ДЕКРЕТ
КАБIНЕТУ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
вiд 20 травня 1993 року N 55-93, ВВР 1993 р., N 28, ст.302
ПРО РЕЖИМ IНОЗЕМНОГО IНВЕСТУВАННЯ
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
Законом України
вiд 2 лютого 1994 року N 3915-XII, ВВР 1994 р., N 22, ст.143,
вiд 28 лютого 1995 року N 75/95-ВР, ВВР 1995 р., N 13, ст. 85,
вiд 2 березня 1995 року N 82/95-ВР, ВВР 1995 р., N 14, ст. 90,
вiд 14 березня 1995 року N 90/95-ВР, ВВР 1995 р., N 14, ст. 93,
Цей Декрет, виходячи з цiлей, принципiв та положень законiв України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть" та "Про iнвестицiйну дiяльнiсть," визначає особливостi режиму iноземних iнвестицiй на територiї України.
Р о з д i л I. ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
С т а т т я 1. Визначення термiнiв, що вживаються в Декретi
У цьому Декретi нижченаведенi термiни вживаються в такому ззначеннi:
1) iноземнi iнвестори - це нижчезазначенi суб'єкти iнвестицiйної дiяльностi на територiї України, а саме:
юридичнi особи, створенi вiдповiдно до законодавства iншого, нiж законодавство України;
фiзичнi особи, якi не мають постiйного мiсця проживання на територiї України;
iноземнi держави, мiжнароднi урядовi та неурядовi органiзацiї;
iншi iноземнi суб'єкти iнвестицiйної дiяльностi, якi визнаються такими чинним законодавством України;
2) iноземнi iнвестицiї - всi види цiнностей, що вкладаються безпосередньо iноземними iнвесторами в об'єкти iнвестицiйної дiяльностi згiдно з чинним законодавством України;
3) пiдприємство з iноземними iнвестицiями - пiдприємство (органiзацiя) будь-якої органiзацiйно-правової форми, створене за законами України, якщо протягом календарного року в його статутному фондi є квалiфiкацiйна iноземна iнвестицiя. При цьому для новостворених пiдприємств цей критерiй визначається за пiдсумками першого повного календарного року їх iснування;
4) квалiфiкацiйна iноземна iнвестицiя - це iноземна iнвестицiя, що становить не менше 20 вiдсоткiв статутного капiталу i при цьому не може бути менше суми, еквiвалентної:
а) у разi здiйснення її у виглядi, передбаченому пунктами 3, 6 i 7 статтi 3 цього Декрету: 100 тисячам доларiв США - для банкiв та iнших кредитно-фiнансових установ; 50 тисячам доларiв США - для решти пiдприємств (органiзацiй);
б) у разi здiйснення її в iнших видах, передбачених статтею 3 цього Декрету: 1 мiльйона доларiв США - для банкiв; 500 тисячам доларiв США - для решти пiдприємств (органiзацiй).
С т а т т я 2. Сфера дiї Декрету
Дiя цього Декрету поширюється виключно на iноземних iнвесторiв i пiдприємства з iноземними iнвестицiями.
Дiя цього Декрету не поширюється на iноземнi iнвестицiї, що здiйснюються у виглядi внесення сум в iноземнiй валютi, яка не визнається конвертованою Нацiональним банком України, платiжних документiв та/або цiнних паперiв у такiй валютi. Режим зазначених у цiй частинi iноземних iнвестицiй визначається загальним законодавством України про iнвестицiйну дiяльнiсть, якщо iнше не передбачено мiжнародними договорами України.
С т а т т я 3. Види iноземних iнвестицiй
Iноземнi iнвестори мають право здiйснювати iнвестицiї на територiї України у виглядi:
1) конвертованої валюти;
2) валюти України - при реiнвестицiях в об'єкт первинного iнвестування, а також за умов сплати податку на доходи вiд iнвестицiї в будь-якi iншi об'єкти реiнвестування вiдповiдно до чинного законодавства України;
3) будь-якого рухомого i нерухомого майна (будiвель, споруд, обладнання та iнших матерiальних цiнностей, крiм споживчих товарiв та товарiв, призначених для продажу) та пов'язаних з ним майнових прав;
(пункт 3 частини 1 статтi 3 змiнено згiдно iз законом N 3915-XII вiд 02.02.94 р.) |
4) акцiй, облiгацiй, iнших цiнних паперiв, а також iнших корпоративних прав, виражених у конвертованiй валютi за їх ринковою вартiстю;
5) грошових вимог та права вимоги про виконання договiрних зобов'язань, якi гарантованi першокласними банками i мають вартiсть у конвертованiй валютi, пiдтверджену згiдно iз законами (процедурами) країни iнвестора або мiжнародними торговельними звичаями;
6) будь-яких прав iнтелектуальної власностi, вартiсть яких у конвертованiй валютi пiдтверджена згiдно iз законами (процедурами) країни - iнвестора або мiжнародними торговельними звичаями, а також пiдтверджена експертною оцiнкою в Українi, включаючи легалiзованi на територiї України авторськi права, права на винаходи, кориснi моделi, промисловi зразки, знаки для товарiв i послуг, ноу-хау та iнше.
( пункт 6 статтi 3 змiнено згiдно iз Законом N 75/95-ВР вiд 28.02.95 р.) |
7) прав на здiйснення господарської дiяльностi, включаючи права на розвiдування, розроблення, видобування або експлуатацiю природних ресурсiв, наданих вiдповiдно до законодавства або договорiв, вартiсть яких у конвертованiй валютi пiдтверджена згiдно з законами (процедурами) країни iнвестора або мiжнародними торговельними звичаями.
Заборона та/або обмеження зазначених у цiй статтi видiв iноземних iнвестицiй може здiйснюватися тiльки вiдповiдно до законiв України у прямiй та виключнiй формi.
С т а т т я 4. Форми здiйснення iноземних iнвестицiй
Iноземнi iнвестори мають право здiйснювати всi види iнвестицiй, перелiченi у статтi 3 цього Декрету, в таких формах:
1) часткової участi у пiдприємствах, що створюються спiльно з українськими юридичними i фiзичними особами, або придбання частки у дiючих пiдприємствах;
2) створення пiдприємств, що повнiстю належать iноземним iнвесторам, фiлiй та iнших вiдокремлених пiдроздiлiв iноземних юридичних осiб або придбання у власнiсть дiючих пiдприємств повнiстю;
3) придбання прямо не забороненого законами України нерухомого чи рухомого майна, включаючи будинки, квартири, примiщення, обладнання, транспортнi засоби та iншi об'єкти власностi, шляхом прямого одержання майна та майнових комплексiв або у формi акцiй, облiгацiй та iнших цiнних паперiв;
(пункт 3 частини 1 статтi 4 змiнено згiдно iз законом N 3915-XII вiд 02.02.94 р.) |
4) придбання самостiйно або за участю українських юридичних чи фiзичних осiб прав користування землею та концесiй на використання природних ресурсiв на територiї України;
5) придбання iнших майнових прав;
6) в iнших формах здiйснення iнвестицiй, зокрема на основi угод з суб'єктами господарської дiяльностi України, якi прямо та виключно не забороненi законами України.
Заборона та/або обмеження будь-яких форм здiйснення iноземних iнвестицiй може вiдбуватися тiльки вiдповiдно до законiв України у прямiй та виключнiй формi.
С т а т т я 5. Оцiнка iноземних iнвестицiй
Iноземнi iнвестицiї, включаючи внески до статутного фонду пiдприємств з iноземними iнвестицiями, оцiнюються в iноземнiй конвертованiй валютi та у валютi України. При цьому iнвестицiї українських партнерiв оцiнюються у валютi України та iноземнiй конвертованiй валютi. Оцiнка iноземних iнвестицiй та iнвестицiй українських партнерiв, включаючи внески до статутного фонду пiдприємства з iноземними iнвестицiями, здiйснюється сторонами (учасниками) на основi цiн мiжнародних ринкiв на момент їх внесення.
Перерахування iнвестицiйних сум з iноземної валюти у валюту України здiйснюється при оцiнцi вкладiв за курсом iноземної валюти до валюти України не вищим, нiж той, що встановлюється Нацiональним банком України, а при зарахуваннi їх на баланс пiдприємства - за курсом, що встановлюється Нацiональним банком України.
С т а т т я 6. Законодавство про iнвестицiйну дiяльнiсть та господарську дiяльнiсть iноземних iнвесторiв на територiї України
Вiдносини, пов'язанi з iноземними iнвестицiями в Українi, регулюються цим Декретом, а також iншими чинними на територiї України законодавчими актами i мiжнародними договорами України. Якщо мiжнародним договором України встановленi iншi правила, нiж тi, що передбаченi законодавством України про iноземнi iнвестицiї, то застосовуються правила мiжнародного договору.
Р о з д i л II. ДЕРЖАВНI ГАРАНТIЇ ЗАХИСТУ IНОЗЕМНИХ IНВЕСТИЦIЙ
С т а т т я 7. Правовий режим iноземних iнвестицiй
На територiї України щодо iноземних iнвестицiй та форм їх здiйснення встановлюється нацiональний режим iнвестицiйної та iншої господарської дiяльностi, за винятками, передбаченими цим Декретом, iншими законами i мiжнародними договорами України.
Для iноземних iнвестицiй у прiоритетних галузях економiки i соцiальної сфери державними програмами заохочення iноземних iнвестицiй можуть встановлюватися додатковi пiльги.
Законами України можуть визначатися територiї, на яких дiяльнiсть iноземних iнвесторiв та пiдприємств з iноземними iнвестицiями обмежується або забороняється, виходячи з вимог забезпечення нацiональної безпеки.
С т а т т я 8. Гарантiї вiд змiни законодавства
У тому разi, коли наступне спецiальне законодавство України про iноземнi iнвестицiї змiнює умови захисту iноземних iнвестицiй, зазначенi в роздiлi II цього Декрету, до iноземних iнвестицiй протягом десяти рокiв з дня набуття чинностi такого законодавства на вимогу iноземного iнвестора застосовується спецiальне законодавство, що дiяло на момент реєстрацiї iнвестицiй.
С т а т т я 9. Гарантiї вiд примусових вилучень, а також незаконних дiй державних органiв та їх службових осiб
Iноземнi iнвестицiї в Українi не пiдлягають нацiоналiзацiї. Державнi органи не можуть також реквiзувати iноземнi iнвестицiї, за винятком рятiвних заходiв у разi стихiйного лиха, аварiй, епiдемiй, епiзоотiй. Зазначена реквiзицiя може бути здiйснена на пiдставi рiшень органiв, уповноважених на це Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Рiшення про реквiзицiю iноземних iнвестицiй та умови компенсацiї можуть бути оскарженi в судовому порядку, передбаченому статтею 50 цього Декрету.
С т а т т я 10. Компенсацiя i вiдшкодування збиткiв iноземним iнвесторам
Iноземнi iнвестори мають право на вiдшкодування збиткiв, включаючи упущену вигоду i моральну шкоду, заподiяну їм в результатi дiй або бездiяльностi державних органiв України чи їх службових осiб, що суперечать чинному законодавству України, а також внаслiдок неналежного здiйснення такими органами чи їх посадовими особами передбачених законодавством обов'язкiв щодо iноземного iнвестора або пiдприємства з iноземними iнвестицiями.
Усi витрати i збитки iноземних iнвесторiв, завданi їм внаслiдок дiй, зазначених у статтi 9 та частинi першiй статтi 10 цього Декрету, мають бути вiдшкодованi на основi поточних ринкових цiн та/або обгрунтованих оцiнок, пiдтверджених незалежними аудиторами.
Компенсацiя, що виплачується iноземному iнвестору, має бути швидкою, адекватною, ефективною i визначеною на час фактичного здiйснення рiшення щодо вiдшкодування збиткiв.
Сума компенсацiї має виплачуватися у валютi, в якiй були здiйсненi iнвестицiї, чи в будь-якiй iншiй прийнятнiй для iноземного iнвестора валютi вiдповiдно до чинного валютного законодавства України. З моменту виникнення права на компенсацiю i до моменту її виплати на суму компенсацiї нараховуються вiдсотки згiдно з середньою ставкою вiдсотка, за яким лондонськi банки надають позики першокласним банкам на ринку євровалют (лiбор).
Компенсацiя збиткiв iноземним iнвесторам здiйснюється з державного бюджету України або з iнших джерел у порядку, що визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
С т а т т я 11. Гарантiї в разi припинення iнвестицiйної дiяльностi
З урахуванням положень статтi 31 цього Декрету в разi припинення iнвестицiйної дiяльностi iноземний iнвестор має право на повернення не пiзнiше шести мiсяцiв з дня припинення цiєї дiяльностi своїх iнвестицiй в натуральнiй формi або у валютi iнвестування в сумi фактичного внеску (з урахуванням можливого зменшення статутного фонду), а також доходiв з цих iнвестицiй у грошовiй чи товарнiй формi за реальною ринковою вартiстю на момент припинення iнвестицiйної дiяльностi, якщо iнше не встановлено законодавством або мiжнародним договором України.
С т а т т я 12. Гарантiї переказу доходiв, прибуткiв та iнших сум у зв'язку з iноземними iнвестицiями
Iноземним iнвесторам пiсля сплати податкiв, зборiв та iнших обов'язкових платежiв гарантується безперешкодний i без затримки переказ за кордон їх доходiв, прибуткiв та iнших коштiв в iноземнiй валютi, одержаних на законних пiдставах у зв'язку з iнвестицiями.
Порядок переказу за кордон доходiв, прибуткiв та iнших коштiв, одержаних у зв'язку з iноземними iнвестицiями, визначається Нацiональним банком України.
С т а т т я 13. Гарантiї використання доходiв, прибуткiв та iнших коштiв, одержаних вiд iноземних iнвестицiй, на територiї України
Прибуток (доход) iноземного iнвестора або iншi кошти, одержанi у валютi України або в iноземнiй валютi у зв'язку з iноземними iнвестицiями, можуть реiнвестуватися в Українi. Порядок реiнвестування зазначених коштiв визначається Законом України "Про iнвестицiйну дiяльнiсть" та цим Декретом.
Використання прибутку (доходу) iноземного iнвестора у валютi України здiйснюється вiдповiдно до валютного законодавства України.
Р о з д i л III. ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦIЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ЗДIЙСНЕННЯМ IНОЗЕМНИХ IНВЕСТИЦIЙ
С т а т т я 14. Порядок державної реєстрацiї iноземних iнвестицiй
Державна реєстрацiя iноземних iнвестицiй здiйснюється Радою Мiнiстрiв Республiки Крим, обласними, Київською та Севастопольською державними адмiнiстрацiями до початку, в перiод або пiсля фактичного здiйснення iнвестицiй шляхом подання iноземними iнвесторами до зазначених органiв iнформацiї у трьох примiрниках згiдно з встановленою Мiнiстерством фiнансiв України формою. Зазначена у цiй статтi iнформацiя може подаватись особисто iноземним iнвестором, через офiцiйних представникiв iноземного iнвестора або надсилатись поштою.
Другий примiрник iнформацiйного повiдомлення стосовно iноземних iнвестицiй вiдмiчається при реєстрацiї спецiальним штампом i повертається iноземному iнвестору як пiдтвердження факту державної реєстрацiї його iнвестицiй.
При реєстрацiї не може вимагатись iнша вiд зазначеної у цiй статтi iнформацiя або будь-якi iншi документи.
У разi коли iноземний iнвестор претендує на одержання додаткових пiльг, установлених державною програмою заохочення iноземних iнвестицiй, вiн має додатково подати Мiнiстерству фiнансiв України за встановленою ним формою iнформацiю, що пiдтверджує вiдповiднiсть iноземного iнвестора критерiям, установленим зазначеною державною програмою.
Якщо iноземний iнвестор одержує додатковi пiльги за державною програмою заохочення iноземних iнвестицiй, Мiнiстерство фiнансiв України видає йому iнвестицiйне свiдоцтво встановленого зразка, яке є пiдставою для одержання встановлених пiльг.
За державну реєстрацiю iноземної iнвестицiї та видачу iнвестицiйного свiдоцтва справляється плата, розмiр якої встановлюється Мiнiстерством фiнансiв України.
Незареєстрованi iноземнi iнвестицiї не дають права на одержання пiльг, передбачених цим Декретом та державними програмами заохочення iноземних iнвестицiй.
С т а т т я 15. Термiни реєстрацiї iноземних iнвестицiй
Органи, що здiйснюють державну реєстрацiю iноземних iнвестицiй, зобов'язанi протягом 3 робочих днiв з моменту одержання iнформацiї, зазначеної у частинi першiй статтi 14 цього Декрету, зареєструвати iноземнi iнвестицiї чи повiдомити подавця про причини вiдмови i в десятиденний термiн надiслати до Мiнiстерства фiнансiв України iнформацiю про здiйснену реєстрацiю iноземних iнвестицiй.
Мiнiстерство фiнансiв України зобов'язане видати iнвестицiйне свiдоцтво протягом 60 днiв з моменту одержання iнформацiї, зазначеної в частинi четвертiй статтi 14 цього Декрету, чи повiдомити подавця про причини вiдмови.
С т а т т я 16. Вiдмова в державнiй реєстрацiї iноземних iнвестицiй
Вiдмова в державнiй реєстрацiї iноземних iнвестицiй можлива тiльки у разi порушення встановленого законодавством України порядку iнвестування або невiдповiдностi його вимогам, необхiдним для реєстрацiї. Вiдмова в державнiй реєстрацiї на вимогу iноземного iнвестора має бути оформлена письмово, мiстити мотиви вiдмови i може бути оскаржена у судовому порядку.
С т а т т я 17. Термiн дiї державної реєстрацiї iноземної iнвестицiї
Державна реєстрацiя iноземної iнвестицiї дiє протягом всього перiоду функцiонування цiєї iнвестицiї.
Iнвестицiйне свiдоцтво дiє протягом термiну, зазначеного в ньому. Цей термiн має вiдповiдати перiоду дiї додаткових пiльг, установлених державною програмою заохочення iноземних iнвестицiй.
С т а т т я 18. Облiк та статистична iнформацiя про iноземнi iнвестицiї
Податковi i митнi органи та банкiвськi установи в межах своєї компетенцiї ведуть облiк операцiй, пов'язаних iз фактичним здiйсненням iноземних iнвестицiй, i надсилають вiдповiдно до встановлених форм та термiнiв зведену оперативну iнформацiю про це Мiнiстерству статистики України та органам, якi здiйснюють державну реєстрацiю iноземних iнвестицiй.
Р о з д i л IV. ПIДПРИЄМСТВА З IНОЗЕМНИМИ IНВЕСТИЦIЯМИ
С т а т т я 19. Органiзацiйно-правовi форми пiдприємств з iноземними iнвестицiями
На територiї України пiдприємства з iноземними iнвестицiями створюються i дiють у формах, передбачених чинним законодавством України.
С т а т т я 20. Порядок створення пiдприємств з iноземними iнвестицiями
Пiдприємство з iноземними iнвестицiями може бути створене або шляхом його заснування, або в результатi придбання iноземним iнвестором частки участi (паю, акцiй) у ранiше заснованому пiдприємствi без iноземних iнвестицiй, або шляхом придбання такого пiдприємства повнiстю.
Пiдприємство з iноземними iнвестицiями створюється у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Придбання iноземним iнвестором частки участi (паю, акцiй) у ранiше створеному пiдприємствi без iноземних iнвестицiй, а також придбання такого пiдприємства повнiстю здiйснюється в порядку, передбаченому чинним законодавством України, з урахуванням вимог, установлених цим Декретом.
Фiнансовий стан засновникiв (українських юридичних осiб) пiдприємств з iноземними iнвестицiями щодо їх спроможностi здiйснити вiдповiднi внески до статутного фонду повинен бути перевiрений аудитором (аудиторською фiрмою).
(стаття 20 доповнена частиною 4 згiдно iз Законом N 90/95-ВР вiд 14.03.95 р.) |
С т а т т я 21. Установчi документи новостворюваних пiдприємств з iноземними iнвестицiями
Установчi документи новостворюваних пiдприємств з iноземними iнвестицiями мають мiстити вiдомостi, передбаченi чинним законодавством України для вiдповiдних органiзацiйно-правових форм пiдприємств, а також вiдомостi про державну належнiсть їх засновникiв (учасникiв).
С т а т т я 22. Державна реєстрацiя пiдприємств з iноземними iнвестицiями
Державна реєстрацiя пiдприємств з iноземними iнвестицiями здiйснюється в загальному порядку державної реєстрацiї пiдприємств, передбаченому чинним законодавством України.
С т а т т я 23. Види дiяльностi
Пiдприємство з iноземними iнвестицiями може здiйснювати будь-якi види дiяльностi, що вiдповiдають метi, визначенiй у статутi пiдприємства, з урахуванням обмежень, передбачених законодавчими актами України.
С т а т т я 24. Дочiрнi пiдприємства, фiлiї та представництва пiдприємств з iноземними iнвестицiями
Пiдприємство з iноземними iнвестицiями може створювати дочiрнi пiдприємства, а також фiлiї, представництва та iншi вiдокремленi пiдроздiли на територiї України та за її межами з дотриманням вимог, установлених законами України та законодавством вiдповiдних зарубiжних держав.
С т а т т я 25. Умови реалiзацiї продукцiї, робiт i послуг на ринку України
Пiдприємство з iноземними iнвестицiями самостiйно визначає умови реалiзацiї продукцiї, робiт i послуг на ринку України, включаючи цiну на них. Умови поставок продукцiї, робiт i послуг з цього ринку визначаються чинним законодавством України.
Валюта розрахункiв за операцiями, зазначеними у цiй статтi, визначається вiдповiдно до валютного законодавства України.
С т а т т я 26. Об'єднання та спiлки пiдприємств з iноземними iнвестицiями
Пiдприємства з iноземними iнвестицiями можуть добровiльно об'єднуватися у спiлки, асоцiацiї, концерни, мiжгалузевi, регiональнi та iншi об'єднання на умовах, що не суперечать чинному законодавству України.
С т а т т я 27. Митне обкладення
Майно, що ввозиться в Україну як внесок iноземного iнвестора до статутного фонду пiдприємства з iноземними iнвестицiями в межах термiнiв, установлених чинним законодавством України, звiльняється вiд мита i податку на iмпорт.
Майно, що ввозиться в Україну з метою iнвестування на пiдставi господарських договорiв (контрактiв), звiльняється вiд мита i податку на iмпорт протягом термiнiв, установлених вiдповiдними договорами (контрактами) для iнвестування.
Майно, що ввозиться в Україну iноземними працiвниками пiдприємств з iноземними iнвестицiями для особистих потреб, звiльняється вiд мита i податку на iмпорт згiдно з чинним законодавством.
С т а т т я 28. Експорт продукцiї
На експорт продукцiї пiдприємств з iноземними iнвестицiями, якщо вона була повнiстю вироблена або пiддана достатнiй переробцi чи обробцi з використанням виключно власного майна i має сертифiкат визначення продукцiї власного виробництва, виданий Торгово-промисловою палатою України, не поширюється режим лiцензування i квотування.
Експорт iншої продукцiї здiйснюється усiма пiдприємствами з iноземними iнвестицiями на загальних пiдставах.
С т а т т я 29. Валютне регулювання
Усi валютнi витрати, пов'язанi iз здiйсненням пiдприємствами з iноземними iнвестицiями рiзних видiв господарської дiяльностi на територiї України, включаючи переказ за кордон частини прибутку (доходу), що належить iноземному iнвестору, здiйснюються вiдповiдно до валютного законодавства України.
С т а т т я 30. Страхування майна та ризикiв
Страхування майна та ризикiв пiдприємства з iноземними iнвестицiями здiйснюється на його розсуд, якщо iнше не передбачено законодавчими актами України.
С т а т т я 31. Оподаткування
Пiдприємства з iноземними iнвестицiями сплачують податки, встановленi законодавчими актами України, за винятками, передбаченими цим Декретом.
У разi коли законодавчими актами України встановлюються новi види податкiв, якi не були передбаченi ними на момент прийняття цього Декрету, iснуючi пiдприємства з iноземними iнвестицiями звiльняються вiд них на п'ять рокiв.
Пiльги, передбаченi цiєю статтею, поширюються на пiдприємства з iноземними iнвестицiями, якщо квалiфiкацiйна iноземна iнвестицiя не вiдчужується протягом термiну її амортизацiї, але не ранiше закiнчення пiльгового податкового перiоду.
Пiдприємства з iноземними iнвестицiями, за винятком випадкiв, зазначених у частинi п'ятiй цiєї статтi, звiльняються вiд сплати податкiв на прибуток (доходи) протягом п'яти рокiв з моменту внесення квалiфiкацiйної iнвестицiї.
Прибуток (доход) пiдприємств з iноземними iнвестицiями, одержаний вiд проведення лотерей, здавання в оренду примiщень i окремих видiв майна, вiд реалiзацiї на аукцiонi товарiв, продукцiї, майна згiдно з перелiком, що визначається Мiнiстерством фiнансiв України, вiд казино, iнших гральних домiв (мiсць), гральних автоматiв з грошовим виграшем та iншого грального бiзнесу (включаючи доходи вiд оренди та iнших видiв використання), вiд вiдеосалонiв, вiдеопоказу (незалежно вiд способу показу), прокату вiдеота аудiокасет i запису на них, а також вiд проведення масових концертно-видовищних заходiв на вiдкритих майданчиках, стадiонах, у палацах спорту, iнших примiщеннях, кiлькiсть мiсць в яких перевищує двi тисячi, - оподатковується на загальних пiдставах, передбачених законодавством України про оподаткування.
Для пiдприємств з iноземними iнвестицiями, дiючих у прiоритетних напрямах розвитку, що визначаються державними програмами заохочення iноземних iнвестицiй, можуть встановлюватися додатковi пiльги щодо оподаткування, передбаченi цими програмами.
У разi вiдчуження квалiфiкацiйної iноземної iнвестицiї спiльних пiдприємств ранiше термiнiв, зазначених у частинi третiй цiєї статтi, такi пiдприємства сплачують податок на прибуток в повному обсязi за весь пiльговий перiод, протягом якого вони його не сплачували.
При переказi (вивезеннi) за кордон частини прибуткiв (доходiв) у будь-якому виглядi, що належать iноземному iнвестору в результатi дiяльностi пiдприємства з iноземними iнвестицiями, сплачується податок за ставкою 15 вiдсоткiв суми, яка переказується або вивозиться, якщо iнше не передбачено мiжнародними договорами України.
Перевiрка фiнансової та комерцiйної дiяльностi пiдприємств з iноземними iнвестицiями, в тому числi з метою оподаткування, здiйснюється органами Державної податкової служби України та офiцiйно зареєстрованими аудиторськими органiзацiями України вiдповiдно до їх компетенцiї.
С т а т т я 32. Сприяння малому бiзнесу
Для пiдприємства, внесок якого до статутного фонду становить менше суми, еквiвалентної 50 тисячам доларiв США, але бiльше 10 тисяч доларiв США, протягом одного року з дня внесення вказаної суми застосовуються умови оподаткування, передбаченi статтею 31 цього Декрету.
С т а т т я 33. Бухгалтерський облiк та звiтнiсть
Бухгалтерський облiк та звiтнiсть пiдприємств з iноземними iнвестицiями на територiї України ведуться за правилами, встановленими законодавством України.
Достовiрнiсть та повнота рiчного балансу i звiтностi пiдприємств з iноземними iнвестицiями повинна бути пiдтверджена аудитором (аудиторською фiрмою).
(стаття 33 доповнена частиною 2 згiдно iз Законом N 90/95-ВР вiд 14.03.95 р.) |
(У зв'язку з цим частини другу i третю вважати вiдповiдно частинами третьою i четвертою.)
(згiдно iз Законом N 90/95-ВР вiд 14.03.95 р.) |
За умови виконання вимог частини першої цiєї статтi пiдприємства з iноземними iнвестицiями мають право додатково запроваджувати бухгалтерський облiк та звiтнiсть за правилами, що дiють у країнi iноземного iнвестора.
З метою балансової оцiнки та облiку пiдприємство з iноземними iнвестицiями здiйснює перерахування iноземної валюти у валюту, що дiє на територiї України, за курсом, який визначається вiдповiдно до статтi 5 цього Декрету та валютного законодавства України.
С т а т т я 34. Забезпечення зобов'язань
Майно пiдприємства з iноземними iнвестицiями може використовуватися ним як застава для забезпечення за всiма видами своїх зобов'язань, включаючи залучення позичкових коштiв. Для забезпечення зобов'язань можуть служити його майновi права на будiвлi, споруди, обладнання, а також iншi майновi права.
Заставленi майно чи майновi права можуть бути реалiзованi заставодержателем за валюту України або iноземну валюту за договiрними цiнами, в тому числi на аукцiонах, юридичним та фiзичним особам України, а у випадках, передбачених законодавчими актами України, також iноземним юридичним i фiзичним особам та їх об'єднанням за iноземну валюту.
С т а т т я 35. Права iнтелектуальної власностi
Охорона та здiйснення прав iнтелектуальної власностi пiдприємства з iноземними iнвестицiями забезпечуються вiдповiдно до законодавства України. Пiдприємство з iноземними iнвестицiями самостiйно приймає рiшення про патентування (реєстрацiю) за кордоном винаходiв, промислових зразкiв, товарних знакiв та iнших об'єктiв iнтелектуальної власностi, якi йому належать, вiдповiдно до законодавства України.
С т а т т я 36. Трудовi вiдносини
Трудовi вiдносини з найманими працiвниками, включаючи питання прийняття на роботу та звiльнення з неї, робочого часу та вiдпочинку, оплати працi, гарантiй та компенсацiй на пiдприємствах з iноземними iнвестицiями регулюються колективним договором та трудовими договорами. За згодою сторiн з працiвником може бути укладено трудовий договiр у формi контракту.
Умови колективного та трудових договорiв не можуть погiршувати становища найманих працiвникiв цих пiдприємств порiвняно з умовами, встановленими законодавством України про працю.
Трудовi вiдносини з працiвниками, якi не мають постiйного мiсця проживання в Українi, регулюються вiдповiдними законами або мiжнародними договорами України.
Дiяльнiсть професiйних спiлок на пiдприємствi з iноземними iнвестицiями здiйснюється вiдповiдно до чинного законодавства України.
С т а т т я 37. Соцiальне страхування та соцiальне забезпечення працiвникiв пiдприємств з iноземними iнвестицiями
Соцiальне страхування працiвникiв пiдприємств з iноземними iнвестицiями та їх соцiальне забезпечення (за винятком пенсiйного забезпечення iноземних працiвникiв) здiйснюються вiдповiдно до законодавства України.
Платежi на пенсiйне забезпечення iноземних працiвникiв пiдприємства з iноземними iнвестицiями перераховуються у вiдповiднi фонди країн їх постiйного мiсця проживання у валютi та на умовах, що дiють у цих країнах. Пiдприємства з iноземними iнвестицiями вносять вiдрахування по державному соцiальному страхуванню українських та iноземних працiвникiв i вiдрахування на пенсiйне забезпечення українських працiвникiв за ставками, встановленими для пiдприємств та органiзацiй України.
С т а т т я 38. Припинення дiяльностi пiдприємств з iноземними iнвестицiями
Припинення дiяльностi пiдприємств з iноземними iнвестицiями здiйснюється в порядку, передбаченому законами України для вiдповiдних органiзацiйно-правових форм пiдприємств, i лише у разi:
1) рiшення власникiв, прийнятого вiдповiдно до статутних документiв пiдприємства;
2) закiнчення термiну дiї договору про заснування пiдприємства;
3) вiдповiдного рiшення суду, арбiтражного суду.
Р о з д i л V. ПРИДБАННЯ IНОЗЕМНИМИ IНВЕСТОРАМИ МАЙНА ТА ОКРЕМИХ ВИДIВ МАЙНОВИХ ПРАВ
С т а т т я 39. Придбання iноземними iнвесторами паїв, акцiй та iнших цiнних паперiв пiдприємств
Iноземнi iнвестори мають право з дотриманням вимог антимонопольного законодавства придбавати паї, акцiї та iншi цiннi папери пiдприємств, розмiщених на територiї України. Платежi при проведеннi зазначених операцiй здiйснюються вiдповiдно до валютного законодавства України.
(частина 1 статтi 39 доповнена згiдно iз Законом N 82/95-ВР вiд 02.03.95 р.) |
Придбання iноземними iнвесторами акцiй та iнших цiнних паперiв на фондових бiржах регулюється Законом України "Про цiннi папери та фондову бiржу".
С т а т т я 40. Придбання iноземними iнвесторами державних цiнних паперiв
Придбання iноземними iнвесторами державних цiнних паперiв здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про цiннi папери i фондову бiржу".
С т а т т я 41. Участь iноземних iнвесторiв у приватизацiї
Iноземнi iнвестори можуть брати участь у приватизацiї майна державних пiдприємств, а також об'єктiв незавершеного капiтального будiвництва на територiї України. Умови їх участi в конкурсах та аукцiонах по приватизацiї державного майна визначаються вiдповiдно до законодавства України.
С т а т т я 42. Майновi права на природнi ресурси
Придбання iноземними iнвесторами майнових прав на природнi ресурси регулюється законодавством України.
(статтю 42 змiнено згiдно iз законом N 3915-XII вiд 02.02.94 р.) |
С т а т т я 43. Надання майна в оренду
Надання майна в оренду iноземним iнвесторам здiйснюється орендодавцями на пiдставi договорiв оренди вiдповiдно до чинного законодавства України.
С т а т т я 44. Концесiйнi договори
Надання iноземним iнвесторам прав на розробку та освоєння вiдновлюваних та невiдновлюваних природних ресурсiв, проведення господарської дiяльностi, пов'язаної з використанням об'єктiв, що перебувають у державнiй власностi, але не переданi пiдприємствам, установам, органiзацiям у повне господарське вiдання чи оперативне управлiння, здiйснюється на основi концесiйних договорiв, якi укладаються з iноземними iнвесторами Кабiнетом Мiнiстрiв України або iншим уповноваженим на це державним органом згiдно з порядком, установленим законодавством України про концесiї.
Термiн дiї концесiйного договору визначається залежно вiд характеру та умов концесiї, але не може бути бiльш як 99 рокiв.
Одностороннi змiни умов концесiйного договору не допускаються, якщо iнше не обумовлено в договорi.
Концесiйнi договори можуть мiстити в собi винятки з чинного законодавства України. В такому разi вони пiдлягають затвердженню Верховною Радою України.
Р о з д i л VI. IНОЗЕМНI IНВЕСТИЦIЇ НА ОСНОВI ДОГОВОРIВ (КОНТРАКТIВ) ПРО ВИРОБНИЧУ КООПЕРАЦIЮ, СПIЛЬНЕ ВИРОБНИЦТВО ТА IНШI ВИДИ СПIЛЬНОЇ IНВЕСТИЦIЙНОЇ ДIЯЛЬНОСТI
С т а т т я 45. Види договорiв (контрактiв)
Положення статей 46 i 47 цього Декрету поширюються на договори (контракти) про виробничу кооперацiю, спiльне виробництво та iншi види спiльної iнвестицiйної дiяльностi, не пов'язанi iз створенням юридичної особи, якщо такi договори (контракти) передбачають здiйснення iноземних iнвестицiй на територiї України у видах, передбачених статтею 3 цього Декрету.
С т а т т я 46. Юридична основа договорiв (контрактiв)
На зазначенi у статтi 45 цього Декрету договори (контракти) поширюються положення Закону Української РСР "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть".
С т а т т я 47. Регулювання господарської дiяльностi за договорами (контрактами)
Господарська дiяльнiсть на пiдставi зазначених у статтi 45 цього Декрету договорiв (контрактiв) регулюється чинним законодавством України.
Прибуток (доход) вiд господарської дiяльностi, зазначеної в цiй статтi, оподатковується на умовах, передбачених статтею 31 цього Декрету, якщо обсяг iноземних iнвестицiй у зазначенiй дiяльностi становить не менш як 100 тисяч доларiв США.
Сторони за договорами (контрактами), зазначеними у статтi 45 цього Декрету, органiзують окремий бухгалтерський облiк та звiтнiсть щодо операцiй, пов'язаних з цими договорами (контрактами), та мають право на вiдкриття спiльних рахункiв в установах банкiв України для проведення розрахункiв, пов'язаних з виконанням таких договорiв (контрактiв).
С т а т т я 48. Iншi види iнвестицiйної дiяльностi, що здiйснюється iноземними iнвесторами
Iноземнi iнвестори мають право на здiйснення iнших видiв iнвестицiйної дiяльностi, не заборонених законодавчими актами України. На такi iноземнi iнвестицiї поширюються пiльги, передбаченi статтею 27 цього Декрету.
Р о з д iл VII. IНОЗЕМНI IНВЕСТИЦIЇ У СПЕЦIАЛЬНИХ (ВIЛЬНИХ) ЕКОНОМIЧНИХ ЗОНАХ
С т а т т я 49. Регулювання iноземних iнвестицiй у спецiальних (вiльних) економiчних зонах
Специфiка регулювання iноземних iнвестицiй у спецiальних (вiльних) економiчних зонах установлюється законодавством України про спецiальнi (вiльнi) економiчнi зони.
Правовий режим, що встановлюється у спецiальних (вiльних) економiчних зонах щодо iноземних iнвесторiв, не може створювати умови iнвестування та здiйснення господарської дiяльностi, якi є менше сприятливими, нiж установленi цим Декретом.
Р о з д iл VIII. РОЗГЛЯД СПОРIВ
С т а т т я 50. Порядок розгляду спорiв за участю iноземних iнвесторiв
Спори мiж iноземними iнвесторами i державою з питань державного регулювання iноземних iнвестицiй та дiяльностi пiдприємств з iноземними iнвестицiями пiдлягають розгляду в судах України, якщо iнше не передбачено мiжнародними договорами України про захист iноземних iнвестицiй.
Усi iншi спори, не зазначенi в частинi першiй цiєї статтi, пiдлягають розгляду в судах та/або арбiтражних судах України або за домовленiстю сторiн - у третейських судах, у тому числi за кордоном.
С т а т т я 51. Заключнi положення
1. Зупиняється дiя Закону України "Про iноземнi iнвестицiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 26, ст.357; N 48, ст.659) iз збереженням до 1 сiчня 1994 року дiї статтi 32 стосовно пiдприємств з iноземними iнвестицiями, що зареєстрованi до введення в дiю цього Декрету.
2. Цей Декрет набуває чинностi з дня опублiкування.
Прем'єр-мiнiстр України | Л.КУЧМА |
Мiнiстр Кабiнету Мiнiстрiв України |
В.ПУСТОВОЙТЕНКО |
м. Київ 20 травня 1993 року N 55-93 |
Copyright © 2025 НТФ «Интес» Все права сохранены. |