Документ скасований: Постанова НБУ № 43 від 31.03.2023

ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

27.10.2005 N 396


Про здiйснення мiжнародних поштових переказiв

Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
11 листопада 2005 р. за N 1362/11642


     Вiдповiдно до вимог статей 11, 13 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю", статей 7, 44 Закону України "Про Нацiональний банк України", статтi 1 Закону України "Про поштовий зв'язок" i з метою визначення особливостей проведення валютних операцiй операторами поштового зв'язку пiд час здiйснення мiжнародних поштових переказiв в iноземнiй валютi Правлiння Нацiонального банку України постановляє:

     1. Затвердити Правила проведення валютних операцiй при здiйсненнi мiжнародних поштових переказiв, що додаються (далi - Правила).

     2. Унести до Положення про порядок надання небанкiвським фiнансовим установам генеральних лiцензiй на здiйснення валютних операцiй, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 09.08.2002 N 297 i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 29.08.2002 за N 712/7000 (iз змiнами), такi змiни:

     2.1. Абзац третiй пункту 1.1 глави 1 пiсля слiв "державного реєстру фiнансових установ" доповнити словами "або взято на облiк у Державнiй комiсiї з регулювання ринкiв фiнансових послуг України як таку, що має право надавати фiнансову послугу з поштового переказу".

     2.2. У пунктi 2.2 глави 2:

     пiдпункт "в" викласти в такiй редакцiї:

     "в) нотарiально засвiдчену копiю документа, що пiдтверджує внесення небанкiвської фiнансової установи до державного реєстру фiнансових установ Державної комiсiї з регулювання ринкiв фiнансових послуг України або взяття на облiк у Державнiй комiсiї з регулювання ринкiв фiнансових послуг України в частинi надання фiнансових послуг з поштового переказу (подається небанкiвськими фiнансовими установами, дiяльнiсть яких регулюється Державною комiсiєю з регулювання ринкiв фiнансових послуг України, або юридичними особами, якi взятi на облiк у цiй Комiсiї)";

     пункт пiсля пiдпункту "в" доповнити новим пiдпунктом такого змiсту:

     "г) нотарiально засвiдчену копiю документа, що пiдтверджує внесення небанкiвської фiнансової установи до державного реєстру фiнансових установ, якi надають фiнансовi послуги на ринку цiнних паперiв (подається небанкiвськими фiнансовими установами, дiяльнiсть яких регулюється Державною комiсiєю з цiнних паперiв та фондового ринку)".

     У зв'язку з цим пiдпункти "г"-"к" уважати вiдповiдно пiдпунктами "ґ"-"л".

     3. Визнати такими, що втратили чиннiсть:

     пункт 4 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 09.08.2002 N 297 "Про затвердження Положення про порядок надання небанкiвським фiнансовим установам генеральних лiцензiй на здiйснення валютних операцiй", зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 29.08.2002 за N 712/7000;

     пункт 1 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 27.09.2002 N 362 "Про внесення змiн до постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 09.08.2002 N 297", зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 08.10 2002 за N 815/7103.

     4. Департаменту валютного регулювання (О.А.Щербакова) пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України довести змiст цiєї постанови до вiдома територiальних управлiнь Нацiонального банку України, Мiнiстерства транспорту та зв'язку України, Українського державного пiдприємства поштового зв'язку "Укрпошта" для керiвництва в роботi.

     5. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на Департамент валютного контролю та лiцензування (О.Г.Бiланенко), а за дотриманням вимог Правил - на Мiнiстерство транспорту та зв'язку України.

     6. Постанова набирає чинностi через 10 днiв пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.

Голова В.С.Стельмах

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правлiння Нацiонального банку України
27.10.2005 N 396
Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
11 листопада 2005 р. за N 1362/11642

ПРАВИЛА
проведення валютних операцiй при здiйсненнi мiжнародних поштових переказiв

     Цi Правила розроблено вiдповiдно до вимог статей 11, 13 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю", статей 7, 44 Закону України "Про Нацiональний банк України", статтi 1 Закону України "Про поштовий зв'язок" та з метою визначення особливостей проведення валютних операцiй операторами поштового зв'язку пiд час здiйснення мiжнародних поштових переказiв в iноземнiй валютi.

1. Загальнi положення

     1.1. Цi Правила регламентують особливостi проведення валютних операцiй операторами поштового зв'язку пiд час здiйснення мiжнародних поштових переказiв в iноземнiй валютi за дорученням фiзичних осiб (резидентiв i нерезидентiв), а також виплати фiзичним особам (резидентам i нерезидентам) в Українi поштових переказiв з-за кордону (далi - перекази).

     1.2. Вiдправниками та одержувачами переказiв згiдно з цими Правилами можуть бути фiзичнi особи - резиденти i нерезиденти.

     1.3. Правила не поширюються на перекази, пов'язанi з пiдприємницькою та iнвестицiйною дiяльнiстю.

2. Порядок здiйснення переказiв

     2.1. Оператор поштового зв'язку пiд час виконання доручення фiзичної особи (резидента i нерезидента) з вiдправлення та виплати переказу має здiйснити iдентифiкацiю цiєї фiзичної особи на пiдставi паспорта або документа, що його замiнює.

     2.2. Фiзична особа (резидент i нерезидент) для здiйснення переказiв на цiлi, передбаченi в пiдпунктах "б" i "в" пункту 2.7 цiєї глави, має подати оператору поштового зв'язку документи, що пiдтверджують наявнiсть пiдстав для здiйснення переказу (договiр, рахунок-фактуру, лист-повiдомлення, лист-розрахунок тощо). Допускається подання документiв, роздрукованих з мережi Iнтернет, пiд час здiйснення переказiв на цiлi, передбаченi в пiдпунктi "б" пункту 2.7 цiєї глави.

     Документи, що складенi iноземною мовою, мають бути перекладенi на українську мову. Переклад засвiдчується пiдписом особи, яка в установленому законодавством України порядку здiйснила переклад (справжнiсть пiдпису перекладача засвiдчується нотарiально), або нотарiусом. Не перекладаються на українську мову документи, що складенi росiйською мовою, а також тi, текст яких викладено iноземною мовою з одночасним його викладенням українською (росiйською) мовою.

     Офiцiйнi документи, якi були виданi на територiї iноземної держави, мають бути легалiзованi в установленому порядку, якщо мiжнародними договорами, у яких бере участь Україна, не передбачено iнше. Цi документи можуть бути засвiдченi згiдно iз законодавством країни, яка їх видала, та легалiзованi в консульськiй установi України або засвiдченi в посольствi вiдповiдної держави в Українi та легалiзованi в Мiнiстерствi закордонних справ України, або засвiдченi шляхом проставлення апостиля, передбаченого статтею 4 Гаазької конвенцiї, що скасовує вимогу легалiзацiї iноземних офiцiйних документiв, вiд 05.10.61.

     2.3. Фiзична особа-нерезидент для здiйснення переказiв на цiлi, передбаченi в пiдпунктах "а"-"в" пункту 2.7 цiєї глави, додатково подає документи, що пiдтверджують джерела походження iноземної валюти, а саме:

     митну декларацiю на ввезення готiвкової iноземної валюти в Україну;

     документ банку про видачу готiвкової iноземної валюти з поточного рахунку, вiдкритого в банку-резидентi (заява на видачу готiвки);

     документ банку про видачу готiвкової iноземної валюти iз вкладного (депозитного) рахунку, вiдкритого в банку-резидентi (заява на видачу готiвки);

     документ банку про видачу готiвкової iноземної валюти за чеком (заява на видачу готiвки);

     документ банку про видачу готiвкової iноземної валюти за переказом з-за кордону, що надiйшов без зарахування на поточний рахунок (заява на видачу готiвки, документ на одержання переказу в готiвковiй формi, установлений вiдповiдною платiжною системою);

     документ банку про одержання готiвки iз застосуванням платiжних карток, емiтованих в Українi та за кордоном (заява на видачу готiвки, чек банкомата за наявностi платiжної картки, держателем якої є ця фiзична особа-нерезидент);

     довiдку суб'єкта господарювання про одержання фiзичною особою-нерезидентом iноземної валюти як заробiтної плати, матерiальної допомоги, премiї, призу, авторської винагороди тощо та документ про одержання успадкованих коштiв в iноземнiй валютi.

     2.4. Оператор поштового зв'язку на оригiналах пiдтвердних документiв робить позначку про перерахування коштiв за межi України, пiсля чого знiмає копiї з цих документiв, якi залишаються в нього для зберiгання.

     2.5. Пiд час вiдправлення (одержання) переказу фiзична особа у вiдповiдних документах на вiдправлення (одержання) переказу має зробити напис "Ця операцiя не пов'язана зi здiйсненням пiдприємницької та iнвестицiйної дiяльностi" i засвiдчити його своїм пiдписом. Якщо такий напис передбачений на бланках зазначених документiв, то фiзична особа засвiдчує його своїм пiдписом.

     2.6. Оператор поштового зв'язку вiдмовляє фiзичнiй особi в переказi коштiв у разi невиконання вимог, що визначенi цими Правилами.

     2.7. Фiзичнi особи - резиденти та нерезиденти можуть здiйснювати за межi України такi перекази:

     фiзичнi особи-резиденти:

     а) на користь фiзичних осiб, якi проживають за кордоном, - на суму, що не перевищує 600 доларiв США, або еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, установленим Нацiональним банком України на день здiйснення операцiї (далi - або еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi) на мiсяць;

     б) на оплату продукцiї, що купується за кордоном для власного споживання, у тому числi лiтератури та передплатних видань, - на суму, що не перевищує 200 доларiв США, або еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi на мiсяць;

     в) на оплату витрат нотарiальним та iншим повноважним органам (у тому числi сплата податкiв, зборiв та iнших обов'язкових платежiв за виконання цими органами своїх функцiй) - на суму, що не перевищує 200 доларiв США, або еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi;

     фiзичнi особи-нерезиденти:

     перекази на цiлi, визначенi в пiдпунктах "а"-"в" цього пункту, у сумi, що не перевищує 600 доларiв США, або еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi в один робочий день за наявностi документiв, що пiдтверджують джерела походження iноземної валюти, якi визначенi в пунктi 2.3 цiєї глави.

     2.8. Виплата переказу фiзичнiй особi (резиденту i нерезиденту) здiйснюється в сумi, що не перевищує 3 000 доларiв США, або еквiвалент цiєї суми в iншiй iноземнiй валютi за одним переказом в один робочий день.

     2.9. Оператор поштового зв'язку зобов'язаний забезпечити пiдкрiплення власних кас готiвковою iноземною валютою для здiйснення виплати за переказами.

     2.10. Оператор поштового зв'язку здiйснює виплату iноземної валюти фiзичним особам за переказами у валютi переказу в повнiй сумi. Виплата частини переказу не допускається.

     2.11. Оператор поштового зв'язку з урахуванням особливостей дiяльностi та режиму роботи, обсягу готiвкових надходжень (видаткiв), строкiв здавання готiвки тощо визначає порядок розрахунку лiмiту власних кас i на пiдставi зазначеного встановлює розмiр лiмiту каси.

     2.12. Оператор поштового зв'язку має право приймати до каси та видавати з каси в разi наявностi монети номiналом 1 та 2 євро, що перебувають в обiгу та є законним платiжним засобом на територiї країн - членiв Європейського валютного союзу.

     2.13. Комiсiйна винагорода за вiдправлення та виплату переказiв стягується в гривнях.

     2.14. Оператор поштового зв'язку в доступному для огляду вiдправникiв та одержувачiв переказiв мiсцi розмiщує:

     iнформацiю щодо офiцiйних курсiв гривнi до iноземних валют, установлених Нацiональним банком України;

     iнформацiю щодо ознак платiжностi та зношення банкнот iноземної валюти, якi приймають каси операторiв поштового зв'язку1.

     2.15. Оператор поштового зв'язку зобов'язаний реєструвати операцiї з вiдправлення та виплати переказiв у журналах облiку переказiв, якi ведуться в паперовiй чи електроннiй формi.

     2.16. Документи, за якими здiйснюються вiдправлення та виплата переказiв, зберiгаються оператором поштового зв'язку протягом п'яти рокiв.

______________
     1 Додаток 13 до Iнструкцiї про порядок органiзацiї та здiйснення валютно-обмiнних операцiй на територiї України, затвердженої постановою Правлiня Нацiонального банку України вiд 12.12.2002 N 502 i зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 14.01.2003 за N 21/7342 (зi змiнами).

Директор Департаменту валютного регулювання О.А.Щербакова
Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.