного огляду автомобiля громадянину потрiбно надати органам ДАI посвiдчення "Ветерана працi".
Пiльги, визначенi статтею 4 Закону N 1963, не поширюються на транспортнi засоби, якi вперше реєструються в Українi, крiм легкових автомобiлiв для iнвалiдiв (код 8703) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см, що придбанi за рахунок коштiв державного чи мiсцевих бюджетiв та безоплатно переданi iнвалiдам вiдповiдно до законодавства України.
Пiльг для громадян, котрi мають у власностi iншi, нiж зазначено в цiй статтi транспортнi засоби, Законом N 1963 не передбачено, тому такi громадяни повиннi сплачувати податок у порядку i розмiрах, встановлених цим Законом.
29. Щодо класифiкацiї автомобiлiв-цистерн згiдно з УКТЗЕД
Згiдно з вимогами УКТЗЕД автомобiлi залежно вiд технiчних характеристик та призначення класифiкуються у вiдповiдних товарних позицiях.
До товарної позицiї 8705 - "Автомобiлi спецiального призначення, крiм тих, що використовуються для перевезення пасажирiв або вантажiв (автомобiлi технiчної допомоги, автокрани, пожежнi автомобiлi, автобетономiшалки, автомашини для прибирання шляхiв, автомобiлi з рентгенiвськими установками)" включається ряд типiв машин, вироблених або пристосованих, обладнаних рiзними пристроями, що дають їм можливiсть виконувати визначеннi не транспортнi функцiї, тобто основною метою транспортного засобу з цiєї позицiї не є перевезення людей або вантажiв.
Наприклад, до позицiї 8705 вiдносяться: автомобiлi, обладнанi драбинами або пiдйомними платформами для ремонту контактних пiдвiсних мереж вуличного освiтлення; автомобiлi iз стрiлою, яка регулюється, та платформою для кiнознiмального або телевiзiйного обладнання; автомобiлi, якi застосовуються для чистки вулиць, канав, аеродромних злiтно-посадочних смуг; автокрани; автобуровi; пересувнi лабораторiї; автомайстернi, обладнанi рiзними станками та iнструментами, зварювальними пристроями.
У поясненнях до УКТЗЕД, затверджених наказом N 68, до товарної позицiї 8704 "Автомобiлi вантажнi", зазначено, що автомобiлi-цистерни (незалежно вiд того, обладнанi вони насосами чи нi) вiдносяться саме до даної товарної позицiї.
Враховуючи викладене, автомобiлi-цистерни незалежно вiд того, обладнанi вони насосами чи нi вiдносяться до товарної позицiї 8704 "Автомобiлi вантажнi" та повиннi оподатковуватись за ставками, визначеними для таких автомобiлiв, тобто вантажних.
30. Щодо класифiкацiї транспортних засобiв в товарнiй позицiї 8709 "Транспортнi засоби вантажнi, самохiднi без пiдйомникiв або навантажувальних пристроїв, якi використовуються на заводах, складах, у портах або аеропортах для перевезення вантажiв на короткi вiдстанi; тягачi, використовуванi на залiзничних платформах, їх частини"
Статтею 2 Закону N 1963 визначено транспортнi засоби, що не є об'єктом оподаткування, в тому числi транспортнi засоби - вантажнi, самохiднi, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажiв на короткi вiдстанi, - код 8709.
Згiдно з УКТЗЕД до товарної позицiї 8709 "Транспортнi засоби вантажнi, самохiднi без пiдйомникiв або навантажувальних пристроїв, якi використовуються на заводах, складах, у портах або в аеропортах для перевезення вантажiв на короткi вiдстанi; тягачi, використовуванi на залiзничних платформах, їх частини" включається група самохiдних транспортних засобiв, застосовуваних на заводах, складах, у доках або аеропортах для перевезення рiзних вантажiв (товарiв або контейнерiв) на короткi вiдстанi або з невеликими причепами на перонах залiзничних станцiй.
Подiбнi транспортнi засоби мають багато рiзновидностей. Привод може бути вiд електродвигуна, що живиться вiд акумуляторних батарей або вiд двигуна внутрiшнього згоряння, або двигуна iншого типу.
Основнi особливостi, властивi всiм транспортним засобам зазначеної товарної позицiї i, як правило, що вiдрiзняють їх вiд транспортних засобiв товарних позицiй 8701, 8703 або 8704, можуть бути розподiленi таким чином:
конструкцiя i конструктивнi особливостi роблять їх непридатними для перевезення пасажирiв або вантажiв дорогами, або iншими суспiльними артерiями пересування;
у разi завантаження їх максимальна швидкiсть, як правило, не перевищує 30 - 35 км/год.;
радiус повороту у них приблизно дорiвнює довжинi самого транспортного засобу.
Транспортнi засоби товарної позицiї 8709 зазвичай не мають закритої кабiни для водiя, а водiй стоїть на платформi, з якої i керує транспортним засобом. Деякi типи транспортних засобiв можуть мати захисну раму, металевий екран та iнше над мiсцем водiя.
Вантажнi транспортнi засоби промислового призначення - це самохiднi вiзки для перевезення вантажiв, що мають, наприклад, платформу або контейнер (iнодi пристосування для пiднiмання), на яких розмiщуються вантажi.
Невеликi вiзки-цистерни типу, застосовуваного зазвичай на залiзничних станцiйних перонах, незалежно вiд того, укомплектованi вони допомiжними насосами чи нi, також класифiкуються у зазначенiй товарнiй позицiї.
Трактори, застосовуванi на перонах залiзничних станцiй, призначаються насамперед для буксирування або штовхання iнших транспортних засобiв, наприклад, невеликих причепiв. Самi вони не застосовуються для перевезення вантажiв i, як правило, меншi за масою i мають меншу потужнiсть порiвняно з тракторами товарної позицiї 8701. Трактори цього типу також можуть застосовуватися на пiрсах, складах тощо.
Законом N 1963 визначено, що до платникiв податку належать юридичнi особи, якi здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю транспортних засобiв та мають зареєстрованi в Українi згiдно з чинним законодавством власнi транспортнi засоби, якi вiдповiдно до статтi 2 Закону N 1963 є об'єктами оподаткування.
Великотоннажнi автомобiлi та iншi технологiчнi транспортнi засоби незалежно вiд форм власностi, що не пiдлягають експлуатацiї на вулично-дорожнiй мережi загального користування, реєструються Державним комiтетом України з нагляду за охороною працi вiдповiдно до вимог постанови N 8.
Враховуючи викладене, транспортнi засоби, якi знаходяться на балансi юридичної особи та зареєстрованi в Українi вiдповiдно до чинного законодавства i згiдно до УКТЗЕД не можуть бути класифiкованi в товарнiй позицiї 8709, повиннi оподатковуватись за ставками вiдповiдно до статтi 3 Закону N 1963.
31. Щодо оподаткування транспортних засобiв, оснащених обладнанням, що дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативнi види рiдкого та газового палив
Вiдповiдно до норм частини шостої ст. 3 Закону N 1963 з 1 липня 2009 року до 2016 року ставка податку з власникiв визначених Законом N 1963 об'єктiв оподаткування, якi вiдповiдно до чинного законодавства оснащенi обладнанням, що дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативнi види рiдкого та газового палива (ГБО), застосовується з коефiцiєнтом 0,5.
Власники транспортних засобiв, якi вiдповiдають нормам, визначеним у частинi шостiй ст. 3 Закону N 1963, починаючи з 1 липня 2009 року, сплачують податок з власникiв транспортних засобiв удвiчi менше, нiж було встановлено до запровадження цiєї норми. Отже, при обчисленнi сум податку з власникiв транспортних засобiв застосовується коефiцiєнт 0,5 до автомобiлiв за наявностi вiдмiтки в свiдоцтвi про державну реєстрацiю транспортного засобу про оснащення газобалонним обладнанням, якi вiдповiдно до чинного законодавства оснащенi обладнанням, що дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, алтернативнi види рiдкого та газового палив.
Статтею 5 Закону N 1963 визначено, що сплата податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв юридичними особами здiйснюється щокварталу рiвними частинами до 15 числа мiсяця, що настає за звiтним кварталом. Зокрема, це стосується транспортних засобiв, якi облiкованi юридичними особами станом на 1 сiчня поточного року. Розрахунок на такi транспортнi засоби у строки, визначенi законом для рiчного звiтного перiоду, подають до вiдповiдного органу державної податкової служби за мiсцем реєстрацiї транспортних засобiв на поточний рiк за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
За придбанi протягом року юридичними особами транспортнi засоби, крiм тих, що вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх реєстрацiєю за мiсяцi, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, в якому проведено реєстрацiю транспортного засобу. За транспортнi засоби, якi вперше реєструються в Українi, податок сплачується перед їх першою реєстрацiєю. Розрахунок суми податку за такi транспортнi засоби в 10-денний термiн пiсля їх реєстрацiї подається до вiдповiдного податкового органу.
У заповненнi розрахунку податку з власникiв транспортних засобiв застосовується коефiцiєнт 0,5 до автомобiлiв за наявностi вiдмiтки в свiдоцтвi про державну реєстрацiю транспортного засобу про оснащення газобалонним обладнанням, якi вiдповiдно до чинного законодавства оснащенi обладнанням, що дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативнi види рiдкого та газового палива.
В розрахунку суми податку навпроти транспортних засобiв, обладнаних ГБО, зазначається код пiльги 12020012 (ставка податку з власникiв визначених цим Законом об'єктiв оподаткування, якi вiдповiдно до чинного законодавства оснащенi обладнанням, що дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативнi види рiдкого та газового палива, застосовується з коефiцiєнтом 0,5) та сума такої пiльги. При складаннi цього розрахунку платникам податкiв слiд керуватися останнiм Довiдником пiльг, затвердженим ДПА України.
Щодо оподаткування автотранспорту, обладнаного ГБО, який належить фiзичним особам, то вiдповiдно до ст. 5 Закону N 1963 податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв сплачується фiзичними особами перед проведенням першої реєстрацiї в Українi, реєстрацiєю, перереєстрацiєю транспортних засобiв, а також перед технiчним оглядом транспортних засобiв щороку або один раз за два роки, але не пiзнiше першого пiврiччя року, в якому провадиться технiчний огляд.
Статтею 5 Закону N 1963 визначено, що фiзичнi особи - платники податку зобов'язанi пред'являти органам, що здiйснюють першу реєстрацiю в Українi, реєстрацiю, перереєстрацiю, зняття з облiку або технiчний огляд транспортних засобiв, квитанцiї або платiжнi доручення про сплату податку за попереднiй (у разi здiйснення сплати) та за поточний роки, а платники, звiльненi вiд сплати цього податку, - вiдповiдний документ, що дає право на користування цими пiльгами. При цьому обчислення сум пiльг щодо податку, передбачених пп. "в" ст. 4 Закону N 1963 (стосовно звiльнення на 50 % громадян, у власностi яких є легковi автомобiлi (код 8703) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 2500 куб. см, взятi на облiк в Українi до 1990 року включно, та вантажнi автомобiлi (код 8704) з об'ємом цилiндрiв двигуна до 6001 куб. см до 1990 року випуску включно), здiйснюється з урахуванням коефiцiєнта 0,5, оскiльки зазначена пiльга застосовується до суми податку, нарахованого вiдповiдно до вимог ст. 3 Закону N 1963.
Згiдно з постановою N 606 техогляд транспортних засобiв незалежно вiд форми власностi проводиться з перiодичнiстю залежно вiд виду такого транспортного засобу, зокрема, двiчi на рiк, один раз на рiк, один раз на два роки.
Таким чином, у разi якщо для транспортного засобу передбачено термiн проходження техогляду один раз на два роки, громадяни - власники транспортних засобiв, оснащених обладнанням, що дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативнi види рiдкого та газового палив, зобов'язанi надати органу, який проводить техогляд транспортного засобу, документ про сплату податку з власникiв транспортних засобiв за рiк, що передує техогляду, та за рiк, в якому проходить техогляд, або за два роки разом.
До транспортних засобiв, оснащених вiдповiдно до чинного законодавства обладнанням, що дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативнi види рiдкого та газового палива, термiн проходження державного техогляду яких передбачено в рiк набрання чинностi зазначеної норми, коефiцiєнт 0,5 не застосовується, а податок з власникiв транспортних засобiв сплачується з урахуванням вимог частини першої ст. 5 Закону N 1963 у повному обсязi за ставками податку, що дiяли до 1 липня 2009 року, а саме до моменту набрання чинностi частини шостої ст. 3 цього Закону.
Щодо сплати податку з власникiв транспортних засобiв фiзичними особами пiд час проходження державного технiчного огляду в 2010 роцi, то податок повинен обчислюватися з урахуванням норм частини п'ятої ст. 6 Закону N 1963, якою передбачено, що сума податку з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв, яка сплачується фiзичними особами, обчислюється за ставками, визначеними ст. 3 цього Закону. За транспортнi засоби, придбанi протягом року, крiм тих, що вперше реєструються в Українi, податок сплачується пропорцiйно кiлькостi мiсяцiв, якi залишилися до кiнця року, починаючи з мiсяця, в якому проведено реєстрацiю транспортного засобу.
Якщо для транспортного засобу передбачено термiн проходження техогляду - один раз на два роки, у 2010 року громадяни - власники транспортних засобiв, оснащених обладнанням, що дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативнi види рiдкого та газового палив, зобов'язанi надати органу, який проводить техогляд транспортного засобу, документ про сплату податку з власникiв транспортних засобiв за рiк, що передує техогляду (2009 р.), та за рiк, в якому проходить техогляд (2010 р.), або за два роки разом.
Таким чином, при проходженнi техогляду у 2010 роцi сума податку з власникiв транспортних засобiв фiзичними особами за 2009 рiк за транспортнi засоби, якi вiдповiдно до чинного законодавства оснащенi обладнанням, що дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативнi види рiдкого та газового палива розраховується двома частинами: за I пiврiччя 2009 року як сума податку, визначеного згiдно з частиною першою ст. 3 Закону N 1963, а за II пiврiччя 2009 року з урахуванням частини шостої цiєї статтi. Сплата податку з власникiв транспортних засобiв фiзичними особами за 2010 рiк здiйснюється за ставками, визначеними цiєю статтею, iз урахуванням внесених змiн, тобто iз застосуванням коефiцiєнта 0,5.
Сплата податку з власникiв транспортних засобiв фiзичними особами перед реєстрацiєю (перереєстрацiєю) транспортних засобiв, якi вiдповiдно до чинного законодавства оснащенi обладнанням, яке дає змогу використовувати як паливо моторне стиснутий або скраплений газ, альтернативнi види рiдкого та газового палива з дня набрання чинностi норм частини шостої ст. 3 Закону N 1963, повинна здiйснюватися за ставками, визначеними у ст. 3 Закону N 1963, з урахуванням внесених змiн, тобто iз застосуванням коефiцiєнта 0,5.
Директор Департаменту | С. П. Дусяк |