ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
01.07.99 р. | N 13/1-1978-ЕП |
---|
Начальникам митних установ | |
Головним бухгалтерам |
Надсилаємо для керiвництва i
використання в роботi Порядок розпорядження
валютними цiнностями (крiм дорогоцiнних паперiв),
дорогоцiнними металами i дорогоцiнним камiнням,
дорогоцiнним камiнням органогенного утворення та
напiвдорогоцiнним камiнням, що переходять у
власнiсть держави, затверджений наказом
Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13.01.99 N 11 та
постановою Правлiння Нацiонального банку України
вiд 31.03.99 N 153 i зареєстрований у Мiнiстерствi
юстицiї України 27.04.99 за N 261/3554.
Роз'яснення стосовно виконання окремих пунктiв зазначеного Порядку будуть надiсланi на митнi установи найближчим часом.
Заст.начальника Управлiння бухоблiку, звiтностi та економiчного аналiзу | Н.М.Сiнкевич-Давидець |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства фiнансiв України 13.01.99 N 11 постанова Правлiння Нацiонального банку України 31.03.99 N 153 |
ПОРЯДОК
розпорядження валютними цiнностями (крiм цiнних
паперiв), дорогоцiнними металами i дорогоцiнним
камiнням, дорогоцiнним камiнням органогенного
утворення та напiвдорогоцiнним камiнням, що
переходять у власнiсть держави
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановою Правлiння Нацiонального банку України
вiд 12 листопада 2004 року N 536
Цим Порядком установлюються єдинi правила облiку, зберiгання i розпорядження валютними цiнностями (крiм цiнних паперiв), дорогоцiнними металами i дорогоцiнним камiнням, дорогоцiнним камiнням органогенного утворення та напiвдорогоцiнним камiнням, що переходять у власнiсть держави. Вiн розроблений вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 серпня 1998 р. N 1340 "Про Порядок облiку, зберiгання, оцiнки конфiскованого та iншого майна, що переходить у власнiсть держави, i розпорядження ним", з урахуванням вимог Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю" i Закону України вiд 18 листопада 1997 р. N 637/97-ВР "Про державне регулювання видобутку, виробництва i використання дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння та контроль за операцiями з ними".
1. Порядок розпорядження валютними цiнностями (крiм цiнних паперiв), що переходять у власнiсть держави
1.1. Дiя цього Порядку поширюється на:
а) валюту України та iноземну валюту, платiжнi документи у валютi України та iноземнiй валютi (чеки, банкiвськi платiжнi картки), конфiскованi на пiдставi рiшення суду у випадках, обсязi та порядку, встановлених законом;
б) валюту України та iноземну валюту, визнану безхазяйною вiдповiдно до чинного законодавства;
в) валюту України та iноземну валюту, платiжнi документи у валютi України та iноземнiй валютi, прийнятих на зберiгання митними органами, коли власник не звернувся за ними в установлений Митним кодексом термiн;
г) валюту Україну та iноземну валюту, платiжнi документи у валютi України та iноземнiй валютi, загубленi або залишенi в готелях, транспортi, театрах, iнших громадських мiсцях (далi - знахiдки), якщо за ними не звернувся їх власник протягом термiну, встановленого чинним законодавством;
ґ) валютнi цiнностi (крiм цiнних паперiв) у виглядi скарбу;
д) валюту України та iноземну валюту, а також платiжнi документи
у валютi України та iноземнiй валютi, що за правом успадкування перейшли у власнiсть держави;
е) валюту України та iноземну валюту, подаровану державi власником;
є) неврученi мiжнароднi i внутрiшнi перекази пiсля закiнчення термiну їх зберiгання пiдприємствами зв'язку, визначеного чинним законодавством, у разi неможливостi видачi їх одержувачу та повернення вiдправникам;
ж) iноземну валюту та платiжнi документи в iноземнiй валютi, що пересилаються в мiжнародних поштових вiдправленнях з порушенням нормативних актiв Всесвiтнього поштового союзу та норм чинного законодавства України.
1.2. Облiк, зберiгання та використання вилучених валютних цiнностей
1.2.1. Валюта України, iноземна валюта всiх груп за Класифiкатором iноземних валют Нацiонального банку України (далi - Класифiкатор), яка вилучена в юридичних i фiзичних осiб правоохоронними, податковими та митними органами за порушення чинного законодавства до прийняття судового рiшення чи iншого рiшення про перехiд валютних цiнностей згiдно з чинним законодавством у власнiсть держави, прийнята митними органами на зберiгання у випадках, передбачених чинним законодавством, виявлена будь-якими органами як безхазяйна, знахiдки, спадкова, подарована державi в п'ятиденний термiн iнкасується вiдповiдними службами, що займаються перевезенням валютних цiнностей до уповноважених банкiв. Тобто до Державного експортно-iмпортного банку (Укрексiмбанк), Акцiонерно-комерцiйного агропромислового банку "Україна", Акцiонерно-комерцiйного банку соцiального розвитку "Укрсоцбанк", Українського акцiонерного промислово-iнвестицiйного банку "Промiнвестбанк", Державного спецiалiзованого комерцiйного ощадного банку, Акцiонерного поштово-пенсiйного банку "Аваль", з якими Головним управлiнням Державного казначейства укладено Угоди про обслуговування Державного бюджету.
Перелiк уповноважених банкiв може бути доповнений за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України та Нацiонального банку України.
1.2.2.Уповноваженi банки приймають зазначенi грошовi кошти на пiдставi листа, опису цiнностей iз зазначенням найменування та номiналу, номерiв банкнот та документiв, що пiдтверджують факт вилучення, i не пiзнiше наступного банкiвського дня:
гривнi, англiйськi фунти стерлiнгiв, долари США, нiмецькi марки, французькi франки, iталiйськi лiри, швейцарськi франки, японськi єни та росiйськi рублi - оприбутковують у касу iз зарахуванням на рахунки правоохоронних, митних, податкових, фiнансових органiв (органiзацiй), нотарiальних органiв (далi - розпорядники коштiв). Указанi рахунки вiдкриваються уповноваженими банками за балансовим рахунком "Кошти, вилученi уповноваженими органами";
iноземну готiвкову валюту за всiма iншими видами валют 1-ї групи (крiм перелiчених у другому абзацi пункту 2.2), 2-ї групи (крiм росiйських рублiв) та 3-ї групи за Класифiкатором зараховують на позабалансовi рахунки на зберiгання.
Гривнi та iноземна валюта, що облiковуються уповноваженими банками на балансових рахунках "Кошти, вилученi уповноваженими органами", розмiщуються розпорядником на рахунках шляхом укладення депозитних договорiв. Нарахованi вiдсотки за депозитними рахунками спрямовуються до Державного бюджету.
1.2.3. Неврученi мiжнароднi та внутрiшнi поштовi перекази зберiгаються пiдприємствами зв'язку протягом термiну, встановленого чинним законодавством.
1.3. Розпорядження валютними цiнностями, що перейшли у власнiсть держави
1.3.1. У триденний строк пiсля набуття законної сили вiдповiдним рiшенням про перехiд валютних цiнностей у власнiсть держави, закiнчення термiну зберiгання валютних цiнностей, прийнятих митними органами:
гривнi з рахункiв "Кошти, вилученi уповноваженими органами" за дорученням розпорядника коштiв перераховуються уповноваженими банками до Державного бюджету;
англiйськi фунти стерлiнгiв, долари США, нiмецькi марки, французькi франки, iталiйськi лiри, швейцарськi франки, японськi єни та росiйськi рублi з рахункiв "Кошти, вилученi уповноваженими органами" в установленому порядку за дорученням розпорядника коштiв перераховуються уповноваженими банками на вiдповiднi рахунки в iноземнiй валютi Державного казначейства;
готiвкова iноземна валюта за всiма iншими видами валют 1-ї групи (крiм перелiчених у третьому абзацi пункту 3.1), 2-ї групи (крiм росiйських рублiв) та 3-ї групи за Класифiкатором, що облiковується на позабалансових рахунках, за дорученням розпорядника коштiв продається уповноваженими банками через мережу власних пунктiв обмiну iноземних валют або касу банку з подальшим зарахуванням виручки вiд її продажу до Державного бюджету або вивозиться на мiжнароднi валютнi ринки, де продається за вiльно конвертовану валюту 1-ї групи за Класифiкатором iз зарахуванням виручки вiд продажу на вiдповiднi рахунки в iноземнiй валютi Державного казначейства в установленому порядку.
При цьому продаж через мережу пунктiв обмiну iноземних валют уповноважених банкiв готiвкової iноземної валюти 2-ї i 3-ї груп за Класифiкатором здiйснюється лише за умови обов'язкового дотримання вимоги Нацiонального банку України щодо наявностi угоди з iноземним банком про вивезення готiвкової валюти для зарахування її на кореспондентський рахунок уповноваженого банку України, вiдкритий у комерцiйному банку iноземної держави, або за вiдсутностi заборони на ввезення готiвкової валюти iноземної держави фiзичними особами згiдно iз законодавством цiєї iноземної держави. Продаж зазначеної валюти здiйснюється уповноваженими банками з урахуванням законодавчо встановленої норми ввезення цiєї валюти для фiзичних осiб на територiю iноземної держави.
Продаж готiвкової iноземної валюти, що перейшла у власнiсть держави, здiйснюється у разi, якщо курс продажу цiєї валюти в пунктi обмiну iноземних валют або в касi банку вiдхиляється вiд офiцiйного обмiнного курсу Нацiонального банку України не бiльш нiж на 15 вiдсоткiв за всiма iншими видами валют 1-ї групи за Класифiкатором i на 20 вiдсоткiв за всiма iншими видами валют 2-ї та 3-ї груп.
При нереалiзацiї вищезгаданої готiвкової iноземної валюти протягом двох мiсяцiв продаж цiєї валюти може здiйснюватися у разi, якщо курс продажу в пунктi обмiну iноземних валют або касi банку вiдхиляється вiд офiцiйного обмiнного курсу Нацiонального банку України не бiльш нiж на 30 вiдсоткiв.
Якщо готiвкова iноземна валюта 2-ї та 3-ї груп за Класифiкатором не може бути реалiзована через пункти обмiну iноземних валют протягом шести мiсяцiв i немає можливостi вивезти її до iноземних банкiв через наявнiсть законодавчо встановленої заборони на ввезення до iноземної держави або вiдсутнiсть зазначених вище угод з iноземними банками, то уповноваженi банки обов'язково в письмовiй формi iнформують про це Нацiональний банк України та Мiнiстерство фiнансiв для подальшого прийняття рiшення щодо можливостi надходження цiєї валюти до Державного бюджету.
1.3.2. У разi прийняття рiшення вiдповiдного органу про перехiд у власнiсть держави грошових коштiв, що перебувають на рахунках фiзичних та юридичних осiб в уповноважених банках, не пiзнiше наступного банкiвського дня пiсля отримання уповноваженим банком документiв, що пiдтверджують факт передачi грошових коштiв на користь держави, гривнi з рахункiв фiзичних та юридичних осiб перераховуються цими банками до Державного бюджету, а iноземна валюта - на вiдповiднi рахунки в iноземнiй валютi Державного казначейства.
1.3.3. Якщо до банкiв надходить валюта, яка згiдно з довiдковими матерiалами вилучена з обiгу або така, що вилучається з обiгу, але пiдлягає обмiну на грошовi знаки, якi перебувають в обiгу, а також зношена та пошкоджена валюта, то вона зараховується на позабалансовий рахунок "Документи i цiнностi, прийнятi на iнкасо" для вiдправлення до iноземного банку i отримання вiдшкодування для подальшого зарахування до Державного бюджету.
У разi неможливостi зарахування отриманих вiд iноземних банкiв сум вiдшкодування на рахунок Державного казначейства в зв'язку з вiдсутнiстю в нього рахункiв у вiдповiдних iноземних валютах вiдшкодована iноземна валюта продається за гривню i до Державного бюджету перераховується гривневий еквiвалент вiдшкодованих сум.
1.3.4. Вилученi з обiгу iноземнi банкноти 1-ї, 2-ї, 3-ї груп за Класифiкатором, що не пiдлягають обмiну в країнi-емiтентi, передаються до Музею Нацiонального банку України, i розглядається питання про реалiзацiю їх як нумiзматичної продукцiї або знищення пiд контролем комiсiї у складi представникiв Мiнiстерства фiнансiв, Нацiонального банку, Державної податкової адмiнiстрацiї України .
1.3.5. Якщо банкноти Нацiонального банку України та iноземних держав викликають сумнiв щодо їх справжностi та платiжностi, то вони пiдлягають прийому на експертизу i оприбутковуються на позабалансовий рахунок. Витрати, пов'язанi з експертизою, вiдшкодовуються вiдповiдно до п.1.4.3 цього Порядку.
Експертиза проводиться:
щодо банкнотiв Нацiонального банку - регiональними управлiннями Нацiонального банку;
щодо банкнотiв iноземних держав - Нацiональним банком України разом з Державним експортно- iмпортним банком.
1.3.6. Неврученi перекази як у валютi України, так i в iноземнiй валютi пiсля закiнчення термiнiв зберiгання пiдприємствами зв'язку, визначених законодавством, у разi неможливостi видачi їх отримувачам та повернення вiдправникам протягом семи банкiвських днiв пiсля закiнчення такого термiну безпосередньо пiдприємствами зв'язку перераховуються до Державного бюджету в установленому порядку.
1.3.7. Готiвкова iноземна валюта 1-ї групи за Класифiкатором (англiйськi фунти стерлiнгiв, долари США, нiмецькi марки, французькi франки, iталiйськi лiри, швейцарськi франки, японськi єни та росiйськi рублi), вилучена з мiжнародних поштових вiдправлень за порушення Всесвiтньої поштової конвенцiї та законодавства України, протягом трьох банкiвських днiв з моменту вилучення безпосередньо органами Держмитслужби перераховується на валютнi рахунки Державного казначейства, а 2- ї, 3-ї груп за Класифiкатором iноземних валют - доставляється до банкiвської установи для зарахування на позабалансовий рахунок iз подальшою реалiзацiєю в порядку, встановленому для цього виду валют, i зарахуванням виручки до Державного бюджету в установленому порядку.
1.4. Повернення валютних цiнностей i вiдшкодування витрат
1.4.1. Гривнi та iноземна валюта, що облiковуються уповноваженими банками на балансових рахунках "Кошти, вилученi уповноваженими органами", можуть повертатися розпорядником їх законному власнику у разi:
прийняття рiшення вiдповiдним правоохоронним органом про закриття справи на стадiї дiзнання i попереднього слiдства або у разi виправдувального вироку суду;
якщо в термiн до одного року знайшовся власник коштiв, що були взятi на облiк фiнансовими або податковими органами як такi, власник яких невiдомий;
якщо власник звернувся за коштами, прийнятими митними органами на зберiгання i термiн зберiгання яких згiдно з чинним законодавством не закiнчився.
1.4.2. У разi скасування рiшення суду про конфiскацiю валютних цiнностей або рiшення iншого органу про перехiд їх у власнiсть держави зазначенi кошти повертаються органами Державного казначейства власнику або особi, що його представляє, у порядку, встановленому чинним законодавством, а саме :
щодо валюти 1-ї групи за Класифiкатором - в iноземнiй валютi або за бажанням одержувача коштiв - у гривневому еквiвалентi за офiцiйним обмiнним курсом Нацiонального банку України на день повернення коштiв;
щодо валюти 2-ї i 3-ї груп за Класифiкатором - лише в гривневому еквiвалентi за офiцiйним обмiнним курсом Нацiонального банку України на день повернення коштiв.
У разi повернення конфiскованої чи безхазяйної валюти нерезиденту кошти повертаються в тому ж порядку, що й резиденту.
На виконання рiшення про повернення конфiскованої валюти, вилученої правоохоронними, податковими та митними органами, останнi зобов'язанi надати особi, якiй повертаються кошти, на iм'я вiдповiдного органу Державного казначейства письмове пiдтвердження про факт перерахування конфiскованих у цiєї особи коштiв до Держбюджету iз зазначенням суми (повної чи часткової), дати та номера платiжного доручення, за яким були перерахованi кошти до Держбюджету, а також надати копiю платiжного доручення.
1.4.3. Витрати, пов'язанi з вилученням, доставкою, зберiганням та iншими операцiями з валютними цiнностями, вiдшкодовуються правоохоронним, податковим, митним, фiнансовим органам та уповноваженим банкам за рахунок доходiв державного бюджету органами Державного казначейства.
2. Роздiл 2 виключено
(згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 04.11.2004 р. N 692, постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12.11.2004 р. N 536) |
Copyright © 2025 НТФ «Интес» Все права сохранены. |